بیماری های مقعد

بی اختیاری مقعد

بی اختیاری مقعد

بی اختیاری مقعد به وضعیتی اطلاق می شود که ماهیچه یا اسفنکتر مقعد به طور غیر ارادی اجازه خروج گاز یا مدفوع را از مقعد می دهد. در این وضعیت حرکات دودی روده و تخلیه آن از اراده بیمار کاملا خارج است. اگر بی اختیاری مقعد یک بار و به طور اتفاقی بروز کند جای نگرانی نیست. اما اگر این وضعیت ادامه پیدا کرد حتما به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید.

بسته به علت بی اختیاری مدفوع، درمان می تواند شامل روش هایی مانند تغییر در رژیم غذایی، استفاده از داروها یا انجام عمل جراحی باشد. در صورت بروز هر یک از این شرایط زیر، اصطلاح بی اختیاری مقعد به کار می رود:

  • هنگام دفع گاز، مدفوع نیز دفع می شود.
  • دفع مدفوع به دلیل فعالیت بدنی یا فعالیت های روزمره زندگی
  • ممکن است فرد احساس کند که باید به دستشویی برود ولی به موقع نتواند خودش را برساند.
  • مدفوع بعد از حرکات طبیعی روده در لباس زیر دیده می شود.
  • از بین رفتن کامل کنترل روده وجود دارد.

علل بی اختیاری مقعد

علل بی اختیاری مقعد

ماهیچه های روده و مقعد (همان دو بخش آخر روده) باید به درستی کار کنند در غیر این صورت بی اختیاری مقعد روی می دهد. مقعد باید توانایی نگه داشتن مدفوع را به هنگام نیاز داشته باشد. هنگام کار صحیح، این بدان معنی است که فرد احساس می کند که وقت آن است که به دستشویی برود. عضلات مقعد (اسفنکترها) باید توانایی فشار آوردن به بسته شدن مقعد را داشته باشند. اگر این عضلات به درستی کار نکنند، مدفوع می تواند به طور غیر منتظره بدن را ترک کند.

گاهی بیمار فاقد توانایی های جسمی و ذهنی برای تشخیص سیگنال های مغزی است. اینکه برای دفع مدفوع سریع به دستشویی برود، یا سرعت جسمی برای رسیدن به دستشویی را داشته باشد مهم است. اغلب بیماران مبتلا به آلزایمر دچار بیماری بی اختیاری مقعد می شوند.

گاهی نیز مدفوع بسیار آبکی است و اسفنکتر مقعد نمی تواند جلوی خروج محتویات روده و مقعد را بگیرد.

اگر هر یک از این عملکردهای بدن به درستی کار نکند، ممکن است بی اختیاری مقعد ایجاد شود. این عارضه ممکن است بر اثر وجود زخم و تومور و حتی جراحی های وسیع ناحیه مقعد بروز کند. برای جلوگیری از بی اختیاری مقعد توصیه می شود عمل جراحی هموروئید و دیگر بیماری های مقعدی را با لیزر انجام دهید.

بعد از زایمان طبیعی نیز برخی مادران دچار بی اختیاری مقعد می شوند.

سالمندی و ضعیف شدن عضلات کف لگن نیز یکی دیگر از علل این بیماری آزاردهنده است. این عضلات را می توانید با ورزش کگل تقویت کنید تا در کهنسالی دچار این عارضه نشوید.

شیمی درمانی و پرتو درمانی و آسیب هایی که به اعصاب مقعد وارد می شود نیز می توانند از علل بروز بی اختیاری مقعد باشند.

بی اختیاری مدفوع

بی اختیاری مدفوع از نشتی مدفوع هنگام عبور گاز تا از بین رفتن کامل کنترل روده متغیر است. اگر خودتان یا کودک تان دچار این بیماری هستید، به خصوص اگر مکرر یا شدید باشد، یا اینکه باعث پریشانی و اضطراب شود، به متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید.

نوع دیگری از بی اختیاری مقعد در افرادی رخ می دهد که از لزوم دفع مدفوع آگاهی ندارند. به این بی اختیاری غیرفعال گفته می شود. غالبا مردم تمایلی به گفتن پزشک خود در مورد بی اختیاری مقعد ندارند. اما برای این بیماری درمانی وجود دارد و هرچه زودتر ارزیابی شود، سریع تر می توانید بهبود یابید.

بی اختیاری دفع گاز

بی اختیاری دفع گاز اغلب دشوارترین جنبه کنترل روده است. در بی اختیاری دفع گاز وقتی فرد نمی تواند دفع گاز خود را کنترل کند که این نشان می دهد فرد دچار این بیماری است. بسیاری از افراد دریافتند که رژیم غذایی تأثیر زیادی بر میزان گاز روده و چگونگی بو دارد.

بی اختیاری مقعد و تمرین کگل

انجام حرکات کششی کگل برای درمان بی اختیاری مقعد

درمان بی اختیاری مقعد

تغییر رژیم غذایی: تغییر آنچه می خورید می تواند به جلوگیری یا تسکین بی اختیاری مقعد کمک کند. اگر مشکل اسهال باشد، پزشک توصیه می کند از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که اسهال شما را وخیم تر می کند، خودداری کنید. برای اینکه بفهمید در اثر خوردن کدام غذاها و نوشیدنی ها این بیماری بهتر یا بدتر می شود، پزشک ممکن است توصیه کند که لیستی از غذایی که روزانه مصرف می کنید را یادداشت نمایید. اگر یبوست یا بواسیر باعث بی اختیاری مدفوع شما می شود، خوردن فیبر بیشتر و نوشیدن مایعات بیشتر برای بهبود بیماری مفید هستند. در مورد میزان فیبر و مایعات با پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کنید. برای درمان هموروئید یا بواسیر توصیه می شود اگر با دارو درمانی به نتیجه نرسیدید از لیزر هموروئید برای درمان این بیماری سود ببرید.

مصرف داروها: اگر بی اختیاری مقعد در اثر اسهال رخ دهد، پزشک داروهایی مانند لوپامید و بیسموت را توصیه می کند.

بیوفیدبک برای درمان بی اختیاری مدفوع

بیوفیدبک برای افرادی که عضلات کف لگن آنها و عضلات مقعد ضعیفی دارند بسیار کاربردی است. روش کار به این صورت است که با کمک دستگاه بیوفیدبک  هماهنگی عصب و عضله ناحیه مقعد افزایش یافته و بیماری درمان می شود. دقت کنید اگر بیماری زمینه ای مثل هموروئید دارید قبل از اقدام به درمان بیوفیدبک باید برای درمان هموروئید اقدام کنید.

سوالات متداول بی اختیاری مقعد

1-برای رفع ناراحتی و بوی بد ناشی از بی اختیاری مقعد چه باید کرد؟

با آب شستن و یا دوش گرفتن برای از بین بردن هر گونه بوی احتمالی ناشی از بی اختیاری مقعد مناسب می باشد. همچنین استفاده از کرم یا پودر تالک به رفع ناراحتی و سوزش در ناحیه مقعد کمک می کند.

2-در صورت داشتن بی اختیاری مدفوع به طور مکرر چه توصیه ای می شود؟

محصولاتی مانند پدهای جاذب و لباس زیر یکبار مصرف می توانند در مدیریت مشکل به شما کمک کنند. اگر از پوشک بزرگسال استفاده می کنید، حتما از قدرت جذب بالایی برخوردار باشند تا رطوبت از پوست شما خارج نشود.

3-بی اختیاری مقعد در چه سنی رخ می دهد؟

این بیماری در هر بازه سنی و در هر دو جنس می تواند رخ بدهد. اما این بیماری در زنان بیشتر از مردان مشاهده می شود. همچنین افراد مسن را بیشتر درگیر می کند.

4-از دیگر راه های کنترل بی اختیاری مدفوع چه مواردی را می توان نام برد؟

انجام ورزش و تمرینات کگل باعث تقویت ماهیچه های لگن می شود. همچنین در این دوران باید از خوردن غذاهای ادویه دار، پر چرب و لبنیات خودداری کرد چون باعث تشدید این بیماری می شوند.

5-علت شایع بی اختیاری مقعد چیست؟

مشکلات گوارشی مانند اسهال و یبوست، بواسیر، عوارض جانبی دارو ها، رکتوسل (وقتی رکتوم به واژن فشار می آورد) و زایمان واژینال و برخی جراحی های سنتی مقعد می توانند منجر به بی اختیاری موقت یا دائم مقعد شود.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *