غده و توده های بدن

غده چربی یا لیپوم چیست

غده چربی یا لیپوم چیست

لیپوم یک توده چربی است که به آهستگی رشد می کند و اغلب در بافت های نرم بدن بین پوست و لایه عضلانی زیرین قرار دارد. لیپوم، حالت خمیری سفت دارد اما به لمس حساس نیست و با اندکی فشار انگشت به راحتی حرکت می کند. لیپوم ها معمولاً در سنین میانسالی تشخیص داده می شوند. بعضی از افراد بیش از یک لیپوم دارند. این توده ها بعضا بر اثر ترشح نامنظم یا بیش از اندازه غدد سباسه چربی پوست ایجاد می شوند. معمولا غدد چربی زیر پوست سر به این دلیل بروز می کنند.

مشخصات غده چربی یا لیپوم چیست

غده چربی یا لیپوم یکی از شایع ترین تومورها است که در زیر پوست ایجاد می شود. حدود 2 نفر از هر 1000 نفر دارای لیپوم یا غده چربی است. اگرچه به عنوان تومور طبقه بندی می شود، اما توده سرطانی نیست و معمولاً بی خطر است.

تشخیص غده چربی

لیپوم ممکن است در هر نقطه ای از بدن رخ دهد. بعضی از ویژگیهای لیپوم یا غده چربی عبارتند از:

 • لیپوم دقیقا در زیر پوست قرار دارد و بی رنگ است.
 • اغلب در گردن، شانه ها، کمر، شکم، بازوها و ران ها دیده می شوند.
 • به طور کلی اندازه لیپوم یا غده چربی کوچک است. قطر لیپوم معمولا کمتر از 2 اینچ (5 سانتی متر) است، اما ممکن است همچنان رشد کند.
 • گاهی اوقات دردناک است. توده غده چربی در صورت رشد و فشار بر اعصاب مجاور یا در صورت داشتن عروق خونی زیاد دردناک می شود.

روش های تشخیص غده چربی یا لیپوم

غده چربی یا لیپوم یک بیماری خطرناک نیست و به ندرت جدی می شود. اما اگر در هر نقطه از بدن خود متوجه برآمدگی یا تورم شدید، به متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا بررسی دقیق انجام شود. غده چربی معمولاً با معاینه فیزیکی قابل تشخیص می باشد. پزشک با معاینه و انجام آزمایشات می تواند بگوید که آیا توده چربی شما لیپوم و بی‌ضرر است یا اینکه نیاز به انجام بررسی‌ های بیشتر و درمان خاصی دارد.

ممکن است توده چربی لیپوم نباشد و نوعی سرطان به نام لیپوسارکوما باشد که به سرعت رشد می کند و می تواند دردناک باشد. اگر متخصص جراحی به این بیماری مشکوک باشد، آزمایشات بیشتری را توصیه می کند. بنابراین ممکن است برای تایید تشخیص نیاز به بیوپسی باشد که در آن نمونه کوچکی از بافت برداشته شود و زیر میکروسکوپ بررسی می شود. آزمایش هایی مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن و MRI نیز می توانند تصویر واضح تری ارائه دهند. تشخیص تفاوت غده چربی از غده سرطانی به عهده متخصص جراحی می باشد و بیمار نمی تواند تفاوت این دو غده را تشخیص دهد.

روش اصلی درمان غده چربی یا لیپوم

غده های چربی می توانند در داخل عضلات یا اندام های داخلی نیز ایجاد شوند، اما این وضعیت اغلب اتفاق نمی افتد و بسیار نادر است. اگر لیپوم یا غده چربی آزار دهنده یا دردناک و در حال رشد باشد و یا عضلات شما را تحت تاثیر قرار دهد و سفت شده باشد باید آنها را جراحی یا لیزر کنید. همچنین ممکن است ملتهب ، قرمز رنگ یا عفونی شوند و ترشحات بد بویی از آنها خارج شود که در این صورت نیز نیاز به تخلیه و درناژ دارند.

موثرترین درمان برداشتن لیپوم از طریق جراحی است. این یک روش سرپایی مختصر است که معمولا با بی حسی موضعی انجام می شود. متخصص جراحی با یک برش آن را از طریق جراحی بیرون می‌آورد. از آنجا که لیپوم ها مستقیماً در زیر پوست قرار دارند، برش عمیق نیست و جای زخم کوچکی ایجاد می کند. شاید نیاز باشد چند هفته بعد برای خارج کردن بخیه مجدداً به جراح خود مراجعه کنید. بهتر است عمل جراحی غده چربی یا لیپوم با لیزر انجام شود تا اسکار و جای زخم عمیقی به جای نگذارد.

سایر درمان های احتمالی غده چربی یا لیپوم چیست؟

استروئیدها: این نوع دارو می تواند به کوچک شدن لیپوم یا غده چربی کمک کند که معمولا درون غده چربی تزریق می شوند اما به طور کامل آن را از بین نمی برند.

لیپوساکشن: متخصص جراحی برای بیرون کشیدن بافت چربی از سوزن و سرنگ استفاده می کند.

درمان غده چربی یا لیپوم های بزرگ

لیپوما های بزرگتر از 2 اینچ را گاهی لیپوم های غول پیکر می نامند که می توانند باعث ایجاد درد های عصبی شوند و باعث شوند شما نسبت به ظاهر خود ناراحت باشید و یا نوع لباس خود را تغییر دهید.

بیرون آوردن این غده های چربی بزرگ کمی سخت تر از غده های عادی است. متخصص جراحی عمومی احتمالاً به شما دارو می دهد که کمک می کند تا در طول عمل بخوابید. بعد از عمل جراحی غده چربی یا لیپوم به یک همراه احتیاج دارید تا شما را به خانه برساند.

درمان لیزر غده چربی یا لیپوم

عوامل خطرغده چربی یا لیپوم

بعضی از عوامل مختلف ممکن است خطر ابتلا به توده و غده چربی را افزایش دهد. هرچند که لیپوم ممکن است در هر سنی مشاهده شود، اما زنان و مردان میانسال بیشتر مستعد ابتلا به لیپوم هستند و شیوع این بیماری بین گروه سنی 40 تا  60 سال است.

رشد مو در ناحیه زیر بغل و پایین کمر می تواند بروز غده های چربی همراه با مو و عفونت را تشدید کند. بنابراین برای جلوگیری از بروز غدد چربی در این نواحی و انواع کیست مویی موهای زائد را با یک روش مطمئن از بین ببرید.

شرایط ارثی می تواند در ایجاد آنها دخالت داشته باشد زیرا ژنتیک لیپوم، معمولاً در بعضی از خانواده وجود دارد.

بعضی از افرادی که مبتلا به بیماری نادر مادلونگ Madelung هستند معمولاً به لیپوم نیز مبتلا می شوند. این بیماری نوعی اختلال در متابولیسم چربی (ذخیره چربی) است که منجر به تجمع غیرمعمول رسوبات چربی در اطراف گردن و نواحی شانه می شود و اغلب در مردان بزرگسال الکلی دیده می شود. هرچند که زنان و کسانی که الکل نمی نوشند نیز می توانند به بیماری مادلونگ مبتلا شوند.

سایر اختلالات نادری که باعث ایجاد لیپوم می شوند شامل

 • Adiposis dolorosa یک اختلال نادر است که با لیپوم های دردناک و متعدد همراه می شود.
 • سندرم کودن Cowden Syndrome
 • سندرم گاردنر Gardner’s syndrome

سوالات متداول غده چربی یا لیپوم

1-مدت زمان بهبودی پس از جراحی غده چربی یا لیپوم چیست؟

برداشتن لیپوم از طریق جراحی و به خصوص با لیزر پرتوان به طور سرپایی انجام می شود. این بدان معناست که بهبودی بسیار سریع است و بیماران در همان روز جراحی به خانه می روند. بعلاوه، بیماران می توانند بطور کلی فعالیتهای روزمره خود را از روز بعد از سر بگیرند.

2-آیا می توان غده چربی یا لیپوم را ماساژ داد؟

اگر ماهیت توده چربی کاملا مشخص نیست ماساژ آن ممنوع است. تا زمانی که بیمار برای تشخیص صحیح به جراح  مراجعه کند. اگر توده لیپوم باشد، هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد ماساژ به لیپوم آسیب می رساند. اما هیچ شواهدی هم نشان نداده که ماساژ به آن کمک خواهد کرد.

3-آیا غده چربی یا لیپوم می تواند به خودی خود از بین برود؟

اگرچه لیپوم ها خطرناک نیستند، اما بسیاری از افراد به دلایل زیبایی آن را درمان می کنند که از رشد بیشتر آن نیز جلوگیری می شود. برداشتن جراحی تنها راه درمان قطعی لیپوم است.  تومورهای چربی یا لیپوم بدون درمان و به خود به خودی از بین نمی روند.

4-تاثیر ورزش کردن و کاهش وزن بر روی غده چربی یا لیپوم چیست؟

اگرچه لیپوم از بافت چربی تشکیل شده اما این تومورها معمولاً به کاهش وزن پاسخ نمی دهند. در صورت افزایش وزن ممکن است اندازه لیپوم کمی بزرگتر شود. سلولهای لیپوما از سلولهای بافت چربی مزانشیمی اولیه ناشی می شوند. بنابراین، آنها از سلول چربی بزرگسالی نیستند و با کاهش وزن، ورزش کردن یا رژیم گرفتن از بین نمی روند.

5-میزان احتمال عود مجدد غده چربی یا لیپوم چیست؟

هر چند که احتمال عود مجدد وجود دارد با این حال لیپوم به ندرت پس از برداشتن دوباره عود می کنند. بعد از جراحی، احتمال عود موضعی کمتر از 5٪ است. لیپوم های نفوذی و عمیق نسبت به لیپوم های کوچک درصد عود بالاتری دارند.

6-غده چربی زیر بغل چگونه درمان می شود؟

بهتر است از یک روش مطمئن و راحت مثل لیزر پرتوان جهت عمل جراحی و تخلیه غده چربی زیر بغل استفاده شود. همچنین از بین بردن موهای زائد با کمک لیزر موهای زائد برای جلوگیری از ایجاد غده چربی زیر بغل بسیار موثر است.

7-توده و غده چربی زیر پوست سر چیست؟

این توده ها بر اثر ترشح بیش از اندازه غدد سباسه که مسئول ترشح چربی به پوست می باشند تشکیل می شوند. برای جلوگیری از بروز این غدد لازم است پوست سر را به طور منظم و با شامپوی مناسب بشویید و در صورت نیاز از روش های دارویی برای کنترل ترشح چربی پوست سر کمک بگیرید.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی فارغ التحصیل ۱۳۷۸ از دانشگاه شهید بهشتی تهران و دارای بورد تخصصی هستند. ایشان دوره های لیزر را در کشومان ایران و کشورهای روسیه و ترکیه گذرانده اند و سابقه طولانی در زمینه درمان و جراحی با لیزر دارند. تلفن تماس با مطب 02122761600 و 02122766853

138 دیدگاه برای “غده چربی یا لیپوم چیست

 1. مریم گفت:

  سلام .پسرپانزده سالم که فوتبالیست ماهری درست خودش است . مدت چند ماه است که روی ساق پاش برآمدگی وجود دارد این برآمدگی نرم است وقتی که راه میرود مشخص است یاسرپا میماند .مشکل خاصی دارد خیلی خطرناک است.ممنون میشوم راهنمایی کنید فردا به سونوگرافی هم میرویم

  1. سلام معمولا در ورزش فوتبال ضربه های شدیدی به ساق پای بازیکن وارد می شود و چنین غده هایی بروز می کند. خطرناک نیست اما بهتر است از ساق بند استفاده کنند تا بیش از این به بافت بدن آسیب نرسد.

   1. رکسانا گفت:

    سلام حالت خوبه دختر من در ناحیه سر غده زیر پوستی دارد بهش میگن لیپوم یا غده چربی درمانی هست که بتوان با دارو خشک کرد یا نه لطفا رهنمایی کنید باتشکر

    1. سلام بهتر است به طور سرپایی جراحی و خارج شود.

 2. سارا گفت:

  سلام من اندازه یه گردو یا نارنگی دوسانت پایین تر از زیر بغلم روی دندم باد کرده دست میزنم عین غده که حرکت میکنه دردم نداره درقسمت سمت راستم هست میتونم بپرسم‌چیه

  1. سلام ممکن است لیپوم باشد اما حتما باید معاینه شوید. اگر شکل ظاهری غده مشکوک و پوست ناحیه مشکوک باشد قبل از خارج کردن آن بیوپسی انجام می شود.

 3. رامین سیفی گفت:

  سلام خانم دکتر ببخشید مزاحم میشم بنده درنقاط مختلف بدنم چربی زیرپوست زیاد دارم ازجمله دست -پاشکم وپشت وجدیدا خیلی زیاد شده اگر شاید یه صدتایی باشه .لطفا راهنمایی فرمایید چکار باید بکنم .ممنون. خطرناک هست یانه

  1. سلام به یک متخصص جراحی عمومی در بیمارستان مراجعه بفرمایید.

   1. ارمان گفت:

    سلام ی سوال
    پدرم کیست روی صورتش دکتر گفت باید عمل کنه عمل سرپایی
    شیره میخوره توی عمل تاثیری نداره مشکلی پیش نمیاد اعتیاد داره؟

    1. سلام ممکن است در روند ترمیم زخم و کنترل خونریزی حین عمل تغییراتی ایجاد کند. این مورد را با جراح معالج ایشان درمیان بگذارید.

 4. صالحه گفت:

  من مادر شیرده هستم و دخترم 2ماهشه، روی سرم غده چربی داشتم ک قبلا اندازه نخود بود و دیده نمیشد مگر با لمس اما حالاچند وقته بزرگ شده و اندازه گردو شده خواستم ببینم میشه برش دارم و هزینه اش چجوریه

  1. سلام بله می توانید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید و به طور سرپایی غده چربی سر را تخلیه کنید. این جراحی سرپایی ارتباطی به شیردهی مادران ندارد.

 5. جاجا گفت:

  با سلام و احترام
  خانم دکتر من 29 ساله هستم و 5سالی میشه روی یکطرف صورتم یک غده بدون سر و بدون درد وجود اومد و بعد از چند سال متورم شد و تخلیه شد ولی بازم رشد کرده و دوتا شده الان هرچند کوچکتر.
  دکتر پوست رفتم و کلی قرص راکوتان و داکسی هم تجویز نمودن و مصرف کردم ولی اصلاا تاثیری نداشته و کماکان همون جای صورتم مجدد دوتا رشد کرده البته کوچکتر از اولی.
  توروخدا کمک بفرمایید واقعا تو این 9سال اخیر خیلی اذیتم کرده و اعتماد به نفسم رو گرفته
  تشکر

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. بعد از معاینه برای برداشتن یا برنداشتن این غده با لیزر تصمیم گیری می کنیم.

 6. Arash گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما،خانم دکتر آیا غده چربی در سر باعث ریزش مو میشه؟چون من ۲تا غده چربی بالا سرم دارم که موهای بالای این ۲تا غده تراکمشون کمتر از قسمتهای دیگست،ممنون میشم پاسخگو باشید

  1. سلام بله معمولا چرب بودن پوست سر و عدم کنترل چربی پوست سر منجر به ریزش مو می شود.

  2. بهار گفت:

   سلام وقتتون بخیر.
   بنده تعدادی کیست بر روی پوست سر، و روی صورت دارم. زمان زیادی نگذشته بود که یکی از آنها به شدت بزرگ شد و حالت عفونی داشت.
   که مجبور به جراحی آن شدم. اما متاسفانه مجدد در نقاط دیگر سرم این کیست ها به وجود آمدن.
   و به شدت ریزش مو پیدا کردم.
   آیا این کیست ها بر ریزش مو تاثیری دارد؟
   کیست های موجود خطرناک هستن؟
   ممنون میشم راهنمایی کنید.

   1. سلام معمولا بر اثر چرب شدن پوست سر ریزش مو نیز بروز می کند. این کیست ها باید بررسی شوند تا بتوان نظر قطعی داد.

 7. مهسا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من‌ زنی ۴۰ ساله هستم که از بیست سال پیش روی بازوی دستم غده ی چربی در اومد و با عمل جراحی خارج کردم … و باز چند تا دیگه در اومد که اونارو هم سه سال پیش عمل کردم و در اوردم … اکنون یک سال است که تعدادشون به چهل تا بیشتر رسیده و دردناک هستن و هر روز هم زیاد تر بزرگتر میشوند و روحیه ی بدی پیدا کردم … چی کار کنم زیاد نشوند و چطوری در بذارمشون که جاشون نمونه … متاسفانه من در فرانکفورت زندگی میکنم و اینجا به این چیزا زیاد اهمیت نمیدهند

  1. سلام نوع تغذیه و وراثت در بروز این غده ها بسیار موثر است. از مطب یک وقت ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ویزیت روش مناسب به شما پیشنهاد خواهد شد.

 8. امیر گفت:

  سلام خانم دکتر من ۳۱ سالمه و ۱۸ سال هست روی بدنم غده چربی پیدا شده بعضیا کوچیک بعضیا بزرگ..گاه وقتی دردو سوزش دارن..پیش ی دکتر رفتم گفت نورو فیبروماروتوزه..
  خودم واقعا عذاب میکشم از این وضعیت هر سال یکی دوتا اضاف میشه. چیکار کنم

  1. سلام متاسفانه این یک بیماری ژنتیک است و درمان قطعی ندارد. تحت نظر یک متخصص مغز و اعصاب باشید و در صورت نیاز لازم است که توده ها جراحی یا پرتو درمانی شوند. این نوع توده ها غیرسرطانی می باشند و خوش خیم هستند اما در موارد بسیار کم تبدیل به توده بدخیم می شوند.

 9. Mohana گفت:

  سلام خانوم دکتر من 19سالمه وه دقیقا در بالای سرم یک برامدگی بسیار سفت ایجاد شده قبلا کوچیک تر بود الان رشد کرده و اینکه با لمسش سر درد میگیرم و گاهی مخاط دماغم خونی میشه 🤔خواستم بپرسم آیا خطر ناکه یا عادیه

  1. به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کنند.

 10. مجرد گفت:

  سلام و خدا قوت
  بنده از اواخر آذر ماه متوجه وجود توده نرم و سفید رنگی زیر پوست قسمت خارجی ران پای چپ شده‌ام که اندازه آن حدودن یک سانتی‌متر است. این توده چقدر خطرناک است؟ آیا باید به سرعت به پزشک متخصص مراجعه کرد؟

  1. سلام اگر غده چربی باشد خطرناک نیست و اگر کیست مویی باشد ممکن است در آینده دچار عفونت شدید شوید و درد و ناراحتی زیادی را متحمل شوید. از مطب وقت ویزیت بگیرید بعد از معاینه با لیزر به طور سرپایی خارج می شود.

 11. majid گفت:

  سلام.ببخشید در برخی نواحی بدنم،بخصوص دو طرف پهلو غددی را احساس میکنم مخصوصا سمت چپ،بیش از ده غده که کمی دردناک هم هست،ضمنا سال ۹۱ به همین علت عمل کردم و نمونه گیری و آزمایش شد و نتیجه غدد چربی بود،آیا این غدد هم چربی میتواند باشد؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

  1. سلام بله این امکان وجود دارد. معمولا بیمارانی که دچار غدد چربی می شوند بیماری آنها عود کننده است و در نواحی مختلف بدن بروز می کند.

   1. majid گفت:

    سپاس خانم دکتر،خیلی ممنونم که پاسخگوی سوالم بودید.خداوند خیرتان دهد🙏🙏🙏

    1. از قدردانی شما سپاسگزارم.

 12. سید محمد گفت:

  سلام دکتر
  من بدنم تقریبا ۱۰-۱۱ مورد در پا ، کنار ران ، روی ساعد دستها و بغل ران لیپوم دارد، ۴‌مورد قبلا جراحی کردم و در آوردم اما ۵-۶ مورد بعد اون تشکیل شد ، امکانش هست تمامشو خارج کرد از طریق لیزر ؟ و شما انجام میدید ؟ ورزش حرفه ای هم‌میکنم

  1. سلام شما باید معاینه شوید. بعد از معاینه تشخیص و امکان لیزر برای این نوع لیپوم اعلام می شود.

 13. رضا گفت:

  سلام برای من برآمدگی به اندازه کف دست در پشت نزدیک به کتف و کنار ستون فقرات هست با چند دکتر عمومی مشورت کردم گفتن نیاز به بیهوشی داره ،این برآمدگی حدود ده سال یا بیشتر دیده شده ،الان که در سن 45 سالگی هستم یک مقدار احساس ناراحتی دارم میخواستم نظر شما هم بدونم .ممنون اگر راهنمایی کنید.

  1. سلام من شما را معاینه نکرده ام که بتوانم نظر قطعی بدهم. اما برای تشخیص دقیق ممکن است نیاز به عکسبرداری و نمونه برداری از ناحیه باشد.

 14. مریم محمدی گفت:

  سلام من حدود ۶ ماه قبل یک برامدگی اندازه نخود زیر بغلم ظاهر شد که خود بخود از بین رفت ولی در زیر بغلم در نزدیکی پریود و گاهی، حس ورم در زیربغل و یا پشت نزدیک بغل سمت راست میکنم که اصلا در ظاهر دیده نمیشه فقط خودم حس میکنم. البته اگر زیر دوش اب گرم برم کلا از بین میره .میخواستم راهنمایی بکتید ممنون

  1. سلام ممکن است التهاب غدد لنفاوی باشد. به یک متخصص بیماری های عفونی مراجعه کنید.

   1. مریم محمدی گفت:

    سلام من حدود ۶ ماه قبل یک برامدگی اندازه نخود زیر بغلم ظاهر شد که خود بخود از بین رفت ولی در زیر بغلم در نزدیکی پریود و گاهی، حس ورم در زیربغل و یا پشت نزدیک بغل سمت راست میکنم که اصلا در ظاهر دیده نمیشه فقط خودم حس میکنم. البته اگر زیر دوش اب گرم برم کلا از بین میره .میخواستم راهنمایی بکتید ممنون

 15. فرزین گفت:

  سلام پشت سرم دوتا برآمدگی هست که با لمس معلومه و زیر انگشت متحرکه یعنی در جای خودش حرکت میکنه ممنون میشگ نظرتون رو بفرمایید

  1. سلام معمولا این ها کیست مویی سر می باشد و بر اثر مسدود شدن غدد سباسه ایجاد می شوند. بعد از معاینه می توان نظر قطعی را اعلام کرد.

 16. مهسا افشار گفت:

  سلام وقت بخیر
  من ۱ سال پیش لیپومی‌در‌بازو داشتم‌که در‌اتاق عمل بدون بیهوشی برداشته شد وباتوجه به اندازه ای که داشت بخیه های خوبی دکتر نزد و کاملا گود شده بود.بعد‌از‌عمل‌از‌ پماد استرامد استفاده کردم ک تا‌حدودی مانع اسکار شد اما‌با این وجکد جای زخم بقوت خود باقیه و چیزی که منو نگران کرده این هست که هنوز با فشار خیلی کم درد در محل هست و من هنوز احساس میکنم چیزی زیر پوستمه که‌نمیدونم‌بخاطر اسکاره‌ یا واقعا باز هم لیپوم جدید دارم

  1. سلام بدون معاینه نمی توان نظر داد. اگر درد شما را اذیت می کند این مورد را مجدد توسط جراح معالج خود پی گیری نمایید.

 17. Ali گفت:

  سلام دکتر ساق پای من در فوتبال ضربه خورد وبعد از مدتی برآمدگی روی آن ایجاد شد بدون قرمزی و اصلا درد هم نداره
  امکان داره لخته باشه؟یا لیپوم؟

  1. سلام لیپوم بر اثر تجمع چربی ایجاد می شود. بعد از معاینه می توان نوع آسیب را تشخیص داد.

 18. هادی گفت:

  mortgihadi2018@gmail.com
  سلام ببخشین حدود ۵ سال هست من در پشت گوش سمت چپم تورم دارم
  رفتم سونوگرافی گفت لیپوما هست خواستم بپرسم که من اینو بردارمبازهم درمیاد

  1. سلام اگر با لیزر برداشته شود احتمال عود کمتر از جراحی سنتی است. اما آنچه که در مورد تمام لیپوم ها صادق است احتمال عود بدون علت آنهاست که در هر شرایطی ممکن است رخ بدهد.

 19. محمدحسین گفت:

  سلام و احترام خدمت دکتر سعادتی
  خیلی خلاصه بگم یه غده کوچک زیر پوست سرم هست(بدون درد و…) ولی چون عموی من هم دقیقا در موضع مشابه یه همچین غده‌ای داره و قبلا جراحی کرده و متاسفانه مجددا برگشته، جرئت جراحی ندارم.
  میشه راهنمایی بفرمائید.
  با تشکر

  1. سلام متاسفانه غده های چربی عود کننده می باشند. به خصوص اگر منشا وراثتی داشته باشند. اگر این غده را با لیزر پرتوان جراحی کنید و چربی پوست سر را نیز کنترل کنید احتمال بازگشت و عود مجدد غده چربی بسیار پایین می آید.

 20. مل گفت:

  سلام . من ۱۶ سالمه دوسال ریزش مو دارم هر ویتامین و امپول و ماینوکسیدل و اینها زدم کم نشد حجم موهام کم شده و روی سرم یه دایره است که گنده شده قبلا کوچیک یود اما الان انگار میخواد بترکه دستت میزنم دردم میاد هروقتم بهش دست میزنم چرب میشه سرم میخوام بدونم امکان داره واسه این باشه ریزشم ؟

  1. سلام چربی پوست سر یکی از علل ریزش مو می باشد. برای خارج کردن غده چربی به یک متخصص جراحی مراجعه کنید و برای کنترل چربی پوست سر با یک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

 21. محمد رضا گفت:

  من ۱۷ سالمه تو سمت راست سینم یه غده هست که سفته و درد نداره خطری داره ؟

  1. سلام به دلیل حساس بودن این ناحیه لازم است هرگونه وضعیت غیرطبیعی و توده را پی گیری کنید و به یک متخصص مراجعه فرمایید. معمولا متخصص بعد از معاینه ماموگرافی تجویز می نماید..

 22. فروزان گفت:

  سلام وقت بخیر
  من 22 سالمه روی پوست سرم توده ی کوچکی درومده تقریبا هم انداره ی یک جوش بود ولی حدودا دو ماهی هستش و احساس میکنم یکم برزگ شده
  امکان داره چیز جدی باشه یا چربیه
  ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام معمولا این غدد بر اثر مسدود شدن غدد سباسه بروز می کند. چربی پوست سر را کنترل کنید و برای بررسی وضعیت این توده و خارج کردن آن به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه بفرمایید.

   1. Javad گفت:

    سلام یکی از دوستان من ور سرش غده چربی دارد
    سال گذشته هم عمل با لیزر کرده فک کنم بازم داره
    باید چیکار کنیم ؟؟؟

    1. سلام متاسفانه غدد چربی عود کننده می باشند. لیزر بهترین روش درمان برای جلوگیری از عود غدد چربی می باشد.هنوز روش بهتری برای درمان و جلوگیری از عود غدد چربی معرفی نشده است.

 23. فروزان گفت:

  مادرم هم چند روزه پشت زانوش بصورت توده جمع شده و درد داره وقتی دست میرنه احساس میکنه توده ی ابه ممکنه راهنمایی بفرمایید

  1. به یک متخصص ارتوپد مراجعه بفرمایید.

 24. مینا گفت:

  سلام ، پسر ۶ ساله من قبل عید روی سرش به لبه پنجره خورد و پاره شد و دارو و چرک خشک کن مصرف کرد و خوب شد و مجدد روی پیشونی بالای ابروش سمت دیگه سرش محکم به میله پارک خورد و باد کرده و حالت نرم داره و انداره نخود مونده بعد سه هفته خطرناک نیست من خیلی نگرانم ماساژ میدم نکنه چیز خطرناکی باشه اخه نمی ره تو چیکار کنم

  1. در مواقعی که ضربه سنگین به سر وارد می شود لازم است ام آر آی انجام شود. به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 25. بهار گفت:

  سلام ببخشید من پدرم یه چربی روی پشتش قرار داره
  و اصلا به دکتر مراجعه نکرده
  و هیچ گونه دردی نداشته و چند ساله که یک اندازه ثابت داره
  بنظر شما لازمه به دکتر مراجعه کنیم؟
  خیلی ممنون❤

  1. سلام بهتر است به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنند تا ماهیت توده ایجاد شده شناسایی شود. اگر توده چربی باشد و مزاحمی برای زندگی بیمار نباشد نیازی به جراحی نیست.

 26. تمنا گفت:

  سلام خسته نباشین من مجردم دوسال پیش متوجه توده درسینم شدم رفتم دکترسونوگرافی نوشت انجام دادم گف لیپیوم نیازی ب درمان نیس از اون موقع هم وقتی ب سینم فشار می آوردم از هر مجاریش ترش می آمد از یکیش آبکی شیری واز یکیشم نمیدونم خونی یا چیز دیگه چون زیاد شبیه خون نیس لطفا راهنماییم کنین ممنون میشم

  1. سلام لازم است که مجدد ماموگرافی بدهید. اگر سابقه سرطان سینه در خانواده یا فامیل دارید بهتر است لیپوم خارج شود.

 27. آقاپور گفت:

  سلام.خانم دکتر غده چربی برای نوزاد را چه زمانی عمل لیزر کنیم بهتر است منظورم چه سنی است ؟ الان فرندم دوماهه است و جراح عمومی بردیم گفتند باید جراحی شود.بنده نمیخواهم عمل شود بلکه میخواهم با لیزر عمل شود و جای زخم نماند. لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام کودک شما باید معاینه شوند. بستگی به ناحیه بروز لیپوم دارد.

 28. یگانه گفت:

  سلام وقت بخیر من ۳۷ سالمه چند ساله که یک غده چربی کوچیک روی سرم دارم و هیچ اذیتی نداشت. اما چند روزه که غده و اطرافش درد و سوزش داره و دردش۸ هر روز داره بیشتر میشه. امروز متوجه شدم قرمز و متورم شده و عفونت کرده چه آنتی بیوتیکی باید مصرف کنم

  1. سلام بدون معاینه بیمار نمی توان دارویی تجویز کرد. درضمن عفونت این غدد را نمی توان با دارو درمان کرد و حتما باید توسط یک متخصص تخلیه و درناژ شود.

 29. sedna گفت:

  با سلام خدمت شما خانم دکتر گرامی
  من چند سالی میشه که روی یکی از ساق دستم و پام توده وجود داره تقریبا متوسط ریز و بزرگ تعداد زیاد روی وپشت ران پا2 سه تا و بدون درد ولی روی ساق دست و بالاتر از آرنج 5 تا که 2 تاش بزرگ وبقیه ریز یکی از این 2 تایی که رودستم هستند یکی از روی دست یکی از زیر دست که غده ای که روی دست هست خیلی درد میکنه مث اینک روی رگ باشه درد زیادی بعضی وقتا داره بدون اینک فشار بدم بعضی وقت ها هم با فشار این درد بوجودمیاد ویه توده ریز هم به مشابه این نزدیک به آرنج دست روی رگ هست که درد داره و تعدادشونم در دستم در حال افزایش میخواستم ببینم این توده ها خطر ناک هستند.در ضمن مادرم هم از این توده ها در پاش دارد یکی 2تایی ممنون میشم کمکم کنید.خسته نباشید

  1. سلام اگر توده های ایجاد شده لیپوم باشد خطرناک نیست مگر اینکه در نقطه حساس عصبی و عروقی رشد کرده باشد که مزاحمی برای زندگی بیمار باشد. توده های بزرگ را می توانید نزد یک متخصص جراحی و لیزر با لیزر پرتوان خارج کنید.

 30. ترابی گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من ۳۷سالمه دو ماه پیش بر اثر یه ضربه ی کوچیک کمرم خیلی درد گرفت بعد که دست زدم دیدم ورم داره.امروز سونو رفتم گفتن لیپوم ۴۷در۱۳ میلیمتره .بعضی وقتا درد کمرم همون ناحیه خیلی زیاده.تقریبا پشت پهلومه
  ایا لیپوم درد هم داره یا باید بیشتر بررسی بشه

  1. سلام در مواقعی که لیپوم به اعصاب ناحیه فشار وارد می کند بیمار احساس درد هم دارد.

 31. Sara گفت:

  سلام خانم دکتر چند وقتی بود بالای کشاله ران زیر شکمم احساس درد داشتم دمتر رفتم تشخیص فتق دادن فرستادن سونوگرافی که اونجا دکتر تشخیص داد یک ناحیه هیپواکوی هموژن با ابعاد ۱۱*۲۴میلیمتری تو ناحیه اینگوینال راست به صورت زیر جلدی مشهوده که تشخیصشون لیپوم بوده! این توده زیاد اذیتم نمیکنه گاه گداری پیش میاد که درد بگیره به نظرتون من چیکار باید بکنم؟دوباره پیش یه دکتر دیگه برم یا نه؟به تشخیص همون دکتر سونوگراف اکتفا کنم یا نه؟

  1. سلام شما باید سونوگرافی را به یک متخصص جراحی عمومی نشان بدهید و ایشان بعد از معاینه شما درباره روش درمان تشخیص نهایی را اعلام کنند. دکتر سونوگرافی نمی توانند در این مورد تصمیم درستی بگیرند.

 32. کاکایی گفت:

  سلام من سی و یک سالم و دچار لیپوم شدم وبه تعداد بسیار زیادی هستن در ران ها هستند
  در دستانم خصوصا دست چپم. قسمت پهلو سمت باسنم وتک تک بر شکمم و نزدیک ستون فقراتم
  و دچار ترسم شده همش نگرانم

  1. به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه بفرمایید.

 33. اسلام ریاحی گفت:

  با سلام بعد از عمل سرپایی چربی سر تا چند روز باید صبر کرد وحمام نکرد ممنون میشم در صورت امکان جواب را ارسال کنید ممنون

  1. سلام بعد از 48 ساعت می توانید حمام کنید و سر را بشویید.

 34. ehsan گفت:

  با سلام
  من نزديك به شش ماهه روي يك طرف از پيشاني دقيق بالاي ابروهايم يك برامدگي بوجود امده كه قرمز رنگه و كاملا تو چشمه و هر ٤٥روز يك جوش ميزند ،لطفا راهنمايي كنيد ايا اين جوشه يا ماده اي ديگه هست و خطرناكه يا نه؟

  1. سلام ممکن است بر اثر رویش ناقص مو در این ناحیه دچار کیست مویی شده باشید. کیست مویی لازم است که توسط یک متخصص به طور اصولی تخلیه و درناژ شود تا مجدد عود نکند.

 35. تانیا گفت:

  سلام. پدر من چهل و پنج سال دارد و از سن چهل سالگی توده‌های چربی به روی بدنش دیده می‌شد که این توده روی تن او به گردش در می‌آید. یعنی امروز که به روی پا هست چند روز بعد از آنجا محو می‌شود و روی شکم یا پهلویش دیده می‌شود؛ می‌خواستم بدانم توده‌ی چربی قابلیت حرکت را دارد؟! چون واقعا ما را شگفت زده کرده
  ممنون از پاسخگویی شما!

  1. سلام این توده ها ارتباطی با هم ندارند و حرکت نمی کندد. ممکن است بزرگ و کوچک شوند. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا وضعیت ایشان بررسی شود.

 36. امیر گفت:

  سلام وقت بخیر خانم دکتر هزینه برای خارج کردن ۵ غده چربی چقدره ایابیمه شاملش میشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. سلام هزینه بعد از معاینه مشخص می شود و حدود هزینه را می توانید از مطب بپرسید. تمام هزینه های ما آزاد حساب می شود.

 37. علیرضا گفت:

  سلام.پسر ۲۱ ساله هستم
  چندین سال پیش و حدود ۱۵ سالگیم یه غده چربی پشت ران پام تشکیل شد به مرور زمان بزرگ شده تا الان که وقتی می ایستم کامل برامدگی پیدا هست.مشکل بعدی اینه که تمام نقاط بدنم شروع کرده به ایجاد این غده ها.اون یکی پام،دستام،پشت کمرم،حتی بعضا روی شکمم.دردی ندارن ولی همینطور که گفتم تعدادشون خیلی زیاده و روز به روز تعدادشون بیشتر میشه.دو سال پیش دکتر رفتم که گفتن مشکلی نیست و در صورت کاهش وزن خوب میشید.درسته کاهش وزن پیدا نکردم ولی افزایش وزن هم نداشتم در این مدت.من ۱۵ کیلو اضافه وزن دارم.. ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام بهتر است توده های چربی با یک روش مناسب مثل لیزر خارج شوند. وجود این غدد می تواند در آینده برای شما مشکل ساز شود.

 38. Donya گفت:

  سلام وقتتون بخیر.
  ما دیروز متوجه شدیم که یه توده ای پشت قفسه سینه مادرم سمت راست به وجود اومده که درد هم داره. اول فقط دردهای خفیف داشت اما الان دو روزه که این توده قابل مشاهده است. این هم میتونه جز لیپوم ها باشه؟

  1. باید ماموگرافی انجام بدهند. توده های ایجاد شده در پستان زنان حتما باید پی گیری و آزمایش شود.

 39. اشناس گفت:

  سلام ببخشید خانوم دکتر من روی نایحه گردنم و نزدیک به گوشم وقتی لمس میکنم حس مینک یه توده ای هست و حرکت می کند ایا میتونه غده چربی باشه؟

  1. سلام بله ممکن است. عفونت یا التهاب غدد این ناحیه هم می تواند باشد. لازم است معاینه شوید.

 40. امین عباسپور گفت:

  سلام خانوم دکتر من یه لیپوم اندازه نخود روی گردنم قسمت جلوی گردنم چند سانت پایین تر از فک دارم حدود ۴ سالی روی گردنم هست اما اندازش خیلی بزرگ نشده به نظر شما برش دارم بهتره یا نه و آیا با لیزرم امکانش هست که جاش نمونه؟

  1. سلام بهتر است برداشته شود. درباره امکان لیزر باید بیمار معاینه شود تا بتوان نظر داد.

 41. حسین گفت:

  با سلام خدمت خانم دکتر
  خانم دکتر من ۱۹ سال دارم و یه برامدگی کوچیک روی پیشانیم دارم و این حدود ۲ سالی هستش ، این برامدگی با لمس کردن در نمیگیره و جابجا میشه(احساس میکنم چربی هستش) ولی یه کم سفت هستش ، خواستم بدونم با بخور صورت درمان میشه یا باید عمل کنم

  1. سلام لیپوم با بخور درمان نمی شود. با جراحی یا تزریق از بین می رود.

 42. رضا گفت:

  سلام من غده چربی بیرون آوردم بخیه هام رو هم کشیدم اما در زیر پوست مایع یا ترشحات جمع آوری میشود بطوری که اندازه همان غده خارج شده برآمده میشود. یکبار با سرنگ کشیدم اما دوباره ترشحات جمع شده چه کار باید بکنم ؟. ممنونم اگر راهنمایی کنید

 43. مهدی صالحی گفت:

  سپاس از شما

 44. مجتبی گفت:

  سلام خانوم دکتر
  خداقوت
  خانوم بنده چندسال قبل زیر پوست شکم بالاتراز نافشون سه تا غده پیدا شد کوچیک بعد از سونوگرافی دکتر گفتش که غده ی چربی و جای نگرانی نیست وشاید بطرف بشه و اگه نشد و درد زیاد گرفت باید جراحی بشن الان یکی از سه غده بزرگتر شده و درد داره دوتای دیگه ش بعضی اوقات دیده میشن الان برای درمانش باید چیکار کنم

  1. سلام بهتر است این غدد از بدن خارج شوند. برای جراحی اقدام کنند.

 45. مژگان گفت:

  سلام خانم دکترخسته نباشید ،مادر من قسمت پشت بدنش ازشانه کمی پایین تر توده بزرگی داره وچند روزه خیلی درد داره وشبها نمیتونه راحت بخوابه ،باتوجه به اینکه قرص وارفارین میخوره وسالها پیش عمل قلب کرده ودریچه میترال مصنوعی داره میشه راهنمایی کنید چیکار کنه ؟

  1. سلام این توده باید بررسی شود. معمولا این توده ها لیپوم هستند و بهتر است که خارج شوند.

 46. مهدی پورکمالی گفت:

  سلام علیکم تقریباً بیش یک غده زیر پوستی در انتهای ابروی چشم چپم هست و مثل رگ ضربان داره و وقتی فشارش میدم درد احساس میکنم وقتی دست میزنم تکان میخوره از جاش آیا این غده خطرناک هست و نیازی به جراحی داره

  1. سلام ممکن است کیست مویی یا غده چربی باشد. لازم است خارج شود تا عفونت نکند.

 47. مهدی صالحی گفت:

  سلام وقت بخیر
  ۴۲ ساله هستم حدود ۱۳ سال قبل تعدادی غده چربی در کمرم رو عمل سرپایی انجام دادم و دکتر وقت گفت عده چربی هست و هر زمان باز بوجود آمد مجدد باید جراحی کنی.
  الان چند سالی هست که تقریبا کل بدنم غده های ریز و درشت رشد کرده و در همان ناحیه جراحی قبل نیز رشد کرده و بزرگتر از قبل شده.
  چه راه حلی پیشنهاد می‌کنید؟ ؟
  جراحی؟
  لیزر؟

  1. سلام معمولا جراحی با لیزر امکان عود مجدد لیپوم را کاهش می دهد. اما تضمینی نیست و امکان رشد و عود مجدد غدد چربی وجود دارد.

 48. ط. س گفت:

  سلام . من ۳۹ سالمه نزدیک ده سال یک توده چربی زیر پوست ساق پام هست که الان مثل قبل بصورت عادی پیدا نیست فقط وقتی فشار وارد میکنم یا ایستاده هستم مشخصه ولی جدیدا درد می‌کنه و ماهیچه پا هم در همون ناحیه درد و خارش داره… آیا خطرناک هست باید چکار کنم؟

  1. سلام بهتر است با یک روش مناسب خارج شود تا در آینده مشکل ساز نشود.

 49. مایده گفت:

  سلام خانم دکتر. ۴۰ سالمه و حدود ۱۴ سال پیش یه برامدگی کوچک بالای ابروی چپم ایجاد شد، دو تا دکتر رفتم گفتن چون درد نداره و با توجه به معایناتی که کردن غده چربیه.الان احساس میکنم داره پخش تر میشه و حدود دو هفته است پلک چشم چپم زیاد می پره، یه جورایی حس می کنم به خاطر این غده چربیه و به بزرگ‌تر و پخش شدنش ربط داره.چه راهکاری پیشنهاد میدین؟ نگران شدم

  1. سلام توصیه بر این است که غدد چربی به خصوص در نقاط حساس سریعا تخلیه شوند تا در آینده مشکل ایجاد نکنند.

 50. نیلی گفت:

  سلام خانم دکتر بنده شیش ساله که بخاطر قارچی که روی گردنم هست پماد دستسازی که دکترم‌تجویز کرده استفاده میکنم حس میکنم در اون‌مناطق که پشت گردنم هست پماد میزنم یه برجستگی کوچکی به وجود اومده که با دستم حسش میکنم از وقتی که پمادو میزنم‌حدود شیش ساله اما این برجستگی حدود یکساله به وجود اومده و درد نداره و اذیتم‌نمیکنه میخواستم بدونم بخاطر پمادی که مصرف میکنم هستش پماد‌گردنم خیلی چربه ممنون .

  1. دستور مصرف این پماد را مجدد با پزشک معالج خود چک کنید و از ایشان بخواهید در صورت امکان دارو را عوض کنند. اگر مشکل شما حل نشد به یک متخصص پوست و موی ماهر مراجعه کنید.

 51. احمد گفت:

  با سلام یکی دوروز است که یک نمیدونم توده هست یا غده به اندازه لوبیا سفت زیر پوست روی مثانه که خیلی نزدیک به آلت تناسلی هست درومده است و وقتی دست میزنم یکم می‌سوزد فشار میارم رو غده یا توده چاره چیست دکتر من نه مرضی داشتم نه قرصی مصرف می کنم ؟ با تشکر

  1. سلام لازم است به یک متخصص ارولوژی مراجعه بفرمایید. اگر نوع این توده با معاینه مشخص نشود برای شما سونوگرافی تجویز خواهند کرد.

 52. فاطمه گفت:

  سلام
  من ۲۰سالمه و ۴.۵ سالی هست ک در صورتم متوجه یک توده چربی شدم به دکتر مراجعه کردم بعد سونوگرافی های متعدد دکتر به من گفت نیازی ب برداشتن توده نیس اما ۱ سالی است ک متوجه رشد این توده شدم اول خیلی ریز بود ولی الان خیلی بزرگتر شده ایا شما پیشنهاد برداشت این توده را میکنید؟ وقتی با دستم توده را فشار میدهم و مدت طولانی روی طرفی ک توده هست میخوابم دچار درد در اون ناحیه میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. بله توصیه می کنم این توده را جراحی کنید.

   1. فاطمه گفت:

    ایا بعد از برداشتن جای ان روی صورتم میماند یا به عصب های صورتم اسیب میزند ؟؟ چند نفر جراحی را پیشنهاد دادند شما لیزر را پیشنهاد میکنید یا جراحی را؟

    1. من این جراحی را انجام نمی دهم. به متخصصی مراجعه کنید که به طور تضمینی و بدون آسیب به بافت و عصب این جراحی را انجام بدهند.

 53. مريم گلمرادي گفت:

  سلام خانم دکتر .خسته نباشید
  همسر من سالهاست که که یک غده ی چند غدهی جربی روی بدنش دارد یکی از آنها در نا حیه ی سینه به تازگی تغییر رنگ داده و انگار که خون مرده وکبود باشد .به نظر شما علت چیست و خطرناک نیست؟

  1. سلام حتما به یک متخصص جراحی مراجعه کنند تا غده خارج شود. برخی از غدد چربی دچار عفونت و حتی نکروز بافت ناحیه می شوند.

 54. امید گفت:

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر من ۳۹ سالمه یه غده در بازوی سمت راست دارم و جدیدا یه غده دیگه در پشت کمرم بوجود اومده زمانیکه دست میزنم احساس درد دارم مادرم حدودا ۶۵ سالشه که حدود ۵۰ الی ۶۰ غده در بدنش بوجود اومده من به متخصص غدد مراجعه کردم گفت چیز خاصی نیست البته در بیمارستان دولتی رفته بودم خواستم راهنمائی بفرمائید با تشکر

  1. سلام به یک متخصص جراحی عمومی باتجربه در این زمینه مراجعه کنید. بهتر است غدد چربی تخلیه و جراحی شوند.

 55. امید گفت:

  سلام من ضربه مغزی شدم و بعد کنار سرم یه چربی حس میکنم حس می‌شود این عمل بشه ؟

  1. سلام این مورد را با جراح مغز و اعصاب خود در میان بگذارید. مسلما باید پی گیری و درمان شود.

 56. احمد بای گفت:

  با سلام، بنده کیست چربی در سر داشتم، و به دکتر جراح عمومی مراجعه کرده و عمل سرپایی کردم و کیست را در اوردم ، اما پس از یک روز بعد از عمل ، پیشانی ام که چند روز قبل از عمل ورم داشت، ورمش بیشتر شد و بعد از یک خواب چند ساعته ، ورم و کبودی ،یواش یواش آمده به سمت بینی و زیر چشمهایم ، خیلی ترسناک شده ام ، آیا این طبیعی است یا نه؟؟؟

  1. سلام احتمالا ورم پیشانی ارتباطی با جراحی کیست سر ندارد. در هر صورت باید توسط جراح معالج معاینه شوید. حتما درمان را به طور اورژانسی پی گیری کنید.

 57. اکرم گفت:

  سلام خانم دکتر بدن همسر پر شده از این غده ها چیکار باید بکنیم

  1. سلام به متخصص مراجعه کنید.

 58. امیرحسین گفت:

  سلام پسر من سیزده شاله است.در کمرش یک گردی ای پیشامده که مشخص نیست و درد نمی کند گویی اونجا نیش زده بود آیا خطرناک است

  1. سلام خطرناک نیست اما قبل از این که دچار عفونت شود بهتر است توسط یک متخصص جراحی و لیزر و به روش بسته خارج شود.

 59. محسن گفت:

  سلام
  بنده در پهلوی چپ دو لیپوم بزرگ و چندین لیپوم کوچک دارم
  نتایج سونو هم این موارد را تایید کرد
  لیپوم ها با درد همراه هستند
  راه درمان چیست؟

  1. بهترین روش جراحی و تخلیه غدد است.

 60. سلام خانم خوبین انشالله
  من الان نزدیگه ۸ ساله این غده ای چربی تو بدنم ظاهر شدن
  اونم تو قسمت بازوهام و رونام و شکمم وکمرم و سینه هام یعنی تو تمام قسمت بدنم هست و خیلی اذیتم میکنه.
  به نظرتون چکار کنم.

  1. سلام توده های چربی را می توان با جراحی تخلیه کرد و جای نگرانی نیست.

 61. تورو خدا خانم دکتر به دادم برس
  خیلی ناامیدم کرده
  پس لطفا کمکم کن

 62. ارسای گفت:

  سلام داخل شکم جنین ۷ ماهه توده دیده شده که بالای کلیه و نزدیک ستون فقرات هست ایا این میتونه لیپوم باشه؟

  1. سلام این مورد را با متخصص اطفال در میان بگذارید و مدارک و آزمایش های مربوطه را به ایشان ارائه کنید تا تشخیص نهایی را اعلام کنند.

 63. Maryam گفت:

  سلام خسته نباشید من یه چند ماهی میشه که قسمتی از ساق پام متورم شده و تورمش هم سفته و نرم نیست و گاهی وقتا در همون قسمت درد دارم دکتر تشخیص دادن که یک توده ی چربیه ولی تو جواب کتبی ام آر ای نوشته نرمال و حتی اون توده ی چربی هم تشخیص داده نشده ولی هنوزهم ساق پام متورمه و گاهی وقتا درد شدید دارم تو اون قسمت به نظرتون ممکنه چیز خاصی باشه؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  1. سلام جواب ام آر آی ملاک است. با در دست داشتن جواب ام آر آی به متخصص معالج خود مراجعه بفرمایید.

 64. فاطمه میرزایی گفت:

  سلام تروخدا جواب بدید من ۱۷ سالمه ی غده سفت دردناک اندازه ی نخور بزرگ زیر ابرو بسیار تزدیک به چشم و دماغمه امروز هم بزرگ شده و هم دردناک ما چون شهرمون خیلی کوچیکه باید برای دکتر برم ی شهر دیگه تروخدا بم بگید خطرناکه یا نه خیلی میترسم

  1. سلام لازم است که به یک متخصص چشم مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *