هموروئید

هموروئید ترومبوزه

هموروئید ترومبوزه

هموروئیدهای ترومبوزه  بصورت برآمدگی کبود رنگ و دردناک در آندودرم دیده می شوند, 48 تا 72 ساعت اول درد شدید و ناراحت کننده ایجاد می کنند و بعد از آن درد کاهش می یابد. در صورتی که بیمار در مرحله ابتدایی مراجعه نماید بهترین روش درمان هموروئید ترومبوزه هموروئیدکتومی با لیزر می باشد. روش هموروئیدکتومی در واقع برداشتن و خارج کردن لخته هموروئید ترومبوزه است و پیشنهاد می شود حتما با لیزر برداشته شود یا با تابش لیزر تحلیل رود , زیرا عمل جراحی باز و سنتی هموروئید ترومبوزه دوره نقاهت طولانی تری دارد و بیمار درد زیادی را متحمل می شود. با توجه به تشخیص پزشک بهترین روش درمان همورئید ترومبوزه یکی از دو روش لیزر درمانی آن و یا برداشتن لخته با لیزر است. عمل جراحی باز و سنتی هموروئید ترومبوزه دوره نقاهت طولانی تری دارد و بیمار درد زیادی را متحمل می شود.

درمان هموروئید ترومبوزه

درمان هموروئید ترومبوزه در 48 ساعت اول

اگر بیمار مبتلا به هموروئید ترومبوزه در 48 ساعت اول مراجعه کند می توان با درمان های محافظه کارانه بیماری را درمان کرد. هموروئید ترومبوزه همانطور که اشاره شد تجمع خود و لخته و ترومبوز در ناحیه مقعد است. هموروئید ترومبوزه گاهی درد زیادی دارد و گاهی نیز به دلیل ناحیه ای که در آن تشکیل شده درد زیادی ندارد. اگر هموروئید ترومبوزه زیاد بزرگ نباشد و درد زیادی نداشته باشد دارو درمانی و مراقبت های خانگی به بیمار پیشنهاد می شود. با مصرف داروهایی که پزشک متخصص جراحی تجویز می کند و نشستن در لگن آب ولرم رفته رفته ترومبوز کوچک شده و درد ناحیه کاهش می یابد.

گاهی نیز بیمار مبتلا به هموروئید ترومبوزه دچار ترومبوز بزرگ و شدید و همچنین دردناک است. در این مواقع با شکاف دادن جدار هموروئید لخته و خون را خارج کرده و به میزان قابل توجهی از درد بیمار کاسته می شود. شکافی که بر روی همورئید ترومبوزه ایجاد می شود را هم می توان با تیغ جراحی ایجاد کرد و هم با لیزر. پیشنهاد متخصصینی که هم با تیغ جراحی کار کرده اند و هم با لیزر بر این است که از لیزر هموروئید استفاده شود. در تمامی مراحل درمان همورئید ترومبوزه یک رژیم غذایی مناسب و پر فیبر بسیار مهم و کاربردی است.

چهار دلیل برای لیزر هموروئید ترومبوزه

۱. درد خیلی شدید و غیرقابل تحمل
۲. زخم شدن هموروئید ترومبوزه
۳. پارگی هموروئید ترومبوز
۴. بیمار در ۴۸ ساعت اول بروز بیماری مراجعه کند

قبل بعد لیزر هموروئید ترومبوزه

شرايط اورژانس در هموروئيد

گاهی بيمار با هموروئيدهای خيلی دردناك مراجعه می كند كه ممكن است اين درد زياد به علت ترومبوز ، بيرون زدگی كه جا نمی رود، و احتقان شديد هموروئيد باشد طبق اخرين كتاب های مرجع توصيه شده اگر بيمار در اين مرحله مراجعه كند بهتر است در همان ٢٤ ساعت اول تحت عمل قرار بگيرد زيرا درمانهای ديگر سبب طولانی شدن مرحله ی درمان می شود

درمان هموروئید ترومبوزه با لیزر

هموروئید در بيماری ايدز

بیمارانی که مبتلا به ایدز هستند هرگونه عمل جراحی برای آنها می تواند خطر آفرین باشد. به همین دلیل این دسته از بیماران باید از درمان های محافظه کارانه که در بالا ذکر شد استفاده کنند. همچنین استفاده از لیزر کم توان و درمان همورئید بدون جراحی برای این دسته از بیماران توصیه می شود. تا عمل جراحی خطر و تهدیدی برای جان آنها نباشد.

شروع بیماری هموروئید ترومبوزه یا خارجی

شروع این بیماری به این صورت بوده که بیمار به راحتی شب را می­خوابد و هنگام صبح یا نیمه شب با احساس درد شدید یا تورم در ناحیه اطراف مقعد از خواب بیدار شده و زمانی که به آن ناحیه دست میزند متوجه یک برجستگی در قسمت لبه­ی بیرونی مقعد می­شود. به علت پاره شدن وریدهای ناحیه خارجی مقعد، در آن منطقه خون­ریزی ایجاد می­گردد و به علت بافت سفتی که اطراف آن دارد، خونریزی محدود شونده خواهد بود. بافت شریانی وریدی فشار مخصوص خودش را داشته همان فشار خون معمولی که سعی دارد توسعه پیدا کند اما بافت پوست و بافت پیوندی موجود در اطراف آن مانع می­شود و تضاد بین این دو موجب درد نبض­دار می­شود که تحمل آن برای بیمار بسیار سخت است. در تمام سنین این مورد اتفاق می­افتد به خصوص در سنین پرکاری و جوانی زیرا در این سن فعالیت و استرس بیشتر می­باشد.

همانطور که گفته شد بیمار با یک درد ناگهانی و توده در اطراف مقعد به پزشک مراجعه کرده و در معاینه این توده کاملا مشخص می­باشد. یکی از شایع­ترین بیماری­ها و دلایل اصلی دردهای ناگهانی مقعد، هموروئید ترومبوزه است.

درمان هموروئید ترومبوزه

برای درمان این بیماری با توجه به اندازه آن، روش­های متفاوتی وجود دارد. در اندازه­هایی که زیر 1 تا 2 میلی­متر می­باشد، از درمان نگه­دارنده یا درمان دارویی می­توان استفاده کرد که مسکن و ملین، یک درمان بوده اما در مواردی که اندازه آنها از 1 میلی­متر بیشتر باشد برای درمان حتما باید جراحی و یا لیزر انجام شود. در این شرایط بیمار درد بسیار زیادی داشته و همورویید محدود شونده نمی­باشد و در صورتی که محدود شود، مثل زگیل یک زائده باقی خواهد ماند. جراحی با لیزر و تیغ جراحی امکان­پذیر است اما درمان هموروئید با لیزر بسیار راحت بوده و می­توان به طوز سرپایی آن را انجام داد. لیزر هموروئید توسط متخصص جراحی و لیزر انجام می شود. کنار توده داروی بی­حسی موضعی تزریق شده و بعد از آن برش مختصر به وسیله لیزر روی ناحیه انجام می­گیرد. لخته کامل بستگی به سن لخته دارد و در صورتی که از شروع بیماری زمان بیشتری گذشته باشد، لخته مشخص­تر و ارگانیزه­تر خواهد بود. لخته خارج شده و سپس مویرگ یا رگی که پاره شده، سوزانده خواهد شد. این روش نیازی به بخیه نداشته و تنها در طی چند روز نشتی خونابه دارد که به مرور زمان و آرام آرام در طی چند روز بهبود می­یابد.

برای درمان هموروئید ترومبوزه از روشی به نام ترومبکتومی نیز استفاده می­کنند. در این شیوه جراحی، طی بیهوشی موضعی یک برش کوچک روی لخته ایجاد شده و سپس آن را تخلیه می­کنند. این روش هنگامی بهترین نتیجه را خواهد داد که سه روز بعد از ایجاد هموروئید، انجام گیرد. این روش سریع انجام می­گیرد ولی احتمال بازگشت لخته وجود دارد. بیمار بعد از جراحی به احتمال زیاد باز هم درد خواهد داشت.

سوالات متداول هموروئید ترومبوزه

1-هموروئید ترومبوز شده چیست؟

این نوع هموروئید بر اثر لخته شدن خون در پاکه هموروئید ایجاد می شود. معمولا ناگهانی و با بروز فشار ایجاد می شود. دردی شبیه به تیر کشیدن دارد و باید ظرف 72 ساعت تخلیه شود تا عارضه و گوشت اضافه ایجاد نکند.

2-آیا هموروئید ترومبوزه خود به خود درمان می شود؟

هموروئید ترومبوزه نوعی از هموروئید حاد محسوب می شود. اگر به حال خود رها شود علاوه بر این که بیمار درد زیادی را متحمل می شود پس از گذشت چند هفته تبدیل به گوشت اضافه و زوائد اضافی می شود. بنابراین در همان 2 روز اولیه بروز هموروئید ترومبوزه نسبت به تخلیه خون لخته شده در آن اقدام کنید. برای این منظور توصیه می شود به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید.

3-درد هموروئید ترومبوزه چقدر پایدار است؟

از زمانی که هموروئید ترومبوزه بروز می کند تا زمانی که لخته خون گیر افتاده در این پاکه جذب شود بین 3 تا 7 روز طول خواهد کشید. به محض جذب شدن خون لخته شده درد نیز تخفیف می یابد. اما آنچه که مهم است درمان کامل و قطعی هموروئید ترومبوزه است که منجر به بروز عوارض هموروئید نشود.

4-آیا هموروئید ترومبوزه اورژانسی است؟

در صورتی که خونریزی شدیدی دارید و یا درد غیر قابل تحملی را متحمل شده اید می توانید به اورژانس مراجعه کنید. همچنین در نظر داشته باشید که زمان طلائی درمان هموروئید ترومبوزه دو تا 3 روز اولیه است.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل 09120052674

72 دیدگاه برای “هموروئید ترومبوزه

 1. رضا گفت:

  سلام
  من همورویید ترمبوزه داشتم 2 هفته قبل که بعد دو روز خونریزی کرد و درد هم ازبین رفت روز 10 فروردین به یک جراح عمومی مراجعه کردم گفت یک ماه بعد ویزیت میکنم و باید جراحی کنی درمورد لیزر سووال کردم که پاسخ داد از نظر من لیزر بی نتیجه است لطفا راهنمایی کنید
  ضمنا مرکزی شبیه مرکز شما در اصفهان نیست؟

  1. مدیر گفت:

   نظر من این است که لیزر بهترین روشه زیرا بیمار دردی را تحمل نمیکند و طی ۲۴ ساعت به کارهای روزمره خود می رسد. به خصوص در مورد هموروئید ترومبوزه که معمولا تابش لیزر مادون قرمز پیشنهاد می شود و بافتی از ناحیه مقعد جراحی نمی شود و جدا نمی شود که به اصطلاح هموروئید اکتومی گفته می شود. البته اگر پاکه هموروئید به صورت زائده بزرگ و بد شکل بیرون زده باشد در این موارد از لیزر پرتوان دی اکسید کربن استفاده می کنیم که پاکه برداشته می شود و تفاوت اصلی آن با جراحی سنتی این است که درد بیمار با یک مسکن ساده قابل کنترل است. پانسمانی ندارید و با یک شب استراحت به وضعیت عادی بر می گردید. به نظرم استفاده از روش های درمان مدرن و ثابت شده نسبت به روش های سنتی و پر ریسک بسیار ارجح است. به خصوص در مورد هموروئید که بیمار درد بسیار شدیدی را متحمل شده و دیگر تحمل درد و خونریزی و مراقبت های سخت بعد از جراحی واقعا سخت است. با توجه به این که حدودا از سال ۸۷ برای بیماران خودم از روش لیزر استفاده کرده ام تمامی درمان ها قطعی و رضایت بخش بوده.

 2. رضا گفت:

  سلام
  موضوع فوق را من مطرح کردم بعد از یکماه ترمبوز بوجود آمده فروکش کرد و کاملا از بین رفته و با دست هم قابل لمس نیست
  یعنی کاملا خوب شده است؟
  اقدام دیگری ندارد؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   خوشبختانه گرید بیماری شما در حدی بوده که به درمان دارویی جواب داده. پس از اتمام داروهای تجویز شده به پزشک خود برای چک نهایی مراجعه کنید. همچنین فراموش نکنید آب زیاد بنوشید از نشستن طولانی بر روی ناحیه خودداری کنید و غذاهای پر فیبر مصرف کنید تا دچار یبوست نشوید و بیماری دوباره عود نکند

 3. محمد گفت:

  سلام
  من هفته پیش بعداز ترومبوزه شدید و بسیار دردناک و متورم پس از ۳ روز تحمل درد تحت عمل جراحی با برق قرار گرفتم ، اکنون پس از گذشته حدود یکهفته همچنان درد و خونریزی دارم ! در این مدت فقط یکبار موفق به اجابت مزاج شدم که با درد وحشتناکی همراه بود بطوری که اکنون با وجود احساس دفع جرات اجابت ندارم !!! خواهشمندم راهنمایی فرمایید که روش کم کردن درد پس از عمل چیست ؟
  ضمنن شستشو و نشستن در لگن آب و اندکی نمک و مصرف انتی بیوتیک را مرتب انجام داده ام و یبوست ندارم

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام حتما شياف مسكن استفاده كنيد

 4. سحر گفت:

  سلام من چند ماهی هست که به هموروئید ترومبوزه مبتلا شده ام مطالب مربوط به درمان خانگی شما را خواندم و تا حدودی تسکین پیدا کردم آیا نیاز به لیزر دارم یا همچنان به درمان خانگی ادامه بدم؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام درمان های خانگی همانطور که در این سایت هم مطالعه کردید برای بیشتر از یک هفته توصیه نمی شود و برای ویزیت به پزشک مراجعه فرمایید احتمالا دارو درمانی را نیز به همراه روش های مراقبت خانگی به شما توصیه خواهند کرد و اگر هموروئید ترومبوزه شما در وضعیت ریسکی باشد و نیاز فوری به جراحی داشته باشد هموروئید اکتومی با لیزر را به شما پیشنهاد خواهند داد. در هر صورت هموروئید ترمبوزه دردناک بوده و بهتر است روش های سریع و مطمئن برای درمان انتخاب شود.

 5. بیمار۴ گفت:

  سلام
  من۳۲سال سن دارم حدود۱۲سال پیش جراحی هموروییدانجام دادم ولی بعد شش ماه زائده ی دیگری از مقعدمن خارج شد ولی بدون درد بود ومشکلی نداشتم
  الان چن روزی هس ک اون زائده احساس میکنم بزرگترو اضافه شده وبسیاااردردناک است ایااحتیاج ب جراحی دارم؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام به احتمال زیاد مبتلا به هموروئید داخلی هستید هموروئید داخلی اوایل زیاد دردناک نیست و تنها بیرون زدگی و وجود زائده کلافه کننده است زیرا در بالای خط دندانه مقعد تعداد رشته های عصبی کمتر از ناحیه ابتدای مقعد است و دردی که در هموروئید ترومبوزه و هموروئید خارجی تجربه می کند در هموروئید داخلی تجربه نمی کنید اما به مرور زمان اگر درمان نشود دردناک می شود. دارو درمانی در این مواقع فقط برای یک هفته توصیه می شود و اگر بهبودی حاصل نشد جراحی با لیزر پیشنهاد می شود. مصرف بیش از حد مجاز داروها و پمادها منجر به نازکتر شدن پوست شده و روند بهبودی و نقاهت بعد از جراحی را به تاخیر می اندازد پس مصرف دارو را بدون اجازه پزشک ادامه ندهید

 6. مهتاب گفت:

  سلام من حدودا 40 روز هست ک هموروئید دارم، درمان دارویی و خانگی رو انجام دادم اوایل خوب نتیجه داد اما الان واقعا آزار دهنده است و بزرگتر شده، امروز به پزشک مراجعه کردم و گفتن ک هموروئید ترومبوزه استیبل شده چون خیلی دیر بهشون مراجعه کردم دیر شده،گفتن لیزر بکنن الان دو هفته ای برمیگرده و اگر هم جراحی بکنن باز هم احتمال برگشتش خیلی زیاده چون استیبل هست، دارو دادت گفتن مصرف کنم تا باز دوبازه بهشون مراجعه کنم،خواستم ببینم اصلا چنین جیزی هست ک ب قول ایشون استیبل شده باشه و با هیچ جور جراحی جواب نده?!!!!!

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام به دلیل این که این پزشک شما را از نزدیک معاینه کرده اند نظر ایشون ارجح است. در مورد جراحی هموروئید با لیزر باید گفت که این جراحی در این مرکز یا انجام می شود و بدون عود بازگشت است و یا اگر بیمار شرایط خاصی داشته باشد که با جراحی درمان نشود به هیچ عنوان جراحی نخواهد شد. در واقع جراحی با لیزر درمان قطعی و بدون بازگشت هموروئید است.

 7. امیر گفت:

  سلام. من دو روزه که زایده ای نواحی مقعد به وجود اومدع که بعد از مطالعه فهمیدم هموروئید ترومبوز هستش، فقط کمی درد به همراه داره و سایر نشانه ها را نداره
  آیا با درمان خانگی درمان میشه یا به پزشک مراجعه کنم؟

  1. دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام درمان خانگی فقط برای 1 هفته توصیه می شود اگر بهبودی حاصل نشد حتما به پزشک مراجعه کنید تا با دارو درمانی مشکل شما حل شود

 8. ? گفت:

  سلام خسته نباشید من معمولا یبوست دارم به خاطر همین موضوع حدود چهار یا پنج ساله گاهی وقتها دقیقا حالت هموروئید ترومبوزه عود میکنه خارش دارم و بعد چند روز ورمش کم میشه اما همیشه هنگام دفع تا ده دقیقه احساس درد در راست روده ام میکنم و با عرض پوزش چند باری هنگام دفع انگار یه چیزی اندازه نخود داخل باشه روی حالت مدفوع معلومه
  من باید چیکار کنم ؟ ؟ نیازه مراجه به پزشک داشته باشم برا معاینه؟یا درمان خانگی انجام بدم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام درمان خانگی برای بیشتر از یک هفته توصیه نمی شود حتما به پزشک مراجعه کنید. به علاوه اگر غذاهای یبوست زا میل کردید حتما از یک خوراکی پر فیبر و یا شربت ملین استفاده کنید مراقب باشید به هیچ عنوان یبوست نگیرید فعالیت فیزیکی کافی داشته باشید و آب و آبمیوه زیاد میل کنید. توجه کنید مصرف بی رویه شربت ملین منجر به تنبلی روده می شود بنابراین تنها در شرایط خاص شربت مصرف کنید و سعی کنید به سبک زندگی و خوراک خود بیشتر اهمیت بدهید

 9. محمد گفت:

  سلام.من یک هفتس لیزر ترومبوزه کردم ولی موقع مدفوع گاهی خون ابه چند قطره میبینم. زخم لیزر هم موقع مدفوع میسوزه تو روز هم گاهی هی میسوزع. میخاستم بدونم چکار باید بکنم دوران درمانش چقدر طول میکشع؟؟ ممنونم ازتون کامل جواب بدید

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام معمولا قبل از عمل دارو تجویز می شود برای تخلیه کامل روده که تا 24 ساعت بعد از عمل بیمار نیازی به دستشویی رفتن نداشته باشد و جای عمل طی این 24 ساعت بهبود می یابد تا 2 روز هم بیمار سوپ و غذای سبک میل می کند و از روز سوم می تواند غذاهای پر فیبر جهت جلوگیری از یبوست میل کند اگر این موارد را رعایت کنید طی یک هفته نباید مشکلی بابت عمل دفع داشته باشید. جدا از بروز یبوست جلوگیری کنید. چند قطره خون طبیعی است اما اگر بر اثر بروز یبوست دچار خونریزی شدید این مورد را جدی بگیرید توجه کنید اسهال شدید نیز باعث سوزش می شود. این موارد را رعایت کنید طی یک هفته آینده بهبود می یابید. در غیر این صورت به پزشک معالج خود مراجعه کنید

 10. امیر گفت:

  سلام وقت بخیر
  من حدود ۴سال هست که با کمک انگشت بواسیرم رو برمیگردونم سرجاش ولی الان دو روزه که یه بیرون زدگی لبه مقعدم به اندازه فندق به وجود اومده که درد شدیدی هم داره.امروز تو یه مطب جراحی کردم ولی اون بیرون زدگی هنوز هست و به اندازه فندق متورم هست.دردم به نسبت دیشب کمتره، میخوام بدونم این حالت طبیعی هست یعنی احتمال داره به مرور زمان بهبود پیدا کنه یا اینکه نباید اینجوری باشه دوباره باید برم دکتر؟؟
  بسیار سپاس از لطف شما

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   هموروئید شما در مرحله ای نیست که به حال خود رها شود و خود به خود درمان شود. برای جلوگیری از عوارض بعدی حتما برای درمان همورئید اقدام کنید

 11. امید گفت:

  سلام من ترمبوزه دارم بعد یک هفته درمان خانگی به دکتر مراجعه کردم ودارو داد وگفت اگر 5روزه جواب نداد باید عمل کنی من قبلا عمل کردم و 12سال خون ریزی داشتم 1سال بود که خوب شده بودم وا عمل میترسم وپول لیزر هم ندارم چه کنم ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید با لیزر جراحی کنید تا احتمال عود را بسیار کم کنید. هزینه ای که برای لیزر می پردازید یک بار است اما برای درمان سنتی ممکن است مجبور شوید چند بار هزینه کنید و مراقبت بعد از عمل هزینه بر تر است. به علاوه بابت روزهای زیادی که باید از محل کار دور باشید و دوره استراحت طولانی عملا درآمدی نخواهید داشت. به همین دلیل هزینه لیزر به صرفه تر است

 12. عباس گفت:

  با سلام،خواستم بدونم اگه همورعید خارجی ترومبوز شده نباشد اشکال دارد؟چون جایی خوندم اگه ترومبوز شده نباشد مشکلاتی را به همراه دارد

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بهتر است که ترومبوز نباشد. هموروئید ترومبوزه به وضعیتی گفته می شود که پاکه هموروئید کبود و پرخون می شود و دردی شبیه به تیر کشیدن دارد

 13. مینا گفت:

  سلام من پدرم 74ساله داره و حدود یک ماه که دوره مقعد یه توده به وجود آمده بدون درد وخونریزی بعد شکم خوب کار می‌کنه میوه استفاده میکنن وبعد به پزشک مراجعه کردن وتشخیص همورویید ترومبوز هست ولی راه درمانش میشه راهنماییم کنید ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   بهترین روش درمان هموروئید ترومبوزه این است که طی همان 48 تا 72 ساعت اولیه سریعا با لیزر پرتوان تخلیه و به روش هموروئیدکتومی جراحی شود. انواع همورویید را می توان با لیزر جراحی و درمان کرد.

 14. محمد گفت:

  سلام، من برخی مواقع موقع اجابت التهاب و بیرون زدگی دارم که بعد از اجابت رفع میشه و درد هم ندارم، یک توده خیلی ریز اندازه یک سانتی بیرون مقعد هست، که هیچ گونه دردی نداره، بنظرتون چکار باید بکنم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام معمولا هموروئید داخلی درد ندارد. زیرا پایانه این پاکه در داخل مقعد است و اعصاب درد در ناحیه مقعد کمتر از نواحی دیگر است. در هر صورت برای درمان هموروئید اقدام کنید تا دچار عوارض هموروئید نشوید.

 15. علی گفت:

  سلام با عرض پوزش من همورویید ترومبوزه عمل لیزر انجام داده ام بعد از دو روز دوباره از قسمت دیگه بیرون زدگی همراه با درد زیاد دارم چکار باید بکنم ممنون از راهنمایی شما

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام مراقبت های بعد از جراحی هموروئید را به درستی رعایت کنید و با جراح معالج خود در ارتباط باشید تا در زمان مناسب پاکه هموروئید ترومبوزه جدیدی که ایجاد شده است را تحت جراحی قرار دهند.

 16. بهبود گفت:

  سلام بهترین درمان همورئید ترومبوزه چیست

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بهترین روش درمان هموروئید ترومبوزه همانطور که در بالا اشاره شده است تخلیه سریع پاکه هموروئید در همان 48 ساعت اولیه است. بهتر است این تخلیه با لیزر پرتوان دی اکسید کربن انجام شود تا کمترین عارضه را داشته باشد.

 17. علی گفت:

  با سلام؛
  بنده هموروئید ترومبوزه حدوداً ۱۰ میلیمتری دارم، پزشک در نگاه اول گفت جراحی با بیهوشی کامل باید بشه بعد خودش منصرف شد و گفت با نشستن در آب گرم و پماد آنتی هموروئید برطرف میشه، حتی زالو درمانی هم انجام دادم ولی بازم خوب نشد، جایی رو نمیشناسم که لیزری و با تضمین عمل کنن، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام من باید شما را معاینه کنم تا علت منصرف شدن پزشکی که شما را معاینه کرده اند مشخص شود. من بیمارانم را با لیزر جراحی می کنم و تا کنون مورد عود و ناموفقی نداشته ام.

 18. smks گفت:

  سلام وقتتون بخیر … بخشیدمن سابقه یبوست زیاد داشتم و دو روز پیش بخاطر بلند کردن ی جسم سنگین دچار هموروید ترمبوز خارجی شدم الانم اندازه یه لوبیا روی یکی از بالشکتای مقعدم هست ..بطور طبیعی درد نداره ولی وقتی فشار یا لمس میکنم یکم درد میگیره و خیلی سرخ رنگ ب نظر میاد …میخواستم بدونم با پماد و شیاف انتی هموروید درمان میشم یا نه…در ضمن الانم فیبر زیاد مصرف میکنم و یبوست ندارم

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام لطفا با مطب تماس بگیرید و ویزیت غیر حضوری هماهنگ کنید. بعد از ارسال عکس هموروئید دارو تجویز خواهد شد.

 19. حبیب گفت:

  سلام من چند هفته ای هست یه زایده بیرون مقعدم دراومده. که موقع دفع مدفوع درد و سوزش داره و به زور دفع مدفوع میکنم. و موقع دفع مدفوع زور میزنم و زیاد طول میکشه.لطفا راهنمایی کنید.ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   آب و میوه زیاد میل کنید و مراقب باشید یبوست نگیرید. به یک متخصص جراحی مراجعه کنید که هم وضعیت شما را به طور کامل بررسی کنند و هم برای شما داروی مناسب تجویز کنند.

 20. بیمار1 گفت:

  با سلام و خسته نباشيد
  چند ماهی هست به صورت گه گاهی سوزش مقعدی دارم و با مدفوع سوزش بیشتر میشود و به طور کل فقط یک یا دوبار خونریزی به اندازه یه قطره داشتم و با کار سنگین تشدید میشه و احساس می کنم با عفونت مثانه این سوزش بیشتر میشه لطفا راهنمایی بفرمائید با تشکر

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا برای شما دارو تجویز شود. در صورت عدم مراجعه به موقع ممکن است دچار عوارض هموروئید و دیگر بیماری های مقعدی شوید.

 21. مهدی گفت:

  با سلام مردی 35 ساله هستم که گه گاهی از ناحیه مقعد احساس سوزش می کنم و با انجام کار سنگین تشدید میشه و احساس می کنم با عفونت مثانه این سوزش بیشتر میشه لطفا راهنمایی بفرمائید با تشکر

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید. از خوردن غذاهای تند و پر ادویه و فست فود خودداری کنید. آب نیز زیاد بنوشید. نوشیدن آب کافی هم از بروز یبوست جلوگیری می کند و هم برای درمان سریعتر عفونت مثانه کمک کننده است.

 22. مرتضی گفت:

  سلام خانوم دکتر من پیش متخصص جراحی عمومی لیزر شقاق با بواسیر داخلی داشتم بواسیر داخلی رو فرمودند با یدونه بخیه بستن تا خشک بشه اما الان ترومبوز بزرگ در اومده بعد چهار روز عملم بسختی دفع میکنم با درد در حد مرگ به خودش اطلاع دادم گفتن ترمبوزه هست چون تعطیلاته گفتن شنبه بیا دارو بدم کمتر شه ولی تا شیش ماه بعد نمیشه جراحی کرد چون تازه جراحی کردن من باید شیش ماه عذاب بکشم؟ چرا دوباره اینجوری شد من که چهار روز پیش جراحی کردم علتشو درمانش لطف میکنید بگید

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا یبوست داشتید و به ناحیه مقعد فشار وارد شده است. در ناحیه ای که لیزر هموروئید با لیزر پرتوان co2 انجام می شود دچار هموروئید نشده اید و احتمال زیاد از ناحیه دیگری از مقعد دچار هموروئید ترومبوز شده اید. شما می توانید با مطب تماس بگیرید و وقت ویزیت آنلاین یا حضوری بگیرید.

 23. جریم گفت:

  من از سال ۹۲ دقیق ۷ روز بعد از سزارین ابن حالت همورویید برام ایجاد شد و به دارو پاسخ داد اما هر بار سرپا موندن زیاد کار سنگین پیاده روی طولانی یبوست اسهال اذیت شدم..مجددا عود کرده و بسیار دردناکه…چه کار کنم که اکر به دارو پاسخ داد اتفاق نیفته..از ترس این گزینه برای بچه ی دوم اقدام نمیکنم که مبادا در حین بارداری اتفاق بیفته

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام برای جلوگیری از هموروئید مراقب باشید که یبوست و اسهال نگیرید و به ناحیه مقعد فشار وارد نکنید. قبل از اقدام به بارداری به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کنند.

 24. هاجر گفت:

  سلام.
  من تقریبا ۴۸ ساعت پیش بعد از تحمل یه دوره استرس شدید کاری و البته سابقه یبوست مزمن بصورت ناگهانی دچار همورویید شدم که در معاینه ی امروز توسط جراح ترومبوزه تشخیص داده شد.برای من پمادآنتی همورویید ، ایندومتاسین و ملین تجویز کردن و گفتن معمولا ظرف مدت یکماه خودشخوب میشه ولی اگه ا بین نرفت بای بیایی درش بیاریم.البته در استان ما لیزر هم انجام‌نمیشه متاسفانه ولی در کل شما این پروتوکل درمانی رو قبول دارین؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام توصیه می کنم با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت آنلاین بیماران راه دور بگیرید. همچنین همانطور که در متن بالا اشاره شده است بهتر است هموروئید ترومبوزه در همان مراحل اولیه شکافته و سریعا تخلیه شود. در غیر این صورت بعد از مدتی احتمال به وجود آمدن گوشت اضافه و زائده هموروئید وجود دارد. به علاوه با تخلیه سریع ترومبوز درد هموروئید بیمار به سرعت کاهش می یابد.

 25. یاسین گفت:

  سلام
  حدود ؛ سه هفته پیش جراح؛ همورئید ترمبوزه با لیزر جراحی کرد.
  و حالا بعد سه هفته که جای عملم خوب شد .
  قسمت دیگر از اطراف معقدم دچار همورئید ترمبوزه شده .لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا یبوست داشته اید. به علاوه علت بروز هموروئید ترومبوزه هرچه که باشد باید نسبت به رفع آن اقدام کنید تا از ناحیه دیگری دچار عود هموروئید نشوید.

 26. لیلا گفت:

  سلام من حدود یک ماه پیش متوجه یک زایده شدم به توصیه دوستم که دکتر بود پناد ام جی استفاده کردم ولی بعداز یک هفته که نتیجه نداد به دکتر مراجه کردم که گفتن ترومبوزه هست و دیگه چون زمان گذشته نمیشه لیزر کرد و فقط باید از حمام آب گرم استفاده کنی تا خودش از بین بره
  میخواستم ببینم درمان دیگه میتونم انجام بدم؟ ایا با حمام اب گرم از بین میره؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام با لیزر پرتوان می توانید زائده را بردارید. معمولا با مراجعه دیرهنگام برای درمان هموروئید ترومبوزه بیمار پس از مدتی دچار گوشت اضافه مقعدی می شود که با لیزر به راحتی برداشته می شود.

 27. وحید گفت:

  سلام من ۲روزه که دچاره هموروئیده خارجی شدم قبلا هم ۲باراین اتفاق برام افتاده که یه بار با لیزر لخته خونو دراوردم یه بارم باتیغ زدن الان حدود ۸ ماه گذشته بازم‌اینجوری شدم ایا درمان خانگی جواب میده یا امکان دارد خودو ب خود خوب شود؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما همواره باید مراقبت های خانگی مثل جلوگیری از یبوست و نشستن در لگن آب گرم را رعایت فرمایید. توصیه می کنم به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر باتجربه نیز مراجعه فرمایید تا با لیزر و در یک جلسه بدون عود درمان هموروئید شما انجام شود. شرایط ویزیت آنلاین این مطب را مطالعه فرمایید.

 28. مرتضی گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات مفیدی که به اشتراک میذارید. سوال من اینه که آیا جراحی با لیزر ممکنه باعث بی اختیاری ناحیه مقعد بشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از قدردانی شما سپاسگزارم. یکی از مزیت های لیزر این است که امکان بروز این عارضه جراحی هموورئید را نزدیک به صفر می کند. مهارت و تجربه مختصص جراحی و لیزر در جراحی با لیزر نیز بسیار مهم است.

 29. رضا گفت:

  باسلام برای مسمویتم قرص هیسوین دکتر داد که یبوست شدید گرفتم و بدنبال آن دفع بد انجام شد جوری که شب اول از درد سوزش با کدیین خوابم برد یک هفتس به تجویز دکتر آنتی همورید میزنم اما زمان دفع و بعد درد شدید دارم سمت راست مقعدم ظاهر خارجی مقعدم کاملا طبیعیه موندم چمه

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام مراقب باشید مجدد یبوست نگیرید. بعد از هر اجابت مزاج 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید. داروی تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید و اگر طی یک هفته بهبودی حاصل نشد مجدد به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر باتجربه مراجعه کنید.

  2. والا گفت:

   سلام من حدود ۸ روز پیش بدلیل یبوست دچار ترمبوز خونی کنار معقد شدم وهنگام دفع مدفوع خارش شدید بهمراه کمی سوزش داشتم به پزشک مراجعه کردم وگفت چیزی نیست بهم یه شربت ملین ویک پماد همورئیددادن که الان استفاده میکنم وخوبه ولی هروقت که آثار پماد از بین میره خارش رو دارم میخواستم بدونم این تا کی این خارش ادامه داره واین ترمبوز چقدر طول میکشه تا از بین بره درضمن روی پوست های کنار معقدم حس میکنم که یک کمی دون دون شده میخواستم بدونم علتش چی میتونه باشه باتشکر از شما

   1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

    سلام اگر دارو مصرف می کنید باید در همان روزهای اولیه بهبود را ببینید و نباید بیشتر از 10 روز دارو مصرف کنید. احتمالا به دارو هم حساسیت دارید. اگر تشخیص جراح هموروئید ترومبوزه باشد سریعا ترومبوز را با یکی از روش های لیزر یا جراحی تخلیه می کنند. احتمالا شما به شقاق مبتلا شده بودید و به داروهای تجویز شده جواب نداده اید. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا معاینه شوید.

 30. وندا گفت:

  سلام خانم دکتر
  وقتتون بخیر
  من بیش از ۱۲ سال هست که یبوست های دوره ای در فواصل کوتاه و خونریزی روده دارم و به همین دلیل دچار یه همورویید شدم که به مرور زمان بزرگ و بزرگتر شده و الان در یک وضعیت وخیم هستش، وقتی ترمبوزه میشه بیش از ۱۰ روز زمان میبره تا ورمش بخابه و اونقدر درد داره که من رو از کل فعالیتهای زندگیم میندازه. آیا لیزر روی همورویید وخیم جواب میده چون بهیچ وجه نمیخام به روش سنتی عمل کنم، و اینکه آیا لیزر عوارضی هم دارد؟ از بعد از انجام لیزر تا شروع روزمره فعالیتها چقدر زمان لازم هست؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام هرچه هموروئید پیشرفته تر باشد و یا با دیگر بیماری های مقعد باشد توصیه بر استفاده از لیزر پرتوان است نه تیغ جراحی و یا کوتر. زیرا برش لیزر بسیار ظریف است و همزمان ناحیه برش زده شده را ترمیم می کند. به همین بیمار درد و خونریزی جراحی معمولی را تجربه نمی کنید.خود لیزر به تنهایی عوارضی ندارد اما حتما باید توسط متخصص جراحی و لیزر با تجربه انجام شود زیرا مهارت پزشک در کار کردن با لیزر بسیار مهم است. خوشبختانه از سال 86 که تمام جراحی ها را با لیزر انجام می دهم هیچ مورد عود یا عارضه داری نداشته ام. لیزر هموروئید به جراحی معمولی در مورد تمام انواع هموروئید ارجح است.

 31. Vala گفت:

  سلام من دوتا ترمبوز خونی کوچک در کنار معقدم بوجود اومده دردی اصلا نداره ولی خارش دارم به جراح مراجعه کردن گفتن چیزی نیست دراثر فشار اینطوری شده بهم پماد همورئید داده وشربت ملین که پماد رو ۵ روزی استفاده کردم بعد چهار الی پنج ساعت که اثرش از بین میره خارش بیشتر میشه حتی توی وان آب ولرم میشینم وماساژ میدم روی برامدگی رو چند ساعتی خارش خوب میشه وحس میکنم کوچک ترمیشه ولی فردا دوباره حس میکنم به حالت قبل برمیگرده وخارش رو دارم ممنون میشم کمکم کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ترومبوز باید تخلیه شود وگرنه تبدیل به گوشت اضافه مقعدی می شود. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت بگیرید.

 32. ابی گفت:

  دوستان برای هموروئید ترومبوزه همان روز اول به جراح مراجعه کنید من نکردم پشیمونم

  1. بله اگر در 72 ساعت اول مراجعه کنید می توانید به بهترین درمان هموروئید ترومبوزه دست یابید.

 33. شهریار قبادی گفت:

  خانم دکتر با سلام و شب بخیر
  من ۵۱سال سن دارم و در سال ۱۳۹۴ عمل جراحی همورویید (تورومبوز ) انجام دادم و الان دو روزه که دوباره یک زایده حدودا نیم سانتی با خارش و درد بسیار خفیف در مقعدم درآمده است
  آیا میتونم با عمل لیزر این زائده رو در بیاورم
  با تشکر فراوان

  1. سلام شما باید معاینه شوید. با توجه به این که 6 سال از جراحی قبلی شما گذشته است اگر مورد خاصی وجود نداشته باشد می توانید لیزر هموروئید را انجام دهید. به احتمال زیاد مجدد دچار عود هموروئید شده اید. درضمن توجه داشته باشید که اگر مشکل گوارشی یا یبوست و اسهال مزمن دارید حتما نسبت به درمان و رفع آن اقدام کنید که مجدد بعد از عمل دچار عود نشوید. علت بروز بیماری را از پزشک متخصص خود بپرسید و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

 34. فریبا گفت:

  کسی که روده تحریک پذیر داره والان مبتلا به هموروئید ترمبوز شده نمیتونه لیزر کنه ؟

  1. سلام بیماران مبتلا به روده تحریک پذیر می توانند لیزر کنند اما اگر بیماری روده تحریک پذیر کنترل نشود و اجابت مزاج بیمار به درستی کنترل نشود بعد از چند سال هموروئید مجدد عود می کند.

 35. فرید گفت:

  سلام خانوم دکتر من چن روز پیش از درد زیاد تو اینترنت ی کلینیک پیدا کردم رفتم لیزر کردم هموروئیدمو ک تقریبا بزرگ بود و دور تا دور مقعدمو گرفته بود دکتر ک معاینه کرد گفت فقط ی قسمت بزرگشو ورمیداره با لیزر اگه کلشو برداره گفت ک تنگی مقعد میگیرم الان ممکنه باز ب مشکل بخورم سر اون قسمت از زائده ک برداشته نشده ؟

  1. سلام طبق دستور جراح معالج عمل کنید. احتمالا از شما خواسته اند که بعد از بهبودی جراحی اولیه مجدد برای جراحی دوم هم مراجعه کنید. در برخی موارد نیز جراح تشخیص می دهد که پاکه دوم را با دارو و رژیم غذایی درمان نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *