شقاق فیشر مقعد

لیزر شقاق

لیزر شقاق پروب لیزر در دست جراح

در صورتی که بیمار به درمان های دارویی شقاق پاسخ مناسبی ندهد یکی از روش های لیزر شقاق برای ادامه درمان به کار بسته می شود. لیزر کم توان صرفا جهت تسریع در بهبودی زخم شقاق کاربرد دارد و لیزر پرتوان برای برش و جراحی شقاق مورد استفاده قرار می گیرد.

لیزر کم توان شقاق در مراحل اولیه بیماری طی 10 الی 20 روز اولیه پیدایش شقاق کاربرد دارد. لیزر پرتوان نیز همانطور که در بالا ذکر شد برای جراحی شقاق به روش اسفنکترومی مورد استفاده قرار می گیرد. بیمار متقاضی جراحی شقاق با لیزر تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی جراحی می شود. در هنگام لیزر شقاق بافت نباید کربونیزه شود.

عکس شقاق مقعدی که به درمان دارویی جواب نداده است و نیازمند لیزر شقاق است

لیزر درمانی شقاق چیست؟

لیزر درمانی شقاق برای شقاق مزمن کاربردی ندارد اما در مراحل اولیه و مرحله حاد شقاق کاربرد دارد. این جلسات لیزر درمانی در هفته 2 الی 3 بار انجام می شود و تا 12 جلسه ادامه دارد. بنابراین برخلاف لیزر پرتوان که در یک جلسه انجام می شود لیزر درمانی شقاق طولانی تر است.

گاها دارو درمانی همراه با لیزر درمانی برای درمان شقاق حاد مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع لیزر .IRC یا مادون قرمز است برش یا زخم و خونریزی ایجاد نمی کند

معاینه و علائم شقاق چگونه است؟

شخصی که شقاق دارد نباید معاینه ی داخلی شود زیرا بسیار دردناک است و باعث بدتر شدن شقاق می شود در صورت لزوم معاینه پزشک متخصص جراحی عمومی تشخیص می دهد که معاینه داخلی شود یا خیر و با بی حسی مناسب انجام میشود.

دارو های موثر در درمان شقاق:تری نیترات گلیسریل بوسیله ی باز کردن عروق سبب ترمیم زخم شقاق می شود

بلوک کننده های کانال کلسیم: این داروها عضله را شل می کنند و سبب افزایش جریان خون به ناحیه و زخم شقاق می شوند

پماد استروئید: این پماد سبب کاهش التهاب ،خارش مقعد و درد زخم شقاق می شود

فواید لیزر شقاق مقعد چیست؟

اگر درمان و جراحی شقاق با لیزر انجام شود بیمار درد و خونریزی ندارد و اگر هم داشته باشد بسیار کم و قابل اجتناب است. همچنین دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد و بیمار به سرعت به محل کار خود باز می گردد. بدین ترتیب در هزینه های خود نیز صرفه جویی می کند. تورم بافتی در جراحی شقاق با لیزر بسیار کم است  و اسکار و فیبروز بعد از عمل بسیار کم و ناچیز است. این جراحی در یک جلسه بدون بیهوشی و به طور سرپایی انجام می شود. و همزمان با شقاق اگر بیمار مبتلا هموروئید یا حتی فیستول هم باشد می توان در یک جلسه تمام موارد را تحت جراحی قرار داد.

برای اثبات تمام فواید جراحی شقاق با لیزر چند دلیل منطقی ساده وجود دارد:

لیزر سر عروق، اعصاب و لنف های بریده شده در حین عمل را همزمان درمان می کند.

اشعه لیزر سوپر تین است یعنی بسیار نازک است بنابراین در مقایسه با تیغ جراحی و کوتر جراحی با ظرافت بالایی انجام می شود و به بافت سالم آسیب نمی رسد.

لیزر خاصیت استریل کردن ناحیه را دارد و عفونت و انتقال بیماری ها در جراحی با لیزر بسیار بسیار پایین و نزدیک به صفر است.

شقاق های متعدد مقعدی که به درمان دارویی جواب نداده و با لیزر شقاق درمان می شود

سوالات متداول لیزر شقاق

1-آیا لیزر شقاق درد دارد؟

در مقایسه با جراحی سنتی می توان گفت که لیزر شقاق درد ندارد. ممکن است متخصص جراحی و لیزر برای درمان و لیزر شقاق شما از یکی از لیزر های کم توان یا پرتوان جراحی استفاده کند. هر دو نوع لیزر شقاق بدون درد و خونریزی و به طور سرپایی انجام می شود.

2-هزینه لیزر شقاق چگونه محاسبه می شود؟

بسته به این که در چه مرحله ای از بیماری مراجعه فرمایید هزینه لیزر شقاق متفاوت خواهد بود. قیمت لیزر شقاق با توجه به این که در بیمارستان انجام شود یا در کلینیک و مطب متفاوت خواهد بود. معمولا هزینه لیزر بالاتر از جراحی با تیغ جراحی است. اما فواید و نقاهت کوتاه این روش درمانی باعث شده که در وقت و هزینه های بعد از درمان به میزان قابل توجهی صرفه جویی شود.

3-انتخاب یک کلینیک لیزر شقاق در تهران چگونه است؟

برای انتخاب یک کلینیک لیزر شقاق توجه به تجربه و سابقه متخصص جراحی معالج بسیار مهم است. بهتر است به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید که سابقه و تجربه در درمان و لیزر شقاق را داشته باشد. همچنین استفاده از روش های مدرن و به روز دنیا و رضایت بیماران قبلی جراح می تواند ملاک مناسبی برای انتخاب کلینیک لیزر شقاق در تهران باشد. برای اطلاعات بیشتر با مطب خانم دکتر سعادتی تماس بگیرید. 02122761600

4-عمل لیزر شقاق چگونه انجام می شود؟

در عمل جراحی شقاق با لیزر متخصص جراحی و لیزر اسفنکتر درگیر را با لیزر پرتوان برش می زند. لیزر در حین برش سر عروق و اعصاب را ترمیم می کند  به همین دلیل بعد از جراحی شقاق با لیزر اسکار و زخم جراحی سنتی را مشاهده نمی کنید. برای ترمیم سریعتر زخم شقاق نیز از تابش لیزر کم توان کمک گرفته می شود.

5-فیشرکتومی با لیزر چگونه است؟

در این جراحی به جای برش اسفنکتر با تیغ یا کوتر جراحی از لیزر پرتوان استفاده می شود. به این ترتیب از عوارض جراحی شقاق مثل بی اختیاری مقعد کاسته می شود.

6-آیا لیزر شقاق بی خطر است؟

جراحی با لیزر نیازمند مهارت بالایی است. اگر به یک متخصص جراحی و لیزر ماهر و باتجربه مراجعه کنید جراحی با لیزر کاملا بی خطر است. به علاوه استفاده از لیزر خطرات جراحی شقاق به روش معمول را ندارد..

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

22 دیدگاه برای “لیزر شقاق

 1. سیما گفت:

  خانم دکتر واقعا لیزر درمان قطعی شقاق هست؟ لیزر شقاق که شما استفاده می کنید چی هست؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر بیمار با رعایت رژیم غذایی و دارو درمانی به درمان شقاق دست نیابد نیاز به عمل جراحی شقاق دارد. بهتر است عمل جراحی شقاق با لیزر پرتوان دی اکسید کربن انجام شود به این جراحی اسفنکتروتومیمی گویند. در نهایت لیزر کم توان نیز برای ترمیم هرچه سریعتر زخم مورد استفاده قرار می گیرد.

 2. ب.ن گفت:

  سلام.ببخشید من چند ماه پیش برای عمل لیزر شقاق به مطب دکتر رفتم و منو راضی کردن به صورت سنتی انجام دهم چون با لیزر بر میگردد.و اصلا مشکل شقاقم خیلی درد نداشت ولی بعد از معاینه داخلی و عمل شقاق که انجام دادم با اینکه فوق العاده توصیه های بعد عمل رو انجام دادم و ماه ها میگذره ولی درد من شدیدتر شده و هزار بار از قبل عمل بدتر شده امکانش هست برای لیزر بیام پیشتون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت هماهنگ کنید. معمولا لیزر شقاق بعد از عمل جراحی سنتی شقاق وجود دارد.

 3. مهدی گفت:

  سلام خانم دکتر من ۷ماه پیش عمل جراحی سنتی فیشر انجام دادم ولی بعد از عمل خیلی طول کشید که بهتر شدم ولی بازم دوباره فیشر برگشت و از طرف دیگر مقعد زخم شد و زخمش هم خیلی مزمن شده حتی خودم در آینه نگاه میکنم میبینم خیلی عمیق هست درد شدید و غیر قابل تحمل حالا از شما میخواهم کمکم کنید که آیا من بیام و فیشر من قابل در مان با لیزر هست چون از شهرستان میخام بیام در یک جلسه معاینه و لیزر انجام میشود؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اول از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ارسال عکس فیشر و بررسی درمان های قبلی نظر قطعی اعلام می شود. در اکثر مواقع درمان با لیزر امکانپذیر می باشد. در صورتی که نیاز به لیزر داشته باشید

 4. سوزی گفت:

  سلام خانوم دکتر لطفن جواب منو بفرمایید خیلی عصبی هستم
  دوماه ونیم پیش درگیر شقاق شدم با هیچ درمان ودارویی بهتر نشدم ،۱۰ روز پیش به گفته دکترم ۲تا شقاق داشتم وبیرون زدگی وسندروم روده تحریک پذیر که عصبی هست وحتمن باید لیزر میکردم همون روز لیزر شدم یه بیرون زدگی داشتم که همونجا موقع لیزر دکترم گفتن برش میدارم ،که اصلن نمیخواستم لیزر بشم ولی شد دیگه با اصرار والدینم ،در حال حاضر موقع دفع هنوز درد دارم وهنوز از جای لیزرم ترشح کمرنگ صورتی دارم که روزی ۳,یا ۴بار با دیلتیژل پانسمان سطحی میکنم ولی اصلن راضی نیستم به من گفتن فردای روز بعد دیگه همه چیز تموم میشه ولی نشد
  مشکلم اینه نمی‌دونم چه نوع لیزری انجام دادن وتاکی باید درد داشته باشم؟ خوب میشم یا نه؟ می‌دونم که برمیگرده اگر رعایت نشه ولی خیلی ناراحت هستم که هم لیزر شدم با این همه دردسر وهنوز هم درد موقع دفع دارم
  تورو خدا جوابمو بدین خیلی ناراحت هستم ممنون میشم

  1. سلام از جراح خود بخواهید داروی شما را عوض کنند. دیلتیژل معمولا عوارض گوناگونی دارد. برای جلوگیری از یبوست بعد از لیزر شقاق از شربت ملین استفاده کنید. مسلما این میزان درد و سختی بعد از لیزر طبیعی نیست و باید مجدد به جراح معالج خود مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کنند. مشکل سندرم روده تحریک پذیر را نیز نزد یک متخصص گوارش پی گیری و درمان کنید تا دچار عود شقاق و یا هموروئید نشوید.

 5. ثمین گفت:

  سلام خانم دکتر برای جراحی تنگی مقعد با لیزر پرتوان یا جراحی کوتر آیا بخیه لازم دارن با هرردو روش؟

  1. سلام در جراحی با لیزر پرتوان معمولا بخیه لازم نیست زیرا لیزر سر عروق و اعصاب را همزمان با برش ترمیم می کند. فقط در برخی مواقع که جراحی بسیار وسیع است برای اطمینان ممکن است از یک یا دو بخیه استفاده شود. در جراحی با کوتر معمولا بخیه استفاده می شود. تمام جراحی های من با لیزر است و به هیچ عنوان از تیغ و کوتر استفاده نمی کنم.

 6. ملیس گفت:

  سلام خانوم دکتر وقتتون بخیر
  من دچار شقاق هستم اما بیرون مقعد زخمم زیاد نیس حس میکنم درون مقعدم یه خراش هست روی مدفوع یه خط خونی میفته شقاق درون مقعدم ایجاد میشه؟ بسیار درد دارم و عضلات مقعدم حدود ۳ سانت داخل تر بسیار سفت هست جوری که خون ریزی داشتنی اپلیکاتور پماد هم به زور و با درد شدید وارد میشه دکتر گوارش گفتن باید بوتاکس شه به نظرتون برای بوتاکس خدمت برسم یا لیزر بهتره. و اینکه لیزر درون مقعدم انجام میدین؟شهرستان هستم ممنون میشم جوابم رو بدین تا اماده تر باشم

  1. سلام شقاق می تواند داخل مقعد هم ایجاد شود. برای اکثر بیماران لیزر شقاق بهتر است و برای تعداد کمی از بیماران بوتاکس. از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید تا بعد از ویزیت تشخیص نهایی به شما اعلام شود و در صورت نیاز آزمایش برای شما تجویز شود. پماد را به هیچ عنوان با اپلیکاتور استفاده نکنید. بهتر است دستکش دست کنید و به آرامی با انگشت پماد را به داخل مقعد وارد کنید.

 7. هما گفت:

  سلام خانم دکتر من شقاق دارم دکتر فعلا دارو دادن که مصرف کنم
  بهم دیلتیژل و قرص آناهیل و شربت سکنجبین عسل و شیاف آنتی همروئید و قرص تداپروکسن تجویز کردن میخواستم بدونم اینا تاثیر داره یا خیر

  1. سلام من شما را معاینه نکرده ام و هر دارویی برای شرایط خاص همان بیمار تجویز می شود. اگر بعد از یک هفته بهبودی حاصل نشد برای دریافت داروی مجدد یا جراحی و لیزر به متخصص معالج خود مراجعه کنید.

 8. سید حسن هاشمی گفت:

  سلام وقت بخیر بنده علائم شقاق و بیرون زدگی در ناحیه مقعد رو پیدا کردم علتشم هم یبوست شدیدی که دارم الان میخوام از خدمت شما بپرسم که درمان قطعی من چیه چطوری میتونم که قبل از این که از شهرستان بیام خدمت شما بتونم من معاینه کنید

  1. سلام از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. یبوست را هم حتما رفع کنید.

 9. حامد گفت:

  سلام خانم دکتر
  من برای بیماری شقاق به جراح عمومی مراجعه کردم گفت نیازی به لیزر نیست و با تیغ جراحی در مطب و با بی حسی موضعی عمل انجام شد. موقع عمل به مدت ۲۰ ثانیه وحشتناک درد داشتم. سوالم اینه ایا این عمل بدون بیهوشی عمل مجازه؟

  1. سلام بله مجاز است اما بیمار درد زیادی را تجربه می کند. انجام بیهوشی در مطب و بدون حضور متخصص بیهوشی مجاز نیست.

 10. A_k گفت:

  سلام خانم دکتر من یک سال و خورده ای درد در مقعد داشتم رفتم دکتر گفت شقاق داری برام پماد آنتی هموروئید و قرص سی لاکس نوشت ولی اثری نداشت تا اینکه یک ماه پیش رفتم پیش یه دکتر دیگه که گفت باید عمل با لیزر بشه چون مزمنه الان که یک ماه ازش میگذره ولی هم درد دارم موقع دفع
  دردش واقعا طاقت فرساس به طوری که به زور میتونم نفس بکشم حتی یه ترک کوچیک هم از موقعی که لیزر انجام دادم هست و خوب نشده هر چی پماد آنتی فیشر باریج و مسکن میخورم فایده نداره لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام وضعیت شما طبیعی نیست. از یک متخصص جراحی و لیزر ماهر و باتجربه وقت ویزیت بگیرید.

 11. زینب گفت:

  سلام میتونم قیمت لیزر کردنتون رو بدونم ؟

  1. سلام بعد از معاینه مشخص می شود. برای اطلاع از حدود هزینه لیزر نیز می توانید در ساعات اداری با مطب تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *