شقاق فیشر مقعد, هموروئید

معاینه هموروئید و شقاق

معاینه هموروئید و شقاق

اگر مشکوک به بیماری هموروئید یا شقاق و یا هر دو بیماری هستنید حتما باید برای معاینه و تشخیص هموروئید و شقاق به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید. توصیه بر این است که به متخصص جراحی و لیزر با تجربه و ماهر در این زمینه مراجعه کنید. هموروئید یا همان بواسیر بالشتک های برجسته و متورم و گاها دردناکی هستند که در ناحیه خارجی مقعد و یا ناحیه داخلی مقعد ایجاد می شوند.

شقاق یا همان فیشر مقعد نیز نوعی پارگی و شکاف و یا زخم در ناحیه مقعد است که همراه با علائم واضحی از درد و سوزش و خونریزی و مشکل در عمل دفع همراه است.

متخصص جراحی بعد از پرسش سوالاتی درباره بیماری، ناحیه را از لحاظ وجود عوامل زیر بررسی می کند:

 • وجود توده
 • سلولیت
 • هموروئید ترومبوزه
 • ترشح
 • عفونت
 • آبسه
 • زخم
 • هموروئید یا بواسیر
 • شقاق یا فیشر

بیماری که درد نداشته باشد و خونریزی و شقاق نداشته باشد ممکن است تحت معاینه داخلی انگشتی قرار بگیرد. بیمارانی که درد دارند و مشکوک به شقاق هستند تحت این معاینه قرار نمی گیرند.

معاینه شقاق به چه صورت است

ابتدا متخصص جراحی سوالاتی درباره علائم شما می پرسند. بیماران مشکوک به شقاق معاینه داخلی و انگشتی نمی شوند. با پاسخ های واضح و روشنی که به متخصص می دهید نیمی از پروسه معاینه را گذرانده اید.  از آنجایی که نباید در حین معاینه شقاق به زخم فشار و اصطکاکی وارد شود تنها با مشاهده سطحی آن می توان شقاق را تشخیص داد. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر بیماری مشکوک به شقاق باشد پزشک تا حد امکان از دست زدن به ناحیه خودداری می کند.

بنابراین معاینه شقاق و حتی هموروئید ابتدا بر پایه مشاهده است و معاینه با انگشت در صورت لزوم در مراحل بعدی انجام می شود.

معاینه هموروئید به چه شکل است

در صورتی که هموروئید یا بواسیر خارجی باشد متخصص جراحی با مشاهده ناحیه می تواند بیماری هموروئید را به راحتی تشخیص دهد. اما در صورتی که بیمار اظهار کند که توده یا ناراحتی در نواحی داخلی مقعد احساس می کند ممکن است نیاز به معاینه داخلی باشد. بدین ترتیب متخصص ناحیه را معاینه می کند و اگر توده، برجستگی، التهاب و یا زخمی در ناحیه داخلی مقعد باشد آن را تشخیص می دهد و روش درمانی مناسب را به بیمار پیشنهاد خواهد داد.

در صورتی که بیمار درد نداشته باشد و دچار شقاق نیز نباشد ممکن است پزشک معاینه داخلی را انجام دهد.

معاینه داخلی مقعد

معاینه داخلی مقعد آخرین روش تشخیص هموروئید و شقاق است. بیماری که خونریزی دارد و بالای 40 سال است باید کلونسکوپی انجام دهد تا معاینه داخلی شود. این گروه از بیماران تحت معاینه داخلی با انگشت قرار نمی گیرند. بنابراین بیماران محدودی تحت معاینه داخلی مقعد قرار می گیرند.

گروهی که تحت معاینه داخلی مقعد قرار می گیرند افراد مشکوک به تومورها و یا آبسه های داخلی مقعد هستند. برخی از بیماران به دلیل درد و ناراحتی شدیدی که در این ناحیه احساس می کنند از معاینه هموروئید و شقاق می ترسند. اما نکته مهم این است که متخصص جراحی در صورتی که شما مبتلا به شقاق باشید و یا احساس درد و ناراحتی در این ناحیه داشته باشید معاینه داخلی مقعد را برای شما انجام نمی دهد. پس با خیالی آسوده به متخصص جراحی مراجعه کنید و از مراجعه به متخصص به دلیل ترس از معاینه خودداری نکنید.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

10 دیدگاه برای “معاینه هموروئید و شقاق

 1. Avatar علیرضا رحمانی گفت:

  سلام خانم دکتر من سه سالی هستش که تنگی مقعد مبتلا هستم و اجابت مزاج من نیز کند شده و خیلی تنگ و گاهی اوقات با خونریزی و از ترس آن بیشتر فیبر مصرف میکنم و آب فراوان مینوشم میخواستم بدونم با این مشکلاتی که دارم آیا میتوانم از معافیت دائم خدمت سربازی استفاده کنم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام در این مورد باید دفترچه نظام وظیفه را مطالعه کنید. این دفترچه راهنما معمولا هر سال تغییراتی دارد.

 2. Avatar علیرضا رحمانی گفت:

  سلام خانم دکتر سعادتی آیا تنگی شدید مقعد و لسپاسم مقعد درمان قطعی داره لطفا مرا راهنمایی کنید؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله معمولا با لیزر می توان تنگی مقعد و اسپاسم و شقاق مقعد را درمان کرد. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت هماهنگ کنید.

 3. Avatar سنیوریتا گفت:

  سلام خانم دکتر من مدتی هست که فهمیدم بواسیر درناحیه خارجی مقعد دارم چون میتونم ببینم و دست بزنم ،و الان یه مدتی هست که هنگام اجابت مزاج درد دارم که بعدش میره و احساس میکنم خراشیدگی سطحی هست نه شقاق ،چون خونریزی ندارم فقط درد که چند ساعت بعد اجابت میره،حالا من واسه این خراشیدگی نیاز به عمل دارم یا با دارو برطرف میشه؟؟و آیا عمل بواسیر که خارج از مقعد هستن درد دارد؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید. اگر به موقع مراجعه کنید و داروی مناسب دریافت کنید نیازی به جراحی نخواهد بود. معمولا هموروئید و شقاق در مراحل اولیه با دارو درمانی بهبود می یابد. از خود درمانی پرهیز کنید. اگر عمل جراحی هموروئید با لیزر باشد درد نخواهید داشت.

 4. Avatar مینو گفت:

  سلام خانم دکتر من تقریبا ۵_۴ ماهی میشه که درد وخونریزی ندارم فقط درقسمت عقربه ۶ احساس توده کوچکی میکنم. تقریبا میشه گفت یبوستم ندارم.آیا نیاز به لیزر و درمان خاصی هست؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   بدون معاینه نمی توان نظر داد اما آنچه که مهم است باید این توده را پی گیری کنید و برای درمان آن اقدام کنید.

 5. Avatar Hosein گفت:

  خسته نباشید.خانم دکتر یک هفته ای هست که اطراف مقعدم توده ای کوچک در اومده .دو روز اول درد داشت ولی الا دیگه درد نداره ولی هنوز اون توده بیرونه و یکم خارش داره .به نظر شما مشکل چیه و باید چه کار کرد

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ممکن است دچار هموروئید داخلی شده باشید. به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید. بعد از هر اجابت مزاج در لگن آب گرم بنشینید و از بروز یبوست و اسهال جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *