بیماری های مقعد

همه چیز درباره بیرون زدگی مقعدی

بیرون زدگی مقعدی

بیرون زدگی مقعدی به راحتی توسط بیمار قابل تشخیص است و می تواند نشانه بروز یکی از بیماری های مقعدی باشد. بواسیر یا هموروئید نام دیگری است که به این بیماری گفته می شود. نشانه های بیرون زدگی مقعدی می تواند شامل موارد مختلفی مانند بیرون زدگی ضایعه در مقعد، گوشت اضافه مقعدی، مشاهده خون در مدفوع، خارش و سوزش در مقعد و … می باشد.

بیرون زدگی مقعدی نشانه چیست؟

بیرون زدگی مقعدی می تواند نشانه بروز بیماری هموروئید یا همان بواسیر باشد. هموروئید داخلی در مراحل سه و چهار از داخل به بیرون مقعد بیرون می زند و مانند یک گوشت اضافه مقعدی نمایان می شود. گاهی هموروئید ترومبوزه که بسیار دردناک نیز می باشد نشانه بیرون زدگی مقعدی است. هموروئید داخلی معمولا با درد همراه نیست.

عمل جراحی بیرون زدگی مقعدی

عمل جراحی بیرون زدگی مقعدی با لیزر توسط متخصص جراحی و لیزر ماهر

انواع بیرون زدگی مقعدی

بیرون زدگی مقعدی در همه ی بیماران به یک شکل نیست و درجه بندی متفاوتی دارد. میزان خفیف یا شدید بودن آن به درجه ی آن دارد. به طور معمول میزان مشکل بواسیر را می توان به 4 درجه تقسیم کرد.

در درجه ی اول ضایعه ای از مقعد بیرون نمی زند و تنها بیمار دچار خونریزی می شود. این مشکل به صورت خفیف می باشد.

در درجه ی دوم ضایعه در زمان مدفوع از مقعد بیرون می آید و زمانی که اجابت مزاج تمام می شود، دوباره به داخل مقعد بر می گردد. در این درجه نیز درد و خونریزی کم است و بیماری به صورت خفیف می باشد.

در درجه ی سوم ضایعه با مدفوع به بیرون می آید اما خود به خود به داخل بر نمی گردد. این کار باید توسط دست انجام شود. در این مرحله درد کمی بیشتر می باشد. هرچند که هموروئید داخلی علامت درد چندانی ندارد و حتی ممکن است بیمار دردی احساس نکند.

درجه ی چهارم که مرحله ی شدید بواسیر و بیرون زدگی مقعدی می باشد با خونریزی زیادی همراه است و بیمار حتی با دست نیز نمی تواند ضایعه را به درون مقعد بفرستد.

گاهی نیز بیمار مبتلا به هموروئید ترومبوزه می باشد. یک زائده دردناک و پر حرارت در کنار مقعد دیده می شود که شبیه به بیرون زدگی مقعد می باشد. در این مواقع بیمار نیاز به تخلیه فوری ترومبوز توسط متخصص جراحی باتجربه دارد.

درمان بیرون زدگی مقعدی

عوارض بیرون زدگی مقعدی

افرادی که با مشکل بیرون زدگی مقعدی روبرو هستند، باید در سریع ترین زمان نسبت به درمان آن اقدام کنند. این بیماری می تواند به صورت خفیف و یا شدید باشد. با درمان سریع می توان بسیاری از عوارض مربوط به این بیماری را رفع کرد. عوارضی که از خود بیماری ناشی می شود شامل فقر آهن، کم خونی ، سرطان روده و … می باشد. اگر بیرون زدگی مقعدی درمان نشود عوارض زیر بروز می کند:

عفونت: بیرون زدگی و گوشت اضافه به وجود آمده در این ناحیه بر اثر عبور مدفوع آلوده و عفونی می شود.

خونریزی شدید: در برخی از موارد دیده شده است که خونریزی های شدید بعد از اجابت مزاج به وجود آمده است. حتی با ایستادن زیاد یا برداشتن بار سنگین ممکن است بیرون زدگی مقعدی خونریزی کند.

سوزش و خارش: معمولا به دلیل عفونی شدن بیرون زدگی مقعدی بیمار دچار خارش و سوزش نیز می شود.

درمان بیرون زدگی مقعدی

برای درمان بیرون زدگی مقعدی به یک متخصص جراحی که ترجیحا متخصص جراحی و لیزر باشد مراجعه کنید. متخصص بعد از معاینه ممکن است یکی از روش های زیر را به شما پیشنهاد کند:

 1. تجویز دارو و توصیه به مراقبت های خانگی
 2. پیشنهاد جراحی بیرون زدگی مقعدی با تیغ یا کوتر
 3. جراحی بیرون زدگی مقعدی با لیزر پرتوان

اگر به موقع به جراح مراجعه کرده باشید با اولین روش درمان یعنی مراقبت های خانگی و مصرف دارو به درمان بیرون زدگی مقعدی دست می یابید. اما اگر دیر مراجعه کرده باشید و بیرون زدگی زیاد و مزمن باشد بهتر است با لیزر پرتوان پاکه هموروئید و گوشت اضافه مقعدی برداشته شود. روش جراحی معمول توصیه نمی شود مگر در مناطق دور افتاده که به لیزر و متخصص جراحی با لیزر دسترسی نداشته باشند. زیرا دوره نقاهت بسیار طولانی و دردناک دارد. همچنین احتمال عود بعد از جراحی بیشتر از جراحی با لیزر است.

سوالات متداول بیرون زدگی مقعدی

1-آیا بیمار ممکن است بعد از جراحی بیرون زدگی مقعدی دچار بی اختیاری مدفوع شود؟

در جراحی سنتی این عارضه ممکن است رخ بدهد. در برخی از موارد دیده شده است که در طول جراحی با تیغ یا کوتر حسگر های مقعد دچار آسیب شده اند و بی اختیاری مدفوع به وجود آمده است. اگر این عارضه اتفاق بیفتد می توان آن را با عمل جراحی دیگر درمان کرد. برای جلوگیری از این عارضه جراحی با لیزر پرتوان توسط متخصص جراحی و لیزر ماهر توصیه می شود.

2-چه کسانی بیشتر در معرض بیماری بیرون زدگی مقعدی می باشند؟

خانم ها نسبت به آقایان بیشتر با این بیماری مواجه می شوند. افراد مسن نیز از جوانان بیشتر در معرض این خطر می باشند. خانم ها معمولا به دلیل فشار زایمان و افراد مسن به دلیل رژیم غذایی نادرست در طی طولانی مدت دچار بیرون زدگی مقعدی می شوند. افراد چاق نیز بیشتر از سایرین مستعد بیرون زدگی مقعدی می باشند.

3-مهم ترین عوامل بروز بیرون زدگی مقعدی کدام است؟

یبوست های مداوم، زور زدن در زمان دفع، داشتن عفونت های انگلی، نشستن های طولانی، آسیب های جدی به لگن، زایمان های متعدد واژینال، اسهال های مداوم، چاقی و … می توانند از مهم ترین عوامل در به وجود آمدن بیرون زدگی مقعدی باشد.

4-آیا ترشح از مقعد با بیرون زدگی مقعدی ارتباطی دارد؟

بله. افرادی که بعد از انجام کامل مدفوع، ترشحات لزجی از مقعدشان بیرون می آید به احتمال زیاد دچار بیرون زدگی مقعدی همراه با آبسه یا فیستول می باشند. این بیماران باید سریع به متخصص جراحی مراجعه کنند تا درمان آن انجام شود.

5-آیا برای تشخیص بیرون زدگی مقعدی از کولونوسکوپی استفاده می شود؟

زمانی که متخصص جراحی با مشاهده و بررسی با دست نتواند به خوبی بیماری را تشخیص دهد، اقدام به استفاده از کولونوسکوپی می کند. برای این امر لوله ای که دوربین دارد به داخل مقعد فرستاده می شود تا محدوده داخلی مقعد و رکتوم بررسی شود.

6-آیا می توان با استفاده از درمان های خانگی، بیرون زدگی مقعدی را درمان کرد؟

اگر بیرون زدگی مقعدی در مراحل ابتدایی و خفیف خود باشد، شاید بتوان آن را با استفاده از روش های خانگی درمان کرد. لگن آب گرم، نپوشیدن لباس های تنگ، ورزش کردن، نگه نداشتن مدفوع، نخوردن غذاهای فست فود و تند و … می تواند از بهترین روش های درمان خانگی بیرون زدگی مقعدی به شمار رود.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

24 دیدگاه برای “همه چیز درباره بیرون زدگی مقعدی

 1. عطیه گفت:

  سلام من 20 سالمه و تازه متوجه یه التهاب مقعدی شدم و اطلاعی ازش نداشتم به شدت از مراجعه به دکتر خجالت میکشم طوری ک عوارضش رو بیخیال میشم اگه پماد انتی هموروئید استفاده کنم شرایطش رو میشه لطف کنین؟ در موردش مطالعه کردم فک کنم
  هموروئید درجه 2 باشه

  1. سلام اگر از مراجعه حضوری به پزشک نگران هستید از مطب وقت ویزیت با واتساپ مخصوص بیماران راه دور بگیرید. متاسفانه بدون ویزیت بیمار نمی توان دارو تجویز کرد. اگر هموروئید داخلی را پی گیری نکنید در آینده مجبور می شوید به طور اورژانسی برای عمل جراحی هموروئید مراجعه کنید.

 2. فاطمه گفت:

  سلام حدود یک سال از زایمانم میگذره و از اون زمان دچار بیرون زدگی از مقعد هستم ترس خیلی زیادی از جراحی دارم و تا حالا برای مراجعه به پزشک اقدامی نکردم حالا سه الی چهار روزه که دوباره معقدم بیرون زده و یه حالت عفونی داره .با توجه به وجود کرونا و دور بودن مکان زندگیم باید چیکار کنم. لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. هموروئید بیرون زده اگر درمان نشود معمولا دچار عارضه شقاق و آبسه مقعدی می شوید که بسیار دردناک است.

   1. Yek گفت:

    سلام خسته نباشید. من ۱۷ سالمه . وقتی کوچیک بودم شاید ۸ ساله که بودم یه مقدار یبوست داشتم ..برای یه مدتی و متوجه یه تورم شدم که بعد مدتی از بین رفت تا الان که در شرایط کرونا تحرکم شده باز یبوست و اون برآمدگی اومد . نه سوزش دارم و نه خارش و نه خونریزی و درد . فقط یک برآمدگی هست . آیا نشانه خاصی هست؟

    1. سلام ممکن است دچار هموروئید داخلی شده باشید. اگر به موقع مراجعه کنید می توانید با دریافت داروی مناسب و کنترل یبوست درمان شوید.

 3. محسن گفت:

  سلام .من از بچگی دچار این عارضه هستم یک بخش تودهای قرمز رنگ وبزرگ از ناحیه مقعد هنگام مدفوع کردن بیرون میاد وبعد از دفع به داخل بدن می ره احساس درد نمی کنم اما گاهی اوقات وخیلی کم شاهد خون ریزی ولکه های خون در مدفوع خود هستم گاهی هم شاهد چیزی شبیه به مخاط لزج وشفاف هنگام شست شو این توده به آب گرم هستم جنسیت من مرد و32سال سن دارم وتا حالا شرم داشتم بادکتر درمیان بگذارم

  1. سلام ممکن است دچار هموروئید داخلی درجه 3 یا 4 شده باشید. این مورد برای بسیاری از مردم دنیا بروز می کند و خجالت ندارد. به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه بفرمایید و این مورد را پی گیری کنید تا دچار عوارض هموروئید نشوید.

   1. محمود گفت:

    سلام.۳۶ساله هستم و آقا هستم.یک سال کمتر از ناحیه مقعد بیرون زدگی کم ولی ضایعه همیشه بیرون است وخارش زیاد و ترشحات با بو احساس میشود.لطفا راهنمای بفرمایید.سپاس

    1. سلام ممکن است دچار هموروئید داخلی درجه چهار شده باشید. ترشحات و بوی بد می توانند بر اثر آبسه و فیستول مقعدی بروز کرده باشد. حتما به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید.

 4. ناشناس گفت:

  سلام من ۲۰ سالم هست و خانم هستم بعضی از مواقع هنگام مدفوع یه ضایعه شاید به قطر یک سانتی متر از ناحیه مقعدم خارج میشه که بعد از اون به داخل برمیگرده به ندرت هم ترشحات سفید رنگ میبینم و اینکه حس میکنم اخیرا یه مقدار خیلی خیلی کم در خروج گاز های روده بی اختیار شدم البته نمیدونم این دوتا به هم ارتباط دارند یا نه؟

  1. سلام ممکن است دچار هموروئید داخلی درجه سه شده باشید. درباره ترشحات و بی اختیاری مقعد نیز احتمال بروز فیستول مقعدی وجود دارد. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا وضعیت شما بررسی شود. ممکن است نیاز به جراحی یا لیزر داشته باشید.

 5. وحید گفت:

  سلام خانم دکتر من ۲۰ سالمه و هنگام مدفوع بیرون زدی مقعد بدون درد و علایم دارم فقط مدفوع کردن کمی مشکل تره راه درمانش چیه نه درد احساس میکنم نه هم علایم دیگری دارد با تشکر.

  1. سلام احتمالا دچار هموروئید داخلی شده اید. لازم است از یک متخصص داروی مناسب دریافت کنید. از تست کردن داروهای مختلف به شدت پرهیز کنید و درمان های خانگی هموروئید مثل نشستن در لگن آب گرم، کنترل رژیم غذایی و کاهش فشار بر ناحیه مقعد را انجام دهید.

 6. ستاره گفت:

  سلام من دختری ٢٠ ساله هستم. هیدرونفروز خفیف در کلیه راست داشتم و به دلیل درد زیاد پهلو و به تجویز پزشک، فقط یکبار از شیاف استفاده کردم اما از روز بعد در اطراف مقعدم حسی مثل زخم بودن داشتم در حالیکه زخم نبود و حالا دیدم که دو تا توده کوچک در قسمت پایانی واژن و یه خورده بالاتر از محل دفع مدفوع به وجود آمده و در زمان شست وشو که دستم بهش میخوره درد میگیره. دردی شبیه به درد جوش های چرکی. در هنگام دفع مدفوع هم درد دارم و نه خونریزی. ممنون میشم راهنماییم کنید و بفرمایید باید چه کار کنم 🙏🏻🙏🏻

  1. سلام ممکن است به شیاف حساسیت نشان داده باشید. یا از شیاف تاریخ مصرف گذشته و آلوده استفاده کرده باشید. به هر حال مصرف شیاف را قطع کنید و حتما به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید که بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز کنند.

 7. فاطمه گفت:

  سلام من 19سالمه. یک سالی میشه که برام این اتفاق افتاده یه مدت خونریزی هم همراه مدفوع دارم بعدش خود ب خود خوب میشم. از بیانش حتی خجالت میکشم ولی بشدت ازش میترسم. حس میکنم نوع 3 هستم. میشه کمکم کنید. چه پیشنهادی برام دارید

  1. سلام هموروئید داخلی درجه 3 معمولا بر اثر یبوست یا اسهال مزمن بروز می کند. حتما باید به متخصص مراجعه کنید و خجالت ندارد. اگر دیر مراجعه کنید ممکن است نیازمند جراحی یا لیزر شوید.

   1. Mohsen گفت:

    سلام دکتر مدتی هست که خونریزی داشتم و دفع همراه با درد داشتم حالا دیگه خونریزی ندارم وحتی خارش هم ندارم ولی برامدگی موقعه شسشتو درد میگیره حتی دیگه نمیتونم در طول روز راحت باشم چکار کنم؟

    1. سلام ممکن است دچار هموروئید و شقاق شده باشید. از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید.

 8. زهرا گفت:

  سلام من دور مقعدم ی تیکه گوشت دراومده دوساله. دکترم رفتم پماد استفاده میکنم ولی فایده ایی نداره باید چیکار کنم

  1. باید معاینه شوید. احتمالا بهترین روش برداشتن آن با لیزر پرتوان است.

 9. مظفر محمدی گفت:

  سلام و علیکم !
  من راستش نیاز دارم چند عکسی را برایتان بفرستم در این صورت شما میتونید تشخیص بدید و اینکه نیاز به شماره وات سپ دارم تا عکس ها را بفرستم.

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بیماران راه دور بگیرید. شرایط ارسال عکس برای بیمارانی که تهران نیستند و یا توانایی مراجعه حضوری ندارند فراهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *