شقاق فیشر مقعد

دوره نقاهت بعد از عمل شقاق

نقاهت بعد از جراحی شقاق مقعد

دوره نقاهت بعد از عمل شقاق  یا دوره بعد از ترک بیمارستان. اگر عمل جراحی شقاق شما سرپایی باشد، در همان روز عمل می توانید مرخص شوید. برای رهایی از اثر دارو های بی حس کننده باید باقی روز را استراحت کنید. شما به همراهی و مراقبت یک نفر حداقل به مدت بیست و چهار ساعت پس از ترخیص نیاز خواهید داشت.

آیا به مرهم گذاری و پانسمان نیاز خواهم داشت؟

ممکن است زخم شما پانسمان شده باشد. برای کندن پانسمان، روز بعد از جراحی در حمام اقدام کنید.

باید باند را به آرامی بردارید. امکان میزان کمی خونریزی در محل زخم وجود دارد پس اگر خون دیدید نگران نشوید. اگر در مورد مقدار خونریزی نگران شدید با پزشک خود تان تماس بگیرید.

خون در توالت بعد از جراحی شقاق مقعد

آیا خون ریزی خواهم داشت؟

تجربه مقدار کمی خونریزی پس از عمل جراحی شقاق طبیعی است، مخصوصا هنگامی که پانسمان را باز می کنید. خونریزی پس از باز کردن پانسمان با گذشت زمان به مرور کم تر می شود. دقت کنید که به هیچ گونه پماد و دارویی برای این نوع از خونریزی نیازی نیست.

آیا هیچ گونه احساس دردی خواهم داشت؟

مثل هر عمل جراحی دیگری، در دوره نقاهت بعد از عمل شقاق احساس اندکی درد کاملا طبیعی خواهد بود، در روزهای آتی بعد از عمل این درد زیاد تر می شود و سپس کاملا بر طرف می شود. اگر جراحی با لیزر انجام شود میزان درد بسیار ناچیز است و با یک مسکن ساده قابل کنترل است.

مسکن ها:

پزشک شما برایتان مسکن تجویز خواهد کرد. مسکن ها را به طور مرتب و طبق دستور پزشک مصرف کنید تا سطح دارو در بدن شما به مقدار پیوسته ای باقی بماند. حتی اگر احساس درد نمی کنید. اگر احساس درد شدیدی داشتید به هیچ عنوان بدون توصیه پزشک دوز دارو را زیاد نکنید.

در دستشویی باید توقع چه چیزی را داشته باشم؟

مطمئن شوید که پانسمان شما به اندازه کافی نرم باشد تا مطمئن شوید که زخم شما و بخیه های تان آسیب نمی بینند. اگر پانسمان به اندازه کافی مرطوب نشده باشد به پوست ناحیه می چسبد و جدا کردن آن سخت می شود و ممکن است به پوست آسیب برساند. بنابراین در جدا کردن پانسمان صبور باشید. اگر پانسمان به اندازه کافی مرطوب شده باشد به راحتی و بدون هیچ گونه درد از ناحیه جدا خواهد شد.

در دوره نقاهت بعد از عمل شقاق باید از رژیم غذایی حاوی مقادیر فیبر بالا استفاده کنید تا دفع ادرار شما راحت تر صورت گیرد و زخم هایتان سر باز نکند و هم چنین راحت تر به دستشویی بروید.

برای این کار حجم میوه و سبزیجات غذای خود را افزایش داده و از آب و نوشیدنی ها بیش تر استفاده کنید.

به طور طبیعی در دوره نقاهت بعد از عمل شقاق نباید در دفع ادرار و مدفوع تان مشکلی پیش بیاید. برای جلوگیری از یبوست ممکن است پزشک شما شربت و یا پودر ملین تجویز کند. مراقبت های خانگی برای جلوگیری از یبوست را رعایت کنید. در این صورت احتمال ابتلا به عود شقاق و یا درد شدید بعد از عمل جراحی شقاق پایین خواهد آمد.

حمام سیتز بعد از جراحی شقاق مقعد

تمیز نگه داشتن اطراف زخم

تمیز نگه داشتن اطراف زخم در دوره نقاهت بعد از عمل شقاق بسیار اهمیت دارد. توصیه ما به شما شستشوی روزمره محل زخم با آب ولرم است. (در صورت امکان) این کار هم چنین به کاهش درد شما کمک می کند.

به هیچ عنوان از صابون، شامپو و یا هر نوع محصول آرایشی بهداشتی دیگری تا زمان بهبودی کامل زخم هایتان استفاده نکنید. با اجازه پزشک می توانید از شامپو بچه استفاده کنید. استفاده از این نوع محصولات می تواند موجب تحریک محل جراحی شود.

در صورت مشاهده خونریزی در حمام نگران نباشید، این موضوع با گذر زمان کم تر خواهد شد. اگر می توانید محل زخم را با پاک کننده های فاقد الکل تمیز کنید.

بعد از هر بار شستشو محل را خشک کنید اما مراقب باشید از دستمال توالت کاغذی زبر استفاده نکنید.

چه زمانی می توانم به فعالیت های روزمره خود باز گردم؟

پایان دوران نقاهت بستگی به وسعت جراحی شما و روش جراحی شقاق دارد. اگر فعالیت کاری شما شدید نیست زودتر می توانید به کار خود باز گردید. اگر جراحی شما با لیزر انجام شود مسلما می توانید سریعتر به فعالیت های روزمره خود بازگردید. بعد از جراحی شقاق با لیزر یک روز بعد از عمل می توانید به کارهای روزمره خود برسید.

از انجام کار های سنگین مثل بلند کردن اجسام سنگین و دویدن در طول هفته اول بپرهیزید. به مرور به میزان فعالیت خود بیافزایید. نباید تا پیش از بهبودی کامل زخم هایتان به استخر بروید. برای اطلاع از فعالیت ورزشی بعد از جراحی شقاق اینجا کلیک کنید.

آیا بیماری شقاق  بازگشت پذیر است؟

بیماری شقاق می تواند بازگشت پذیر باشد. احتمال بازگشت شقاق در لیزر شقاق بسیار پایین تر از دیگر روش های جراحی شقاق است. می توان با مصرف مقادیر بالای غذاهای حاوی فیبر نظیر برنج قهوه ای، سیب زمینی آبپز، و میوه ها و سبزیجات از بازگشت آن جلوگیری کرد. سعی کنید دو لیتر مایعات را به طور روزانه مصرف کنید. این کار به افزایش حجم مدفوع و نرم شدن مدفوع کمک می کند.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *