شقاق فیشر مقعد

لیزر شقاق

لیزر شقاق

در صورتی که بیمار به درمان های دارویی شقاق پاسخ مناسبی ندهد یکی از روش های لیزر شقاق برای ادامه درمان به کار بسته می شود. لیزر کم توان صرفا جهت تسریع در بهبودی زخم شقاق کاربرد دارد و لیزر پرتوان برای برش و جراحی شقاق مورد استفاده قرار می گیرد.

لیزر کم توان شقاق در مراحل اولیه بیماری طی 10 الی 20 روز اولیه پیدایش شقاق کاربرد دارد. لیزر پرتوان نیز همانطور که در بالا ذکر شد برای جراحی شقاق به روش اسفنکترومی مورد استفاده قرار می گیرد. بیمار متقاضی جراحی شقاق با لیزر تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی نخاعی جراحی می شود. در هنگام لیزر شقاق بافت نباید کربونیزه شود.

درمان شقاق مقعد با لیزر

این نوع از شقاق با لیزر پرتوان جراحی و درمان می شود

لیزر درمانی شقاق

لیزر درمانی شقاق برای شقاق مزمن کاربردی ندارد اما در مراحل اولیه و مرحله حاد شقاق کاربرد دارد. این جلسات لیزر درمانی در هفته 2 الی 3 بار انجام می شود و تا 12 جلسه ادامه دارد. بنابراین برخلاف لیزر پرتوان که در یک جلسه انجام می شود لیزر درمانی شقاق طولانی تر است.

گاها دارو درمانی همراه با لیزر درمانی برای درمان شقاق حاد مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع لیزر .IRC یا مادون قرمز است برش یا زخم و خونریزی ایجاد نمی کند

معاینه و علائم شقاق

شخصی که شقاق دارد نباید معاینه ی داخلی شود زیرا بسیار دردناک است و باعث بدتر شدن شقاق می شود در صورت لزوم معاینه پزشک متخصص جراحی عمومی تشخیص می دهد که معاینه داخلی شود یا خیر و با بی حسی مناسب انجام میشود.

دارو های موثر در درمان شقاق:تری نیترات گلیسریل بوسیله ی باز کردن عروق سبب ترمیم زخم شقاق می شود

بلوک کننده های کانال کلسیم: این داروها عضله را شل می کنند و سبب افزایش جریان خون به ناحیه و زخم شقاق می شوند

پماد استروئید: این پماد سبب کاهش التهاب ،خارش مقعد و درد زخم شقاق می شود

فواید لیزر شقاق مقعد

اگر درمان و جراحی شقاق با لیزر انجام شود بیمار درد و خونریزی ندارد و اگر هم داشته باشد بسیار کم و قابل اجتناب است. همچنین دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد و بیمار به سرعت به محل کار خود باز می گردد. بدین ترتیب در هزینه های خود نیز صرفه جویی می کند. تورم بافتی در جراحی شقاق با لیزر بسیار کم است  و اسکار و فیبروز بعد از عمل بسیار کم و ناچیز است. این جراحی در یک جلسه بدون بیهوشی و به طور سرپایی انجام می شود. و همزمان با شقاق اگر بیمار مبتلا هموروئید یا حتی فیستول هم باشد می توان در یک جلسه تمام موارد را تحت جراحی قرار داد.

برای اثبات تمام فواید جراحی شقاق با لیزر چند دلیل منطقی ساده وجود دارد:

لیزر سر عروق، اعصاب و لنف های بریده شده در حین عمل را همزمان درمان می کند.

اشعه لیزر سوپر تین است یعنی بسیار نازک است بنابراین در مقایسه با تیغ جراحی و کوتر جراحی با ظرافت بالایی انجام می شود و به بافت سالم آسیب نمی رسد.

لیزر خاصیت استریل کردن ناحیه را دارد و عفونت و انتقال بیماری ها در جراحی با لیزر بسیار بسیار پایین و نزدیک به صفر است.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *