شقاق فیشر مقعد

دانستنی های درمان شقاق با بوتاکس

درمان شقاق با بوتاکس

استفاده از سم بوتولونیوم تا حد زیادی می تواند به تسکین بیماری شقاق کمک کند. در درمان شقاق با بوتاکس، مقداری از سم بوتولونیوم به این ناحیه تزریق می شود. تزریق این سم موجب می شود 3 الی 6 ماه این ناحیه کاملا فلج شود. در نهایت موجب از بین رفتن اسپاسم عضلانی شده و درد را در بیمار از بین می برد. اما این روش درمان قطعی شقاق محسوب نمی شود و در صورت عدم درمان زخم شقاق اسپاسم عضله مقعد دوباره باز می گردد.

علاوه بر روش درمان شقاق با بوتاکس می تواند شکاف ایجاد شده از شقاق را نیز از بین ببرد. میزان تاثیرگذاری این سم در درمان بوتاکس می تواند به دلایل بروز این بیماری وابسته باشد. بدین معنا که اگر بیماری شقاق در اثر بیماری های زمینه ای بروز می کند، نمی توان از طریق بوتاکس آن را درمان نمود.

مزایای درمان شقاق با بوتاکس

از مزایای درمان شقاق با بوتاکس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان شقاق با بوتاکس به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری شدن ندارد.
 • درمان شقاق با بوتاکس هیچ گونه درد و خونریزی به همراه ندارد و در تسکین درد نیز تاثیرگذار است.
 • هیچ گونه دوران نقاهتی به همراه ندارد.
 • طول دوره درمان کمتر از یک شبانه روز است.
 • روش درمان شقاق با بوتاکس هیچ گونه مشکلی در اجابت مزاج ایجاد نمی کند.

بوتاکس شقاق چگونه است

البته بر اساس آماری که ارائه شده است این روش درمانی تا 40 درصد ماندگاری دارد. پس در صورتی که این بیماری مجددا بازگردد می توان مجددا درمان شقاق با بوتاکس را انجام داد. علاوه بر این می توان گفت که روش درمان شقاق با بوتاکس یک روش نوین نیست و بیمار از این طریق به تنهایی به راه درمان قطعی شقاق دست نمی یابد. به همین علت است که درمان شقاق با بوتاکس می تواند به عنوان مکمل درمان شقاق یا جهت تسکین موقت استفاده شود. بهترین روش درمان شقاق اگر به روش های دارو درمانی پاسخ ندهد استفاده از لیزر شقاق است.

مراقبت های بعد از درمان شقاق با بوتاکس

بعد از اینکه افراد برای درمان شقاق با بوتاکس اقدام می کنند باید یک سری مراقبت های ویژه را انجام دهند تا درمان موثر باشد. ازجمله مراقبت هایی که باید انجام داد شامل:

 • استفاده از غذاهای پر فیبر در رژیم غذایی مانند سالاد
 • برای تاثیرگذاری بهتر بوتاکس بهتر است به صورت مرتب عضلات پشت را منقبض و منبسط کنید.
 • از دستکاری کردن یا مالیدن ناحیه تزریق جدا خودداری نمایید.
 • در حدود 6 ساعت قبل از تزریق از هر گونه خوردن و آشامیدن جلوگیری نمایید.
 • فعالیت های ورزشی بسیار سبک و یوگا از یبوست تا حد بسیار زیادی جلوگیری می کند.
 • استفاده از ملین می تواند در صورت تداوم یبوست بسیار تاثیرگذار باشد.
 • بعد از تزریق بوتاکس الکل مصرف نکنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین به صورت جدی پرهیز کنید.
 • از لایه برداری از جمله میکرودرم و دیگر لایه بردارهای شیمیایی نباید استفاده نمود.
 • در صورتی که بعد از تزریق بوتاکس دچار عوارض جانبی شدید، باید به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید.

یکی از مواردی که می توان به عنوان مراقبت بعد از تزریق بوتاکس برای درمان شقاق در نظر گرفت، استحمام است که بسیاری از بیماران این مورد را پشت گوش می اندازند. به طور قطع حمام کردن هیچ گونه مشکلی برای بیمار به همراه ندارد اما نکته ای که باید در نظر گرفت نباید از آب داغ استفاده نمود. بالا بودن دمای آب موجب می شود که ماده تزریق بوتاکس تغییر حالت دهد و نتیجه مطلوبی از تزریق ایجاد نشود. پس بهتر است از حمام کردن با آب بسیار داغ خودداری کنید.

عوارض جانبی درمان شقاق با بوتاکس

مهم ترین عوارض جانبی درمان شقاق با بوتاکس همان عدم ماندگاری آن است. بیمار بعد از تزریق بوتاکس در حدود 3 الی 6 ماه بعد مجددا باید تزریق را انجام دهد. پس هر گز نمی توان درمان شقاق با بوتاکس را به عنوان یک روش دائمی بیان نمود. درمان قطعی شقاق لیزردرمانی است که برای همیشه بیمار از این عارضه رها می شود. تنها عوارضی که استفاده از بوتاکس برای درمان شقاق می تواند ایجاد کند، قرمزی پوست، یک نوع احساس سنگینی، التهاب و قرمزی پوست است که معمولا بعد از چند ساعت از بین می رود. از دیگر عوارض جانبی درمان شقاق با بوتاکس می توان به بی اختیاری در دفع مدفوع و گاز روده، عفونت، درد شود.

البته درمان شقاق با بوتاکس در مواردی که فرد دچار بیماری تنگی مقعدی است موثر نمی باشد زیرا تزریق مکرر بوتاکس می تواند با عوارض جانبی همراه باشد. البته نکته ای که باید مد نظر قرار داد این است که در هر مکانی نباید از بوتاکس برای درمان شقاق استفاده کرد. حتما قبل از درمان شقاق با بوتاکس در مورد پزشک و مکانی که در آن قرار است بوتاکس انجام شود تحقیق نمایید.

سوالات متداول درمان شقاق با بوتاکس

1-درمان شقاق با بوتاکس بهتر است یا با جراحی؟

نمی توان گفت که برای درمان شقاق دقیقا کدام راه بهترین روش است. زیرا بسته به شرایط بیمار بهترین روش درمان متفاوت خواهد بود و این مورد را یک متخصص جراحی عمومی با تجربه تشخیص می دهد.

2-چه کسانی کاندیدای مناسب درمان شقاق با بوتاکس می باشند؟

افرادی که به دلیل زخم شقاق در هنگام دفع دچار اسپاسم و تنگی مقعد می شود و شرایط عمل جراحی شقاق را نیز ندارند می توانند از این روش کمک بگیرند. اما مهم است که تا از بین رفتن اثر بوتاکس زخم شقاق ترمیم شود تا عود نکند.

3-نقش درمان شقاق با بوتاکس چیست؟

در واقع تزریق بوتاکس به منظور فلج موقت عضله مقعد مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که عضله مقعد فلج می شود دیگر بیمار هنگام عمل دفع احساس تنگی مقعد و اسپاسم نمی کند. تا زمانی که اثر بوتاکس از بین نرفته است بیمار باید نسبت به درمان زخم شقاق نیز اقدام کند.

4-درمان شقاق با بوتاکس را نزد چه متخصصی انجام دهیم؟

ابتدا به یک متخصص جراحی عمومی که ترجیحا متخصص جراحی و لیزر باشد مراجعه کنید. در صورتی که این متخصص تشخیص دهد می توانید از این روش برای درمان شقاق استفاده کنید.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *