هموروئید

هموروئید داخلی

هموروئید داخلی

هموروئیدها وقتی اتفاق می افتند که دسته ای از سیاهرگ ها در راست روده (رکتوم) یا مقعد، متورم یا متسع می شوند. وقتی که این سیاهرگها متورم می شوند، شروع به گسترش به سمت غشاهای اطراف بافت های رکتال و مقعدی می کنند و این می تواند باعث درد یا ناراحتی شود. چهار نوع هموروئید وجود دارد:

 • هموروئید داخلی (hemorrhoid Internal)
 • هموروئید خارجی (hemorrhoid External)
 • هموروئید پرولاپس یافته (hemorrhoid Prolapsed)
 • هموروئید ترومبوزه (hemorrhoid Thrombosed)

درمان چندین هموروئید داخلی

هموروئید  داخلی چیست(Internal hemorrhoid)

اگر هموروئید در داخل رکتوم و بالای خط دندانه ای مقعد اتفاق بیفتد، در این صورت به آن هموروئید داخلی گفته می شود. هموروئیدهای داخلی همیشه قابل رویت نیستند چون خیلی عمقی هستند. این هموروئیدها در اغلب موارد جدی نیستند و خودبخود از بین می روند. اگر هموروئیدهای داخلی متورم شوند و از مقعد بیرون بزنند، در این حالت به آنها هموروئید پرولاپس یافته گفته می شود.

محل هموروئید داخلی (Internal Hemorrhoid) در داخل رکتوم و محل هموروئید خارجی (External Hemorrhoid) خارج از رکتوم و اطراف مقعد است.

علائم هموروئید داخلی

هموروئید داخلی در رکتوم اتفاق می افتد و چون رکتوم عصب کمی برای شناسایی درد دارد، هموروئید داخلی بدون درد است. معمول ترین علامت آن، خونریزی است و به همین دلیل، سطح خارجی مدفوع آغشته به خون روشن است. چون خونریزی از رکتوم در حین عمل دفع، می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد (بیماری های التهابی روده, مشکلات انعقاد خون، فیستول ها، عفونت و تومورها)، پس باید حتما پیگیری شود.

هموروئید داخلی معمولا قابل مشاهده نیست ولی اگر بزرگ شده باشد، می توان آن را احساس کرد. در این صورت، علائم زیر ایجاد می شود:

 • خارش
 • سوزش مخرج
 • برآمدگی قابل توجه و تورم نزدیک مقعد
 • احساس پری در روده و دفع ناکامل
 • دفع موکوس
هموروئید داخلی و هموروئید خارجی

محل هموروئید داخلی (Internal Hemorrhoid) در داخل رکتوم و محل هموروئید خارجی (External Hemorrhoid) خارج از رکتوم و اطراف مقعد است.

علائم هموروئید داخلی پرولاپس یافته

هموروئید داخلی گاهی بیرون زدگی پیدا می کند که در این حالت به آن “هموروئید پرولاپس یافته” گفته می شود. در این صورت رگهای خونی متورم، گسترش پیدا می کنند و از محل خود در رکتوم به مقعد می روند. هموروئید پرولاپس یافته قابل رویت است و میتوان آن را احساس کرد. هموروئید در مقعد، در معرض آسیب مدفوع در حال عبور قرار می گیرد.

مخصوصا مدفوع سخت با یبوست می تواند باعث خونریزی و گاهی درد بشود. حضور مدفوع، التهاب و رطوبت دائم می تواند منجر به خارش مقعد (pruritus ani)، و گاهی احساس نیاز به دفع شود. هموروئید پرولاپس شده معمولا خودبخود یا با فشار انگشت به داخل کانال مقعدی یا رکتوم برمی گردد ولی دوباره با مدفوع بعدی بیرون می زند. به این از هموروئید، هموروئید داخلی درجه 3 نیز گفته می شود.

هموروئید داخلی پرولابه

در این شکل هموروئید پرولاپس یافته (Prolapsing internal Hemorrhoid) نشان داده شده است

تشخیص هموروئید داخلی با انگشت

ساده ترین راه تشخیص هموروئید داخلی معاینه فیزیکی انگشتی است

دلایل ایجاد هموروئید داخلی

هموروئید به دلیل تورم در سیاهرگ های مقعد یا راست روده (رکتوم) ایجاد می شود. این تورم می تواند به دلایل زیر اتفاق بیفتد:

 • یبوست یا اسهال مزمن
 • زور زدن در توالت
 • مصرف رژیم غذایی کم فیبر
 • نشستن یا ایستادن برای مدت طولانی
 • چاقی
 • سرفه، عطسه، و استفراغ
 • نگه داشتن نفس در حال فشار برای انجام کار بدنی
 • بارداری یا زایمان
 • استفاده زیاد از ملین ها
 • افزایش سن، چون بافتها قدرت و الاستیسیته (انعطاف پذیری) خود را به مرور زمان از دست می دهند.
یبوست منجر به بروز هموروئید داخلی

یبوست و دشواری عمل دفع عامل درجه اول هموروئید داخلی است

در صورت استمرار عواملی که هموروئید داخلی را ایجاد کرده اند، هموروئید تبدیل به هموروئید پرولاپس یافته خواهد شد.

درمان هموروئید داخلی

بعضی از هموروئیدها نیاز به درمان ندارند و خودبخود خوب می شوند. هموروئید بزرگ شده باید درمان شود، چون در غیر اینصورت در طول زمان بدتر می شود. درمان هموروئید می تواند با رعایت یک رژیم غذایی مناسب و نیز، با استفاده از دارو های معمولی و بدون نیاز به نسخه صورت گیرد. این داروها عبارتند از:

 • ضد درد ها و ضد التهاب ها
 • پمادها، لوسیون ها، ژل ها، کرم ها
 • پدها، دستمال مرطوب
شیاف برای درمان هموروئید داخلی

پمادها، ژل ها و کرم ها، توسط انگشت یا لوله شمعی در داخل کانال مقعد گذاشته می شوند

سایر روش های درمانی ساده عبارتند از:

 • حمام سیتز (sitz bath)سیتز: حمام گرمی که فقط باسن و لگن در آن قرار می گیرد (از کلمه آلمانی sitzen به معنای نشستن) و 2 تا 3 بار در روز هر بار 20 دقیقه انجام می شود. این کار باعث برطرف شدن خارش و تحریک و گرفتگی ماهیچه اسفنکتر می شود.
 • کیسه یخ کوچک در ناحیه مقعد برای کاهش درد و تورم
 • نشستن روی کوسن برای کاهش تورم

در صورتی که به کار بردن این روش ها موثر نبود، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد درمانهای تهاجمی تری را توصیه کند. این درمان ها عبارتند از:

 • فوتوکواگولیشن نوری مادون قرمز (Infrared photocoagulation)

این روش در مطب  و با استفاده از لیزر هموروئید صورت می گیرد. هدف آن، تخریب بافت لخته خون هموروئید ، جمع کردن و از بین بردن آن است.

دستگاه فوتوکوآگولاسیون نوری مادون قرمز (Infrared photocoagulation)

 • باند لیگاسیون پلاستیکی (Rubber Band Ligation)

در این روش یک نوار کوچک در اطراف پایه هموروئید داخلی گذاشته می شود و خونرسانی به آن قطع می شود. هموروئید جمع می شود و معمولا 5 تا 7 روز بعد می افتد. این درمان حدود 6 تا 8 هفته طول میکشد. با توجه به وجود انواع لیزر این روش کم کم در حال منسوخ شدن است.

بستن هموروئید داخلی توسط نوارهای پلاستیک (Rubber bands) با وسیله لیگاتور (Ligation Instrument)

 •  اسکلروتراپی (Sclerotherapy)

در این روش مواد شیمیایی به درون هموروئید تزریق می شود تا آن را جمع کند و فقط برای هموروئید خفیف مناسب است. لیزر و جراحی کرایو نیز از روش های دیگر این مرحله است.

در اسکلروتراپی مواد شیمیایی توسط سوزن (Needle) به درون هموروئید تزریق می شود تا آن را کوچک کند

در مواردی که هموروئید داخلی بزرگ باشد و بیرون زدگی داشته باشد یا در مواردی که بعد از بسته شدن عود می کند، پزشک تصمیم به جراحی می گیرد. جراحی به دو روش زیر انجام می شود:

 • هموروئیدکتومی (Hemorrhoidectomy)

این جراحی نیاز به بیهوشی عمومی دارد ولی بیمار همان روز مرخص می شود. در مواقعی که جراحی هموروئیدکتومی با لیزر انجام می شود بی حسی نیز می تواند جایگزین بیهوشی عمومی شود. جراحی هموروئید با لیزر درد و خونریزی جراحی سنتی را ندارد.

درمان جراحی آخرین راه حل درمان هموروئید داخلی است

 • Staples

جایگزین هموروئیدکتومی سنتی است و به آن stapled hemorrhoidopexy نیز گفته می شود و به بیهوشی عمومی نیاز دارد.

سوالات متداول هموروئید داخلی

1-از کجا بفهمیم که هموروئید داخلی / بواسیر داخلی داریم؟

اولین علامت هموروئید یا بواسیر داخلی بی دردی است. بیمار تنها توده ای را در ناحیه مقعد حس می کند. این بیماران معمولا دفع مدفوع کاملی ندارند و حتی ممکن است همراه مدفوع خون نیز مشاهده کنند. در مراحل پیشرفته که هموروئید داخلی دچار پرولاپس یا افتادگی می شود بیمار یک گوشت اضافه را مشاهده می کند که از مقعد بیرون زده و دردی نیز ندارد.
2-چطور از هموروئید داخلی جلوگیری کنیم؟
بهترین روش پیشگیری از هموروئید داخلی نرم نگه داشتن مدفوع است به نحوی که به آسانی عبور کند و نیاز به زور زدن نداشته باشد. خوردن غذای پرفیبر و نوشیدن مقدار زیادی مایعات (6 تا 8 لیوان آب در روز) می تواند به تنظیم عمل دفع و کاهش یبوست کمک کند. مصرف 20 تا 30 گرم فیبر غذایی از عوامل بسیار مهم در پیشگیری از هموروئید داخلی است. کاهش وزن انجام تمرینات منظم ورزشی و خودداری از بلند کردن اشیا سنگین نیز از عود و پیشرفت هموروئید داخلی جلوگیری می کند.

3-تشخیص هموروئید داخلی به چه شکل است؟

اگر هموروئید داخلی از مقعد بیرون زده باشد تشخیص آن ساده است. در غیر اینصورت، معاینه مقعد با یک انگشت (داخل دستکش)، وجود هموروئید عمیق را آشکار می کند. معاینه دقیق تر برای هموروئید داخلی توسط استفاده از آنوسکوپ (anoscope) صورت می گیرد که شباهت به پروکتوسکوپ (proctoscope) دارد ولی کوچکتر است. در صورت وجود خونریزی، باید کولون را در منطقه بالای رکتوم معاینه کرد (کولونوسکوپی). با این کار، می توان هموروئید را از سایر عواملی که باعث خونریزی می شوند (سرطان کولون، پولیپ، کولیت) تشخیص داد . اگر بیمار خونریزی زیاد و درد و زخم داشته باشد معاینه داخلی و انگشتی برای جلوگیری از بروزأ آسیب انجام نمی شود و متخصص عکس و ام آر آی تجویز می کند.

4-آیا هموروئید داخلی خطرناک است؟

اگر این بیماری را پی گیری کنید دچار عارضه و یا خطری نخواهید شد. بیماری های مقعدی و وضعیت های غیر طبیعی در ناحیه مقعد را اگر به موقع پی گیری کنید دچار عوارضی نمی شوید. از عوارض درمان نکردن هموروئید داخلی بروز خونریزی و عفونت در ناحیه مقعد و در نهایت آبسه و فیستول مقعدی می باشد.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

42 دیدگاه برای “هموروئید داخلی

 1. Avatar Sanaz گفت:

  سلام .ببخشید من ۳ هفته اس عمل همورئید شدم .الان دفع مدفوع سخت همراه با خونریزی و درد شدید دارم در صورتی که هفته اول و دوم اینجوری نبود .رژیم غذایی هم فقط مایعات و سوپ این چیزا میخورم.لطفا کمکم کنید

  1. دکترزهرا سعادتی دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام با چه روشی جراحی شدین؟ آیا یبوست دارید؟ آیا با پزشک خود تماس گرفته اید و برای معاینه های بعد از جراحی به موقع مراجعه کرده اید؟ دقت کنید یبوست یا اسهال شدید نداشته باشید و از غذاهای پر ادویه و تند استفاده نکنید در ضمن اگر خونریزی در حد یک قطره کوچک باشد معمولا مشکل خاصی نیست و نباید نگران شوید در هر صورت با پزشک خود در تماس باشید و بخش مراقبت بعد از عمل هموروئید را در همین سایت مطالعه فرمایید

   1. Avatar امید گفت:

    سلام من معقدم چند ماهی هست که سه تا دونه زده البته بیرون نیست داخل هستش لبه تقریبا خونریزی ندارم اما بشدت میخواره که خیلی عذابم میده من باید چیکار کنم

    1. دکترزهرا سعادتی دکترزهرا سعادتی گفت:

     سلام سریعا به پزشک مراجعه کنید تا با دارو درمانی به شما کمک کنند در ضمن اگر بیماری مزمن و طولانی شده باشد ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید بنابراین هرچه سریعتر برای درمان اقدام فرمایید تا هزینه اضافی بابت جراحی متحمل نشوید

 2. Avatar سحر گفت:

  با سلام ۲۶ سالمه و پنج سالی هست اکثر مواقع هنگام دفع مدفوع خون ریزی دارم و خون معمولا بعد از دفع چند قطره میاد یا گاها یک خط خیلی باریک روی سطح مدفوع کشیده میشه پنج سال پیش هم خیلی دکتر رفتم و کولونوسکوپی هم شدم جواب نوشته بود هموروئید داخلی درجه یک، بعد از عید امسال هنگام دفع احساس درد شدید و پارگی در مقعد دارم که بعد از دفع خوب میشه و چند قطره خون میاد .مادر من سرطان روده داشتن خیلی نگرانم

  1. دکترزهرا سعادتی دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام با توجه به این که همورئید داخلی طی سالهای گذشته تشخیص داده شده و برای درمان جدی هیچ اقدامی نکرده اید مسلما بیماری تشدید شده و ممکن است بیماری های دیگر را نیز منجر شده باشد. عجیب است که سابقه سرطان روده در خانواده داشته اید و باز هم سهل انگاری کردین و برای درمان اقدامی نکردین. هرچه سریعتر به پزشک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا برای درمان اقدامات لازم را انجام شود. افرادی که حتی سابقه مشکلات روده و مقعد در خانواده ندارند تنها برای 1 هفته مجاز به درمان خانگی هموروئید هستند. بنابراین به درمان خانگی و خود درمانی اکتفا نکنید و از مزمن شدن هموروئید جدا جلوگیری کنید

 3. Avatar سجاد گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  من ۴ ماه پیش عمل لیزر در یکی از کلینیک های تهران انجام دادم. اما هنوز هم زائده ای از مقعدم خارج میشود. به دکتر مربوط مراجعه کردم. گفت طبیعی است و هموریید شما درمان شده و این پرولاپس است که خارج می شود!!!
  میخواستم ببینم این درست است؟
  یا بعد عمل لیزر بیرون زدگی هموریید داخلی کاملا از بین می رود؟

  1. دکترزهرا سعادتی دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام نظر پزشکی که شما را جراحی و لیزر کردن و قبل و بعد عمل شما را حضوری ویزیت کرده اند نسبت به نظر من که اصلا شما را ندیده ام ارجح است. گاها مخاط روده بیرون زدگی دارد که ارتباطی به هموروئید یا هموروئید پرولاپس ندارد. و درمان و جراحی جداگانه ای دارد.

 4. Avatar مریم گفت:

  سلام خسته نباشید من مدتی قرص گل مغربی استفاده کردم به خاطر فیبروکیستیک بودن سینه اما اب کافی نمیخوردم و دفع سختی هم داشتم بعد دو هفته هنگام دفع خونریزی در ناحیه مقعد یکبار پیدا کردم اما بعد خوب شدم قرصم نخوردم دیگه بعد دوماه دوباره قرص رو خوردم اینبار خونریزی نداشتم در ناحیه مقد برا مدگی ایجاد شده زیاد نیست اما برامده است کلا دور مقعد و هنگام دفع بیشتر میشه ایا دارویی هست مصرف کنم برطرف بشه اگر ۳ روز سرپا وایستم یکم درد میگیره اطرافش؟؟؟ چیکار باید کنم؟؟؟ ممنون

  1. دکترزهرا سعادتی دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام خودتان به موضوع اصلی اشاره کردید به دلیل کمبود آب دچار یبوست شدید و یبوست نیز منجر به هموروئید و احتمالا شقاق شده. حتما آب و غذای پر فیبر میل کنید لباس های تنگ و پلاستیکی نپوشید و بر روی سطوح سخت برای طولانی مدت ننشینید اگر باز هم دچار یبوست شدید یک شربت ملین استفاده کنید. در نظر هم داشته باشید شربت ملین برای مواقع اورژانس مصرف شود که روده تنبل نشده و به شربت وابسته نشوید. توصیه می کنم از یک مشاور تغذیه برنامه رژیم غذایی پر فیبر و ملین بگیرید.
   در صورتی که طی یک هفته مشکل رفع نشد حتما به متخصص جراحی عمومی مراجعه فرمایید

 5. Avatar سمانه گفت:

  سلام من پرستاری ….روزه میگیرم و حدود یک ماه که رژیم رو هم شروع کردم‌‌‌‌..چند روزیه که موقع دفع احساس میکنم یه چیز تیزی داره میاد بیرون که درد داره..سوزش هم داره اما خونریزی ندارم..چندتا از همکارام گفتن که بخاطر یبوسته چیزی نیس یکیش گفت پماد انتی هموروئید بزن..موقع زدن احساس کردم که از درون چیزی اومده بیرون ..استرس گرفتم میخاستم راهنماییم کنید

  1. دکترزهرا سعادتی دکترزهرا سعادتی گفت:

   آیا در این مدت یبوست داشتید؟ آب فراوان بنوشید مصرف چای و قهوه را کم کنید و به جای نوشیدنی های این چنین از شربت آبلیمو و تخم شربتی استفاده کنید و مصرف غذای پرفیبر و سالاد را به حداکثر برسانید. اگر این وضعیت ادامه پیدا کنید ممکن است مبتلا به هموروئید و شقاق شوید. برای اطلاعات بیشتر مطلب ده نکته طلایی برای پیشگیری و درمان یبوست را بخوانید

 6. Avatar جواد گفت:

  سلام من بعد از دفع مدفوع احساس میکنم که کمی از مدفوع درون مقعدم باقی میمونه و بیرون نمیاد به عبارتی کامل تخلیه نمیشه حتی اگه نرم هم باشه . چندین بار به پزشک مراجعه کردم ازمایش و سونوگرافی دادم تشخیص دکتر شقاق بود. چون بعضی اوقات درد و خارش دارم.یبوست هم دام که با مصرف ملین نرم میشه.چند روزیه که سردرد و احساس گیجی هم دارم لطفا راهنماییم کنید

  1. دکترزهرا سعادتی دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام سر درد و گیجی ارتباطی با شقاق ندارد مگر این که ناشی از درد و یبوست باشد اما شقاق به تنهایی این علائم را ندارد. رژیم غذایی مناسب داشته باشید و داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده اند را مرتب مصرف کنید. در صورت عدم بهبودی به این مطب مراجعه کنید تا در صورت نیاز تحت عمل جراحی شقاق با لیزر قرار بگیرید. سلامت باشید

 7. Avatar امیرحسین گفت:

  سلام من داخل مقعدم دو تا نقطه تیز دارم که وقتی یوبوست میشم درد تیز و برنده ای داره و بعد اجابت مزاج یه حالت خارش ودرد تیز تایکی دو دقیقه داره این چیزهای تیز که داخل هم هستند هموریید هستند یا شقاق؟

  1. دکترزهرا سعادتی دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام آیا در زمانی که یبوست ندارید باز هم این درد را تجربه می کنید؟ اگر این طور نیست مشکل فقط از یبوست است. به احتمال زیاد یبوست شدیدی دارید و اگر جدی نگیرید منجر به بروز شقاق و هموروئید خواهد شد.

   1. Avatar امیرحسین گفت:

    با سلام خیر فقط وقتی یبوست میشم درد دارم و چند روزی بعد از آن در هنگام اجابت مزاج درد تیز و برنده ای دارم و کمی خارش که به داروخانه مراجعه کردم انتی فیشر باریج بهم دادند و گفتند در اب ولرم بشینم وقتی این کار را انجام دادم رفته رفته بهتر شد و خوب شدم ولی هر وقت یبوست سختی میشوم باز شروع میشه البته طبع سردی دارم و به ندرت پیش میاید یبوست شوم ولی هر وقت میشئم این مشکل پیش میاد و این دومین بار است و مخصوصا زمانی که استرس شدیدی بهم وارد میشه (پس این نقاط تیز همورویید است.چ.ن طبق مطالب سایت نمیتواند شقاق باشد و اگر شقاق باشد راه درمان چیست اگر همورویید بود چه؟) با تشکر و پوزش به علت طولانی شدن توضیحات

 8. Avatar امیرحسین گفت:

  در ضمن من خونریزی ندارم فقط درد تیز هنگام اجابت مزاج و سوزش تا حدود نیم تا یک ساعت بعد اجابت مزاج

  1. دکترزهرا سعادتی دکترزهرا سعادتی گفت:

   تشخیص قطعی تنها بعد از معاینه حضوری امکان پذیر هست. شما خودتان پاسخ را گفتید “یبوست”
   بنابراین مطلب مربوط به درمان یبوست را بخوانید و مراقب باشید یبوست نگیرید برای اطمینان بیشتر هم به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه فرمایید.
   https://hemorrhoid.ir/%DB%8C%D8%A8%D9%88%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%D8%AF%D9%87-%D9%86%DA%A9%D8%AA%D9%87-%D8%B7%D9%84%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AC%D9%84%D9%88%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86/

 9. Avatar نازنین گفت:

  سلام ،من دو روزه که سوراخ مقعدم ملتهب شده بود و با کمی درد همراه بود ،اول توجه نکردم و بعد با آینه که نگاه کردم دو تا خال یا بهتر بگم لکه تیره در ورودی دهانه مقعدم مشاهده کردم،

 10. Avatar میلاد گفت:

  سلام..چندروز پیشمن موقع دفع مدفوع احساس سوزش شدید و دردداشتم و به دکترمراجعه کردم و شیاف آنتی هموروئید و پمادرکستول برام تجویز کرد که این پماد باید باسرنگ به داخل مقعد تزریق بشه الان بعد سه چهار روز که مصرف میکنم دردم کمتر شده ولی خب کم مدفوع میکنم تااینکه رفتم دسشویی ومثل سابق مدفوع کردم ولی خب برای اولین بار مدفوعم همراه با مقداری خون بود که به حالت خطی روی سطح مدفوع بود،به نظر شما من باید چیکار کنم؟

  1. دکترزهرا سعادتی دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام پس از اتمام داروهای تجویز شده دوباره به پزشکتان مراجعه کنید تا با توجه به پرونده و روند بهبودی شما تصمیمات لازم را بگیرند. رژیم غذایی پر فیبر و آب فراموش نشود

 11. Avatar الهه گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من چند سالی هست بواسیر و شقاق دارم و همیشه کج دار وریض باهاش گذروندم
  ولی به تازگی مشکل عفونت مقعد پیدا کردم ینی درد شدید دارم وبعد چرک از مقعدم خارج میشه چندروزی هم تب و لرز کردم
  باید چیکار کنم ؟
  ضمن اینکه ایران نیستم و دکتر رفتن یکم برام مشکله

  1. دکترزهرا سعادتی دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام حتما به متخصص جراحی مراجعه کنید و مطالب مراقبت از همورویید و جلوگیری از همورویید را بخوانید. در صورت عدم مراجعه به پزشک عوارض جبران ناپذیری متوجه شما خواهد شد. همورویید در مراحل پیشرفته به دارو درمانی و درمان های خانگی پاسخ نمی دهد و باید سریعا توسط جراح عمومی تحت درمان جراحی و لیزر قرار گیرد

 12. Avatar یوسف مهدی پور گفت:

  سلام بنده ی هفته پیش به یک کلینیک در تهران مراجعه کردم و عمل لیزر انجام دادم بابت همورئید داخلی ولی خون ریزیم قطع نشده بلکه هر روز به شدتش افزوده میشه به حدی رسیده این مشکل خون ریزیم که فکر کنم دچار کم خونی شدم چون سرگیجه و بی حالی دارم_تمام مراقبت ها و دستورات و داروهای بعد عمل رو هم انجام دادم _دکتر هم میگه روند عادیه میخواستم بدونم نظر شما چیه_خیلی از لحاظ روحی ضعیف شدم _درضمن من تقریبا نزدیک به دوسال هم اسهال بودم که با مراجعه به دکتر خ ب شدم بعد هم بخاطر شغل رانندگی گاها دچار یبوست میشدم که دیگه بعد آخرین یبوستم که ۲ ماه پیش میشه خون ریزی شروع شد و دیگه قطع نشد البت در حد کم بود قطره ولی به مرور زمان افزوده شد و زیاد شد خون ریزیم_ممنون میشم راهنماییم کنید کم آوردم دیگه

  1. دکترزهرا سعادتی دکترزهرا سعادتی گفت:

   قبل از هر چیز اعلام می کنم که جراحی هموروئید با لیزر در این مرکز بدون خونریزی انجام می شود. اما در مورد سوال شما درباره خونریزی هموروئید در کلینیک دیگر: بعد از عمل جراحی در صورت بروز خونریزی شدید فورا به اورژانس کلینیک مراجعه کنید و با پزشک خود تماس بگیرید. منظور از خونریزی شدید این است که لباس زیر شما خیس شود و اگر چند قطره کوچک خون باشد جای نگرانی نیست. برای حل مشکل یبوست با یک متخصص تغذیه مشورت کنید و راه و روش یک تغذیه سالم با فعالیت روزانه کافی را در پیش بگیرید تا دوباره دچار این بیماری نشوید

 13. Avatar اكبر گفت:

  آيا درمان بواسير داخلي با سير امكان پذير هست؟ شما اين روش درمان را تاييد مي كنيد؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام من به بیمارانم تنها روش سنتی و گیاهی درمان هموروئید یا بواسیر که پیشنهاد می کنم استفاده از آلوورا است شما می توانید روش استفاده از آلوورا را در ویدئو معجزه آلوورا در درمان هموروئید که در گالری ویدئو گذاشته ام را ببینید به علاوه تاکید می کنم که روش های درمانی سنتی و خانگی را تنها برای یک هفته استفاده کنید و اگر بهبودی حاصل نشد سریعا برای درمان پزشکی به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید همچنین اگر در استفاده از آلوورا، سیر و یا هر ماده گیاهی دیگر دچار حساسیت شدید سریعا مصرف آن را قطع کنید و به پزشک مراجعه کنید

 14. Avatar هانی گفت:

  سلام خسته نباشید… من چند هفته پیش ب پزشک مراجعه کردم و گفتن هموروئید خارجی دارم. بعد از پماد انتی همورویید استفاده کردم و اون برآمدگی ک خارج از مقعد بود کاملا از بین رفت. اما حالا داخل مقعدم خیلی خارش میکنه تاحدی که شب فقط دو سه ساعت میتونم بخوابم. و این که بعضی وقتا خونریزی هم دارم و برآمدگی هایی هم داخل مقعدم هس. بعضی وقتا هم چرک بیرون میاد. میشه راهنمایی کنید؟ من چ مشکلی دارم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام برآمدگی داخل مقعد و خونریزی نشانه هموروئید داخلی است. و ترشح چرکی می تواند علامتی از فیستول و یا آبسه باشد. به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا معاینه دقیقی انجام دهند و علت اصلی ترشح چرکی مشخص شود. خونی که همراه با مدفوع دفع می شود گاها نشانه بیماری های گوارشی نیز می باشد که متخصص جراحی در صورت نیاز آزمایش و نمونه برداری را برای شما تجویز خواهد کرد

 15. Avatar عیسی گفت:

  سلام دکتر یه سوال ضروری داشتم
  دکتر 3سال میشه نشانه‌های هیموروئید داشتم،امسال اکثرا زیاتر شده،هنگام دفع مدفوع خارج میکنم،میخوام اون ضایعات رو ببرم داخل با فشار به داخل میبرم،گاهی هم فشار زیاد باعث دردگیری مثانم میشه،اما تا اکنون هیچ عوارض خونریزی نداشتم،فقط یکبار اون هم با انگشت خواستم به داخل ببرم،چند قطره کمی خون امد،بنظر شما این می‌تونه داخلی باشه یا خارجی؟؟اینجور عوارض نیازی به لیزر هست؟یا با قرص و ملحم ازبین خواهد رفت؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا شما به هموروئید داخلی درجه 3 مبتلا شده اید. بابت درد مثانه حتما به یک متخصص مراجعه کنید تا منشا درد مشخص شود و دچار عفونت نشده باشید. عفونت های داخلی می توانند بسیار خطرناک شوند. بابت درمان هموروئید نیز روش درمان پیشنهادی مصرف یک دوره دارو است و در صورت عدم بهبودی جراحی با لیزر هموروئید توصیه می شود

 16. Avatar علی گفت:

  سلام خانوم دکتر خسته نباشید ببخشی. من یه جوون 27 ساله ام بواسیر داشتم دکتر دارو بهم داد ولی رفع نشد از این ماجرا الان 6 ساله میگذره و من توجهی بهش نکردم الان دقیق چهارتا دونه بزرگ شدن و خیلی میترسم. خواستم ببینم میشه عملشون کنم دوباره بهبود پیدا کنم. چون میگن هیچ دکتری اینارو عمل نمیکنه چون بزرگ شدن خواهشن جواب منو بدین. ممنون از لطفتون

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام با لیزر می توان انواع هموروئید را درمان کرد و جای نگرانی نیست.

 17. Avatar سارا گفت:

  سلام خسته نباشید من قبلا یبوس میشدم اما بعد خوب میشد ک آخرین بار ب دکتر مراجعه کردم و شرایط رو گفتم بهم پماد آنتی همورویید دادن با میان مصرف شدم بهتر شدم تا اینکه بعد ۸ماه دوبار همون جور شدم با این تفاوت ک یبوس نشده بودم اما هنگام بیرون روی همراه با خون بود دو روز پماد استفاده کردم و حس کردم بهتر شدم بیخیال شدم ک اینجور نبوده
  الان خون نمیاد اما موقع اجابت درد داره.رو مقعد هم ی گوشه اش علامت مث جوش هس
  راهنماییم کنید چیکار کنم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید به متخصص جراحی مراجعه کنید تا وضعیت شما را به طور کامل بررسی کنند. احتمالا برای درمان هموروئید داخلی دیر مراجعه کردید و به درمان دارویی پاسخ کامل نداده اید.

 18. Avatar شروین گفت:

  سلام
  من بخاطر زایده به اندازه لوبیا دهانه مقعد به جراح عمومی مراجعه کردم ، پس از معاینه و عکس گفتند برای بیرون فعلا کاری نمیکنیم تا بعد یا به داخل بفرستیم یا جراحی کنیم (نه لیزر) ولی دارای سه بواسیر داخلی درجه دو هستی که باید طی سه تا چهار جلسه لیزر شود وگرنه سخت تر میشود .
  من سی و سه سال دارم و علائم بواسیر داخلی نداشتم با معاینه مشخص شد ولی برون زدگی های کوچک چندسالی بود که می آمدند و می رفتند.
  آیا لیزر انواعی دارد و فرقی میکند از کدام روش استفاده کنم و ابنکه اغلب مراکز لیزر تبلیغ لیزر در یک جلسه را میکنند علت لیزر برای سه تا چهار جلسه چه میتواند باشد ؟
  با سپاس

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام لیزر کم توان که برای هموروئید های خفیف و هموروئید ترومبوزه کاربرد دارد ممکن است چند جلسه طول بکشد. در صورتی که مشکلی برای جراحی ندارید پیشنهاد می کنم جراحی هموروئید با لیزر پرتوان را انجام دهید. هموروئیدکتومی با لیزر در یک جلسه انجام می شود و بالاترین میزان موفقیت را در درمان قطعی و بدون بازگشت هموروئید را دارد.

 19. Avatar مریم گفت:

  سلام وقت بخیر من چندین سال پیش عمل لیزر انجام دادم اما الان دوروز هست که متوجه یه غده بیرون زده از مقعد شدم که درد ناک هست و سوزش داره و کلا اذیتم میکنه تا به حال این اتفاق نیافتاده بود برام غده تقریبا قطره یک سانت هست و بزرگ تر شده نسبت به روز گذشته من خیلی نگران شدم الان باید چکار کنم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام با مطب تماس بگیرید و وقت ویزیت غیر حضوری بگیرید. بعد از ارسال عکس و شرح بیماری تشخیص نهایی به شما اعلام خواهد شد. در صورت نیاز آزمایش یا عکس برای شما تجویز خواهد شد.

 20. Avatar م گفت:

  سلام دکتر.ممنون از پاسخ گوییتون
  ببخشید پماد یا شیاف انتی همورویید برای درمان همو رویبد گرید۲ روزی چند بار وتا چند روز باید استفاده کرد؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بدون معاینه نمی توان دارو یا پمادی تجویز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *