بیماری های مقعد

دانستنی های دفع مدفوع با کمک دست

دفع مدفوع با کمک دست

بیمارانی که اقدام به دفع مدفوع با کمک دست می نمایند اصولا دچار یبوست شدید می باشند. ممکن است بیمار یک بار مجبور شود از این روش غیر اصولی برای دفع مدفوع کمک بگیرد. اما استفاده از انگشت و دست برای دفع مدفوع می تواند آسیب جدی به بافت مقعد وارد نماید. به همین دلیل بعد از دفع مدفوع با انگشت سریعا برای درمان اصولی یبوست اقدام نمایید.

ممکن است حالا که این مطلب را می خوانید مدت زیادی باشد که با این روش اقدام به دفع مدفوع می نمایید. و حالا می پرسید که راه درمان و چاره چیست؟ بیمارانی که مدت طولانی است که با کمک دست یا انگشت اقدام به دفع مدفوع می نمایند احتمالا تا کنون دچار عوارضی مثل هموروئید یا همان بواسیر و حتی زخم شقاق یا همان فیشر شده اند. این بیماران لازم است به یک متخصص مراجعه کنند و برای درمان یبوست مزمن یک روش اصولی و پزشکی را انتخاب کنند. به علاوه برای درمان هموروئید و شقاق نیز داروی مناسب دریافت کنند.

استفاده از دستکش برای دفع مدفوع با انگشت

عوارض دفع مدفوع با کمک دست

در نظر داشته باشید که تکرار عمل دفع مدفوع با کمک دست یا انگشت علاوه بر این که به بافت مقعد آسیب می رساند در طولانی مدت منجر به ضعیف شدن عضلات لگن می گردد. اگر این روند همچنان ادامه داشته باشد بیمار نمی تواند به طور ارادی عمل دفع مدفوع را انجام دهد. در نهایت بیمار مجبور می شود که از تنقیه یا همان انما با کمک یک پرستار یا بهیار دفع مدفوع را انجام دهد. این بیماران معمولا دچار هموروئید یا همان بواسیر، شقاق یا همان فیشر می شوند. به اختصار می توان گفت که عوارض دفع مدفوع با کمک دست به شرح زیر است:

 • آسیب به بافت نرم مقعد و رکتوم.
 • برگشت مدفوع به داخل روده.
 • بروز شقاق یا فیشر و زخم.
 • خونریزی مقعدی.
 • بی اختیاری مقعد.
 • انتقال باکتری های مضر در ناحیه مقعد به دیگر نقاط بدن مثل صورت یا ناحیه اطراف.
 • در برخی موارد آسیب به دستگاه دفع ادرار نیز گزارش شده است.

درمان دفع مدفوع با کمک دست

اگر از یبوست مزمن رنج می برید و با کمک دست اقدام به دفع مدفوع می نمایید لازم است که ابتدا علت یبوست را بیابید. درمان سریع یبوست اولین قدم در کنترل این بیماری است. درمان یبوست با یک یا چند روش زیر امکانپذیر است:

 • افزایش فیبر غذایی به اندازه 30 تا 60 گرم معادل 12 عدد میوه حجم مدفوع را زیاد و نرم می کند.
 • افزایش آب نوشیدنی به 8 الی 10 لیوان در روز از خشکی مدفوع جلوگیری می کند.
 • افزایش تحرک و فعالیت بدنی حداقل 20 الی 40 دقیقه در روز منجر به افزایش حرکات دودی روده و تسریع عمل دفع می شود.
 • هر روز حداقل دو مرتبه و در یک ساعت مشخص به توالت بروید و اقدام به دفع مدفوع نمایید. این اقدام منجر به عادت دادن روده به دفع مدفوع منظم می شود.
 • اگر در مسافرت هستید از یک شربت ملین استفاده کنید و حتما یک بطری آب نوشیدنی همراه خود داشته باشید.
 • نشستن در لگن آب گرم به مدت 10 دقیقه در روز بسیار کمک کننده است. اگر از توالت فرنگی استفاده می کنید می توانید از داروخانه ها یک لگن درمانی که بر روی توالت فرنگی قرار می گیرد تهیه کنید.
 • اگر از توالت فرنگی استفاده می کنید یک چهارپایه یا پله توالت فرنگی تهیه کنید و هنگام نشستن بر روی توالت فرنگی از آن استفاده کنید. این وضعیت کمک می کند که زانوها بالاتر از حالت عادی قرار بگیرند و عمل دفع مدفوع مانند حالت نشستن بر روی توالت ایرانی تسریع شود.

درمان عوارض ناشی از دفع مدفوع با دست

بیمارانی که بر اثر دفع مدفوع با کمک دست دچار زخم شقاق و هموروئید و حتی آبسه می شوند لازم است که به یک متخصص جراحی ماهر مراجعه کنند تا برای ایشان دارو تجویز کنند. در مواقعی که بیماری پیشرفت کرده باشد ممکن است عمل جراحی یا لیزر تجویز شود. بنابراین بهتر است از همان ابتدا تحت نظر یک متخصص جراحی و لیزر باشید.

به بیمارانی که دچار بی اختیاری و ضعف عضلات مقعد می شوند توصیه می کنیم که تمرینات کگل را به طور مرتب و روزانه انجام دهند. ممکن است متخصص به این گروه از بیماران توصیه کند که بیوفیدبک یا فیزیوتراپی عضلات کف لگن را نیز انجام دهند. در برخی مواقع عمل جراحی یا لیزر نیز توسط متخصص پیشنهاد می شود.

استفاده از پله توالت فرنگی برای درمان یبوست

نکات مهم دفع مدفوع با کمک دست

همانطور که ذکر شد عمل دفع مدفوع با کمک دست را در حد امکان انجام ندهید. اگر مجبور شدید یک بار این کار را انجام دهید مراقبت های لازم را به عمل آورید:

 • حتما دستکش تمیز دست کنید.
 • از یک ژل روان کننده مناسب استفاده کنید.
 • به آرامی این کار را انجام دهید.
 • به مدفوع فشار نیاورید.
 • اگر مدفوع با دست خارج نشد اصرار به این کار نداشته باشید.
 • مدت زمان طولانی از این روش استفاده نکنید.

سوالات متداول دفع مدفوع با کمک دست

1-آیا دفع مدفوع با کمک دست ضرر دارد؟

دفع مدفوع با کمک دست علاوه بر این که به بافت رکتوم و مقعد آسیب می رساند در طولانی مدت منجر به ضعیف شدن عضلات مقعد و بروز بی اختیاری مقعد می شود.

2-تنقیه بهتر است یا دفع مدفوع با کمک دست؟

مسلما درمان یبوست و رفع مشکل گوارشی بیمار در اولویت قرار دارد. اما توصیه می شود اگر مدت زیادی است که دفع مدفوع نداشته اید و احساس می کنید که نیاز است با کمک دست این کار را انجام دهید از انجام این کار خودداری کنید. از یک پرستار یا بهیار باتجربه برای عمل تنقیه یا انما به طور اصولی کمک بگیرید.

3-چرا مدفوع من مثل سنگ سفت است؟

عادات غذایی بیمار، میزان تحرک و سبک زندگی بیمار، بیماری های گوارشی مثل روده تحریک پذیر و کم آبی بدن منجر می شود که بیمار مدفوع سفت و سختی داشته باشد و دچار یبوست مزمن شود.

4-مدفوع سفت و سخت را چگونه دفع کنیم؟

به محض این که با مدفوع سفت و سخت مواجه می شوید شروع کنید به مصرف غذاها و یا داروهای ملین. مصرف آب را به 10 لیوان در روز افزایش دهید و روزانه 10 عدد میوه پرفیبر مثل خیار و نارنگی مصرف کنید. استفاده از لگن آب گرم و حمام آب گرم نیز کمک می کند. حتما از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید تا دچار یبوست مزمن نشوید.

5-سندرم دفع سخت چیست؟

سندرم دفع سخت به حالتی گفته می شود که بیمار توانایی دفع مدفوع را به هر دلیلی ندارد. این بیماران ممکن است از تنقیه یا انگشت برای دفع مدفوع کمک بگیرند.  سندرم دفع سخت با یبوست فرق دارد و یبوست به معنای عدم توانایی بیمار در دفع مدفوع نمی باشد.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

146 دیدگاه برای “دانستنی های دفع مدفوع با کمک دست

 1. حمیرا گفت:

  خانم دکتر عزیز سلام. من مدت زیادی هست که با کمک فشار دست دفع مدفوع را انجام میدم. یبوست هم نداشته باشم باز هم عمل دفع برام سخته. احتمالا عضلات مقعدم مشکل پیدا کرده. تنگی مقعد هم دارم. اگر به شما مراجعه کنم لازمه جراحی کنم یا دارو میدین؟

  1. سلام ابتدا یک دوره داروی قوی برای شما تجویز می شود. اگر بهبودی رضایت بخش باشد نیازی به جراحی یا لیزر نخواهد بود.

   1. ... گفت:

    سلام.بنده هم حدود پنج سالی هست که با کمک دست دفع میکنم و اگر از دست کمک نگیرم دفع نمیشه
    الان که نوشتید در طولانی مدت عوارض داره راهی برای درمان نیست؟ چون مقعدم هم دچار شکاف شده و گاهی تورم میکنه و کمی خون میاد
    همش هم نفخ دارم

    1. سلام احتمالا علاوه بر ضعیف شدن عضلات مقعد دچار شقاق هم می باشید. برای درمان شقاق دارو تجویز می شود و اگر لازم باشد لیزر شقاق توصیه می شود. برای تقویت عضلات مقعد هم بیوفیدبک یا فیزیوتراپی کف لگن پیشنهاد می شود.

  2. مینا گفت:

   سلام خانوم دکتر. من بعد از خوندن این مطلب متوجه شدم که من هم دچار سندروم دفع سخت هستم و خیلی وقتا از دستم کمک میگیرم. همیشه فکر میکردم بخاطر یبوسته اتفاقا دیروز هم برای همین موضوع به دکتر گوارش مراجعه کردم و گفتم که حتی وقتی مدفوعم نرمه بازم دفع سختمه ولی مشکلمو تشخیص ندادن! کاش تهران بودم.
   لطفا راهنمایی کنید که برای این موضوع باید به چه متخصصی مراجعه کنیم و اگر در مشهد دکتری سراغ دارید خیلی ممنون میشم معرفی کنید. سپاس از پاسخگویی شما

   1. در مواقعی که دفع مدفوع به سختی انجام می شود اسپاسم و تنگی مقعد بروز می کند. این تنگی مقعد ممکن است به دلیل وجود زخم شقاق در ناحیه مقعد باشد. در برخی موارد نیز مشکلات گوارشی و عصبی و تغذیه نامناسب منجر به بروز این وضعیت می شود. از مطب من می توانید وقت ویزیت آنلاین بگیرید. اگر بیماری شما به دلیل بروز شقاق باشد یک دوره داروی قوی و رژیم غذایی سالم تجویز می شود.

 2. مینا گفت:

  سلام خانم دکتر. من الان 30 سالمه.تقریبا از 10-11 سالگی ازاین روش استفاده میکنم با آب گرم. جوری که اصلا یادم نمیاد برای تخلیه مدفوعم زور زده باشم. خیلی راحت تخلیه میشه.
  الان این مطلب رو که خوندم ذهنم درگیر شد. نیاز به معاینه
  و درمان هست واقعا؟؟؟
  من مشکلی برام پیش نیومده. فقط مقعدم یه چیزی مثل گوشت اضافه داره.که همیشه نیست. بعضی وقتها حسش میکنم. نه درد داره، نه سوزش، نه خونریزی.

  1. سلام این عمل می تواند عضلات مقعد را ضعیف کنید و در سنین بالاتر کنترل دفع گاز و مدفوع را نداشته باشید. برجستگی هایی که مشاهده می کنید احتمالا هموروئید می باشد. حتما برای درمان فوری به یک متخصص مراجعه کنید و برای دفع مدفوع از دست یا انگشت کمک نگیرید.

   1. مینا گفت:

    ممنونم. شما تو شهر قزوین بین همکاراتون دکتر متخصصی رو پیشنهاد میدید برای درمانم؟

    1. متاسفانه در قزوین همکاری را نمی شناسم.

 3. میر فخرالدین موسوی- شهر رشت گفت:

  با سپاس ، مقاله بسیار مفید و آگاه کنندهای بود.

  1. از قدردانی شما سپاسگزارم.

   1. نگار گفت:

    ِسلام ببخشید من چند ماهی هست دفع مدفوع با دست انجام میدم و شکمم بعضی موقع ها درد میکنه والان خیلی ببخشید اسهال یکم شدید میرم و الان متوجه شدم سمت راست شکمم باد کرده چیز خطرناکیه؟

 4. ببخشید یه سوال الان من وقتی می خوام دشویی کنم زور میزنم درد می گیره شیکمم و دشویی ام نمیاد ویه برجستکی نه چندان بزرگ دارم که نه درد می گیره ونه می سوزه و فقط وقتی می شینم وزور میزنم بیرون میاد و وقتی فشار میدم انگار 2تا تخم یا سنگ ریز داخلش است چی کارکنم عادیه یانه و چه کنم تا دشویی هم بیاد گفتم که زور میزنم دشوییم نمیاد ودرشیکمم چیزی تیر میکشه ودرد میگره😟😟😓😓😓😓😓😭😭😔

  1. سلام علاوه بر این که باید یبوست را کنترل کنید لازم است از مطب نیز وقت ویزیت بگیرید. احتمالا دچار هموروئید شده اید. از خوددرمانی پرهیز کنید و حتما به متخصص مراجعه کنید.

 5. بلقیس گفت:

  سلام خانم دکتر بلقیس هستم 9 ماه میشه که تو بسترم و مشکل یبوس دارم 10 روز بعد یا 5 روز بعد دفع میکنم برایم یه کمی رهنمایی کنید چی انجام بدم و ناگفته نمونه که منو با یه متخصص جراحی نخاع شوکی وصل کنید چرا که از اثر اصابت گلوله در دیسک کمر از ناحیه پاهایم بی حرکتم و باشنده افغانستان ام

  1. سلام به هیچ عنوان برای دفع مدفوع از دست کمک نگیرید. از داروخانه شربت ملین بگیرید. هر روز 10 دقیقه و 3 بار در روز در لگن آب گرم بنشینید. غذای پرفیبر مثل نان سبوسدار و سبزی و میوه زیاد میل کنید و روزی 10 لیوان آب میل کنید تا یبوست شما رفع شود. هر روز نیم ساعت قبل و بعد از غذا در دستشویی بنشینید تا روده های شما به عمل دفع عادت کنند. اگر در ناحیه مقعد زخم دارید با کمی روغن نارگین یا زیتون ناحیه را کمی چرب کنید. با مطب من تماس بگیرید و وقت ویزیت آنلاین با واتساپ بگیرید. بابت متخصص جراحی مغز و اعصاب و نخاع متاسفانه کسی را نمی شناسم که به شما معرفی کنید. می توانید در گوگل جستوجو کنید. سلامت باشید.

   1. دل آرام گفت:

    لام من یه خانم ۳۵ساله هستم که از ۱۵سالگی اولین یبوست رو تجربه کردم و الان هر سه روز یا چهار روز یه بار با کمی کمک دست مدفوع میرم و گاهی خونریزی هم دارم کمی بیرون زدگی هم وجود داره که بعد مدفوع سخت خارش و درد دارم اما از خجالت و ترس سالهاست که این درد رو تحمل میکنم لطفا کمی در مورد روش معاینه و اینکه آیا بیهوشی انجام میشه توضیح بدید سپاس از شما 🙏🌸

    1. سلام معاینه بیماری های مقعد دردناک نیست و اگر بیمار درد داشته باشد به هیچ عنوان معاینه داخلی نیز انجام نمی شود. به احتمال زیاد مبتلا به هموروئید و شقاق می باشید. اگر بعد از مصرف یک دوره داروی قوی و اصلاح رژیم غذایی درمان نشوید به شما درمان با لیزر پرتوان پیشنهاد خواهد شد. اگر هموروئید و شقاق درمان نشود ممکن است دچار بیماری های دردناک دیگری شوید که نیاز به مراجعه اورژانسی خواهد داشت. بنابراین خجالت نکشید و در اسرع وقت به متخصص مراجعه کنید.

 6. مهسا گفت:

  سلام خانم دکتر برای درمان یبوست و سفتی مدفوع چند ساله
  که با دست دفع مدفوع را انجام دادم به چه متخصصی برای یبوست بایدمراجعه کنیم؟

  1. علاوه بر این که لازم است به متخصص تغذیه و گوارش مراجعه کنید لازم است معاینه مقعدی توسط متخصص جراحی عمومی نیز داشته باشید. تا مطمئن شویم که زخم و توده ای در ناحیه نداشته باشید.

 7. . گفت:

  سلام خانم دکتراگه مدفون سبزرنگ باشه همراه بااسهال وهم غیراسهال مشکل چیست باتشکر

  1. سلام لازم است دیگر علائم بیمار و نوع تغذیه بیمار بررسی شود

 8. رها گفت:

  سلام خانم دکتر من ۱۳ سال پیش که زایمان کردم دچار یبوست شدم واز اون موقع درگیر این بیماری هستم گاهی یبوست ندارن وگاهی به سختی دفع دارم وگاهی با خونریری البته همیشه این طور نیست ولی از همون۱۳ سال میش یک زائده ی گوشتی از بیرون مقعدم آویزون شد البته از داخل نیست از کنار لبهای بیرونی مقعدم هست ودرد هم نداره قبلا که مراجعه کردم دکتر گفت نیازی به برداشتنش نیست وممکنه بزرگتر هم بشه وگفتن عمل کردنش بدتر هست الان چندروزی هست که دوباره درد دارم هنگام دفع و خونریزی واحساس میکنم این زائده بزرگتر شده چکار کنم برای یبوستم و خونریری واینکه این گوشت اضافه چی هست و قابل عمل هست یا نه؟

  1. توصیه می کنم این گوشت اضافه را با لیزر پرتوان توسط یک متخصص جراحی و لیزر ماهر بردارید و از مشکلات و عوارض آن خلاص شوید.

 9. سینا گفت:

  سلام
  با تشکر مفید بود ممنون

  1. از قدردانی شما سپاسگزارم.

 10. Elmome گفت:

  سلام ، من حدود یک سالی میشه دچار یبوست مزمن شدم ،قبلا از قرص سنا برای تخلیه استفاده میکردم که دیگه اونم جواب نمیده. الان من باید چیکار کنم ؟ هر روشی ام امتحان کردم ورزش و خوردن و فیبر و آب هیچکدوم تاثیری نداشتند

  1. از مطب وقت ویزیت بگیرید. علاوه بر این که باید رژیم غذایی مناسب داشته باشید لازم است مطمئن شوید که دچار بیماری های مقعد نیز نباشید. زیرا بیماری های نشیمنگاه مثل هموروئید و شقاق یبوست را تشدید می کنند.

 11. نگار گفت:

  سلام ببخشید من چند ماهی هست دفع مدفوع با دست انجام میدم و شکمم بعضی موقع ها درد میکنه والان خیلی ببخشید اسهال یکم شدید میرم و الان متوجه شدم سمت راست شکمم باد کرده چیز خطرناکیه؟

 12. عذرا فتاحی گفت:

  سلام خانم دکتر سعادتی
  بنده حدود ۱۶ سال است که بواسطه فشار انگشت از بیرون و گاهی از داخل مدفوع را دفع میکردم. حدود چهل روز پیش با مراجعه به پزشک جراح عمل فیشر انجام دادم. الان بعد از گذشت این مدت متاسفانه هم درد مقعد بیشتر شده(بویژه بعد دفع مدفوع حتی اگر بصورت اسهال هم باشد) و هم مجددا مجبور به دفع با دست هستم لطفا مرا راهنمایی فرمایید.
  باتشکر

  1. سلام فیبر غذایی خود را افزایش دهید و روزانه 12 عدد میوه مصرف کنید که حجم مدفوع شما زیاد شود. به یک متخصص فیزیوتراپی کف لگن نیز مراجعه کنید. با جراح معالج خود نیز در ارتباط باشید.

   1. مینا گفت:

    سلام خانم دکتر
    من 23 سالمه
    از بچگی یبوست داشتم
    یکسال پیش وقتی کرونا گرفتم خوب شدم دقیقا بعد از اون انگار رودم یه چیزیش شد دیگه دفعم نرمال نبود حتی شقاق شدم هموروئید شدم آنقدر دکتر رفتم هی گفتم که من یبوستم حاده عادی نیست درک نمیکردن خیلی خسته شدم از داروهایی موقتی که برا یبوست عادی میدادن برای همین دیگه نرفتم یک سالی هست که از انگشتم برای دفع کمک میگیرم
    گاهی خیلی دیر دستشویی میرم گاهی زود
    ولی بدون کمک انگشتم انقدر که دستشویی سفته
    لبه های مقعدیمو چون هموروئید هستم باعث زخم و خونریزی میشه برای همین از انگشت استفاده میکنم
    آنقدر این یکسال برام عذاب بود که خسته شدم از اینکه مثل بقیه عادی نمیتونم برم دستشویی
    فوبیا طوریم گرفتم از اینکه بخوام دوباره برم متخصص
    حقیقا اینجا اولین باریه که توی این مدت کسایی رو دیدم که مثل من هستن و تا الان حتی دکترام بهم نگفتن که ممکنه دفع سخت داشته باشم
    یکم راهنمایی کنین ممنون میشم

    1. سلام باتوجه به این که یبوست مزمن داشتید مبتلا به هموروئید و شقاق شده اید که بیماری شما را تشدید کرده است. به هیچ عنوان از دست برای دفع مدفوع کمک نگیرید زیرا مبتلا به بیماری دیگری با عنوان ضعیف شدن عضلات مقعد نیز می شوید. از مطب وقت ویزیت بگیرید. علاوه بر این که لازم است برای درمان هموروئید و شقاق دارو مصرف کنید یا حتی جراحی یا لیزر شوید لازم است از یک متخصص تغذیه نیز رژیم غذایی پرفیبر و مناسب بگیرید. علت یبوست مزمن معمولا کم آبی و تغذیه نامناسب و کم تحرکی است. اگر این موارد را رعایت کنید و علاوه بر درمان یبوست و هموروئید و شقاق باز هم دفع مدفوع برای شما سخت باشد نشانه وجود سندرم دفع سخت است که لازم است با مصرف داروهای ضد اسپاسم درمان شود. توصیه می کنم هر روز 20 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید تا دفع مدفوع راحت تری داشته باشید. به هیچ عنوان طولانی مدت زور نزنید و برای دفع مدفوع از دست کمک نگیرید.

 13. آیدا گفت:

  سلام، یه سوال داشتم، اینکه برای تخلیه و دفع مدفوع چقدر زور دادن مضره؟؟ و زور دادن برای دفع حداقل باید تا چه حدی باشه؟؟

  1. سلام نباید بیشتر از 1 دقیقه برای دفع مدفوع زور بزنید و اگر این مدت به 10 و 15 دقیقه و بیشتر به طول بیانجامد احتمال بروز هموروئید و شقاق بالا می رود.

 14. شراره گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر، من تقریبا یک ماه هست که موقع دستشویی کردن حس میکنم کامل تخلیه انجام نمیشه و مقداری میره بالا، و مدل مدفوع هم شل هستش وتکه تکه، و تعداد دفعات مدفوع هم نسبت به قبل کم شده، به نظرتون چه کاری باید انجام بدم؟
  با تشکر…

  1. سلام مصرف آب را افزایش دهید و از مطب وقت ویزیت بگیرید که اگر مبتلا به شقاق و هموروئید باشید برای شما داروی مناسب و به جا تجویز شود. هر روز 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید.

 15. مریم گفت:

  سلام خانم دکتر
  من ۱۳ سالم هست و یبوست شدید گرفتم
  الان ۱۱ روز هست که دفع نداشتم احساس دفع مدفوع رو دارم ولی مدفوع خارج‌ نمیشه معذرت میخوام ولی خیلی سفت و کلفت هست

  1. برای دفع مدفوع بعد از این همه مدت طولانی توصیه می کنم از یک پرستار یا بهیار باتجربه کمک بگیرید تا عمل تنقیه یا انما را برای شما انجام دهند. رژیم غذایی مناسب داشته باشید و هر روز 8 لیوان آب بنوشید و بعد از هر اجابت مزاج 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید.

 16. امیرحسین گفت:

  سلام ، من ۲۲ سالمه و شهرستان هستم و از بچگی تو دفع مشکل داشتم که متوجه شدم با اب گرم دفع برایم راحت تره و همون موقع ها هم بود که شروع کردم با کمک انگشت مدفوعم رو دفع کنم چون به خیال خودم و شعور کودکیم این روش تمیز تره و مدفوع کمتر داخل روده هام میمونه و بدنم سالم تر میمونه حدودن فکر کنم بیشتر از ۱۰ سال این کارو انجام دادم جوری که حتی یادم نمیاد کی همروئید دچار شدم… ایا از همون زمانا من همروئید داشتم که از دست کمک میگرفتم یا بخاطر این که از انگشت کمک گرفتم همروئید گرفتم ، حتی در این سال های اخیر برای افزایش سرعت دفع و این که دیگران به درب نزنن خیلی وقته داخل دستشویی هستی تمرکز میکردم خودم رو سریعا ازاد کنم تا بتونم سریع تر انگشتم رو داخل مقعدم ببرم و دفع رو انجام بدم .اولین بار که متوجه همروئید شدم حدودن ۴-۵ سال پیش بعد از خون ریزی بود که هرچی دکتر میرفتم من رو تشویق میکردن به استفاده از دارو و پماد های همروئید و از جراحی منع میکردن تا این که متوجه این شدم تمام روان و روش زندگیم مختل شده و حتی روابط خانوادگیم بخاطر سوزش و درد و نداشتن ارامش به مشکل خورده و دیگر مسمم و پا فشارانه دنبال جراحی کردن رفتم تا از شر این بیماری راحت شم تا این که یکی از اشناهامون من رو به دکتری معرفی کرد و بعد از مراجعه به مطب همونجا و همون روز جراحیم کردن (۴ روز پیش ) الان احساس خیلی خوبی دارم که چقدر راحت شدم ولی بعد از همین ۴ روز احساس میکنم بلد نیستم دفع انجام بدم هرچی زور میزنم بدنم فقط خودش رو ازاد میکنه قشنگ احساس میکنم گوشت و عضلات ناحیه معقد و لگن فقط شل میشن ولی مدفوعی که انتهای روده حس میکنم که به ناحیه انتهای ستون فقرات و ما بین الت تناسلیم و معقدم فشار و سنگینی وارد میکنه ولی دفع صورت نمیگیره و مثل یک جوش اطراف معقدم رو فشار میدم تا اندازه یک نخود مدفوع خارج شه
  الان حالت روحی خوبی ندارم ناگفته نماند بعد از تلاش برای دفع خیلی سخت عضلات معقدم رو منبسط میکنم یا به عبارتی جمع کردن خودم فقط با فشار اوردن و جمع کردن خودم و نشستن ارام ارام میتونم عضلات معقدم رو منبسط کنم
  تورو خدا راهنماییم کنید

  1. سلام با توجه به این مدت زمان طولانی با کمک دست عمل دفع مدفوع را انجام داده اید عضلات مقعد شما ضعیف شده است. با مشورت جراح معالج خود از بیوفیدبک و فیزیوتراپی کف لگن و تمرینات کگل برای تقویت عضلات کف لگن کمک بگیرید. مقدار فیبر غذایی را افزایش دهید تا حجم مدفوع شما به اندازه کافی باشد تا دچار تنگی مقعد نشوید. اگر این مشکل رفع نشود بیماری شما مجدد عود خواهد کرد.

 17. آرمان گفت:

  سلام،الان نزدیک سه روزه نمیتونم مدفوعم رو دفع کنم دو سه بارم با دست سعی کردم اما خارج نشد ،ایا دارویی واسه دفع راحت هستش معرفی کنید

  1. سلام لازم است بیمار معاینه شود. برای درمان یبوست مراجعه به متخصص تغذیه و گوارش نیز ضروری است.

 18. Kosar گفت:

  سلام خسته نباشید خیلی ممنون میشیم کمکم کنید،من دو روزه اصلا نمی تونم دفع مدفوع کنم هر چقد زور میزنم نمیشه و یکم پایین میاد و بیرون نمیاد که دفع بشه و به شدت اذیتم میکنه اصلا نمی تونم دفع کنم خیلی ممنون کمکم کنید لطفا🙏🏻🌺

  1. از یک پرستار یا بهیار باتجربه جهت انجام عمل تنقیه یا همان انما کمک بگیرید. نشستن در لگن آب گرم نیز می تواند به عمل دفع مدفوع کمک کند.

 19. علی بدرابادی گفت:

  سلام.دکترمن قرص اعصاب شبانه روزی یک بسته وتریاک اب میکنم میخورم مدفوم سفت میشه وازقرص سیلاکس استفاده میکنم هرموقع که سیلاکس نمی خورم اذیت میشم چکارکنم اعتیادبه تریاک وقرص الپرازلام دارم هرموقع که میرم دستشویی حدود۱ساعت بایدزور بزنم دگه پاهام خشک مشن وسوزش ادرارمیگیرم.لطفاکمکم کنید.ممنونم

  1. از یک متخصص تغذیه و گوارش دارو و رژیم غذایی مناسب دریافت کنید.

 20. سارا گفت:

  سلام
  سلام
  خداقوت
  ببخشید من چند ماهیر هست همورویید دارم. پزشک متخصص مراجعه کردم گفته این مورد چیزی نیست که بخاطرش عمل کنی. باهاش بساز. گاهی وقتی انگشتم را داخل مقعد می کنم برای زدن پماد مقداری مدفوع انتهای مقعد هست. آیا وجود مقداری کم مدفوع در ابتدای رکتوم زمانی که دفع نداریم طبیعیه ؟

 21. بی نام گفت:

  سلام من مشکل ریفلاکس و ترش کردن معده دارم که خیلی دکتر رفتم اندوسکپی هم دادم گفت از اعصابه مشکل دفع مدفوع دارم به طوری که بعد از اونم حس میکنم به‌طور کامل تخلیه نشده خیلی وقته دچار این مشکلم قرصی چیزی هست که برای بهتر شدن مصرف کنم ؟

  1. اگر مشکلی در ناحیه مقعد به وجود آمده باشد من می توانم شما را کمک کنم اما اگر مشکل اصلی و ریشه بیماری شما اعصاب و گوارش است لازم است تحت نظر متخصص اعصاب و گوارش باشید.

 22. هادی گفت:

  سلام وقتتون بخیر خانم دکتر.خانم دکتر من هم چند سالی هست که با انگشت عمل تحریک برای دفع مدفوع رو انجام میدم چند ماه یک بار خونریزی از مقعد رو دارم ولی بعد از دو الی سه روز از بین میره الان نزدیک دو هفته میشه سوزش در مقعد دارم و وقتی انگشت رو فشار میدم دردش چندین برابر میشه بعد از گذاشتن انگشت رو محل سوزش احساس میکنم که یک جوش یا یک حالتی شبیه به زگیل هست با انگشت این احساس رو دارم از پماد آنتی هموروئید استفاده کردم تا ۳ روز بهتر شدم ولی بازم به این مشکل خوردم ممنون میشم راهنمایی کنید خیلی اذیت هستم

  1. سلام به هیچ عنوان خوددرمانی نکنید. ممکن است به جز هموروئید به شقاق نیز مبتلا باشید و با مصرف داروی نادرست بیماری شما تشدید شود.

 23. ناشناس گفت:

  سلام خانم دکتر. بنده یکی دو سال میشه که تخلیه ادرار و مدفوعم یه کم سخت شده انقباض و انبساط درون آلت و مقعد صورت نمی‌گیره. مقعدم بی حسه زیاد احساس دفع نمیکنم موقع ادرار دفع هم به سختی صورت میگیره . نعوظیت و تخلیه منی هم دچار اختلاله. ادرارم موقعی که میگیره خیلی فشار میاره به سختی میتونم نگهش دارم به محض اینکه میگیره باید تخلیه بشه اصلا نگه داشته نمیشه..علتش چی میتونه باشه…ممنون میشم بفرمائید نیاز به چه کاری هست؟

  1. سلام به یک متخصص ارولوژی مراجعه کنید.

 24. محسن مدرسی گفت:

  سلام خانم دکتر من نزدیک به ده پانزده ساله که مشکل دفع مدفوع دارم فرقی هم نمیکنه که یبوست داشته باشم یا نه و برای کمک همیشه از انگشت استفاده کردم و بطوری هست که بیشتر مواقع کلا مجرای خروج مدفوعم بسته هست که از همون ابتدا باید باید از انگشت کمک بگیرم حتی اگه بصورت خیلی روان باشه چون من کلا کم یبوست میگیرم دکتر جراح عمومی هم رفتم میگه مشکل فتق داری و باید عمل کنی حالا نمی‌دونم با عمل درست میشه یا نه چون حتی مواقعی که از انگشت کمک میگیرم تا یکم دفع میکنم دوباره محل خروج از داخل بسته میشه و این کار رو چندین بار باید انجام بدم بطوریکه بعضی مواقع شاید تا نیم ساعت هم داخل دستشویی هستم.ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. همانطور که قبلا هم اشاره شد دفع مدفوع با دست منجر به ضعیف شدن عضلات مقعد در انجام عمل دفع و همچنین زخم شدن و آسیب رسیدن به بافت مقعد می شود. این عمل را ترک کنید و برای درمان با مشورت یک متخصص داروی مناسب مصرف کنید. در لگن آب گرم بنشینید و در صورت نیاز به متخصص فیزیوتراپی کف لگن نیز مراجعه کنید.

 25. سروشا گفت:

  سلام خانم دکتر منم مشکل یبوست دارم ولی من درزیر بغل سمت راستم احساس فشار ودرد دارم ودر ضمن یک نوبت آنلاین از واتساپ میخواستم۰

  باتشکر

  1. سلام مشکل یبوست لازم است با مراجعه به متخصص تغذیه و مصرف داروی مناسب درمان شود. اگر علت درد در زیر بغل وجود توده یا کیست مویی باشد لازم است جراحی و تخلیه شود. برای دریافت نوبت آنلاین با واتساپ لطفا با مطب تماس بگیرید.

 26. Sooniya گفت:

  سلام خانوم دکتر
  ممنون از مطالب مفیدتون
  چند سالی هست که گاز روده رو به موقع نمی تونم خارج کنم و موقعی که خم و راست بشم خارج میشه
  و چند ماهی هست موقع اتمام دفع مدفوع احساس می کنم هنوز مدفوع مانده اما وقتی با انگشت قصد خارج کردن مدفوع باقی مانده رو دارم احساس می کنم خم روده به مقعد رسیده و چیزی مثل ریشه قالی به دستم می خوره. پیش متخصص رفتم نوبت کولونوسکوپی داخل مطب دادن. اما چون اقا هستند و گفتن بیهوشی میزنیم من نگران هستم. میگم شاید مورد من طبیعی هست و نیاز به کولونوسکوپی نباشه.
  ممنون میشم اعلام نظر بفرمایید.

  1. طبق نظر متخصص عمل کنید. دفع مدفوع با کمک دست را انجام ندهید و از لگن آب گرم برای بهبود عملکرد عضله مقعد استفاده کنید.

 27. Matin گفت:

  سلام وقت بخیر خانوم دکتر
  چند سالی هست ک برای دفع مدفوع از دست و انگشتت کمک میگیرم
  گاهی مدفوع سفت بوده اما اکثرا نرم و طبیعی بود
  اما به خاطر این ک راحت تر بودم از انگشت کمک میگرفتم
  و هیچ مشکلی نداشتم
  تا فکر کنم 60 روز پیش بود ک احساس کردم چیزی تو لبه مقعدم مانند گوشت اضافه هست
  گاهی اوقات ک سوزش داشتم و نمی تونستم راحت با انگشت دفع کنم و چند قطره خونه ذلال و شفاف هم رویت میکردم
  و گاهی هم خوب میشه و هیچ دردی نداره
  خلاصه الان 7 روزی میشه ک از دست کمک نگرفتم و به راحتی دفع میکنم و مشکلی ندارم
  اما این گوشت اضافه منو دیونه کرده ازش بدم میاد
  تحقیقاتی انجام دادم فهمیدم شقاق هست
  و تو آینه دقت کردم دیدیم یه گوشه ریزی از لبه مقعدم پاره شده و این تیکه ک روش هست اندازه یک عدس و بیرون مقعد
  الان میخواستم بدونم بهترین درمان چیه ازش بدم میاد ولی دردی چیزی ندارم
  چون پسر و 18 هستم اصلا دوست ندارم خانوادم متوجه این مشکل من بشن واقعا بده
  شما راه حلی بزارین جلوم ک زود تر درمان بشم
  البته اینم بگم یک سالی هست ک قبل مدفوع تیکه های مثل مخاط می‌دیم اوایل خیلی ترسیدم ولی بعداً عادی شد و هیچ دردی در شکم تا پایین ندارم

  1. احتمالا به دلیل یبوست مزمن و دفع مدفوع سخت دچار هموروئید و شقاق شده اید. از مطب وقت ویزیت بگیرید. اگر با دارو درمان نشوید لازم است جراحی با یا بدون لیزر انجام دهید. درمان یا برداشتن زائده ایجاد شده ضروری است حتی اگر درد و خونریزی ندارد. زیرا در آینده عارضه دار می شود. این مورد کاملا طبیعی است و توصیه می کنم با خانواده خود مشکل را در میان بگذارید.

 28. زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر،من مدت زمان طولانی است که برای دفع مدفوع از دستم کمک میگیرم طوری شده که دیگه الان اصلا بدون کمک دستم نمیتونم دفع کنم،هیچ مشکل بواسیر و … ندارم
  فقط مقعدم باز نمیشه باید از دستم کمک بگیرم و انگاری هیچ نیرو حرکتی تو روده ام نیست که بتونه مدفوع بده بیرون
  دکتر هم رفتم پودر میسلیوم و قرص رگفلور دادن ولی تاثیری ندلشت من باید چیکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. دیگر از دست برای دفع مدفوع کمک نگیرید. از لگن آب گرم استفاده کنید. به یک متخصص مراجعه کنید و مطمئن شوید که زخمی در ناحیه مقعد وجود ندارد. فیزیوتراپی کف لگن نیز برای شما کمک کننده است.

 29. آیدی گفت:

  سلام خانم دکتر من ۳۰ سالمه و تا جایی که یادم میاد همیشه با کمک انگشتم مدفوعمو خالی میکردم.همیشه مدفوعم حالت نرم داره و به دیواره های مقعدم میچسبه.الان که فهمیدم این گوشت اضافه ها بابت این مسئله بوجود میاد تازه دلیلشو فهمیدم.چون ۳ بار من لیزر انجام دادم ولی مجدد همون قسمت دوباره گوشت اضافه آورده.البته هیچ دردو خون ریزی ای نداره.از اینکه مدفوعی داخل باسنم باقی بمونه خیلی بدم میاد،آیا روشی هست که بدون کمک انگشت بشه همه ی مدفوع رو کامل خالی کرد و چیزی حالت چسبندگی به دیواره ها باقی نمونه؟

  1. یک مقعد سالم نیازی به دفع با کمک دست ندارد و به حالت عادی کاملا تمیز می شود. مراجعه به متخصص برای بررسی وضعیت مقعد و نشستن در لگن آب گرم به طور روزانه به شما کمک خواهد کرد.

 30. پری رضایی گفت:

  باسپاس ازراهنمایی وتوضیحات زیبایتان راه درمان شوهرم جیست همیشه چندسالی ست ازدفع مدفوع مینالدچندباردکتررفته امامثل اینکه دکتردردش رانمی شناسددرمان نمی شودچون طوری برایم بیان کرده یبوست نیست دفع مدفوع خیلی دیرخیلی کم بسختی وباریک اما خشک نیست الان۷روزاست دفع نداشته دردش چیست درمانش چیست وکجا بایدرفت چه بایدکردپری رضایی شوهرم علی رضایی ازکرمانشاه خودمم یه دختردکتردارم ۲تاپرستارتوتهران اماباشماراحتترمیشودصحبت کردپیشاپیش سپاسگزارم

  1. من هم از قدردانی شما سپاسگزارم. اگر بیش از 3 روز است که دفع مدفوع نداشته اند لازم است با کمک یک پرستار یا بهیار باتجربه عمل تنقیه را انجام دهند و به هیچ عنوان برای دفع مدفوع زور نزنند. توصیه می کنم ابتدا از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ارسال عکس از ناحیه وضعیت مقعد بررسی می شود. بعد از تشخیص علت بیماری برای ایشان دارو و رژیم غذایی تجویز می شود. توصیه می کنم هر روز 30 گرم فیبر و آب کافی را فراموش نکنند و نشستن در لگن آب گرم هم به التیام ناحیه مقعد کمک می کند.

 31. بهروز گفت:

  باسلام خدمت شما خانم دکتر من سال ۸۲ روده بزرگم مشکل داشت قسمتیشو دکتر درشیراز برداشت الان مدت زیادی هست دوباره مشکل دفع دارم اصلا چیزی به اسم دفع ندارم جز باعمل تنقیه باآب گرم اون هم زیاد نیست مدفوعی که دفع میش الان شبها کارم فقط گریه هست از دردطرف راستم نمیدانم این درد بواسطه همین دفع غیرطبیعی هست یا مشکل دیگه ای درست کردم

  1. اگر مشکل از روده بزرگ باشد لازم است مجدد به جراح خود مراجعه کنید. از طرفی ممکن است به دلیل انجام تنقیه به ناحیه مقعد آسیب رسیده باشد و این مورد نیز باید بررسی شود.

 32. یاسمن گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من دختر ۲۲ ساله هستم.در اکثر مواقع یبوست دارم و چند ساله از انگشت برای دفع مدفوع استفاده میکنم ،حدودا چند سال پیش دچار خونریزی از مقعد شدم که با نشستن تو اب گرم و چرب کردنش سریعا برطرف شد. چند روز پیش در اثر یبوست حس میکنم مقعدم زخم شده،هیچ خونریزی ندارم فقط هم موقع دسشویی کردن درد میگیره‌.
  بنظرتون لازمه که به دکتر مراجعه کنم یا با درمان خانگی برطرف میشه؟
  ممنونم از پاسخ گوییتون🌹

  1. به شدت از دفع مدفوع با کمک دست خودداری کنید. حتما به متخصص مراجعه کنید. هر روز 15 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید.

 33. بیژن غندالی گفت:

  سلام خانم دکتر حدود دو ماه پبش درد معقد شدید داشتم به طوری که خاک زمین را میخاستم در بیارم ولی زمانی که روغن زیتون به معقد زدم ساکت شد از ان موقع به بعد دفع برام سخت شدهر روز دفع دارم ولی به سختی وحجم کم وهنکام دفغ گاز زیاد خارج میکنم در بعضی موقع احساس میکنم یه گوشت اضافه پشت معقدم خواهشمندم راهنمایی کنید

  1. احتمالا مبتلا به هموروئید و شقاق می باشید. خوددرمانی نکنید و از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید.

 34. بهروز بهروز گفت:

  سلام دکتر من اصلادفع ندارم اومدم شروع کردم دو روزفقط کارم نوشیدن آب بود بازهم دفع صورت نگرفت چکارکنم دگه دارم دیوانه میشم

  1. از یک پرستار یا بهیار باتجربه برای انجام عمل تنقیه کمک بگیرید. از یک متخصص تغذیه و گوارش نیز وقت ویزیت بگیرید.

 35. Mahya گفت:

  سلام من سه روز هست نمیتونم دفع رو انجام بدم و ببخشید پشتم یاری نمیکنه و باز نمیشه مشکل دیگه ای ندارم عرق نعنا وماست و اب زیادی هم خوردم خوب نشد چیکار باید بکنم

  1. برای انجام عمل دفع زور نزنید. از یک پرستار یا بهیار باتجربه برای انجام عمل تنقیه کمک بگیرید. روزانه 20 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید و تمرین کگل را انجام دهید. از یک متخصص نیز داروی مناسب دریافت کنید و علت دقیق بیماری را پی گیری کنید که مجدد دچار یبوست نشوید.

   1. Mahya گفت:

    بخاطر استرس هست هرموقع استرس میگیرم اینطوری میشه😔

    1. با یک متخصص مشورت کنید که در صورت نیاز از آرامبخش استفاده کنید. مصرف دمنوش های آرامش بخش و عرق رازیانه و گل گاوزبان نیز به کاهش اسپاسم مقعد کمک می کند.

 36. سجاد گفت:

  سلام
  الان حدود ۲۰ سال هست که برای دفع مدفوع باید اب گرم رو به مقعد گرفته و با دست تحریک میکنم تا تخلیه کنم که نفخ بوده و فقط باد تخلیه میشود نفخ زیاد دارم گاهی شکم درد و بعضی مواقع در صورت عدم تخلیه و تکرار کار فوق دچار خونریزی و درد مقعدی میشم ک بعد چند ساعت خوب میشه ؟؟؟
  کلافه شدم
  پیشنهاد لطفا
  ممنون

  1. احتمالا به دلیل دفع ناقص دچار یبوست مزمن می شوید. این دفع ناقص می تواند ناشی از ضعیف شدن عضلات مقعد یا هموروئید و شقاق باشد. از مطب وقت ویزیت بگیرید. با راهکارهای خانگی و توصیه های عمومی درمان نمی شوید.

 37. مجتبی گفت:

  اسلام ببخشید دکتر من این کار را سه ساله انجام میدم و تا الان علاعمی نداشتم امکان داره مشکلی پیش اومده باشه و دیگر من این کار را چند وقته انجام نمیدم

  1. مسلما مشکلی در ناحیه مقعد وجود دارد که برای دفع مدفوع از دست کمک می گیرید. توصیه می کنم تا مشکل جدی تری برای شما پیش نیامده است از یک متخصص داروی مناسب دریافت کنید. مصرف آب و فیبر را افزایش دهید تا دفع مدفوع راحتی داشته باشید.

 38. محمد شریفی گفت:

  سلام خانوم دکتر توروخدا راهنماییم کنید ..من بیست و پنچ سالمه ..حدودا 9ماه پیش از ساختمون افتادم کمرم پلاتین داره و لگنمم یک ترک داشت که خداروشکر خوب شدم واز موقعی که از بیمارستان اومدم بدون کمک دست نمیتونم مدفوع کنم و اینکه کولا باید زور بزنم تازه ادار هم که میکنم خیلی زور میزنم ولی مدفوع باید از انگشت دستم کمک بگیرم ولی بعضی وقتا مدفوعم یکم زور میزنم خودش راهت میاد ..ودوسه بارم خیلی کم خون اومده اندازه رگ های خونی ولی موقعی که انگشت کردن دوبار قشنگ فهمیدم یک چیزی داخل ترکید که موجب شد خیلی خیلی کم خون بیاد ….تو روقران کمک کنید تا حالا دوبار رفتم متخصص فقط شربت دادن که شکم کارکنه همین…خانوم دکتر من چند سالی هم میشه معتاد به تریاک و شیره هستم الآنم بیشتر وقتا دیگه نمی‌کشم میخورم …بقران کمک کنید دعای یک بچه یتیم همیشه دستتون هست من هیچکسو ندارم تنها زندگی میکنم از مشهدم …خیلی ممنون که جواب همرو میدید واقعا بزرگوارید

  1. از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ویزیت برای شما داروی قوی تجویز می شود. ممکن است برای تقویت عضلات مقعد و لگن نیاز باشد بیوفیدبک و یا فیزیوتراپی کف لگن انجام دهید. میوه و سبزی هم زیاد میل کنید. قبل و بعد از هر دفع مدفوع 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید.

 39. زهرا گفت:

  سلام وقت شما بخیر..من 32 سالمه تقریبا از 16-17سالگی دچار یبوست شدم که رفته رفته و به مرور زمان شکلش تغییر پیدا کرد و الان به مرحله ای رسیدم که در روز 4-5بار دستشویی میرم وگاهی اوقات بیشتر حتی…ولی مدفوع تکه تکه و باریک هستش و خونریزی بیرونی دارم و گاهی خونریزی درونی و همراه بادرد زیاد…نفخ شکم زیاد دارم و قسمت مقعدم هم یه تیکه اش برآمده..و همیشه تخلیه ناکامل صورت میگیره و از انگشت برای بیرون اومدن مدفوع استفاده میکنم…
  من بیوفیدبک رو هم 13 جلسه انجام دادم گفتن که عضلاتت قویه و مشکلی نداری..
  حالا نظر شما چیه؟من باید چیکار کنم؟واقعا خسته شدم…هر روز درد دارم…یه مسافرت دو روزه هم نمیتونم برم…

  1. یبوست و اسهال هر دو برای سلامت بیمار مضر است. از مطب وقت ویزیت بگیرید.

  2. ساحل گفت:

   سلام خانوم دکتر من چند سالی هست که یبوست دارم و از دست برای مدفوع استفاده میکنم میدونم دچار شقاق و هموروئید شدم راستش این اتفاق چند سال پیش افتاده و من بی نهایت از این اتفاق ناراحتم افسردگی گرفتم دکتر میرم بدترین قسمت این بیماری خجالتشه که آدم نمیتونه به کسی چیزی بگه خواهش میکنم به راهی پیش پای من بزارین دارم دیوونه میشم دیگه سنم پایینه و بی نهایت دارم از این موضوع رنج میبرم تازه یه سال هست که فهمیدم این چیه تو این یه سال دیوونه شدم

   1. از مطب وقت ویزیت بگیرید. در نهایت با لیزر پرتوان بیماری شما درمان می شود و جای نگرانی نیست. به متخصص جراحی و لیزری مراجعه کنید که در یک جلسه و تضمینی بیماری شما را درمان کنند.

 40. رهام گفت:

  درود
  دکتر حدود ۲ ماه هستش که ۳ عدد دانه ریز، در حد جوش، داخل مقعدم حس میکنم (حدود یک بند انگشت داخل). بافت شون کاملا قابل لمس هستش و علاوه بر اون بعضی وقتا هم احساس سوزش دارم. با در نظر گرفتن احتمال بیماری های مقاربتی، ممنون میشم تشخیص تان رو بفرمایید.

  1. تشخیص دقیق بیماری بدون ویزیت بیمار امکان ندارد. احتمال هموروئید و شقاق وجود دارد و توصیه می کنم به مقعد را دستکاری نکنید. بعد از هر هر دفع مدفوع 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید.

 41. نگین گفت:

  سلام من یه مدتی هست دفع مدفوع با انگشت انجام میدم و درد و سوزش ندارم زور میزنم شکمم درد میکنه و کامل دفع انجام نمیشه مجبورم از انگشت استفاده کنم یه بار هم نمیدونم یه بارم ی چیزی شبیه ترشح بود حس کردم و ی بار دیگ ک داشتم از انگشتم استفاده میکردم انگشتم خونی شد و خیلی ببخشید مدفوعم خیلی عجیب بود من بعضی مواقع انگشتم خیلی داخل میبرم الان واقعا نمیدونم چیکار کنم و خیلی میترسم لطفا کمک کنید

  1. به هیچ عنوان دفع مدفوع با دست را انجام ندهید. قبل و بعد از هر اجابت مزاج 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا علت اصلی دفع ناقص شما مشخص و درمان اصولی شود.

 42. A گفت:

  سلام من 17سالمه از 9 سالگی بواسیر داشتم الان نزدیک به دوماه فک کنم دستشوییم نصفه میاد برای نصف دیگش ازدستم کمک میگیریم ولی خیلی اذیت میشم حس میکنم بواسیرم بزرگترشده و اینکه چندبار چون ناخنم بلند بود داخل مقعدمو زخم کرد الان واقعا نمیدونم چیکارکنم دوس ندارم اینکارو بکنم لطفا راهنمایی کنید 🙏😓

  1. سلام حتما از مطب وقت ویزیت بگیرید و از خوددرمانی پرهیز کنید. بعد از ویزیت برای شما داروی قوی تجویز می شود. برای دفع راحت تر از رژیم غذایی پرفیبر داشته باشید و قبل و بعد اجابت مزاج 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید. به هیچ عنوان از دست برای کمک به دفع مدفوع کمک نگیرید.

 43. فاطمه گفت:

  سلام خانم دکتر من یک هفتس که روده هام اصلا کار نمیکنن و شکمم مثله سنگ شده دکتر هم رفتم شربت مگنی میلک دادن و امروز من بعد از چند روز یه کوچولو دسشویی کردم که دیدم مثله اسهاله اما نمیدونم چرا از داخل روده هام بیرون نمیاد

  1. برای انجام عمل تنقیه اصولی به بیمارستان مراجعه کنید و یا از یک پرستار یا بهیار باتجربه کمک بگیرید.

 44. فاطمه گفت:

  سلام خانوم دکتر خسته نباشید
  من ۲۱ سالمه و از ۱۵ سالگی هموروئید دارم دو تکه گوشت اضافه به اندازه دو نخود دهانه مقعدم دارم الان فعلا دارم یبوست مزمنم رو درمان میکنم ولی دوس دارم هموروئیدم رو عمل کنم ولی یه سوال دارم اونم اینه که آیا جای عمل و بخیه ها میمونه؟مثلا بعد مدتها که خوب بشه خط بخیه مشخصه یا مثل روز اول میشه؟ و اینکه ممکنه همورویید بعد چند ماه عود کنه؟

  1. من لیزر هموروئید را بدون بخیه و اسکار انجام می دهم. لازم است همزمان با درمان یبوست مزمن نسبت به برداشتن گوشت های اضافه ایجاد شده اقدام نمایید. زیرا همین زائده ها یبوست را تشدید می کنند و روند دفع مدفوع را دچار مشکل می کنند.

   1. ساحل گفت:

    ببخشید کسایی که محل زندگیشون دور هست باید چیکار کنن؟؟

    1. با مطب تماس بگیرید و وقت ویزیت آنلاین با واتساپ هماهنگ بفرمایید.

 45. مجتبی گفت:

  با سلام خانم دکتر. من الان ۲ماه پیوند کلیه شدم .و از اون روز تا حالا همش یبوست میگیرم دفع مدفوع خیلی سفت شده .شربت لاکتورز هم میخورم .البته یخورده خون هم همرا باهاش دارم. چیکار باید بکنم یعنی از عوارض دارو هاست؟

  1. احتمالا یکی از عوارض جراحی شما می باشد. توصیه می کنم با متخصص معالج خود در ارتباط باشید و با اجازه ایشان میزان مصرف آب را افزایش دهید. لازم است طبق نظر ایشان یک رژیم غذایی مناسب نیز دریافت کنید.

 46. رضا گفت:

  سلام ممنونم از مقالتون خیلی مفید بود من هم گاهی دچار یبوست میشم که با خیسوندن انجیر خشک در اب وپس از یک شب خیس خوردن هم اب انجیر هم خودشو میخورم خیلی مفیده وسریعا دفع راخت انجام میشه

  1. سلام من هم از قدردانی شما سپاسگزارم. بله استفاده از انجیر با این روش بسیار سودمند است و برای دفع راحت بسیار کمک کننده است. اما اگر بیمار زخم شقاق یا هموروئید در ناحیه مقعد داشته باشد لازم است علاوه بر رژیم غذایی سالم از یک متخصص نیز دارو دریافت کند.

 47. زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر من چند روزی بود معدم کار نمی کرد خیلی اذیت بودم سریس بهداشتی که می رفتم زور میزدم بد الان فک میکنم یه پرده ای چیزی جلوی مدفوع رو گرفته بیرون از سرویس بهداشتی احساس اینکه نیاز به اینه که برم دستشویی داره بد که میرم کار نمیکنه معدم

  1. احتمالا به هموروئید مبتلا شده اید. از مطب وقت ویزیت بگیرید. درضمن هر روز دو بار و به مدت 15 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید و از زور زدن برای دفع مدفوع خودداری کنید. غذای پرفیبر و ملین میل کنید و آجیل و غذاهای یبوست زا میل نکنید.

 48. مجید گفت:

  سلام. 10ماه میشه مشکل گوارش دارم از مقعدم خون میاد و مقعدم درد میکنه،میسوزه،تیر میکشه،حالت رگ به رگ هست متخصص گوارش رفتم قرص بایو بی اس و قرص های دیگر دادند گفتند استفاده کنید خوب نشدید باید برید کولونوسکوپی و… بنده دارو ها را خوردم موقت بهتر شدم و دوباره شروع شد رفتم دکتر عمومی گفتند شما استرس و اضطراب دارید و عصبی هستید و سیگار میکشم و ارثی هست و 20ماه قرص اعصاب وضد افسردگی استفاده میکردم… الان فعلا خون نمیاد ازم ولی مشکل دفع مدفوع دارم اونقدر آب ولرم میخورم تا یک مقدار احساس دفع میکنم و یک کم مدفوع خارج میشه ولی کامل تخلیه نمیشم و احساس میکنم غذا تو گلوم هست… دکتر عمومی تشخیص دادند که بیماری سندروم روده تحریک پذیر دارم… نظر شما چیست ؟

  1. سلام شما باید معاینه شوید. احتمالا به دلیل سندرم روده تحریک پذیر و دفع غیرطبیعی دچار هموروئید و شقاق شده اید که لازم است درمان تخصصی انجام شود. از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 49. نگار گفت:

  سلام‌ من حدود سه سال پیش توی مدرسه نشسته از پله ها افتادم و بعد از اون باسن من درد میکرد حتی نشستنی و الان چند ماهی دفع مدفوع با انگشت انجام میدم و یه بار ی چیز مثل ترشح حس کردم و دو بار انگشتم کم خونی شد و مدفوعم خیلی عجیب بود و یه بارم قرص بیزاکودیل استفاده کردم الان وقتی ک زور میزنم مدفوعم کامل دفع نمیشه و تیکه تیکه و ناقصه و شکمم درد میکنه بعضی وقتا و روده هام صدا میده و الانم باز مثل وقتی ک افتادم باسنم درد میکنه و الان نمیدونم چیکار کنم‌

 50. شکوفه گفت:

  با سلام من حدودا چند ماهه قطر مدفوعم خیلی زیاده و برای دفع خیلی اذیت میشم و حدودا یک هفته ی پیش به همین خاطر فکر می کنم دچار پارگی مقعد شدم و در مدفوعم خون دیدم اما الان برطرف شده و از اون به بعد انگار اصلا مدفوع از روده به مقعد منتقل نمیشه و من هرچه ملین طبیعی مصرف می کنم اصلا فایده نداره لطفا راهکار ارائه بدید

  1. بر اثر یبوست مزمن دچار زخم شقاق شده اید. یکی از عوارض شقاق بروز تنگی مقعد می باشد و لازم است از یک متخصص داروی مناسب دریافت کنید. توصیه می کنم بعد از هر اجابت مزاج نیز 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید. حجم غذای مصرفی شما باید با تعداد دفعات مراجعه به سرویس هماهنگ باشد و رژیم غذایی متعادل داشته باشید.

 51. یوسف هاشمی گفت:

  سلام من وقتی دستشویی میکنم و بلند میشم میرم وضع میگرم و ی قطره از دستشویی میمونه و 5دقیق بعد میاد ولباسم کسیف می‌کنه مجبور. میشم برم ی لباس دیگ بفوشم

  1. دفع مدفوع ناقص می تواند یکی از نشانه های بیماری هموروئید و شقاق باشد. از مطب وقت ویزیت بگیرید.

   1. Mina گفت:

    سلام لطفا در مورد بیوفیدبک راهنمایی کنید که پیش چه متخصصی باید بریم ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. متخصص فیزیوتراپی کف لگن می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

 52. سيامك گفت:

  سلام و عرض ادب من ١٠سالي هست با كمك دست دفع مدفوع را انجام ميدم روده هاي منم تحريك پذير هستن ٣سال پيش من تو شرايط پر استرس قرار گرفتم بعد اون شرايط احساس ميكنم دفع كامل انجام نميشه و از داخل معقدم كف لگنم بسته ميشه و اجازه دفع كامل نميده و همچنين باد كردن پشت معقدم هم هست واحساس سنگينى باسنم رو هم حس ميكنم
  تمام ازمايشاتم انجام شده اعم از كلونسكوپي-سي تي اسكن كف لگن همه چيز نرمال هستش
  ممنونم ميشه منو راهنمايي كنين

  1. از مطب وقت ویزیت بگیرید. با توجه به این که در آزمایشات شما نتیجه ای مشخص نشده است لازم است معاینه شوید و در صورت نیاز آزمایش ها تکرار شوند. دفع مدفوع با کمک دست منجر به ضعیف شدن عضلات مقعد می شود و نباید این عمل را تکرار کنید.

 53. Homa گفت:

  سلام من خانمی ۵۸ساله هستم ۲ ماه هست که دچار پارگی ۳دیسک کمر شدم در مورد پارگی نظر پزشک معالج استراحت مطلق بود چیزی که منو نگران کرده از زمان پارگی دیسک ها متوجه شدم عضلات مقعد مثل سابق نیست و دفع و زور زدن در کار نیست خودم با شیاف همورویید توانستم کمی این مشکل را برطرف کنم آیا حدسم در مورد ارتباط با پارگی دیسک و این مشکل درست است یا علت چیز دیگری است خواهش می کنم منو راهنمایی کنید

  1. زمانی که بیمار فعالیت بدنی کافی ندارد حرکات دودی روده نیز کم می شود. به همین دلیل کم تحرکی منجر به بروز یبوست می شود. توصیه می کنم غذاهای ملین و پرفیبر میل کنید و با توجه به این که فعالیت کمتری دارید مقدار غذای خود را کم کنید. هر روز نیم ساعت قبل از غذا به دستشویی مراجعه کنید که روده ها به دفع مدفوع منظم عادت کنند و دچار تنبلی روده نشوید. اگر بر اثر یبوست دچار هموروئید و دیگر بیماری های مقعد شده اید از یک متخصص دارو دریافت کنید و خوددرمانی نکنید. استفاده غلط از برخی داروها می تواند وضعیت شما را سخت تر کند.

 54. Sara گفت:

  سلام من حدود ۵ سال شاید بیشتره که انجام میدم این کار رو ..علائمی که بیماران دیگه گفتن مثل شکافو احساس سنگو خونریزی و … رو نداشتم یبوست هم ندارم ولی میتونم دفع کنم اما کمی سخت ؛ آخر هم مجبور به استفاده میشم .فقط چند وقت شد حساس شدم زدم تو اینترنت دیدم اینجوری گفته نگران شدم .. نیاز به چی داره این مشکل؟

  1. اگر یبوست و زخم شقاق ندارید احتمالا به دلیل ضعیف شدن عضلات مقعد به این عارضه مبتلا شده اید. اگر احساس می کنید بدون کمک دست نمی توانید دفع مدفوع کامل داشته باشید قبل و بعد از عمل دفع 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید و تمرین کگل را انجام دهید. طی یک الی دو هفته لازم است مشکل شما حل شود و نباید با کمک دست عمل دفع را انجام دهید. اگر طی این مدت بهبودی حاصل نشد از مطب وقت ویزیت بگیرید تا وضعیت سلامت مقعد بررسی شود.

 55. یونس گفت:

  سلام وقت بخیر. شما ویزیت مجازی هم دارید ایا؟؟

  1. سلام برای بیماران راه دور یا ناتوان که امکان مراجعه حضوری ندارند شرایط ویزیت آنلاین با واتساپ وجود دارد.

 56. ساحل گفت:

  البته اصلا درد ندارم ولی میترسم مشکل بزرگتری پیش بیاد ببخشید هموروئید همون گوشت اضافه در ناحیه مقعد هست دیگه؟؟

  1. هموروئید با گوشت اضافه تفاوت هایی دارد و اغلب بیماران این دو مورد را با هم اشتباه می گیرند. در هر صورت هموروئید و گوشت اضافه باید کاملا درمان شوند که در آینده عارضه دار و عفونی نشوند.

 57. lllll گفت:

  سلام یه سوال داشتم من الان ۲ روز میشه که دفعم نسبت به قبل خیلی کم شده و سخت و حس میکنم که کامل معدم خالی نمیشه چی کار کنم؟؟

  1. علاوه بر توجه به رژیم غذایی به یک متخصص نیز مراجعه کنید که دچار هموروئید و شقاق نشده باشید. دفع ناقص معمولا نشانه اسپاسم یا وجود هموروئید در ناحیه مقعد می باشد.

 58. ستاره گفت:

  سلام
  خانم دکتر ، من 45 سالمه ، اخیرا دچار مشکلات دفع شدم عمل هیسترکتومی انجام دادم ، قبلا هم مشکل دفع داشتم نه اینقد ، الن همش احساس عدم تخلیه کامل دارم انگار چیزی در مقعدم هس ، متاسفانه فتق هم دارم و مدفوعم معمولا سفت و اسهالی باهم هس ، بعضی وقتها هم مدفوع مخاطی چن قطره وحالت ژله مانند حتی اگه غذای سفت خورده باشم البته قبل از هیسترکتومی هم این مشکل را داشتم الن بیشتر شده چیزی که خیلی اذیتم میکنه عدم تخلیه کامل که بعد عملم پیش اومد و گاز معده هم معمولاً کامل دفع نمیشه حتی وقتی میرم دستشویی ، فتق دوطرف هم دارم وبعضی اوقات هم از مقعد و هم جلو چیزی شبیه حباب یا باد خارج میشه ، علتش چیه ؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. از مطب وقت ویزیت بگیرید. به جز مشکلات گوارشی احتمالا مقعد شما نیز دچار زخم شقاق شده است و لازم است درمان شود.

 59. شیرین گفت:

  سلام خانم دکتر من در شهرستان زندگی میکنم معاینه شدم و دکتر گفتن شقاق دارم و برای ۴شنبه( فردا)وقت عمل با لیزر دادن ولی هیچ نوع دارو یاشیاف برای تخلیه روده به من ندادن ،این مشکلی ایجاد نمیکنه

  1. این مورد را با جراح خود درمیان بگذارید. بهتر است قبل از عمل روده ها تخلیه شود که تا 24 ساعت بیمار نیازی به دفع مدفوع نداشته باشید.

   1. فرشاد گفت:

    سلام خانم دکتر عزیزم وقت شما بخیر. ممنون از اینکه اطلاعات خوبی به مردم میرسانی.بارعرض پوزش یک هفتس که یه گوشت اضافه خیلی کوچک تقریبا اندازه نصف یه سر کبریت تقریبا شبیه جوش میمونه اما خیلی سفته که از مقعدم بیرون زده سوزش داره اذیتم میکنه همیشه هم مدفوعم سفته اذیتم میکنه خواستم بدونم آیا بواسر میباشد یا نه؟آیا در منزل میشه درمانش کرد؟ممنون از راهنماییتون و از سایت خوبتون🙏🏻

    1. سلام از قدردانی شما سپاسگزارم. احتمالا به هموروئید مبتلا شده اید. علاوه بر کنترل یبوست و نشستن در لگن آب گرم لازم است حتما به متخصص مراجعه کنید و از خوددرمانی در منزل و تست داروهای مختلف در ناحیه مقعد جدا خودداری فرمایید.

 60. ... گفت:

  اینو جا گذاشتم خانم دکتر فقط با اب پر فشار گرم که کل وقتی که توی دستشویی هستم میتونم مدفوع کنم وگرنه همون با دست هم نمیشه🥺

  1. این عمل را تکرار نکنید زیرا آسیب بیشتری به بافت مقعد وارد می کنید. از داروخانه لگن توالت فرنگی و پله توالت فرنگی بگیرید و هر روز چند بار در لگن آب گرم بنشینید.

 61. ادی گفت:

  خانم دکتر سلام بنده از بندرعباس مزاحم میشم من مشکل معقدی ندارم فقط اعتیاد به شیره دارم و مدفوع احابت مزاج ک میکنم مدفوع بصورت دایره دایره مثل توپ پینگ پونگ البته کوچکتر سه چهار روزی یکبار و این خیلی سفت هستن و ب سختی دفع میشه ک بعضی وقتها معقد زخم میشه و همون لحظه احساس سوزش میکنم در کل مشکل دفع مدفوع دارم پیشنهادی هست ممنون میشم

  1. به دلیل مصرف مواد مخدر بدن شما کم آب شده است. مقدار آب مصرفی را به 10 لیوان در روز برساند و مصرف مواد مخدر، چای و قهوه را به حداقل برسانید تا در آینده دچار مشکلات و عوارض دیگر نشوید.

 62. علی گفت:

  سلام،خانم دکتر من یبوست دارم 3روزیکبار دستشوییم جواب میده اونم بازورزدن،یه چیزی مثل یه توده ازداخل مقعدم به بیرون بیرون اومده ایاهموروییددارم،خونریزی ندارم،به طوریکه مجبورمیشم باانگشت بفرستم داخل ضمناقبل ازاینکارباروغن نارگیل چربش میکنم البته تو فرستادن دردداره لطفاراهنمایی کنید

  1. بله شما مبتلا به هموروئید می باشید و اگر درمان نشود دچار عوارض دیگر و تشدید یبوست می شوید.

 63. .... گفت:

  سلام خانم دکتر پسر ۱۶ سالم
  ۲ ساله بعد از مدفوع اون مقدار خیلی کمی که مونده رو با دست خالی میکنم
  حالا دو سه روزه بعد از اون مقدار کن رو دست کمی خون میبینم هیچ دردی-ورمی ندارم
  این کار رو میکردم چون فکر میکردم از نجاست بدورم
  و نمازم رو با خیال راحت میخوندم
  خیلی میترسم
  کمک کنین لطفا
  الان خیلی دارم میترسم

  1. به هیچ عنوان دفع مدفوع را با کمک دست انجام ندهید. اگر بافت مقعد سالم باشد تخلیه به طور کامل انجام می شود و نیازی به استفاده از دست برای تخلیه کامل نیست. احتمالا مبتلا به هموروئید شده اید. از مطب وقت ویزیت بگیرید و از خوددرمانی پرهیز کنید.

 64. محمد گفت:

  سلام خانم دکتر خوبی بنده یه ۷ سالی هست که سمت راست رودم احساس سنگینی می کنم و دفع کامل ندارم پشت باسنم هم موقع دفع درد می گیره ؟چ روش درمانی را برای من پیشنهاد می کنید

  1. بدون تجویز آزمایش و معاینه نمی توان روش درمان مناسبی به شما پیشنهاد کرد. مراقب باشید دفع مزاج نرم و طبیعی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.