کیست مویی

لیزر کیست مویی

لیزر کیست مویی

.کیست مویی در فاصله بین دو باسن و بالاتر از مقعد به شکل یک حفره زیر پوستی می باشد که این حفره توسط چند سوراخ به سطح پوست راه دارد. کیست مویی یا سینوس پیلونیدال یا کیست پیلونیدال ابتدا می تواند بی علامت باشد اما بعدا خودش را با درد نشیمنگاه و ترشح چرکی یا خونابه ای از محل سوراخ های حفره نشان می دهد.

علت ایجاد آن هنوز به طور مشخص یافت نشده است اما در افراد پر مو، چاق و افرادی که به صورت نشسته کار انجام می دهند بیشتر دیده می شود و این طور گفته می شود که موها به سمت داخل برگشت می خورند و کلافه مویی تشکیل می شود که می تواند محل مناسبی برای رشد باکتری ها و تشکیل چرک و حتی آبسه باشد. در این مقاله روش درمانی کیست مویی و به ویژه لیزر کیست مویی بحث می شود.

لیزر درمانی کیست مویی

کاربرد لیزر در درمان کیست مویی

برای درمان کیست مویی به صورت معمول از روش جراحی استفاده می شود؛ اما درمانی که امروزه توصیه می شود لیزر درمانی کیست مویی یا حراحی کیست مویی با لیزر می باشد.

لیزر کیست مویی با دستگاه لیزر کم توان و یا پرتوان صورت می گیرد؛ به این صورت که فیبرهای لیزری در مسیر فیستول کیست مویی قرار داده می شوند و کیست و مجرای منشا گرفته از آن را تخریب می کنند. بافت محکم مو باعث ایجاد تحریکات التهابی در اطراف ریشه مو بازگشت خورده می شود؛ بنابراین استفاده از لیزر باعث جلوگیری از این فاکتور و درمان دائمی کیست مویی می شود.

لیزر کیست مویی از آن جایی که مورد استقبال بیماران و پزشکان قرار گرفته است امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است و توصیه می شود. با لیزر می توان انواع بیماری های این ناحیه از جمله فیستول را همزمان و در یک جلسه درمان کرد

از انواع لیزر می توان برای درمان های کیست مویی به شرح زیر سود برد:

  • استفاده از لیزر کم توان جهت تابش لیزر به داخل بافت کیست مویی بدون باز کردن بافت
  • استفاده از لیزر پرتوان جهت برش دادن ناحیه کیست مویی و تخلیه و تخریب جدار کیست
  • لیزر الکس یا دایود برای از بین بردن موهای زائد روی پوست برای جلوگیری از عود کیست مویی
  • استفاده از لیزر مادون قرمز برای ترمیم بهتر زخم جراحی کیست مویی البته اگر جراحی شما توسط دکتر زهرا سعادتی و به روش بسته انجام شود دیگر خبری از زخم و اسکار نخواهد بود و نیازی به استفاده از لیزر دوم برای ترمیم زخم نخواهد بود

لیزر کیست مویی

روش لیزر کیست مویی به چه صورت می باشد؟

بسته به نظر و مهارت متخصص جراحی که لیزر کیست مویی را انجام می دهد ممکن است روش های جراحی کیست مویی بسته و یا کیست مویی باز انجام شود؛ ممکن است برخی از جراحان دستگاه خاصی را برای لیزر کسیت مویی ترجیح بدهند و یا ولتاژ خاصی را برای انجام لیزر کیست مویی استفاده کنند.

قبل از عمل جراحی برخی جراحان کیست مویی را شکاف می دهند و ترشحات چرکی آن را تخلیه می کنند و سپس اقدام به لیزر کیست مویی می کنند. اگر بعد از جراحی زخم با بخیه بسته شود به این روش جراحی لیزری کیست مویی بسته گفته می شود که نیازمند مهارت و تجربه بالایی است.

قبل از انجام عمل لیزر کیست مویی نیاز به دریافت آنتی بیوتیک نمی باشد مگر این که بیمار دچار آبسه و یا مشکلات دیگر باشد که قبل از جراحی کیست مویی آبسه تخلیه می شود و آنتی بیوتیک تجویز می شود. بعد خوابیدن ورم و التهاب ناحیه متخصص جراحی اقدام به جراحی و لیزر کیست مویی می کند.

 برای انجام لیزر کیست مویی تنها بی حسی موضعی کفایت می کند اما گاهی لازم می شود در برخی موارد خاص بیهوشی عمومی صورت بگیرد. قبل از انجام عمل لیزر کیست مویی از بیمار خواسته می شود که محل کیست مویی را شیو کند تا عفونت ایجاد نشود. متخصص جراحی نیز پس از پاکسازی محل اقدام به لیزر کیست مویی می کند.

برای جلوگیری از سوختگی بافت های اطراف جراح معمولا مقداری نرمال سالین در اطراف مجرای کیست مویی تزریق می کند تا به اصطلاح خنک بماند.

بسته به اندازه حفره کیست مویی پروب لیزری که جراح انتخاب می کند متفاوت است. جراح برای لیزر کیست مویی پروب را وارد مجرا می کند، اگر پس از تخریب بافت های زائد مجرا روی هم خوابید کار جراح تمام شده است اما گاهی مجرا بسته نمی شود که در این صورت بار دیگر جراح اقدام به لیزر کیست مویی می کند. در نهایت یک پانسمان فشاری برای بستن مجرا استفاده می شود.

مزایای لیزر کیست مویی چه می باشد؟

در مطالعات علمی مشخص شده است که لیزر کیست مویی سبب می شود بهبودی سریع تر اتفاق بیفتد و ریسک عود کیست مویی کمتر باشد. هم چنین مدت زمان بازگشت به کار و انجام کارهای روزمره بسیار کوتاه تر خواهد بود.

از آن جایی که برای لیزر کیست مویی تهاجم کمی صورت می گیرد درد بعد از عمل خفیف تر خواهد بود که به بیمار توصیه می شود از مسکن های معمولی استفاده کند. پس از عمل لیزر کیست مویی نیازی به بستری در بیمارستان نیست و بیمار می تواند به خانه بازگردد. در صورتی که جراحی به روش باز انجام شود شستشوی محل عمل و پانسمان فشاری توسط پرستار کفایت می کند. اما در روش عمل جراحی کیست مویی به روش نیازی به تحمل پانسمان های طاقت فرسا نیست و بیمار هزینه کیست مویی اضافی از این بابت متحمل نمی شود.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *