فیستول

لیزر فیستول مقعد

لیزر فیستول مقعد

فیستول ارتباط غیر طبیعی بین اندام های داخلی بدن و سطح پوست است که به شکل مجرا این ارتباط صورت می گیرد. یکی از انواع شایع فیستول، فیستول های آنال یا مقعد می باشد. درمان فیستول معمولا با جراحی صورت می گیرد اما در دو دهه اخیر و با توجه به نقش لیزر در درمان برخی مشکلات مقعدی هم چون هموروئید، فیشر، کیست مویی و … تلاش بر این بوده است که کارایی لیزرتراپی فیستول نیز مشخص شود. شواهدی از اثر مثبت لیزر فیستول مشخص شده است و با توجه به این که درمان جراحی ریسک بی اختیاری مدفوع را بالا می برد و لیزر فیستول این معایب را ندارد، نقش آن در درمان فیستول پر رنگ تر هم شده است.

در این مقاله لیزر فیستول و مزایا و معایب آن بررسی می شود.

فیستول و کیست مویی

لیزرتراپی فیستول چگونه صورت می گیرد؟

برای انجام لیزر فیستول گاها به انجام بیهوشی عمومی  و یا بی حسی از ناحیه کمر نیاز است و به 20 تا 40 دقیقه زمان نیاز دارد. یک فیبر لیزری در محل  فیستول واقع می شود و سپس میزان انرژی مشخصی به درون این فیبر هدایت می شود. انرژی لیزر باعث می شود به صورت کنترل شده مجرای فیستول تخریب شود و روی هم بخوابد. لیزرتراپی فیستول با انرژی خود سبب تسریع در زمان بهبودی نیز می شود.

فواید لیزر تراپی فیستول چیست؟

سرعت بهبود بسیار بالایی دارد که از این نظر با سایر تکنیک های درمان فیستول رقابت می کند.

اسفنکتر یا همان دریچه مقعد حفظ می شود و مریض بعد از عمل دچار بی اختیاری مدفوع نمی شود.

قابل انجام در فیستول های پیچیده و پر عارضه است مثل فیستول رکتو- اینگوینال (فیستولی که به کشاله ران باز می شود )و رکتو- گلوتئال (فیستولی که به منطقه باسن باز می شود )

در بیمارانی که مشکلات زمینه ای مثل فشار خون و یا بیماری قلبی دارند قابل انجام است.

مناسب برای درمان بیماران سالخورده

لیزر برای درمان فیستول مقعد

آیا لیزرتراپی فیستول خطر عود فیستول را افزایش می دهد؟

در تمام روش های درمانی فیستول امکان بازگشت و عود فیستول بسته به علت زمینه ای آن وجود دارد. پزشک جراح با بهره گیری از تکنیک های خاصی با استفاده از لیزر فیستول ابتدا اقدام به خارج کردن آبسه ای می کنند که منشا این فیستول می باشد و سپس مجرای وابسته به آن بسته می شود و با استفاده از فیبر لیزری به مجرای فیستول انرژی منتقل می شود و فیستول کاملا از بین می رود. بدین ترتیب احتمال عود فیستول بعد از لیزر فیستول به صفر نزدیک می شود

در ادامه به برخی سوالات شایع درباره لیزر فیستول پاسخ می دهیم.

در زمان انجام لیزر تراپی فیستول چه احساسی تجربه می کنم؟

زمان انجام آن حدودا 30 دقیقه است و مثل یک چرت کوتاه می ماند. شما حتی آمپولی که متخصص بیهوشی برای بی حس کردن نیمه پایینی بدن شما استفاده می کند را حس نخواهید کرد زیرا قبل از تزریق بی حسی موضعی بر روی ناحیه مالیده می شود تا بیمار دچار استرس نشود. بعد از آن نیز متوجه اقدامات پزشک جراح نمی شوید هر چند که کاملا آگاه و هوشیار هستید و می توانید با پزشک خود گپ بزنید!

آیا پروب لیزر وارد مجرای فیستول می شود؟

بله! برای از بین بردن مجرای فیستول لازم است متخصص جراحی پروب لیزر را وارد مجرا کند تا بافت فیستول را تخربب کند اما بافت طبیعی بعدا ترمیم می شود و جایگزین این بافت می گردد.

بعد از عمل لیزر فیستول حالم چگونه است؟

بعد از عمل می توانید مقداری آب بنوشید و وقتی گرسنه تان شد می توانید غذا بخورید. احتمالا مقداری درد بعد از عمل تجربه می کنید که به آسانی با مسکن قابل کنترل است. بعد از چند ساعت از کلینیک لیزر فیستول مرخص می شوید و می توانید بر روی صندلی عقب ماشین دراز بکشید. فقط در شب اول استراحت می کنید و راه نمی روید. از روز بعد می توانید راه رفتن و کارهای روزمره را به آرامی شروع کنید.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *