بواسیر, هموروئید

دانستنی های بواسیر یا هموروئید

دانستنی های هموروئید یا بواسیر

مادر بزرگ های قدیم به پاکه های گوشت مانندی که در ناحیه مقعد ایجاد می شد بواسیر و یا پیله می گفتند. در علم پزشکی به این پاکه ها و برجستگی های بافت همبند در ناحیه مقعد که گاها با خونریزی و حتی درد همراه هستند هموروئید گفته می شود. این نام از اسم لاتین “هم” به معنای خون و “هموروئید” به معنای خونریزی می باشد. در فارسی قدیم این بیماری را به نام باسورگ می خواندند. این بالشتک ها به کنترل عمل دفع کمک می کنند. گاها بر اثر یبوست، فشار و یا بیماری های گوارشی خونرسانی در این پاکه ها دچار اختلال می شود. با گشاد شدن عروق ناحیه و یا لخته شدن خون در پاکه هموروئید آنها بزرگ شده و از حالت طبیعی خارج می شوند.

بواسیر چیست؟

اگر این ناهنجاری در بالای خط دندانه ای مقعد ایجاد شود به آن بواسیر داخلی می گوییم و اولین علامت آن بی دردی است. زیرا در ناحیه داخلی مقعد پایانه های عصبی احساس درد کمی وجود دارد و بیمار فقط دفع ناقص و احساس وجود توده در ناحیه را گزارش می دهد. گاها خون قرمز روشن که بر روی مدفوع قرار دارد وجود بواسیر داخلی و حتی شقاق مقعدی خبر می دهد. بواسیر خارجی نیز در خارج از خط دندانه ای مقعد ایجاد می شود و به راحتی قابل مشاهده است.

انواع هموروئید

تشخیص انواع بواسیر

همانطور که در بالا اشاره شد انواع بواسیر از لحاظ محل بروز بیماری به دو دسته بواسیر داخلی و بواسیر خارجی تقسیم می شود. در صورتی که هر یک از انواع بواسیر دچار کبودی و لخته خون دردناک در ناحیه شوند به آنها بواسیر ترومبوزه می گوییم. این نوع از بواسیر بسیار دردناک است و معمولا بیمار با حالت اورژانتسی به پزشک مراجعه می کند. بواسیرهای داخلی نیز بر اساس بیرون زدگی به چهار دسته کلی تقسیم می شوند. بنابراین انواع بواسیر را می توان به شرح زیر تشخیص داد:

 • بواسیر داخی درجه یک با کمترین میزان افتادگی بدون بیرون زدگی
 • بواسیر داخلی درجه دو با احساس توده در داخل مقعد و بیرون زدگی ندارد و فقط خونریزی دارد
 • هموورئید داخلی درجه سه که با هر بار عمل دفع از مقعد بیرون می زند و با فشار دست به داخل رانده می شود.
 • بواسیر داخلی درجه چهار که به نام هموروئید پرولابه نیز شناخته می شود. بسیار بیرون زده است و با فشار دست نیز به داخل نمی رود.
 • بواسیر خارجی که در خارج از مقعد قابل مشاهده است و درد بیشتری نسبت به بواسیر داخلی متوجه بیمار است.
 • بواسیر ترومبوزه که ممکن است داخلی و یا خارجی باشد و با کبودی و دردی شبیه به نبض زدن مشخص می شود.
 • بواسیر همراه با زخم شقاق که همراه با سوزش و خونریزی با رنگ قرمز روشن قابل شناسایی است هر کدام از انواع بواسیر ممکن است همراه با شقاق ایجاد شود
 • بواسیر همراه با آبسه مقعدی که خروج چرک و ترشحات بد بو از علائم آن است
 • بواسیر همراه با فیستول که در طولانی مدت بر اثر یک بواسیر و آبسه و زخم درمان نشده بروز می کند

در صورت بروز هر یک از علائم بالا باید به یک متخصص جراحی عمومی که ترجیحا توانایی جراحی با لیزر را دارد مراجعه کنید. معاینه هموروئید در این مواقع تحت شرایط خاصی انجام می شود. در صورتی که بیمار زخم شقاق داشته باشد و درد داشته باشد تحت معاینه انگشتی و فیزیکی قرار نمی گیرد. این گروه از بیماران برای کلونسکوپی و یا عکس برداری از ناحیه ارجاع داده می شوند. بیمارانی که بالای 40 سال هستند و خونریزی دارند برای کلونسکوپی و یا عکس برداری ارجاع داده می شوند. بعد از بررسی نتیجه آزمایش تشخیص بواسیر اعلام می شود.

درمان بواسیر

 اکثر بیمارانی که به بواسیر مبتلا می شوند دچار یبوست مزمن هستند. بنابراین اولین قدم برای درمان بواسیر کنترل یبوست است. دقت کنید در تمام مراحل درمان باید تحت نظر متخصص جراحی عمومی باشید و با خود درمانی زمان طلایی درمان هموروئید را از دست ندهید. درمان بواسیر در بچه ها عموما با تغییر رژیم غذایی کودک و مصرف داروی هموروئید نتیجه بخش خواهد بود. در صورتی که بزرگسالان نیز به موقع اقدام کنند و داروی بواسیر مناسب را از متخصص دریافت کنند بهبودی حاصل خواهد شد.

در مورد بواسیر ترومبوزه باید گفت که جراحی و همورئیدکتومی ترجیحا با لیزر در همان 48 تا 72 ساعت اولیه پیشنهاد می شود. زیرا در صورت عدم تخلیه لخته خون پاکه بواسیر بعد از این ساعات بیمار دچار گوشت اضافه در ناحیه مقعد خواهد شد.

در صورتی که درمان خانگی بواسیر همراه با دارو درمانی توسط متخصص جراحی نتیجه بخش نباشد و زمان طلائی درمان بواسیر گذشته باشد. توصیه بر این است که بیمار تحت عمل جراحی بواسیر قرار بگیرد. معمولا جراحی بواسیر با لیزر توصیه می شود. با برداشتن پاکه بواسیر با لیزر عوارض جراحی هموروئید کمتری متوجه بیمار خواهد بود. در صورتی که بیمار دچار یکی از انواع بواسیر پیچیده و همراه با دیگر بیماری های مقعد باشد. با لیزر می توان در یک جلسه و بدون خونریزی جراحی را انجام داد.

دوره نقاهت بعد از جراحی بواسیر با لیزر نسبت به جراحی با تیغ جراحی و کوتر و غیره بسیار کوتاه تر است. درجه عود بواسیر نیز بعد از این روش جراحی نزدیک به صفر است و ناحیه لیزر شده دیگر دچار مشکل نخواهد شد. برخی از افراد اجازه عمل جراحی بواسیر ندارند بنابراین می توان از لیزر کم توان غیر جراحی برای درمان هموروئید آنها کمک گرفت. لیزر درمانی غیر جراحی برای برخی از انواع هموروئید و ترمیم برخی از زخم های مقعدی کاربرد دارد. هر یک از انواع لیزر اگر به موقع و به جا توسط متخصص جراحی و لیزر باتجربه به کار بسته شود سودمند خواهد بود.

مراحل درمان بواسیر

با توجه به مواردی که در بالا ذکر شد مراحل درمان انواع بواسیر به ترتیب زیر است:

 • کنترل یبوست با تغییر رژیم غذایی و افزایش فعالیت روزانه
 • مصرف داروی بواسیر که توسط متخصص تجویز می شود
 • لیزر درمانی بواسیر
 • جراحی بواسیر ترجیحا با لیزر پرتوان

جلوگیری از بواسیر

برای جلوگیری از بواسیر توصیه می شود روزانه 12 عدد میوه میل کنید. سعی کنید این میوه ها را به دقت انتخاب کنید. بهترین میوه برای درمان بواسیر یا بواسیر میوه های کم کالری، پرآب و پرفیبر است. همچنین استفاده از پله توالت فرنگی که با نام “اسکاتی پاتی” معروف است به یک دفع کامل در حالت چمباتمه کمک می کند. خودداری از نشستن طولانی بر روی سطوح سخت  به مدت طولانی بسیار مهم است.

برای نشستن بر روی سطوح از صندلی و یا بالش نرم مثل بالش های دونات استفاده کنید تا کمترین میزان فشار به ناحیه مقعد وارد شود. از بروز هرگونه فشار و حساسیت بر روی ناحیه جلوگیری کنید. خوردن مقدار زیاد شیرینی و ادویه و فلفل و همچنین مصرف زیاد غذاهای فست فود و آماده منجر به خارش مقعد و در نهایت بروز هموروئید و حتی شقاق می شود.

سوالات متداول  بواسیر

1-درمان بواسیر خارجی به چه شکل است؟

اولین قدم برای درمان بواسیر خارجی برداشتن فشار از روی این ناحیه است. اگر بر سطوح سخت برای مدت طولانی می نشینید و یا دچار یبوست هستید حتما این موانع را رفع کنید. بدین ترتیب در درمان و جلوگیری از بواسیر خارجی قدم بزرگی برداشته اید. در هر مرحله از درمان بواسیر خارجی باید تحت نظر متخصص جراحی عمومی باشید. جراح متخصص بواسیر ابتدا برای شما داروی مناسب هموروئید تجویز می کند و در مراحل بعدی در صورت نیاز اقدام به جراحی و یا لیزر بواسیر خارجی می نماید. داشتن یک سبک زندگی سالم به درمان و پیشگیری از این بیماری کمک شایانی می نمایند.

2-علائم بواسیر چیست؟

علائم و نشانه های بواسیر بسته به نوع بواسیر متفاوت است. هر یک از انواع بواسیر خارجی و داخلی ممکن است یکی یا همه علائم بروز بواسیر را از خود نشان دهد. مهمترین علامت بواسیر داخلی بی دردی است. مبتلایان بواسیر داخلی توده ای را در ناحیه داخلی مقعد احساس می کنند که در درجات 3 و 4 با بیرون زدگی آن مواجه می شوند. خونریزی و مشاهده خون روشن در مدفوع یا بعد از اجابت مزاج از دیگر علائم هموروئید یا بواسیر است. در برخی موارد بواسیر همراه با شقاق یا آبسه است که درد شدید و عفونت و ترشحات چرکی همراه با آن قابل مشاهده است. هموروئید ترومبوزه نیز به صورت یک برجستگی متورم داغ و کبود رنگ قابل شناسایی است. این نوع بواسیر با درد شدیدی همراه است.

3-بواسیر خارجی چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست در خارج از خط دندانه ای مقعد ایجاد می شود. این نوع از بواسیر معمولا دردناک است و با یک معاینه سطحی توسط متخصص جراحی عمومی قابل تشخیص است. در مراحل اولیه با رعایت رژیم غذایی مناسب و مراجعه به موقع به پزشک و دریافت داروی بواسیر قابل درمان و کنترل است.

4-آیا درمان خانگی و گیاهی بواسیر موثر است؟

درمان های خانگی بواسیر زمانی موثر خواهند بود که تحت نظر متخصص جراحی و با مشورت پزشک معالج انجام شوند. با مراجعه به موقع به پزشک تشخیص دقیقی بر نوع بیماری بواسیر گذاشته می شود و همزمان با مصرف داروهای بواسیر می توانید از درمان های گیاهی و خانگی بواسیر نیز بهره ببرید. این نوع درمان ها اگر نا به جا و نادرست انجام شوند منجر به تشدید بیماری خواهند شد. درمانی برای بواسیر موثر است که نتایج آن را در همان روزهای اولیه مشاهده کنید. طولانی شدن دوره درمان بواسیر به خصوص در هنگام درمان های خانگی زنگ خطری است که باید به آن توجه کنید.

5-آیا بواسیر ترومبوزه را باید جراحی کرد؟

در کتاب های مرجعه جراحی و پزشکی ذکر شده است که باید لخته خون بواسیر ترومبوزه در همان ساعات اولیه سریعا توسط متخصص جراحی تخلیه شود. به تاخیر انداختن آن منجر به بروز عارضه گوشت اضافه مقعدی می شود. علاوه بر این بیمار تا فروکش کردن درد و التهاب ترومبوز درد و ناراحتی زیادی را متحمل می شود.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

14 دیدگاه برای “دانستنی های بواسیر یا هموروئید

 1. Avatar Ela گفت:

  با سلام و خسته نباشید، من مدتی هست متوجه شدم بواسیر (هموروٸید خارجی) دارم. البته بدون درد و خونریزی هست. من یه دختر بیست و هفت ساله هستم و هنوز ازدواج نکردم و این موضوع رو هم از خانواده ام پنهان نگه داشتم. الان نمیدونم به پزشک مراجعه کنم یا نه، با خوندن این چیزا یکم نگران میشم.ممنون میشم راهنماییم کنید. سپاس فراوان

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام جای نگرانی نیست به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید و موضوع را هم با خانواده در میان بگذارید. این یک بیماری شایع است که در اکثر مواقع بر اثر یبوست بروز می کند. با لیزر هموروئید می توانید بدون اسکار جراحی به درمان قطعی این بیماری برسید.

 2. Avatar saman گفت:

  سلام خانوم دکتر من ۲۸ سالمه و حدود ۵ سالی هست که درگیر این مریضی هستم.من خونریزی ندارم.بواسیر معقدی دارم بیرونی.مشکل یبوست هم ندارم.فقط هر چند وقت متورم میشه و درد داره لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام مراقب باشید به ناحیه مقعد فشار وارد نکنید. غذاهای پرادویه و فست فود و فلفل نیز می توانند منجر به بروز بواسیر شوند. حتما به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کنند و داروی مناسب بواسیر دریافت کنید.

 3. Avatar پرنیان گفت:

  سلام خانم دکتر دختر من در ده ماهگی دچار یبوست شد و در دفع مشکل داشت کمکم بیماری تشدید شد و احتمال بواسیر است داروهای گیاهی و شیمیایی توسط متخصص داده شده ولی اثر نداشته در هنگام مدفوع درد دارد والان نزدیک یک سال است که با این مشکل رو به رو هستم هر بار دفع مزاج همراه با درد وگریه است در ظاهر مشکلی ندارد و احتمالا داخلی است لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ایشان باید ویزیت شوند. لطفا از مطب وقت ویزیت حضوری یا ویزیت آنلاین بگیرید.

 4. Avatar Zaha گفت:

  سلام خانم دكتر،چند روزيه متوجه يه برامدگي كوچيك داخل مقعد شدم،اين برامدگي نه درد داره و نه خونريزي!فقط با لمس دست فهميدم!خيلي نگرانم منتظر بودم بعد دو روز از بين بره ولي نرفت😔ممكن بواسير باشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر بواسیر باشد طی چند روز با کنترل یبوست و تغییر سبک زندگی باید بهبود یابد. معمولا بواسیر داخلی درد ندارد و بیمار در مراحل اولیه فقط برآمدگی و یا دفع ناقص را متوجه می شود. اگر به موقع به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید با دارو درمان بواسیر امکانپذیر است.

 5. Avatar نادر سرگز گفت:

  سلام. مشکل بواصیر و افتادگی روده گرفتم.۵ سال.بعد از اجابت مزاج بیرون می اید و با فسار انگشت داخل میرود.نمی خواهم عمل کنم.راه حل و یا لیزر درمانی و زالو و…دارد ممنون.تماس

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ابتدا به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید. بعد از معاینه تشخیص و درمان نهایی اعلام می شود. در این مرحله از بیماری روش های سنتی درمان هموروئید پاسخگوی نیاز شما نخواهد بود.

 6. Avatar فاطمه 38 گفت:

  سلام. ممنون از وقتی که میگذارید. من سه روزی دچار گرفتگی روده هام شدم که ابتدا از زیر معده ام شروع شد و بعد کل شکمم را گرفت. دفع گاز هم به سختی و درد اور بود و اجابت مزاج هم نداشتم. چند روز بعد از ان احساس توده ای در ناحیه مقعد دارم. دفع گاز و اجابت مزاج با درد زیاد در این ناحیه است. حالت مدفوع هم طبیعی است. اما دفع ناقص و دردناک دارم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   اکر در ناحیه مقعد دردی ندارید و مدفوع طبیعی است باید به یک متخصص داخلی و یا متخصص گوارش مراجعه کنید.

 7. Avatar لیلا گفت:

  سلام ، همسرم مدتیه که خونریزی مقعدی داره البته بدون درد
  به دکتر مراجعه کردیم و گفت هموروئیده و باید عمل بشه ، ایشون حدود ۱۷ ، ۱۸ سال قبل هم عمل جراحی سنتی رو انجام داده ولی الان دوباره برگشته
  البته دکتر بهش کلونوسکوپی هم داد که قراره دو روزه دیگه انجام بده
  ما در مورد عمل با لیزر سوال کردیم که گفت اصلا خوب نیست و بدرد نمیخوره الان موندیم که چیکار کنه ،با اینکه من هر چه تو سایتها خوندم از لیزر خیلی تعریف میکنن لطفا راهنما کنین .
  آیا جراحی با لیزر واقعا موثرتر از سنتیه ؟
  ما مشهدیم اگر لطف کنین یه جراح خوب تو مشهد معرفی کنین ممنون میشم .

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام مزیت لیزر نسبت به جراحی سنتی با دلایل کاملا علمی بارها توضیح داده شده است. مسلما جراحی هموروئید با لیزر پرتوان بهتر است جراحی با تیغ یا کوتر است. متاسفانه در مشهد متخصص جراحی و لیزر نمی شناسم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *