بیماری های مقعد

خونریزی مقعدی

خونریزی مقعدی

خونریزی مقعدی یکی از علائم بیماری های مقعدی محسوب می شود. اما باید مطمئن شوید که این خونریزی مربوط به ناحیه مقعد است و ارتباطی با روده کوچک و دیگر نواحی دستگاه گوارش ندارد. در صورتی که بیمار دارای سابقه بیماری های گوارشی است این احتمال می رود که خونزی مقعدی مربوط به نواحی بالاتر دستگاه گوارش باشد. علامت خونریزی مقعدی به تنهایی به خصوص وجود خون قرمز روشن بر روی دستمال توالت معمولا نشانه همورئید و یا شقاق است. معمولا تنها علامت هموروئید داخلی خونریزی در هنگام اجابت مزاج است. همچنین خونریزی مقعدی با احساس سوزش در هنگام اجابت مزاج نشانه شقاق یا فیشر مقعدی است. وجود دیگر علائم همراه با خونریزی مقعدی می تواند خطرناک باشد و مراجعه اورژانسی به پزشک متخصص جراحی توصیه می شود.

خون قرمز روشن روی دستمال توالت

خون قرمز روشن بر روی دستمال توالت می تواند نشانه شقاق باشد

تشخیص علت خونریزی مقعدی

تشخیص و درمان خونریزی مقعد امری بسیار مهم است و فرد با مراجعه به متخصص جراحی عمومی می تواند برای درمان خونریزی مقعدی اقدام کند. پزشک با پرس و جو در مورد نشانه های مشاهده شده توسط بیمار و گرفتن شرح حال وی و انجام معاینات لازم ابتدا منشأ خونریزی را مشخص خواهد کرد. همچنین سوابق بیماری های مقعدی و گوارشی بیمار و نزدیکان بیمار از ایشان پرسجو می شود.

 • رنگ خون، میزان ترشح خون و نوع خونریزی همگی در تشخیص صحیح بیماری تعیین کننده اند و متخصص جراحی را در تشخیص صحیح یاری می نمایند. معمولا اگر خونریزی از ناحیه مقعد و نواحی پایینی راست روده باشد رنگ آن قرمز روشن است که هم می تواند همراه مدفوع خارج شود و هم ممکن است بعد از اجابت مزاج و مانند رگه هایی از خون از ناحیه مقعد خارج شوند. تمامی این ها علائم نشانه وجود شقاق مقعدی و یا هموروئید داخلی می باشند.
 • اگر خونریزی به روده بزرگ ارتباط پیدا کند اغلب با مدفوع خارج می شود و کمی رنگ تیره تر دارد. خونریزی های مربوط به کولیت، دیورتیکولی و تومور های روده دارای این ویژگی می باشند.
 • خونریزی هایی که کاملا تیره رنگ می باشند و چون با مدفوع مخلوط شده، رنگ آن ها تغییر کرده است، علامتی از زخم اثنی عشر می باشد. این ویژگی ها به علت فاصله ای است که معده و روده کوچک از مقعد دارند.
 • خونریزی شدید همراه با تغییر رنگ مدفوع و دردهای مشکوک شکمی می تواند نشانه ای از سرطان روده باشد
 • پزشک با دقت بالا مرحله به مرحله علت خونریزی و میزان آن را بررسی می کند. ماهیت خونریزی نیز بسیار مهم است. سایر علائم مانند داشتن تب، درد در ناحیه شکم یا معده، سفت یا شل بودن مدفوع، وزن بیمار و سابقه بیماری هایی که دارد و دارو هایی که مصرف می کند، جراحی های انجام شده در اندام های داخلی و … همگی در تشخیص نقشی اساسی دارند.
 • انجام معاینات فیزیکی یا معاینه با پروکتوسکوپ در صورت نیاز اجرایی می شود تا بتوان به طور دقیق علل خونریزی مقعد را دریافت. در افراد بالای چهل سال به دلیل اینکه احتمال ابتلا به سرطان دستگاه گوارش شایع تر است آزمایشات تشخیصی انجام خواهد شد.
 • فیستول مقعدی و آبسه مقعدی از جمله بیماری های مقعد است که منجر به بروز خونریزی مقعدی می شود. وجود عفونت همراه با خونریزی مقعدی می تواند نشانه ای از وجود فیستول مقعدی باشد.

درمان خونریزی مقعدی

به محض تشخیص خونریزی مقعدی اقدامات درمانی و پیشگیرانه آغاز می شود. در بیمارانی که دچار هموروئید و شقاق می باشند در همان روزهای اولیه مشاهده علائم خونریزی می توان از درمان دارویی هموروئید و شقاق سود برد. دقت کنید که مراجعه به موقع به پزشک باعث می شود نیازی به جراحی هموروئید و شقاق نداشته باشید. بنابراین به محض مشاهده علامت خونریزی مقعدی به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید.

در مواقع پیشرفته تر ممکن است عمل جراحی توسط متخصص پیشنهاد شود. با توجه به این که ناحیه مقعدی بافتی حساس و آسیب پذیر دارد پیشنهاد می شود جراحی بیماری های ناحیه مقعدی با لیزر انجام شود. برای آگاهی از مزیت لیزر نسبت به جراحی سنتی و باز کلیک کنید.

پیشگیری از خونریزی مقعدی

برای پیشگیری از خونریزی مقعدی مهمترین اقدامی که باید انجام دهید جلوگیری از بروز یبوست است. یبوست و حتی اسهال شدید و مزمن به جدار داخلی مقعد و رکتوم آسیب وارد می کند.  همچنین مصرف غذاهای پر ادویه و حساسیت زا مثل فلفل محرک جدار روده و مقعد و دستگاه گوارش است. بنابراین از خوردن غذاهای پر ادویه و فست فود اجتناب کنید و یا مصرف آنها را به حداقل برسانید.

به اندازه کافی آب، آبمیوه و سبزیجات و غذاهای پرفیبر میل کنید. داشتن یک برنامه منظم برای فعالیت های روزانه و ورزش برای حفظ سلامتی بدن بسیار کمک کننده است. تمامی موارد ذکر شده به داشتن یک سبک زندگی سالم و جلوگیری از انواع بیماری ها و به خصوص خونریزی مقعد کمک می کند.

سوالات متداول خونریزی مقعدی

1-برای خونریزی مقعدی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

اگر خون ریزی مقعدی شما به رنگ روشن است ممکن است دچار هموروئید و شقاق باشید و باید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید. بهتر است یک متخصص جراحی عمومی و لیزر ماهر انتخاب کنید. اگر خون قرمز تیره است این خونریزی می تواند مربوط به دستگاه گوارش فوقانی باشد و مربوط به مقعد نباشد. در این مواقع بهتر است به یک متخصص گوارش مراجعه کنید.

2-علت خونریزی مقعدی بدون دفع مدفوع چیست؟

این مورد بستگی به رنگ خونی که مشاهده می کنید دارد. معمولا خون قرمز روشن مربوط به وجود زخم، شقاق یا هموروئید ترومبوزه می باشد. زمانی که هموروئید ترومبوزه خود به خود تخلیه می شود ناگهان خونریزی شدیدی بدون دفع مدفوع مشاهده می کنید. خون قرمز تیره یا قهوه ای رنگ نیز می تواند نشان دهنده خونریزی گوارشی و یا حتی سرطان باشد.

3-خونریزی مقعدی بدون درد نشانه چیست؟

معمولا هموروئید داخلی خونریزی و بدون درد همراه است. بیمار مبتلا به هموروئید یا بواسیر داخلی به جز خونریزی های گاه به گاه و یا احساس توده در ناحیه مقعد نشانه ی دیگری ندارد. در مراحل پیشرفته نیز هموروئید داخلی به بیرون مقعد افتاده می شود و مانند یک گوشت اضافه از مقعد بیرون می زند. این وضعیت در شرایط هموروئید داخلی درجه 3 و 4 بروز می کند.

4-علت خونریزی مقعدی بعد از دخول چیست؟

مسلما فیزیولوژی ناحیه مقعد برای دخول مناسب نیست و کارکرد ناحیه مقعد برای یک دفع مدفوع نرم و بدون یبوست و اسهال مناسب است. بنابراین با بروز یبوست و یا دخول به مقعد یا ورود هرگونه جسم سخت به داخل مقعد بیمار دچار آسیب بافت مقعد و حتی خونریزی می شود. در ابتدا بیمار دچار شقاق و بروز زخم می شود. اگر این زخم و یا پارگی جدار مقعد درمان نشود و بیمار مراقبت های لازم را انجام ندهد دچار عوارض دیگری مثل آبسه مقعدی، هموروئید و حتی فیستول مقعدی می شود.

 

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

48 دیدگاه برای “خونریزی مقعدی

 1. سورن استور گفت:

  سلام.وبسایت جالبی دارید.خیلی خیلی ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام متشکرم

 2. ا گفت:

  با سلام من دوبار کلونوسکوپی انجام اولی که چند سال پیش بود تشخیص بیماری کرون داده شد دومی که چند ماه پیش بود تشخیص همورویید در هردو بار مصرف سولفاسالیزین آزرام و اسید فولیک تجویز شد البته چند ماه یکبار دچار خونریزی شدم این بار مجدد دچار خونریزی بسیار شدید شدم که با توجه به بیماری کرونا جرات مراجعه به مطب دکتر که اکثرا بسیار شلوغ هستند ندارم بنظر شما در کوتاه مدت برای توقف خونریزی چکار کنم و ایا این مشکل با لیزر برطرف خواهد شد؟؟؟؟ ممنون از راهنمایی

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بدون ویزیت نمی توان دارو و یا روش درمان هموروئید را تجویز کرد. شرایط ویزیت آنلاین را در اینجا بخوانید.

 3. وزیری گفت:

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   از قدردانی شما سپاسگزارم

 4. محسن گفت:

  خسته نباشید ممنون به خاطر این مطلب مفید

  1. از قدردانی شما سپاسگزارم

 5. X گفت:

  با سلام دختری هستم۱۹ساله حدود یک هفته است که مدام در مدفوعم خون میبینم اوایل به صورت کم و قطره ای اما به رنگ روشن بود اما امروز خونریزی به حدی شدید بود که کل چاله توالت پر از خون شد اما خون روشن خیلی نگرانم میشه لطف بفرمایید راهنمایی کنید.

  1. سلام احتمالا دچار هموروئید داخلی یا هموروئید ترومبوزه داخلی شده اید. به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا اقدامات درمانی لازم برای شما انجام شود. اگر نیاز به عمل جراحی هموروئید داشتید توصیه می کنم لیزر هموروئید نزد یک متخصص جراحی و لیزر باتجربه انجام دهید.

 6. فردین بیرنگ گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید،من دو روزه متوجه شدم که دچار کیست مویی شدم و شدید درد داشتم تا دیشب که موقع نشستن خود بخود تخلیه شد و عفونت و خون ابه بیرون زد الان دردش رفته و متورم و قرمز شده و یه سوراخ خیلی ریز مشاهده میشه میخواستم در مورد عمل با لیزر مشاوره بگیرم من ساکن تبریز هستم میخوام ببینم اگه عمل لیزر نیازه وقت بدید بیام

  1. سلام با توجه به این که عفونت تخلیه شده است موقتا درد کیست مویی شما تسکین یافته است اما ترکیدن کیست مویی به معنای درمان خود به خود آن نیست. از مطب وقت ویزیت بیماران راه دور بگیرید. بعد از ویزیت با واتساپ هماهنگی های لازم جهت لیزر کیست مویی انجام خواهد شد.

 7. ‌‌ گفت:

  سلام من پروید بودم و خون زیادی ازم نمیرفت و بعد از سه روز خوب شدم الان یک ساله پروید میشم امروز خون تیره رنگی بعد از ادراد از بدنم اومد خیلی میترسم میشه لطفا کمکم کنید

  1. سلام سوال شما واضح نیست آیا منظور شما خونریزی مقعدی است؟ اگر منظور شما خونریزی مقعدی است که باید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید. در غیر این صورت به یک متخصص غدد مراجعه کنید.

 8. ریحانه گفت:

  سلام خانم دکتر تورو خدا کمکم کنید من ۱۳ سال پیش شب اول یه کم کمردرد بعد دل درد شدید که انگار نیخواد جیزی تخلیه بشه ولی مقعدهام به شدت به هم فشرده بود و باز نمیشد با فشار زیاد و با کمک دست باز کردم خون زیادی دفع کردم بعد کاملا ارام شدم بعد از اون دچار یبوست میشم بیشتر موقعه احساس دفع ندارم میشه خواهش کنم راهنمایم کنید خواهش میکنم‌ کمکم کنید

  1. سلام احتمالا شما دچار هموروئید ترومبوزه داخلی شده اید. بعد از ترکیدن این نوع هموروئید درد شدید بیمار فروکش می کند. اما به این معنی نیست که درمان شده اید و لازم است حتما از یک متخصص داروی مناسب دریافت کنید. بدون معاینه بیمار نمی توان دارو تجویز کرد.

 9. محمدی گفت:

  سلام. مادرم چند روزی هست ک دچار خونریزی مقعدی شده ک به رنگ روشنه و با مدفوع قاطی نشده نشانه چیه؟ و به چه پزشکی باید مراجعه کنیم. ممنون

  1. سلام ممکن است دچار هموروئید یا شقاق شده باشند. به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید.

 10. فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید میشه لطفاً راهنمایی کنید. من چند وقت پیش از مدفوع خودم که همراه با مدفوع بود خون روشن دیدم و به پزشک مراجعه کردم و گفتن که بواسیر داری بعد دارو دادن من پس از چند مدت که از دارو استفاده کردم خوب نشدم و روز به روز بدتر میشدم یبوست ندارم و فقط کمی مدفوعم شل هست تند تند به دستشویی میرم و دل درد خیلی شدیدی میگیرم و تب میکنم و هنگام دستشویی خون خیلی زیادی ازم می‌ره که همراه با مدفوع نیست یعنی قبل از مدفوع خونریزی میکنم بعد مدفوع میاد و این خونریزی کمی تیره هست و همراه لخته های خون میشه خواهشاً بگید مشکل چیه؟

  1. سلام اسهال مزمن هم به اندازه یبوست مزمن منجر به آسیب رسیدن به بافت مقعد می شود. علت این اسهال مزمن را باید توسط یک متخصص گوارش مشخص شود. تب می تواند نشانه عفونت و آبسه مقعدی باشد که بر اثر مشکلات گوارشی اخیر شما بروز نموده است.

 11. آریا گفت:

  سلام من چند‌روز‌پیش‌مدفوع‌سفتی‌کردم‌واز‌اون‌به‌ بعد‌مدفوع‌خونی‌دارم‌بدون‌درد

  1. سلام احتمالا دچار زخم شقاق مقعدی یا همان فیشر شده اید. یبوست را کنترل کنید و حتما از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید تا بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز کنند.

 12. حکیمی گفت:

  با سلام دختری ۱۹ ساله هستم نامزدم اما رابطه نداشتم فقط یکبار یک شئی حین شوخی درون مقعدم رفت بعد اون گهگاه خون میدیدم اما به تازگی هر روز خونریزی میکنم کمی هم درد دارم مشکلم دقیقا چیه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام ممکن است بر اثر فشار وارد شده بر مقعد دچار زخم شقاق و حتی هموروئید شده باشید. از مطب وقت ویزیت بگیرید. بعد از معاینه تشخیص نهایی اعلام خواهد شد.

 13. . گفت:

  سلام ببخشید علت خونریزی مقعد چیه
  با مدفوع همراه نیست
  و رنگ خون روشنه

  1. سلام این نوع خونریزی معمولا نشانه شقاق و یا هموروئید ترومبوزه یا دیگر انواع هموروئید یا همان بواسیر می باشد. لازم است توسط یک متخصص معاینه شوید.

 14. Noha گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من ۲۱ سالمه امروز داخل مدفوعم خون تیره دیدم.۱۰ سال پیش زخم معده داشتم ولی چندسالی هست خوب شدم. الان نگران اینم نکنه این خون تیره سرطان روده باشه؟

  1. سلام مشاهده خون قرمز تیره می تواند نشانه خونریزی از دستگاه گوارش فوقانی باشد. به یک متخصص مراجعه کنید. ممکن است برای شما کولونوسکپی تجویز کنند.

 15. فرشته گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من ۴۳ سال دارم دو فرزند دارم چند روزی هست که مدفوعم خیلی خشک و تیره هست والان۳ روزه که بعد از مدفوع خون رنگ روشن میریزه و بعد قطع میشه
  و خیلی وقته که باد شکم زیاد دارم و شکمم نفخ میکنه و احساس میکنم که بزرگی شکمم از نفخ هست چون من لاغر اندام هستم فقط شکمم بزرگ شده و زمانی که غذا نمیخورم کوچیکتر میشه بعد از غذا سفت و بزرگ
  من حدود ۱۹ سالم بود شقاق داشتم عمل کردم خوب شدم ولی الان این باد شکم زیاد و این دو روزه خون بعد از مدفوع فکرمو مشغول کرده
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام احتمالا به دلیل خشکی مزاج و زایمان مجدد دچار عود شقاق شده اید. رژیم غذایی پرفیبر و متعادلی داشته باشید و از یک متخصص نیز برای دریافت دارو وقت بگیرید.

 16. ساره گفت:

  سلام خانم دکتر خوب هستین وقت بخیر خانم دکتر من ۱۳ سالمه خانم دکتر من الان دوروزه از مقعدم خون روشن میاد ببخشی خیلی معذرت میخوام قبلش یبوست داشتم احتمالش هست به‌خاطر این باشه یا خیر ؟وقتی خودمو با دستمال خشک کردم فهمیدم خونریزی مقعدی دارم . ولی نمیدونم دلیلش چیه نمیدونم چطوری درمانش کنم ؟آیا نیاز داره دکتر برم یا خیر ؟اگه میشه پاسخ بدید با تشکر.

  1. سلام ممکن است بر اثر یبوست و اجابت مزاج خشک دچار زخم شقاق مقعدی یا هموروئید یا همان بواسیر شده باشید. حتما به یک متخصص مراجعه کنید و داروی مناسب دریافت کنید. به علاوه هر روز 10 لیوان آب بنوشید و رژیم غذایی پرفیبر داشته باشید. بعد از هر دفع مدفوع نیز 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید.

   1. ساره گفت:

    مرسی خانم دکتر خونریزیم قطع شده الان یک هفته واقعا ممنونم

    1. بسیار عالی. سلامت باشید.

 17. حمید گفت:

  سلام من قبل از زور زدن شروع به خون ریزی شدید میکنه علت چیست

  1. ممکن است دچار هموروئید ترومبوزه یا شقاق شده باشید. حتما به یک متخصص مراجعه بفرمایید.

 18. ستایش گفت:

  سلام
  من ۱۷سالمه و یک هفته هست که اجابت مزاج همراه خون داشتم دو روز پیش به متخصص داخلی مراجعه کردم و قرص مترونیدازول تجویز کردند الان دو روزه که این دارو رو مصرف کردم الان که روز سومه مصرفه خونریزی داشتم بدون اجابت مزاج و من قرص های اسپیرونوکلاتون سیپروترون کامپاند و فینوپروست رو مصرف کردم می خواستم لطفا بگید که ممکنه از عوارض این داروها باشه یانه و اینکه آیا دچار هموروئید شدم؟ و سوال آخر باید کولونوسکوپی انجام بدم؟
  خیلی ممنون میشم اگه جوابم رو بدید چون خیلی ترسیدم🙏

  1. سلام لطفا از مطب وقت ویزیت بگیرید. خون قرمز روشن می تواند نشانه بروز شقاق و هموروئید باشد.

 19. عباس رنجبر گفت:

  سلام
  از اینکه این اطلاعات مفید را با مردمتان به اشتراک می‌گذارید سپاسگزاریم. این نشانه بزرگی وانسانیت شماست، موید و سالم باشید.

  1. از قدردانی شما بسیار سپاسگزارم.

 20. عامری گفت:

  سلام وقتتون بخیر همسرم یه چندباری از مقعد خونریزی داشت ( قرمز روشن ) بعد خوب شد یه چند باری به همین صورت بود،تا امروز که بعد وقفه طولانی خونریزی به صورت لخته لخته بود،ممنون میشم راهنماییم کنید چی میتونه باشه؟

  1. سلام ممکن است دچار شقاق یا حتی بواسیر یا همان هموروئید شده باشند. خونریزی شدید و یکباره به رنگ روشن نیز می تواند نشانه هموروئید ترومبوزه باشد.

   1. مهین گفت:

    سلام. من اکثر مواقع به صورت اسهال و روان هستم. گاهی اوقات هم سوزش مقعدی دارم. امروز برای اولین بار خون از مقعد داشتم و حتی بعد از دفع مقعدم درد میکرد. دلیلش چیه خانم دکتر؟

    1. سلام یبوست مزمن و اسهال مزمن هر دو منجر به بروز شقاق و هموروئید می شود. از مطب وقت ویزیت بگیرید و وضعیت اجابت مزاج را هم کنترل کنید.

 21. ملیکا گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من این چندروز هی خونا روشن مشکی میاد هی هی خارشم داره این چه نوع بیماریه چطوری درمان میشه

  1. اگر خون قرمز روشن باشد می تواند بر اثر شقاق و بیماری های ناحیه مقعد باشد اما اگر خون تیره و مشکی است ممکن است خونریزی از بالای دستگاه گوارش و معده و روده باشد. برای تشخیص دقیق به یک متخصص مراجعه کنید.

 22. یلدا گفت:

  با سلام بعد از دفع خونریزی مقعدی هست و هیچ دردی ندارم علت چی هست

  1. احتمالا مبتلا به هموروئید داخلی می باشید. از مطب وقت ویزیت بگیرید و این خونریزی را پی گیری و درمان نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *