کیست مویی

عمل جراحی کیست مویی چگونه است؟

عمل جراحی کیست مویی چگونه است

عمل جراحی کیست مویی ممکن است به دو روش باز یا بسته انجام شود. چگونگی انجام این دو نوع عمل جراحی کیست مویی تفاوت ها و اشتراک هایی با یکدیگر دارند. اصول اولیه تمام جراحی های کیست مویی بر پایه تخلیه ، خشک کردن و از بین بردن جدار کیست می باشد. اگر این سه مرحله به طور کامل و اصولی انجام شود امکان عود کیست مویی به صفر نزدیک خواهد شد. هرچند که برای جلوگیری از عود کیست مویی علاوه بر یک جراحی موفق نیاز به یک مراقبت اصولی و از بین بردن موهای زائد ناحیه نیز وجود دارد. عمل جراحی کیست مویی ممکن است به طور سرپایی در کلینیک یا بیمارستان انجام شود. این جراحی را می توان با بی حسی نخاعی انجام داد و نیازی به بیهوشی ندارد. در ادامه به چگونگی عمل جراحی کیست مویی به هر دو روش می پردازیم.

جراحی کیست مویی با لیزر پروب لیزر از سوراخ کوچکی وارد جدار کیست مویی شده است

عمل جراحی باز کیست مویی چگونه است؟

عمل جراحی باز کیست مویی ممکن است با لیزر پرتوان، کوتر، یا تیغ جراحی انجام شود. اما آنچه که نوع این جراحی را معین می کند باز گذاشتن زخم بعد از جراحی کیست مویی می باشد. به این معنی که بعد از برداشتن کیست مویی و از بین بردن جدار کیست زخم باز گذاشته می شود و با بخیه بسته نمی شود. نکته مهم بعد از جراحی باز کیست مویی است که بیمار نیمی از زحمت روند درمان را به عهده دارد. یعنی بیمار باید به طور روزانه داخل زخم را شستشو دهد و با پانسمان فشاری داخل زخم باز کیست مویی را پر کند. بهتر است پانسمان کیست مویی در روزهای اولیه توسط یک پرستار یا بهیار باتجربه انجام شود. همچنین یک همراه داشته باشید که به خوبی این روند پانسمان کردن زخم را آموزش ببیند. زیرا پانسمان صحیح عمل جراحی باز کیست مویی  برای جلوگیری از عود کیست مویی بسیار حیاتی است.

باتوجه به روند سخت مراقبت های بعد از جراحی باز کیست مویی توصیه می شود افرادی که شاغل هستند و یا نوجوانانی که نسبت به مراقبت زخم سهل انگار هستند از این روش استفاده نکنند. بهتر است این گروه از بیماران تحت روش جراحی بسته کیست مویی درمان شوند.

بعد از جراحی باز کیست مویی زخم جراحی باز گذاشته شده است

عمل جراحی کیست مویی بسته چگونه است؟

بهتر است عمل جراحی بسته کیست مویی با لیزر پرتوان و کم توان به طور همزمان انجام شود. این نوع جراحی یا با ایجاد سوراخ های بسیار کوچکی انجام می شود و یا بعد از باز کردن زخم به طور کامل بخیه می شود و زخم با بخیه بسته می شود. در برخی موارد نیز متخصص جراحی عمومی و لیزر تشخیص می دهد که بخشی از زخم باز بماند یا برای خرج ترشحات داخل زخم از درن استفاده نماید. بهترین روش عمل جراحی کیست مویی با لیزر کیست مویی به روش بسته و پلاستیک است. زیرا بیمار مشکلات پانسمان زخم باز کیست مویی را ندارد و احتمال عود این نوع جراحی بسیار پایین است.

نوع دیگری از جراحی بسته کیست مویی جراحی فلپ می باشد. جراحی فلپ کیست مویی هرچند که از زخم باز خبری نیست اما بخش وسیعی از بافت برش می خورد و تحت جراحی قرار می گیرد. به علاوه جای بخیه و اسکار جراحی کیست مویی به روش فلپ بسیار زیاد است و نمای بسیار زشتی بر روی بدن بیمار به جای می گذارد.

در مورد جراحی بسته کیست مویی مهارت و تجربه جراح بسیار در جلوگیری از عود کیست مویی موثر و تعیین کننده است.  بنابراین برای درمان و جراحی کیست مویی به روش بسته به یک متخصص جراحی و لیزر با سابقه و خوش نام در این زمینه مراجعه کنید. در هر دو روش جراحی لازم است که بیمار موهای زائد ناحیه را با یک روش مناسب مثل لیزر مو، موهای زائد ناحیه از بین ببرد.

مقایسه جراحی بسته کیست مویی به روش فلپ و لیزر

 

بعد از عمل جراحی کیست مویی حال بیمار چگونه است؟

با توجه به این که این جراحی تحت بی حسی نخاعی انجام می شود لازم است که بیمار تا 24 ساعت راه نرود و در حالت خوابیده باشد. بیمارانی که بی حسی نخاعی می گیرند در صورتی که زیاد راه بروند دچار عارضه سر درد می شوند. بیمارانی که تحت جراحی کیست مویی به روش باز قرار می گیرند دوره نقاهت طولانی را طی می کنند و ممکن است درد بعد از جراحی کیست مویی هفته ها تا بسته شدن زخم ادامه داشته باشد. بیمارانی که تحت جراحی بسته با لیزر قرار می گیرند درد زیادی را تجربه نخواهند کرد و با یک مسکن ساده می توانند درد بعد از جراحی کیست مویی بسته را کنترل کنند.

مراحل انجام جراحی بسته کیست مویی به روش فلپ

بیمارانی که تحت جراحی بسته قرار می گیرند لازم است یک الی دو بار بعد از جراحی برای کشیدن بخیه کیست مویی به جراح معالج خود مراجعه کنند. معمولا بخیه اول 10 روز بعد از جراحی و بخیه دوم 20 روز بعد از جراحی کشیده می شود. برخی بیماران نیز یک بار نیاز به کشیدن بخیه دارند که زمان مناسب کشیدن بخیه را جراح معالج در همان روز عمل تعیین می نماید.

بیماران تحت جراحی باز لازم است روزانه پانسمان زخم را تمیز و تعویض نمایند. بهتر است روزهای اول از یک پرستار یا بهیار برای انجام صحیح این کار کمک بگیرید. بیمارانی هم که تحت جراحی بسته قرار می گیرند می توانند روزانه زخم بسته را با سرم شستشو تمیز و خشک کنند و نیازی به پانسمان ندارند.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *