کیست مویی

بهترین درمان کیست مویی

بهترین درمان کیست مویی

بهترین درمان کیست مویی درمانی است که علاوه بر حذف عامل بیماری، از عود و بازگشت مجدد کیست مویی در پوست جلوگیری نماید. در نتیجه هنگام درمان این بیماری باید به این نکته نیز توجه داشت که درمان کیست مویی تنها محدود به برداشت ضایعه کیست و مو نمی باشد و شما باید روشی را انتخاب نمایید که در آینده مانع از عود و بازگشت مجدد بیماری گردد.

بهترین درمان کیست مویی چیست

کیست مویی یکی از بیماری های پوستی می باشد که در اثر رشد نامناسب مو و به دام افتادن آن در پوست ایجاد می شود. بهترین درمان کیست مویی برداشتن کیست به روش بسته و با لیزر است. این نوع عمل جراحی کیست مویی با لیزر باید توسط متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه و ماهر انجام شود.

کیست مویی یا کیست پیلونیدال یکی از بیماری های پوستی می باشد که در اثر عوامل مختلف ژنتیکی و محیطی در پوست افراد به خصوص در نواحی مثل انتهای کمر و قسمت دنبالچه در بیمار ایجاد می شود. این بیماری علائم مختلفی دارد که درد و ترشحات چرکی بد بو از شایع ترین و ناراحت کننده ترین علائم این بیماری در فازهای پیشرفته می باشد.

از راه های ابتلا به کیست مویی، عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی می باشند. در عوامل ژنتیکی نحوه رشد موها و عوامل دیگر تحت تاثیر وراثت باعث ایجاد بیماری می شود. همچنین عوامل محیطی مثل شغل و وضعیت جسمانی که باعث می شود فرد مجبور باشد برای مدت زمان طولانی بنشیند نیز می تواند باعث ابتلا به بیماری شود. رشد مو و همچنین تعریق شدید نیز از عوامل مستعد کننده ابتلا به سینوس پیلونیدال یا سینوس مویی می باشند.

بهترین درمان کیست مویی درمانی است که ضمن درمان خود بیماری، این عوامل مساعد کننده ابتلا را نیز در نظر داشته و راه حل مناسبی برای برطرف کردن آنها به فرد ارائه نماید. در این حالت به فرد آموزش های لازم در مورد نحوه پیشگیری و رعایت نکات بهداشتی لازم توسط متخصص معالج ارائه می شود.

جراحی کیست مویی به روش باز و بسته

مقایسه زخم دو بیمار که یکی به روش باز و دیگری به روش بسته و با لیزرر تحت عمل جراحی کیست مویی قرار گرفته است

مقایسه روش های درمانی کیست مویی

امروزه از روش های درمانی مختلفی برای درمان کیست مویی استفاده می شود. در همه این روش ها، هدف اصلی تخریب یا خارج سازی بافت کیست مانند موجود در داخل پوست می باشد. نکته ای که باید به آن توجه شود این است که قبل از شروع درمان، در صورتی که آبسه در ناحیه وجود داشته باشد، در ابتدا باید در شرایط استریل و توسط پزشک، این آبسه و چرک داخل آن تخلیه گردد.

 یکی از روش های سنتی و ابتدایی درمان کیست مویی، روش جراحی باز می باشد. در این روش، کیست مویی با روش عمل جراحی سنتی و تحت شرایط بی هوشی عمومی یا بی حسی و در داخل بیمارستان یا کلینیک، به وسیله تیغ جراحی بریده شده و ناحیه ای که دارای سینوس و کیست می باشد، توسط جراحی تخریب و برداشته می شود. سپس ناحیه تخلیه شده با گاز استریل پر می شود تا پوست بتواند پس از گذشت مدت زمان چند هفته تا چند ماه، ترمیم شود.

روش جراحی علی رغم نتایج خوب و رضایت بخشی که دارد، دارای عوارض و نقاهت طولانی نیز می باشد که انتخاب جراحی باز به عنوان بهترین درمان کیست مویی را با چالش های جدی همراه می نماید.

روش دیگری که برای درمان کیست مویی استفاده می شود، استفاده از لیزر پرتوان می باشد. در این روش، از فیبر لیزر برای تخریب و از بین بردن جدار کیست مویی، استفاده می شود. انرژی نورانی تابیده شده به وسیله لیزر دارای یک طول موج معین است که با ایجاد گرما و تحریک، باعث تخریب و از بین رفتن کامل بافت کیستی می گردد.

این روش برخلاف روش جراحی باز، دارای عوارض جانبی و نقاهت طولانی نمی باشد و فرد به صورت سرپایی و بدون خونریزی و بدون استفاده از بیهوشی، تحت درمان کیست مویی با لیزر قرار می گیرد. استفاده از لیزر را می توان به عنوان بهترین درمان کیست مویی در نظر داشت به خصوص اگر نتایج حاصل از عمل را در افراد مختلف در نظر داشته باشیم. دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر کیست مویی پایین کمر را با استفاده از لیزر و به روش بسته بدون عود و بازگشت جراحی و درمان می کنند. همچنین بیماران این عمل جراحی کیست مویی را به عنوان جراحی پلاستیک کیست مویی نیز می شناسند زیرا اسکار و زخمی به جای نمی گذارد.

لیزر کیست مویی بهترین درمان

اهمیت پیشگیری و بهترین درمان کیست مویی

همان طور که همه ما بارها شنیده ایم، پیشگیری بهتر از درمان می باشد. در نتیجه دستیابی به بهترین درمان کیست مویی پیشگیری از ابتلای مجدد به این بیماری می باشد. برای پیشگیری از کیست مویی شما باید به طور کامل عواملی که می توانند باعث ابتلای بیمار به این بیماری شوند را بشناسید.

یکی از این عوامل، عدم اصلاح مو و رشد موهای ضخیم در ناحیه کمر می باشد. مورد دوم، شغل هایی هستند که فرد مجبور است برای مدت زمان طولانی بنشیند. در این حالت تعرق و حالت نشستن می تواند در فرد باعث ایجاد کیست مویی گردد. چاقی نیز یکی دیگر از عوامل بروز کیست مویی پایین کمر است. با رفع هر یک از ریسک فاکتورهای ذکر شده می توانید از عود مجدد کیست مویی جلوگیری کنید و به بهترین و کامل ترین درمان دست یابید.

 

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *