بیماری های مقعد, توده های ناحیه مقعد

تمرین کگل

تمرین کگل

تمرین کگل در حقیقت سفت و شل کردن عضلات ناحیه پرینه در انتهای لگن است و در صورتی که به مدت 3- 4 ماه و به صورت مداوم و روزانه انجام شود، پیشرفت قابل ملاحظه ای در تقویت کنترل ادراری یا بهبود عملکرد جنسی پس از آن در بسیاری از افراد به وجود خواهد آمد. دقت کنید تمرینات کگل ورزش لگن برای شقاق نیست و انجام این تمرینات برای شقاق به شدت منع می شود. بهترین ورزش برای درمان شقاق یوگا و تمرینات ورزشی ریلکسی و آرام بخش است.

عضلات تمرین کگل

شناسایی عضلات لگن برای تمرین کگل

قبل از انجام تمرین کگل لازم است عضله ای که باید تمرینات روی آن انجام شود را شناسایی کنید. این عضله همان عضله ای است که وقتی می خواهید بطور ارادی جلوی ادرار کردن خود را بگیرید یا زمانی که در حال دفع مدفوع هستید و می خواهید آن را قطع نمایید. این عضله در لگن و بین دو استخوان ران قرار دارد و ارگان های مربوط به سیستم تناسلی و ادراری روی آن واقع می شوند.

مراحل گام به گام انجام تمرین کگل

پس از شناسایی عضله مورد نظر مراحل تمرین کگل را به طور گام به گام و طبق ترتیب زیر انجام دهید:

 • عضله را سفت کرده و به مدت 5 ثانیه نگه دارید (یا از 1001 تا 1005 بشمارید ). این یک حرکت را یک سری یا یک نوبت حساب کنید.
 • سپس به مدت 5 ثانیه عضله را شل کنید و به آن استراحت بدهید. شل کردن و استراحت دادن به عضله به اندازه سفت کردن آن اهمیت دارد.
 • هر روز مقداری به زمان تمرین کگل در برنامه خود اضافه کنید.
 • تمرین کگل را می بایست به 10- 20 نوبت در هر 6 الی 8 ساعت در روز برسانید.

تمرین کگل برای هموروئید

 • این ورزش را تا بازگشت کنترل ادراری مثانه ادامه دهید.
 • به یاد داشته باشید مانند هر عضله ی دیگری، این عضله نیز برای تقویت نیاز به زمان دارد.
 • تمرینات کگل را بایستی با شدت و قدرت انجام دهید.
 • در طی تمرینات کگل نفس خود را حبس نکنید و نفس بکشید.
 • عضلات شکم، باسن و ران را در هنگام انجام تمرینات کگل شل کنید و فقط بر منقبض کردن مقعد تمرکز کنید.
 • تقویت عضلات کف لگن که موجب بهبود عملکرد مثانه، عملکرد جنسی می شود در طول زمان اتفاق می افتد.

همچنین برای بیماران مبتلا به هموروئید یا افرادی که تحت عمل جراحی هموروئید قرار می گیرند توصیه می شود. دقت کنید تمرین کگل برای افراد مبتلا به شقاق مقعد ممنوع می باشد زیرا منجر به تحریک و اسپاسم عضلات مقعد شده و بیماری شقاق مقعد را تشدید خواهد کرد. معمولا پس از 3-6 هفته اثرات تقویت عضلات کف لگن در اثر تمرین کگل ظاهر خواهد شد. بدین ترتیب می توانید از بروز بیماری های کف لگن جلوگیری کنید.

به طور عادی تمرین کگل را می توانید در حالت نشسته، خوابیده یا حتی ایستاده هم انجام دهید. حتی هنگام رانندگی، انجام کارهای منزل، تماشای تلویزیون نیز می توان با این ماهیچه ها کار کنید و انجام تمرین کگل را جز عادت روزانه و همیشگی خود ساخت.

فواید انجام تمرینات کگل کدام است؟

 • کاهش بی اختیاری مدفوع
 • جلوگیری از افتادگی مثانه و مقعد (به ویژه در زنان)
 • افزایش قدرت کنترل انزال و بهبود کیفیت ارتباط جنسی
 • افزایش کیفیت نعوظ در مردانی که دچار اختلال نعوظ هستند.
 • کنترل بی اختیاری ادراری پس از عمل رادیکال پروستاتکتومی
 • تقویت مثانه جدید پس از عمل رادیکال سیستکتومی
 • تقویت عضلات مقعد بعد از بعد از عمل جراحی هموروئید

نکته مهم: در کسانی که هنگام عطسه، سرفه، خندیدن یا بلند کردن چیزی دچار بی اختیاری ادرار یا بی اختیاری مدفوع و یا بی اختیاری در خروج گاز روده هستند، انجام تمرین کگل می تواند بسیار کمک کننده باشد.

آیا برنامه خاصی برای انجام تمرینات کگل توصیه می کنید؟

هرچه تمرین کگل را بیشتر و به طور منظم انجام دهید برای بهبودی عملکرد عضلات کف لگن مفیدتر خواهد بود اما حداقل تکراری که در طول برنامه یک هفته ای ارائه می شود به شرح زیر است:

 • هفته اول

5 انقباض سریع + سپس 10 انقباض آرام 3 ثانیه ای + 5 انقباض سریع در انتها

 • هفته دوم

10 انقباض سریع + سپس 15 انقباض آرام 4 ثانیه ای + 10 انقباض سریع در انتها

 • هفته سوم

15 انقباض سریع + سپس 20 انقباض آرام 5 ثانیه ای + 15 انقباض سریع در انتها

 • هفته چهارم

15 انقباض سریع + سپس 20 انقباض آرام 10 ثانیه ای + 15 انقباض سریع در انتها

 • هفته پنجم

20 انقباض سریع + سپس 25 انقباض آرام 10 ثانیه ای + 20 انقباض سریع در انتها

 • هفته ششم

30 انقباض سریع + سپس 30 انقباض آرام 10 ثانیه ای + 30 انقباض سریع در انتها

 • هفته هفتم

40 انقباض سریع + سپس 40 انقباض آرام 10 ثانیه ای + 40 انقباض سریع در انتها

 • هفته هشتم

انقباض سریع + سپس 50 انقباض آرام 10 ثانیه ای + 50 انقباض سریع در انتها

سوالات متداول تمرین کگل

1-آیا کسانی که سوند دارند می توانند تمرین کگل را انجام دهند؟

خیر؛ تمرین کگل را می توان پس از خارج کردن سوند مجرا انجام داد.

2-مضرات ورزش کگل چیست؟

اگر بیماری در ناحیه مقعد زخم داشته باشد و یا دارای سوند در مجرا باشد نباید ورزش کگل را انجام دهد. زیرا از مضرات ورزش کگل تشدید اسپاسم و زخم های قبلی در ناحیه مقعد و لگن می باشد.

3-آیا تمرین کگل بر تنگی واژن اثرگذار است؟

بله تمرین کگل برای تنگی واژن نیز تجویز می شود و عضلات زهدان را نیز تقویت می کند.

4-آیا تمرین کگل برای واژینیسموس موثر است؟

تمرین کگل برای واژینیسموس خفیف موثر است و پزشک متخصص با تشخیص این بیماری انجام تمرین کگل را به بیمار توصیه می نماید.

5-آیا تمرین کگل برای زود انزالی مردان موثر است؟

اگر زود انزالی مردان بر اثر ضعف عضلات ناحیه کف لگن و مجاری این ناحیه باشد تمرین کگل می تواند برای درمان این مشکل موثر باشد.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

106 دیدگاه برای “تمرین کگل

 1. Avatar photoصادق صدیقی گفت:

  سلام خانم دکتر من پسری ۱۸ ساله فکر میکنم همروئید خارجی دارم ولی درد ندارد ولی قابل مشاهده میباشد میخواستم ببینم درمان ان به چه صورت است؟

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا شما را معاینه کنند. همچنین مراقب باشید یبوست یا اسهال شدید نگیرید. آب به اندازه کافی بنوشید و بر روی سطوح سخت برای مدت طولانی ننشینید تا فشار به ناحیه مقعد وارد نشود. اگر برای درس خواندن مدت طولانی بر روی صندلی می نشینید حتما روی یک بالش نرم بنشینید.

  2. Avatar photoپپپ گفت:

   سلام خانم دکتر
   من یک دختر ۱۹ ساله هستم ۳ سال پیش من مورد تجاوز از ناحیه مقعدی قرار گرفتم و کنترل بادمعده و مدفوع ندارم و هنگام مدفوع درد شدیدی دارم
   باید چیکار کنم ؟

   1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید و از خوددرمانی و فشار بر ناحیه مقعد جدا خودداری کنید.

 2. Avatar photoتینا گفت:

  سلام خانم دکتر
  من یه دختر ۱۵ ساله ام که یک رابطه جنسی مقعدی داشتم و از فردای آن روز بوی بدی داشتم و هر چه حمام رفتم هیچ تغییری نکرد الان ۴ یا ۵ ماهه که همین داستانه و من توی این مدت از ترس فکر دیگران هیچ جایی نرفتم و دائم توی خونه موندم هر کاری کردم ولی هیچ اتفاقی نیوفتاد و یک ماه و نیم دیگه مدارس باز میشه و من چاره ای جز ترک تحصیل ندارم خواهش میکنم کمکم کنید چون من تو اینترنت خوندم که ممکنه بی اختیاری مقعد باشه یا چند تا چیز دیگه و من روم نمیشه برم پیش پزشک متخصص برای همین غیر حضوری به من کمک کنین
  ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شرایط ویزیت آنلاین را در همین سایت مطالعه کنید. بعد از ارسال عکس برای شما داروی مناسب تجویز می شود. بر اثر یبوست هم ممکن است این مشکل برای شما پیش می آمد بنابراین برای مراجعه به متخصص جراحی نگران نباشید. بهتر است این موضوع را با والدین خود در میان بگذارید.

 3. Avatar photoمحمد گفت:

  سلام ممنون از مطالبتون

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از قدردانی شما سپاسگزارم

 4. Avatar photoعسل گفت:

  سلام خانم دکتر برای مقعدی که گشاد شده تمرین کگل کارسازه؟

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام علت گشاد شدن کانال مقعد حتما باید توسط متخصص جراحی عمومی تشخیص داده شود. با اجازه متخصص می توانید این تمرینات را علاوه بر روش های درمانی پزشکی انجام دهید.

 5. Avatar photoتینا گفت:

  سلام من نمی تونم با خانوادهم این مسئله رو درمیون بگذارم اگه میشه از روش غیر حضوری طول درمان داشته باشم

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   با مطب تماس بگیرید بگید که راه دور هستین و امکان مراجعه حضوری ندارید تا براتون وقت ویزیت با واتساپ هماهنگ کنند.

 6. Avatar photoا گفت:

  سلام خسته نباشید خدمت شما من پسر ۱۷ ساله هستم.
  ببخشید شل شدگی مقعد با ورزش های کگل درمان میشود
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ورزش کگل برای تقویت عضلات کف لگن و مقعد کاربردی است. اما دقت کنید که علت بیماری نیز باید توسط متخصص جراحی و لیزر تشخیص و درمان شود.

 7. Avatar photoمحمد گفت:

  سلام خسته نباشید من یه پسر ۲۳ ساله ام در نوجوانی با دیدن فیلم های پورن شروع خود ارضایی کردم و هنگام خود ارضایی خیلی وسوسه میشدم که شی خارجی در داخل معتقدم فرو کنم الان ۱.۵ ساله انجام نمیدم ولی در این مدت از عوارضش هیچ اطلاعی نداشتم و این قضعیه باعث شد مدفوعی که وارد معقد میشد حسش نمیکنم گشادی معقد ایجاد شده و برای خارج کردن مدفوع گاهی با آب وبا دست این کار را انجام میدهم بی زحمت راهنمایی کنین فکرم درگیر شده هیچ کاری نمیتونم بکنم افسرده شدم

  1. دکتر زهرا سعادتیدکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا وضعیت سلامت مقعد بررسی شود. برای خارج کردن مدفوع نباید زیاد از آب و یا دست استفاده کنید و با درمان یبوست و درمان بیماری مقعد که توسط جراح تشخیص داده می شود مشکل شما رفع خواهد شد. تنقیه با فشار آب می تواند به بافت مقعد و روده آسیب بزند. تخلیه با دست هم می تواند با کشیده شدن ناخن به بافت مقعد و یا ایجاد فشار بر ناحیه منجر به بروز شقاق و هموروئید شود.

 8. Avatar photoSara گفت:

  سلام . من 24 سالمه . چند ساله درد مقعد سمت چپ دارم ولی کوتاه مدته تا 12 ساعت بیشتر طول نمیکشه بیشتر موقع استفاده از اب سر د یا وقتی بدنم زعیف میشه شروع به درد میکنه . حدودا 5 سال قبل موقع خودارضای شی خارجی استفاده کردم . متاسفانه جو کشور ما طوریه که ادم نمیتونه برا این مساعل بره دکتر . میشه با راه درمان خانگی خوب بشه ؟

  1. سلام چرا فکر می کنید که برای این مسائل نمی توانید به متخصص مراجعه کنید؟! بیش از 50 درصد مردم تمام دنیا در طول زندگی خود دچار یکی از بیماری های مقعدی می شوند و با مراجعه به موقع به متخصص جراحی و دریافت دارو بیماری آنها درمان می شود و در ایران هم به همین شکل است. روش های درمان خانگی فقط برای 3 روز پیشنهاد می شود و اگر بیماری درمان نشود باید به متخصص مراجعه کنید. توصیه می کنم به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کنند تا دچار عوارض جدی نشوید. اگر دچار شقاق مقعدی شده باشید با تجویز صحیح دارو درمان می شوید.

   1. Avatar photoرضا گفت:

    سلام خیلی ممنون از توضیحات خوبتون
    من یه سوال داشتم و اونم اینه که من یه جوان ۲۴ ساله هستم و متاسفانه مدت طولانی خود ارضایی داشتم و الان حس میکنم که دچار بی اختیاری نفخ شکم هستم و نمیتونم جلوی خودمو بگیرم
    خواستم ببینم که آیا مربوط به خود ارضایی میشه؟
    و آیا این تمرینات برای منم مناسب هستن یا خیر؟

    1. سلام ممکن است به دلیل گشاد شدن مقعد یا دیلاته شدن مقعد این مشکل برای شما بروز کرده باشد اما باید معاینه شوید تا بتوان نظر قطعی داد. این تمرین برای عموم آزد است به جز افرادی که دچار تنگی مقعدی و زخم شقاق می باشند.

    2. سلام احتمالا شما دچار گشادی مقعد یا دیلاتاسیون مقعد شده اید که منجر به خروج غیر ارادی گاز می شود. تمرین کگل برای افرادی که زخم شقاق یا تنگی مقعدی ندارند بلامانع است و در جهت تقویت عضلات این ناحیه موثر است.

 9. Avatar photoمحمد گفت:

  سلام خانم دکتر من پسری 16 ساله هستم که از دو سال قبل بی اختیار ادرار بعد از سرفه و عطسه کردن دارم حتی موقع نشستن.خودارضایی هم نکردم تا حالا. می خواستم بدونم ورزش کگل برای این مشکلم خوبه یا نه؟اگه نیست میشه بگید چه ورزش کنم
  این مورد رو هم قبلا به متخصص گفتم اما گفتن عادیه اما باعث میشه خیلی اذیت شم.
  لطفا کمک کنید . تشکر

  1. سلام بله ورزش کگل به تقویت عضلات کف لگن کمک می کند و برای مشکل شما کارساز است. مراقب باشید که ادرار خود را بیش از اندازه نگه ندارید و به موقع به دستشویی بروید. به یک متخصص اورولوژی نیز مراجعه کنید تا در صورت نیاز برای شما سونوگرافی تجویز کنند.

 10. Avatar photoسحر گفت:

  سلام خانوم دکتر ، من ۲۲سالمه و به خاطر یبوست های مکرر دچار شقاق و شل شدگی مقعد شدید شدم به پزشک مراجعه کردم برای شقاق بهم پماد داده ولی برای شل شدگی مقعد توصیه ای نداشت به نظرتون برای شل شدگی مقعد باید چیکار کنم؟

  1. سلام داروهای تجویز شده را مصرف کنید معمولا برای بیماران شقاق تمرینات کگل توصیه نمی شود. معمولا به جز مصرف داروی های تجویز شده و رعایت رژیم غذایی توصیه دیگری به بیماران شقاق نمی شود.

 11. Avatar photoسحر گفت:

  سلام خانوم دکتر من ۲۲سالمه و ب علت یبوست های مکرر دچار شقاق شدم و کمی بیرون زدگی که فکر میکردم بواسیره به پزشک مراجعه کردم که گفت بیرون زدگی مربوط به همون شقاقه و شل شدگی شدید مقعد دارم و برای شقاق یه پماد داد ولی برای بیرون زدگی و شل شدگی مقعد توصیه ای نداشت ب نظرتون باید براش چیکار کنم؟

  1. سلام به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. اگر بعد از 10 روز مصرف دارو بیرون زدگی درمان نشد احتمالا نیاز به عمل جراحی یا لیزر دارید.

 12. Avatar photoعسل گفت:

  سلام خانم دکتر من یک دختر ۴ ساله دارم که هنگام مدفوع کردن مقداری از روده اون خارج میشه البته بدون دردو خون ریزی میباشد لطفا راهنمایی بفرمایید که باید چکار کنم و پیش چه دکتری واسه درمان باید برم

  1. سلام ابتدا به متخصص اطفال مراجعه کنید.

 13. Avatar photoمصطفی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید تمرین کگل برای یبوست هم هست؟

  1. اگر یبوست شما بر اثر وجود زخم مقعدی یا شقاق ایجاد شده است نباید این تمرین را انجام دهید. هدف از انجام تمرینات کگل تقویت عضلات کف لگن می باشد.

 14. Avatar photoسارا گفت:

  سلام دکتر من یکسال که بعضی وقتا دچار یه حس دل اشوبی میشم و بعضی وقتا حتی تنگی نفس تنها کاری که باعث میشه بهتر بشم اینکه عضلات مقعدم به حالت شل یا باز نگه دارم، هر دکتری میرم متوجه نمیشن که این چه مشکلیه

  1. به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. ممکن است با بیوفیدبک هم درمان شوید. در این مورد با متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید.

 15. Avatar photoحامد گفت:

  سلام خانم دکتر
  یه سوال داشتم باتوجه به اینکه اگر یک شخص گرایش جنسیش به هم جنس گرایی باشه و سبب همین رابطه جنسی مقعدی برقرار کنه اما درست و با احتیاط اینکارو انجام بده… آیا می‌تونه با انجام تمرینات کگل جلوی آسیب بلند مدت اونو بگیره یا راه دیگه هست که رابطه مقعدی داشته باشه ولی جلوی آسیب دیدن رو بگیره؟

  1. سلام متاسفانه هیچ راهی وجود ندارد. شما با رعایت یک سری نکات فقط می توانید از شدت عوارض کمی بکاهید. زیرا فیزیولوژی مقعد برای این کار آفریده نشده است.

 16. Avatar photoزهرا کریمی گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز ممنون از مطالبتون خانمهایی که روش پیشگیری آیودی دارن هم میتونن از این روش و ورزش استفاده کنند؟

  1. سلام اگر متخصص زنان شما مانعی نمی بینند مشکلی نیست.

   1. Avatar photoزهرا کریمی گفت:

    ممنون از پاسخگوییتون🙂

 17. Avatar photoمهسا گفت:

  سلام خانم دکتر من رابطه ار مقعد داشتم برای درمان گشادی باید چکار کنم

  1. سلام رابطه مقعدی را ترک کنید. به یک متخصص مراجعه کنید و در صورت نیاز برای بیوفیدبک یا فیزیوتراپی کف لگن اقدام نمایید.

 18. Avatar photoمهسا گفت:

  سلام خانم دکتر من رابطه ازمعقد داشتم برای درمان گشادی معقد چکار باید کنم

  1. سلام تمرین کگل را انجام دهید و به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه بفرمایید. رابطه مقعدی را هم ترک کنید.

 19. Avatar photoمهسا گفت:

  خانم دکتر چند جلسه باید برم تادرمان بشه

  1. متخصص مربوطه بعد از ویزیت تشخیص می دهند. معمولا بیش از 5 جلسه مورد نیاز است.

 20. Avatar photoNiloofar گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید من یه مدت سوزش اطراف مقعد داشتم و رفتم دکتر که بهم گفتن افتادگی روده دارم میخواستم بدونم ایا ورزش کگل برای من‌ مناسب هست یا نه؟ و اینکه من الان شیاف آساکول و پماد دیلتیازیم بهم دادن استفاده میکنم اما سوزش اطراف مقعدم هنوز خوب نشده

  1. سلام اگر اطراف مقعد زخم دارید و دچار اسپاسم عضلات مقعد می باشید تمرین کگل برای شما مناسب نیست. در این مورد با متخصص معالج خود نیز مشورت کنید.

 21. Avatar photoفائزه گفت:

  سلام من برای درمان شقاق پماد داخلی داشتم که با استفاده از گوش‌پاک‌کن انجام می‌دادم؛ الان بیماریم تا حد خوبی بهبود پیدا کرده می‌خواستم بپرسم ای داخل کردن گوش‌پاک‌کن به مقعد می‌تونه مشکلی به وجود بیاره؟ می‌تونم کگل انجام بدم؟

  1. سلام خیر اگر با احتیاط انجام شود و تیزی پلاستیک گوش پاک کن با بافت تماس نداشته باشد مشکلی نیست. بیماران شقاق نباید تمرین کگل را انجام دهند.

 22. Avatar photoمحمد گفت:

  سلام خانم دکتر من ۳۷ سالمه و ۵ ماه پیش جراحی دیسک کمر مهره ال ۵ اس۱ داشتم هر زمان تمرینات کگل انجام میدم درد سیاتیکم زیاد میشه خواستم بدونم اصلا تمرینات کگل ربطی به زیاد شدن درد سیاتیک داره یا نه؟ و اینکه آیا راهی است من این تمرینات را انجام بدم بدون درد آخه قبلا خیلی این تمرینات انجام میدادم
  سپاس

  1. سلام بهتر است این تمرینات را تا بهبودی کامل انجام ندهید. از یک فیزیوتراپ به طور حضوری کمک بگیرید.

 23. Avatar photoمهدی گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید استفاده خودسرانه شیاف دیکلوفنات برای تخلیه مدفوع آیا عوارض دارد؟

  1. بله استفاده از هرگونه شیاف در حد امکان توصیه نمی شود. دیکلوفناک مسکن است و برای تخلیه مدفوع کاربرد ندارد. اگر نیاز به تخلیه مدفوع دارید توصیه می کنم با کمک یک پرستار یا بهیار باتجربه عمل تنقیه را انجام دهید.

 24. Avatar photoشیرین گفت:

  سلام من ۳۰ سالمه و دو سه سالی هست که مشکل دفع دارم. مدفوعم هم خشک و سفت نیست اما بصورت تکه تکه و باریک‌ دفع میشه ، گاهی هم مجبور میشم با دست عضلات کنار مقعد رو فشار بدم تا مدفوع خارج بشه که گاهی هم منجر به زخم از داخل می شد و خون میومد، با پماد آنتی فیشر برطرفش میکردم. اما الان حدود ۲ ماهه که به بواسیر مبتلا شدم و بیرون زدگی داره و گاهی که زیاد بیرون میزنه با کمک یه شی‌پلاستیکی نرم به داخل هولش میدم دردم کم میشه. استانبول زندگی میکنم و به دکترای اینجا اعتمادی ندارم. لطفا راهنماییم کنید

  1. سلام به هیچ عنوان خوددرمانی نکنید. به هیچ عنوان ناحیه مقعد را دستکاری نکنید و با فشار دست به دفع مدفوع کمک نکنید. زیرا منجر به ضعیف شدن عضلات مقعد و آسیب به بافت مقعد می شود. از مطب من وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ویزیت برای شما داروی مناسب تجویز می شود. بعد از هر اجابت مزاج 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید. برای این کار می توانید از لگن ستز بث که روی توالت فرنگی قرار می گیرد استفاده کنید. این لگن را از داروخانه تهیه کنید. رژیم غذایی پرفیبر و بدون ادویه داشته باشید و روزی 10 لیوان آب میل کنید.

 25. Avatar photoشقایق گفت:

  سلام خانم دکتر
  ببخشید من خانمی 32ساله هستم
  هشت سال پیش زایمان طبیعی داشتم
  زایمانم راحت بود
  از بارداری و بعد از زایمان دچار نفخ و یبوست بسیار شدید شدم
  دو سال بعد از زایمان یک سقط عمدی با قرص و شیاف داشتم
  بعد از اون دچار بی اختیاری ادرار تکرر ادرار و به مرور بی اختیاری گاز شکم و تا حدی بی اختیاری مدفوع شدم
  اگه نفخ یا یبوست داشته باشم شدیدا بی اختیاری ادرار میگیرم
  خیلی دکتر رفتم و قرص هایی که واسه بی اختیاری ادرار بهم میدن به رودم فشار میاره و بدترم میکنه
  البته ورزش های لگن هم انجام میدم
  لطفا راهنمایی کنید

  1. اگر قبلا به متخصص مراجعه کرده اید و با مصرف دارو به نتیجه نرسیده اید برای فیزیوتراپی کف لگن اقدام کنید. اگر در ناحیه مقعد مبتلا به هموروئید و شقاق می باشید حتما برای درمان این موارد نیز اقدام کنید.

 26. Avatar photoناشناس گفت:

  سلام خانم دکتر
  من پسر ۲۵ ساله هستم در ۱۱ سالگی مورد تجاوز قرار گرفتم و بعد از اون چهار یا پنج بار خودخواسته رابطه مقعدی بر قرار کردم. حس می کنم مردم با دیدن طرز راه رفتن من متوجه این موضوع میشن ولی خودم نمی دونم مشکل کجاست. افسردگی ناشی از این مسئله زندگی مو نابود کرده. آیا با ورزش و تمرین کگل میشه این مشکل رو رفع کرد؟

  1. سلام توصیه می کنم مجدد این رابطه را تکرار نکنید. انجام تمرینات کگل و حتی فیزیوتراپی کف لگن به شما کمک می کند. همچنین به یک مشاور مراجعه کنید تا شما را در گذر از این اتفاق ناگوار راهنمایی کنند.

 27. Avatar photoرضا گفت:

  سلام
  ۲۵ سالمه و الان ۷ سال یه مشکلی دارم
  فقط وقتی میشنم هر ۱۰ ثانیه نهایتا ۱ دقیقه خیلی خیلی کم گاز معده خارج میشه اگه ۱۰۰۰ روز هم بشینم باز مدام خیلی خیلی کم خارج شدن گاز معده دارم
  این اتفاق واسه وقتی که میشنم
  سرپا هیچ مشکلی ندارم
  لطفاً راهنمایی کنین این بیماری من درست میشه
  آزمایش نانومتری دادم مشکلی نداشتم

  1. سلام شما باید معاینه شوید. داشتن رژیم غذایی مناسب نیز کمک کننده است.

 28. Avatar photoامیر گفت:

  سلام خانم دکتر من چند روز هست ک عمل هموروئید انجام دادم و نمیتونم دفع داشته باشم هم‌میترسم هم از ۱۰ سال پیش دفع را با انگشت انجام میدادم اصلا قادر به دفع میستم
  ایا این تمرین ها خوب است ؟؟یا راهکار های دیگ هم پیشنهاد میکنید ؟؟میشه بیشتر کمکم کنید…

  1. سلام اگر در ناحیه زخم و شقاق نداشته باشید می توانید این تمرینات را انجام دهید. اگر موثر نبود می توانید فیزیوتراپی کف لگن و بیوفیدبک برای تقویت عضلات مقعد را هم انجام دهید.

 29. Avatar photoمرضیه گفت:

  سلام خانم دکتر من چند ساله که یبوست دارم و به همورویید مبتلا شدم و چندبار خونریزی داشتم. گاهی وقتا برای مدفوع از دست کمک میگرفتم و چند روزه وقتی با دستمال خودمو تمیز کنم متوجه مدفوع روی دستمال میشم درحالی که مدفوع نکردم خواهشا منو راهنمایی کنید

  1. سلام لازم است به مطب مراجعه کنید.رژیم غذایی پرفیبر داشته باشید. آب فراوان بنوشید و هر روز 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید. به هیچ عنوان برای دفع مدفوع از دست کمک نگیرید و زیاد زور نزنید. فقط تعداد دفعات نشستن در لگن آب گرم را زیاد کنید.

   1. Avatar photoمحسن گفت:

    سلام خسته نباشید میبخشی خانوم دکتر من36سالمه 40روزه که عمل کردم پیش متخصص جراحی عمومی تنگی مقعد داشتم وبیحسی از کمر به پایین داشتم .قبلاموقع نشستن ورانندگی درد داشتم و بعد این مدت بعد از نشستن هنوز درد دارم چه مدت باید بگذرد کاملا خوب بشه عوارض دیگری ندارد

    1. تا دو ماه بعد از جراحی سنتی با تیغ و کوتر نباید طولانی مدت روی صندلی بنشینید یا به ناحیه عمل فشار نیاورید.

 30. Avatar photoسارا گفت:

  سلام خانم دکتر من ۲۹سالمه و ۲سال هست که داروهای معده استفاده میکنم …الان مشکلی که دارم اینه دارو که نمیخورم شکمم کار نمیکنه و وقتی میخورم بعد از اجابت مزاج درد تو ناحیه شکم ومقعد دارم اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید مشکلم چیه

  1. حتما این مورد را با یک متخصص گوارش و یک متخصص تغذیه پی گیری نمایید تا دچار عوارض دیگر نشوید.

 31. Avatar photoالناز گفت:

  سلام من چندسالی رابطه مقعدی داشتم بعدشم یبوست کرفتم بعد رابطه متوجه بیرون زدگی کوچیک شدم ک درد نداشت سالی ی بار چند دقیقه ای درد میگیره ولی دور مقعد میسوزه دیشب موقع دفع خونریزی داشتممیشه انلاین با شما تماس بگیرم شماره مطب رو چجوری پیدا کنم

  1. سلام اگر تهران تشریف ندارید می توانید از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. با توجه به شرایط شما احتمالا با مصرف دارو بهبودی کامل حاصل نمی شود و لازم است جراحی یا لیزر شوید. تلفن و آدرس مطب در قسمت تماس با ما می باشد.

 32. Avatar photoمرتضی گفت:

  سلام خانم دکتر امیدوارم حالتون خوب باش
  اقا هستم 33ساله من عمل فیستول مقعدی داشتم و بعد از اون دچار بی اختیاری گاز معده هستم مخصوصا موقع عطسه و سرفه هم در حالت نشسته و هم ایستاده.
  دکتر گفت که مقداری هم هموروئید دارم با وجود این هموروئید تمرینات کگل میتونه واسم مفید باشه؟

  1. بله تمرینات کگل برای شما مفید است اما اگر در ناحیه زخم شقاق هم دارید بهتر است این تمرینات را انجام ندهید. درضمن مراجعه به یک فیزیوتراپ کف لگن نیز می توانید مراجعه کنید. انجام بیوفیدبک نیز برای درمان بی اختیاری مقعد مفید است.

 33. Avatar photoزانیار گفت:

  باسلام من حدودیک هفته هست جراحی هموروییدداشتم۲داخلی ویک بیرونی جداازدردوسوزش مدام بی دلیل حالت دفع دارم و این قضیه شباخیلی بهم فشارمیاره وخواب ندارم ماهیچه های مقعدیم انگار درست منقبض ومنبسط نمی شن توروخداکمکم کنین خیلی ناراحتم …

  1. در این مورد با جراح معالج مشورت کنید که اگر ایشان اجازه می دهند تمرینات کگل را انجام دهید. معمولا بعد از عمل جراحی هموروئید بدون لیزر بیمار یک دوره نقاهت حداقل دو ماهه را تجربه می کند و این عوارض طبیعی می باشد.

 34. Avatar photoعلی گفت:

  سلام این تمرین چقدر در درمان زود انزالی موثر هست

  1. بستگی به علت بروز این بیماری دارد و لازم است با متخصص مشورت نمایید.

 35. Avatar photoمحتشم گفت:

  عجب پیج باحالیه چقد مشکلات سوراخ کون زیاده چرا اخه از هر عضو به جای مناسبش استفاده نکنیم ؟ که این بشه مخصوصا داداشا حاالا یه دفعه اصن صد دفه این اتفاق افتاد جلوشو بگیر چون مقعد اسفنگترهاش هیدرولیک یک طرفه و برای خروج فضولات هستن خب یه چی بره توش خراب میشه دریچش ؛؛؛دکتر چقد با متانت جواب همرو دادن واقعا حکیمانه و از سر عشق به هم نوع دستمریزاد خانمم دکتر سعادتی ✋✋✋ارادت ما بیشتر شد

  1. از قدردانی شما بی نهایت سپاسگزارم.

 36. Avatar photoمرادی گفت:

  باسلام
  پسر ۱۵ ساله من در بدو تولد دچارآترزی مری و آنوس بسته بود که پس از جراحی مکرر مشکل تاحدی برطرف شد.
  مشکل موجود عدم کنترل مدفوع میباشد. آیا کگل رو کافی میدونید یا با ورزشهای تکمیلی دیگر قابل درمان میباشد

  1. علاوه بر این که لازم است تا بهبودی کامل تحت نظر جراح معالج خود باشند توصیه می کنم بیوفیدبک و فیزیوتراپی کف لگن را هم انجام دهند.

 37. Avatar photoامیر گفت:

  با سلام . وقت بخیر . ببخشید گوشه میز تنیس به شدت به مقعد من برخورد کرد تا یک هفته درد و سوزش هنگام دفع بعد از این مدت کمی بهتر شد ولی در نشستن طولانی در رانندگی ویا سر کار انتهای کمرم از دنبالچه تا مقعدم بعداز چند ماه احساس گرفتگی و کمی درد دارم ایا امکان دارد بر اثر ضربه مقعد پاره شده باشد ؟ با تشکر

  1. بله این امکان وجود دارد. حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

 38. Avatar photoشيوا گفت:

  سلام خانم دكتر
  من يه مدت عضلات لگنم به شدت درد داشت و دفعم به سختى انجام ميشد به پزشك مراجعه كردم و با كلونسكوپى تشخيص دادن عضلات كف لگنم ضعيفه
  يك ماه دارو مصرف كردم و بعدش رفتم بايوفيدبك انجام دادم شيش ماهى خوب بودم ولى الان باز مشكلم برگشته بايد چيكا كنم؟ دوباره داروهامو شروع كردم كه يكيش
  مگنى ميلك هست يك شب در ميون دادن و يكيش موسيليوم.قرص هم dompendon خودم دوباره شروع كردم ولى اگر باز ول كنم و خوب نشم كه فايده اى نداره بايد چيكار كنم

  1. علاوه بر این که لازم است مجدد به پزشک معالج خود مراحعه کنید توصیه می کنم یک ورزش منظم را به طور روزانه انجام دهید.

 39. Avatar photoمهرداد گفت:

  سلام وقتتون بخیر خدا قوت
  ممنون از همه راهنمایی ها و مطالبتون 🙏
  خانم دکتر شما بی اختیاری مدفوع(اکثرا گاز روده و گاها مواقع اسهال)رو درمان میکنید؟
  آیا تمرینات کگل مناسب منم هست؟
  و اینکه از بیوفیدبک استفاده کردم و تا حدودی خوب شدم اما توصیه ای بابت ورزش کگل بهم نمیدن!

  راستی علت بی اختیاری هم نمی‌دونم راستش
  اما اینطور ک حدس زدن بخاطر سقوط از کوه، احتمالشو دارم

  1. من می توانم یک دوره داروی قوی و در صورت نیاز جراحی با لیزر را برای درمان این بیماری انجام بدهم. البته اگر امکان آن برای شما وجود داشته باشد و لازم است معاینه شوید تا بتوان روش درمان مناسب را پیشنهاد داد. تمرین کگل به همگان توصیه می شود مگر افرادی که در ناحیه مقعد زخم و شقاق و اسپاسم داشته باشند. این تمرین برای تقویت عضلات ضعیف شده کف لگن مناسب است.

 40. Avatar photoرجبی گفت:

  سلام و وقت بخیر
  دکتر پسری ۲۷ ساله هستم . موقع نشستن های بیش از نیم ساعت احساس گرما در ناحیه ی مقعد و احساس خروج باد معده رو دارم ( موقع ایستادن هیچ مشکلی ندارم )
  به چند متخصص هم مراجعه کردم و هیچ کدام تشخیص عارضه ندادن ، خواهشمندم لطفا تشخیص خودتون رو درباره این مسئله بفرمائید. آیا کگل می تونه کمک کننده باشه ؟ دکتر من چمه؟
  متشکرم‌.

  1. خیر کگل را انجام ندهید و از مطب من وقت ویزیت بگیرد.

 41. Avatar photoزهرا گفت:

  سلام من بخاطر یبوست مزمن شاید 10 ساله دچار هموروئید و شقاق و تنگی مقعد شدم 4 ماه پیش همو و شقاق رو لیزر کردم تقریبا میشه گفت خوب شدم اما امروز به یک مشکل دیگه دچار شدم موقع دفع دهانه مقعدم به اندازه یک بند انگشت بزرگ شد که بعد دفع دوباره به حالت اول برگشت البته درد و خونریزی ندارم لطفا راهنماییم کنید احتمال داره دچار افتادگی روده شده باشم اگه آره در چه مرحله ای باید عملش کنم ؟ آیا با لیزر قابل درمانه؟ تو رو خدا جواب بدین

  1. هنگام دفع مدفوع بیش از اندازه به مقعد دست نزنید و زور نزنید و برای بررسی دقیق به جراح معالج خود مراجعه کنید. بدون معاینه بیمار نمی توان تشخیص نهایی را اعلام کرد.

 42. Avatar photoباران گفت:

  سلام من از دوران کودکی کنترل باد معده نداشتم میخواستم ببینم باورزش کگل درمان میشه

  1. ورزش کگل به درمان شما کمک می کند اما باید برای درمان قطعی به متخصص مراجعه کنید.

 43. Avatar photoحسن گفت:

  سلام. ممکنه در جراحی لیزر هموروئید ترومبوزه بخاطره بازکردن اسفکتر و پشت بیمار ریسک بی اختیاری و نشت مدفوع و مخاط داشته باشه؟؟

  1. احتمال بروز این عارضه در جراحی با لیزر بسیار پایین است و اگر بیماری احتمال تجربه چنین شرایطی را داشته باشد قبل از لیزر هموروئید به ایشان اطلاع داده خواهد شد که با آگاهی کامل تصمیم به جراحی بگیرند.

 44. Avatar photoفارهه گفت:

  سلام من دخترم و ۲۵ سال دارم تقریبا ۳هفته است که جراحی همورویید انجام دادم اما بدلیل یبوست شدید اجابت مزاج سختی دارم احساس میکنم که مقعدم افتاده شده ورزشی نیست که بتونم انجام بدم ؟؟؟

  1. علاوه بر انجام تمرینات کگل و پیلاتس حتما به یک متخصص نیز مراجعه کنید و علت بروز این عارضه را رفع و درمان نمایید.

 45. Avatar photoتینا گفت:

  سلام خسته نباشید من بی اختیاری گاز روده دارم ابا این تمرینات رو انجام بدم

  1. اگر زخم یا شقاق در ناحیه مقعد ندارید این تمرین برای تقویت عضلات مقعد مناسب است.

 46. Avatar photoزهرا احمدی گفت:

  سلام دکتر من ۴ روز پیش اولین رابطمو داشتم بعد این دو سه روزه ورزش کگل میکنم. زمانی که سکس داشتم هیچ خونی نیومد. ولی امروز در حد ۱۰ یا ۱۵ قطره خونریزی داشتم.. احتمالش هست که واسه ورزش کگل باشه؟؟؟؟

  1. ورزش کگل منجر به خونریزی مقعدی نمی شود. احتمالا دچار هموروئید و شقاق شده اید.

 47. Avatar photoدنیا گفت:

  سلام من یک سال پیش عمل فیشر انجام دادم و الان دکترم میگه خوبی و مشکلی نداری آیا الان میتونم تمرین کگل رو انجام بدم یا نه؟

  1. با پزشک معالج خود مشورت کنید. اگر همزمان با انجام تمرینات کگل دچار اسپاسم در ناحیه مقعد و دفع سخت شدید حتما انجام تمرینات را متوقف کنید.

 48. Avatar photoمینا گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  خانوم دکتر من نه رابط مقعدی داشتم نه کلا رابطه داشتم ،بخاطر مشکلات زندگی و استرس و تنش دچار استرس شدید و ورم معده شدم که معمولا مشکل یبوست شدید داشتم دوبار آندوسکوپی انجام دادم که ورم معده تشخیص دادن ،معمولا اجابت مزاجم خیلی سخته و اذیت میشم و اینکه دچار سندروم روده هم هستم ،بی اختیاری ادرار و مدفوع ندارم ولیییییی به شدددتتت دچار نفخ میشم و این مشکل شب ها موقع خواب اذیتم میکنه الان دیگه مشکل ورم معده ندارم ولی اینکه شب ها در خواب دچار بی اختیاری نفخ هستم خیلییی ناراحتم کرده خواهش میکنم راهنمایی کنید باید چیکار کنم خودم فکر میکنم رودهام از کار افتادن که اینفگقدر نفخ میکنم

  1. حتما رژیم غذایی خود را تحت نظر یک متخصص تغییر دهید. دتوکس و نوشیدنی های سم زدایی بدن میل کنید. ورزش یوگا یا پیلاتس را به طور منظم و روزانه انجام دهید.

 49. Avatar photoمهدی گفت:

  سلام من پارسال عمل فیشر انجام دادم چند ماه بعدش دوباره پیش جراح رفتم گفت دیگه فیشر نداری اما کمی بی اختیاری گاز داشتم الان هم دارم بعد از عمل،مقعدم نسبت به قبل شل تر و گشاد تر شده طوری که حین شستن دردم میگیره آیا میتونم برای درمان ورزش کگل رو انجام بدم؟

  1. بله ورزش کگل را انجام بدهید و باتوجه به ضعف عضلات مقعد و کف لگن توصیه می کنم برای بیوفیدبک و فیزیوتراپی کف لگن مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *