هموروئید

لیزر هموروئید بهتر است یا جراحی؟

لیزر هموروئید بهتر است یا جراحی

برای دانستن این موضوع که لیزر هموروئید بهتر است یا جراحی لازم است با مزایا و معایب این دو روش درمان هموروئید و چگونگی انجام آن آشنا شوید. در مواقعی که بیمار به درمان دارویی هموروئید پاسخ مثبتی نمی دهد متخصص جراحی روش جراحی هموروئید را پیشنهاد می کند. این جراحی ممکن است با تیغ جراحی و کوتر و یا با لیزر پرتوان انجام شود. هرچند که لیزر هموروئید معمولی تلفیقی از دو روش لیزر درمانی و ترمیم زخم با لیزر کم توان و جراحی با لیزر پرتوان می باشد. بنابراین لیزر هموروئید مشکلات و عوارض عمل جراحی هموروئید را ندارد. زیرا در جراحی با لیزر بیمار درد و خونریزی و آسیب مشابه جراحی سنتی را تجربه نمی کند. به همین دلیل دوره نقاهت بعد از عمل جراحی هموروئید تا دو ماه و نقاهت بعد از لیزر هموروئید نهایت تا دو هفته تخمین زده می شود. مقایسه لیزر هموروئید با روش عمل جراحی سنتی هموروئید با تیغ جراحی و کوتر نیازمند این مسئله است که شما با هر دو روش کاملا آشنا شوید و سپس مزایا و معایب هر کدام از آنها با یکدیگر مقایسه کنید.

لیزر هموروئید چگونه انجام می شود؟

لیزر هموروئید در مراحل اولیه نیازی به لیزر پرتوان ندارد. ممکن است برای برخی از هموروئیدها تنها تاباندن نور لیزر برای کوچک کردن پاکه هموروئید و جذب خون لخته شده در آن کافی باشد. اما اکثر بیمارانی که به درمان دارویی هموروئید پاسخ نداده اند نیاز به جراحی با لیزر پرتوان دارند. در این روش پاکه هموروئید با لیزر پرتوان برداشته می شود. با این تفاوت که بعد از برش دادن ناحیه با لیزر از درد و خونریزی جراحی با تیغ خبری نیست. زیرا لیزر همزمان با برش سر اعصاب، عروق و بافت برش زده شده را ترمیم می کند.

لیزر هموروئید سرپایی و بدون بستری انجام می شود. یک مزیت دیگر لیزر هموروئید این است که بیمار 3 ساعت بعد از لیزر هموروئید مرخص می شود و فقط یک شب در منزل استراحت می کند. بسته به نظر متخصص جراحی و لیزر این عملیات تحت بیهوشی، خواب عمیق یا بی حسی از کمر به پایین انجام می شود. بعد از لیزر هموروئید می توانید کارهای روزمره خود را به تنهایی انجام دهید و نیازی به پرستار و مراقب ندارید. توصیه می شود اگر کار نشسته و یا سنگین دارید 3 تا 5 روز از محل کار خود مرخصی بگیرید.

شاید بتوان گفت که تنها معایب لیزر هموروئید این است که این روش توسط تمام جراحان انجام نمی شود و نیازمند یک جراح لیزر ماهر در این زمینه می باشد. جراحی و برش با لیزر نیاز به مهارت و تجربه بالای جراح دارد و معمولا در بیمارستان های دولتی و با دفترچه بیمه برای عموم انجام نمی شود. به همین دلیل هزینه لیزر هموروئید بالاتر از جراحی در بیمارستان های دولتی می باشد. معمولا بیمه های تکمیلی نیز هزینه جراحی با لیزر را بازپرداخت نمی کنند و آن را در دسته جراحی های زیبایی قرار می دهند.

عمل جراحی هموروئید چگونه انجام می شود؟

عمل جراحی هموروئید ممکن است با تیغ جراحی یا کوتر و یا تلفیقی از هر دو روش انجام شود. متاسفانه بعد از برش با تیغ جراحی، بیمار خونریزی زیادی را متحمل می شود. به همین دلیل برخی جراحان برای کاهش خونریزی از کوتر استفاده می کنند. مکانسیم عمل کوتر با برق است و برخلاف لیزر تماس مستقیم با بافت دارد و با سوزاندن سر عروق و اعصاب ناحیه منجر به کاهش خونریزی می شود. اما اتفاقی که بعد از استفاده از کوتر می افتد این است که بیمار بعد از جراحی با کوتر احساس سوزش و سوختگی شدید در ناحیه مقعد دارد. زیرا اعصاب این ناحیه همراه با عروق ناحیه سوزانده شده اند.

در اکثر مواقع عمل جراحی هموروئید با تیغ و کوتر تحت بیهوشی انجام می شود و ممکن است به دلیل خونریزی شدید بیمار بستری شود. بنابراین تمام جراحی های سنتی هموروئید سرپایی نیست و احتمال بستری شدن بیمار بین 1 تا 3 روز می باشد.  بعد از عمل جراحی هموروئید با تیغ و کوتر ممکن است بیمار تا دو ماه نیاز به استراحت در منزل داشته باشد و روند بهبودی زخم و کشیدن بخیه های بعد از جراحی بسیار طاقت فرسا می باشد.

به نظر میرسد که تنها مزیت عمل جراحی هموروئید با تیغ و کوتر این است که می توانید در بیمارستان های دولتی با هزینه بسیار کمی این جراحی را انجام دهید. همچنین بیمه ها عمده هزینه این جراحی را پرداخت می کنند.

نتیجه گیری

با مقایسه روند لیزر هموروئید و عمل جراحی هموروئید با تیغ و کوتر و به روش سنتی به این تیجه می رسیم که لیزر هموروئید بهتر از روش های قدیم جراحی است. زیرا دوره نقاهت بسیار کوتاهتری دارد و با توجه به این که بیمار بازگشت سریعتری به محل کار و زندگی دارد در هزینه های بیمار نیز تا حد زیادی صرفه جویی می شود. هرچه دوره نقاهت بعد از جراحی هموروئید کوتاهتر شود احتمال عود و عارضه دار شدن جراحی کمتر می شود. بنابراین بیمار ریسک کمتری برای جراحی مجدد را تجربه می کند.

 • عمل لیزر هموروئید در کمتر از یک ساعت انجام می گیرد و بیمار نیاز به بستری نخواهد داشت.
 • در این روش مقعد دچار خونریزی نخواهد شد و بیمار هیچ دردی را احساس نخواهد کرد.
 • در لیزر هموروئید از بخیه خبری نیست و ظاهر مقعد زشت نخواهد شد.
 • هزینه درمان هموروئید با لیزر کمی بالاتر است اما به صرفه تر از جراحی سنتی است.
 • بافت های هموروئیدی در این روش کاملا ترمیم و درمان می شوند و برخلاف عمل جراحی هموروئید به روش سنتی به بافت سالم اطراف آسیبی نمی رسد.
 • دوره نقاهت در لیزر هموروئید یک روز است و بیمار 24 ساعت پس از این عمل با لیزر پرتوان می تواند فعالیت های روزمره خود را ادامه دهد.
author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

2 دیدگاه برای “لیزر هموروئید بهتر است یا جراحی؟

 1. شاپور گفت:

  سلام خانم دکتر ،خدا قوت ،بنده یک خانم با ۵۲ سال سن از بچگی این مشکل خونریزی از هموروئید را داشتم همین چند روز پیش از طریق اینترنت با کلینیکی آشنا شدم وبه من قول دادند با لیزر سر پایی مشکلت حل .اما با مراجعه پزشک گفت شما بیماریت شدیده باید پیمارستان جراحیت کنم بیهوشی کردن و نمی دونم چه چراحی کردن که به من نگفتن هزینه سنگین و بگذریم حالا هفت هشت روزی میگزره من تمام دستورهای پزشک رو انجام دادم اما خونریزی درد شدید روز به روز بدتر دیگه هیچ امیدی نیست میشه راهنمایی کنید با تشکر بی‌حساب.

  1. لطفا با مطب من شماره 02122766853 تماس بگیرید و مشخصات جراحی که شما را جراحی کرده اند را به منشی بگویید و بفرمایید که در سایت تخصصی هموروئید کامنت گذاشته بودید. معمولا توصیه من بر این است که بیماری های پیشرفته را با لیزر پرتوان تحت جراحی قرار دهیم تا بیمار دوره نقاهت کوتاهتری را تجربه کند. مگر در مواقعی که بیمار دچار فیستول های پیچیده و آبسه های عمقی پیشرفته باشد. اگر امکان جراحی با لیزر وجود نداشته باشد بیمار را به یک فوق تخصص دیگر معرفی می کنم. زیرا من تمام جراحی ها را با لیزر انجام می دهم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.