اطلاعات عمومی پزشکی

عوارض رابطه مقعدی

عوارض رابطه مقعدی

عوارض رابطه مقعدی بی‌نهایت از آن چیزی که زنان و مردان فکر می‌کنند مضرتر است؛ زیرا در صورت انجام این عمل امکان خونریزی و بریدگی‌های درون مقعدی زیاد می‌شود و همین موضوع عفونت را در مردان و اچ آی وی را در زنان گسترش می‌دهد. همچنین با تکرار رابطه مقعدی موارد زیر بروز می کند:

 • سرد مزاجی و بی میلی جنسی
 • بی اختیاری مدفوع
 • بیماریهای آمیزشی
 • بیماریهای آمیزشی مقعد
 • فشار به کیسه های منی
 • زودانزالی
 • عفونت های کلیه، گوارشی و روده ای
 • سرطان
 • ایدز و زگیل و تبخال تناسلی
 • ایجاد بواسیر و هموروئید و شقاق

و بسیاری  از مشکلات حرکتی و جسمی و روحی که به دنبال این عمل ایجاد خواهد شد.

عفونت‌های بسیار زیادی در کمین زوجین می‌باشد و ایشان اگر به این عمل قبیح ادامه دهند مطمئن باشند که دچار بیماری‌های بسیاری خواهند شد؛ که به تمام اعضای بدنشان آسیب جدی خواهد رسید. اولین ناحیه ای که درگیر بیماری های سخت و دردناک خواهد شد ناحیه مقعد، رکتوم و روده است.

عوارض رابطه مقعدی بسیار مشهود است و در اسلام نیز مکروه شمرده‌ شده است و از منظر مسائل بهداشتی به ‌هیچ ‌عنوان قابل‌تأیید نمی‌باشد. حتی اگر زنان با میل خود تن به این کار دهند بسیار کراهت دارد؛ و عملی غیرطبیعی برشمرده می‌شود.

عوارض رابطه مقعدی در زنان

اساسی‌ترین مشکلی که برای یک زن در این رابطه امکان دارد پیش بیاید سردمزاجی و بی ‌میلی جنسی را چندی بعد در روابطش با مرد ایجاد می‌کند؛ و همچنین دردناکی بیش‌ از حد این عمل برای زنان نکته مهم دیگر است. این امر موجب کمتر لذت بردن زن از اعمال جنسی می‌شود و تا چندین روز ممکن است نتواند راه برود.

و دیگر اینکه مقعد مکان جمع شدن پس‌مانده‌های هضم نشده دستگاه گوارشی است که دارای میکروب‌های زیادی است؛ بنابراین در صورت تماس آلت تناسلی مرد به این میکروب‌ها موجب عفونت‌های متعددی در مرد و همچنین زن خواهد شد. ولی ایجاد رابطه جنسی از راه واژن زنان این انتقال عفونت تقریباً برای مردان به صفر می‌رسد.

بروز هموروئید، شقاق، آبسه های مقعدی و فیستول مقعدی از دیگر عوارض رابطه مقعدی در زنان می باشد.

عوارض رابطه مقعدی بر روی مخاط درونی مقعد

مخاط درونی مقعد فوق‌العاده از ضخامت کمی برخوردارند و حساسیت خاصی دارند. امکان پاره شدن و آلودگی این دریچه به ویروس ایدز و وارد شدن ویروس به خون بسیار بالاست. در غرب یکی از علل آلوده شدن به ویروس اچ آی وی از طریق همین نزدیکی از طریق رابطه مقعدی می‌باشد.

عوارض رابطه مقعدی برای مردان

از عوارض دیگر این رابطه برگشت منی مرد به سمت عقب و فشار به کیسه‌های منی و غده پروستات می‌باشد که خود دریچه‌ای به سمت مضرات بیشمار است. زیرا دریچه مقعد حاوی ماهیچه‌ای کروی است، مثل یک نخ ارتجاعی به دور آلت مرد می‌پیچد و از خروج راحت منی جلوگیری می‌کند.

و درنهایت می‌توان گفت که زنان با این رابطه ارتباط کمتری ایجاد می‌کنند زیرا دریچه خارجی مقعد تنگ است و حالت ارتجاعی رحم را ندارد و مالش این دیواره با آلت مرد به دلیل غیرقابل انعطاف بودن در نزدیکی موجب ایجاد خراش‌های زیادی می‌شود و امکان خونریزی را بسیار تشدید می‌کند.

این زخم‌های به وجود آمده در بافت جداره مقعد بسیار کوچک و به‌طور عادی و بدون دستگاه‌های معاینه پزشکی قابل‌رؤیت نیستند. البته نوک آلت مردان هم به سبب نداشتن فضایی خوب برای مالش و انتقال آلت از جلو به عقب ممکن است که باعث بریدگی‌هایی سطحی شود. و درنهایت این خود مسئله‌ای بسیار خطرناک در انتقال ویروس ایدز از راه خونی می‌باشد. انتقال بیماری های دیگر مثل زگیل تناسلی و هرپس نیز از این طریق بسیار شایع است.

نتیجه گیری

عوارض رابطه مقعدی اگر ریز شویم بسیار ریزتر خواهد شد و فقط همین‌قدر بدانید که این عمل در بسیاری از کتب پزشکی و طب سنتی به دلایل بسیار اساسی و نکته بینانه و دقت بسیار بر این عمل نهی شده است.

باید تا می‌توانید اعمالی که برای حفظ تعادل شهوانی و شادابی خود و همسرتان مناسب‌تر است را در رابطه زناشویی خود بگنجانید. زیرا زنان نقطه قوت و اتکا مردان و فرزندان برای پیشرفت در خانواده و جامعه می‌باشند پس اگر حال جسمانی لطافت روحی زنان را در اولویت بگذاریم خانواده‌هایی با سلامت کامل و درنهایت جامعه‌ای ایده آل را می‌توانیم بسازیم.

همچنین از دیگر خطرات این رابطه به‌ویژه برای زنان گشادشدن ناحیه مقعد است که به دنبال تکرار رابطه مقعدی موجب کم شدن خلل و فرج‌های درون مقعد شده و یا به‌طور کامل آن‌ها را از بین می‌برد. همچنین در موردهای حاد شل شدگی عضله درونی اسفنکتر مقعد و بی‌اختیاری مدفوع را به همراه دارد. سرانجام به خاطر هم‌ جوار بودن با واژن، ویروس‌ها و میکروب‌ها را از روده به سمت رحم می‌کشانند و بیماری‌های عفونی در این محیط، مانند بدبو شدن ترشحات رحمی، عفونت مثانه، زگیل، تبخال، اختلال و عفونت کلیه ‌ها و حتی سرطان را ایجاد می کند.

سؤالات متداول عوارض رابطه مقعدی

1-آیا رابطه مقعدی باعث ایجاد بواسیر می‌شود؟

بله رابطه مقعدی باعث ایجاد بواسیر خواهد شد و همچنین در هنگامی‌که از این بیماری رنج می‌برید به‌ هیچ‌ عنوان نباید به ناحیه مقعد فشار بیاورید.

2-آیا در حین داشتن بواسیر می‌توان رابطه مقعدی داشت؟

خیر اعمال هرگونه فشار حتی نشستن طولانی مدت بر روی ناحیه مقعد در زمان ابتلا به بواسیر ممنوع است. زیرا منجر به تشدید بیماری و در نهایت نیاز به عمل جراحی هموروئید یا بواسیر می شود.

3-آیا بعد از عمل هموروئید می‌توان رابطه مقعدی داشت؟

حتی اگر توسط بهترین متخصص جراحی تحت عمل جراحی هموروئید قرار بگیرید دیگر نباید رابطه مقعدی داشته باشید. زیرا اعمال فشار به ناحیه مقعد و حتی یبوست مزمن منجر به عود هموروئید می شود. حتی ممکن است در دفعات بعدی بیماری با علائم بیشتر و دردناک تر بروز کند.

4-اثرات روحی رابطه مقعدی بر زوجین چیست؟

معمولا در رابطه مقعدی زنان درد زیادی را تحمل می کنند. این تحمل به دلیل راضی کردن و یا اصرار بیش از اندازه مرد می باشد. اما بعد از رابطه مقعدی این گروه از زنان به دلیل “نه” نگفتن و تحمل درد و عملی که دوست ندارند دچار افسردگی و حتی احساس حقارت می شوند. برخی زنان که دچار عوارض رابطه مقعدی می شوند حتی برای رابطه جنسی معمول با همسر خود نیز تمایل خود را از دست می دهند.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

29 دیدگاه برای “عوارض رابطه مقعدی

 1. نوید گفت:

  خانم دکتر سلام. عوارض رابطه از پشت برای اقایان هم مثل خانم هاست؟

  1. سلام بله همانطور که رابطه از پشت می تواند به بافت مقعد خانم ها آسیب برساند به بافت مقعد آقایان هم آسیب می رساند. شل شدن بافت، تنگی مقعد بر اثر بروز زخم، هموروئید و شقاق و آبسه مقعدی از جمله عوارض شایع رابطه مقعدی مکرر می باشند.

 2. Unknown گفت:

  برای از بین بردن افسردگی بعد از رابطه مقعدی چه کارهایی باید انجام داد؟؟

  1. این کار را تکرار نکنید و به یک مشاور روانشناس مراجعه کنید.

 3. رضا گفت:

  ببخشید من با همسرم چن روز پیش رابطه مقعدی داشتم یکم پاره شد حالا دوروزه لکه های مدفوع روی لباس زیر مشاهده میشه .ایا این بی اختیاری با دارو یا خود به خود حل میشه ؟یا در کل باید چیکار کنیم؟

  1. سلام خود به خود درمان نمی شود. به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا برای شما دارو تجویز کنند. اگر آسیب جدی باشد ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشید.

 4. danniak گفت:

  سلام آیا این رابطه فقط یک بار برقرار شده باشد عوارض دارد راه های جلوگیری از آن چیست

  1. سلام بله. ممکن است حتی با یک بار رابطه مقعدی دچار زخم و شقاق مقعدی شوید. برخی بیماران نیز دچار هموروئید ترومبوزه می شوند.

 5. الهه گفت:

  باسلام بنده با شوهرم رابطه مقعدی داشتم الان بیشتر از دوماه هست که هنگام دوستشویی درد دارم واحساس میکنم که زخم هست بعضی وقت ها خیلی کم خونریزی دارم

  1. سلام ممکن است دچار زخم شقاق شده باشید. بسیار مراقب باشید که اجابت مزاج نرم و منظمی داشته باشید و برای دریافت دارو به یک متخصص مراجعه کنید.

   1. آیدا گفت:

    سلام ببخشید من چند بار رابطه از پشت داشتم و مشکلی هم نداشتم تا اینکه ۳ ۴ ماه اخیر دچار اسهال و استفراغ شدید شدم و دکتر گوارش هم رفتم داروی مترونیدازول داد گفت عفونت روده هس آیا از رابطه اینجوری شدم؟و اینکه دیگه نباید انجام بدم؟

    1. سلام گاها رابطه مقعدی عوارض ناشناخته ای را ایجاد می کند و محدود به عوارض معمول رابطه مقعدی نمی باشد. به خصوص اگر پارتنر شما نیز آلوده باشد.

 6. سمانه گفت:

  سلام ببخشید من ی سوال خیلی مهم دارم میشه جوابمو بدین منو همسرم تو دوران عقدیم چن بار رابطه مقعدی داشتیم تا اینکه من چن تا لکه خون سیاه قسمت جلوی لبلس زیرم دیدم میشه بهم بگید چیه😔

  1. سلام ممکن است دچار زخم شقاق مقعدی یا هموروئید شده باشید. به متخصص مراجعه کنید تا بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز کنند.

 7. هاشم مم گفت:

  سلام آیا اولین رابطه مقعدی همراه با خونریزی هست یا خیر؟ ممکنه اصلا هیچ خونی نیاد در اولین رابطه مقعدی؟

  1. سلام ممکن است خونریزی نداشته باشید. عوارض رابطه مقعدی را مطالعه کنید و از انجام آن خودداری کنید.

 8. سارا گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید امکانش هست بعد از رابطه مقعدی دل درد داشته باشیم؟؟یا در ناحیه کمر درد داشته باشیم

 9. صالاری گفت:

  دکتر شما رابطه مقعدی داشتید؟

  1. سلام خیر زیرا از عوارض رابطه مقعدی باخبر بودم.

 10. علی گفت:

  سلام خانوم دکتر ، من با همسرم یک دفعه رابطه مقعدی داشتیم و هم از کاندوم و ژل روان کننده استفاده کردیم مشکل خون ریزی و زخم هم تا به حال ندیدیم ولی بخاطر دردی که یکی دو روز اول همسرم داشت به این شکل رابطه ادامه ندادیم. حالا سوالم اینکه اگر دوباره این نوع رابطه رو شروع کنیم با ممکن هست که بی اختیاری در مدفوع یا از مشکلاتی که بالا گفتید اتفاق بیوفته البته همونطور که گفتم از کاندوم و ژل روان کننده استفاده میکنیم.ممنون

  1. سلام مجدد این کار را تکرار نکنید زیرا همسر شما دچار عوارض رابطه مقعدی خواهند شد حتی اگر از ژل و کاندوم استفاده کنید.

 11. علی گفت:

  پیرو سوال قبلاً یک سوال دیگه هم دارم شما بالا گفته بودید که اگر این رابطه به صورت مکرر باشه موجب بی اختیاری در دفع مدفوع میشه . میخواستم بپرسم که مکرر یعنی چقدر مثلاً ماهی ۲ بار تا ۴ بار (هفته ای یک بار) مشکلی پیش میاد ؟

  1. بله به طور دائم این مشکل بروز خواهد کرد.

 12. سعید گفت:

  سلام خانم دکتر خیلی ها را می شناسم که بالای 20سال است رابطه مقعدی به طور منظم با خانم هاشون داشته اند ولی هیچ مشکلی براشون پیش نیومده دلیل اون چیه؟

  1. سلام واقعیت این نیست و مشکلات و عوارض متعددی شامل حال این افراد می شود. شما چطور از سلامت مقعد این افراد مطمئن هستید؟!

 13. سعید گفت:

  سلام خانم دکتر من در مورد این رابطه تحقیقاتی داشتم ودراین مورد ازدوستان که این رابطه را داشته اند سوال کردم واطمینان دارم که افراد راستگویی هستن من میگم اگر قراربود این رابطه این همه عوارض داشته باشه طبق امارهایی که از کشورهای غربی که نزدیک به 40درصد این رابطه را خانم ها حداقل یک بار تجربه کرده اند ودرکشورایران که امارهای بالاتری را احتمال میدن باید الان شاهد اپیدمی عوارض مقعدی دردنیا بودیم درصورتی که سازمان جهانی بهداشت وغدا ودارو هرسال امار انواع بیماری های مختلف را درکشورها اعلام می کنه ایا ما نباید اماری در مورد عوارض رابطه مقعدی داشته باشیم که چنددرصد خانم ها دچار بواسیر شده چند درصد دچار اچ پی وی شدند چند نفر دچار بی اختیاری مدفوع شدندچند نفر از اقایون دچار بازگشت منی شدند چند نفر دچار …..اگر چنین اماری هست لطفا ادرس اونا بفرمایید چون تا به حال که من نتونستم در سایت ها پیدا کنم با تشکر از خانم دکتر

 14. ناشناس گفت:

  سلام من رابطه مقعدی داشتم تازه گیا طی 7روزه نمی تونم مدفوع کامل بکنم و هم احساس مدفوع دارم وقتی هم دستمو وارد می کنم یک چیزی غده مانند داخلش حس می کنم !باید چه کار کنم؟؟

  1. سلام احتمالا دچار هموروئید شده اید. علاوه بر این که لازم است رابطه مقعدی را ترک کنید از یک متخصص داروی مناسب دریافت کنید تا دچار عوارض شدیدتری نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *