کیست مویی

بهترین راه تشخیص کیست مویی

بهترین راه تشخیص کیست مویی

تشخیص کیست مویی یکی از مواردی است که در درمان و مدیریت کیست مویی نقش بسیار مهمی دارد. شناخت علائم کیست مویی این بیماری و همچنین مراجعه به موقع به پزشک متخصص و انجام معاینات و آزمایشات مورد نیاز، از جمله عواملی هستند که می توانند در تشخیص کیست مویی نقش مهمی ایفا نمایند. برای تشخیص صحیح، شناخت ویژگی های کلی کیست بسیار اهمیت دارد.

ویژگی های کلی کیست پیلونیدال یا کیست مویی

کیست مویی یا کیست پیلونیدال در بیشتر موارد یک بیماری ژنتیک است که طی آن موهای ناحیه انتهای ستون فقرات یا دنبالچه، به جای آن که از سمت ریشه به سمت پوست حرکت کرده و بیرون بزند؛ مستقیماً به سمت بافت های زیرین نفوذ کرده، در زیر پوست لانه گزیده و باعث ایجاد درد و التهاب می شود. کیست مویی یا سینوس پیلونیدال در نهایت باعث ایجاد حفره در پوست شده و دور این حفره به وسیله توده و کیست محدود می شود.

به مرور زمان داخل این توده ترشحات مختلفی جمع شده و باعث ایجاد التهاب پوستی می شود. سینوس مویی در در مواقع عفونی شدن با ترشحات چرکی و یا درد زیاد همراه است و گاها نیز بر روی پوست ناحیه ملتهب یک سوراخ کوچک ایجاد شده و چرک از آن خارج می شود.

تشریح این ویژگی ها می تواند متخصص جراحی را در تشخیص کیست مویی یاری نماید.

تشخیص کیست مویی

عوارضی که باعث تشخیص کیست مویی به صورت اولیه می شود

کیست پیلونیدال یا کیست مویی تا زمانی که عفونت نکند دارای عوارض جانبی خاصی که باعث تشخیص دقیق این بیماری شود، نمی باشد. و تنها متخصص جراحی شما می تواند تشخیص قطعی کیست مویی را اعلام کند. تشخیص به موقع این بیماری درمان کیست مویی و دوره نقاهت بعد از درمان را بسیار راحت تر می کند. این کیست در حالت کلی می تواند باعث موارد زیر شود:

  • درد شدید در هنگام نشستن یا ایستادن
  • خروج ترشحات خونی و چرکی با بوی بد از محل آبسه
  • قرمزی و ایجاد زخم در پوست اطراف آن
  • ایجاد سوراخ‌ در پوست
  • وجود تورم و گرمی کیست
  • موی بیرون زده از ناحیه ضایعه
  • تب خفیف و نادر
  • رطوبت غیرمنتظره در پایین کمر

نکته ای که باید به آن توجه داشت، این است که کیست مویی در صورتی که دچار عفونت شده باشد، از خود این علائم را بروز می دهد. در واقع عدم وجود عفونت باعث می شود تا هیچ یک از این علائم در فرد ایجاد نشود و همین امر می تواند باعث سخت تر شدن روند تشخیص کیست مویی شود.

برای تشخیص کیست مویی چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود

اگر شما هرگونه برجستگی یا حالت کیست مانندی در هر ناحیه از بدن خود احساس کردید، برای انجام معاینات پوستی و بافتی باید به متخصص مراجعه نمایید. برای تشخیص کیست مویی پایین کمر یا سینوس پیلنیدال به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید. گاها این کیست ها با کیست های زیرپوستی دیگر مانند کیست خوش خیم چربی اشتباه گرفته می شوند، که در صورت معاینه پزشک، نوع کیست پوستی شما تعیین می گردد.

به طور کلی برای تشخیص کیست مویی توجه به علائم ابتدایی آن بسیار مهم می باشد. اگر شما هر یک از علائم ذکر شده در قسمت بالا را داشتید و درد غیر قابل تحملی در این ناحیه احساس می کردید، باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید. نهایتا متخصص است که تشخیص کیست مویی را انجام می دهد.

تشخیص کیست مویی چگونه انجام می شود

تشخیص کیست مویی به صورت دقیق و نهایی، بر عهده پزشک می باشد. پزشک متخصص با معاینه محل قرارگیری کیست و بررسی علائم بالینی این نواحی، تشخیص نهایی را می دهد. پس از تشخیص، اولین قدم تخلیه بقایای چرکی و التهابی داخل آبسه می باشد.

داروهای کنترل کننده علائم سینوس مویی مانند داروهای مسکن، آنتی بیوتیک  ها و ضد التهابی ها نیز برای کاهش ناراحتی بیمار به صورت موقت مفید می باشد.

سپس پزشک شما یکی از روش های جراحی و یا لیزر کیست مویی را برای برداشت و از بین بردن بافت کیستی موجود زیر پوست، انتخاب می کند.

سوالات شایعی که هنگام مراجعه به پزشک برای تشخیص کیست مویی پرسیده می شود

پزشک عمومی هنگام معاینه ضایعه پوستی و دردناک شما، اگر به کیست مویی شک داشته باشد، فرد را برای بررسی بیشتر به پزشک جراح عمومی یا در صورتی که در نواحی صورت ایجاد شده باشد به متخصص پوست ارجاع می‌دهد. فرد باید قبل از مراجعه به متخصص خود را آماده‌ی پاسخ دادن به برخی سوألات متداول در این زمینه نماید. این سوألات عبارتند از:

علائم و نشانه‌ها از کی و چگونه آغاز شده است؟

آیا قبلا سابقه‌ی تجربه این مشکل را داشته‌اید؟

آیا انجام برخی کارها باعث تسکین علائم می شود؟

معمولاً چه چیزی درد و علائم دیگر را تشدید می‌کند؟

مکمل یا داروی خاصی مصرف می‌کنید؟

آیا دچار تب و لرز هم شده‌اید؟

آیا درد ناشی از کیست و توده باعث بیدار شدن شما از خواب می‌ شود؟

شغل شما چیست؟ آیا شما در تمام طول روز مجبور به نشستن هستید؟

پاسخ دقیق و صحیح در کنار مشاهده‌ی علائم ظاهری زائده به متخصص جراحی در تشخیص کیست مویی کمک خواهد کرد. کیست مویی ممکن است با کیست درموئید اشتباه گرفته شود که مهارت پزشک معالج در تشخیص می‌تواند احتمال این خطا را کاهش دهد. پس از تشخیص پزشک با توجه به مرحله و میزان پیشرفت بیماری، روند درمانی شما آغاز می گردد.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *