غده و توده های بدن

غده چربی یا لیپوم چیست

غده چربی یا لیپوم چیست

لیپوم یک توده چربی است که به آهستگی رشد می کند و اغلب در بافت های نرم بدن بین پوست و لایه عضلانی زیرین قرار دارد. لیپوم، حالت خمیری سفت دارد اما به لمس حساس نیست و با اندکی فشار انگشت به راحتی حرکت می کند. لیپوم ها معمولاً در سنین میانسالی تشخیص داده می شوند. بعضی از افراد بیش از یک لیپوم دارند. این توده ها بعضا بر اثر ترشح نامنظم یا بیش از اندازه غدد سباسه چربی پوست ایجاد می شوند. معمولا غدد چربی زیر پوست سر به این دلیل بروز می کنند.

مشخصات غده چربی یا لیپوم چیست

غده چربی یا لیپوم یکی از شایع ترین تومورها است که در زیر پوست ایجاد می شود. حدود 2 نفر از هر 1000 نفر دارای لیپوم یا غده چربی است. اگرچه به عنوان تومور طبقه بندی می شود، اما توده سرطانی نیست و معمولاً بی خطر است.

تشخیص غده چربی

لیپوم ممکن است در هر نقطه ای از بدن رخ دهد. بعضی از ویژگیهای لیپوم یا غده چربی عبارتند از:

 • لیپوم دقیقا در زیر پوست قرار دارد و بی رنگ است.
 • اغلب در گردن، شانه ها، کمر، شکم، بازوها و ران ها دیده می شوند.
 • به طور کلی اندازه لیپوم یا غده چربی کوچک است. قطر لیپوم معمولا کمتر از 2 اینچ (5 سانتی متر) است، اما ممکن است همچنان رشد کند.
 • گاهی اوقات دردناک است. توده غده چربی در صورت رشد و فشار بر اعصاب مجاور یا در صورت داشتن عروق خونی زیاد دردناک می شود.

روش های تشخیص غده چربی یا لیپوم

غده چربی یا لیپوم یک بیماری خطرناک نیست و به ندرت جدی می شود. اما اگر در هر نقطه از بدن خود متوجه برآمدگی یا تورم شدید، به متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا بررسی دقیق انجام شود. غده چربی معمولاً با معاینه فیزیکی قابل تشخیص می باشد. پزشک با معاینه و انجام آزمایشات می تواند بگوید که آیا توده چربی شما لیپوم و بی‌ضرر است یا اینکه نیاز به انجام بررسی‌ های بیشتر و درمان خاصی دارد.

ممکن است توده چربی لیپوم نباشد و نوعی سرطان به نام لیپوسارکوما باشد که به سرعت رشد می کند و می تواند دردناک باشد. اگر متخصص جراحی به این بیماری مشکوک باشد، آزمایشات بیشتری را توصیه می کند. بنابراین ممکن است برای تایید تشخیص نیاز به بیوپسی باشد که در آن نمونه کوچکی از بافت برداشته شود و زیر میکروسکوپ بررسی می شود. آزمایش هایی مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن و MRI نیز می توانند تصویر واضح تری ارائه دهند. تشخیص تفاوت غده چربی از غده سرطانی به عهده متخصص جراحی می باشد و بیمار نمی تواند تفاوت این دو غده را تشخیص دهد.

روش اصلی درمان غده چربی یا لیپوم

غده های چربی می توانند در داخل عضلات یا اندام های داخلی نیز ایجاد شوند، اما این وضعیت اغلب اتفاق نمی افتد و بسیار نادر است. اگر لیپوم یا غده چربی آزار دهنده یا دردناک و در حال رشد باشد و یا عضلات شما را تحت تاثیر قرار دهد و سفت شده باشد باید آنها را جراحی یا لیزر کنید. همچنین ممکن است ملتهب ، قرمز رنگ یا عفونی شوند و ترشحات بد بویی از آنها خارج شود که در این صورت نیز نیاز به تخلیه و درناژ دارند.

موثرترین درمان برداشتن لیپوم از طریق جراحی است. این یک روش سرپایی مختصر است که معمولا با بی حسی موضعی انجام می شود. متخصص جراحی با یک برش آن را از طریق جراحی بیرون می‌آورد. از آنجا که لیپوم ها مستقیماً در زیر پوست قرار دارند، برش عمیق نیست و جای زخم کوچکی ایجاد می کند. شاید نیاز باشد چند هفته بعد برای خارج کردن بخیه مجدداً به جراح خود مراجعه کنید. بهتر است عمل جراحی غده چربی یا لیپوم با لیزر انجام شود تا اسکار و جای زخم عمیقی به جای نگذارد.

سایر درمان های احتمالی غده چربی یا لیپوم چیست؟

استروئیدها: این نوع دارو می تواند به کوچک شدن لیپوم یا غده چربی کمک کند که معمولا درون غده چربی تزریق می شوند اما به طور کامل آن را از بین نمی برند.

لیپوساکشن: متخصص جراحی برای بیرون کشیدن بافت چربی از سوزن و سرنگ استفاده می کند.

درمان غده چربی یا لیپوم های بزرگ

لیپوما های بزرگتر از 2 اینچ را گاهی لیپوم های غول پیکر می نامند که می توانند باعث ایجاد درد های عصبی شوند و باعث شوند شما نسبت به ظاهر خود ناراحت باشید و یا نوع لباس خود را تغییر دهید.

بیرون آوردن این غده های چربی بزرگ کمی سخت تر از غده های عادی است. متخصص جراحی عمومی احتمالاً به شما دارو می دهد که کمک می کند تا در طول عمل بخوابید. بعد از عمل جراحی غده چربی یا لیپوم به یک همراه احتیاج دارید تا شما را به خانه برساند.

درمان لیزر غده چربی یا لیپوم

عوامل خطرغده چربی یا لیپوم

بعضی از عوامل مختلف ممکن است خطر ابتلا به توده و غده چربی را افزایش دهد. هرچند که لیپوم ممکن است در هر سنی مشاهده شود، اما زنان و مردان میانسال بیشتر مستعد ابتلا به لیپوم هستند و شیوع این بیماری بین گروه سنی 40 تا  60 سال است.

رشد مو در ناحیه زیر بغل و پایین کمر می تواند بروز غده های چربی همراه با مو و عفونت را تشدید کند. بنابراین برای جلوگیری از بروز غدد چربی در این نواحی و انواع کیست مویی موهای زائد را با یک روش مطمئن از بین ببرید.

شرایط ارثی می تواند در ایجاد آنها دخالت داشته باشد زیرا ژنتیک لیپوم، معمولاً در بعضی از خانواده وجود دارد.

بعضی از افرادی که مبتلا به بیماری نادر مادلونگ Madelung هستند معمولاً به لیپوم نیز مبتلا می شوند. این بیماری نوعی اختلال در متابولیسم چربی (ذخیره چربی) است که منجر به تجمع غیرمعمول رسوبات چربی در اطراف گردن و نواحی شانه می شود و اغلب در مردان بزرگسال الکلی دیده می شود. هرچند که زنان و کسانی که الکل نمی نوشند نیز می توانند به بیماری مادلونگ مبتلا شوند.

سایر اختلالات نادری که باعث ایجاد لیپوم می شوند شامل

 • Adiposis dolorosa یک اختلال نادر است که با لیپوم های دردناک و متعدد همراه می شود.
 • سندرم کودن Cowden Syndrome
 • سندرم گاردنر Gardner’s syndrome

سوالات متداول غده چربی یا لیپوم

1-مدت زمان بهبودی پس از جراحی غده چربی یا لیپوم چیست؟

برداشتن لیپوم از طریق جراحی و به خصوص با لیزر پرتوان به طور سرپایی انجام می شود. این بدان معناست که بهبودی بسیار سریع است و بیماران در همان روز جراحی به خانه می روند. بعلاوه، بیماران می توانند بطور کلی فعالیتهای روزمره خود را از روز بعد از سر بگیرند.

2-آیا می توان غده چربی یا لیپوم را ماساژ داد؟

اگر ماهیت توده چربی کاملا مشخص نیست ماساژ آن ممنوع است. تا زمانی که بیمار برای تشخیص صحیح به جراح  مراجعه کند. اگر توده لیپوم باشد، هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد ماساژ به لیپوم آسیب می رساند. اما هیچ شواهدی هم نشان نداده که ماساژ به آن کمک خواهد کرد.

3-آیا غده چربی یا لیپوم می تواند به خودی خود از بین برود؟

اگرچه لیپوم ها خطرناک نیستند، اما بسیاری از افراد به دلایل زیبایی آن را درمان می کنند که از رشد بیشتر آن نیز جلوگیری می شود. برداشتن جراحی تنها راه درمان قطعی لیپوم است.  تومورهای چربی یا لیپوم بدون درمان و به خود به خودی از بین نمی روند.

4-تاثیر ورزش کردن و کاهش وزن بر روی غده چربی یا لیپوم چیست؟

اگرچه لیپوم از بافت چربی تشکیل شده اما این تومورها معمولاً به کاهش وزن پاسخ نمی دهند. در صورت افزایش وزن ممکن است اندازه لیپوم کمی بزرگتر شود. سلولهای لیپوما از سلولهای بافت چربی مزانشیمی اولیه ناشی می شوند. بنابراین، آنها از سلول چربی بزرگسالی نیستند و با کاهش وزن، ورزش کردن یا رژیم گرفتن از بین نمی روند.

5-میزان احتمال عود مجدد غده چربی یا لیپوم چیست؟

هر چند که احتمال عود مجدد وجود دارد با این حال لیپوم به ندرت پس از برداشتن دوباره عود می کنند. بعد از جراحی، احتمال عود موضعی کمتر از 5٪ است. لیپوم های نفوذی و عمیق نسبت به لیپوم های کوچک درصد عود بالاتری دارند.

6-غده چربی زیر بغل چگونه درمان می شود؟

بهتر است از یک روش مطمئن و راحت مثل لیزر پرتوان جهت عمل جراحی و تخلیه غده چربی زیر بغل استفاده شود. همچنین از بین بردن موهای زائد با کمک لیزر موهای زائد برای جلوگیری از ایجاد غده چربی زیر بغل بسیار موثر است.

7-توده و غده چربی زیر پوست سر چیست؟

این توده ها بر اثر ترشح بیش از اندازه غدد سباسه که مسئول ترشح چربی به پوست می باشند تشکیل می شوند. برای جلوگیری از بروز این غدد لازم است پوست سر را به طور منظم و با شامپوی مناسب بشویید و در صورت نیاز از روش های دارویی برای کنترل ترشح چربی پوست سر کمک بگیرید.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

20 دیدگاه برای “غده چربی یا لیپوم چیست

 1. Avatar مریم گفت:

  سلام .پسرپانزده سالم که فوتبالیست ماهری درست خودش است . مدت چند ماه است که روی ساق پاش برآمدگی وجود دارد این برآمدگی نرم است وقتی که راه میرود مشخص است یاسرپا میماند .مشکل خاصی دارد خیلی خطرناک است.ممنون میشوم راهنمایی کنید فردا به سونوگرافی هم میرویم

  1. سلام معمولا در ورزش فوتبال ضربه های شدیدی به ساق پای بازیکن وارد می شود و چنین غده هایی بروز می کند. خطرناک نیست اما بهتر است از ساق بند استفاده کنند تا بیش از این به بافت بدن آسیب نرسد.

   1. Avatar رکسانا گفت:

    سلام حالت خوبه دختر من در ناحیه سر غده زیر پوستی دارد بهش میگن لیپوم یا غده چربی درمانی هست که بتوان با دارو خشک کرد یا نه لطفا رهنمایی کنید باتشکر

    1. سلام بهتر است به طور سرپایی جراحی و خارج شود.

 2. Avatar سارا گفت:

  سلام من اندازه یه گردو یا نارنگی دوسانت پایین تر از زیر بغلم روی دندم باد کرده دست میزنم عین غده که حرکت میکنه دردم نداره درقسمت سمت راستم هست میتونم بپرسم‌چیه

  1. سلام ممکن است لیپوم باشد اما حتما باید معاینه شوید. اگر شکل ظاهری غده مشکوک و پوست ناحیه مشکوک باشد قبل از خارج کردن آن بیوپسی انجام می شود.

 3. Avatar رامین سیفی گفت:

  سلام خانم دکتر ببخشید مزاحم میشم بنده درنقاط مختلف بدنم چربی زیرپوست زیاد دارم ازجمله دست -پاشکم وپشت وجدیدا خیلی زیاد شده اگر شاید یه صدتایی باشه .لطفا راهنمایی فرمایید چکار باید بکنم .ممنون. خطرناک هست یانه

  1. سلام به یک متخصص جراحی عمومی در بیمارستان مراجعه بفرمایید.

 4. Avatar صالحه گفت:

  من مادر شیرده هستم و دخترم 2ماهشه، روی سرم غده چربی داشتم ک قبلا اندازه نخود بود و دیده نمیشد مگر با لمس اما حالاچند وقته بزرگ شده و اندازه گردو شده خواستم ببینم میشه برش دارم و هزینه اش چجوریه

  1. سلام بله می توانید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید و به طور سرپایی غده چربی سر را تخلیه کنید. این جراحی سرپایی ارتباطی به شیردهی مادران ندارد.

 5. Avatar جاجا گفت:

  با سلام و احترام
  خانم دکتر من 29 ساله هستم و 5سالی میشه روی یکطرف صورتم یک غده بدون سر و بدون درد وجود اومد و بعد از چند سال متورم شد و تخلیه شد ولی بازم رشد کرده و دوتا شده الان هرچند کوچکتر.
  دکتر پوست رفتم و کلی قرص راکوتان و داکسی هم تجویز نمودن و مصرف کردم ولی اصلاا تاثیری نداشته و کماکان همون جای صورتم مجدد دوتا رشد کرده البته کوچکتر از اولی.
  توروخدا کمک بفرمایید واقعا تو این 9سال اخیر خیلی اذیتم کرده و اعتماد به نفسم رو گرفته
  تشکر

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. بعد از معاینه برای برداشتن یا برنداشتن این غده با لیزر تصمیم گیری می کنیم.

 6. Avatar Arash گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما،خانم دکتر آیا غده چربی در سر باعث ریزش مو میشه؟چون من ۲تا غده چربی بالا سرم دارم که موهای بالای این ۲تا غده تراکمشون کمتر از قسمتهای دیگست،ممنون میشم پاسخگو باشید

  1. سلام بله معمولا چرب بودن پوست سر و عدم کنترل چربی پوست سر منجر به ریزش مو می شود.

  2. Avatar بهار گفت:

   سلام وقتتون بخیر.
   بنده تعدادی کیست بر روی پوست سر، و روی صورت دارم. زمان زیادی نگذشته بود که یکی از آنها به شدت بزرگ شد و حالت عفونی داشت.
   که مجبور به جراحی آن شدم. اما متاسفانه مجدد در نقاط دیگر سرم این کیست ها به وجود آمدن.
   و به شدت ریزش مو پیدا کردم.
   آیا این کیست ها بر ریزش مو تاثیری دارد؟
   کیست های موجود خطرناک هستن؟
   ممنون میشم راهنمایی کنید.

   1. سلام معمولا بر اثر چرب شدن پوست سر ریزش مو نیز بروز می کند. این کیست ها باید بررسی شوند تا بتوان نظر قطعی داد.

 7. Avatar مهسا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من‌ زنی ۴۰ ساله هستم که از بیست سال پیش روی بازوی دستم غده ی چربی در اومد و با عمل جراحی خارج کردم … و باز چند تا دیگه در اومد که اونارو هم سه سال پیش عمل کردم و در اوردم … اکنون یک سال است که تعدادشون به چهل تا بیشتر رسیده و دردناک هستن و هر روز هم زیاد تر بزرگتر میشوند و روحیه ی بدی پیدا کردم … چی کار کنم زیاد نشوند و چطوری در بذارمشون که جاشون نمونه … متاسفانه من در فرانکفورت زندگی میکنم و اینجا به این چیزا زیاد اهمیت نمیدهند

  1. سلام نوع تغذیه و وراثت در بروز این غده ها بسیار موثر است. از مطب یک وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ویزیت روش مناسب به شما پیشنهاد خواهد شد.

 8. Avatar امیر گفت:

  سلام خانم دکتر من ۳۱ سالمه و ۱۸ سال هست روی بدنم غده چربی پیدا شده بعضیا کوچیک بعضیا بزرگ..گاه وقتی دردو سوزش دارن..پیش ی دکتر رفتم گفت نورو فیبروماروتوزه..
  خودم واقعا عذاب میکشم از این وضعیت هر سال یکی دوتا اضاف میشه. چیکار کنم

  1. سلام متاسفانه این یک بیماری ژنتیک است و درمان قطعی ندارد. تحت نظر یک متخصص مغز و اعصاب باشید و در صورت نیاز لازم است که توده ها جراحی یا پرتو درمانی شوند. این نوع توده ها غیرسرطانی می باشند و خوش خیم هستند اما در موارد بسیار کم تبدیل به توده بدخیم می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *