شقاق فیشر مقعد

عوارض جراحی شقاق

عوارض جراحی شقاق مقعدی

شقاق مقعد یک پارگی یا شکاف همراه با درد در ناحیه مقعد است. مقعد دریچه ای باز است که از طریق آن مدفوع از بدن عبور می کند و این پارگی ها معمولا درون این کانال ایجاد می شوند. Sphincterotomy  مقعد یکی از روش های جراحی و درمان شقاق مزمن مقعد می باشد. توجه داشته باشید که در کنار فوایدی که این شیوه درمانی دارد از وجود عوارض جراحی شقاق نباید غافل شد.

چه زمانی از روش جراحی شقاق استفاده می شود؟

همانطور که می دانید اسپاسم عضلانی در مقعد به راحتی می تواند باعث جلوگیری از بهبود شقاق یا فیشر مقعدی شود. sphincterotomy این اسپاسم را در عضلات ناحیه از بین می برد. شکاف های ایجاد شده در ناحیه مقعد اغلب با اجرای مراحل خاص مانند:

 • رعایت رژیم غذایی مناسب و همراه با فیبر بالا
 • نوشیدن مقدار زیادی مایعات و آب در طول روز
 • استفاده از نرم کننده های مدفوع و ملین ها
 • حمام گرم
 • استفاده از دارو های کاربردی موضعی و … برطرف خواهند شد.

هنگامی که این روش ها کارایی نداشته باشند روش جراحی شقاق یا اسفنکتروتومی انجام خواهد شد. این روش به شقاق مقعد اجازه می دهد تا بهبود یابد و درد و اسپاسم را کاهش خواهد داد.

درد یکی از عوارض جراحی شقاق است که می تواند تا مدت ها با بیمار همراه باشد اما در بیشتر موارد به خصوص اگر جراحی شقاق با لیزر انجام شده باشد، درد در عرض چند روز برطرف می شود.

چطور از عوارض جراحی شقاق مقعد جلوگیری کنیم

عوارض جراحی شقاق کدامند؟

مشکلات ناشی از این روش با توجه به وسعت شقاق، تبحر جراح و ذات روش جراحی می تواند کم یا زیاد باشد، پزشک شما معمولا مشکلات بالقوه را بررسی می کند.

عوارض جراحی شقاق شامل موارد ذیل می باشند:

 • تحمل درد
 • ناتوانی در کنترل خروج گاز های روده و مدفوع از رکتوم
 • واکنش های جانبی بیمار به بیهوشی
 • عفونت
 • خونریزی
 • شکل گیری آبسه یا فیستول مقعد

قبل از روش جراحی شقاق

قبل از عمل جراحی، پزشک شما میزان وسعت و انتشار شقاق را با معاینه هموروئید و شقاق و بررسی تاریخچه سلامت بیمار بررسی می کند. پزشک در هنگام معاینه هر نوع توده و یا ناهنجاری را مورد ارزیابی قرار می دهد.  بیماران دچار شقاق و درد شدید تحت معاینه انگشتی قرار نمی گیرند.

در روزهای پیش از عمل برای جلوگیری از برخی عوارض جراحی شقاق پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که بیشتر قدم بزنید تا روده ها پاکسازی و تخلیه شوند.

روز قبل از جراحی صبحانه و ناهار سبک بخورید.

از مایعات سالم مانند آب، آب میوه طبیعی و نوشیدنی های بدون کافئین و بی ضرر استفاده کنید. در مورد اینکه چه مایعاتی مجاز است، بهتر است با پزشک خود صحبت کنید.

بعد از نیمه شبی که فردای آن جراحی دارید بهتر است هیچ نوشیدنی میل نکنید.

شما همچنین باید با پزشک خود در مورد دارو ها، گیاهان و مکمل های غذایی صحبت کنید. ممکن است از شما خواسته شود تا مصرف دارو ها را یک هفته قبل از عمل متوقف کنید.

قبل از انجام این عمل و جهت اجتناب از عوارض جراحی شقاق بهتر است با پزشک خود در مورد راه های مدیریت عواملی که ممکن است خطر ابتلا به عوارض جانبی را افزایش دهد بیشتر صحبت کنید.

برخی از این راهکار ها شامل موارد زیر می باشند:

 • اجتناب از سیگار کشیدن
 • نوشیدن مایعات
 • کنترل بیماری هایی از قبیل دیابت و چاقی

با لیزر درمانی برای همیشه با عوارض جراحی شقاق خداحافظی کنید

با توجه به اینکه جراحی اسفنکترومی مقعد یک روش موثر است اما عوارض جراحی شقاق و خطراتی که می تواند با خود به همراه داشته باشد سبب می شود تا متخصص جراحی ماهر آن را به عنوان راهکار های ثانویه برای درمان انتخاب نمایند.

خوشبختانه با روی کار آمدن روش های درمانی بهتر و موثرتر مانند لیزر شقاق دیگر بیمار مجبور به تحمل عوارض جراحی شقاق نیست. لیزر شقاق یک راهکار عالی است که عود مجدد این بیماری را نزدیک به صفر رسانده است و بیماران می توانند با اطمینان خاطر از مزایای این روش درمانی بهره مند شوند.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *