کیست مویی

درمان خانگی کیست مویی

درمان خانگی کیست مویی

جهت درمان کیست مویی، متخصص جراحی ابتدا با یک روش ساده آن را تخلیه می کند. برای این کار ابتدا ناحیه مورد نظر را بی حس می کنند و برش کوچکی برای تخلیه کیست ایجاد می کنند. پس از تخلیه مایعات و مواد زائد، زخم را یا با گاز استریل می بندند یا بخیه می زنند. همچنین، ممکن است برای جلوگیری از عفونت، آنتی بیوتیک تجویز کنند. با این حال، اگر این کیست ها دوباره ظاهر شوند، احتمال دارد به کمک جراحی آن را رفع کنند.

بهترین روش درمان کیست مویی عمل جراحی کیست مویی با لیزر توسط یک متخصص جراحی و لیزر ماهر و باتجربه است. بدین ترتیب کیست مویی دیگر عود نخواهد کرد و مراقبت های سخت بعد از جراحی سنتی کیست مویی را به دنبال نخواهد داشت.

در این مقاله به معرفی چند روش درمانی خانگی پرداخته شده است که می تواند برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از این وضعیت به فرد کمک کند. همچنین درمان های خانگی کیست مویی برای جلوگیری و عود کیست مویی نیز کاربرد دارد.

داروهای طبیعی برای درمان خانگی کیست مویی

داروهای طبیعی که برای درمان خانگی کیست مویی مورد استفاده قرار می گیرند جنبه درمان قطعی کیست مویی را ندارند. همانطور که در بالا ذکر شد درمان خانگی و گیاهی کیست مویی جنبه مراقبتی دارد. بنابراین اصول درمانی کیست مویی بر تخلیه و خارج کردن بافت معیوب توسط متخصص جراحی است. درمان های خانگی کیست مویی به جلوگیری از عود و بازگشت کیست مویی کمک می کنند.

1-درمان خانگی کیست مویی با کمپرس گرم

استفاده از یک کمپرس گرم، چند بار در روز، می تواند به تسکین التهاب کمک کند. چون گرمای حاصله باعث کاهش التهاب و در نتیجه تسکین درد می شود. برای این کار شما به یک حوله تمیز و یک سطل آب گرم نیاز دارید. حوله را در آب گرم خیس کنید و آن را بعد از فشردن، برای چند دقیقه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. این کار را هر چند بار که لازم است تکرار کنید تا درد و التهاب فروکش کند.

درمان خانگی کیست مویی با درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است و باعث بهبود سریعتر کیست مویی می شود

2-درمان خانگی کیست مویی با روغن درخت چای

روغن درخت چای (Melaleuca alternifolia) دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است. این خواص می تواند به کاهش التهاب کیست کمک کرده، از عفونت بیشتر آن جلوگیری و به این ترتیب، باعث بهبود سریعتر کیست شود. برای این کار شما باید چند قطره روغن درخت چای را به نسبت 1:10 با آب رقیق کنید. مخلوط را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و حدود 15 دقیقه بگذارید بماند. سپس منطقه را کاملاً با آب ولرم بشویید و خوب خشک کنید. روزی 2 تا 3 بار این کار را تکرار کنید تا نتیجه آن را ببینید.

3-درمان خانگی کیست مویی با روغن کرچک

روغن کرچک حاوی اسید ریسینولئیک (ricinoleic acid) و دارای خواص ضد التهابی است. به همین دلیل مصرف آن ممکن است به کاهش التهاب اطراف کیست پیلونیدال کمک کند. برای این کار باید یک توپ پنبه استریل را در روغن کرچک گرم خیس کنید، و خوب روی ناحیه آسیب دیده بمالید، و بگذارید به مدت 20 تا 30 دقیقه یا یک شب بماند.  روزی دو تا 3 بار این کار را انجام دهید، و هر چند وقت یکبار باید این کار را تکرار کنید.

4-درمان خانگی کیست مویی با روغن نارگیل

روغن نارگیل هم ضد التهاب و ضد درد است. بنابراین می تواند به کاهش درد و التهاب در ناحیه کیست مویی کمک کند. برای این کار باید نصف قاشق چایخوری روغن نارگیل ارگانیک را در ناحیه آسیب دیده بمالید. چند ساعت آن را در محل باقی بگذارید و روزی 2 بار این کار را تکرار کنید.

درمان خانگی کیست مویی با نمک

نمک اپسوم نه تنها باعث کاهش درد می شود بلکه به خروج چرک از کیست نیز کمک می کند

5-درمان خانگی کیست مویی با نمک اپسوم (Epsom Salt)

منیزیم موجود در نمک اپسوم می تواند به کاهش التهاب کمک کند. این نمک نه تنها باعث کاهش درد می شود بلکه به خروج چرک از کیست نیز کمک می کند. کاری که شما باید بکنید این است که یک فنجان نمک اپسوم را به آب گرم یک وان حمام بیفزایید و بدن خود را به مدت 15-20 دقیقه در آن شناور کنید. در صورت لزوم این کار را تکرار کنید.

درمان خانگی کیست مویی با سرکه سیب

خواص ضد میکروبی سرکه سیب به جلوگیری از عفونی شدن کیست پیلونیدال کمک می کند

6-درمان خانگی کیست مویی با سرکه سیب

سرکه سیب خواص ضد میکروبی دارد. از این رو، می تواند به جلوگیری از آلوده شدن کیست پیلونیدال کمک کند  و همین باعث تسریع روند بهبودی کیست می شود. برای درمان خانگی کیست مویی با سرکه، ابتدا سرکه را با آب رقیق کنید و سپس یک توپ پنبه استریل را در سرکه رقیق خیس کنید، آن را روی ناحیه آسیب دیده قرار داده، و به آرامی فشار دهید. به کمک یک باند آن را ایمن کرده و چند ساعت در جای خود نگه دارید. سپس باند را برداشته، محل آسیب دیده را با آب بشویید. هرچند وقت یکبار، این کار را روزی دو بار تکرار کنید.

7-درمان خانگی کیست مویی با زردچوبه

زردچوبه حاوی کورکومین است که به کاهش التهاب و تسکین درد در ناحیه آسیب دیده کمک می کند . شما باید یک قاشق غذاخوری پودر زردچوبه را با آب مخلوط کنید و به هم بزنید تا خمیری ایجاد شود. سپس  این خمیر را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و بگذارید تا خشک شود. ناحیه آسیب دیده را کاملاً بشویید. یک روش دیگر این است که ریشه زردچوبه را آسیاب کرده، آن را به آرامی روی کیست فشار دهید. این کار را روزی 2 بار انجام دهید و هر چند وقت یکبار  تکرار کنید.

درمان خانگی کیست مویی با کیسه چای سیاه

خواص ضد التهابی چای سیاه ممکن است در درمان تورم و التهاب منطقه آسیب دیده مفید باشد. یک  کیسه چای سیاه را به مدت 5-6 دقیقه در آب گرم خیس کنید. صبر کنید تا کیسه چای کمی خنک شود. سپس آن را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید. به مدت 8-10 دقیقه در محل نگه داشته، سپس بردارید. این عمل را 3 تا 4 بار در روز انجام دهید و هر چند وقت یکبار تکرار کنید.

درمان خانگی کیست مویی با آلوئورا

آلوئه ورا با داشتن خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی در کاهش درد و سوزش ناشی از کیست مویی موثر است

9-درمان خانگی کیست مویی با آلوئه ورا

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که آلوئه ورا خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی دارد. هر دو این خواص می توانند در کاهش درد و سوزش ناشی از کیست مویی موثر باشند. مقداری از ژل آلوئه ورا را بردارید و آن را در قسمت آسیب دیده بمالید. به مدت 20 تا 30 دقیقه بگذارید بماند و سپس با آب ساده بشویید. این درمان خانگی کیست مویی را 3 تا 4 بار در روز انجام دهید و در صورت لزوم تکرار کنید.

10-درمان خانگی کیست مویی با شنبلیله

به تازگی مشاهده شده که عصاره شنبلیله برای کاهش اندازه و حجم کیست در بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مفید بوده است.  به همین ترتیب، ممکن است به درمان کیست پیلونیدال نیز کمک کند. برای مصرف، یک قاشق چایخوری دانه شنبلیله را در یک لیوان آب بجوشانید و پس از صاف کردن بنوشید. روزی یک بار این کار را انجام دهید و تا رسیدن به نتیجه ادامه دهید.

11-درمان خانگی کیست مویی با ریشه گیاه بابا آدم و عسل

ریشه بورداک (Burdock Root) یک داروی عالی گیاهی برای چندین عفونت پوستی است. این گیاه دارای ترکیبات فعالی است که سموم بدن را بیرون می کشد و همچنین، به کاهش علائم کیست های مویی کمک می کنند. نصف قاشق چایخوری پودر ریشه خشک شده بورداک را با یک قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید تا به صورت خمیر در بیاید. این خمیر را روی محل کیست بگذارید و تا چند ساعت آنجا نگه دارید. دو تا سه بار در روز این کار را تکرار کنید و هر چند وقت یک بار انجام دهید.

درمان خانگی کیست مویی با بورداک

پودر ریشه خشک شده گیاه بورداک به کاهش علائم کیست مویی کمک می کند

12-درمان خانگی کیست مویی با پیاز

پیاز دارای خواص ضد میکروبی در برابر تعداد زیادی باکتری است. این امر باعث می شود که برای درمان کیست مویی عفونی مناسب باشد. یک تکه پیاز ضخیم را برش دهید و آن را روی کیست قرار داده، با کمک باند نگه دارید. هر 2-3 ساعت برش های پیاز را عوض کنید. فقط مراقب باشید، زیرا پیاز گاهی اوقات پوست را تحریک می کند. همیشه ابتدا یک ناحیه کوچک را آزمایش کنید.

درمان خانگی کیست مویی با فندق جادوگر

گیاه فندق جادوگر

13. گیاه فندق جادوگر (Witch hazel)

استفاده از گیاه فندق جادوگر برای شستشوی موضعی آکنه رایج است و به دلیل دارا بودن خواص قابض و ضد التهابی می تواند به بهبود آن کمک کند. این خواص همچنین می تواند برای کیست مویی مفید باشد. ممکن است تانن های قابض فندق جادوگر باعث کوچکتر شدن کیست، و اثرات ضد التهاب آن باعث کاهش درد شوند.

کیست مویی درمان نشده با فیستول های متعدد

کیست مویی درمان نشده با فیستول های متعدد

کلام آخر

قبل از استفاده از داروهای طبیعی موضعی، آنها را تست کنید. یعنی ابتدا مقدار کمی از آن را روی ساعد خود بمالید و 24 ساعت صبر کنید تا ببینید که آیا به آن حساسیت دارید یا خیر. اگرچه حساسیت به این مواد نادر است، اما ممکن است اتفاق بیفتد. اگر داروی خانگی باعث ناراحتی، سوزش یا سایر علائم غیر معمول شد، بلافاصله مصرف آن را قطع کنید. پیروی کردن از این روش های درمان خانگی کیست مویی و تکرار آنها به مقدار لازم، ممکن است بتواند تا حدی باعث بهبودی کیستها شود. به یاد داشته باشید، کیست های مویی همیشه بطور خودبخود از بین نمی روند، و در صورت عدم درمان، ممکن است منجر به عفونت های شدید شده، زندگی شما را در معرض خطر قرار دهند. از این رو، در صورت مواجهه با آنها، حتما با پزشک مشورت کنید تا اقدامات مناسب درمانی را برای شما انجام دهد. فراموش نکنید که تنها روش اثبات شده برای از بین بردن کیست مویی، مراجعه به پزشک است.

6 دیدگاه برای “درمان خانگی کیست مویی

 1. Avatar رضا گفت:

  سلام من کیست موی دارم و به دکتتر مراجع کردم و فقط خط انداختن و عفونت راخارج کردند امککانش هس بدون عمل جراحی کیست مویی خوب شه؟؟
  .

  1. Avatar دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام دکتر شما فقط عفونت را تخلیه کرده اند که برای عمل آمادگی پیدا کنید. اگر کیست مویی تخلیه نشود دچار عود و عفونت مجدد خواهید شد. توصیه می کنم لیزر کیست مویی با لیزر پرتوان و به روش بسته را انجام دهید.

 2. Avatar پژمان گفت:

  سلام آیا عمل با لیزر برگشت پذیر هست؟ هزینه عمل لیزر چقدره؟

  1. Avatar دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام جراحی های من بدون عود و بازگشت انجام می شود. هزینه لیزر کیست مویی بعد از معاینه مشخص می شود. برای اطلاع از حدود هزینه لطفا با مطب تماس بگیرید.

 3. Avatar زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر ببخشید من حدود ۵سال پیش به دکتر مراجعه کردم و متوجه شدم دچار کیست مویی هستم به خاطر نشستن های زیاد در زمان کنکور. از انجام جراحی میترسیدم برای همین اقدام نکردم میخواستم بدونم امکانش هست بعد ۵سال با لیزر درمانش کنم ؟

  1. Avatar دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله این امکان وجود دارد و توصیه می شود کیست های مویی پیشرفته با لیزر کیست مویی و نه عمل جراحی معمول درمان شوند. میزان عود در روش لیزر بسیار پایین تر است و دوره نقاهت بسیار بسیار کوتاهتر از جراحی سنتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *