کیست مویی

ارتباط کیست مویی با ورزش چیست؟

ارتباط کیست مویی با ورزش

همانطور که می دانید کیست مویی در ردیف بیماری هایی قرار دارد که به علل مختلفی از جمله: بروز فشار بر ناحیه، عرق کردن، عدم رعایت بهداشت و همچنین کم آبی و خشکی پوست می تواند بروز کند. جالب است بدانید که در این بین افراد ورزشکار نیز در معرض خطر ابتلا به کیست مویی قرار می گیرند. در ادامه به بیان ارتباط کیست مویی با ورزش خواهیم پرداخت.

رعایت بهداشت و ورزش

در رابطه با ارتباط کیست مویی با ورزش باید به اهمیت رعایت بهداشت در حین ورزش و انتخاب نوع لباس ورزشی اشاره کرد که یک اصل مهم تلقی می شود. در واقع برخی از افراد ورزشکار برای اینکه وزن بیشتری را از دست بدهند به انتخاب لباس های پلاستیکی روی می آورند در صورتی که باید این واقعیت را بپذیریم که لباس های پلاستیکی هیچ ارتباطی با چربی سوزی نداشته و فقط موجب بیشتر شدن تعریق بدن  و از دست رفتن آب بدن خواهند شد.

لباس های ورزشی پلاستیکی با جلوگیری کردن از تبادل دمای محیط و بدن فرد سطح تعریق را افزایش می دهند و تاثیر خاصی در کاهش وزن ندارند. در اینصورت تنها آب بدن ورزشکار کم می شود و آن دسته از ورزشکارانی که بهداشت را پس از ورزش زیاد رعایت نمی کنند و بعد از تعریق زیاد بدن دوش نمی گیرند مسلما در معرض خطر ابتلا به کیست مویی خواهند بود.

موزدایی ناحیه هایی مثل کمر و پایین کمر و تمیز نگهداشتن این نواحی به جلوگیری از بروز کیست مویی بسیار کمک می کند. لیزر موهای زائد برای از بین بردن دائمی موهای ضخیم نیز بسیار توصیه می شود.

نوشیدن آب کافی را در کنار ورزش فراموش نکنید

قطعا می دانید که ورزش کردن به علت تعریقی که ایجاد می شود سبب کم آبی بدن و همینطور آسیب پذیر شدن پوست خواهد شد. افرادی که ورزش می کنند باید با توجه به شرایط جسمانی و البته نظر مربی خود به میزان کافی آب بنوشند تا دچار عارضه هایی از قبیل کیست مویی نشوند. نوشیدن آب کافی در کنار ورزش از حساسیت پوست در ناحیه ای کیست مویی ایجاد خواهد شد جلوگیری می کند و سبب می شود عملکرد بدن دچار اختلال نشود.

ورزش کردن بعد از عمل جراحی کیست مویی

بیمارانی که با لیزر و به روش بسته تحت عمل جراحی کیست مویی قرار می گیرند، یک هفته بعد از جراحی با لیزر کیست مویی می توانند فعالیت های ورزشی سبک را شروع کنند

استفاده از مکمل های ورزشی

شاید شنیدن حرف های مختلف در مورد نتایج حاصل از مکمل های ورزشی این وسوسه را در ذهن هر فرد ورزشکاری ایجاد نماید که برای خوش فرم تر شدن اندام خود مقداری از آن را مصرف نماید. در این میان نباید ارتباط کیست مویی با ورزش و استفاده از مکمل های ورزشی را فراموش کرد.

افراد ورزشکار باید نیاز های خود را به واسطه مصرف صحیح غذا های پرانرژی و رعایت یک رژیم غذایی مناسب برطرف نمایند. در غیر اینصورت آن دسته از ورزشکارانی که به مصرف مکمل های ورزشی روی آورده و قصد دارند در مدت زمان کمی به نتایجی غیرعاقلانه برسند باید توجه داشته باشند که مصرف برخی از پروتئین ها و مکمل های ورزشی سبب جوش زدن و حساسیت پوست و بروز کیست مویی خواهد شد. بنابراین مصرف مکمل های ورزشی باید تحت نظر یک متخصص تغذیه و ورزش و طبق اصول باشد تا بار متابولیک اضافی به بدن ورزشکار وارد نکند.

ارتباط کیست مویی با ورزش امری قابل درک و منطقی است و تنها داشتن تغذیه مناسب، خواب کافی، اجتناب از مصرف دخانیات و تمرین های منظم و حرفه اصولی تحت نظر یک مربی باتجربه به موفقیت یک ورزشکار کمک قابل توجهی خواهد کرد.

ورزش و عمل جراحی کیست مویی

در این میان برخی از ورزشکاران مبتلا به کیست مویی می شوند و مجبور می شوند نسبت به عمل جراحی کیست مویی اقدام کنند. برای این دسته از ورزشکاران بسیار مهم است که بدانند چه زمان می توانند بعد از جراحی به محیط باشگاه و ورزش بازگردند.

جراحی های کیست مویی به دو روش باز و یا بسته انجام می شود. آن دسته از ورزشکارانی که تحت جراحی کیست مویی با روش باز قرار می گیرند تا زمان بسته شدن کامل زخم اجازه بازگشت به محیط ورزش و انجام فعالیت های ورزشی عادی خود را ندارند. این زمان از 2 ماه به بالا خواهد بود.

اما افرادی که با لیزر و به روش بسته تحت عمل جراحی کیست مویی قرار می گیرند بعد از یک هفته می توانند به محیط ورزشی خود بازگردند. فعالیت ورزشی خود را از پایین ترین درجه شروع کنند و به مرور زمان فعالیت خود را افزایش دهند.

این مدت زمان بسته به نوع رشته ورزشی می باشد. برای مثال ورزشکارانی مثل تنیس بازها، والیبالیست ها و فوتبالیست ها می توانند با گذشت چند هفته الی 1 ماه فعالیت حرفه ای خود را از سر بگیرند. اما ورزشکارانی مثل وزنه بردارهای حرفه ای و کشتی گیرها مدت زمان طولانی تری را باید برای شروع تمرینات حرفه ای خود در نظر بگیرند و بدون اجازه متخصص جراحی خود نباید تمرینات سنگین را شروع کنند.

برای تمام افرادی که با لیزر و به روش بسته تحت جراحی قرار می گیرند یک هفته بعد از عمل شروع فعالیت ورزشی سبک با رعایت کامل بهداشت مانعی ندارد.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *