اطلاعات عمومی پزشکی

رکتوسل چیست؟

رکتوسل چیست

رکتوسل نوعی پرولاپس است که در آن دیواره پشتی بافت بین روده و واژن زن ضعیف می شود. بدون حمایت از این عضلات کف لگن و رباط ها، دیواره جلویی روده و معده و برآمدگی داخل واژن دچار آسیب می شود. در موارد شدید ، بخشی از مهبل بیرون زده می شود. این مشکل پرولاپس رکتال نیست. پرولاپس رکتال یک بیرون زدگی یا پرولاپس راست روده از طریق دهانه مقعد است. اما به این عارضه رکتوسل می گوییم.

انواع رکتوسل

این بیماری یک نوع پرولاپس اندام لگن است. در بانوانی که، رکتوم به دیواره پشت مهبل واژن فشار وارد می کند بروز می کند. انواع دیگر این بیماری عبارتند از :

 • پرولاپس دیواره واژن قدامی یا سیستوسل ، که ادرار وارد دیواره جلوی مهبل می شود.
 • پرولاپس رحم، هنگامی که رحم در واژن فرو می رود .
 • پرولاپس طاق، که در آن قسمت بالای واژن پس از یک عمل جراحی هیسترکتومی فرو می رود .

علائم رکتوسل

پرولاپس لگن می تواند دارای شدت متفاوتی باشد. برخی از افراد ممکن است انواع مختلفی از پرولاپس را همزمان تجربه کنند. گاها بیمار بر اثر فیستول مقعد پیشرفته و یا دیگر بیماری های مقعد که درمان نشده باقی مانده است دچار این بیماری می شوند.

پیشگیری از رکتوسل

برای پیشگیری از رکتوسل در حین زایمان، برخی از پزشکان برای بزرگتر شدن دهانه رحم، پوست بین واژن و راست روده را برش می زنند. این روش اپیزوتومی نامیده می شود. در اواخر دهه 1980 ، بسیاری از پزشکان معتقد بودند که انجام یک اپی تیوتومی روتین در هنگام زایمان واژن می تواند به جلوگیری از ایجاد بیماری رکتوسل کمک کند . با این حال، اکنون شواهدی وجود دارد که نشان می دهد که رکتوسل ممکن است در نزدیکی اپیوتیوتومی ها ایجاد شوند. به همین دلیل دیگر اپیزوتومی برای هر زایمانی انجام نمی شود. اپیزوتومی می تواند یکی از علل بروز رکتوسل بعد از بارداری باشد.

در صورتی که دچار هر یک از بیماری های مقعد مثل هموروئید و شقاق شدید حتما این بیماری ها را پی گیری کنید. همچنین بروز هرگونه عفونت و آبسه مقعدی نیز باید کنترل شود.

درمان رکتوسل چیست؟

متخصص جراحی عمومی شدت علائم شما را برای در نظر گرفتن مناسب ترین روش درمانی برای رکتوسل در نظر خواهد گرفت. موارد خفیف اغلب با تمرینات کگل برای کف لگن و آموزش روده بهبود می یابد. موارد متوسط تا شدید غالباً با دستگاه ترشح مهبل (وسیله پشتیبانی در داخل واژن) یا ترمیم آن ( یک عمل جراحی با حداقل تهاجم) درمان می شود.

آخرین راه درمان رکتوسل

اگر با سایر روش های درمانی علائم شما بهبود نیافته باشد، متخصص جراحی عمومی ممکن است ترمیم آن با جراحی را توصیه کند. هدف از ترمیم واژن تقویت دیوار بین مهبل و رکتوم است. جراحی پیوند معمولا مورد استفاده قرار نمی گیرد، زیرا تحقیقات موفقیت چندانی را در عمل پیوند نشان نداده است.

سوالات متداول رکتوسل

1-علل بروز رکتوسل چیست ؟

این مورد به دلیل فشار طولانی مدت بر روی لگن ایجاد می شود . عوامل خطر برای آن ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • حاملگی و زایمان ، به خصوص زایمان های مکرر و یا پاره شدن یا اپی سیتومی هنگام زایمان .
 • سالخوردگی .
 • یبوست مزمن .
 • چاقی .
 • سرفه مزمن یا برونشیت.

2-علائم رکتوسل در زنان چیست؟

برخی از زنان مبتلا به این بیماری هیچ علامتی ندارند. با این حال ، بسیاری از خانم ها فشار واژن را تجربه می کنند، یا این احساس را دارند که چیزی از مهبل خارج می شود. همچنین زنان اغلب موارد زیر را گزارش می دهند:

 • فشار رکتال یا پر بودن بودن روده یا احساس این که چیزی در روده گیر کرده است.
 • مشکل در حرکات دودی روده.
 • احساس ناراحتی حین مقاربت جنسی.
 • یک برآمدگی و بافت نرم که در واژن احساس می شود (یا بیرون از بدن وجود دارد) .

همچنین زنان دارای این مشکل ممکن است پرولاپس ثانویه سایر دیواره های واژن و اندام های مجاور از جمله مثانه یا رحم را داشته باشند.

3-تشخیص رکتوسل به چه صورت است؟

در وقت ملاقات، متخصص جراحی عمومی در مورد علائم با شما صحبت می کند و تاریخچه پزشکی شما را بررسی می کند. سپس پزشک معاینه جسمی را انجام می دهد تا میزان آن را مشخص کند و هر گونه پرولاپس ثانویه را در صورت وجود تشخیص می دهد . در برخی موارد آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی یا MRI تجویز می شود.

4-درمان خانگی رکتوسل چیست؟

علاوه بر این که باید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه فرمایید می توانید با انجام حرکات ورزشی کگل نیز تا حد زیادی عضلات کف لگن را تقویت کنید. به علاوه داشتن یک رژیم غذایی پر فیبر و جلوگیری از یبوست نیز کمک کننده است. همچنین با شدت سرفه نکنید و از بلند کردن اجسام سنگین و فشار وارد کردن به این ناحیه خودداری کنید. کاهش وزن نیز برای بانوان دارای اضافه وزن نیز کمک کننده است.

5-آیا رکتوسل دردناک است؟

الزاما رکتوسل دردناک نیست. اما در مواقعی که بیماری وسیع باشد و افتادگی رحم زیاد باشد بیمار یک بافت و توده را در ناحیه احساس می کند. این وضعیت می تواند برای بیمار آزاردهنده باشد.

6-اگر رکتوسل درمان نشود چه می شود؟

اگر رکتوسل درمان نشود علاوه بر این که مزاحم آسایش بیمار است می تواند منجر به بروز عوارضی مثل یبوست و ترشح روده به واژن شود.

2 دیدگاه برای “رکتوسل چیست؟

 1. Avatar ملیحه گفت:

  سلام وقت بخیر
  مشکل اجابت مزاج دارم و کامل دفع نمیکنم.و بر اثر این فشار گاهی از ناحیه مبهل شبیه توپ بیرون زده میشه.لطف میکنید راهنماییم کنید

  1. Avatar دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام حتما به یک متخصص جراحی مراجعه کنید. رژیم غذایی پر فیبر داشته باشید و آب و آبمیوه نیز زیاد بنوشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *