هموروئید

احتمال عود و بازگشت هموروئید بعد از جراحی

عود و بازگشت هموروئید

احتمال عود و بازگشت هموروئید بعد از جراحی به نوع درمان این بیماری و مراقبت بعد از عمل هموروئید بستگی دارد. هموروئید که با توجه به علائم و نشانه های آن می تواند به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم شود در صورت تشخیص و مداوای به موقع تا حد قابل توجهی میزان عود را کاهش خواهد داد.

احتمال عود هموروئید چقدر است

به راحتی می توان از بازگشت هموروئید بعد از جراحی با انجام برخی از دستورالعمل ها جلوگیری نمود. برای مثال با افزایش فیبر در رژیم غذایی و افزایش مصرف مایعات پروسه درمان هموروئید بسیار راحت و ساده خواهد شد. در حقیقت اگر بیماران تغییرات لازم را در رژیم غذایی خود به وجود نیاورند باید مراحل مختلف درمانی را با توجه به نوع و درجه هموروئید که به آن مبتلا شده اند، طی کنند. این مراحل شامل لیزر، اسکلروتراپی، جراحی و … می باشد که موثر واقع خواهد شد.

بیمارانی که به علت ابتلا به هموروئید خارجی و یا هموروئید درجه سه در معرض جراحی قرار می گیرند، احتمال عود و بازگشت هموروئید بعد از جراحی در آن ها بین 2 تا 5 درصد می باشد. درصد عود در تکنیک های غیرجراحی متفاوت است و بهترین روش که کمترین میزان عود با اجرای آن مشاهده شده است لیزر درمانی است که امروزه بسیار مورد توجه جامعه پزشکی قرار گرفته است.

طی تحقیقات به عمل آمده در سال ۲۰۰۴ بر روی ۲۳۱ نفر که اقدام به درمان هموروئید نموده اند مشخص شده است که احتمال عود و بازگشت هموروئید بعد از جراحی حدود 3/6 % و بعد از درمان های خانگی 4/25 % بوده است.

عوامل زمینه ساز احتمال عود و بازگشت هموروئید

جهت جلوگیری از عود این بیماری رعایت برخی نکات و پیشگیری کردن از آن ها بسیار حائز اهمیت می باشد بخصوص اینکه بیماران برای درمان از عمل جراحی هموروئید به روش سنتی استفاده کرده باشند. در حقیقت به علت بالا بودن ریسک و احتمال عود و بازگشت هموروئید بعد از جراحی سنتی نسبت به روش هایی مانند لیزر درمانی و جراحی با لیزر باید به عوامل زمینه ساز بازگشت بیماری توجه نمود.

کم کردن فعالیت های فیزیکی

با کم شدن فعالیت های فیزیکی میزان فعالیت روده ها نیز کاسته می شود که یبوست را با خود به همراه دارد. همین امر زمینه ساز عود و بازگشت هموروئید است.

حمل و جا به جا کردن اشیاء سنگین

بیماران باید دقت کنند تا از حمل وسایل سنگین پس از جراحی حتما اجتناب کنند چرا که با فشار وارده بر ناحیه مقعد احتمال عود و بازگشت هموروئید بعد از جراحی افزایش می یابد.

رژیم کم فیبر

داشتن یک رژیم غذایی مناسب که حاوی غذاهای سنگین و دیر هضم نباشد و از مقدار کافی فیبر برخوردار باشد بسیار مهم است. غذا های کم فیبر سطح حرکات روده را کاهش داده و یبوست را زیاد می کند.

عدم مصرف کافی آب

بیمارانی که به اندازه کافی آب مصرف نمی کنند این امر سبب سفت شدن مدفوع در روده می شود و احتمال عود و بازگشت هموروئید بعد از جراحی را افزایش خواهد داد.

برقراری رابطه مقعدی

برقراری رابطه جنسی از راه مقعد یکی از عوامل زمینه ساز بازگشت مجدد این بیماری است و برای بیمار ضرر های فراوانی را به همراه دارد.

برخی از عوامل دیگر مانند:

 • استفاده کردن از دستمال های زبر و غیرنخی بعد از مدفوع
 • بارداری
 • بالا رفتن سن
 • رعایت نکردن بهداشت

نیز سبب بالا رفتن احتمال عود و بازگشت هموروئید بعد از جراحی خواهد شد.

بهتر است بیماران از روش های ایمن و بی خطر که ریسک کمتری را به همراه دارد برای درمان این بیماری استفاده کنند. لیزر هموروئید  یک روش کم تهاجمی و بسیار عالی می باشد که بدون آسیب رسانی به بافت های مقعد و رگ های خونی این بیماری را به سرعت درمان کرده و عوارضی برای بیمار ندارد.

آیا احتمال عود و بازگشت هموروئید بعد از درمان با لیزر وجود دارد؟

مسلما احتمال عود هموروئید یا بواسیر بعد از عمل جراحی و درمان با لیزر بسیار پایین تر از روش های سنتی درمان هموروئید است. در صورتی که عوامل زمینه ساز عود هموروئید را رفع کنید احتمال بازگشت آن بعد از لیزر هموروئید به صفر خواهد رسید. لیزر محل عمل را ضد عفونی و در عین حال ترمیم می کند و احتمال عفونت بر اثر جراحی به صفر نزدیک می شود. بنابراین با مراقبت صحیح بعد از جراحی هموروئید با لیزر دیگر نگران بازگشت و عود آن نخواهید بود. همچنین لیزر بسیار ظریف است و به بافت سالم اطراف محل عمل آسیبی وارد نمی کند.

سوالات متداول عود هموروئید

1-آیا با یک بار یبوست ممکن است هموروئید عود کند؟

اگر بلافاصله بعد از یبوست نسبت به رفع یبوست اقدام کنید و در لگن آب گرم بنشینید احتمال عود هموروئید بسیار کم است. در برخی موارد که بیمار دچار یبوست شدید بعد از عمل جراحی هموروئید می شود توصیه می شود با جراح معالج خود تماس بگیرید تا داروی مناسب و شربت ملین برای شما تجویز کند. یبوست مزمن در طی طولانی مدت منجر به عود و بازگشت هموروئید یا بواسیر می شود.

2-آیا خونریزی بعد از عمل هموروئید نشانه عود هموروئید است؟

بسته به نوع روش عمل جراحی هموروئید ممکن است یک الی دو ماه پس از جراحی چند قطره خون بعد از اجابت مزاج مشاهده کنید. این خون بسیار ناچیز است و حتی ممکن است به صورت خون قرمز روشن به طور یک لکه بر روی دستمال توالت دیده شود. این خون نشانه عود هموروئید نیست و طبیعی است. اگر خونریزی شدید باشد در حدی که لباس زیر شما را کاملا آلوده کند وضعیت شما طبیعی نیست و باید سریعا با جراح معالج خود تماس بگیرید. اگر به جراح خود دسترسی ندارید به کلینیک یا بیمارستان مراجعه کنید.

3-آیا ورزش کردن منجر به عود هموروئید می شود؟

اگر عمل جراحی موفقی داشته اید و با اجازه جراح معالج خود شروع به ورزش کنید هموروئید عود نخواهد کرد. ورزش کردن منجر به حرکت بهتر روده ها شده و عمل دفع منظمی خواهید داشت. همین امر منجر به کاهش بروز یبوست و عود هموورئید می شود. اما افرادی که با وزنه های سنگین کار می کنند و در هنگام بلند کردن وزنه و اجسام زور می زنند احتمال عود هموروئید در این افراد زیاد است. دقت کنید که زور زدن و فشار آوردن به ناحیه مقعد منجر به عود هموروئید یا بواسیر می شود.

10 دیدگاه برای “احتمال عود و بازگشت هموروئید بعد از جراحی

 1. Avatar مهدي گفت:

  سلام وقت بخير
  چند روز بعد از عمل همورئيد ميتوان ورزش بدنسازي رو شروع كرد

  1. Avatar دکتر زهرا سعادتی گفت:

   اگر عمل جراحی هموروئید با لیزر انجام شود می توان بعد از یک هفته با تمرینات سبک ورزش را شروع کرد. اما با جراحی سنتی هموروئید و بدون لیزر تا 2 ماه نقاهت بعد از جراحی طول می کشد

 2. Avatar حمید گفت:

  سلام
  من پسری ۲۱ ساله هستم با وزن ۶۴ کیلوگرم
  ۱۹ ام مرداد ماه یعنی چند هفته قبل عمل جراحی با تیغ داشتم و چون دکترم گفته بود بواسیر درجه ۳ یا ۴ دارم فقط نصف بواسیر رو برداشت و نصفشو گذاشت و به نظرم نصف باقی مانده تورمش از بخشی که جراجی شده کمتره
  من تا همین الان بعد از اجابت مزاج درد دارم که گویا طبیعیه اما همراهش هر وقت پانسمانم رو عوض میکنم مقداری مواد چرک مانند بدبو مشاهده میکنم که این حالت از اولین روزهای عمل تا الان کم و بیش وجود داره
  یکی دو روزه حس میکنم از سمتی که بواسیر ها جراحی شدن یه بافت نرم کوچیک موقع شتسشوی مقعد وجود داره و شک دارم نکنه بواسیرم دوباره عود میخاد بکنه!
  دکتر جراحم وعده داد ۱۰ روز بعد عمل معاینه ام میکنه اما الان دو هفته هست که به بهانه مریضی اصلا داخل شهر و در دسترس نیست و تلفنشم خاموش کرده و چیزی که شنیدم تا بعد ایام محرم نمیاد? حتی بیمارستان رفتم پرستارا حاظر نشدن حتی زخممو نگاه کنن
  این وسط من به شما پناه اوردم
  ایا بواسیرم عود میکنه؟؟
  میشه نکات مهم رو بهم بگین
  والا با این همه درد و رنجی که تا الان کشیدم بابت این عمل و حاشیه هاش ، از انجام عمل مجدد نیمه دیگر بواسیر منصرف شدم و بخش دیگرش بخاطر اینکه شرایط زندگیم و شغلیم هم جوریه که دیگه نمیتونم نقاهت ۱ ماهه رو داشته باشم
  لطفا به دادم برسین

  1. Avatar دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر تهران تشریف ندارید و راه دور هستید می توانید از خدمات ویزیت آنلاین من استفاده کنید شرایط ویزیت از راه دور را در همین سایت مطالعه کنید. همچنین توصیه می کنم مطلب مراقبت های بعد از جراحی هموروئید را هم مطالعه کنید. این وضعیت را با آرامش پی گیری کنید و جای نگرانی نیست.

 3. Avatar فرانک گفت:

  درود به خانم دکتر عزیز
  من خانم ۴۲ ساله هستم که بعد از ۶ ماه تحمل درد ،همموروئید و شقاق با لیزر و عمل جراحی معالجه شدم ،الان دو ماه بعد از عملم ،موقع دفع دچار سفتی اول مدفوع میشم و مجبورم زور بزنم
  با این اوصاف ممکنه که دوباره بیماریم عود کنه؟
  برای درمان سفتیه اول مدفوع چکار کنم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. Avatar دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر یبوست مزمن داشته باشید مسلما بیماری شما عود خواهد کرد. آب و آبمیوه زیاد میل کنید. فعالیت ورزشی منظمی داشته باشید. اگر مشکل شما حل نشد حتما به یک متخصص گوارش مراجعه کنید.

 4. Avatar نادیا امیری گفت:

  سلام من عمل بواسیر انجام دادم و ناموفق بوده یعنی یه گوشت اضافه زو جراح نبریده ایا میتونم عمل لیزر انجام بدم و از درد طاقت حتی نفس کشیدن ندارم

  1. Avatar دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله می توانید. در جراحی با تیغ محدودیت هایی وجود دارد اما در جراحی با لیزر این محدودیت ها وجود ندارد.

 5. Avatar سیمین گفت:

  خانم دکتر من سال گذشته جراحی هموروئید انجام دادم اما جراح گفت یک عمل دیگه هم دارم اما انقدر سختی کشیدم که دیگه برای عمل دوم مراجعه نکردم. میتونم بیام برای لیزر پیش شما؟

  1. Avatar دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله تمام بیماری های مقعدی مثل هموروئید و شقاق و فیستول را می توان در یک جلسه با لیزر جراحی کرد و نیازی به جراحی مجدد نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *