شقاق فیشر مقعد, هموروئید

معاینه هموروئید و شقاق

معاینه هموروئید و شقاق

اگر مشکوک به بیماری هموروئید یا شقاق و یا هر دو بیماری هستنید حتما باید برای معاینه و تشخیص هموروئید و شقاق به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید. توصیه بر این است که به متخصص جراحی و لیزر با تجربه و ماهر در این زمینه مراجعه کنید. هموروئید یا همان بواسیر بالشتک های برجسته و متورم و گاها دردناکی هستند که در ناحیه خارجی مقعد و یا ناحیه داخلی مقعد ایجاد می شوند.

شقاق یا همان فیشر مقعد نیز نوعی پارگی و شکاف و یا زخم در ناحیه مقعد است که همراه با علائم واضحی از درد و سوزش و خونریزی و مشکل در عمل دفع همراه است.

متخصص جراحی بعد از پرسش سوالاتی درباره بیماری، ناحیه را از لحاظ وجود عوامل زیر بررسی می کند:

 • وجود توده
 • سلولیت
 • هموروئید ترومبوزه
 • ترشح
 • عفونت
 • آبسه
 • زخم
 • هموروئید یا بواسیر
 • شقاق یا فیشر

بیماری که درد نداشته باشد و خونریزی و شقاق نداشته باشد ممکن است تحت معاینه داخلی انگشتی قرار بگیرد. بیمارانی که درد دارند و مشکوک به شقاق هستند تحت این معاینه قرار نمی گیرند.

معاینه شقاق به چه صورت است

ابتدا متخصص جراحی سوالاتی درباره علائم شما می پرسند. بیماران مشکوک به شقاق معاینه داخلی و انگشتی نمی شوند. با پاسخ های واضح و روشنی که به متخصص می دهید نیمی از پروسه معاینه را گذرانده اید.  از آنجایی که نباید در حین معاینه شقاق به زخم فشار و اصطکاکی وارد شود تنها با مشاهده سطحی آن می توان شقاق را تشخیص داد. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر بیماری مشکوک به شقاق باشد پزشک تا حد امکان از دست زدن به ناحیه خودداری می کند.

بنابراین معاینه شقاق و حتی هموروئید ابتدا بر پایه مشاهده است و معاینه با انگشت در صورت لزوم در مراحل بعدی انجام می شود.

معاینه هموروئید به چه شکل است

در صورتی که هموروئید یا بواسیر خارجی باشد متخصص جراحی با مشاهده ناحیه می تواند بیماری هموروئید را به راحتی تشخیص دهد. اما در صورتی که بیمار اظهار کند که توده یا ناراحتی در نواحی داخلی مقعد احساس می کند ممکن است نیاز به معاینه داخلی باشد. بدین ترتیب متخصص ناحیه را معاینه می کند و اگر توده، برجستگی، التهاب و یا زخمی در ناحیه داخلی مقعد باشد آن را تشخیص می دهد و روش درمانی مناسب را به بیمار پیشنهاد خواهد داد.

در صورتی که بیمار درد نداشته باشد و دچار شقاق نیز نباشد ممکن است پزشک معاینه داخلی را انجام دهد.

معاینه داخلی مقعد

معاینه داخلی مقعد آخرین روش تشخیص هموروئید و شقاق است. بیماری که خونریزی دارد و بالای 40 سال است باید کلونسکوپی انجام دهد تا معاینه داخلی شود. این گروه از بیماران تحت معاینه داخلی با انگشت قرار نمی گیرند. بنابراین بیماران محدودی تحت معاینه داخلی مقعد قرار می گیرند.

گروهی که تحت معاینه داخلی مقعد قرار می گیرند افراد مشکوک به تومورها و یا آبسه های داخلی مقعد هستند. برخی از بیماران به دلیل درد و ناراحتی شدیدی که در این ناحیه احساس می کنند از معاینه هموروئید و شقاق می ترسند. اما نکته مهم این است که متخصص جراحی در صورتی که شما مبتلا به شقاق باشید و یا احساس درد و ناراحتی در این ناحیه داشته باشید معاینه داخلی مقعد را برای شما انجام نمی دهد. پس با خیالی آسوده به متخصص جراحی مراجعه کنید و از مراجعه به متخصص به دلیل ترس از معاینه خودداری نکنید.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

28 دیدگاه برای “معاینه هموروئید و شقاق

 1. علیرضا رحمانی گفت:

  سلام خانم دکتر من سه سالی هستش که تنگی مقعد مبتلا هستم و اجابت مزاج من نیز کند شده و خیلی تنگ و گاهی اوقات با خونریزی و از ترس آن بیشتر فیبر مصرف میکنم و آب فراوان مینوشم میخواستم بدونم با این مشکلاتی که دارم آیا میتوانم از معافیت دائم خدمت سربازی استفاده کنم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام در این مورد باید دفترچه نظام وظیفه را مطالعه کنید. این دفترچه راهنما معمولا هر سال تغییراتی دارد.

 2. علیرضا رحمانی گفت:

  سلام خانم دکتر سعادتی آیا تنگی شدید مقعد و لسپاسم مقعد درمان قطعی داره لطفا مرا راهنمایی کنید؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله معمولا با لیزر می توان تنگی مقعد و اسپاسم و شقاق مقعد را درمان کرد. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت هماهنگ کنید.

 3. سنیوریتا گفت:

  سلام خانم دکتر من مدتی هست که فهمیدم بواسیر درناحیه خارجی مقعد دارم چون میتونم ببینم و دست بزنم ،و الان یه مدتی هست که هنگام اجابت مزاج درد دارم که بعدش میره و احساس میکنم خراشیدگی سطحی هست نه شقاق ،چون خونریزی ندارم فقط درد که چند ساعت بعد اجابت میره،حالا من واسه این خراشیدگی نیاز به عمل دارم یا با دارو برطرف میشه؟؟و آیا عمل بواسیر که خارج از مقعد هستن درد دارد؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید. اگر به موقع مراجعه کنید و داروی مناسب دریافت کنید نیازی به جراحی نخواهد بود. معمولا هموروئید و شقاق در مراحل اولیه با دارو درمانی بهبود می یابد. از خود درمانی پرهیز کنید. اگر عمل جراحی هموروئید با لیزر باشد درد نخواهید داشت.

 4. مینو گفت:

  سلام خانم دکتر من تقریبا ۵_۴ ماهی میشه که درد وخونریزی ندارم فقط درقسمت عقربه ۶ احساس توده کوچکی میکنم. تقریبا میشه گفت یبوستم ندارم.آیا نیاز به لیزر و درمان خاصی هست؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   بدون معاینه نمی توان نظر داد اما آنچه که مهم است باید این توده را پی گیری کنید و برای درمان آن اقدام کنید.

 5. Hosein گفت:

  خسته نباشید.خانم دکتر یک هفته ای هست که اطراف مقعدم توده ای کوچک در اومده .دو روز اول درد داشت ولی الا دیگه درد نداره ولی هنوز اون توده بیرونه و یکم خارش داره .به نظر شما مشکل چیه و باید چه کار کرد

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ممکن است دچار هموروئید داخلی شده باشید. به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید. بعد از هر اجابت مزاج در لگن آب گرم بنشینید و از بروز یبوست و اسهال جلوگیری کنید.

 6. خسرو گفت:

  با سلام
  خانوم دکتر چند وقتی هست احساس تنگی و فشردگی در ناحیه مقعد احساس میکنم ولی درد نداره میشه برای معاینه اومد ؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام گاها هموروئید داخلی چنین علائمی دارد. بله حتما وقت بگیرید و علت تنگی مقعد را پیگیری کنید.

 7. محمد گفت:

  سلام مدت سه ماه میشه که فیستول دارم ولی به خاطر نوع معاینه داخلی مقعد که توسط انگشت باید انجام بشه مشکل دارم. میشه به جای معاینه فیزیکی mri انجام داد

  1. سلام اگر بیمار درد و یا زخم داشته باشد اصلا معاینه فیزیکی با دست انجام نمی شود و مسلما برای شما ام آر آی تجویز خواهد شد. نگران نباشید.

 8. محمدرضااحمدی گفت:

  سلام خانم دکتر ببخشید مزاحمتون شدم میخواستم بدونم من هم بایدعمل سینوس(کیست مویی) و عمل بواسیر انجام بدم میتونم معافیت سربازی یا معاف از رزم(پزشکی)بگیرم ممنون میشم کمکم کنید؟

  1. سلام تا جایی که من اطلاع دارم ارتباطی با معافیت سربازی یا معافیت از رزم ندارد در هر صورت قوانین ممکن است تغییر کنند. شرایط معافیت و تبصره ها را در دفترچه راهنمای نظام وظیفه مطالعه کنید.

  2. H گفت:

   سلام وقت بخیر
   من چندسالی هست که دچار همورویید هستم(دکتر نرفتم و با اطلاعات خودم میگم) قبلا جدی نبود چون ورزش میکردم اما بیشتر از یک هفتست مداوم خونریزی دارم در زمان عادت ماهیانه بدتر میشه فکر میکنم سندروم روده تحریک پذیره و چون استرس و لاکتوز تشدیدش میکنه تشخیصم درسته؟
   چندین توده بزرگ هست، ایا امکان شقاق هم وجود داره و کگل ممکنه بدترش کنه؟
   هزینه درمان با بیمه تکمیلی چقدره؟
   ممنون میشم کامل پاسخ بدید 🙏

   1. سلام از خود درمانی پرهیز کنید و به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. بعد از معاینه روش درمانی مناسب و هزینه درمان هموروئید به شما اعلام خواهد شد. اگر شقاق یا تنگی مقعد داشته باشید نباید تمرین کگل را انجام دهید.

 9. ....... گفت:

  سلام برای رفع گوشت اضاف بغیر از لیزر و این ها میشه با روش های دیگه ای مثل پماد یا غیره استفاده کرد ؟؟
  بنده خجالت میکشم به پدر و مادرم بگم این رو الا یک ماه هستش تقریبا یبوست دارم نمیدونم چیکار کنم
  هنگام دفع هم زیاد فشار بیارم خون میاد

  1. سلام شما باید معاینه شوید. برای بیمارانی که در تهران تشریف ندارند شرایط ویزیت آنلاین با واتساپ فراهم است. برای کنترل یبوست نیز شربت ملین استفاده کنید و روزانه 10 لیوان آب بنوشید.

   1. محمدی گفت:

    سلام خانم دکتر، من نزدیک 6ماهه که مشکل یبوست شدید پیدا کردم، در ماه حداقل ده روز درد شدید در ناحیه مقعد دارم وبعضی اوقات همراه دفع، خونریزی هم دارم رفتم دکتر معاینه چشمی کرد و گفت شقاق دارم وبرام پمادام جی و پماد دیلیتیژل و
    رژیم غذایی نوشت ،موقع شروع دردام در ناحیه مقعد بیرون زدگی دارم که ابن بار احساس میکتم انتهای روده م اندازه یه عدس برجسته و سفت شده ودردام شدید شده جوری که نمیتونم راحت بشینم، بنظرتون چکار کنم

    1. سلام ممکن است علاوه بر شقاق دچار آبسه مقعدی یا هموروئید شده باشید. حتما به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر ماهر مراجعه کنید.

     1. اکبری گفت:

      سلام خانم دکتر خسته نباشید.
      ببخشید واسه ی انگل روده معاینه مقعدی توسط پزشک لازم هست یا خیر؟؟؟

     2. سلام خیر اگر بیمار مشکوک به انگل باشد کشت مدفوع تجویز می شود. گاها خارش مقعدی نشانه بروز هموروئید است و ارتباطی با انگل ندارد.

 10. لیانا گفت:

  سلام من ۲۸سالمه و دوسال شقاق دارم و هر چی دارو استفاده میکنم خوب نمیشه و موقع اجابت مزاج و ورزش و حرکاتی ک ب سمت چپ دارم و حتی بلند کردن سنگینی درد بدی دارم زمانی ک تحریک بشم سمت چپ رودم ب شدت دچار درد و اسپاسم برای ۲تا چند ساعت میشه آیا با جراحی لیزز این درد حتی در صورت تحریک احساسات ازبین میره یا ادامه داره؟

  1. سلام تحریک احساسات ارتباطی با درمان درد مقعد ندارد! به یک متخصص مراجعه کنید که برای شما دارو تجویز کنند. اگر یبوست دارید حتما ملین و غذای پرفیبر استفاده کنید. از نشستن طولانی و ایجاد فشار بر ناحیه مقعد جدا خودداری کنید.

 11. Zahra گفت:

  سلام ببخشید هموروئید درجه ۲ رو چطوری معاینه میکنن؟ من از معاینه خیلی میترسم درد داره؟

  1. سلام همانطور که در بالا توضیح داده شد اگر بیمار درد داشته باشد معاینه داخلی انجام نمی شود و معاینه با آرامش انجام می شود. نگران معاینه نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *