کیست مویی

زمان عمل کیست مویی

زمان عمل جراحی کیست مویی

چه زمانی باید کیست مویی را عمل کنیم؟ این ممکن است سوال بسیاری از مراجعینی باشد که مبتلا به کیست مویی می باشند. کیست مویی در مراحل اولیه ممکن است تنها شامل چند سوراخ ریز باشد. در موارد پیشرفته تر کیست مویی دچار عفونت، آبسه و در نهایت فیستول می گردد.

گاهی بیمار در شرایط زمانی قرار داد که امکان عمل جراحی فوری کیست مویی را ندارد. این خبر خوب به شما داده می شود که جراحی کیست مویی اورژانسی نیست. اما به این معنی نیست که آن را به حال خود رها کنید. تا زمان انجام عمل جراحی یا لیزر کیست مویی حتما به یک متخصص جراحی مراجعه کنید تا وضعیت شما تحت نظر باشد.

در پایان این مقاله شما متوجه می شوید که تغییر زمان عمل کیست مویی و یا به تعویق و تاخیر انداختن کیست مویی تا چه اندازه مجاز است. همچنین درمی یابید که اگر کیست مویی عمل نشود چه عوارضی دارد. همچنین با مدت زمان نقاهت بعد از جراحی کیست مویی با روش های مختلف آشنا خواهید شد.

بهترین زمان عمل کیست مویی

بهترین زمان عمل کیست مویی در همان مراحل اولیه تشخیص کیست مویی است. هرچه کیست مویی کوچک تر باشد و عفونت جدی نداشته باشد سریعتر و بهتر به جراحی سرپایی کیست مویی پاسخ می دهد. در نظر داشته باشید که عمل جراحی کیست مویی مثل جراحی آپاندیس فوری نیست.

به محض مشاهده هر گونه کیست، سوراخ های کوچک که اغلب عفونی هستند و غالبا در ناحیه ی بالای شکاف باسن نمایان می شوند، سریعا به متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. تا در اولین فرصت نسبت به جراحی کیست مویی اقدام نمائید. درمان کیست مویی با روش های خانگی امکانپذیر نیست و تخلیه و جراحی کیست الزامی است.

تغییر و تاخیر در زمان عمل کیست مویی

اغلب مبتلایان کیست مویی نوجوانان و جوانانی می باشند که برای امتحانات یا کنکور آماده می شوند. در برخی موارد نیز بزرگسالانی کاندیدای عمل جراحی کیست مویی می باشند که به دلیل محدودیت های مالی و یا زمانی نمی توانند عمل کیست مویی را به طور اورژانس انجام دهند. در این مواقع اگر بیمار کیست مویی تحت نظر متخصص جراحی باشد می تواند حتی تا 2 ماه عمل کیست مویی را به تاخیر بیاندازد.

معمولا اگر نوجوانان و جوانان در دوره امتحانات به سر می برند متخصص جراحی توصیه می کند تا بعد از دوره امتحانات مراجعه کنند تا دچار استرس و نگرانی نشوند. اگر قرار است زمان عمل کیست مویی قبل از امتحانات باشد توصیه می شود جراحی به روش بسته و با لیزر پرتوان انجام شود. زیرا این روش جراحی دردسر و نقاهت جراحی باز را ندارد و وقت بیمار جهت انجام مراقبت های بعد از عمل کیست مویی گرفته نمی شود.

در نظر داشته باشید که هرچه عمل جراحی کیست مویی به تاخیر بیافتد احتمال بروز عوارضی مثل آبسه و فیستول بالا می رود.

طول مدت زمان عمل کیست مویی

طول مدت زمان عمل کیست مویی بسته به روش جراحی کیست مویی و پیشرفت کیست مویی متفاوت خواهد بود. انواع جراحی کیست مویی را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد:

 1. جراحی بسته کیست مویی
 2. جراحی باز کیست مویی

همچنین وسیله ای که برای جراحی کیست مویی استفاده می شود بسته به مهارت متخصص جراحی در استفاده از ابزار جراحی متفاوت خواهد بود. بهترین و مدرن ترین ابزاری که در جراحی کیست مویی مورد استفاده قرار می گیرد لیزر پرتوان دی اکسید کربن می باشد. در صورتی که متخصص جراحی مهارت کافی در استفاده از لیزر برای جراحی داشته باشد بهترین گزینه برای عمل جراحی بسته کیست مویی می باشد.

با توجه به توضیحات بالا عمل جراحی کیست مویی ممکن است بین 20 دقیقه تا 40 دقیقه طول بکشد.

نکته قابل ذکر دیگر زمان تحت نظر بودن شما بعد از انجام عمل خواهد بود. که این مدت زمان بعد از عمل کیست مویی حدود یک الی سه ساعت و با نظر متخصص جراحی خواهد بود. در نهایت با اجازه جراح معالج مرخص خواهید شد.

زمان نقاهت بعد از عمل کیست مویی

زمان و دوره نقاهت بعد از عمل کیست مویی براساس نوع عمل کیست مویی متفاوت است. اگر عمل کیست مویی با لیزر انتخاب شما باشد، نگران نباشید. بیمارانی که تحت جراحی بسته کیست مویی با لیزر قرار می گیرند تنها یک شب در منزل استراحت می کنند و از یک روز بعد می توانند راه بروند و کارهای روزمره خود را انجام دهند. لیزر کیست مویی کوتاهترین دوره نقاهت را دارد. اما این زمان بعد از عمل کیست مویی به روش باز به حدود ۴ هفته افزایش میابد. معمولا 2 ماه طول می کشد تا زخم باز کیست مویی بسته شود.

این مدت زمان را با رعایت نکات بهداشتی و تعویض منظم پانسمان می توانید کاهش دهید. در هر صورت بهبودی کامل شما توسط جراح معالج شما تشخیص داده خواهد شد.

سوالات متداول زمان عمل کیست مویی

1-آیا عمل جراحی کیست مویی دردناک است؟

طی زمان عمل جراحی کیست مویی دردی را احساس نمی کنید. اگر جراحی با لیزر و به روش بسته انجام شود دردی قابل توجهی بعد از جراحی ندارید. این درد با یک مسکن ساده قابل کنترل است. جراحی سنتی کیست مویی با روش باز و با تیغ جراحی و کوتر معمولا دردناک است و تا هفته ها ممکن است دچار درد و سختی شوید.

2-آیا بعد از جراحی کیست مویی باید در کلینیک بمانیم؟

عمل جراحی کیست مویی به طور سرپایی انجام می شود و بستری ندارد. مگر در مواقع خاص برای بیماران خاص. متخصص جراحی اگر مشکوک به خونریزی محل جراحی کیست مویی باشد بیمار را یک شب در کلینیک یا بیمارستان بستری می کند. بعد از جراحی کیست مویی به روش بسته انجام شده باشد بیمار یک شب در منزل استراحت می کند و نیازی به بستری نیست.

3-آیا می توان جراحی کیست مویی را تا 6 ماه به تاخیر انداخت؟

در برخی مواقع بیمار موقعیت جراحی کیست مویی در زمان مناسب را ندارد. در این مواقع می توانید با مشورت متخصص جراحی خود عمل جراحی را به تاخیر بیاندازید. در صورتی که تحت نظر متخصص جراحی باشید و دچار عوارض کیست مویی نشوید می توانید عمل جراحی کیست مویی را به تاخیر بیاندازید.

4-آیا به تاخیر افتادن زمان عمل کیست مویی خطرناک است؟

کیست مویی پایین کمر به خودی خود خطرناک نیست. اگر تحت نظر متخصص جراحی باشید و به هر دلیلی زمان عمل جراحی کیست مویی را به تاخیر بیاندازید خطری شما را تهدید نمی کند. اما دقت کنید که اگر کیست مویی دچار آبسه شود منجر به بروز فیستول های متعدد می گردد. در نهایت عفونت درمان نشده منجر به بروز خطراتی می شود که نیازمند کنترل جدی است. بنابراین مراجعه به متخصص جراحی را فراموش نکنید.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

14 دیدگاه برای “زمان عمل کیست مویی

 1. Avatar سهیلا گفت:

  سلام خسته نباشید
  خانم دکتر من ماه رمضان روزه گرفتم از بعد ماه رمضان در ناحیه مقعد زخم ایجاد شده الان یه ماه درد دارم وسوزش موقع خروج مدفوع هم از درد نمیتونم کامل خارج کنم خیلی اذیتم تو رو خدا راهنماییم کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا به دلیل روزه داری و عدم مصرف آب کافی دچار کم آبی و یبوست شده اید. حتما به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید و برای رفع مشکل کم آبی آب و آبمیوه زیاد مصرف کنید.

 2. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام خانم دکتر. وقتتون بخیر. من در 19 سالگی متوجه شدم کیست مویی دارم. بعد از دانشگاهم که به سربازی رفتم 24 سالم بود. اونجا به یه پزشک نشون دادم و با لیزر انجام دادن و گفتن مشکلی نیست. الان 28 سالمه و باز دوباره برگشته و به طرف بالا یعنی نزدیک ستون فقراتم در حال حرکت است. از سوراخ ایجاد شده تا اونجا حدود 5 سانتی متر هست هر از گاهی که آبسه می‌کند خودش چرک و خون میاد بیرون و درد ندارد. باید عمل جراحی کنم ویا همون لیزر درمانی؟ ممنونم با تشکر.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید جراحی با لیزر پرتوان و به روش بسته انجام دهید. لیزر درمانی با لیزر کم توان به تنهایی برای درمان کیست مویی کاربرد ندارد. به علاوه بعد از جراحی موهای زائد ناحیه را با یک روش مناسب مثل لیزر موهای زائد از بین ببرید تا دیگر دچار عود کیست مویی نشوید.

 3. Avatar غلامی گفت:

  سلام خانم دکتر من فهمیدم کیست مویی دارم . برای جلوگیری از پیشروی آن چه کار باید کرد؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر آبسه و عفونت دارد بهتر است که فعلا سرپایی توسط جراح تخلیه شود. همچنین موهای زائد ناحیه را با روشی مناسب مثل لیزر موهای زائد از بین ببرید تا کیست مویی بزرگتر نشود. ناحیه را تمیز و خشک نگهدارید و از پوشیدن لباس های تنگ و پلاستیکی خودداری کنید.

 4. Avatar غلامی گفت:

  سلام خانم دکتر من 18سالمه فهمیدم کیست مویی دارم .برای جلوگیری از پیشروی بیماری چه کار باید کرد؟
  واینکه من الآن موقیعت عمل جراحی ندارم ویک توضیحی درباره ی هزینه ی عمل جراحی بفرمائید.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر در حال حاضر نمی توانید برای عمل جراحی کیست مویی مراجعه کنید بهتر است تحت نظر یک متخصص جراحی باشید. هزینه عمل و لیزر کیست مویی بعد از معاینه مشخص می شود. ممکن است هزینه جراحی کیست مویی با لیزر و به روش بسته بالاتر از بقیه روش ها باشد اما نقاهت بسیار کوتاهی دارد و احتمال عود نزدیک به صفر است.

 5. Avatar نرگس گفت:

  خانم دکتر اگر جراحی کیست مویی را به تاخیر بندازیم در هزینه تغییری ایجاد میشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر جراحی کیست مویی به تاخیر بیافتد ممکن است که دچار عوارضی مثل آبسه و فیستول شوید. به این ترتیب هم هزینه درمان کیست مویی افزایش می یابد و همینطور ممکن است روند درمان سخت تر و پیچیده تر شود.

 6. Avatar هما گفت:

  سلام من کیست مویی دارم که آبسه کرده بود و دکتر جراح آبسه را تخلیه کرد تا بعد از امتحانام برای جراحی مراجعه کنم می خواستم بدونم چی کار کنم که دیگه تو این فاصله آبسه نکنه

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بسیار عالی است که تحت نظر جراح زمان عمل جراحی کیست مویی را به تاخیر انداخته اید. برای جلوگیری از بروز آبسه کیست مویی توصیه می کنم موهای زائد ناحیه را با یک روش مناسب مثل لیزر موهای زائد از بین ببرید. ناحیه را همواره تمیز و خشک نگهدارید و از نشستن طولانی بر روی این ناحیه خودداری کنید.

 7. Avatar . گفت:

  سلام من حدود یک ماه پیش کیست مویی رو تخلیه کردم اما الان سه چهار روز است که از ناحیه چرک ترشح میشود و امروز هم خونریزی کرد.اما اصلن درد و فشار یا ورم ندارد

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام آیا محتویات کیست مویی را خودتان تخلیه کردید؟ حتما به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا اقدامات لازم را برای شما انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *