شقاق فیشر مقعد

عمل جراحی شقاق

عمل جراحی شقاق

شقاق به شکاف ها یا پارگی های موجود در پوست ناحیه مقعد گفته می شود که عمدتا به دلیل یبوست شدید ایجاد شده و در صورت داشتن حرکت روده ای فرد درد و سوزش عجیبی را تجربه می کند. این عارضه معمولا با روش های طبیعی و ساده مانند تغییر رژیم غذایی، حمام آب گرم و … درمان می شود اما در صورت عدم درمان از راهکار های پزشکی و عمل جراحی شقاق کمک گرفته می شود.

چه زمانی برای عمل جراحی شقاق مراجعه کنید

بدون شک هنگامی که شما به شقاق مبتلا می شوید اولین راه درمان عمل نخواهد بود و این جراحی تنها در صورت پیشرفت بیماری و عدم پاسخگویی به سایر راهکار های درمانی به کار می رود. استفاده از مکمل های فیبر، افزایش مصرف آب، استعمال پماد نیتروگلیسیرین با تجویز متخصص جراحی و … همگی روش هایی می باشند که سبب کاهش اسپاسم عضله اسفنکتر خواهند شد و با تسهیل حرکات روده ای سطح درد را نیز به حداقل می رسانند.

هنگامی که هیچکدام از اقدامات ذکر شده نتوانند شقاق مقعدی را بهبود نبخشند فرد نیازمند جراحی خواهد شد. بهترین نوع عمل جراحی شقاق اسفنکتروتومی داخلی جانبی می باشد که طی آن لایه های درونی اسفنکتر مقعدی تقسیم بندی می شوند تا بتوان درد و اسپاسم عضلات را متوقف نمود و منجر به بهبودی بیماری شد. در شکاف های مقعدی بزرگ و مواردی که بهبودی حاصل نمی شود باید با استفاده از برش بافت های مجاور به درمان و پوشش دهی بافت آسیب دیده پرداخت. توصیه می شود برای جراحی شقاق از لیزر پرتوان استفاده شود تا ناحیه مقعد کمترین میزان آسیب را متحمل شود بدین ترتیب با لیزر شقاق بیمار دوره نقاهت کوتاهی را سپری می کند و احتمال عود و بازگشت شقاق به صفر نزدیک می شود.

آناتومی عمل شقاق مقعد

 

آمادگی قبل از عمل جراحی شقاق

با توجه به شرایط پزشکی بیمار ممکن است مصرف برخی از دارو ها برای بیمار ممنوع شود تا عمل جراحی شقاق به پایان برسد. این داروها شامل داروهای رقیق کننده خون می باشند.

معمولا دو روز قبل از عمل از بیمار درخواست می شود تا آماده سازی روده ای انجام شود، غذای سنگین و چرب میل نکند و حدالامکان سعی کند روده ها پر نباشند. شب قبل از عمل جراحی شقاق باید یک غذای سبک و میل شود. معمولا یک روز قبل از عمل از شیاف بیزاکودیل برای تخلیه روده ها کمک گرفته می شود.

هر چقدر که فرد از مواد غذایی حاوی فیبر بیشتر استفاده کند حرکات روده ای او آسان تر خواهد شد. بدین ترتیب برای دفع مدفوع درد کمتری را احساس می کند و با از بین بردن عامل یبوست بیشترین کمک را به بهبودی خود کرده است.

ریکاوری بعد از عمل جراحی شقاق

ریکاوری و رژیم غذایی بعد از عمل جراحی شقاق

نقاهت و بهبودی بعد از عمل جراحی شقاق

بهبودی بیمار با توجه به شدت بیماری و نوع عمل جراحی او می تواند متفاوت باشد. فعالیت های شخصی از مدتی کوتاه پس از عمل جراحی شقاق باید به تدریج آغاز شود. نشستن و پیاده روی طولانی یکی از محدودیت های انجام این جراحی است. هنگام نشستن حتما باید از بالش نرم یا بالشتک طبی استفاده کرد.

تا زمانی که پزشک اجازه ندهد نباید رانندگی کرد و هیچگونه فشاری نباید به مقعد وارد شود. رانندگی های طولانی مدت پس از جراحی به شدت برای بیمار خطرناک و آسیب رسان می باشند. با توجه به شرایط بیمار دارو های ضددرد تجویز می شوند. از آنجایی که پس از جراحی با هر حرکت روده ای و دفع مدفوع فرد درد زیادی را متحمل خواهد شد لذا دارو های ضد درد مانند ایبوپروفن بسیار کمک کننده می باشند و سطح درد را کاهش می دهند.

نکته قابل توجه اینست که فرد نباید از مواد مخدر برای تسکین درد استفاده کند چرا که استعمال این مواد موجب بروز یبوست می شود. لذا باید استفاده از هر نوع مواد غذایی و یا دارویی طبق نظر پزشک باشد تا مشکلات جانبی و یبوست مجدد فرد را دچار عود شقاق نکند.

یکی از مراقبت های مهم پس از عمل جراحی شقاق تمیز نگه داشتن ناحیه است

استفاده از حمام آب گرم روزانه سه بار کمک قابل توجهی به کاهش درد و افزایش روند بهبودی بیمار خواهد کرد. آب گرم یک تسکین دهنده و درمان کننده عالی برای بهبود شقاق در نظر گرفته شده است که تاثیرات آن بلافاصله مشاهده می شود.

بیمار باید از لباس های نخی و آزاد استفاده کند چرا که لباس های چسبان و پلاستیکی میزان سوزش و ایجاد آلرژی را افزایش می دهند.

زمان عمل جراحی شقاق

فیلم عمل جراحی شقاق

سوالات متدال عمل جراحی شقاق

1-آیا عمل جراحی شقاق و هموروئید را می توان همزمان انجام داد؟

در روش سنتی جراحی شقاق به دلیل التهاب و خونریزی زیاد این نوع جراحی معمولا نمی توان بخش وسیعی از مقعد را تحت جراحی قرار داد. اما اگر به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید می توانید تحت جراحی شقاق و هموروئید با لیزر در یک جلسه و همزمان قرار بگیرید. با لیزر می توان انواع بیماری های مقعد را همزمان با انواع لیزر درمان کرد.

2-تجربه عمل جراحی شقاق چگونه است؟

قبل از جراحی شقاق متخصص جراحی برای شما ملین یا شیاف تجویز می کند تا روده ها تمیز باشند و تا 24 ساعت بعد از عمل نیازی به دفع مدفوع نداشته باشید. طی جراحی دردی احساس نمی کنید و بعد از جراحی هم باید مسکن مصرف کنید تا درد و التهاب کاهش یابد. در جراحی شقاق با لیزر دوره نقاهت بسیار کوتاه است. بسته به روش جراحی بین دو تا 20 روز طول می کشد که به محل کار بازگردید. هر روز باید در لگن آب گرم بنشینید و طبق دستورات پزشک جراح مراقبت های بعد از عمل شقاق را پیروی کنید.

3-آیا سوزش بعد از عمل جراحی شقاق طبیعی است؟

معمولا در جراحی سنتی شقاق بیمار تا چند روز احساس سوزش دارد به خصوص در جراحی با کوتر که با سوزاندن بافت انجام می شود. اما در جراحی شقاق با لیزر به دلیل ترمیم همزمان بافت همراه با برش بیمار احساس سوزش بعد از جراحی شقاق ندارد.

4-بهترین رژیم غذایی بعد از عمل جراحی شقاق چیست؟

بهترین رژیم غذایی تا 24 ساعت بعد از جراحی شقاق غذاهای آبکی و مقوی مثل سوپ سبک با عصاره گوشت و مرغ می باشد. بعد از آن برای این که دچار یبوست بعد از عمل جراحی شقاق نشوید مصرف غذاهای پرفیبر و آبمیوه و سبزیجات توصیه می شود. به علاوه مصرف 8 لیوان آب در روز و داشتن تحرک کافی برای جلوگیری از یبوست و عود جراحی شقاق بسیار کمک کننده است. بهتر است به جای برنج سیب زمینی آبپز را جایگزین کنید و از مصرف خوراکی های یبوست زا و فست فود خودداری کنید.

5-آیا بعد از جراحی شقاق نیاز به مصرف پماد شقاق است؟

در صورتی که عمل جراحی شقاق با لیزر انجام شود و بیمار مشکل خاصی نداشته باشد نیازی به مصرف دارو و پماد شقاق نیست. ممکن است برای جلوگیری از بروز یبوست جراح معالج شربت ملین و رژیم غذایی پرفیبر برای شما تجویز کند.

6-آیا عمل جراحی شقاق دردناک است؟

آنچه که واضح است در حین این عمل جراحی دردی احساس نمی کنید زیرا تحت بی هوشی یا بی حسی نخاعی خواهید بود. بعد از جراحی شقاق نیز دردی که متحمل می شوید از دوران بروز بیماری کمتر خواهد بود و با یک مسکن ساده قابل کنترل است. دقت کنید که اگر یبوست داشته باشید و یا ناحیه جراحی شقاق دچار عفونت شده باشد ممکن است دردی غیر طبیعی را احساس کنید. در این زمان حتما با جراح معالج خود تماس بگیرید.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

6 دیدگاه برای “عمل جراحی شقاق

 1. Avatar پریناز گفت:

  خانم دکتر من یک ساله که درگیر شقاق مقعد هستم دیگه خسته شدم می خوام جراحی کنم ولی میگن که ممکنه اوضاعت بدتر بشه میشه راهنمایی کنید چی کار کنم من دیگه تحمل دارو و پماد مصرف کردن ندارم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   اگر با لیزر پرتوان و نزد یک متخصص جراحی و لیزر باتجربه جراحی کنید احتمال درگیر شدن با عوارض جراحی شقاق نزدیک به صفر می شود.

 2. Avatar الناز حبیبی گفت:

  سلام من عمل جراحی فیشر انجام دادم ک ب روش سوزاندن بود. بعد ک الان اومدم منزل میبینم ک گوشت اضافه یا همون فیشر سرجاشه. ب مطب زنگ زدم گفتن ک اون قسمت سوزونده شده و خود اون گوشت اضافه ب مرور زمان میوفته از بین میره… میخواستم راهنمایی کنید ایا این درسته؟

  1. سلام بله درسته و این روش عوارض مربوط به خود را دارد که باید تحمل کنید.

 3. Avatar زهرا گفت:

  سلام. مامان من دوبار عمل هموروئید کرده اصلا راضی نبوده. الان حالش خوب نیست. میگه حس میکنم زخم باز شده خیلی میسوزه. باید چیکار کنیم. آیا با لیزر عمل کنیم خوب میشه؟ ما شهرستانیم دکتر خوب نمی‌شناسیم. راهنمایی کنید.

  1. سلام از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ارسال عکس و شرح عمل و بیماری به شما اعلام می شود که لیزر هموروئید یا لیزر شقاق برای ایشان امکانپذیر است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *