آبسه

درمان آبسه مقعدی

درمان آبسه مقعدی

ابتلا به آبسه مقعدی می تواند به دلایل متعددی ایجاد شود:

 • شکاف مقعد یا پارگی در کانال مقعد که باعث می شود آن قسمت آلوده و عفونی شود.
 • عفونت های مقاربتی
 • اگر غدد مقعد مسدود شده باشد.
 • هرگونه زخم و هموروئید و توده.

بنابراین برای درمان آبسه مقعدی باید هر یک از بیماری های بالا کنترل و درمان شوند. بدین ترتیب می توان به درمان قطعی آبسه مقعدی دست یافت.

آبسه مقعدی مسئله ای است که به دلایل مختلف مانند موارد زیر می تواند برای تشخیص یا درمان آن کم کاری صورت بگیرد و عوارضی در پی داشته باشد:

 • ساده گرفتن موضوع و مراجعه نکردن به پزشک
 • خجالت کشیدن و عدم اقدام برای درمان
 • مراجعه به پزشک غیر متخصص
 • کم کاری بیمار در رعایت کردن موارد پس از درمان
 • و…

تشخیص آبسه مقعدی

معمولا از یک ارزیابی بالینی مثل معاینه دیجیتال رکتال برای تشخیص آبسه مقعدی استفاده می شود. اما در بعضی از بیماران از آزمایش های اضافی برای غربالگری استفاده می کنند که شامل موارد زیر می باشند:

 • تست عفونت های مقاربتی
 • سرطان رکتال
 • بیماری التهابی روده
 • بیماری دیورتیکولار

در موارد بسیار کم و نادر ممکن است معاینه را با بیهوشی فرد انجام دهند. همچنین گاهی ممکن است پزشک برای این کار سونوگرافی، MRI یا سی تی اسکن بخواهد. زیرا معاینه این گروه از بیماران تنها با مشاهده انجام می شود و برای تشخیص دقیق نیاز به تهیه عکس است. معاینه انگشتی آبسه مقعدی برای بیمارانی که درد شدید در ناحیه دارند انجام نمی شود.

روش درمان آبسه مقعدی

برای درمان انواع آبسه مقعدی بهتر است در نظر داشته باشید که حتما تخلیه و عمل جراحی آبسه توسط متخصص جراحی انجام می شود. در تخلیه جراحی مهم است که کار سریع و قبل از فوران آبسه انجام شود.

برای این کار در پوست در نزدیکی مقعد برشی ایجاد می کنند تا عفونت از طریق آن تخلیه شود. این کار به دو صورت قابل انجام است:

 1. آبسه های مقعدی سطحی را در مطب پزشک با بی حسی موضعی می توان تخلیه کرد.
 2. برای آبسه های مقعدی بزرگ یا عمیق را بسته به نوع آن در اتاق عمل با بی حسی عمیق تر انجام می دهند یا به بستری شدن در کلینیک و بیهوشی به کمک متخصص بیهوشی نیاز دارند.
 3. بعد از عمل مربوط به آبسه مقعدی، معمولا برای تسکین درد اکثر افراد داروهایی تجویز می شود. تجویز آنتی بیوتیک برای افراد سالم لازم نیست ولی برای برخی دیگر مانند مبتلایان به کاهش ایمنی یا دیابت، لازم است تجویز شود.

گاهی اوقات هم زمان با جراحی آبسه مقعدی، می توان جراحی فیستول را نیز انجام داد. البته فیستول ها اکثرا 4 تا 6 هفته بعد از جراحی و تخلیه آبسه ایجاد می شوند. در بعضی موارد هم ممکن است فیستول تا ماه ها و سال ها بعد از جراحی آبسه ایجاد نشود؛ بنابراین دقت داشته باشید که جراحی فیستول می تواند کاملا جداگانه انجام شود. به بیمارانی که دچار آبسه و فیستول مقعدی می باشند توصیه می شود به یک متخصص جراحی و لیزر ماهر مراجعه کنند. در این صورت احتمال نیاز به چندین جراحی کاهش می یابد و اکثر افراد در همان جلسه اول و با لیزر پرتوان به بهبودی کامل دست می یابند.

عوارض و مراقبت های لازم بعد از درمان آبسه

هر عمل جراحی ممکن است عوارضی داشته باشد که عمل جراحی آبسه مقعدی یا عمل فیستول هم از این قاعده مستثنا نیستند.  عوارض بعد از عمل آبسه مقعدی شامل موارد زیر می باشد:

 • زخم
 • شکاف مقعد
 • عفونت
 • بازگشت آبسه مقعدی

بعد از عمل و درمان مربوط به آبسه مقعدی یا فیستول، معمولا ناراحتی خفیفی وجود دارد که با داروهای مسکن کنترل می شود.

پس از جراحی آبسه مقعدی یا فیستول چند مورد زیر را به یاد داشته باشید:

 • معمولا به بیمار توصیه می شود که منطقه موردنظر را روزی 3 تا 4 بار در حمام آب گرم خیس کند و در لگن آب گرم بنشیند.
 • برای اینکه ناراحتی روده کاهش یابد می توان از نرم کننده های مدفوع استفاده کرد.
 • به برخی افراد نیز توصیه می شود مینی پد بپوشند که از مرطوب شدن لباس هایشان در اثر جراحی تخلیه ای جلوگیری شود.

پس از بهبود یافتن آبسه مقعدی یا فیستول، بازگشت دوباره ی مشکل بعید به نظر می رسد ولی برای جلوگیری از این اتفاق حتما از توصیه های پزشک متخصص جراحی مربوطه پیروی شود و تمام نکات مربوط به مراقبت های پس از جراحی اجرا شود.

سوالات متداول درمان آبسه مقعدی

1-اگر آبسه مقعدی درمان نشود چه عوارضی دارد؟

در صورتی که آبسه مقعدی درمان نشود، یک فیستول مقعد شکل می گیرد که روده را به پوست وصل می کند و در نهایت نیاز به جراحی پیچیده تری نسبت به درمان اولیه وجود دارد. علاوه بر این موضوع اگر آبسه مقعدی درمان نشود به احتمال زیاد به یک عفونت سیستمیک جدی تبدیل می شود. قبل از درمان آبسه مقعدی باید تشخیص داده شود. هرچه روند تشخیص و درمان سریع تر انجام شود در بهبودی اثر بهتری خواهد داشت.

2-آیا آبسه مقعدی بدون جراحی درمان می شود؟

آبسه مقعدی حتما باید تحت جراحی تخلیه و درناژ شود. در نظر داشته باشید درمان دارویی برای آبسه مقعدی کاربرد قطعی ندارد. بهتر است عمل جراحی آبسه مقعدی با لیزر پرتوان انجام شود تا در حد امکان بیمار از عوارض جراحی سنتی مصون بماند.

3-آیا درمان آبسه مقعدی با لیزر امکانپذیر است؟

اگر عمل جراحی و تخلیه آبسه مقعدی با لیزر پرتوان انجام شود بیمار از مزایای این روش جراحی بسیار سود خواهد برد. فیبر لیزر برخلاف تیغ جراحی و کوتر به بافت سالم ناحیه مقعد آسیب نمی رساند به علاوه در حین برش خونریزی و درد ندارد.

4-داروی مناسب برای درمان آبسه مقعدی چیست؟

معمولا آبسه مقعدی درمان دارویی ندارد. اما برخی بیماران مبتلا به دیابت و یا ایدز و بیماری های خاص که نمی توانند تحت جراحی قرار بگیرند لازم است که آنتی بیوتیک مصرف  کنند. برای این گروه از بیماران مترونیدازول 500 هر 8 ساعت تجویز می شود تا از پیشرفت بیماری تا حدی جلوگیری شود.

5-درمان آبسه مقعدی در کودکان با بزرگسالان چه تفاوتی دارد؟

برای هر دو گروه کودکان و بزرگسالان لازم است که تخلیه و درناژ آبسه مقعدی انجام شود. اصول اولیه درمان برای کودکان نیز همانند بزرگسالان رعایت می شود. کنترل یبوست و اجابت مزاج کودکان توسط والدین از اهمیت بالایی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *