کیست مویی

کیست مویی در زنان

کیست مویی در زنان

یکی از مشکلاتی که در برخی از خانم ها دیده می شود، کیست مویی در زنان می باشد. این کیست علاوه بر جنبه های زیبایی، به دلیل عوارض و دردی که به همراه دارد، خیلی از افراد را مجبور به انجام درمان می نماید.

کیست مویی در زنان به برجستگی پوستی گفته می شود که دارای مو و گاها آبسه می باشد. این برجستگی در اثر رشد مو به سمت بافت های داخلی پوست ایجاد می شود و در اثر واکنش سلول های پوستی با مو، ایجاد آبسه و حتی چرک و عفونت می نماید.

از آنجا که روش درمان کیست مویی پایین کمر با سایر بیماری های پوستی مشابه متفاوت می باشد، شناخت دقیق علائم کیست مویی در زنان و همچنین تشخیص درست آن توسط متخصص جراحی، علاوه بر اینکه بیماری را در وقت معین درمان می کند، از هدر رفت زمان و هزینه اضافی برای درمان نامناسب و غیر صحیح جلوگیری می کند. به علاوه در روش درمان و جراحی کیست مویی پایین کمر در زنان علاوه بر توجه به درمان قطعی کیست مویی توجه به ظاهر زخم و بهبودی سریع آن بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل به زنان و دختران پیشنهاد می شود عمل جراحی کیست مویی را با لیزر و به روش بسته که به جراحی پلاستیک کیست مویی معروف است انجام دهند.

کیست مویی زنان

کیست مویی در زنان چیست و علائم اولیه کیست مویی در زنان

کیست مویی در زنان به بافت کیست گونه در نواحی بدن گفته می شود که دارای مو و قسمتی از پوست و غدد اطراف آن می باشد که به صورت آبسه نیز ممکن است دیده شوند. معمولا کیست مویی در پایین کمر با علائم درد و وجود سوراخ های ریز در این ناحیه قابل تشخیص است. این کیست ها در برخی موارد دچار عفونت شده و دارای ترشحات چرکی و بد بو هستند.

در حالت های پیشرفته بیماری کیست مویی در زنان کیست ها دارای منافذ پوستی مختلفی هستند که از طریق بافت زیرپوستی و ایجاد کانال هایی در آن به هم مرتبط می باشند که به این حالت فیستوله شدن کیست گفته می شود. به کانال باریکی که قسمت های عمقی تر کیست را به سطح پوست مرتبط می سازند، سینوس گفته می شود. در نتیجه از نام های دیگر کیست مویی در زنان، سینوس پیلونیدال، سینوس مویی، کیست پیلونیدال، نیز می باشد.

کیست مویی در زنان در همه نواحی بدن قابل مشاهده است اما بیشتر در قسمت پایین کمر و انتهای ستون فقرات دیده می شود. وجود این کیست در این ناحیه از بدن، هیچ ارتباطی به نخاع و ستون فقرات ندارد. در اکثر مواقع بیماران به محض احساس درد یا ایجاد عفونت در کیست به متخصص جراحی عمومی مراجعه می نمایند.

کیست مویی در زنان بیشتر در چه سن هایی دیده می شود

از آنجا که میزان شیوع کیست مویی در زنان بسیار کم تر از مردان می باشد، میزان مراجعه زنان به پزشک نیز در خانم ها کمتر خواهد بود. در خانم ها به دلیل شرایط مختلف بدنی از جمله کم بودن مو و شرایط متفاوت هورمونی نسبت به مردان، میزان شیوع کیست مویی نیز کمتر می باشد.

به طور کلی خانم ها تنها زمانی به بیماری مبتلا می شوند که شرایط ایجاد کننده بیماری را فراهم نمایند. این شرایط عبارتند از پر مویی و همچنین فراهم کردن شرایطی مانند گرما و تعریق زیاد در ناحیه پوست. برای مثال دختران کنکوری یا کارمندان شاغلی که مجبور هستند مدت زمان طولانی را در یک جا بنشینند بسیار مستعد ابتلا به کیست مویی در زنان هستند.

خانم ها بیشتر در سنین 15 تا 25 سال به این بیماری دچار می شوند، اما محدودیت سنی خاصی برای بیماری وجود ندارد و در صورت وجود شرایط خاص ذکر شده، بیماری در فرد در همه سنین ایجاد می شود.

کیست مویی در زنان درمان با لیزر

پیشگیری از کیست مویی در زنان

برای پیشگیری از عود کیست مویی، اصلاح ناحیه پر مو و دارای موی ضخیم به صورت مداوم و همچنین استفاده از صندلی نرم یا بالشتک نرم در هنگام نشستن و پرهیز از نشستن طولانی مدت، از جمله مواردی هستند که به پیشگیری از این بیماری بسیار کمک می کنند.

همچنین استفاده از لباس زیر مناسب و تعویض به موقع آنها در کنار خشک و تمیز نگه داشتن نواحی مختلف بدن به ویژه ناحیه انتهایی کمر و قسمت دنبالچه، از دیگر راه های پیشگیری از کیست پیلونیدال می باشد.

پوشیدن لباس های گشاد و همچنین کاهش وزن در افراد چاق، از دیگر مواردی می باشد که در صورت رعایت و انجام کامل، از ابتلا و بروز کیست در پوست جلوگیری می نماید.

درمان کیست مویی در زنان

در صورت مراجعه زود هنگام بیمار به متخصص جراحی عمومی در روز های ابتدایی بروز علائم، بیماری را می توان به راحتی به طور سرپایی و درمان های لیزری کم تهاجمی، درمان  نمود. اما در صورتی که مدت زمان زیادی از بروز علائم گذشته باشد و بیماری به اصطلاح پیشرفت زیادی کرده باشد، باید از عمل جراحی یا لیزر های پرتوان برای برداشتن و از بین بردن کل بافت درگیر با کیست استفاده نمود.

به دلیل اینکه عود و بازگشت کیست در اکثر درمان های کیست مویی در زنان دیده می شود، بافت دارای کیست باید به طور کامل به وسیله روش درمانی انتخاب شده برداشته شود و همچنین از رشد مجدد مو در این نواحی جلوگیری شود.

درمان های دارویی و داروهایی ضد التهابی وآنتی بیوتیکی تنها برای عدم گسترش بیماری و محدود کردن آن کاربرد دارند و در اکثر موارد باعث بهبودی کامل کیست نمی شوند. از این رو برای درمان کامل، روش جراحی یا لیزر کیست مویی توصیه می شود.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *