شقاق فیشر مقعد

عمل جراحی شقاق

عمل جراحی شقاق

شقاق به شکاف ها یا پارگی های موجود در پوست ناحیه مقعد گفته می شود که عمدتا به دلیل یبوست شدید ایجاد شده و در صورت داشتن حرکت روده ای فرد درد و سوزش عجیبی را تجربه می کند. این عارضه معمولا با روش های طبیعی و ساده مانند تغییر رژیم غذایی، حمام آب گرم و … درمان می شود اما در صورت عدم درمان از راهکار های پزشکی و عمل جراحی شقاق کمک گرفته می شود.

چه زمانی برای عمل جراحی شقاق مراجعه کنید

بدون شک هنگامی که شما به شقاق مبتلا می شوید اولین راه درمان عمل نخواهد بود و این جراحی تنها در صورت پیشرفت بیماری و عدم پاسخگویی به سایر راهکار های درمانی به کار می رود. استفاده از مکمل های فیبر، افزایش مصرف آب، استعمال پماد نیتروگلیسیرین با تجویز متخصص جراحی و … همگی روش هایی می باشند که سبب کاهش اسپاسم عضله اسفنکتر خواهند شد و با تسهیل حرکات روده ای سطح درد را نیز به حداقل می رسانند.

هنگامی که هیچکدام از اقدامات ذکر شده نتوانند شقاق مقعدی را بهبود نبخشند فرد نیازمند جراحی خواهد شد. بهترین نوع عمل جراحی شقاق اسفنکتروتومی داخلی جانبی می باشد که طی آن لایه های درونی اسفنکتر مقعدی تقسیم بندی می شوند تا بتوان درد و اسپاسم عضلات را متوقف نمود و منجر به بهبودی بیماری شد. در شکاف های مقعدی بزرگ و مواردی که بهبودی حاصل نمی شود باید با استفاده از برش بافت های مجاور به درمان و پوشش دهی بافت آسیب دیده پرداخت. توصیه می شود برای جراحی شقاق از لیزر پرتوان استفاده شود تا ناحیه مقعد کمترین میزان آسیب را متحمل شود بدین ترتیب با لیزر شقاق بیمار دوره نقاهت کوتاهی را سپری می کند و احتمال عود و بازگشت شقاق به صفر نزدیک می شود.

شقلق مقعد

شقلق مقعد

 

قبل از عمل جراحی شقاق

با توجه به شرایط پزشکی بیمار ممکن است مصرف برخی از دارو ها برای وی ممنوع شود تا جراحی به پایان برسد. این دارو ها شامل دارو های رقیق کننده خون می باشند.

معمولا مدتی قبل از عمل از فرد درخواست می شود تا آماده سازی روده ای انجام شود، غذای سنگین و چرب میل نکند و حدالامکان سعی کند روده ها پر نباشند. شب قبل از عمل جراحی شقاق باید یک غذای سبک و ملین میل شود.

هر چقدر که فرد از مواد غذایی حاوی فیبر بیشتر استفاده کند حرکات روده ای او آسان تر خواهد شد. بدین ترتیب برای دفع مدفوع درد کمتری را احساس می کند و با از بین بردن عامل یبوست بیشترین کمک را به بهبودی خود کرده است.

ریکاوری عمل جراحی شقاق

ریکاوری عمل جراحی شقاق

بهبودی پس از عمل جراحی شقاق

بهبودی بیمار با توجه به شدت بیماری و نوع عمل جراحی او می تواند متفاوت باشد.

فعالیت های شخصی از مدتی کوتاه پس از عمل جراحی شقاق باید به تدریج آغاز شود.

نشستن و پیاده روی طولانی یکی از محدودیت های انجام این جراحی است. هنگام نشستن حتما باید از بالش نرم یا بالشتک طبی استفاده کرد.

تا زمانی که پزشک اجازه ندهد نباید رانندگی کرد و هیچگونه فشاری نباید به مقعد وارد شود. رانندگی های طولانی مدت پس از جراحی به شدت برای بیمار خطرناک و آسیب رسان می باشند.

با توجه به شرایط بیمار دارو های ضددرد تجویز می شوند. از آنجایی که پس از جراحی با هر حرکت روده ای و دفع مدفوع فرد درد زیادی را متحمل خواهد شد لذا دارو های ضد درد مانند ایبوپروفن بسیار کمک کننده می باشند و سطح درد را کاهش می دهند.

نکته قابل توجه اینست که فرد نباید از مواد مخدر برای تسکین درد استفاده کند چرا که استعمال این مواد موجب بروز یبوست می شود. لذا باید استفاده از هر نوع مواد غذایی و یا دارویی طبق نظر پزشک باشد تا مشکلات جانبی و یبوست مجدد فرد را دچار عود شقاق نکند.

یکی از مراقبت های مهم پس از عمل جراحی شقاق تمیز نگه داشتن ناحیه است

استفاده از حمام آب گرم روزانه سه بار کمک قابل توجهی به کاهش درد و افزایش روند بهبودی بیمار خواهد کرد. آب گرم یک تسکین دهنده و درمان کننده عالی برای بهبود شقاق در نظر گرفته شده است که تاثیرات آن بلافاصله مشاهده می شود.

بیمار باید از لباس های نخی و آزاد استفاده کند چرا که لباس های چسبان و پلاستیکی میزان سوزش و ایجاد آلرژی را افزایش می دهند.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *