هموروئید

کنترل درد بعد از عمل هموروئید

کنترل درد بعد از عمل هموروئید

عمل هموروئید یکی از اعمال شایع جراحی ناحیه مقعد می باشد. هموروئید به دلیل صدمه موضعی به سیاهرگ های منطقه مقعد هنگام اجابت مزاج باعث ایجاد درد و خونریزی می شود. درمان توصیه شده برای گرید های بالای آن عمل جراحی می باشد که یکی از مشکلات آن درد بعد از عمل هموروئید می باشد شایع ترین شکایت بیمارانی که عمل هموروئیدکتومی را تجربه کرده اند عدم کنترل درد بعد از عمل هموروئید می باشد.

این عمل معمولا برای هموروئید های گرید 3 و 4 توصیه می شود و دوره 2 تا 3 روز بعد از عمل و هنگام اولین دفع بیشترین درد را بیماران تجربه می کنند. هر چند که تجربه درد بعد از عمل برای بیمارانی که با لیزر عمل می شوند بسیار ناچیز است و با یک مسکن ساده قابل کنترل است. در این مقاله روش های کنترل درد بعد از عمل هموروئید بحث شده است.

6 علت اصلی درد بعد از عمل هموروئید

در واقع برای بروز این درد فاکتور های مختلفی اثر گذار هستند که در ادامه چند عامل تاثیر گذار وجود دارند:

 1. آستانه تحمل درد در بیمار.
 2. پروتکل بیهوشی در عمل جراحی.
 3. ضد درد مورد استفاده شده توسط بیمار بعد از عمل جراحی.
 4. تکنیک جراحی.
 5. اسپاسم دریچه مقعد.
 6. التهاب بعد از عمل و عفونت ثانویه.

علل درد هموروئید

7 توصیه مهم برای کاهش و کنترل درد بعد از عمل هموروئید

گفتیم که نوع روش جراحی برای درمان در میزان درد بعد از عمل هموروئید تاثیر گذار است.

 1. اگر روش درمانی که جراح شما انتخاب می کند شامل برداشتن هموروئید شود (هموروئیدکتومی اکسیزیونال )درد بعد از عمل هموروئید بسیار قابل توجه است؛ اما اگر متخصص جراحی تصمیم بگیرد هموروئید شما را با لیزر پرتوان جراحی و درمان کند درد بعد از عمل هموروئید کمتر خواهد بود.
 2. برای کنترل درد بعد از عمل هموروئید معمولا داروهای NSAID مثل ایبوبروفن، دیکلوفناک و … توصیه می شود، در برخی موارد مسکن های مخدری هم قابل استفاده هستند اما این نوع مسکن ها سبب یبوست می شوند که خود عامل خونریزی، درد و باز شدن بخیه می باشد.
 3. ملین ها و افزایش دهنده های حجم مدفوع بعد از تمام این اقدامات توصیه می شوند. نشستن در آب گرم به ویژه بعد از عمل برداشتن هموروئید برای تمیز نگه داشتن محل جراحی هم توصیه می شود.
 4. استفاده از مترونیدازول موضعی یا متروژل 10 درصد که سه بار در روز استفاده می شود و دیلتیازم موضعی به نظر می رسد در کنترل درد بعد از عمل هموروئید تاثیرات خوب و مثبتی داشته باشند. ممکن است ابتدا تصور کنید پزشک مترونیدازول موضعی را برای کنترل عفونت به شما توصیه می کند اما بهتر است بدانید که مترونیدازول با کاهش التهاب موضعی و تورم محل باعث کنترل درد بعد از عمل هموروئید نیز می شود.
 5. نوع دیگر درمان برای کنترل درد بعد از عمل هموروئید استفاده از نیتروگلیسریل موضعی 0.2 درصد می باشد که با شل کردن اسپاسم اسفنکتر یا همان دریچه های مقعد باعث کنترل درد بعد از عمل هموروئید می شوند.
 6. روش دیگر اصلاح تغذیه و استفاده از تغذیه پر فیبر است تا یبوست ایجاد نشود و درد بیمار ادامه پیدا نکند.
 7.  نشستن در لگن آب گرم به التیام و کاهش التهاب ناحیه کمک می کند و با اتساع عروق منجر به احساس آرامش و خونرسانی بهتر به ناحیه می شود

 شاخص کنترل درد هموروئید

آیا اقدامات پیشگیرانه ای برای کنترل درد بعد از عمل هموروئید وجود دارد؟

برخی پزشکان از 4 روز قبل از عمل جراحی توصیه به مصرف لاکتولوز، مترونیدازول و گلیسریل نیترات موضعی می کنند. قبل از انجام عمل جراحی نیز ممکن است مصرف NSAID ها توسط پزشک توصیه شود؛ برخی مطالعات علمی درصدد بررسی اثر گلوکوکورتیکوئید های تزریقی برای کنترل درد بعد از عمل هموروئید می باشند.

شما می توانید در رابطه با اقدامات پیشگیرانه برای کنترل درد بعد از عمل هموروئید با متخصص جراحی خود صحبت کنید. ممکن است استفاده از کورتون های تزریقی برای سلامت عمومی شما ضرر بیشتری داشته باشند و پزشک به شما توصیه نکند؛ در هر صورت بهتر است نگرانی های تان را درباره کنترل درد بعد از عمل هموروئید با جراح تان در میان بگذارید.

متخصص بیهوشی برای کنترل درد بعد از عمل هموروئید گاهی از روش بلوک عصبی استفاده می کند که بسیار موثر هم می باشد؛ در این روش شاخه های عصب پرینه و لگن بلوک می شوند و نمی توانند پیام درد را به مغز مخابره کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *