کیست مویی

مقایسه جراحی کیست مویی باز و بسته

مقایسه جراحی کیست مویی باز و بسته

عمل جراحی کیست مویی ممکن است به روش باز یا بسته انجام شود. در جراحی باز متخصص جراحی عمومی بعد از تخلیه بافت کیست مویی زخم را باز گذاشته و آن را با بخیه نمی بندد. بر روی زخم باز پانسمان فشاری گذاشته می شود و زخم باز جراحی رفته رفته پر می شود و گوشت می آورد. اما در جراحی بسته کیست مویی زخم باز مشاهده نمی شود و بیمار با زخم بسته از اتاق عمل خارج می شود. جراحی بسته کیست مویی با روش های مختلفی انجام می شود. که بهترین نوع آن جراحی پلاستیک کیست مویی با لیزر کیست مویی می باشد. در ادامه مزایا و معایب هر یک از روش ها را توضیح می دهیم و با کاربرد هر یک از این روش ها آشنا می شوید.

جراحی باز کیست مویی چگونه انجام می شود؟

جراحی کیست مویی به روش باز همانطور که در بالا اشاره شد به نوعی از جراحی کیست مویی گفته می شود که زخم کیست مویی در انتهای عمل جراحی بسته نمی شود و جای کیست تخلیه شده با پانسمان پر می شود.  ممکن است متخصص جراحی کیست مویی را با لیزر پرتوان یا تیغ جراحی و حتی با کمک کوتر خارج کند. اما در انتهای عمل جراحی کیست مویی زخم را با پانسمان پر می کند و بیمار نیز باید این روال پانسمان کردن زخم کیست مویی را هر روز به طور مرتب انجام دهد.

جراحی باز کیست مویی

این جراحی چه به صورت باز و چه به صورت بسته به طور سرپایی انجام می شود و معمولا بیمار بستری نمی شود. بیمار بعد از مرخص شدن یک شب در منزل استراحت می کند و بسته به نظر پزشک بین یک الی دو ماه طول می کشد که محل کار بازگردد. هر روز باید زخم باز کیست مویی به درستی با پانسمان فشاری پر شود. زخم باید همواره تمیز و خشک نگهداری شود که عفونت نکند. اگر زخم باز کیست مویی عفونت کند این ناحیه ترمیم نخواهد شد. اگر برای روش صحیح پانسمان زخم باز کیست مویی مشکل دارید حتما از جراح معالج خود کمک بگیرید یا از یک پرستار و یا بهیار باتجربه کمک بگیرید. زیرا پانسمان صحیح روزانه این زخم در نتیجه جراحی کیست مویی شما بسیار تاثیرگذار می باشد.

بسته شدن زخم باز کیست مویی ممکن است 2 ماه طول بکشد. در مواقعی که بسته شدن زخم باز کیست مویی طولانی تر می شود لازم است به جراح معالج خود مراجعه کنید تا وضعیت زخم شما را بررسی کنند. اگر زخم باز کیست مویی به موقع بسته نشود منجر به عود کیست مویی می شود.

جراحی بسته کیست مویی چگونه انجام می شود؟

در این روش متخصص جراحی بعد از خارج کردن بافت کیست زخم را بخیه می زند. بخیه کردن و بستن زخم کیست مویی به دو روش انجام می شود. یکی به روش فلپ که اسکار جراحی به شکل بدی بر روی بدن بیمار باقی می ماند. یکی به روش جراحی پلاستیک کیست مویی که با لیزر انجام می شود و اسکار و جای زخم پس از مدت کوتاهی از بین می رود. زیرا برش با لیزر بسیار ظریف است و روش بستن و بخیه کردن زخم نیز با روش فلپ کاملا متفاوت است.

جراحی بسته کیست مویی با لیزر

بهتر است جراحی بسته کیست مویی با لیزر و توسط یک متخصص جراحی و لیزر باتجربه انجام شود. لیزر کیست مویی به روش بسته با بی حسی اسپاینال انجام می شود و بیمار هیچگونه درد و خونریزی را احساس نخواهد کرد. بعد از اتمام لیزر کیست مویی بیمار مرخص می شود و یک شب در منزل استراحت می کند. بعد از 3 تا 7 روز می تواند به محل کار خود بازگردد اما نباید برای مدت طولانی بر روی ناحیه عمل بنشیند.

در این روش از پانسمان روزانه و درد و خونریزی خبری نیست. تنها بیمار باید محل جراحی را به طور روزانه با سرم شستشو تمیز کند تا آلوده نشود. تمیز و خشک نگهداشتن زخم بسته کیست مویی بسیار راحت تر از زخم باز کیست مویی می باشد. بنابراین احتمال عود کیست مویی نیز بسیار بسیار پایین تر است.

از بین بردن موهای زائد ناحیه برای هر دو روش بسیار ضروری است. با این تفاوت که در جراحی باز کیست مویی بسیار باید مراقب باشید که موهای زائد به داخل زخم نروند زیرا منجر به بروز عفونت زخم می شوند.

نتیجه گیری

با توجه به دوره نقاهت بسیار کوتاه جراحی کیست مویی با لیزر و مراقبت آسان بعد از جراحی اکثر بیماران تمایل به درمان کیست مویی به این روش دارند. هرچند که هزینه لیزر کیست مویی به روش بسته بسیار بالاتر از جراحی باز کیست مویی در بیمارستان های دولتی می باشد. اما با توجه به صرفه جویی در وقت و دوره نقاهت و باتوجه با حذف هزینه های پانسمان زخم باز روش جراحی پلاستیک کیست مویی با لیزر و به روش بسته بسیار به صرفه تر از دیگر روش های درمان کیست مویی می باشد.

در نظر داشته باشید که برای درمان کیست مویی به روش بسته و با لیزر باید به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر باتجربه در این زمینه مراجعه کنید. برای دریافت اطلاعات دقیق درباره این نوع جراحی نیز با پزشکی مشورت کنید که سابقه کار با لیزر را داشته باشد تا بتواند اطلاعات صحیحی در این باره در اختیار شما قرار دهد.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *