درباره زگیل تناسلی چه می دانید

روش درمان بواسیر
راه درمان بواسیر
سپتامبر 19, 2018
هموروئید شقاق استرس
ارتباط هموروئید و شقاق با مسائل روانی
اکتبر 7, 2018

درباره زگیل تناسلی چه می دانید

زگیل تناسلی

متاسفانه در دنیا عارضه های خطرناکی وجود دارد که می تواند تا چندین نسل افراد زیادی را درگیر نماید. زگیل تناسلی از جمله بیماری های خطرناکی است که هم در مردان و هم در زنان بروز می کند. لازم است بدانید که این عارضه امروزه در تمام دنیا در حال گسترش است اما علی رغم این واقعیت، هنوز به صورت جدی به آن توجه نشده است. به همین دلیل در این مقاله لازم دانستیم اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار دهیم.

زگیل تناسلی چیست

در ابتدا بهتر است ذهنیتی در مورد این بیماری داشته باشیم. عارضه زگیل تناسلی نوعی زائده های گوشتی است که در اطراف آلت تناسلی و مقعد بروز خواهد کرد. عامل این بیماری ویروسی به نام HPV است. لازم به ذکر است که افرادی که به ویروس ایدز مبتلا هستند بیشتر در معرض ابتلا به زگیل تناسلی قرار دارند. حقیقت تلخ در مورد این بیماری، نهفته بودن عامل بیماری زگیل تناسلی است. به این معنا که ویروس زگیل تناسلی می تواند سال ها در بدن فرد وجود داشته باشد اما در ظاهر وی به صورت زگیل هیچ علامتی را ایجاد نکند. همین مسئله هم مشکل ساز شده است زیرا اگر فردی ناقل ویروس باشد و وارد رابطه جنسی گردد می تواند ویروس را به فرد مقابل انتقال دهد.

 

علائم زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی

هر چه رابطه جنسی با فرد مبتلا به عارضه زگیل تناسلی بیشتر باشد احتمال ابتلا نیز بیشتر می گردد. افرادی که چندین رابطه جنسی دارند بسیار مستعد بیماری هستند. این بیماری دارای علائمی است که به مرور زمان بیشتر خواهد شد:
1- ابتدا بیمار در ناحیه دستگاه تناسلی خارجی دچار سوزش و خارش می شود.
2- بعد از مدتی علائم زگیل تناسلی ظاهر می شود. به این صورت که ابتدا جوش های کوچک در اطراف ناحیه تناسلی ایجاد شده و به مرور بزرگتر می شود.
3- جوش ایجاد شده ناصاف و گوشتی بوده و از نظر رنگی از کرمی تا قهوه ای متفاوت است.
4- اگر زگیل تناسلی در جلوی مجرای خروجی ادرار تشکیل شده باشد خونریزی یا مشکل انسداد مجرای ادراری وجود خواهد داشت.
5- در زنان بیشتر در قسمت های مرطوب همانند دهانه واژن و لابیا مینور ایجاد خواهد شد.

چند نکته مهم در مورد زگیل تناسلی

همان گونه که ذکر کردیم مشکل زگیل تناسلی یکی از بدترین بیماری هایی است که می تواند همپای ایدز در دنیا تفاوت داشته باشد. ویروس زگیل تناسلی قادر است به سرعت گسترش پیدا کند بدون این که تا مدت ها منجر به بروز علائمی در ظاهر فرد گرد. لذا با توجه به خطر آفرینی این ویروس لازم است چند نکته را توجه داشته باشید:
1- اگر سیستم ایمنی بدن شما قوی باشد می تواند زگیل تناسلی را کنترل نماید اما در صورتی که مجدد بیماری زگیل تناسلی از نظر اندازه و تعداد افزایش پیدا کرد و همچنین بدن شما دچار عفونت های مکرر گردید باید حتما به پزشک موضوع را اطلاع دهید.
2- توجه داشته باشید که هر کدام از زوجین که به عارضه زگیل تناسلی مبتلا شده اند نه تنها باید به همسر خود بلکه باید به پزشک هم اطلاع دهد. در صورتی که به دلیل کوچک بودن زگیل تناسلی دیر متوجه این بیماری شدید باید همسرتان نیز جهت معاینه به پزشک مراجعه کند تا وضعیت کنون او در مورد ابتلا یا عدم ابتلا به بیماری زگیل تناسلی را بررسی نماید.
3- در صورتی که بعد از درمان زگیل تناسلی مجددا عود کرد حتما باید نمونه برداری و تکنیک های قوی برای تشخیص شدت بیماری انجام گیرد.
4- لازم به ذکر است که این بیماری حتی با کاندوم هم انتقال پیدا خواهد کرد زیرا باز هم پوست اندام های تناسلی با هم ارتباط دارند.
5- مسئله نگران کننده ای که برای خانم ها وجود دارد خطر ویروس زگیل تناسلی برای نوزاد در دوران بارداری است. در مورد باروری این ویروس نمی تواند مشکلی ایجاد نماید ولی زمانی که زایمان فرا می رسد می تواند ویروس زگیل تناسلی به نوزاد منتقل شده و زگیل در حنجره نوزاد تشکیل خواهد شد.
6- برای ویروس زگیل تناسلی واکسن هایی بر حسب نوع ویروس تهیه شده است لذا توصیه می شود که قبل از این که وارد رابطه جنسی شوید حتما از این واکسن ها استفاده نمایید تا بدن مقاوم گردد. بهترین زمان برای استفاده از واکسن، قبل از 26 سالگی است.

دکترزهرا سعادتی
دکترزهرا سعادتی
دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارق التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، و دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB