غده و توده های بدن

غده چربی یا لیپوم چیست

غده چربی یا لیپوم چیست

لیپوم یک توده چربی است که به آهستگی رشد می کند و اغلب در بافت های نرم بدن بین پوست و لایه عضلانی زیرین قرار دارد. لیپوم، حالت خمیری سفت دارد اما به لمس حساس نیست و با اندکی فشار انگشت به راحتی حرکت می کند. لیپوم ها معمولاً در سنین میانسالی تشخیص داده می شوند. بعضی از افراد بیش از یک لیپوم دارند. این توده ها بعضا بر اثر ترشح نامنظم یا بیش از اندازه غدد سباسه چربی پوست ایجاد می شوند. معمولا غدد چربی زیر پوست سر به این دلیل بروز می کنند.

مشخصات غده چربی یا لیپوم چیست

غده چربی یا لیپوم یکی از شایع ترین تومورها است که در زیر پوست ایجاد می شود. حدود 2 نفر از هر 1000 نفر دارای لیپوم یا غده چربی است. اگرچه به عنوان تومور طبقه بندی می شود، اما توده سرطانی نیست و معمولاً بی خطر است.

تشخیص غده چربی

لیپوم ممکن است در هر نقطه ای از بدن رخ دهد. بعضی از ویژگیهای لیپوم یا غده چربی عبارتند از:

 • لیپوم دقیقا در زیر پوست قرار دارد و بی رنگ است.
 • اغلب در گردن، شانه ها، کمر، شکم، بازوها و ران ها دیده می شوند.
 • به طور کلی اندازه لیپوم یا غده چربی کوچک است. قطر لیپوم معمولا کمتر از 2 اینچ (5 سانتی متر) است، اما ممکن است همچنان رشد کند.
 • گاهی اوقات دردناک است. توده غده چربی در صورت رشد و فشار بر اعصاب مجاور یا در صورت داشتن عروق خونی زیاد دردناک می شود.

روش های تشخیص غده چربی یا لیپوم

غده چربی یا لیپوم یک بیماری خطرناک نیست و به ندرت جدی می شود. اما اگر در هر نقطه از بدن خود متوجه برآمدگی یا تورم شدید، به متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا بررسی دقیق انجام شود. غده چربی معمولاً با معاینه فیزیکی قابل تشخیص می باشد. پزشک با معاینه و انجام آزمایشات می تواند بگوید که آیا توده چربی شما لیپوم و بی‌ضرر است یا اینکه نیاز به انجام بررسی‌ های بیشتر و درمان خاصی دارد.

ممکن است توده چربی لیپوم نباشد و نوعی سرطان به نام لیپوسارکوما باشد که به سرعت رشد می کند و می تواند دردناک باشد. اگر متخصص جراحی به این بیماری مشکوک باشد، آزمایشات بیشتری را توصیه می کند. بنابراین ممکن است برای تایید تشخیص نیاز به بیوپسی باشد که در آن نمونه کوچکی از بافت برداشته شود و زیر میکروسکوپ بررسی می شود. آزمایش هایی مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن و MRI نیز می توانند تصویر واضح تری ارائه دهند. تشخیص تفاوت غده چربی از غده سرطانی به عهده متخصص جراحی می باشد و بیمار نمی تواند تفاوت این دو غده را تشخیص دهد.

روش اصلی درمان غده چربی یا لیپوم

غده های چربی می توانند در داخل عضلات یا اندام های داخلی نیز ایجاد شوند، اما این وضعیت اغلب اتفاق نمی افتد و بسیار نادر است. اگر لیپوم یا غده چربی آزار دهنده یا دردناک و در حال رشد باشد و یا عضلات شما را تحت تاثیر قرار دهد و سفت شده باشد باید آنها را جراحی یا لیزر کنید. همچنین ممکن است ملتهب ، قرمز رنگ یا عفونی شوند و ترشحات بد بویی از آنها خارج شود که در این صورت نیز نیاز به تخلیه و درناژ دارند.

موثرترین درمان برداشتن لیپوم از طریق جراحی است. این یک روش سرپایی مختصر است که معمولا با بی حسی موضعی انجام می شود. متخصص جراحی با یک برش آن را از طریق جراحی بیرون می‌آورد. از آنجا که لیپوم ها مستقیماً در زیر پوست قرار دارند، برش عمیق نیست و جای زخم کوچکی ایجاد می کند. شاید نیاز باشد چند هفته بعد برای خارج کردن بخیه مجدداً به جراح خود مراجعه کنید. بهتر است عمل جراحی غده چربی یا لیپوم با لیزر انجام شود تا اسکار و جای زخم عمیقی به جای نگذارد.

سایر درمان های احتمالی غده چربی یا لیپوم چیست؟

استروئیدها: این نوع دارو می تواند به کوچک شدن لیپوم یا غده چربی کمک کند که معمولا درون غده چربی تزریق می شوند اما به طور کامل آن را از بین نمی برند.

لیپوساکشن: متخصص جراحی برای بیرون کشیدن بافت چربی از سوزن و سرنگ استفاده می کند.

درمان غده چربی یا لیپوم های بزرگ

لیپوما های بزرگتر از 2 اینچ را گاهی لیپوم های غول پیکر می نامند که می توانند باعث ایجاد درد های عصبی شوند و باعث شوند شما نسبت به ظاهر خود ناراحت باشید و یا نوع لباس خود را تغییر دهید.

بیرون آوردن این غده های چربی بزرگ کمی سخت تر از غده های عادی است. متخصص جراحی عمومی احتمالاً به شما دارو می دهد که کمک می کند تا در طول عمل بخوابید. بعد از عمل جراحی غده چربی یا لیپوم به یک همراه احتیاج دارید تا شما را به خانه برساند.

درمان لیزر غده چربی یا لیپوم

عوامل خطرغده چربی یا لیپوم

بعضی از عوامل مختلف ممکن است خطر ابتلا به توده و غده چربی را افزایش دهد. هرچند که لیپوم ممکن است در هر سنی مشاهده شود، اما زنان و مردان میانسال بیشتر مستعد ابتلا به لیپوم هستند و شیوع این بیماری بین گروه سنی 40 تا  60 سال است.

رشد مو در ناحیه زیر بغل و پایین کمر می تواند بروز غده های چربی همراه با مو و عفونت را تشدید کند. بنابراین برای جلوگیری از بروز غدد چربی در این نواحی و انواع کیست مویی موهای زائد را با یک روش مطمئن از بین ببرید.

شرایط ارثی می تواند در ایجاد آنها دخالت داشته باشد زیرا ژنتیک لیپوم، معمولاً در بعضی از خانواده وجود دارد.

بعضی از افرادی که مبتلا به بیماری نادر مادلونگ Madelung هستند معمولاً به لیپوم نیز مبتلا می شوند. این بیماری نوعی اختلال در متابولیسم چربی (ذخیره چربی) است که منجر به تجمع غیرمعمول رسوبات چربی در اطراف گردن و نواحی شانه می شود و اغلب در مردان بزرگسال الکلی دیده می شود. هرچند که زنان و کسانی که الکل نمی نوشند نیز می توانند به بیماری مادلونگ مبتلا شوند.

سایر اختلالات نادری که باعث ایجاد لیپوم می شوند شامل

 • Adiposis dolorosa یک اختلال نادر است که با لیپوم های دردناک و متعدد همراه می شود.
 • سندرم کودن Cowden Syndrome
 • سندرم گاردنر Gardner’s syndrome

سوالات متداول غده چربی یا لیپوم

1-مدت زمان بهبودی پس از جراحی غده چربی یا لیپوم چیست؟

برداشتن لیپوم از طریق جراحی و به خصوص با لیزر پرتوان به طور سرپایی انجام می شود. این بدان معناست که بهبودی بسیار سریع است و بیماران در همان روز جراحی به خانه می روند. بعلاوه، بیماران می توانند بطور کلی فعالیتهای روزمره خود را از روز بعد از سر بگیرند.

2-آیا می توان غده چربی یا لیپوم را ماساژ داد؟

اگر ماهیت توده چربی کاملا مشخص نیست ماساژ آن ممنوع است. تا زمانی که بیمار برای تشخیص صحیح به جراح  مراجعه کند. اگر توده لیپوم باشد، هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد ماساژ به لیپوم آسیب می رساند. اما هیچ شواهدی هم نشان نداده که ماساژ به آن کمک خواهد کرد.

3-آیا غده چربی یا لیپوم می تواند به خودی خود از بین برود؟

اگرچه لیپوم ها خطرناک نیستند، اما بسیاری از افراد به دلایل زیبایی آن را درمان می کنند که از رشد بیشتر آن نیز جلوگیری می شود. برداشتن جراحی تنها راه درمان قطعی لیپوم است.  تومورهای چربی یا لیپوم بدون درمان و به خود به خودی از بین نمی روند.

4-تاثیر ورزش کردن و کاهش وزن بر روی غده چربی یا لیپوم چیست؟

اگرچه لیپوم از بافت چربی تشکیل شده اما این تومورها معمولاً به کاهش وزن پاسخ نمی دهند. در صورت افزایش وزن ممکن است اندازه لیپوم کمی بزرگتر شود. سلولهای لیپوما از سلولهای بافت چربی مزانشیمی اولیه ناشی می شوند. بنابراین، آنها از سلول چربی بزرگسالی نیستند و با کاهش وزن، ورزش کردن یا رژیم گرفتن از بین نمی روند.

5-میزان احتمال عود مجدد غده چربی یا لیپوم چیست؟

هر چند که احتمال عود مجدد وجود دارد با این حال لیپوم به ندرت پس از برداشتن دوباره عود می کنند. بعد از جراحی، احتمال عود موضعی کمتر از 5٪ است. لیپوم های نفوذی و عمیق نسبت به لیپوم های کوچک درصد عود بالاتری دارند.

6-غده چربی زیر بغل چگونه درمان می شود؟

بهتر است از یک روش مطمئن و راحت مثل لیزر پرتوان جهت عمل جراحی و تخلیه غده چربی زیر بغل استفاده شود. همچنین از بین بردن موهای زائد با کمک لیزر موهای زائد برای جلوگیری از ایجاد غده چربی زیر بغل بسیار موثر است.

7-توده و غده چربی زیر پوست سر چیست؟

این توده ها بر اثر ترشح بیش از اندازه غدد سباسه که مسئول ترشح چربی به پوست می باشند تشکیل می شوند. برای جلوگیری از بروز این غدد لازم است پوست سر را به طور منظم و با شامپوی مناسب بشویید و در صورت نیاز از روش های دارویی برای کنترل ترشح چربی پوست سر کمک بگیرید.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

740 دیدگاه برای “غده چربی یا لیپوم چیست

 1. Avatar photo Zakc گفت:

  سلام وقت بخیر من همچین چیزی داشتم زو صورتم دو روزه عمل کردم ولی همچنان بعد عمل احساس میکنم صفته و ورم داره هنوز عادیه یادبرم پیش پزشکم؟!

  1. ممکن است التهاب عمل باشد اگر بعد از یک هفته التهاب کاهش پیدا نکرد به جراح معالج مجدد مراجعه بفرمایید.

 2. Avatar photo نرجس انسته گفت:

  سلام.خسته نباشید.من حدود۱۲عددغده چربی روی سرم دارم.میترسم برم عمل کنم.دکترگفته همه روباهم بابیهوشی کلی برمیدارم.بعضیاش خارش می‌کنه.ولی یدونه خیلی در می‌کنه.شماچه توصیه ایی میکنید

  1. راهی جز تخلیه غدد نیست. در این مورد را هم در نظر داشته باشید که ممکن است مجدد این غدد عود کنند. اگر هم درمان نشوند به مرور زمان بزرگتر می شوند و حتی ممکن است تعداد آنها بیشتر شود.

 3. Avatar photo Arash گفت:

  سلام وقت بخیر، من روی سرم یک توده چربی بوجود اومد و بعد چند ماه بزرگتر شد البته هیچ دردی نداشت برای همین جدی نگرفتم تا اینکه خود به خود سر باز کرد و تخلیش کردم البته نه به طور کامل، هر روز یه مقداریش تخلیه میشه، میخواستم ببینم آیا اینکه خودم تخلیش کردم و سر باز کرده خطر ناک هستش یا نه ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. توده چربی به این شکل تخلیه نمی شود و احتمالا شما عفونت را به طور ناقص تخلیه می کنید. برای جلوگیری از آسیب به بافت ناحیه و انتشار عفونت توصیه می کنم از یک متخصص برای تخلیه اصولی این توده کمک بگیرید.

   1. Avatar photo Arash گفت:

    ممنون از راهنماییتون 💗🙏

 4. Avatar photo مهدا گفت:

  سلام خسته نباشید من چند روز پیش متوجه یک کیست زیر بافت سینه ام شدم که تکون میخوره دست میزنم و رفتم سونو سینه دادم.جواب منفی بود و گفتن که هیچ چیز خاصی در سونو شما مشاهده نشده.به نظرتون این چیه؟چربیه؟

  1. در جواب سونوگرافی مشخص می شود که این توده التهاب غدد لنفاوی و شیری است یا توده چربی. اگر همچنان این توده را احساس می کنید مجدد سونوگرافی را در مرکز دیگری تکرار کنید.

 5. Avatar photo کریم گفت:

  سلام خسته نباشید
  من‌ مرد۳۸ ساله هستم که از ده سال پیش روی بازوی دستم غده ی چربی در اومد و با عمل جراحی خارج کردم و باز چند تا دیگه در اومد که اونارو هم سه سال پیش عمل کردم و در اوردم اکنون یک سال است که تعدادشون به چهل تا بیشتر رسیده و هر روز هم زیاد تر بزرگتر میشوند و روحیه ی بدی پیدا کردم چی کار کنم زیاد نشوند و چطوری در بذارمشون که جاشون نمونه

  1. رژیم غذایی خود را تغییر دهید و اگر اضافه وزن دارید وزن خود را کنترل کنید. تا حدودی از روند عود لیپوم جلوگیری می شود.

 6. Avatar photo سعید گفت:

  سلام .من روی پیشانی سرم یه غده دارم که دو بار عمل کردم ،یک بار سر پایی و یکبار بیهوشی کامل ولی متاسفانه دوباره در اومد.و نمونها رو آزمایش دادم و دکتر گفت چربیه آیا راهی هست که دیگه در نیاد

  1. بهترین روش جلوگیری از بروز لیپوم رعایت رژیم غذایی و تمیز نگهداشتن ناحیه است. تخلیه کامل توده نیز بسیار مهم است.

 7. Avatar photo سحر گفت:

  سلام
  وقت بخیر. من حدودا ۲۰ سالی هست که یه توده سفت آبی رنگ نزدیک ارنج در قسمت نرمی زیر پوستم دارم که حالت گنبدی شکل داره ولی حرکتی و دردی نداره . ممکنه چیز خطرناکی باشه ؟

  1. ممکن است در آینده عفونی شود. بهتر است تخلیه شود.

 8. Avatar photo بابک سعيدی گفت:

  با سلام خدمت خانم دکتر بنده بالای چشم دارم از داخل دقیقا روی چشم چند روز پیش پلکم کامل باز نمی شد البته قبلا داحل پا غده داشتم که برداشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. جراحی لیپوم در ناحیه چشم کاملا تخصصی است و بهتر است به جراح چشم مراجعه کنید.

 9. Avatar photo حامد گفت:

  سلام خانم دکتر
  من کنار گوش دقیقا زیر خط ریشم گاهی غده درمیاد همرا با خارش واحساس گرما
  دوباره محو میشه
  اما العان مدتی هست زیاد شده
  دکتر هم نرفتم

  1. این توده ها کیست می باشد و بهتر است برای درمان آنها به متخصص پوست مراجعه کنید.

 10. Avatar photo Mahi گفت:

  سلام خانوم دکتر شوهرم یه ورم‌تو ساق دست و یه ورم در ران داره درد نداره و سوزش خواستم ببینم کجا مراجعه کنیم خطرناکه یا نه

  1. به یک جراح عمومی یا جراح ارتوپد مراجعه بفرمایید.

   1. Avatar photo مریم گفت:

    سلام وقت به خیر
    یه مدتی هست حداقل یک سال ک بالای باسنم غده هایی ایجاد شده ک سفته و حرکت نمیکنه
    و همین غده ها ریزترش دستمم درآورده و به مرور زمان بزرگتر میشه
    داخل سینم هم چن تایی ایجاد شده ک با سوزن در آوردم
    صورتمم داشت دکتر قرص راکوتان تجویز کرد بهتر شد اما بقیه بدنم تغییری نکرد و به مرور بزرگتر میشه
    باید چیکار کنم

    1. در مورد تشخیص غده هایی که بالای باسن ایجاد شده است لازم است معاینه شوید. احتمالا کیست مویی می باشد. اگر قبلا به متخصص پوست مراجعه کرده باشید به شما گفته اند که این توده ها چربی است یا جوش های کیستیک.

 11. Avatar photo ایمان گفت:

  سلام ۱۷ سالمه پشت سرم و پشت گردم ۲ تا جای برآمدگی بوجود اومده یکیشون که پشت سرم هست یکم بزرگتره و درد داره ولی اون یکی معلوم تره و هیچ دردی نداره خواستم بدونم چین! و چیکار باید کنم!

  1. معمولا این توده ها لیپوم می باشند و زمانی که عفونی می شوند دردناک می شوند. توده های دردناک و در حال رشد در اولویت تخلیه و جراحی می باشند.

 12. Avatar photo محمد گفت:

  درود برشما
  ورزشکار هستم
  نقاط مختلف بدنم حدود۵،۶دونه تکه های کوچکی غده ی بدون دردبه اندازه ی نصف بند انگشت دارم
  خواستم ببینم چیه و چه اقدامی نیازه

  1. به احتمال زیاد لیپوم است و لازم است قبل از بزرگتر شدن یا عفونی شدن تخلیه و جراحی شود.

 13. Avatar photo ... گفت:

  سلام من مادرم الان مدتیه نزدیک کلیه ش وقتی فشار می‌دادی یه چیز گرد زیر بدنش حس میشد الان اومده روی شکمش پشت رونش و روی دستش هم دراومدع این چیه

  1. برای تشخیص این توده لازم است به متخصص مراجعه کنند تا برای ایشان سونوگرافی و یا عکس تجویز کنند.

 14. Avatar photo علیرضا امیدوار تهرانی گفت:

  خانم دکتر با سلام …. تفاوت بین کیست گانگلیون و غده چربی در چیست؟ آیا حضرتعالی میتوانید بدون عکس تشخیص دهید؟ حدود ده ماه پیش برآمدگی بسیار ساده ای در کنار مچ راست من تولید شده که مشابه آن در برخی تصاویر اینترنت وجود دارد … فاقد درد است اما بصورت تدریجی در حال رشد است بنظر شما اگر کیست گانگلیون باشد تا کجا به رشد خود ادامه میدهد؟ آیا پس از رشد کافی ممکن است خودبخود بهبودی حاصل نماید؟
  با تشکر

  1. این کیست بر روی مفاصل و تاندون ها رشد می کند و برای تخلیه و جراحی آن لازم است به یک جراح ارتوپد مراجعه بفرمایید. غده چربی یا لیپوم ها در تمام نقاط بدن بروز می کنند.

 15. Avatar photo Elina گفت:

  سلام عصربخیر:)
  من رو پیشانی غده چربی دارم که درد میکنه و احساس میکنم داره بزرگتر میشه. اگر عمل کنم بخیه هاش رویه زیبایی صورتم تاثیر میزاره؟!

  1. بستگی به اندازه و عمق توده دارد. بعد از ویزیت می توان نظر داد.

 16. Avatar photo مرضیه گفت:

  سلام خانم دکتر من یک سال پیش متوجه شدم که فیبروکیستیک سینه دارم و همچنین زیر بغل چپم یک لوبول چربی 3 میلی متری نرم هست. فیبروکیستیک سینم هنوز خوب نشده و گاهی زیر بغل چپم که چربی داره درد میگیره میخواستم ببینم دردش بخاطر غده چربی هست یا فیبروکیستیک سینه ام؟
  با تشکر

  1. لازم است معاینه شوید و آزمایش ماموگرافی نیز بررسی شود.

 17. Avatar photo تمنا گفت:

  سلام خسته نباشین من مجردم دوسال پیش متوجه توده در سینم شدم رفتم دکتر برام سونو گرافی نوشت رفتم گفتن خوش خیمه نیازی به درمان نیس لیپیوم هس اون موقع هم وقتی ب سینم فشار می آوردم ترشح می امد اول زرد تیره بود الان وقتی فشار میدم میاد فک کنم خونیه چکار کنم لطفا راهنمایم کنین ممنون میشم من شهرستان هستم متخصص نیست

  1. ممکن است علاوه بر توده چربی دچار کیست مویی نیز شده باشید. از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ارسال عکس و آزمایش ها تشخیص نهایی و درمان مناسب به شما پیشنهاد می شود. من توصیه می کنم که این توده ها خارج شوند تا در آینده عفونی و عارضه دار نشوند.

 18. Avatar photo Fatemeh گفت:

  سلام وقت شما بخیر خانمی ۴۵ساله هستم ۲ماه قبل ضربه روی ماهیچه بازوی چپ خورده کبودی پوست خوب شده ولی یه زایده مثل نخود سفت روی ماهیچه مونده لمس که میکنم حس میکنم توی ماهیچه هست
  ممنونم از پاسخگویی شما

  1. درمان این توده را توسط یک متخصص ارتوپد دست پی گیری کنید.

 19. Avatar photo محدثه گفت:

  سلام و وقت بخیر . مادر من ۴۲ ساله است و میگه حدود دوماه هست که بالای شکمش وقتی دست میزنه احساس توده ی گردو مانند میکنه . ولی از روی پوست مشخص نیست . همچنین مادرم اضافه وزن هم داره . این توده در زمان های پریودی ایشون دردناک میشه . این میتونه خطرناک باشه ؟ آیا نشونه ی بدیه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید .

  1. به یک متخصص مراجعه کنید که برای ایشان سونوگرافی و تصویربرداری تجویز کنند.

 20. Avatar photo فرزانه گفت:

  سلام خانم دکتر برادر من حدود ده روز پیش بین دو کتفش یک توده چربی تقریبا بزرگی بود که با عمل جراحی اون رو درآورد ولی الان جای اون خیلی متورم شده و حتی بزرگتر از قبل از عمل. با دکترش که صحبت کردن فرمودن سه چهار هفته زمان می‌بره که این تورم و برآمدگی بره. ما خیلی نگران هستیم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. سپاس

  1. طبق دستور جراح معالج عمل کنید و اگر علامتی از عفونت مشاهده نمودید به ایشان اطلاع دهید. در جراحی های وسیع که با تیغ جراحی انجام می شود التهاب و تورم طبیعی است.

 21. Avatar photo جعفر گفت:

  سلام و عرض ادب
  من جوان 40 ساله
  مدت زیادیه که از سرم ی موادی جمع میشه از گردن سینه و کمر تا به پاهام همینطور پایین میاد که هر تو حمام میشورم و میرن وتمام شدنی نیستن دوباره درجا جایگزین میشن حالت شن مانند داره حتی بعضی از جاهای دست و پام رو رگهامو مسدود میکنن
  ووقتی دو روز حمام نکنم مثل. اینکه تشنج بگیرم اصلا وحشتناکه تمامی نداره حتی صورتم هم پر میشه ی وقت سفید رنگ وبعضی از وقتا به زردی و بی رنگ هستن بقول دخترم میگه فکر میکنی چیزی هست این نور چراغ به اب میخوره
  خواهشا اگه ممکن هست منو یاری فرمایید

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. بدون معاینه نمی توان نظر داد.

 22. Avatar photo رسول گفت:

  سلام من چند سال پیش یه غده روی کمرم داشتم و چند مدتی رشد کرده ولی الان رشدش متوقف شده ولی در جاهای دیگه بدنم تعدادشون زیاد و خیلی نگران شدم چیکار کنم 😢

  1. نسبت به تخلیه این غدد اقدام نمایید.

 23. Avatar photo مهتاب گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشی..در قسمت دنده هام یک برآمدگی ب اندازه 5-12 ب مدت یک ماه نمایان شد میشه راهنماییم کنید خیلی میترسم با تشکر

  1. به یک متخصص مراجعه کنید که برای شما تصویربرداری از ناحیه را تجویز کنند.

 24. Avatar photo احمد گفت:

  سلام. وقتتون بخیر. من ۳۷ سالمه. بالای ۳۰ یا ۴۰ تا غده تو کل بدنم دارم. دستام.روی قسمت کلیم هر دوطرف .روی سینم .روی رونای پام.روی شکمم. لطفا بهم بگید چیکار کنم .ممنون

  1. علاوه بر اصلاح رژیم غذایی و ورزش توصیه می کنم توده های بزرگ تر و یا در حال رشد را با جراحی تخلیه کنید. در صورت امکان بهتر است این توده ها با لیزر تخلیه شوند.

 25. Avatar photo رحیمی گفت:

  سلام نگران نباشید بابا من ده بار توده چربی زیر بغلم رشد می کنه اما ورزش میکنم مجددا خوب میشه هر بار ورش نکنید مجددا در میاد . ورزش کنیید چاقالوها

 26. Avatar photo Kiana گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه…
  من در پشت سرم بالاتر از گردنم دو تا غده در اومد روبه روی هم و بافاصله و یکمم هم سفت است،درد داره و حتی گردنم هم درد گرفته.

  1. لازم است معاینه شوید.

 27. Avatar photo فاطمه گفت:

  سلام من تو سرم چهار تا کیست چربی هست البته خوهرام هم دارن بدون درده…دکترپوست گفتن چیزی نیس ولی یک هفتس یکیش متورم شده یکم و قرمز شده درد میکنه آیا خطر ناکه؟خیلی نگرانم ب چ دکتری مراجعه کنم؟

  1. این توده عفونی شده است. لازم است تخلیه شود. به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه بفرمایید.

 28. Avatar photo احسان گفت:

  سلام من میخوام برم لیپوساکشن کنم چربی های شکم و پهلومو ازین غده های درد ناک هم دارم رو شکمم آیا با لیپوساکشن برداشته میشه

  1. بستگی به نظر جراح معالج دارد. ممکن است نیاز باشد قبل از انجام عمل لیپوساکشن برای شما تصویربرداری تجویز شود.

 29. Avatar photo حسین زند گفت:

  سلام دکتر عزیز من حدودا ۴۴ ساله هستم و از وقتی که یاد دارم تمام بدن بنده پر از غده های چربی بوده و هست، دو تاشون رو دراوردم و بعد از چند وقت دوباره جای عمل قبلی دو تا دو تا رشد کردن. الان چکار کنم راهکاری جلوی پای بنده بزارید درمان کنم چون موقعیت شغلی بنده ایجاب میکنه بعد از کار حتما بایداستحمام کنم و جلوی همکارام خیلی سر به زیرم چون واقعا بدنم رو بد هیبت و زشت کرده اند

  1. متاسفانه راهی جز تخلیه و جراحی این غدد نیست. ورزش و تغذیه سالم در کاهش و جلوگیری از عود این غدد تاثیرگذار می باشد.

 30. Avatar photo ابراهیم خادمی گفت:

  سلام خانم دکتر…..بامصرف تریاک بعنوان مسکن دردی بابت این غده چربیها نداشتم وازروزی که مواد رو کنارگذاشتم درد وسوزش این غدد شروع شد…..ارتباطی بین اینها هست یا مواد رو برای همیشه ترک کنم

 31. Avatar photo ابراهیم خادمی گفت:

  خانم دکتر عزیز آیا باقطع مصرف موادازنوع تریاک و درد وسوزش این غدد در بدن رابطه ای هست
  چون هنگام مصرف تریاک اصلا چنین وضعیتی نداشتم
  ضمنا خواهرم درسن ۵۲ سالگی بعلت تومور بدخیم روی مغزش فوت کرد و آیامیشه این بیماری ژنتیکی باشه ویا ارثی باشه

 32. Avatar photo رها گفت:

  سلام وقت بخیر
  من به مدت ۶ ماهه که دارم وزنه برداری میکنم. حدود یک هفته پیش یکی از عضلات شستم بخاطر ورزش درد گرفت و برآمدگی روش ایجاد شد دقیقا همونجایی که باهاش وزنه رو بلند میکنم.امروز هم در باشگاه ترکید میخواستم بدونم این چیه؟ اگر میشه کمکم کنید ممنونم♥️

  1. به یک متخصص ارتوپد مراجعه کنید و این مورد را جدی بگیرید. برای تمرینات وزنه برداری از دستکش مخصوص استفاده کنید.

 33. Avatar photo محمود گفت:

  سلام.من چند سال پیش یه غده داشتم زیر چانه که با عمل جراحی درش آوردم.بعد گذشت چندسال اکثر نقاط بدنم غده کوچیک و بزرگ درآورده..دستم.پام .شکمم .کمرم..کل بدنم رو که نمیتونم جراحی کنم.به نظرتون چکار باید بکنم؟؟

  1. متاسفانه روش بهتری از جراحی نیست. بدن شما مستعد بروز این لیپوم ها می باشد و لازم است علاوه بر رژیم غذایی مناسب و ورزش برای تخلیه آنها نیز به موقع اقدام نمایید.

  2. Avatar photo سیسی گفت:

   ببخشید من یدونه حالت غده تور تو کشاله های رانم زدم . ولی کوچیک شده بود خیلییی . الان باز بزرگ شده .آیا این هم لیپوم هست؟

   1. به احتمال زیاد این توده کیست مویی است و در مواقعی که به آن فشار می آید یا عفونی می شود بزرگتر می شود. در هر صورت لازم است معاینه شوید و توده تخلیه شود.

 34. Avatar photo پرنده گفت:

  جراحی لیپوم کنار ابرو درد داره؟من استرس دارم😔

  1. اگر سطحی باشد خیر درد خاصی ندارد.

  2. Avatar photo علی گفت:

   سلام ، من غده های چربی در سر و گردن داشتم از نو جوانی الان ۳۷ سالمه تک تک دارن بزرگ میشن ( متورم و دردناک) سه تا از انها انقدر که بزرگ شدن سر باز کردن و تخلیه شدن ، ایا این غدد خطرناک هستند ، و چه کاری باید انجام بدم ؟ ممنونp

   1. برخی از این غدد اگر درمان و جراحی نشوند می توانند در آینده خطرناک و بدخیم شوند. نسبت به جراحی و تخلیه تک تک آنها در نزد یک جراح ماهر اقدام نمایید.

 35. Avatar photo داود گفت:

  سلام و ارادت ممنون از اطلاعاتی که میدهید به بیماران
  بنده چند سالی میشه که یک توده ای در شقیقه ی سمت چپم شکل گرفته که اوایل خیلی کوچیک بود و الان اندازش بزرگ شده و خیلیم سفت شده که وقتی لمس میکنم مثل استخوان میمونه ،رفتم پذیرش شدم پزشک گفت که باید بری ارتوپدی و الانم پیگیری کردم پزشک ارتوپدی میگن که جزو کار اونا نیس این بیماری من میخوام سوال کنم کجا باید برم برای مداوا ،ممنونم

  1. سلام به یک جراح عمومی یا جراح پلاستیک فک و صورت مراجعه بفرمایید.

 36. Avatar photo فاطمه علینام گفت:

  سلام خوب هستین ببخشید خانم دکتر من ۴۸ سالمه تمام بدنم از این توده های چربی پر شده و قسمت شکمم به شدت درد میکنه چیکار باید بکنم

  1. متاسفانه راهی جز تخلیه غدد نیست. این مورد را پی گیری کنید که دچار عوارض دیگری نشوید. رژیم غذایی سالم و ورزش نیز در پیشگیری از بروز مجدد لیپوم موثر می باشد.

 37. Avatar photo بیضایی گفت:

  سلام دختر من ۴۰روزه سرنوشت بینی اش حالت دونه سفید اما درد نداره میگن لیپوم خاستم ببینم از همی نوزادی میشه رفعش کنم ب جراحی نکشه

  1. به جراح اطفال مراجعه کنید. ایشان بعد از معاینه تشخیص می دهند. بهتر است در اولین زمان ممکن برداشته شود.

 38. Avatar photo دامون نیک گفت:

  سلام خانم دکتر من ۳۷ سالمه و تقریبا ۵ سالی میشه بین دنده ها پهلوی سمت چپ یه غده خیلی کوچیک دارم که بعضی موقع ها باعث خارش اون ناحیه میشه ولی اصلا درد ندارم میشه تشخیصتونو بگین؟

  1. از یک متخصص بخواهید که برای شما سونوگرافی تجویز کنند. بعد از بررسی نتیجه سونوگرافی می توان نظر داد.

 39. Avatar photo tarlan گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من ی کیست کنار مقعد دارم ک هیچ راه مخرجی نداره و اگ برشش بزنن خون میاد آیا میدونید اسمش چیه؟

  1. احتمالا به هموروئید ترومبوزه یا آبسه مقعدی مبتلا شده اید. اگر درمان به تاخیر بیافتد بروز عوارضی دیگر مثل فیستول مقعدی نیز وجود دارد. توصیه می کنم به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه بفرمایید.

 40. Avatar photo آلیس گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  زیر پوست کمرش میشه گفت بالاس باسنش ورم کرده و وقتی دست میزنیم حرکت میکنه و کمی هم درد داره . خطرناکه یا نه؟ من خیلی نگرانم
  امکان داره غده چربی باشه ؟

  1. احتمالا کیست مویی می باشد و به دلیل عفونت درد نیز دارد. توصیه می کنم به یک متخصص جراحی و لیزر ماهر در این زمینه مراجعه کنید و آن را خارج نمایید تا دچار آبسه و فیستول نشود.

 41. Avatar photo مصطفی گفت:

  سلام وقت بخیر خانم دکتر از اینکه وقت گذاشتید برای پاسخ سپاسگزارم من ۵۳ سال سن دارم حدود ۵ سال پیش یه گلوله سفت اندازه یک بادام ریز زیر چونه ام متمایل به حلق وجود داشت مشکل خاصی باهاش نداشتم ولی احساس کردم یه کم به سمت حلقم حرکت کرده وقتی فشارش میدم یه کم عضلات اطرافش درد میکنه آیا برای درمانش اقدام کنم تشخیص و پیشنهاد جنابعالی چیه ممنون

  1. اگر این توده یک لیپوم ساده هم باشد لازم است تخلیه و درناژ شود زیرا ممکن است عفونی شود و در آینده مشکل ساز شود.

 42. Avatar photo parvin گفت:

  سسلام من یک غده چربی درقسمت بالای ران چپم داشتم که ده ماه قبل جراحی کردم ولی الان جای بخیه هام احساس سوزش ودرد دارم خواستم بدونم دلیلش چیه؟ خطرناک نیست. لطفا راهنمایی کنید

  1. ممکن است عفونت کرده باشد مجدد به جراح خود مراجعه کنید.

 43. Avatar photo شانا گفت:

  سلام خانم دکتر
  پدرم ماه پیش غده چربی روی دست شون بود دراوردن بخیه هاشونم کشیدن اما هنوز جای بخیه هاشون زخمه و یکم باد داره دست شون مشکلی وجود دارد که باد کرده دست شون؟

  1. به جراح خود مراجعه کنند و مطمئن شوند که محل جراحی عفونت نکرده است. این وضعیت معمولا تا دو ماه طبیعی است.

 44. Avatar photo احمد گفت:

  سلام از یک سال و میم پیش زائده ای در گردنم ظاهر شد که الان کمی رشد کرده و درد دارد باید به دکتر جراح عمومی مراجعه کنم یا متخصص دیگر را توصیه می کنید

  1. اگر این توده نزدیک به ستون فقرات است به جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید. در غیر این صورت می توانید به متخصص جراحی عمومی نیز مراجعه کنید.

 45. Avatar photo زهره گفت:

  سلام .خانم دکتر چند سالی هست ک بنده غده چربی دارم تو سرم .سمت چپ بالای گوشم بزرگ هستش. حالا الان یه سالی هست که وسط پیشونیم دوتا غده در اومده متوسطه. الآنم متوجه شدم یکی هم سمت گوش راستم خیلی ریز .در اومده .میشه بنده رو راهنمایی کنید

  1. همانطور که قبلا هم اشاره شد لازم است که این توده ها تخلیه شوند که عارضه دار نشوند. به نظرم از توده سر که بزرگتر است اقدام کنید و اگر امکان داشت تمام غدد را در یک جلسه جراحی و تخلیه نمایید. برای جلوگیری از عود مجدد و بروز لیپوم های جدید توصیه می کنم که در رژیم غذایی خود تجدید نظر کنید، ورزش کنید و اگر اضافه وزن دارید حتما وزن خود را کم کنید.

 46. Avatar photo ابوالفضل گفت:

  سلام من پسر ۷ ساله دارم که از روز تولد روی کردنش یه برآمدگی به اندازه نخود کوچکتر هست درد هم ندارم رشد هم فک نکنم کرده باشه به نظرتون خطر ناکه

  1. هرگونه توده در بدن را تخلیه نمایید که در آینده خطرناک و بدخیم نشود.

 47. Avatar photo سید محمد حسینی گفت:

  سلام خانم دکتر
  یه عده چربی روی دیواره بیرونی مری ام هس که همکاراتون با سی تی اسکن و نمونه برداری گفتند که چربی لیو میوم هس و تشخیص دادن که برای برداشتنش نیاز به به جراحی شکمی و احتمال برداشتن کل مری وجود داره و من خیلی ترس دارم جراحی کنم ، آیا با روش لیزر امکان برداشتنش وجود داره

  1. من این جراحی را با لیزر انجام نمی دهم. اما اگر به متخصصی که در این زمینه ماهر هستند و جراحی با لیزر در این ناحیه را انجام می دهند مراجعه کنید مسلما بهتر از جراحی با تیغ و کوتر خواهد بود. امکان عود و بازگشت کمتر خواهد بود و دوره نقاهت نیز بسیار کوتاهتر است.

 48. Avatar photo ملودی گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من چند روزی هست که روی دنده چپم احساس یه کیست که به سطح پوست خیلی نزدیکه و زیر دست جابه جا میشه می کنم می خواستم ببینم چی هست؟

  1. از یک متخصص بخواهید که برای شما سونوگرافی تجویز کنند. بعد از بررسی توده و جواب آزمایش می توان نظر داد.

 49. Avatar photo جواد گفت:

  سلام خسته نباشید من الان سه چهار ساله که یه غده سه سانتی بین باسن و کمر دارم اصلا دکتر هم نرفتم ولی بعضی موقع ها درد میکنه چکار باید کرد.

  1. به احتمال زیاد مبتلا به کیست مویی پایین کمر شده اید و قبل از عفونی شدن و عارضه دار شدن بهتر است جراحی و تخلیه شود. لیزر کیست مویی به روش بسته و پلاستیک پیشنهاد می شود.

 50. Avatar photo حامد گفت:

  با سلام
  من یه قده چربی پشت سرم بود به اندازه از فندق بزرگتر از گردو کوچکتر، البته اول خیلی کوچک بود بعد بزرگتر شد تا این که سرش باز شد. بعدا با یه کم فشار کامل خالی شد.درد هم نداره فقط یه مقدار متورم هست‌.آیا امکان داره دوباره رشد کنه یانه.
  از داخلش هم چربی نرم بدون بو خارج شد.
  ممنونم

  1. این غده و توده بر اثر انسداد غدد سباسه سر ایجاد شده است و ممکن است به زودی عفونت کند. از یک جراح وقت بگیرید که این توده را به طور کامل جراحی و تخلیه اصولی نمایند.

 51. Avatar photo پیمان گفت:

  سلام و نشکر یک کیست چربی چند وقتی است در امتدا گوشه بیرونی چشم دارم که خود بخود تخلیه شد ولی هر چند روز یکبار برامده و با کمی فشار دادن تخلیه میشود ایا با توجه به نزدیکی چشم با لیزر قابل درمان است

  1. به یک متخصص جراحی چشم مراجعه کنید.

 52. Avatar photo مخمل گفت:

  سلام وقت بخیر
  همسر من چنسالی هست ک کل بدنش لیپوم داره یک بار هم جراحی انجام داد ولی تعداد کمی رو جراحی کردن در حد ۵ غده
  الان لیپوم ها هم بزرگه هم تعدادشون زیاد من خیلی میترسم ک بهش اسیب بزنه بدنسازم هست اصلا نمیتوته با رکابی ولباسی ک دوس داره ورزش کنه میشه لطفا راهنماییم کنیدخیلی ناراحتم

  1. چاره ای جز تخلیه و جراحی این غدد نیست. اگر از مکمل های غذایی بدنسازی استفاده می کنند حتما از یک متخصص تغذیه مشورت بگیرند. تغذیه نامناسب و اضافه وزن می تواند منجر به تشدید و عود این غدد شود. برای کاهش اسکار جراحی لیپوم بهتر است با لیزر پرتوان این جراحی انجام شود.

 53. Avatar photo ماهان گفت:

  سلام خانم دکتر
  من مرد 50 ساله هستم که در ناحیه پشت در نسج نرم ناحیه زیر جلدی پاراسینال از دو هفته پیش یک برامدگی بوجود آمده که در سونوگرافی ” یک سولید به ابعاد 30 * 21* 6 میلیمتر با حاشیه تقریبا شارپ و احتمال ندول خوشخیم زیرجلدی تشخیص داده شده. فاقد درد است ولی چند ماه پیش در این ناحیه برای چند روز درد داشتم. به نظر شما این ندول چیست؟ ایا نیاز به درمان فوری است؟ ایا ورزش می تواند باعث بزرگتر شدن آن شود؟ لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید. تشکر

  1. توصیه می کنم قبل از عفونی شدن و عارضه دار شدن آن نسبت به جراحی و تخلیه آن اقدام نمایید. ممکن است فشار ورزش منجر به تحریک این توده شود.

 54. Avatar photo مریم گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشین مامان بزرگ من زیر شکمش یه غده هست که همش بزرگ میشه و خون میاد ایا بیهوشی میکنن یا سرپایی عمل میکنن

  1. احتمالا بتوانند با بی حسی نخاعی و یا خواب عمیق این جراحی را انجام دهند. بعد از ویزیت بیمار روش بی حسی یا بیهوشی تعیین می شود.

 55. Avatar photo سیروس سخایی گفت:

  سلام خانوم دکتر من پارسال غده لنفاوی زیر بغل داشتم
  ۲ تا روی بازو در اومده بود که غده چربی بود و یکی هم پیش گوشم بود که غده چربی بود عمل جراحی کردم ولی الان مثل همون غده ها روی پس سرم و زیر بغل و کشاله ران و قفسه سینه و گلوم در اومده و ۲ تا برآمدگی یا توده که سفت هستن و حرکت نمی‌کنند در پس سرم و قفسه سینه ام در اومده خواستم بدونم خطر ناک هستش یا نه با سپاس

  1. غده لنفاوی با غده چربی متفاوت است. اگر این توده ها عفونی نشوند خطرناک نخواهند بود. اما با تاخیر زیاد در تخلیه این غدد معمولا بیمار دچار عارضه عفونی شدن توده می شود.

 56. Avatar photo بي نام گفت:

  سلام من ٣٥ سالمه و خانم هستم يه غده حدود پنج ساله زير صورتم سمت فك پايينم هست قبلا كاريم نداشت الان يكم يوقتايي درد ميگيره و اندازه يه گردوعه رفتم سونوگرافي گفت به جايي وصل نيست و يه توده ي پر خونه خيلي ميترسم خطر ناك باشه ميشه راهنماييم كنيد ؟
  ميخوام حتي اگه بدم باشه بدون نمونه برداري برش دارم

  1. با جواب سونوگرافی به مطب مراجعه کنید. بعد از ویزیت تشخیص نهایی اعلام می شود. معمولا نیازی به نمونه برداری نیست.

 57. Avatar photo سیاوش گفت:

  سلام من 34 سالم هست و یک غدد چربی پایین گردنم هست… دکتری که رفتم گفت چون یکمی بزرگ هست و باید با بیهوشی جراحی کرد میخواستم بدونم میشه با لیزر برش داشت ؟

  1. بدون معاینه بیمار نمی توان نظر داد.

   1. Avatar photo محمد گفت:

    سلام
    بنده روی ساعد دست چپ ام به اندازه خیلی کوچکی برآمدگی وجود دارد. آیا مشکلی وجود داره؟

    1. احتمالا لیپوم است و بهتر است تخلیه و جراحی شود.

 58. Avatar photo مسعود گفت:

  سلام وقت بخیر و خسته نباشیدخدمت خانوم دکتر عزیز،
  چند سال پیش بدنم ۱۰تا ۱۵تایی غده زیر پوستی داشتم ولی این اواخر بیشتر بدنم بخصوص دور کمرم ،بازوهام،ران پاهام و شکمم پر شده ،بنظر شما این همه غده دلیلش چی میتونه باشه،ایا جراحی نیازه؟بودنشون که خدای نکرده عوارضی نداره؟چیکار کنم خانوم دکتر ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. همانطور که قبلا هم توضیح دادیم لازم است نسبت به تخلیه این غدد اقدام نمایید و برای جلوگیری از عود این غدد بهتر است وزن کم کنید و رژیم غذایی سالم داشته باشید و حتما ورزش کنید.

 59. Avatar photo منصور گفت:

  سلام
  بنده در پیشانی غده چربی دارم
  شاید به اندازه یک یا دو سانتی متر
  مشکلی ندارم،ولی سردرد که میگیرم احساس میکنم مرکز درد از غده است
  چکار باید کرد
  غده رو از نزدیک میشه کامل دید،مثل اینه که جای مهر نماز است
  راهکاری داره آیا

  1. برای جراحی و تخلیه آن اقدام نمایید.

   1. Avatar photo Sara گفت:

    سلام وقت‌بخیر،من۲۱ سالمه و روی کشاله‌ی رانم توده‌ی چربی دارم که گفته شده باید برداشته بشه،میخواستم بدونم بعداز چه مدتی میتونم دوباره ورزش رو شروع کنم؟!
    و اینکه من رزمی کار میکنم اگه بعداز یه مدت کوتاه برگردم به تمریناتم مشکلی پیش نمیاد؟

    1. اگر با لیزر پرتوان تخلیه شود معمولا یک هفته بعد می توانید به ورزش ادامه دهید. اندازه توده نیز در مدت زمان نقاهت بعد از جراحی موثر می باشد.

 60. Avatar photo ساسان گفت:

  سلام من دوتا غده ریز دارم یکی داخل هلال گوش ویکی روی الت تناسلیم چن سالیه یک اندازه هست جای گوشم یکساله بزرگتر هم هست دوتاشو باید لیزر کنم یا جراحی؟

  1. لازم است معاینه شوید. در صورت امکان بهتر است با لیزر برداشته شوند.

 61. Avatar photo رضا جوادي گفت:

  سلام وقت بخير
  من چند سالي هست كه از اين مدل غده ها دارم،يك بار چند ساله پيش جراحي كردم و گرفتم اما الان تقريبا ٣ ٤ ماهي ميشه كه دوباره رشد كردن و تقريبا ٧ ٨ عدد در سايز هاي مختلف در رون پاي راستم در اومده
  ميخواستم دليل رشد و به وجود اومدن دوبارشو ازتون بپرسم؟

  1. متاسفانه توده های چربی و لیپوم بسیار عود کننده می باشند و برای جلوگیری از عود آنها داشتن رژیم غذایی سالم و تخلیه کامل غدد با لیزر می تواند کمک کننده باشد.

 62. Avatar photo سیدهادی گفت:

  سلام خانوم بنده 2سال قبل یک غده چربی زیر پوستی در شکم داشته که جراحی نموده که برگشت نموده، الان خیلی درد داره همه دکترا میگن نمی‌خواسته جراحی کنه،به نظرتون باید چکار کنیم بنده خدا خیلی درد داره فقط هر چند وقت میره خون های داخلش رو خالی میکنن.راهنمایی بفرمایید آیا درمان داره؟ بهترین راه درمان چیه؟ ممنونم

  1. من توصیه می کنم که هرگونه توده را تخلیه کنید که در آینده بدخیم و عفونی نشود. تشخیص قطعی بعد از ویزیت اعلام می شود.

 63. Avatar photo vian گفت:

  سلام خسته نباشید خانم دکتر
  دخترم ۱۹ ماهه ست . یه توده گرد پایین تر از گوشش داره ک حرکت میکنه و سفت هستش . درد نداره .تازه فهمیدم باید چکار کنم؟ خطر داره یا نه؟

  1. به یک جراح اطفال مراجعه کنید که این توده را تخلیه کنند.

   1. Avatar photo عباس گفت:

    سلام
    من تقریبا سه ماه پیش دانه کوچک نزدیک انگشت شصت راستم برامد جدی نگرفتم ولی به مرور زمان بزرگ شد حدودی یک ماه میشه هم درد زیاد داره موقعی که تماس بخوره با کدام چیزی مثل که داخلش سوزن باشه در حالت عادی درد ندارد با این حال پوست بالایش رو تخریب میکنه و ریزش پوست دارد و هر روز که میگذره قسمت زیادتر پوست را دربر میگره اما یک هفته شده که از او دانه به طرف بند دست ام دو دانه بدون درد و رنگ پیدا شده اولش نزدیک دانه کلان بود فعلا اون اولی خورد شده و دومی نزدیکی بند دستم زیر پوست بدون درد و رنگ و کوچک برامده میترسم ادامه پیدا نکنه
    یادم نرود که همون سه ماه پیش همزمان با این دانه کلان دوتای دیگه یکی گردنم و دیگری روی شکم طرف چپ برامد اونا تخریب پوست ندارن و بزرگ هم نشده فقط رنگش سرخ است و خودی دانه سر دارد یک هفته ای قسمت وسط یا همو سردانه زخم میشه

    1. لازم است از زائده ایجاد شده نمونه برداری شود.

 64. Avatar photo مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید حدود۲۰سالی هست زیر پوست سرم چندتا غده چربی دارم هیچ وقت دردی نداشتم اگه برای کاشت مو انجام بدم باید غده چربی برداشته شودممنون راهنمایی کنید

  1. بله بهتر است که برداشته شوند زیرا بعد از انجام عمل کاشت مو احتمال بزرگتر شدن آنها وجود دارد. حتی ممکن است در روند کاشت مو نیز اختلال ایجاد کند.

 65. Avatar photo مهدی وفایب گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من روی ساق دستهام هر دودست و روی ران پاهام هر دو پا و روی دنده و پشت کمرم و روی شکمم غده هست قبلا روی دستم و پاهام فقط بود تو مدت ۶ماه روی دستم بزرگ شده و درد دارم و بقیه این غده ها نمایان شده

  ۴سال گذشته رفتم دکتر و گفتن چربی هست ولی به دلیل اینکه در خانواده مادریم چند نفر غده های بدخیم داشتن و متاسفانه فوت کردن احساس خطر کردم برای جراحی
  لطفا راهنمایی کنید

  1. حتما برای تخلیه و جراحی این غدد اقدام نمایید به خصوص که سابقه بدخیمی توده در خانواده نیز وجود دارد.

 66. Avatar photo ن گفت:

  سلام من دو ماه. درد پهلو دارم اول فک کردم مشکل کلیه یا زنان باشه چون درد در ناحیه زیر شکم کلیه هم داشتم اقدام کردم سونو دادم گفتن مشکلی نداری تا چند روز پیش یه عده در سمت راست پهلو حس کردم به دکتر داخلی مراجعه کردم گفتن احتمال غده چربی باشه بعضی وقتا درد به پای سمت راستم سرایت میکنه دکتر میشه راهنماییم کنی خیلی نگرانم دکتر دارو داده گفت استفاده کن اگ از بین نرفت ام ارای بده بیار

  1. طبق دستور متخصص داخلی عمل کنید.

 67. Avatar photo زهرا گفت:

  با سلام. من دو تا غده چرزیر پوستی در سرم دارم ولی هیچ مشکلی برای من ایجاد نمی کنندد ایا لازم است که جراحی انجام شود؟ من نگران هستم بعد از جراحی در ناحیه جراحی موی سرم رشد نکند

  1. ممکن است در زمانی نامناسب این توده ها عفونی و دردناک شوند. بنابراین بهتر است در اولین فرصت مناسب نسبت به جراحی و تخلیه آنها اقدام نمایید. اگر توده ها کوچک هستند نگران عدم رشد موها در این ناحیه نباشید.

 68. Avatar photo نسرین گفت:

  سلام خانم دکتر
  سه ماه پیش پسرم که ۲سال کنیم داره یه وسیله پلاستیکی رو به آسمون پرتاب کرد وموقع برگشت به پشانی و کنار چشم چپش برخورد کرد … وحتی یه کوچولو زخم و قرمزی تو ناحیه دور چشماش ایجادشد … من تو اون لحظه متوجه برجستگی نشدن… ولی بعد ۲هفته اتفاقی متوجه برآمدگی تو ناحیه زیر وگوشه ابروی پسرم شدم …حالا واقعا نمیدونم مربوط به اون ضربه هست یا نه! ولی تقریبا منم همزمان با ضربه متوجه برآمدگی شدم … دکتر سونوگرافی غده چربی تشخیص دادن ۱۴ میل … بنظرتون تشخیص کیست چربی معقول و محتمل هست یا برجستگی میتونه ناشی از ضربه باشه؟
  ممنون

  1. لازم است معاینه شوند.

 69. Avatar photo فرزانه گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید بنده 32سالم هست یک ماهی میشه بین انگشت شصت واشاره ی توده در اومده دکتر رفتم عکس گرفتن گفتن توده هست ولی پیش متخصص نرفتم
  ورم زیاد داره آیا این خطر ناک هست باید چه کار کنم
  درد نداره بعضی مواقع خیلی کم

  1. از آنجایی که این توده دائم تحت فشار و استرس است ممکن است در آینده دردناک و حتی عفونی شود. حتما برای تخلیه و جراحی آن اقدام نمایید.

 70. Avatar photo محمدحسین گفت:

  سلام من یه برامدگی پایین کمرم هست که از وقتی خردسال بودم بوده الان به کمر دراز میکشم درد میگیره من سرکارم ایا بخوام عمل کنم مدت زیادی از کار میوفتم؟

  1. اگر با لیزر کیست مویی و با روش بسته و پلاستیک انجام شود یک شب استراحت در منزل کافی است و نیازی به استراحت طولانی ندارید.

   1. Avatar photo محدثه گفت:

    سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون خانوم دکتر من چند عدد از عدد چربی لیپوم سفت روی پوست سر من هست که جدیدا احساس تعدادشون و اندازشون بیشتر شده و کمی دردناک شدن خانوم دکتر احتمال داره کیست چربی بزرگتر و تعدادش بیشتر بشه ؟و باید چیکار کنم
    و و شما مشهد تشریف نمیارین ؟من به چه دکتری باید مراجعه کنم

    1. احتمالا شما به کیست سباسه سر مبتلا شده اید و به دلیل عفونی شدن آنها دردناک شده اند. من فقط تهران در مطب پاسداران هستم و می توانید یک روزه برای تخلیه سرپایی این کیست ها به تهران مراجعه کنید. در غیر این صورت به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا توده ها را تخلیه کنند.

 71. Avatar photo Tina گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید پدرم الان چند ساله یه غده کوچک اندازه 2cm روی شکمش داره وقتی فشارش میدیم درد می‌کنه ولی در حالت عادی درد نداره تو این ده سال هم هیچ تغیری روی روند سلامتی نداشته این غده ولی الان نزدیک چند ماهه یدونه غده جدید کوچک تر از قبلی کنارش ظاهر شده تروخدا خانم دکتر بگید این غده چربی است یا سرطان من خیلی میترسم

  1. توده ها ناحیه شکم اگر خارج نشوند طی مدت زمان طولانی بزرگتر و حتی بدخیم می شوند. برای جلوگیری از بروز عوارض احتمالی برای تخلیه و جراحی آن اقدام نمایید.

 72. Avatar photo امان الله گفت:

  سلام خوبین من غده چربی در بدن خود دارم من نمیدونم چربی است اما سونوگرافی رفتم گفت چربی هستش چی کار کنم از بین بره

  1. راهی جز جراحی و تخلیه این غدد وجود ندارد.

 73. Avatar photo رضا رنجبری گفت:

  سلام من چندجای بدنم مثل پشت کتفم جای عضلانی و زیر دنده ها و مساوی کلیه و کنار عضله ران پام بازم ازاین غده ها زده چطوری بفهمم چی هستن خطر دارن یان اونی که زیر دنده ها و مساوی کلیه دراومده تو گوشته و گاهی خارش و گاهی سوزش داخلی سطحی داره

  1. به یک متخصص مراجعه کنید که آزمایش و معاینه لازم را انجام دهند و به ترتیب اولویت این توده ها را خارج کنید. توده های ناحیه شکم معمولا نیاز به تخلیه دارند که در آینده بدخیم و مشکل ساز نشوند.

 74. Avatar photo بی نام گفت:

  سلام خسته نباشید الان چند روزی هست که متوجه شدم
  که در بالای قوزک پای چپم شبیه یک غده مانند که زیر پوست هستش و حرکت می‌کند در حالت عادی دیده نمی‌شود
  ولی روی زانو میشینم دیده میشه و موقع دویدن و فوتبال درد میگیرد
  لطفا راهنماییم کنید که این دقیقا چی هستش

  1. ممکن است لیپوم یا کیست باشد. لازم است معاینه شوید. اگر درد دارد حتما برای تخلیه و جراحی آن اقدام نمایید.

 75. Avatar photo محمد گفت:

  با سلام.30 ساله هستم مذکر.از 15 سالگی بیماری درماتیت سبورئیک در من شدت گرفت به طوری که از اون موقع تا الان داروی کورتون دار به تصمیم دکتر پوست استفاده میکنم.تصمیم به کاهش وزن گرفتم با قد 183 سانتی متر و وزن 123 کیلو خودم رو رسوندم به 80.زمانی که وزنم به 95 کیلو کاهش پیدا کرده بود متوجه شدم که دو برامدگی البته کوچک روی سرم هستند در قسمت وسط سرم و تقریبا قرینه هستند سمت چپی از سمت راست کوچکتر هستش اما هر دو قابل مشاهده هستند مخصوصا سمت راستی که به بزرگی دانه نخود سبز هستش(بهتر از نمیتونستم توصیفش کنم!!!) هر دو کمی سفت هستند اما دردی ندارند تو حالت عادی البته به شرطی که زیاد فشار وارد کنم درد میگیرن به طبع!
  مسئله اینه که من به خاطر بیماری که ذکر کردم باید هم دارو مصرف کنم هم یک روز در میان حتما باید شامپو مخصوص درماتیت بزنم به سر و صورتم.اگر من عمل کنم میتونم همون موقع برم حمام؟اگر نه راه حل برای من چیست؟چون هم تمام سرم زود چرب میشه(تقریبا بعد از 4 ساعت!) و هم این که سرم زخم میشه اگر دارو نزنم به سرم.
  با تشکر.

  1. بعد از جراحی تا دو روز نبابد آب با ناحیه تماس داشته باشد. بعد از دو روز می توانید حمام کنید. بهتر است برای تخلیه این توده ها اقدام کنید. ممکن است در آینده بزرگتر و عفونی شوند.

 76. Avatar photo میثم گفت:

  سلام بنده ۳۲ سالمه دیشب یهو تو بازوم دیدم سفت شده اندازه نصف بند انگشت شبیه غده ولی درد نداره اصلا تا اینکه محکم فشار بدی.میخام بدونم چیه

  1. به یک ارتوپد مراجعه کنید. اگر لیپوم یا کیست باشد جراحی و تخلیه می شود.

 77. Avatar photo کوروش گفت:

  سلام خسته نباشید من نزدیک سه روزه یه توده زیر پوستی بدون ترشح قرمزی و عفونت بین ناحیه پرینه و مقعدم ظاهر شده و اندازه یه نخوده در لمس هم بدون درد و راحت جابجا میشه و سفت هم هست می‌تونه لیپوم باشه؟خیلی نگرانم کرده

  1. لازم است سونوگرافی یا ام آر آی انجام شود.

 78. Avatar photo رباطی گفت:

  سلام خانم دکتر
  من یک غده روی شانه دارم که mri اندازه آن را 18*9 سانتیمتر اعلام کرده است آیا می شود با لیزردرمانی ویا لیپوساکشن تحت بی حسی موضعی در آورد؟

  1. لطفا از مطب وقت ویزیت بگیرید. لازم است عکس و جواب سونوگرافی بررسی شود. با توجه به سایز توده ممکن است نیاز باشد که در کلینیک جراحی و تحت بیهوشی تخلیه شود. اما اگر سطحی باشد امکان جراحی با بی حسی موضعی نیز امکانپذیر است. بعد از معاینه تشخیص نهایی اعلام می شود.

 79. Avatar photo Marjan گفت:

  سلام من۲۲ سالم هستش و قسمت راست بدنم روی کلیه یک برامدگی نزدیک ۳ماه هست ورم کرده با تشخیص دکترم کیست چربیه و بهم دارو داد اما الان ورمش نخابیده که هیچ دردناک هم هست خاستم بدونم اسمش چیه؟

  1. غده چربی یا لیپوم با دارو درمان نمی شود. احتمالا دارو را تجویز کرده اند که بعدا برای جراحی اقدام کنید. به یک متخصص جراحی مراجعه کنید تا توده را تخلیه کنند.

   1. Avatar photo علی گفت:

    سلام خسته نباشید
    خانم دکتر من دو روز بود از شهرستان برگشتم که احساس کردم یه توده زیر شکم سمت راست نزدیک آلت تناسلی دارم
    روز اول خیلی ترسیدم به حدی که اشتهام رو از دست دادم و مدفوعم شل شد الآن روز چهارمه توده کوچیک شده دلیلش چی میتونه باشه من ورزش بدنسازی هم میکنم

    1. از مطب وقت ویزیت بگیرید ممکن است نیاز باشد ابتدا برای شما سونوگرافی تجویز شود.

 80. Avatar photo طاها گفت:

  سلام خانم دکتر من امروز متوجه شدم یک غده درپشت گوش سمت چپ هم روی جمجمه ایجاد شده ودست که میزنی درد خیلی کمی داره وظهرکه خوابیدم وشب بیدارشدم احساس کردم بزرگ تر شده و اندازه یک نخود بزرگ است 15سالمه وزن بالایی دارم

  1. احتمالا بر اثر انسداد غدد سباسه این توده ایجاد شده است و با یک جراحی سرپایی تخلیه و درمان می شود. از مطب وقت ویزیت بگیرید.

 81. Avatar photo مهدی گفت:

  سلام وقت شما بخیر من تو کل بدنم چیزی حدودا ۵۰ ال ۷۰ تا غده چربی دارم ولی فقط تو محدوده شکم و سینه حدود ۲۰ تا که هی دارن بیشتر میشن و انگاره دارن به هم پیوند میخورن و بزرگتر میشن اصلا درد ندارن و خیلی بزرگ شدن و قشنگ دیده می‌شوند در هر حالتی تو بدنم یه راهنمایی منو بکنید ممنون میشم

  1. توده های ناحیه شکم و سینه می توانند در آینده عارضه دار و حتی بدخیم شوند. توصیه می کنم که حتما به یک جراح مراجعه کنید و نسبت به تخلیه این غدد اقدام نمایید. اگر امکان جراحی در یک جلسه برای شما وجود نداشته باشد اولویت با توده های دردناک، بزرگتر و در حال رشد و در ناحیه های حساس می باشد.

 82. Avatar photo مهدی گفت:

  سلام من یه پسر 17ساله هستم
  من از 9سالگی زیر.بغلم یه توده چربی بود والان حدود یک وجب شده الان هم یه دوسال شده روی کف دستم سه تا پدیدار شده الان باید چی کار کنم تازگی هم حدود9ماه پیش بالای زانوم یکی بزرگ شده

  1. توصیه می کنم به یک جراح مراجعه کنید و نسبت به تخلیه این توده ها اقدام نمایید.

 83. Avatar photo علی گفت:

  سلام وقت بخیر خانم دکتر من به تازکی یعنی 2 روزه پشت پاشنه پام مثل یه غده ورم کرده میخاستم بدونم این چیه؟

  1. ممکن است بر اثر ضربه یا فشار کفش ایجاد شده باشد. به یک متخصص مراجعه کنید.

  2. Avatar photo نوید گفت:

   سلام وقت بخیر .یه لیپوم کوچیک اندازه عدس دقیقاا پایین لاله گوشم هست که دوبار تا الان ملتهب شده و قرمز و دردناک میشه دوباره کوچیک میشه.رفتم دکتر پوست پماد باکتروماد داد و گفت باید پیش متخصص بری چون نزدیک عصب گوش هست نمیشه دست بهش زد.خودش یهو محو شد.الانم واسه بار سوم ملتهب شده و دردناک
   نمیدونم چکاارش کنم.بابلسر هستیم دکتر خوب سراغ ندارم

   1. شما باید به یک جراح مراجعه کنید. در بابلسر همکاری را نمی شناسم.

 84. Avatar photo مهدی گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر ببخشید بنده پشت گوش هام قده در اومده که پشت یکی کوچک تر و اون یکی بزرگ تر از بچگی داشتم ولی الان بزرگ تر شده نظرتون در این باره چیه باید چیکار کنم؟ نه گ

  1. قبل از عفونی شدن و عارضه دار شدن تخلیه و جراحی شود.

 85. Avatar photo دانیال گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  خواستم بپرسم انجام لیزر برای از بین بردن لیپوم محدودیتی نداره!؟ به همان خوبی بُرش هست یا خیر!؟ اخه برای بجا ماندن اسکار میترسم دوست دارم با لیزر انجام بشه

  1. بستگی دارد که لیپوم در چه ناحیه ای ایجاد شده باشد. لازم است معاینه شوید.

 86. Avatar photo حمید گفت:

  سرلام خانم دکتر من 49 سالمه چند روز ه یک نقطه از پشت سرم احساس سوزش داشتم اینقد بهش دست زدم الان یک توده بزرگ شده بنظر شما چیه موقعی که گردنم و حرکت میدم یه خورده درد داره ولی تو حالت عادی نه

  1. معمولا این توده ها به دلیل انسداد غدد سباسه بروز می کند و اگر تخلیه نشود و تحت فشار باشد امکان عفونی شدن و بزرگ شدن آنها وجود دارد. با یک جراحی سرپایی و ساده قابل تخلیه و درمان است.

 87. Avatar photo مرادی گفت:

  سلام خسته نباشید. من دوتا غده چربی دو سمت کمرم دارم. حدود ۳سال پیش دوران بارداری متوجه اش شدم و دکتر رفتم گفتن غده چربیه و مشکلی نداره. جدیدا انگار بزرگتر شده. دست میزنم کاملا حس میکنم که بزرگ شده. البته اضافه وزنم دارم. آیا بزرگ شدن غده چربی عادیه یا خطرناکه؟؟

  1. توصیه می شود غده های چربی که بزرگ می شوند حتما تخلیه و جراحی شوند. ممکن است درآینده عفونی شوند و حتی بدخیم شوند.

  2. Avatar photo محسن گفت:

   سلام و وقت بخیر
   خانوم دکتر برادر کوچیکترم که ۱۴ سال سنش الا تقریبا چن ماه یه غده زیرپوستی بالاتر از سینه اش در اومده که‌ اندازش هم کوچیک ولی هر چن وقت مثلا اندازش کوچیکتر میشه و باز بعد یه مدت برمیگرده به حالت اولیه یکم بزرگ میشه و دست هم میزنه بهش میگه درد میکنه الا این غده چی هست و باید چیکارش کنیم ینی باید پیش چه دکتری ببریم که تشخیص بده چیه این غده و چطوری درمانش کنیم چه دکتری باید ببری

   1. از یک متخصص جراحی عمومی یا مطب من می توانید وقت بگیرید. ابتدا تصویربرداری از ناحیه تجویز می شود و سپس روش درمان مناسب پیشنهاد می شود.

 88. Avatar photo احمدی گفت:

  سلام عصرتون بخیر
  من ۵سال هست روی پوست کف سر یک توده هست که سفت هست و جابجا نمیشه آیا لیپوم هست؟
  و اینکه دردناک نیست و به آرامی رشد میکنه.

  1. احتمالا غده سباسه است و با یک جراحی سرپایی و ساده تخلیه می شود.

 89. Avatar photo م.کدخدایی گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید من یوگا میرم تو یوگا دیدم کنار باسنم برآمده شده حالت یک کف دست هست خیلی نگران شدم پیش جراح استخوان ومفاصل رفتم گفت چربیه میخواستم بدونم باید چکار کنم راهنماییم کنید

  1. از مطب من وقت ویزیت بگیرید ممکن است با جراحی سرپایی یا ساکشن چربی درمان شود.

 90. Avatar photo ریحان گفت:

  سلام خانم دکتر وقت بخیر
  من ی توده توی ران سمت راستم دارم اول ریز بود و بخاطر ترسی که داشتم زدم بیخیالی و بخاطر بچه کوچیک و غربت دنبالش نرفتم تا اینکه این بزرگتر شد و به اندازه گردو شد رفتم پیش جراح گفت باید عمل بیهوشی انجام بشه بخاطر سایزش حالا میترسم. میگم این توده خطرناک هست برامدگی و سفت هست روش که میشینم خیلی دردناکه

  1. ممکن است بزرگتر، دردناک تر و حتی عفونی شود. بهتر است جراحی و تخلیه شود.

 91. Avatar photo سارا گفت:

  سلام
  ممنون از توضیحات. سمت چپ بینی من یک برامدگی ایجاد شده که نسبتا پهن ولی کم ارتفاع است که با دقت میشه فهمید. درد نمی کند و هیچ مشکلی ایجاد نکرده.‌ این برامدگی چه میتواند لاشد ؟

  1. یه یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. احتمالا ابتدا برای شما داروهای ضد التهابی تجویز می شود. اگر بهبودی حاصل نشد عکسبرداری از ناحیه تجویز می شود.

 92. Avatar photo بهار چاووشی گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من ۲۲ سالم هستش و از ۱۹ سالگی یه چیز گرد و بیضی متورم شکل پایین تر از زانوم وجود داره و وقتی خیلی میشینم سر کلاس یا توی اتوبوس درد میگیره

  1. احتمالا لیپوم یا مایع بین مفصلی است که بیرون زده است. اگر لیپوم باشد با یک جراحی سرپایی تخلیه می شود.

 93. Avatar photo مهدی گفت:

  سلام . اگر ممکنه توضیحی در خصوص علت بوجود آمدن مقطعی توده در زیر بغل بدهید. در زمان موجود بودن و در صورت دست زدن به آن، حجم آن کمی بزرگتر می گردد. ممنون

  1. ممکن است کیست مویی باشد که بر اثر فشار و گرما گهگاه ملتهب می شود. درضمن ممکن است بر اثر التهاب غدد لنفاوی نیز باشد. بدون معاینه بیمار نمی توان تشخیص قطعی داد.

 94. Avatar photo محسن گفت:

  سلام و وقت بخیر
  خانوم دکتر برادر کوچیکترم که ۱۴ سال سنش الا تقریبا چن ماه یه غده زیرپوستی بالاتر از سینه اش در اومده که‌ اندازش هم کوچیک ولی هر چن وقت مثلا اندازش کوچیکتر میشه و باز بعد یه مدت برمیگرده به حالت اولیه یکم بزرگ میشه و دست هم میزنه بهش میگه درد میکنه الا این غده چی هست و باید چیکارش کنیم ینی باید پیش چه دکتری ببریم که تشخیص بده چیه این غده و چطوری درمانش کنیم چه دکتری باید ببری

  1. به یک متخصص جراحی مراجعه بفرمایید.

   1. Avatar photo مهدی ک گفت:

    سلام خانم دکتر من 17سالمه و غده چربی یا لیپوم شایدنورو فیبروماروتوزه روی بدن سینه پشت کمر روی دست ساعد بازو ران پا و گردن و صورت دارم در سن 14 سالگی یکی از این موارد که روی پیشونیم بود و خیلی بزرگ بود دست به عمل جراحی زدم و نمونه برداری آن رفت تهران و هیچ تماسی گرفته نشد در خانواده 6نفری3 نفر دچار این بیماری است ،ما
    فقط،پدرم که خیلی داره روی بدن دستش وگردن اصلا روی صورت نداره ولی برادم همه جاش هست صورتش بیش از 6تا یکی از آنها 2سانتی و بقیه 1.2سانتی است که هنوز داره میزنه
    منم روی صورتم در حال حاضر دوتا وروی دست زده یه چند تایی ریزن میدونم رشد میکنن ولی نمیخام روی صورت بزنه با لیزر میشه کاری،کرد… براش

    1. جواب پاتولوژی را لازم است خودتان از آزمایشگاه دریافت کنید یا با آنها هماهنگ کنید که جواب را برای شما ارسال کنند. از آنجایی که تماسی با شما نگرفته اند احتمالا مورد خاصی هم نبوده است. لیپوم و یا غده چربی معمولا به دلیل تغذیه نامناسب و یا وراثت بروز می کند و راهی جز تخلیه این غدد وجود ندارد. حتما اصلاح تغذیه و یک ورزش منظم را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

 95. Avatar photo مهدی گفت:

  سلام خانم دکتر من حدود 15 سال پیش 4 الی 5 غده چربی تو دست وپهلوم درومد رفتم دکتر درآورد وبعد فرستاد آزمایش بعدم جوابش اومد گفتن غده چربی هست باتوجه به برداشتن غده های چربی دوباره رشدشون بیشتر شد توکمر پهلو ران بعداز 15 سال به نظر شما دوباره میتونم غده های چربی وتخلیه کنم احتمال اینکه تشدید بشه رو داره ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. تخلیه غدد چربی ارتباطی با بیشتر شدن غده های چربی ندارد. اگر این توده ها را تخلیه نمی کردید مجدد توده های جدیدی به وجود می آمد یا همان توده ها بزرگ تر می شدند. مجدد برای تخلیه لیپوم ها اقدام نمایید و اصلاح رژیم غذایی را هم در برنامه خود قرار دهید. داشتن فعالیت ورزشی منظم نیز به جلوگیری از عود لیپوم کمک می کند.

 96. Avatar photo زینب گفت:

  سلام خسته نباشید شوهرم۲۸ سالشه ۶تا غده چربی داره ک یکم سفت و یه کوچولو حرکت میکنن.توی:زانو،کشاله ران،پهلو،و دستش ک چنتا اندازه عدس و اون ک توی پهلوشه بزرگتره،ولی ن قرمز میشه ن درد داره و ن هیچ علامت دیگه ای..اما من یکم میترسم میخواستم ببینم مشکلی هست یانه؟

  1. توده های ناحیه شکم و پهلو بهتر است سونوگرافی شود و برای جلوگیری از عارضه دار شدن آنها خارج شود.

 97. Avatar photo الهام گفت:

  سلام و احترام فراوان
  بنده دو سال پیش متوجه یک برجستگی کوچک اندازه لپه بر روی ران پایم شدم، همون موقع به دکتر عمومی نشون دادم گفت کیست مویی و به یک جراح ها عمومی هم نشون دادم گفت چیزی نیست و سونوگرافی از پام نوشت، که خدارو شکر چیزی نبود.
  الان بعد از دوسال هیچ تغییری نکرده، البته وقتی بهش دست می زنم مثل یک عدس بیرون میاد و بیشتر دیده میشه و یا وقتی لاغر میشه پایم بهتر حس میشه.
  اصلا برجسته نیست ، فقط وقتی دست می زنم روش چندبار برجسته میشه و درد هم ندارم.
  از نظر شما چه چیزی می تواند باشد؟
  آیا جای نگرانی دارد؟
  آیا برای درمان اقدام کنم یا دستش نزنم؟
  با سپاس فراوان

  1. اگر تشخیص متخصص کیست مویی است. بهتر است در اولین فرصت تخلیه و جراحی شود. زیرا کیست مویی بدون هیچ خبر قبلی ناگهان عفونی و دردناک می شود.

  2. Avatar photo عباس گفت:

   با سلام ..تعداد زیادی غده لیپوم در ناحیه ران و دست ها از بازو تا آرنج دارم که چند سال قبل با جراحی خارج کردیم یک غده را و با آزمایش تشخیص لیپوم بود ولی جای آن مجدد عود کرد به همان اندازه قبل آیا میشه بدونه جراحی یا مکش با سورنگ خارج کرد .

   1. اصلا توده را دستکاری نکنید. برای تخلیه مجدد به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید.

 98. Avatar photo محمد گفت:

  با سلام و احترام
  بنده 42 سالمه ، یک ماهی هست کنار قوزک پای چپم غده چربی ظاهر شده ، درد نداره و هر از گاهی بزرگ و کوچک میشه ، بنده ورزش فوتبال هم انجام میدم
  راه درمان لطفا

  1. به یک ارتوپد مراجعه کنید ممکن است کیست باشد و احتمال لیپوم کمتر است. در هر صورت نیاز به جراحی و تخلیه دارد.

 99. Avatar photo انیس گفت:

  سلام من 28 سالمه توی بدنم مخصوصا دست هام پر از لیپوم شده اول یکی دوتا بود بعد شروع شده به زیاد شدن یکی هم توی پام بود که اطراف اونم پر شده علتش از چیه من بخوام لیپوم هارو جراحی کنم کل دستامو باید جراحی کنم

  1. علت بروز لیپوم تغذیه نامناسب و وراثت است. تغییر سبک زندگی، کاهش وزن و ورزش منظم به کاهش احتمال عود لیپوم کمک می کند. بهتر است برای تخلیه این توده ها از آنهایی که بزرگتر هستند و یا دردناک و در حال رشد هستند شروع کنید.

 100. Avatar photo احمدی گفت:

  سلام وقت بخیر من برادرم ۳۵ سالشه حدود ۲۰مورد لیپوم توبدنش داره ران پا دور شکم ودستهاش خودش اصرار داره عمل کنه ودر بیاره ولی مامخالفیم چون پدرمون سرطان پوستی داشت واز بدنش اینطوری تومور دراومده بود شیمی درمانی بهش جواب نداد .آزمایش هم گرفتیم گفتن چربیه ولی چون تعدادش زیاده می‌ترسیم. لطفاراهنمایی کنید.

  1. از آنجایی که سابقه سرطان در خانواده شما وجود دارد بهتر است حتما این مورد را پی گیری کنید و جراحی و تخلیه توده ها انجام شود. برخی از توده های زیر پوست به خصوص توده های ناحیه شکم و تنه در طولانی مدت بدخیم می شوند. این در حالی است که با اقدام به موقع می توانید از این عارضه جلوگیری کنید.

 101. Avatar photo جواد گفت:

  سلام،وقتتون بخیر
  پسرم 18 ماهه هست،یک توده چربی در قسمت پهلوی راستش است ،سیتی گرفتیم ،دکتر گفت چربی هستش،،اما الان دکتر میگه باید عمل بشه و از توده آزمایش گرفته بشه،شاید توده سرطانی باشه، شما نظرتون چیه؟

  1. طبق دستور پزشک معالج عمل کنید و نسبت به جراحی و تخلیه این توده اقدام نمایید.

 102. Avatar photo امیر گفت:

  سلام من 14سالمه دو تا غده چربی دروسط سینه ام دارم باید چیکار کنم

 103. Avatar photo صابر علیپور گفت:

  سلام من پشت بازو طرف ارنج یه چیز گرد خیلی کوچک بود بعد دو هفته دوتا شدن اینا چیرهستن من چیکار اصلا اذیت هم نداره لطفا برام یه راهنمایی کنین

  1. ممکن است نیاز باشد تصویربرداری شوند. بعد از ویزیت مشخص می شود. عمده این توده ها لیپوم یا کیست می باشند. یا بر اثر تروما بروز می کنند.

 104. Avatar photo parisa گفت:

  باسلام من برج 2 غدخ لیپوم روی شانه راستم بوده و جراحی کردم والان حس میکنم روی مهره های گردنم دراومده. ممکنه خطرناک باشه؟؟ چون دست و گردنمم درد میکنه

  1. برخی از بیماران مکرر دچار این عارضه می شوند و راهی جز تخلیه غدد وجود ندارد. ممکن است بروز لیپوم وراثتی یا بر اثر رژیم غذایی نامناسب باشد.

 105. Avatar photo طنین گفت:

  سلام وقتتون به خیر
  بالای لبم التهاب پیدا کرده بود فکر کردم جوش زیر پوستی باشه یا نیش حشره جدی نگرفتم ولی دست زدم تا اون برآمدگی و رفع کنم ماساژ دادم در واقع فرداش تو تمام لبم پخش شده بود انگار پف کرده بود الان اون پف از بین رفته و به صورت یه توده زیر پوستم حس میکنم بزرگ تر از قبل و البته درد نداره ولی تکون می خوره انگار و یه قسمتی از اون توده درد میکنه سفت شده

  1. به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

 106. Avatar photo مریم گفت:

  سلام خانم دکتر من پشت کتفم به غده به وجود اومده خیلی وقته رفتم دکتر گفت چربی هست و چیز خاصی نیست من چند روز پیش رفتم دریا و روی ریگ ها دراز کشیدم به مدت طولانی بعد از اون روز ازش همش آب میاد و مقداری درد هم می‌کنه میخواستم بپرسم میتونم با همین روش از بین بره یا دستش نزنم

  1. این توده عفونت کرده است. به ناحیه فشار نیاورید و برای جراحی و تخلیه آن به یک جراح مراجعه کنید. ممکن است عفونت و التهاب آن به حدی برسد که دیگر قابل تحمل نباشد و در حرکت کردن شما نیز اختلال ایجاد کند.

 107. Avatar photo فاطمه گفت:

  سلام خانم دکتر ۳۱سالمه سیکل ماهانه ندارم به دلیل هیسترکتومی ۲سال پیش .شیر به کودک هم ندادم .دو روزه متوجه یه توده یا ..بین دو سینه ام شدم دست میزنم پهنه و یکم تکون میخوره درد داره ؟ممکنه چربی باشه یا..؟؟
  ممنون از شما

  1. لازم است تصویربرداری تجویز شود. به یک متخصص مراجعه کنید. اگر کیست مویی یا لیپوم باشد بهتر است قبل از عفونی شدن و دردناک شدن در اولین فرصت جراحی و تخلیه شود.

 108. Avatar photo احمدی گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر، خانمی ۴۱ ساله هستم که ۱۰ سال پیش یه غده ی چربی در پهلوم داشتم، بیمارستان میلاد عمل کردم و غده را خارج کردند گفتند مشکلی نیست و خطرناک نیست، مدتی است که دوباره غده ای اندازه ب تخم مرغ در همان قسمت ظاهر شده، دو سه روز است که درد هم دارد، ممکن است راهنمایی بفرمایید که مشکل خطرناكی است و چه باید بکنم؟

  1. لازم است مجدد پی گیری کنید. حتما توده های این ناحیه را خارج کنید که در آینده عارضه دار نشود.

 109. Avatar photo مهدی گفت:

  سلام خانم دکتر من ۵۳ سال دارم تقریبا از ۲۵ سالگی بدنم خصوصا اطراف گمرم دارای غدد چربی تولید میکنه بطوری که الان از زانو تا حدود قفسه سینه پر شده از عده بعض بزرگ و اغلب کوچک هستش احساس میکنم در حال افزایشه خیلی زیاد شده هر جا دست میزنم غده هست چکار کنم ؟

  1. رژیم غذایی سالم داشته باشید و اگر اضافه وزن دارید حتما وزن کم کنید. به ترتیب اولویت شروع کنید به جراحی و تخلیه غدد در نزد یک جراح ماهر.

   1. Avatar photo علی گفت:

    سلام من روی سرم غده ی چربی کوچیکی هستش خاستم بدونم این غده تاثیری روی ریزش مو داره یا خیر

    1. در برخی موارد دیده شده است که توده چربی بر روی ریزش مو تاثیرگذار است. همچنین چربی پوست کف سر نیز بر روی ریزش مو تاثیرگذار است.

 110. Avatar photo اشکان گفت:

  سلام
  چند روز بعد عمل لیپوما میشود حمام کرد؟

  1. دو روز بعد می توانید حمام کنید.

 111. Avatar photo امیر گفت:

  سلام خانم دکتر من تی هردوبازوم ازاین غده های زیرپوستی دترم ایا این غده ها باعث میشن بازوها ضعیف بمونن ممنون

  1. این غده ها معمولا باعث ضعیف شدن عضلات بازو نمی شوند اما اگر در ناحیه حساسی باشند ممکن است در عملکرد کار عضلات اختلال ایجاد کنند.

 112. Avatar photo الهام معصومی گفت:

  سلام ۴۴ سالمهتوده چربی ۸ سال تو دستم دارم الان یک ساله احساس درد دارم و چند روزه که دردش شدید شده و کل دستم تیر می‌کشه و گاهی خارش هم داره.
  خواستم زحمت بکشین نظرتون و بگید.

  1. نسبت به جراحی و تخلیه این توده اقدام نمایید.

 113. Avatar photo امنه گفت:

  سلام من چربی زدم گلوله شده تو صورتم میتونید تخلیه کنید

  1. بله امکان ساکشن چربی تزریق شده وجود دارد. بهتر است به جراح معالج خودتان مراجعه کنید. به مطب من هم می توانید مراجعه کنید.

  2. Avatar photo نگین گفت:

   سلام خانم دکتر من تو پشت ساق پای راستم یه توده چربی بود بعد سه سال بزرگ شد و سر باز کرد رفتم پیش پزشک عمومی فشار داد تخلیه شد فرداش رفتم حموم دیدم دوباره از جاش میاد بیرون یکم از سفیدی ها چسبیده بود به پوستم که فرداش رفتم دکتر دوباره دراورد بد که سرش خوب شد الان جاش به اندازه سه سانت کبوده و فشار میدم یکم درد میکنه دکتر میگه برم پیش پزشک پوست لیزر کنه جاش بره. بنظر شما چیکار کنم پیش چه پزشکی برم؟

   1. لطفا از مطب وقت ویزیت بگیرید. لازم است این توده به طور اصولی توسط یک جراح تخلیه و درناژ شود. به هیچ عنوان توده را فشار ندهید و دستکاری نکنید.

 114. Avatar photo خالدمرادی گفت:

  سلام خانم دکتر یه خواهر۳۷ ساله دارم که ۲۰ سال پیش یه غده چربی روی باسنش رشد کرد مجبور شدیم جراحی کنیم که بعد از آن دوباره عود کرد ودر تمام بدنش غده های ریزتری بوجود اومد که جدیدا بعضیهاشون دردناک شده اند ممکنه بگید چگونه درمانش بکنیم .با تشکر

  1. اصلاح رژیم غذایی و کاهش وزن و تخلیه به موقع توده ها به کاهش عود و رشد توده های لیپوم کمک می کند.

 115. Avatar photo Nazanin گفت:

  من دوجلسه هست که متوجه شدم وقتی در باشگاه روی تردمیل با سرعت بالا میدَوَم یه کوچولو برآمادگی بر روی پا(بالاتر از ساق پا) بوجود می آید و بعد از پیاده روی آرام یا استراحت به حالت اولیه برمیگردد آیا میتونه غذه چربی باشه؟

  1. خیر غده چربی بزرگ و کوچک نمی شود. به متخصص مراجعه کنید.

 116. Avatar photo امیر گفت:

  سلام من ۱۵ سالم هست وهر طرف گردنم یکی غده کوچیک داره میشه راهنماییم کنید

  1. به یک متخصص مراجعه کنید. ممکن است التهاب غدد لنقاوی و حتی لیپوم باشد. اگر با معاینه ساده مشخص نشود برای شما آزمایش تجویز خواهد شد.

 117. Avatar photo زمان گفت:

  درود
  بین دو دنده قفسه سینم دقیقا وسطش
  بالای معدم
  ی غده کوچیک بوجود اومد ب مرور زمان بزرگترو بزرگتر شد اندازه نارنگی
  سفت هستش
  لمس میکنم اندکی فشار میدم درد میگیره
  پیش متخصص جراح رفتم گفت چیزی نیست اخه اولش ترسیدم ک سرطان نباشه
  شما پیشنهادتون چیه خانم دکتر

  1. شما یک توده به اندازه نارنگی در ناحیه ققسه سینه دارید و متخصص به شما گفته است چیزی نیست؟ قابل باور نیست. برای تخلیه این توده اقدام نمایید که بدخیم و عارضه دار نشود. حتما به متخصص جراحی مراجعه کنید.

 118. Avatar photo فاطمه گفت:

  سلام من کنار ران چپ به سمت بیرون یه توده مشاهده کردم ک به نسبت بزرگه و تازه امروز متوجهش شدم ، من ۲سالی هست ک دارم واسه کنکور میخونم و تحرکم خیلی کم شده و حدودا ۲۰ کیلو اضافه وزن پیدا کردم ، تا حالا متوجهش نشدم اما امروز احساس کردم ک سمت چپ پام بزرگ تر از اون یکی هست و وقتی دقیق نگاه کردم احساس کردم ک میتونه لیپوم باشه و وقتایی ک خیلی میشینم یه خوده درد میگره ک بعدش زود خوب میشه اما این درد رو بقیه جاهای ران و باسن هم وقتی خیلی یه جا میشینم احساس میکنم چون بخاطر شرایطم طییعیه ولی الان خیلیی استرس پیدا کردم و ۱۳ روز دیگه کنکور دارم ، خواستم ببینم میشه تا بعد کنکور صبر کرد تا به دکتر مراجعه کنم یا باید خیلی سریع اقدام کنم؟؟؟

  1. ممکن است کیست مویی نیز باشد. می توانید تا بعد از کنکور صبر کنید. لیپوم و کیست مویی خطرناک نمی باشند. اما لازم است که پیگیری و درمان شود.

 119. Avatar photo آوید گفت:

  سلام من مامانم حدودا ۴۶ سالشه و یه غده چربی زیر پوست سرش دقیقا وسط سر داره، حدودای یه ماه پیش رفته بودیم مسافرت و اونجا مامانم سرش خورد به لبه قطار و دقیقا نقطه غدش ضربه دید، بعد از اون دیدیم غدش حدود چند سانتی بزرگتر شده.. و چند روز پیش حالت تهوع و اینا داشت ولی الان بهتره. خودش گفت حالت تهوش ممکنه بحاطر حساسیت فصلی باشه.. دیروزم رفت دکتر برا غدش و دکتر گفت باید جراحی کنه ولی الان زیاد بهش اهمیت نمیده. خواستم بدونم میاز به جراحی داره یا میشه یه جوری بدون جراحی درمانش کرد؟

  1. حتما جراحی کنند. ممکن است بر اثر ضربه وارد شده غده چربی یا کیست سباسه سر تحریک و عفونی شده باشد. این جراحی سرپایی و بدون دردسر است. اما اگر توده عفونی و دردناک شود عوارض مختلفی به طور ناگهانی بروز خواهد کرد.

 120. Avatar photo امیررضا گفت:

  خانم دکتر باعرض سلام و خسته نباشید
  من دقیقاً وسط پیشانیم یک غده چربی بوجود آمده که از پشت به جمجمه قسمت پیشانی فشار وارد نموده و بعضاً دچار سر درد میشم
  مزاحمتون شدم برای تشخیص این برامدگی چیکار باید انجام بدم و پیش چه متخصصی باید برم؟
  باتشکر از وقتی که میگذارید

  1. لطفا از مطب وقت ویزیت بگیرید. ابتدا برای شما سونوگرافی تجویز می شود. سپس به طور سرپایی یا در کلینیک جراحی توده توسط جراح تخلیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *