بواسیر, هموروئید

بواسیر بیرون زده چیست و چگونه درمان می شود؟

بواسیر بیرون زده

همانطور که می دانید هموروئید یا بواسیر عارضه ای شایع در میان افراد جامعه است که هفتاد و پنج درصد از مردم را به خود درگیر می کند. هموروئید یا بواسیر در حالت عادی درد و خونریزی ندارد اما بواسیر بیرون زده با درد قابل توجهی همراه است و هنگامی که فرد فعالیت های بیشتری در طول روز داشته باشد میزان آن افزایش خواهد یافت. بیماران باید توجه داشته باشند که فعالیت های شدید روزانه موجب می شود که این توده ها کشش بیشتری پیدا کنند و در نتیجه بزرگ تر و آزار دهنده تر شوند.

بواسیر بیرون زده

بواسیر بیشتر در میان افراد چهل و پنج تا شصت و پنج سال بروز می کند. بد نیست بدانید که اکثریت این افراد توده ها یا کیسه های پر خون را در ناحیه مقعد مشاهده می کنند که سبب می شود مدفوع به سختی از طریق کانال مقعد عبور پیدا کند. متأسفانه بواسیر می تواند پیشرفته شده و به بواسیر بیرون زده تبدیل شود. این بیماری ممکن است با نشستن های دراز مدت و یا ابتلا به یبوست بروز کند و همچنین امکان پیدایش خود بخودی آن هم وجود دارد، اما هنوز دلایلی محکم برای درک چگونگی پیدایش خودبخودی آن در دست نیست.

بواسیر بیرون زده می تواند یک هموروئید خارجی ترومبوزه بافتی متورم و پردرد  باشد. این توده ها در بافت های ناحیه مقعد و به علت ایجاد لخته در یک یا چند رگ آن به وجود می آید. بافت هایی که متورم می باشند بسیار دردناک هستند و رنگی مایل به بنفش را دارا می باشند. این عارضه باید حتما تحت درمان قرار گیرد تا فرد بتواند میزان درد آن را کنترل کند.

همچنین بواسیر بیرون زده می تواند یک بواسیر یا همان هموروئید داخلی باشد که پرولاپس شده و یا بیرون زده و در درجات 3 یا 4 قرار دارد. همورئید داخلی درجه 3 با فشار دست به داخل باز می گردد اما همورئید داخلی درجه 4 با فشار دست هم به داخل باز نمی گردد و از دهانه مقعد بیرون می ماند.

درمان بواسیر بیرون زده

درمان هایی که برای بواسیر بیرون زده اعمال می شود مسلما جدی تر از روش هایی است که برای درمان بواسیر عادی و ساده در نظر گرفته می شود. جالب است بدانید که یکی از روش هایی که برای آن می توان در پیش گرفت اینست که اجازه دهیم این توده ها به کندی و با گذشت زمان خودبخود تحلیل روند و طی این مدت استفاده از وان آب گرم، پماد یا کرم های مخصوص هموروئید را به عنوان کمکی برای درمان بکار برد. البته این موضوع باید از قبل با متخصص جراحی هماهنگ شود و قبل از هر اقدام درمانی حتما به متخصص مراجعه کنید.

در برخی از موارد درمان بواسیر، پزشک سعی می کند تا توده های بزرگ را حذف کند. به این روش برش یا زهکشی هموروئید ترومبوزه می گویند. پس از اجرای این روش منطقه مورد نظر درد و آزردگی دارد و تا مدتی باید آن را تحمل کرد.

معمولا متد های جدید مانند لیزر هموروئید، برای درمان بواسیر بیرون زده نتایج بهتری را به همراه دارد.  به همین علت اکثریت پزشکان متخصص جراحی  پیشنهاد می دهند که این توده های متورم را با روش های نوین لیزر درمانی از بین برد و از بسیاری از عوارض جانبی روش های جراحی سنتی در امان ماند.

 قبل بعد لیزر هموروئید

 

چه مدت طول می کشد بواسیر بیرون زده درمان شود؟

نمی توان به طور مشخص زمان معینی را برای درمان بواسیر بیرون زده در نظر گرفت. برخی از بیماران طی یک هفته احساس بهتری پیدا می کنند در صورتی که برخی دیگر ممکن است حس درد را تا چندین هفته با خود به همراه داشته باشند.

در واقع میزان و سرعت بهبودی افراد تماما به نوع روش درمانی آن ها بستگی دارد. افرادی که بخواهند با درمان های خانگی این زائده ها را رفع کنند مسلما زمان بیشتری را باید تا بهبود کامل در نظر داشته باشند، اما لیزر درمانی و روش های نوین پزشکی بدون ایجاد هیچگونه عارضه ای سریعا به درمان کامل بیمار کمک خواهند کرد.

از طرفی دفعاتی که هموروئید یا بواسیر تکرار می شود نیز می تواند تعیین کند که درمان چقدر طول خواهد کشید. توجه داشته باشید که عود هموروئید یا بواسیر بسیار مهم است. برخی از افراد درمان می شوند اما هموروئید مجددا عود می کند.  معمولا روش های جراحی بواسیر بیرون زده با عود همراه است اما لیزر هموروئید امکان عود آن را به پایین ترین حد ممکن خواهند رساند.

سریع ترین راه برای درمان هموروئید، بدون اینکه درد، خونریزی، بی تحرک ماندن و استراحت کامل در منزل را به همراه داشته باشد، لیزر بواسیر است که سبب می شود بیمار طی مدت کوتاهی بدون تحمل دوران نقاهت طولانی مدت سلامت خود را سریعا به دست آورد.

توجه کنید درمان های خانگی باید پس از 3 روز منجر به بهبود وضعیت شوند و پس از یک هفته آثار بیماری باید از بین برود. چنانچه مبادرت به انجام درمان های خانگی بواسیر بیرون زده کرده اید و پس از 3 روز بهبودی حاصل نشد سریعا با پزشک خود تماس بگیرید و روش جایگزینی را برای درمان انتخاب کنید. گاها درمان های خانگی نه تنها وضعیت را بهتر نمی کنند بلکه شدت بیماری را افزایش می دهند از طرفی مزمن شدن بواسیر بیرون زده عوارض گوناگونی را در پی دارد.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *