با بیماری های نشیمنگاه یا همان بیماری های مقعدی در ادامه به اختصار آشنا خواهید شد.  انواع بیماری های نشیمنگاه شامل سوزش و خارش مقعد، آبسه مقعدی، فیستول مقعد، کیست مویی، هموروئید یا بواسیر، شقاق یا همان فیشر و  انواع زگیل را در این سایت تخصصی توضیح خواهیم داد.

 

تومور یا هموروئید

توجه کنید هرگونه زخم و برآمدگی در ناحیه مقعد را پی گیری کنید و از خود درمانی و مصرف دارو بدون مشورت پزشک خودداری فرمایید.

درد سوزش و خارش مقعد

سوزش و خارش مقعد می تواند علل مختلفی داشته باشد که در مراحل اولیه ممکن است به دلیل یبوست، پوشیدن لباسهای تنگ یا پلاستیکی، موی زیر پوستی، بیماری های گوارشی و کرمک، و یا انواع قارچ باشد که نسبت به درمان در همان مراحل اولیه اقدام کنید در غیر این صورت و توجه نکردن به این علایم، بیماری  پیشرفت کرده و به انواع پیشرفته تر تبدیل خواهد شد

آبسه مقعدی

آبسه انورکتال در صورتی که درمان نشود بسیار خطرناک است و از عفونت یا مسدود شدن غدد مقعد ایجاد می گردد. به دلیل بیماری های جنسی و یا اختلال مانند بیماری کرون و یا دیورتیکولیت ایجاد می گردد. علایم آبسه مقعدی می تواند شامل درد مقعد یبوست و تب باشد. روش استاندارد درمان آبسه مقعدی جراحی است که بهترین نوع جراحی آبسه مقعدی با لیزر است.

عمل جراحی آبسه مقعد

عمل جراحی آبسه مقعد

فیستول مقعد

فیستول مقعد چیست؟ یک تونل آلوده و چرکی بین پوست و مقعد است. معمولا فیستول مقعد در نتیجه یک عفونت در غده مقعد که به پوست گسترش می یابد ایجاد می شود. علایم فیستول مقعد شامل درد التهاب و ترشح چرک و خون است. معمولا برای درمان فیستول جراحی مورد نیاز است جراحی با بهترین روش درمان فیستول مقعد است زیرا:

لیزر محیط عمل را استریل کرده و باعث کاهش عفونت محل عمل می شود. قابل ذکر است به همین علت انتقال بیماری های ویروسی از جمله هپاتیت و ایدز به صفر می رسد. لیزر حداکثر حفاظت از اسفنکتر ( عضله ) را تضمین می کند و به همین دلیل بسیار سریعتر به روال عادی زندگی بر می گردد. لیزر در هنگام برش و برداشتن تگ پوستی انتهای عصب بریده شده را ترمیم می کند و در نتیجه بیمار بعد از  عمل درد نداشته یا درد بسیار کمی دارد. لیزر عروق کوچک بریده شده در هنگام عمل را ترمیم می کند و در نتیجه خونریزی هنگام عمل کاهش می یابد. این عمل به طور سرپایی و بدون بیهوشی قابل انجام است. با لیزر فیستول می توان تمام انواع هموروئید و حتی شقاق را همزمان درمان کرد. لیزر هنگام عمل به بافت اطراف صدمه نمی زند و مانند کوتر باعث نکروز نمی شود به همین علت درد بعد از عمل کاهش داشته وبه اسفنکتر مقعد آسیبی وارد نمی شود. این مزیت لیزر باعث کاهش عارضه بی اختیاری مقعد می شود.

انواع فیستول

کیست مویی

شایع ترین محل کیست مویی قسمت تحتانی ستون فقرات در ناحیه ساکروم می باشد بیماران معمولا با شکایت وجود آبسه مقعدی، ترشح یا درد در این ناحیه مراجعه می کنند. علامت آن وجود یک یا چند عدد سینوس در این ناحیه می باشد جهت درمان کیست مویی پایین کمر اگر بیمار در مراحل اولیه مراجعه کند می توان بدون عمل جراحی و فقط با فیبر لیزر کیست مویی را از بین برد ولی اگر بیمار در مراحل بعدی و با عوارض مراجعه کند باید بافت حاوی این کیست با نوع دیگری از لیزر که لیزر پرتوان است یا بدون لیزر و با تیغ جراحی برداشته شود .
چون عود این بیماری شایع است هنگام عمل کیست مویی باید بافت حاوی سینوس بطور کامل برداشته شود و بعد از عمل نیز بیمار باید از رویش مو در این ناحیه جلوگیری کند.

علت کیست مویی پایین کمر

سینوس پایلونیدال

کیست پیلونیدال یا سینوس پیلونیدال (Pilonidal Cyst) یا (Plonidal Sinus) رشد غیر طبیعی پوست واقع در نزدیکی دنبالچه که به راحتی می تواند آلوده شود. به همین دلیل به آن کیست مویی پایین کمر نیز می گوییم. این کیسه کوچک به صورت یک منفذ پوستی نمایان می شود ولی گاهی اوقات فقط یک فرورفتگی حاوی مو می باشد. بیماری پیلونیدال به شکل یک آبسه حاد یا سینوس تخلیه شونده در ناحیه ساکروکوسیکس بروز می کند.این کیست معمولا در انتهایی ترین نقطه ستون فقرات ایجاد می شود.

انواع زگیل

زگیل تناسلی چیست؟ Genital Wart بر اثر یک ویروس انسانی به نام پاپیلوما در ناحیه تناسلی و یا حتی در اطراف دهان که به صورت گوشتی است و درمان آن به خصوص برای بانوان ضروری است زیرا در مواردی منجر به سرطان دهانه رحم می شود. طی مطالعات اخیر علت 5 درصد از سرطان های کل بدن ویروس زگیل تناسلی یا همان ویروس HPV (اچ پی وی) است.

همورویید یا بواسیر

هموروئید یا بواسیر بالشتک های طبیعی هستند که به عمل دفع کمک می کنند. بر اثر فشار یا تغذیه نامناسب ممکن است این بالشتک ها برجسته و دردناک شود و از حالت طبیعی خارج شوند. این همروئید ها می توانند در انواع مختلفی بروز کنند انواع هموروئید داخلی در داحل مقعد هستند و تا زمانی که پرولاپس نشوند و از مقعد بیرون نزنند ممکن است علامت ظاهری مشخصی نداشته باشند اما هموروئید خارجی که بیرون خط دندانه ای مقعد بروز می کند از لحاظ ظاهری برجسته و معمولا به صورت هموروئید ترومبوزه بروز می کند

فیشر مقعد-شقاق مقعد

فیشر مقعد-شقاق مقعد

شقاق یا فیشر

فیشر چیست؟ پارگی در ناحیه انتهای مقعد را فیشر یا شقاق مقعد می گویند. فیشر مقعد یا همان انال فیشر ممکن است بر اثر عبور مدفوع سفت یا یبوست بروز کند. از علایم فیشر می توان گفت در هنگام اجابت مزاج درد و خونریزی و سوزش در ناحیه مقعد احساس می شود و به طور کل علامت به خصوصی ندارد. برای درمان فیشر یا شقاق مقعد در نظر داشته باشید این بیماری معمولا بین 4 تا 6 هفته با رعایت بهداشت و رژیم غذایی پر فیبر بهبود می یابد. البته استفاده از ملین و پماد آنتی فیشر نیز کمک کننده است.

 

20 دیدگاه برای “بیماری های نشیمنگاه

 1. Avatar الهام نصر گفت:

  سلام وقت بخیر دخترخانم ۳۱ ساله ایی هستم که سه سال پیش به دلیل یبوست شدید دچار بیماری همورپید ترومپوزه و شقاق شدم
  که دکتر رفتم گفتن چون دختری حیفه عمل کنی دارو‌ دادن بهم پماد دادن تا حدودی خوب شدم
  الان نزدیک شیش ماه هست برجستگی کنار هموروییدم هست که اول شکل جوش بود کم کم برجسته شد و چرکی که هرزگاهی چرکش خارج میشه نمیدونم چی هست ایا خطرناکه چون درد ندارم فقط چرک میکنه گاهی

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر بیماری های مقعد و همورویید را به حال خود بگذارید دچار فیستول مقعدی و یا آبسه مقعدی و یا دیگر بیماری های مقعدی خواهید شد. با جراحی هموروئید با لیزر هیچ گونه اسکار و یا زخمی بر روی ناحیه باقی نخواهد ماند. اما در جراحی های وسیع تر مثل فیستول مقعدی پیشرفته ممکن است تا مدتی متحمل تحمل زخم و اسکار شوید. بنابراین سریعا برای جراحی با لیزر و تخلیه عفونت به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه مراجعه کنید.

 2. Avatar ژاله فرد گفت:

  سلام خانم دکتر میخواستم لطف کنید هزینه لیزری کیست مویی که قبلا عمل باز شده و دوباره عود کرده چقدر هست و ضمنا نوبت عمل‌چگونه هست مریض در کرج می‌باشد . ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بابت اطلاع از حداقل و حداکثر هزینه لیزر کیست مویی با مطب تماس بگیرید. برای اطلاع از هزینه دقیق باید بیمار معاینه شود.

 3. Avatar سیما گفت:

  سلام من 37 هفته باردارم و دو سه روز هست که خونریزی مقعدی دارم. قبلا یه زخم روی خروجی مقعدم داشتم که خیلی کوچیک بود اما در بارداری یکم بزرگتر شد و موقع یبوست اذیتم میکرد، درد داشت و یذره خون میومد (فکر کنم به اصطلاح شما همون فیشر مقعدی باشه). اما الان بدون درد هست و وقتی میرم دسشویی میینم قطره قطره خون قرمز رنگ شفاف از مقعدم چکه میکنه.وقتی بلند میشم دیگه چیزی نیست و روی لباسم هم نمیزنه. درضمن از وقتی باردار شدم فکر میکنم که شکل مقعدم عوض شده و کمی بیرون زده (کنار ناحیه پرینه برجسته شده اما مشکلی ندارم) این طبیعی هست؟ باید چکار کنم؟ برای خونریزی پیش چه دکتری برم؟ پزشک زنان خودم یا گوارش؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا به شقاق مبتلا شده اید. معمولا زخم شقاقی که در داخل مقعد ایجاد می شود درد زیادی ندارد. شما باید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا برای شما دارو تجویز کنند. از بروز یبوست به شدت جلوگیری کنید و فعالیت جسمانی منظم و کافی داشته باشید. در صورتی که بعد از بارداری مشکل شما حل نشد مجدد باید به متخصص جراحی مراجعه کنید.

 4. Avatar بینا گفت:

  سلام حدود دو هفته کمتر یک برامدگی جوش مانند کنار مقعد رو احساس میکردم و اصلا اعتنایی نداشتم تا که یه بار برامدگی رو فشار دادم و انگار ترکید و برامدگی از بین رفت،چک کردم شبیه نواسیر بود ب گمانم،بعدش چک‌کردم حدود شیش هف ساعت بعد یه مقداری از اطرف همون برامدگی کبود شده و موندم چیکار کنم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ممکن است دچار آبسه مقعدی شده باشید. در هر صورت باید توسط یک متخصص جراحی عمومی معاینه شوید. برای هماهنگی ویزیت غیر حضوری و ارسال عکس نیز می توانید با مطب من تماس بگیرید.

 5. Avatar مهدی گفت:

  سلام من بیست روزه عمل آبسه مقعد داشتم حالا مقعدم بشدت درد می‌کنه نمی دونم هموریید. هست یا از خود عمل لطفاً پاسخ بدید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر بعد از 20 روز بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی درد شما تشدید شده وضعیت شما عادی نیست. توصیه می کنم به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. بعد از ویزیت و تشخیص هموروئید روش درمان مناسب به شما پیشنهاد می شود. در برخی موارد که آبسه مقعدی به روش سنتی جراحی می شود احتمال عود آبسه بالا است. اگر دوباره نیاز به جراحی آبسه داشتید حتما جراحی را با لیزر آبسه مقعدی انجام دهید.

 6. Avatar رحمان گفت:

  سلام ۳۳ ساله هستم پدرم مشکل گوارشی داره .من هم مبتلا هستم . شاید کرون یا کولیت یا یبوست نمیدونم. لبه مقعد یه چیزی عین نخود با درد شدید ظاهر شده پیشنهادتون چیه ممنونم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید. مشکل یبوست را با تغییر سبک زندگی و تغذیه کنترل کنید.

   1. Avatar رحمان گفت:

    پیش شما بیام

    1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

     بله از مطب من هم می توانید وقت بگیرید.

 7. Avatar حسین گفت:

  سلام .یه مدتی است از ناحیه مقعد درد دارم بیش تر با رانندگی .بعد تو کولونوسکوپی که قبلا انجام دادم گفتن بواسیر کوچک داری…خونریزی ندارم و مدفوع هم روان است..آیا مدتی دوچرخه سواری کردم فشار زیادی به خودم آوردم علت درد مال دوچرخه سواری نبوده ..لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام برای درمان هموروئید اقدام کنید. اعمال فشار مثل دوچرخه سواری طولانی مدت منجر به عود هموروئید می شود. در هر صورت به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا وضعیت شما را به درستی بررسی کنند.

 8. Avatar Zizo گفت:

  سلام خانم دکتر
  هنگام دفع مزاج در مقعدم احساس سوزش کردم که تا درو روز ادامه داشت وقتی بررسی کردم لبه مقعدم یک برآمدگی بوجود آمده ، بعلت شرایط کاری مجبورم برای چند ساعت روی صندلی بشینم که باعث میشه میزان سوزش زیاد بشه و امروز احساس میکنم تا حدودی از داخل خارش هم داره لطفاً منو راهنمایی کنید از شرش خلاص بشم ، متأسفانه در جایی زندگی میکنم که به پزشک دسترسی ندارم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام برای نشستن از یک بالش نرم یا رینگ هموروئید نشیمنگاه استفاده کنید. با مطب تماس بگیرید و وقت ویزیت آنلاین بگیرید تا برای شما دارو تجویز شود. در این فصل خشک و سرما آب زیاد بنوشید و سبزی و میوه هم زیاد میل کنید. حتما داروی مناسب از متخصص جراحی دریافت کنید تا بیماری شما مزمن نشود. احتمالا دچار هموروئید و شقاق شده اید که بعد از ویزیت تشخیص داده می شود.

 9. Avatar سارا گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من آلمان زندگی میکنم و دو سال هست که به شدت خارشِ مقعد اذیتم میکنه دو بار دکتر زنان رفتم و گفتن چیزی نیست و حدس زدن شاید قارچ باشه ،که نبود
  ۴ تا پماد استفاده کردم و همچنین آنتی بیوتیک
  بعدش رفتم دکتر عمومی و ایشون پیشنهاد دادن برم پیش متخصص هموروئید،رفتم پیش متخصص هموروئید و معاینه کردند و گفتن هموروئید نیست
  آزمایش ۳ نوبته مدفوع نوشتن ،گفتن حتما انگلِ
  آزمایش دادم ،دکتر گفت حتی یک باکتری هم داخل آزمایش نبود و ما متوجه نمیشیم دلیل خارش چیه
  خلاصه بعد از اینکه پیش چندین دکتر رفتن،من همچنان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنم
  و واقعا زندگیمو مختطل کرده ،دارم دیوانه میشم
  تورو خدا شما یه راهنمایی کنید
  لطفا ،لطفا جوابمو بدید
  خواهش میکنم
  ممنون

  1. یک آزمایش برای سنجش حساسیت و آلژی انجام دهید. اگر هیچ کدام از این موارد که فرمودید نباشد احتمالا به یک مواد غذایی یا نوعی از جنس لباس زیر یا مواد شوینده حساسیت دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *