بیماری های مقعد, هموروئید

تمرین کگل

تمرین کگل

تمرینات کگل در حقیقت سفت و شل کردن عضلات ناحیه پرینه در انتهای لگن است و در صورتی که به مدت 3- 4 ماه و به صورت مداوم و روزانه انجام شود، پیشرفت قابل ملاحظه اي در تقویت کنترل ادراري یا بهبود عملکرد جنسی  پس از آن در بسیاری از افراد به وجود خواهد آمد. دقت کنید تمرینات کگل ورزش لگن برای شقاق نیست و انجام این تمرینات برای شقاق به شدت منع می شود. بهترین ورزش برای درمان شقاق یوگا و تمرینات ورزشی ریلکسی و آرام بخش است.

عضلات تمرین کگل

برای این که تمرینات کگل را انجام دهید ابتدا به شناسایی عضلات لگن نیاز دارید

قبل از انجام تمرینات کگل لازم است عضله ای که باید تمرینات روی آن انجام شود را شناسایی کنید. این عضله همان عضله ای است که وقتی می خواهید بطور ارادي جلوي ادرار کردن خود را بگیرید یا زمانی که در حال دفع مدفوع هستید و می خواهید آن را قطع نمایید. این عضله در لگن و بین دو استخوان ران قرار دارد و ارگان های مربوط به سیستم تناسلی و ادراری روی آن واقع می شوند.

مراحل گام به گام انجام تمرینات کگل

پس از شناسایی عضله مورد نظر به ترتیب زیر عمل نمایید:

 • عضله را سفت کرده و به مدت 5 ثانیه نگه دارید (یا از 1001 تا 1005 بشمارید ). این یک حرکت را یک سري حساب کنید.
 • سپس به مدت 5 ثانیه عضله را شل کنید و به آن استراحت بدهید. شل کردن و استراحت دادن به عضله به اندازه سفت کردن آن اهمیت دارد.
 • هر روز مقداري به زمان تمرینات کگل  در برنامه خود اضافه کنید.
 • تمرینات کگل را می بایست به 10- 20 سری در هر 6 الی 8 ساعت در روز برسانید.

تمرین کگل برای هموروئید

 • این ورزش را تا بازگشت کنترل ادراري مثانه ادامه دهید.
 • به یاد داشته باشید مانند هر عضله ي دیگری، این عضله نیز برای تقویت نیاز به زمان دارد.
 • تمرینات کگل را  بایستی با شدت و قدرت انجام دهید.
 • در طی تمرینات کگل نفس خود را حبس نکنید و نفس بکشید.
 • عضلات شکم، باسن و ران را در هنگام انجام تمرینات کگل شل کنید و فقط بر منقبض کردن مقعد تمرکز کنید.
 • تقویت عضلات کف لگن که موجب بهبود عملکرد مثانه ، عملکرد جنسی می شود در طول زمان اتفاق می افتد.

همچنین برای بیماران مبتلا به هموروئید یا افرادی که تحت عمل جراحی هموروئید قرار می گیرند توصیه می شود. دقت کنید تمرینات کگل برای افراد مبتلا به شقاق مقعد ممنوع می باشد زیرا منجر به تحریک و اسپاسم عضلات مقعد شده و بیماری شقاق مقعد را تشدید خواهد کرد. معمولا پس از 3-6 هفته اثرات  تقویت عضلات کف لگن در اثر تمرینات کگل ظاهر خواهد شد. بدین ترتیب می توانید از بروز بیماری های کف لگن جلوگیری کنید.

به طور عادي تمرینات کگل را می توانید در حالت نشسته، خوابیده یا حتی ایستاده هم انجام دهید. حتی هنگام رانندگی ، انجام کارهای منزل ، تماشاي تلویزیون نیز می توان با این ماهیچه ها کار کنید و انجام تمرینات کگل را جز عادت روزانه و همیشگی خود ساخت.

فواید انجام تمرینات کگل کدام است؟

 • کاهش بی اختیاری مدفوع
 • جلوگیری از افتادگی مثانه و مقعد (به ویژه در زنان)
 • افزایش قدرت کنترل انزال و بهبود کیفیت ارتباط جنسی
 • افزایش کیفیت نعوظ در مردانی که دچار اختلال نعوظ هستند.
 • کنترل بی اختیاری ادراری پس از عمل رادیکال پروستاتکتومی
 • تقویت مثانه جدید پس از عمل رادیکال سیستکتومی
 • تقویت عضلات مقعد بعد از بعد از عمل جراحی هموروئید

نکته مهم: در کسانی که هنگام عطسه، سرفه، خندیدن یا بلند کردن چیزی دچار بی اختیاری ادرار یا بی اختیاری مدفوع و یا بی اختیاری در خروج گاز روده هستند، انجام تمرینات کگل می تواند بسیار کمک کننده باشد.

آیا کسانی که در مجراي ادراري سوند دارند می توانند تمرینات کگل انجام دهند؟

خیر؛ تمرینات کگل را می توان پس از خارج کردن سوند مجرا انجام داد.

آیا برنامه خاصی برای انجام تمرینات کگل توصیه می کنید؟

هرچه تمرین کگل را بیشتر و به طور منظم انجام دهید برای بهبودی عملکرد عضلات کف لگن مفیدتر خواهد بود اما حداقل تکراری که در طول برنامه یک هفته ای ارائه می شود به شرح زیر است:

 • هفته ي اول

 5 انقباض سریع + سپس 10 انقباض آرام 3 ثانیه ای + 5 انقباض سریع در انتها

 • هفته ي دوم

 10 انقباض سریع + سپس 15 انقباض آرام 4 ثانیه ای + 10 انقباض سریع در انتها

 • هفته ي سوم

 15 انقباض سریع + سپس 20 انقباض آرام 5 ثانیه ای + 15 انقباض سریع در انتها

 • هفته ي چهارم

 15 انقباض سریع + سپس 20 انقباض آرام 10 ثانیه ای + 15 انقباض سریع در انتها

 • هفته ي پنجم

 20 انقباض سریع + سپس 25 انقباض آرام 10 ثانیه ای + 20 انقباض سریع در انتها

 • هفته ي ششم

30  انقباض سریع + سپس 30 انقباض آرام 10 ثانیه ای + 30 انقباض سریع در انتها

 • هفته ي هفتم

  40 انقباض سریع + سپس 40 انقباض آرام 10 ثانیه ای + 40 انقباض سریع در انتها

 • هفته ي هشتم

انقباض سریع + سپس 50 انقباض آرام 10 ثانیه ای + 50 انقباض سریع در انتها

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

52 دیدگاه برای “تمرین کگل

 1. صادق صدیقی گفت:

  سلام خانم دکتر من پسری ۱۸ ساله فکر میکنم همروئید خارجی دارم ولی درد ندارد ولی قابل مشاهده میباشد میخواستم ببینم درمان ان به چه صورت است؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا شما را معاینه کنند. همچنین مراقب باشید یبوست یا اسهال شدید نگیرید. آب به اندازه کافی بنوشید و بر روی سطوح سخت برای مدت طولانی ننشینید تا فشار به ناحیه مقعد وارد نشود. اگر برای درس خواندن مدت طولانی بر روی صندلی می نشینید حتما روی یک بالش نرم بنشینید.

  2. پپپ گفت:

   سلام خانم دکتر
   من یک دختر ۱۹ ساله هستم ۳ سال پیش من مورد تجاوز از ناحیه مقعدی قرار گرفتم و کنترل بادمعده و مدفوع ندارم و هنگام مدفوع درد شدیدی دارم
   باید چیکار کنم ؟

   1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید و از خوددرمانی و فشار بر ناحیه مقعد جدا خودداری کنید.

 2. تینا گفت:

  سلام خانم دکتر
  من یه دختر ۱۵ ساله ام که یک رابطه جنسی مقعدی داشتم و از فردای آن روز بوی بدی داشتم و هر چه حمام رفتم هیچ تغییری نکرد الان ۴ یا ۵ ماهه که همین داستانه و من توی این مدت از ترس فکر دیگران هیچ جایی نرفتم و دائم توی خونه موندم هر کاری کردم ولی هیچ اتفاقی نیوفتاد و یک ماه و نیم دیگه مدارس باز میشه و من چاره ای جز ترک تحصیل ندارم خواهش میکنم کمکم کنید چون من تو اینترنت خوندم که ممکنه بی اختیاری مقعد باشه یا چند تا چیز دیگه و من روم نمیشه برم پیش پزشک متخصص برای همین غیر حضوری به من کمک کنین
  ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شرایط ویزیت آنلاین را در همین سایت مطالعه کنید. بعد از ارسال عکس برای شما داروی مناسب تجویز می شود. بر اثر یبوست هم ممکن است این مشکل برای شما پیش می آمد بنابراین برای مراجعه به متخصص جراحی نگران نباشید. بهتر است این موضوع را با والدین خود در میان بگذارید.

 3. محمد گفت:

  سلام ممنون از مطالبتون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از قدردانی شما سپاسگزارم

 4. عسل گفت:

  سلام خانم دکتر برای مقعدی که گشاد شده تمرین کگل کارسازه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام علت گشاد شدن کانال مقعد حتما باید توسط متخصص جراحی عمومی تشخیص داده شود. با اجازه متخصص می توانید این تمرینات را علاوه بر روش های درمانی پزشکی انجام دهید.

 5. تینا گفت:

  سلام من نمی تونم با خانوادهم این مسئله رو درمیون بگذارم اگه میشه از روش غیر حضوری طول درمان داشته باشم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   با مطب تماس بگیرید بگید که راه دور هستین و امکان مراجعه حضوری ندارید تا براتون وقت ویزیت با واتساپ هماهنگ کنند.

 6. ا گفت:

  سلام خسته نباشید خدمت شما من پسر ۱۷ ساله هستم.
  ببخشید شل شدگی مقعد با ورزش های کگل درمان میشود
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ورزش کگل برای تقویت عضلات کف لگن و مقعد کاربردی است. اما دقت کنید که علت بیماری نیز باید توسط متخصص جراحی و لیزر تشخیص و درمان شود.

 7. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید من یه پسر ۲۳ ساله ام در نوجوانی با دیدن فیلم های پورن شروع خود ارضایی کردم و هنگام خود ارضایی خیلی وسوسه میشدم که شی خارجی در داخل معتقدم فرو کنم الان ۱.۵ ساله انجام نمیدم ولی در این مدت از عوارضش هیچ اطلاعی نداشتم و این قضعیه باعث شد مدفوعی که وارد معقد میشد حسش نمیکنم گشادی معقد ایجاد شده و برای خارج کردن مدفوع گاهی با آب وبا دست این کار را انجام میدهم بی زحمت راهنمایی کنین فکرم درگیر شده هیچ کاری نمیتونم بکنم افسرده شدم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا وضعیت سلامت مقعد بررسی شود. برای خارج کردن مدفوع نباید زیاد از آب و یا دست استفاده کنید و با درمان یبوست و درمان بیماری مقعد که توسط جراح تشخیص داده می شود مشکل شما رفع خواهد شد. تنقیه با فشار آب می تواند به بافت مقعد و روده آسیب بزند. تخلیه با دست هم می تواند با کشیده شدن ناخن به بافت مقعد و یا ایجاد فشار بر ناحیه منجر به بروز شقاق و هموروئید شود.

 8. Sara گفت:

  سلام . من 24 سالمه . چند ساله درد مقعد سمت چپ دارم ولی کوتاه مدته تا 12 ساعت بیشتر طول نمیکشه بیشتر موقع استفاده از اب سر د یا وقتی بدنم زعیف میشه شروع به درد میکنه . حدودا 5 سال قبل موقع خودارضای شی خارجی استفاده کردم . متاسفانه جو کشور ما طوریه که ادم نمیتونه برا این مساعل بره دکتر . میشه با راه درمان خانگی خوب بشه ؟

  1. سلام چرا فکر می کنید که برای این مسائل نمی توانید به متخصص مراجعه کنید؟! بیش از 50 درصد مردم تمام دنیا در طول زندگی خود دچار یکی از بیماری های مقعدی می شوند و با مراجعه به موقع به متخصص جراحی و دریافت دارو بیماری آنها درمان می شود و در ایران هم به همین شکل است. روش های درمان خانگی فقط برای 3 روز پیشنهاد می شود و اگر بیماری درمان نشود باید به متخصص مراجعه کنید. توصیه می کنم به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کنند تا دچار عوارض جدی نشوید. اگر دچار شقاق مقعدی شده باشید با تجویز صحیح دارو درمان می شوید.

   1. رضا گفت:

    سلام خیلی ممنون از توضیحات خوبتون
    من یه سوال داشتم و اونم اینه که من یه جوان ۲۴ ساله هستم و متاسفانه مدت طولانی خود ارضایی داشتم و الان حس میکنم که دچار بی اختیاری نفخ شکم هستم و نمیتونم جلوی خودمو بگیرم
    خواستم ببینم که آیا مربوط به خود ارضایی میشه؟
    و آیا این تمرینات برای منم مناسب هستن یا خیر؟

    1. سلام ممکن است به دلیل گشاد شدن مقعد یا دیلاته شدن مقعد این مشکل برای شما بروز کرده باشد اما باید معاینه شوید تا بتوان نظر قطعی داد. این تمرین برای عموم آزد است به جز افرادی که دچار تنگی مقعدی و زخم شقاق می باشند.

    2. سلام احتمالا شما دچار گشادی مقعد یا دیلاتاسیون مقعد شده اید که منجر به خروج غیر ارادی گاز می شود. تمرین کگل برای افرادی که زخم شقاق یا تنگی مقعدی ندارند بلامانع است و در جهت تقویت عضلات این ناحیه موثر است.

 9. محمد گفت:

  سلام خانم دکتر من پسری 16 ساله هستم که از دو سال قبل بی اختیار ادرار بعد از سرفه و عطسه کردن دارم حتی موقع نشستن.خودارضایی هم نکردم تا حالا. می خواستم بدونم ورزش کگل برای این مشکلم خوبه یا نه؟اگه نیست میشه بگید چه ورزش کنم
  این مورد رو هم قبلا به متخصص گفتم اما گفتن عادیه اما باعث میشه خیلی اذیت شم.
  لطفا کمک کنید . تشکر

  1. سلام بله ورزش کگل به تقویت عضلات کف لگن کمک می کند و برای مشکل شما کارساز است. مراقب باشید که ادرار خود را بیش از اندازه نگه ندارید و به موقع به دستشویی بروید. به یک متخصص اورولوژی نیز مراجعه کنید تا در صورت نیاز برای شما سونوگرافی تجویز کنند.

 10. سحر گفت:

  سلام خانوم دکتر ، من ۲۲سالمه و به خاطر یبوست های مکرر دچار شقاق و شل شدگی مقعد شدید شدم به پزشک مراجعه کردم برای شقاق بهم پماد داده ولی برای شل شدگی مقعد توصیه ای نداشت به نظرتون برای شل شدگی مقعد باید چیکار کنم؟

  1. سلام داروهای تجویز شده را مصرف کنید معمولا برای بیماران شقاق تمرینات کگل توصیه نمی شود. معمولا به جز مصرف داروی های تجویز شده و رعایت رژیم غذایی توصیه دیگری به بیماران شقاق نمی شود.

 11. سحر گفت:

  سلام خانوم دکتر من ۲۲سالمه و ب علت یبوست های مکرر دچار شقاق شدم و کمی بیرون زدگی که فکر میکردم بواسیره به پزشک مراجعه کردم که گفت بیرون زدگی مربوط به همون شقاقه و شل شدگی شدید مقعد دارم و برای شقاق یه پماد داد ولی برای بیرون زدگی و شل شدگی مقعد توصیه ای نداشت ب نظرتون باید براش چیکار کنم؟

  1. سلام به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. اگر بعد از 10 روز مصرف دارو بیرون زدگی درمان نشد احتمالا نیاز به عمل جراحی یا لیزر دارید.

 12. عسل گفت:

  سلام خانم دکتر من یک دختر ۴ ساله دارم که هنگام مدفوع کردن مقداری از روده اون خارج میشه البته بدون دردو خون ریزی میباشد لطفا راهنمایی بفرمایید که باید چکار کنم و پیش چه دکتری واسه درمان باید برم

  1. سلام ابتدا به متخصص اطفال مراجعه کنید.

 13. مصطفی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید تمرین کگل برای یبوست هم هست؟

  1. اگر یبوست شما بر اثر وجود زخم مقعدی یا شقاق ایجاد شده است نباید این تمرین را انجام دهید. هدف از انجام تمرینات کگل تقویت عضلات کف لگن می باشد.

 14. سارا گفت:

  سلام دکتر من یکسال که بعضی وقتا دچار یه حس دل اشوبی میشم و بعضی وقتا حتی تنگی نفس تنها کاری که باعث میشه بهتر بشم اینکه عضلات مقعدم به حالت شل یا باز نگه دارم، هر دکتری میرم متوجه نمیشن که این چه مشکلیه

  1. به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. ممکن است با بیوفیدبک هم درمان شوید. در این مورد با متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید.

 15. حامد گفت:

  سلام خانم دکتر
  یه سوال داشتم باتوجه به اینکه اگر یک شخص گرایش جنسیش به هم جنس گرایی باشه و سبب همین رابطه جنسی مقعدی برقرار کنه اما درست و با احتیاط اینکارو انجام بده… آیا می‌تونه با انجام تمرینات کگل جلوی آسیب بلند مدت اونو بگیره یا راه دیگه هست که رابطه مقعدی داشته باشه ولی جلوی آسیب دیدن رو بگیره؟

  1. سلام متاسفانه هیچ راهی وجود ندارد. شما با رعایت یک سری نکات فقط می توانید از شدت عوارض کمی بکاهید. زیرا فیزیولوژی مقعد برای این کار آفریده نشده است.

 16. زهرا کریمی گفت:

  سلام خانم دکتر عزیز ممنون از مطالبتون خانمهایی که روش پیشگیری آیودی دارن هم میتونن از این روش و ورزش استفاده کنند؟

  1. سلام اگر متخصص زنان شما مانعی نمی بینند مشکلی نیست.

   1. زهرا کریمی گفت:

    ممنون از پاسخگوییتون🙂

 17. مهسا گفت:

  سلام خانم دکتر من رابطه ار مقعد داشتم برای درمان گشادی باید چکار کنم

  1. سلام رابطه مقعدی را ترک کنید. به یک متخصص مراجعه کنید و در صورت نیاز برای بیوفیدبک یا فیزیوتراپی کف لگن اقدام نمایید.

 18. مهسا گفت:

  سلام خانم دکتر من رابطه ازمعقد داشتم برای درمان گشادی معقد چکار باید کنم

  1. سلام تمرین کگل را انجام دهید و به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه بفرمایید. رابطه مقعدی را هم ترک کنید.

 19. مهسا گفت:

  خانم دکتر چند جلسه باید برم تادرمان بشه

  1. متخصص مربوطه بعد از ویزیت تشخیص می دهند. معمولا بیش از 5 جلسه مورد نیاز است.

 20. Niloofar گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید من یه مدت سوزش اطراف مقعد داشتم و رفتم دکتر که بهم گفتن افتادگی روده دارم میخواستم بدونم ایا ورزش کگل برای من‌ مناسب هست یا نه؟ و اینکه من الان شیاف آساکول و پماد دیلتیازیم بهم دادن استفاده میکنم اما سوزش اطراف مقعدم هنوز خوب نشده

  1. سلام اگر اطراف مقعد زخم دارید و دچار اسپاسم عضلات مقعد می باشید تمرین کگل برای شما مناسب نیست. در این مورد با متخصص معالج خود نیز مشورت کنید.

 21. فائزه گفت:

  سلام من برای درمان شقاق پماد داخلی داشتم که با استفاده از گوش‌پاک‌کن انجام می‌دادم؛ الان بیماریم تا حد خوبی بهبود پیدا کرده می‌خواستم بپرسم ای داخل کردن گوش‌پاک‌کن به مقعد می‌تونه مشکلی به وجود بیاره؟ می‌تونم کگل انجام بدم؟

  1. سلام خیر اگر با احتیاط انجام شود و تیزی پلاستیک گوش پاک کن با بافت تماس نداشته باشد مشکلی نیست. بیماران شقاق نباید تمرین کگل را انجام دهند.

 22. محمد گفت:

  سلام خانم دکتر من ۳۷ سالمه و ۵ ماه پیش جراحی دیسک کمر مهره ال ۵ اس۱ داشتم هر زمان تمرینات کگل انجام میدم درد سیاتیکم زیاد میشه خواستم بدونم اصلا تمرینات کگل ربطی به زیاد شدن درد سیاتیک داره یا نه؟ و اینکه آیا راهی است من این تمرینات را انجام بدم بدون درد آخه قبلا خیلی این تمرینات انجام میدادم
  سپاس

  1. سلام بهتر است این تمرینات را تا بهبودی کامل انجام ندهید. از یک فیزیوتراپ به طور حضوری کمک بگیرید.

 23. مهدی گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید استفاده خودسرانه شیاف دیکلوفنات برای تخلیه مدفوع آیا عوارض دارد؟

  1. بله استفاده از هرگونه شیاف در حد امکان توصیه نمی شود. دیکلوفناک مسکن است و برای تخلیه مدفوع کاربرد ندارد. اگر نیاز به تخلیه مدفوع دارید توصیه می کنم با کمک یک پرستار یا بهیار باتجربه عمل تنقیه را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *