بیماری های مقعد

همه چیز درباره بیرون زدگی مقعدی

بیرون زدگی مقعدی

بیرون زدگی مقعدی به راحتی توسط بیمار قابل تشخیص است و می تواند نشانه بروز یکی از بیماری های مقعدی باشد. بواسیر یا هموروئید نام دیگری است که به این بیماری گفته می شود. نشانه های بیرون زدگی مقعدی می تواند شامل موارد مختلفی مانند بیرون زدگی ضایعه در مقعد، گوشت اضافه مقعدی، مشاهده خون در مدفوع، خارش و سوزش در مقعد و … می باشد.

بیرون زدگی مقعدی نشانه چیست؟

بیرون زدگی مقعدی می تواند نشانه بروز بیماری هموروئید یا همان بواسیر باشد. هموروئید داخلی در مراحل سه و چهار از داخل به بیرون مقعد بیرون می زند و مانند یک گوشت اضافه مقعدی نمایان می شود. گاهی هموروئید ترومبوزه که بسیار دردناک نیز می باشد نشانه بیرون زدگی مقعدی است. هموروئید داخلی معمولا با درد همراه نیست.

عمل جراحی بیرون زدگی مقعدی

عمل جراحی بیرون زدگی مقعدی با لیزر توسط متخصص جراحی و لیزر ماهر

انواع بیرون زدگی مقعدی

بیرون زدگی مقعدی در همه ی بیماران به یک شکل نیست و درجه بندی متفاوتی دارد. میزان خفیف یا شدید بودن آن به درجه ی آن دارد. به طور معمول میزان مشکل بواسیر را می توان به 4 درجه تقسیم کرد.

در درجه ی اول ضایعه ای از مقعد بیرون نمی زند و تنها بیمار دچار خونریزی می شود. این مشکل به صورت خفیف می باشد.

در درجه ی دوم ضایعه در زمان مدفوع از مقعد بیرون می آید و زمانی که اجابت مزاج تمام می شود، دوباره به داخل مقعد بر می گردد. در این درجه نیز درد و خونریزی کم است و بیماری به صورت خفیف می باشد.

در درجه ی سوم ضایعه با مدفوع به بیرون می آید اما خود به خود به داخل بر نمی گردد. این کار باید توسط دست انجام شود. در این مرحله درد کمی بیشتر می باشد. هرچند که هموروئید داخلی علامت درد چندانی ندارد و حتی ممکن است بیمار دردی احساس نکند.

درجه ی چهارم که مرحله ی شدید بواسیر و بیرون زدگی مقعدی می باشد با خونریزی زیادی همراه است و بیمار حتی با دست نیز نمی تواند ضایعه را به درون مقعد بفرستد.

گاهی نیز بیمار مبتلا به هموروئید ترومبوزه می باشد. یک زائده دردناک و پر حرارت در کنار مقعد دیده می شود که شبیه به بیرون زدگی مقعد می باشد. در این مواقع بیمار نیاز به تخلیه فوری ترومبوز توسط متخصص جراحی باتجربه دارد.

درمان بیرون زدگی مقعدی

عوارض بیرون زدگی مقعدی

افرادی که با مشکل بیرون زدگی مقعدی روبرو هستند، باید در سریع ترین زمان نسبت به درمان آن اقدام کنند. این بیماری می تواند به صورت خفیف و یا شدید باشد. با درمان سریع می توان بسیاری از عوارض مربوط به این بیماری را رفع کرد. عوارضی که از خود بیماری ناشی می شود شامل فقر آهن، کم خونی ، سرطان روده و … می باشد. اگر بیرون زدگی مقعدی درمان نشود عوارض زیر بروز می کند:

عفونت: بیرون زدگی و گوشت اضافه به وجود آمده در این ناحیه بر اثر عبور مدفوع آلوده و عفونی می شود.

خونریزی شدید: در برخی از موارد دیده شده است که خونریزی های شدید بعد از اجابت مزاج به وجود آمده است. حتی با ایستادن زیاد یا برداشتن بار سنگین ممکن است بیرون زدگی مقعدی خونریزی کند.

سوزش و خارش: معمولا به دلیل عفونی شدن بیرون زدگی مقعدی بیمار دچار خارش و سوزش نیز می شود.

درمان بیرون زدگی مقعدی

برای درمان بیرون زدگی مقعدی به یک متخصص جراحی که ترجیحا متخصص جراحی و لیزر باشد مراجعه کنید. متخصص بعد از معاینه ممکن است یکی از روش های زیر را به شما پیشنهاد کند:

  1. تجویز دارو و توصیه به مراقبت های خانگی
  2. پیشنهاد جراحی بیرون زدگی مقعدی با تیغ یا کوتر
  3. جراحی بیرون زدگی مقعدی با لیزر پرتوان

اگر به موقع به جراح مراجعه کرده باشید با اولین روش درمان یعنی مراقبت های خانگی و مصرف دارو به درمان بیرون زدگی مقعدی دست می یابید. اما اگر دیر مراجعه کرده باشید و بیرون زدگی زیاد و مزمن باشد بهتر است با لیزر پرتوان پاکه هموروئید و گوشت اضافه مقعدی برداشته شود. روش جراحی معمول توصیه نمی شود مگر در مناطق دور افتاده که به لیزر و متخصص جراحی با لیزر دسترسی نداشته باشند. زیرا دوره نقاهت بسیار طولانی و دردناک دارد. همچنین احتمال عود بعد از جراحی بیشتر از جراحی با لیزر است.

سوالات متداول بیرون زدگی مقعدی

1-آیا بیمار ممکن است بعد از جراحی بیرون زدگی مقعدی دچار بی اختیاری مدفوع شود؟

در جراحی سنتی این عارضه ممکن است رخ بدهد. در برخی از موارد دیده شده است که در طول جراحی با تیغ یا کوتر حسگر های مقعد دچار آسیب شده اند و بی اختیاری مدفوع به وجود آمده است. اگر این عارضه اتفاق بیفتد می توان آن را با عمل جراحی دیگر درمان کرد. برای جلوگیری از این عارضه جراحی با لیزر پرتوان توسط متخصص جراحی و لیزر ماهر توصیه می شود.

2-چه کسانی بیشتر در معرض بیماری بیرون زدگی مقعدی می باشند؟

خانم ها نسبت به آقایان بیشتر با این بیماری مواجه می شوند. افراد مسن نیز از جوانان بیشتر در معرض این خطر می باشند. خانم ها معمولا به دلیل فشار زایمان و افراد مسن به دلیل رژیم غذایی نادرست در طی طولانی مدت دچار بیرون زدگی مقعدی می شوند. افراد چاق نیز بیشتر از سایرین مستعد بیرون زدگی مقعدی می باشند.

3-مهم ترین عوامل بروز بیرون زدگی مقعدی کدام است؟

یبوست های مداوم، زور زدن در زمان دفع، داشتن عفونت های انگلی، نشستن های طولانی، آسیب های جدی به لگن، زایمان های متعدد واژینال، اسهال های مداوم، چاقی و … می توانند از مهم ترین عوامل در به وجود آمدن بیرون زدگی مقعدی باشد.

4-آیا ترشح از مقعد با بیرون زدگی مقعدی ارتباطی دارد؟

بله. افرادی که بعد از انجام کامل مدفوع، ترشحات لزجی از مقعدشان بیرون می آید به احتمال زیاد دچار بیرون زدگی مقعدی همراه با آبسه یا فیستول می باشند. این بیماران باید سریع به متخصص جراحی مراجعه کنند تا درمان آن انجام شود.

5-آیا برای تشخیص بیرون زدگی مقعدی از کولونوسکوپی استفاده می شود؟

زمانی که متخصص جراحی با مشاهده و بررسی با دست نتواند به خوبی بیماری را تشخیص دهد، اقدام به استفاده از کولونوسکوپی می کند. برای این امر لوله ای که دوربین دارد به داخل مقعد فرستاده می شود تا محدوده داخلی مقعد و رکتوم بررسی شود.

6-آیا می توان با استفاده از درمان های خانگی، بیرون زدگی مقعدی را درمان کرد؟

اگر بیرون زدگی مقعدی در مراحل ابتدایی و خفیف خود باشد، شاید بتوان آن را با استفاده از روش های خانگی درمان کرد. لگن آب گرم، نپوشیدن لباس های تنگ، ورزش کردن، نگه نداشتن مدفوع، نخوردن غذاهای فست فود و تند و … می تواند از بهترین روش های درمان خانگی بیرون زدگی مقعدی به شمار رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *