بیماری های مقعد

برای خونریزی مقعدی به چه دکتری مراجعه کنیم؟

برای خونریزی مقعدی به چه دکتری مراجعه کنیم

زمانی که بیمار دچار خونریزی مقعدی می شود ممکن است به بیماری شقاق یا همان فیشر، هموروئید یا همان بواسیر مبتلا باشد. تا زمانی که به بواسیر یا هموروئید داخلی مبتلا باشید شما فقط خونریزی را مشاهده می کنید و درد و سوزشی ندارید. و بیمار تنها در هنگام مدفوع چند قطره خون مشاهده می کند. اما زمانی که بیماری سوزش و درد هم همزمان با خونریزی مقعدی مشاهده می کند احتمالا دچار شقاق شده است. خونریزی های شدید و زیاد به رنگ روشن می توانند نشانه ترکیدن هموروئید ترومبوزه باشد. در این زمان باید به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید.

بهترین دکتر خونریزی مقعدی کیست؟

زمانی که بیماران دچار چنین مشکلی می شوند سردرگم شده و نمی دانند به چه دکتر متخصصی مراجعه کنند. همانطور که ذکر شد برای پی گیری و درمان خونریزی های مقعدی به رنگ روشن بهتر است به متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر باتجربه در این زمینه مراجعه کنید. متخصصی را انتخاب کنید که علم و تجربه کافی برای درمان خونریزی مقعدی را داشته باشد تا بتواند با تشخیص سریع بهترین روش درمان را به شما پیشنهاد دهند.

شماتیک دلایل خونریزی مقعدی هموروئید داخلی هموروئید خارجی و شقاق

 

به طور کلی به شما پیشنهاد می کنیم در صورتی که بیماری بواسیر داخلی می باشد آن را کنترل کنید و با رعایت نکاتی که توسط دکتر خونریزی مقعدی توصیه می‌ شود از تشدید آن جلوگیری کنید. اما زمانی که کوچک ترین خونریزی در ناحیه مقعد مشاهده کردید سریعاً به متخصص مراجعه کنید. انتخاب پزشک متخصص بسیار مهم است. زیرا عدم درمان خونریزی مقعدی با روش صحیح باعث طولانی تر شدن درمان و همچنین بروز مشکلات جدی در بیمار می شود. همچنین دکتر متخصص خونریزی مقعدی باید با تمامی روش های درمانی به روز و جدید آشنا باشد و سوابق کافی برای درمان را داشته باشد.

چه زمانی خونریزی مقعدی خطرناک است؟

  • زمانی خونریزی مقعدی خطرناک و اورژانسی است که بیمار علائم زیر را از خود بروز بدهد: تنفس تند و سطحی
  • وجود سرگیجه
  • تار شدن میدان دید
  • داشتن حالت تهوع و همچنین غش کردن
  • وجود رطوبت، سردی و رنگ پریدگی پوست
  • کم شدن ادرار
  • لخته شدن خون یا درد در ناحیه مقعدی و شکم

در این مواقع بیمار باید به طور اورژانسی به متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کند.

دلایل خونریزی مقعدی چیست؟

خونریزی مقعدی دلایل مختلفی می‌ تواند داشته باشد که از جمله جدیدترین دلایلی که برای این مشکل می‌ توان نام برد عبارت است از: مدفوع سفت، یبوست مزمن، پارگی پوست مقعد که همان شقاق مقعد یا فیشر مقعد نامیده می‌ شود و از همه مهم تر که بسیار شایع می باشد بواسیر یا هموروئید است.

علاوه بر این خونریزی مقعدی به رنگ تیره و حتی سیاه می تواند نشانه‌ ای از یک بیماری بسیار خطرناک مانند سرطان روده و سرطان مقعد باشد.

سوالات متداول خونریزی مقعدی و انتخاب دکتر متخصص

۱-‌ مراجعه به دکتر خونریزی مقعدی چقدر اهمیت دارد؟ 

برای درمان خونریزی مقعدی به یک دکتر متخصص باتجربه در این زمینه مراجعه کنید تا دچار عوارض و تشدید این بیماری نشوید. مراجعه دیرهنگام به دکتر خونریزی مقعدی می تواند منجر به نیاز بیمار به عمل جراحی شود. علائم این بیماری معمولا با مصرف داروی درست و به جا از بین می رود.

۲- ویژگی های یک پزشک خوب برای درمان خونریزی مقعدی چیست؟ 

باید برای درمان خونریزی مقعدی به پزشکی مراجعه کنید که اطلاعات کافی در این زمینه درمان و جراحی و لیزر هموروئید، شقاق، آبسه مقعدی و فیستول مقعدی را داشته باشد.

۳- روش تشخیص پزشکی در هنگام خونریزی مقعدی چیست؟ 

معمولاً دکتر خونریزی مقعدی از روش های مختلفی برای تشخیص بیماری استفاده می‌ کنند که از جمله این روش ها کولونوسکوپی و همچنین غربالگری خون در مدفوع می باشد. همچنین زمانی که بیماری هموروئید به صورت خارجی باشد آن ها می‌توانند با بررسی علائم که معمولاً رنگ و حالت آن می باشد بیماری را تشخیص داده و راه درمان مناسب را تجویز می کنند. عمداتا علت خونریزی مقعدی با معاینه ساده مقعد مشخص می شود.

۴- آیا تجربه پزشک برای درمان خونریزی مقعدی تاثیر گذار می باشد؟

با اطمینان می توان گفت که دکتر خونریزی مقعدی باید دارای تجربه کافی برای انجام این کار باشد. زیرا یک دکتر متخصص باتجربه بهترین و سریعترین روش درمان را برای شما تجویز می کند تا برای مدت طولانی درگیر بیماری نباشید.

۵- مدر‌ک پزشک متخصص که برای خونریزی مقعدی باید به آن مراجعه شود چیست؟ 

برای درمان خونریزی مقعدی به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. یک پزشک عمومی بعد از گذراندن دوره تخصصی جراحی عمومی می تواند بورد تخصصی جراحی را دریافت کند. سپس متخصص جراحی عمومی می تواند با گذراندن دوره های لیزر کار جراحی با لیزر را انجام دهد. توجه کنید که جراحی با لیزر نیازمند هنر و تجربه بالای جراح می باشد.

۶- روش های مختلف درمان خونریزی مقعدی چیست؟

دکتر خونریزی مقعدی می تواند در سریع ترین زمان ممکن این بیماری را تشخیص دهد و درمان مناسب را ارائه کند. مثلاً اگر بیمار دچار شقاق یا هموروئید باشد و در روزهای ابتدایی به پزشک مراجعه کند با استفاده از دارو درمان خواهد شد. اما در صورتی که بیماری پیشرفته تر باشد و باعث آسیب به بافت مقعدی گردد باید با کمک جراحی یا با کمک روش های پیشرفته تری مانند استفاده از لیزر درمان شود.

7-برای خونریزی مقعدی بدون درد به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

خونریزی مقعدی بدون درد معمولا نشانه هموروئید داخلی است. برای تشخیص و درمان هموروئید داخلی به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *