با بیماری های نشیمنگاه یا همان بیماری های مقعدی انواع گوناگونی دارند. یک متخصص جراحی عمومی می تواند انواع مختلف این بیماری ها را با معاینه یا تجویز آزمایش تشخیص بدهد. بیماری های شایع ناحیه مقعد شامل: هموروئید یا بواسیر، شقاق یا فیشر مقعد، آبسه انورکتال و فیستول مقعدی می باشد. از آنجایی که ناحیه نشیمنگاه و مقعد فعال و آلوده است هرگونه علائم مشکوک را توسط متخصص پی گیری کنید تا دچار عوارض بیماری های نشیمنگاه نشوید.

تصویر تومور بدخیم ناحیه مقعد که شبیه به هموروئید می باشد

توجه کنید هرگونه زخم و برآمدگی در ناحیه مقعد را پی گیری کنید و از خود درمانی و مصرف دارو بدون مشورت پزشک خودداری فرمایید.

درد سوزش و خارش مقعد

سوزش و خارش مقعد می تواند علل مختلفی داشته باشد که در مراحل اولیه ممکن است به دلیل یبوست، پوشیدن لباسهای تنگ یا پلاستیکی، موی زیر پوستی، بیماری های گوارشی و کرمک، و یا انواع قارچ باشد که نسبت به درمان در همان مراحل اولیه اقدام کنید در  صورت  توجه نکردن به این علایم، بیماری  پیشرفت می کند و به انواع پیشرفته تر تبدیل خواهد شد

آبسه مقعدی

آبسه مقعدی  از عفونت یا مسدود شدن غدد مقعد ایجاد می گردد. آبسه انورکتال به دلیل بیماری های جنسی و یا اختلال دردستگاه گوارش مانند بیماری کرون و یا دیورتیکولیت ایجاد می گردد. همچنین اگر زخم شقاق درمان نشود می تواند عفونی شود و در نهایت منجر به عارضه آبسه مقعدی شود. در صورتی که آبسه مقعدی درمان نشود بسیار خطرناک است. علایم آبسه مقعدی می تواند شامل درد مقعد یبوست و تب باشد. روش استاندارد درمان آبسه مقعدی جراحی است که بهترین نوع جراحی آبسه مقعدی با لیزر است.

تصویر انواع مختلف آبسه مقعدی

فیستول مقعدی

فیستول مقعد یا فیستول آنورکتال یک تونل آلوده و چرکی بین پوست و مقعد است. معمولا فیستول مقعد در نتیجه یک عفونت مزمن در غده مقعد که به پوست گسترش می یابد ایجاد می شود. علایم فیستول مقعد شامل درد، التهاب و ترشح چرک و خون است. معمولا برای درمان فیستول جراحی مورد نیاز است جراحی با لیزر بهترین روش درمان فیستول مقعدی است که بیمار دچار عارضه بی اختیاری مقعد نمی شود. هرچند که موفقیت این روش درمانی بسیار به مهارت و تجربه جراح لیزر بستگی دارد.

کیست مویی پایین کمر یا سینوس پیلونیدال

کیست مویی پایین کمر یک بیماری شایع در ناحیه نشیمنگاه و انتهای ساکروم است. اغلب بیماران کیست مویی دارای موهای ضخیم و انبوه در ناحیه نشیمنگاه می باشند. سینوس پیلونیدال یا کیست مویی پایین کمر را مردم به نام موی برگشتی نیز می شناسند. زیرا این کیست بر اثر برگشت مو به سمت پوست بروز می کند. کیست مویی پایین کمر در مراحل اولیه علامتی به جز برجستگی ندارد. کم کم که کیست مویی عفونی می شود علائمی مثل درد، تورم و قرمزی را بروز می دهد. در مراحل پیشرفته تر بیماری وجود سوراخ های ریز و ترشح چرکی خبر از وجود قطعی کیست مویی می دهد. بهترین روش درمان این بیماری لیزر کیست مویی به روش بسته و با لیزر پرتوان نزد یک متخصص جراحی و لیزر ماهر است. کیست مویی درمان قطعی دارویی ندارد و حتما باید با جراحی یا لیزر تخریب، تخلیه و درناژ شود. در غیر این صورت دائم عود می کند و عفونی می شود. در صورتی که کیست مویی درمان نشود بر اثر عفونت های مکرر کیست مویی فیستوله می شود. به این ترتیب تخریب و آسیب به ناحیه وسیعتر و بیشتر می شود.

انواع زگیل مقعدی

زگیل ها معمولا بر اثر یک ویروس ایجاد می شوند. شایع ترین زگیل در ناحیه مقعد و تناسلی بر اثر ویروسی به نام HPV ایجاد می شود. این ویروس عامل ایجاد زگیل تناسلی و پیش درآمد 2 درصد از انواع سرطان است. برخی سوش های خطرناک این بیماری منجر به بروز سرطان دهانه رحم، آلت تناسلی مردان و حنجره می گردد. این بیماری به شدت واگیردار است و اغلب در روابط جنسی پرخطر به بیماران منتقل می شود. افرادی که شریک های جنسی متعدد دارند و رابطه های جنسی غیرمتعارف دارند اغلب دچار زگیل تناسلی می شوند. بیماران زگیل تناسلی و زگیل مقعدی می توانند از روش پماد، کرایو، یا لیزر پرتوان جهت برداشتن تگ های پوستی زگیل سود ببرند. اما با برداشتن تگ های زگیل بیماری به طور کامل درمان نمی شود و بیمار همواره ناقل ویروس خواهد بود.

هموروئید یا بواسیر

هموروئید یا بواسیر بالشتک های طبیعی هستند که به عمل دفع کمک می کنند. بر اثر فشار یا تغذیه نامناسب ممکن است این بالشتک ها برجسته و دردناک شود و از حالت طبیعی خارج شوند. این همروئید ها می توانند در انواع مختلفی بروز کنند انواع هموروئید داخلی در داحل مقعد هستند و تا زمانی که پرولاپس نشوند و از مقعد بیرون نزنند ممکن است علامت ظاهری مشخصی نداشته باشند اما هموروئید خارجی که بیرون خط دندانه ای مقعد بروز می کند از لحاظ ظاهری برجسته و معمولا به صورت هموروئید ترومبوزه بروز می کند

فیشر مقعد-شقاق مقعد

فیشر مقعد-شقاق مقعد

شقاق یا فیشر

فیشر یا شقاق مقعدی چیست؟ پارگی در ناحیه انتهای مقعد را فیشر یا شقاق مقعد می گویند. فیشر مقعد یا همان انال فیشر ممکن است بر اثر عبور مدفوع سفت یا یبوست بروز کند. از علایم فیشر می توان گفت در هنگام اجابت مزاج درد و خونریزی و سوزش در ناحیه مقعد احساس می شود و به طور کل علامت به خصوصی ندارد. برای درمان فیشر یا شقاق مقعد در نظر داشته باشید این بیماری معمولا بین 4 تا 6 هفته با رعایت بهداشت و رژیم غذایی پر فیبر بهبود می یابد. البته استفاده از ملین و پماد آنتی فیشر نیز کمک کننده است.

30 دیدگاه برای “بیماری های نشیمنگاه

 1. الهام نصر گفت:

  سلام وقت بخیر دخترخانم ۳۱ ساله ایی هستم که سه سال پیش به دلیل یبوست شدید دچار بیماری همورپید ترومپوزه و شقاق شدم
  که دکتر رفتم گفتن چون دختری حیفه عمل کنی دارو‌ دادن بهم پماد دادن تا حدودی خوب شدم
  الان نزدیک شیش ماه هست برجستگی کنار هموروییدم هست که اول شکل جوش بود کم کم برجسته شد و چرکی که هرزگاهی چرکش خارج میشه نمیدونم چی هست ایا خطرناکه چون درد ندارم فقط چرک میکنه گاهی

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر بیماری های مقعد و همورویید را به حال خود بگذارید دچار فیستول مقعدی و یا آبسه مقعدی و یا دیگر بیماری های مقعدی خواهید شد. با جراحی هموروئید با لیزر هیچ گونه اسکار و یا زخمی بر روی ناحیه باقی نخواهد ماند. اما در جراحی های وسیع تر مثل فیستول مقعدی پیشرفته ممکن است تا مدتی متحمل تحمل زخم و اسکار شوید. بنابراین سریعا برای جراحی با لیزر و تخلیه عفونت به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه مراجعه کنید.

 2. ژاله فرد گفت:

  سلام خانم دکتر میخواستم لطف کنید هزینه لیزری کیست مویی که قبلا عمل باز شده و دوباره عود کرده چقدر هست و ضمنا نوبت عمل‌چگونه هست مریض در کرج می‌باشد . ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بابت اطلاع از حداقل و حداکثر هزینه لیزر کیست مویی با مطب تماس بگیرید. برای اطلاع از هزینه دقیق باید بیمار معاینه شود.

 3. سیما گفت:

  سلام من 37 هفته باردارم و دو سه روز هست که خونریزی مقعدی دارم. قبلا یه زخم روی خروجی مقعدم داشتم که خیلی کوچیک بود اما در بارداری یکم بزرگتر شد و موقع یبوست اذیتم میکرد، درد داشت و یذره خون میومد (فکر کنم به اصطلاح شما همون فیشر مقعدی باشه). اما الان بدون درد هست و وقتی میرم دسشویی میینم قطره قطره خون قرمز رنگ شفاف از مقعدم چکه میکنه.وقتی بلند میشم دیگه چیزی نیست و روی لباسم هم نمیزنه. درضمن از وقتی باردار شدم فکر میکنم که شکل مقعدم عوض شده و کمی بیرون زده (کنار ناحیه پرینه برجسته شده اما مشکلی ندارم) این طبیعی هست؟ باید چکار کنم؟ برای خونریزی پیش چه دکتری برم؟ پزشک زنان خودم یا گوارش؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا به شقاق مبتلا شده اید. معمولا زخم شقاقی که در داخل مقعد ایجاد می شود درد زیادی ندارد. شما باید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا برای شما دارو تجویز کنند. از بروز یبوست به شدت جلوگیری کنید و فعالیت جسمانی منظم و کافی داشته باشید. در صورتی که بعد از بارداری مشکل شما حل نشد مجدد باید به متخصص جراحی مراجعه کنید.

 4. بینا گفت:

  سلام حدود دو هفته کمتر یک برامدگی جوش مانند کنار مقعد رو احساس میکردم و اصلا اعتنایی نداشتم تا که یه بار برامدگی رو فشار دادم و انگار ترکید و برامدگی از بین رفت،چک کردم شبیه نواسیر بود ب گمانم،بعدش چک‌کردم حدود شیش هف ساعت بعد یه مقداری از اطرف همون برامدگی کبود شده و موندم چیکار کنم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ممکن است دچار آبسه مقعدی شده باشید. در هر صورت باید توسط یک متخصص جراحی عمومی معاینه شوید. برای هماهنگی ویزیت غیر حضوری و ارسال عکس نیز می توانید با مطب من تماس بگیرید.

 5. مهدی گفت:

  سلام من بیست روزه عمل آبسه مقعد داشتم حالا مقعدم بشدت درد می‌کنه نمی دونم هموریید. هست یا از خود عمل لطفاً پاسخ بدید

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر بعد از 20 روز بعد از عمل جراحی آبسه مقعدی درد شما تشدید شده وضعیت شما عادی نیست. توصیه می کنم به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. بعد از ویزیت و تشخیص هموروئید روش درمان مناسب به شما پیشنهاد می شود. در برخی موارد که آبسه مقعدی به روش سنتی جراحی می شود احتمال عود آبسه بالا است. اگر دوباره نیاز به جراحی آبسه داشتید حتما جراحی را با لیزر آبسه مقعدی انجام دهید.

 6. رحمان گفت:

  سلام ۳۳ ساله هستم پدرم مشکل گوارشی داره .من هم مبتلا هستم . شاید کرون یا کولیت یا یبوست نمیدونم. لبه مقعد یه چیزی عین نخود با درد شدید ظاهر شده پیشنهادتون چیه ممنونم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید. مشکل یبوست را با تغییر سبک زندگی و تغذیه کنترل کنید.

   1. رحمان گفت:

    پیش شما بیام

    1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

     بله از مطب من هم می توانید وقت بگیرید.

 7. حسین گفت:

  سلام .یه مدتی است از ناحیه مقعد درد دارم بیش تر با رانندگی .بعد تو کولونوسکوپی که قبلا انجام دادم گفتن بواسیر کوچک داری…خونریزی ندارم و مدفوع هم روان است..آیا مدتی دوچرخه سواری کردم فشار زیادی به خودم آوردم علت درد مال دوچرخه سواری نبوده ..لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام برای درمان هموروئید اقدام کنید. اعمال فشار مثل دوچرخه سواری طولانی مدت منجر به عود هموروئید می شود. در هر صورت به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا وضعیت شما را به درستی بررسی کنند.

 8. Zizo گفت:

  سلام خانم دکتر
  هنگام دفع مزاج در مقعدم احساس سوزش کردم که تا درو روز ادامه داشت وقتی بررسی کردم لبه مقعدم یک برآمدگی بوجود آمده ، بعلت شرایط کاری مجبورم برای چند ساعت روی صندلی بشینم که باعث میشه میزان سوزش زیاد بشه و امروز احساس میکنم تا حدودی از داخل خارش هم داره لطفاً منو راهنمایی کنید از شرش خلاص بشم ، متأسفانه در جایی زندگی میکنم که به پزشک دسترسی ندارم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام برای نشستن از یک بالش نرم یا رینگ هموروئید نشیمنگاه استفاده کنید. با مطب تماس بگیرید و وقت ویزیت آنلاین بگیرید تا برای شما دارو تجویز شود. در این فصل خشک و سرما آب زیاد بنوشید و سبزی و میوه هم زیاد میل کنید. حتما داروی مناسب از متخصص جراحی دریافت کنید تا بیماری شما مزمن نشود. احتمالا دچار هموروئید و شقاق شده اید که بعد از ویزیت تشخیص داده می شود.

 9. سارا گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من آلمان زندگی میکنم و دو سال هست که به شدت خارشِ مقعد اذیتم میکنه دو بار دکتر زنان رفتم و گفتن چیزی نیست و حدس زدن شاید قارچ باشه ،که نبود
  ۴ تا پماد استفاده کردم و همچنین آنتی بیوتیک
  بعدش رفتم دکتر عمومی و ایشون پیشنهاد دادن برم پیش متخصص هموروئید،رفتم پیش متخصص هموروئید و معاینه کردند و گفتن هموروئید نیست
  آزمایش ۳ نوبته مدفوع نوشتن ،گفتن حتما انگلِ
  آزمایش دادم ،دکتر گفت حتی یک باکتری هم داخل آزمایش نبود و ما متوجه نمیشیم دلیل خارش چیه
  خلاصه بعد از اینکه پیش چندین دکتر رفتن،من همچنان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنم
  و واقعا زندگیمو مختطل کرده ،دارم دیوانه میشم
  تورو خدا شما یه راهنمایی کنید
  لطفا ،لطفا جوابمو بدید
  خواهش میکنم
  ممنون

  1. یک آزمایش برای سنجش حساسیت و آلژی انجام دهید. اگر هیچ کدام از این موارد که فرمودید نباشد احتمالا به یک مواد غذایی یا نوعی از جنس لباس زیر یا مواد شوینده حساسیت دارید.

 10. امین گفت:

  سلام خانم دکتر بنده ۳۹ سال دارم موقع مدفوع کردن اندازه یه نخود ازمقعدبیرون میزنه بعدشستشو که بلند میشم میره داخل نه جوشه نه عفونت است نه خون میاد دردهم موقع مدفوع کردن کمی درد داره به بعد عادیه این مشکل لطفا توضیح بدید که خونه درمان کنم

  1. سلام احتمالا دچار هموروئید داخلی درجه سه شده اید و درمان خانگی به تنهایی برای شما کافی نیست. اگر به موقع به پزشک متخصص مراجعه کنید می توانید با مراقبت های خانگی و مصرف داروی مناسب و قوی به درمان دست یابید در غیر این صورت در آینده نیاز به جراحی و لیزر خواهید داشت. یبوست را حتما کنترل کنید و روزی 3 بار به مدت 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید.

 11. مهرسا گفت:

  سلام خانم دکتر درد شبانه مقعد دارم که باهاش از خواب بیدار میشم و شکممم هم یبوست دارم و معمولا سفت و با کمک انگشت کار میکنه و فکر میکنم تنگی مقعد ی دارم ولی هموروید و سوزش حس نکردم شکمم خوب و تمام کار نمیکنه؟ و احساس دفع دارم ولی اول مدفوع به حدی سفت و سخت هست که رگهای سرم و کبد م موقعه فشار و زور زدن میگیره چیکار کنم

  1. سلام ممکن است دچار شقاق شده باشید. از مطب وقت ویزیت بگیرید. برای درمان سریع یبوست هم از شربت ملین استفاده کنید.

 12. محسن گفت:

  سلام خانم دکتر وقت تون بخیر،
  حدود ۳ سانت بالاتر از مقعد ، ی زخم خیلی کوچیک در حد ۲ یا ۳ میلی متر (بیشتر حالت خراش) ایجاد شده ک تماس انگشت با اون ناحیه منجر ب سوزش میشه و وقتی دستمال روی اون نقطه گذاشتم، روی دستمال ترشح مایعات زرد رنگ دیدم با ی بوی خاصی، جای نگرانی داره ? متاسفانه تحرک کم و زمان نشستن ب نسبت زیادی در طول روز دارم، برای تشخیص نوع دقیق این عارضه، جراح عمومی گزینه مناسبیه ?

  1. سلام احتمالا دچار آبسه مقعدی شده اید. به یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. موهای زائد این ناحیه را با احتیاط و با دقت شیو کنید.

 13. مهدی گفت:

  سلام
  من ۳۷ ساله هستم چند ماهی دفعم با مشکل روبرو بود و در ناحیه مقعد درد داشتم از بیزاکودیل برای دفع استفاده میکردم چند مورد خونریزی مقعدی هم مشاهده کردم و حس میکردم علت درد و سوزش مقعدی بواسیر باشه
  یکی دو روزه ک متوجه چند تا توده بیرون و داخل در اطراف حفره مقعد ایجاد شده که داخلی ها تیره هستن علت چیه و چ باید کرد

  1. سلام ممکن است دچار هموروئید ترومبوزه و زخم شقاق شده باشید. متاسفانه خود درمانی هایی که انجام داده اید منجر به بدتر شدن اوضاع شده است.

 14. پارسا گفت:

  سلام من مردی 50ساله هستم از کنار مجرای مقعد یک منفذ ایجاد شده که ترشح خارج میشود و همچنین یک جوش چرکی هست که هر چند عود میکنه و چرکی میشود که با فشار تخلیه میکنم و همچنین زائدی از مقعد موقع دفع خارج میشود برای این مشکلات چه کار باید بکنم و اسم این این موارد چی هست ممنون

  1. سلام احتمالا دچار آبسه مقعدی بوده اید و باتخلیه غیر اصولی و درمان نکردن تخصصی آبسه دچار عارضه فیستول مقعدی شده اید. بدون معاینه بیمار نمی توان نظر قطعی داد اما احتمال آبسه و فیستول بسیار بالاست و نیاز به رسیدگی تخصصی دارد. از مطب وقت ویزیت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *