آبسه مقعد
اکتبر 10, 2017
هموروئید داخلی
هموروئید داخلی
نوامبر 13, 2017
درمان سریع بواسیر

درمان سریع بواسیر

درمان سریع بواسیر بسته به درجه هموروئید یا بواسیر متفاوت است در مراحل اولیه اگر اقدام به موقع و به جای درمان سریع بواسیر انجام شود بهترین نتیجه را از درمان خواهید گرفت. اما با تشخیص نا به جا و اقدامات غیر استاندارد نه تنها درمان به تعویق می افتد بلکه منجر به حاد شدن هموروئید یا بواسیر خواهد شد. بنابراین جهت درمان به موقع هموروئید مراجعه سریع و به هنگام به یک متخصص جراحی هموروئید در تشخیص هموروئید و درجه بیماری و انتخاب بهترین روش درمانی بسیار حیاتی است.

برای درمان سریع بواسیر ابتدا بدانید بواسیر چیست

بواسیر یا همان هموروئید که  به نام باواسیل نیز شناخته می شود. بواسیر در کانال مقعد همه ما وجود دارد و به کنترل دفع و هدایت مدفوع کمک می کند. اما زمانی که از شکل طبیعی خارج می شوند ترومبوز می شوند یا برجسته و دردناک می شوند مشکلاتی برای عمل دفع ایجاد می شود.  فرد مبتلا به بواسیر با درد و خونریزی های قطره قطره مراجعه می کند . یا هیچ کدام از این علائم را نشان نمی دهد و تنها به دلیل وجود یک برجستگی در ناحیه مقعد که او را آزار می دهد مراجعه می کند. در واقع بالشتک های بواسیر در مقعد تمامی افراد قرار دارد. اما بر اثر فشار و روش زندگی غیر استاندارد این بالشتک ها از حالت عادی خارج شده و مشکلاتی را برای شخص ایجاد می کنند. بواسیر سالم به عمل دفع کمک می کند. اما زمانی که این بالشتک های طبیعی بیمار می شوند در هنگام دفع آزاردهنده خواهند بود. بیمار در ناحیه مقعد احساس درد و سوزش خواهد کرد و در برخی درجات بواسیر پرولاپس شده یا به عبارتی افتادگی می دهد. بواسیر پرولاپس از دهانه مقعد بیرون می زند و وضعیتی آزاردهنده  ایجاد می کند.

علائم بواسیر

علائم و نشانه های این بیماری ممکن است یکی یا همه موارد زیر باشد

 1. خونریزی با یا بدون درد هنگام عمل دفع. ممکن است مقداری خون قرمز روشن در کاغذ توالت یا داخل توالت مشاهده کنید.
 2. خارش و یا سوزش در ناحیه مقعد.
 3. وجود تورم در ناحیه آنال.
 4. وجود تورم و درد در نزدیکی و اطراف ناحیه آنال که ممکن است ترومبوز باشد.
 5. علائم بواسیر بیشتر به محل بواسیر بستگی دارد.
 6. بواسیر بیرون زده از مقعد که به هموروئید پرولاپس معروف است برجستی مرطوب و صورتی تر از بقیه نواحی است.

انواع بواسیر

برای انتخاب بهترین روش درمان بواسیر ابتدا باید با انواع بواسیر آشنا شوید. بواسیر دو نوع است: بواسیر داخلی و خارجی که هر کدام به درجات و انواع دیگر تقسیم می شوند.

بواسیر داخلی

این نوع در زیر خط دندانه ای مقعد قرار دارند. در قسمت های بالاتر با اندودرم پوشیده شده و در نواحی پایین تر با پوست پوشیده شده است. هم اندودرم و هم پوست به درد و حرارت حساس هستند. اما به دلیل اینکه گیرنده های درد در مقعد تعداد کمتری دارد بیمار در بواسیر داخلی درد زیادی احساس نمی کند. اما در حین عمل دفع ممکن است خونریزی مشاهده شود. گاهی بواسیر ملتهب می شود و گاهی نیز به سمت پایین کشیده می شود و از خط دندانه ای مقعد بیرون می زند. که به این حالت سقوط بواسیر داخلی گفته می شود. در بواسیر داخلی نوع سوم می توان بواسیر خارج شده را با دست جا زد. اما در نوع چهارم حتی با دست هم جا نمی رود.  کاملا از داخل مقعد به خارج از مقعد کشیده شده. و مثل یک گوشت اضافه از خط دندانه ای مقعد گذشته و بیرون زده است. در تصویر زیر ۴ نوع بواسیر داخلی را مشاهده می کنید

انواع بواسیر داخلی بر اساس بیرون زدگی در چهار درجه یا چهار گرید طبقه بندی می شود

انواع بواسیر داخلی

تصویر چندین هموروئید داخلی که بیرون زده

عکس از چندین بواسیر داخلی که بیرون زده

بواسیر خارجی

یکی از بارزترین انواع بواسیر خارجی هموروئید ترومبوزه یا همان بواسیر ترومبوز است. انواع خارجی بواسیر در بیرون خط دندانه ای مقعد و بر روی بافت نرم و اطراف مقعد ایجاد می شوند. از آنجا که دهانه خارجی مقعد پوشیده از پایانه های عصبی است این نوع از بواسیر بسیار دردناک است. در وضعیت ترومبوز خون در بالشتک های بواسیر لخته شده و بواسیر برجسته و دردناک است و بیمار حالتی مثل تیر کشیدن در این ناحیه احساس می کند. توجه داشته باشید در مواقعی که ناحیه عفونت کرده است دردی ممتد دارد و درد ناشی از عفونت با درد ناشی از ترومبوز کاملا متفاوت.

بواسیر خارجی ترومبوزه

مقایسه بواسیر داخلی و خارجی

مقایسه بواسیر داخلی و خارجی

درمان بواسیر

بهترین روش درمان بواسیر کدام است؟  در حال حاضر استفاده از انواع لیزر بهترین و قطعی ترین روش درمان بواسیر است. به خصوص پاکه بواسیری که با لیزر پرتوان برداشته می شود به هیچ عنوان بازگشت و عود ندارد انواع دیگر درمان بواسیر به شرح زیر است:

دارو درمانی بواسیر

در این روش از پمادهای موضعی و شیاف های ضد بواسیر استفاده می شود. شواهد کمی برای فواید داروهای موضعی و شیاف ها وجود دارد. نکته: پمادهای آنتی بواسیردر واقع بواسیر را درمان نمی کنند و فقط درد آنها را تخفیف می دهند. این پمادها حاوی استرویید هستند و استروییدها بیش تر از ۲-۱ هفته نباید در هموروئید استفاده شوند زیرا سبب نازکی و اتروفی پوست می شوند دارو های دیگر شامل کرم های محافظت کننده پوست مانند زینک اکسید؛ یک ضد درد مانند لیدوکایین؛ یک تنگ کننده عروق مثل اپی نفرینمی باشد. -شیاف انوزول که ترکیبی از پراموگسین و زینک اکسید می باشد برای تسکین خارش؛ سوزش و درد مقعد مفید است

لیزر درمانی بواسیر یا هموروئید

این روش بیشتر در مرحله اولیه بروز بواسیر خارجی به خصوص هموروئید ترومبوزه کاربرد دارد. اشعه مادون قرمز یا لیزر کم توان یا همان IRC با تابش به ناحیه ترومبوز شده موجب جذب سریعتر گلوبول های قرمز می شود. رفته رفته التهاب و درد کاهش می یابد و ترومبوز از بین می رود. توجه داشته باشید این روش غیر جراحی و غیر تهاجمی است. لیزر درمانی در مراحل خاصی از بیماری کاربرد دارد.

عمل جراحی بواسیر یا هموروئید

عمل جراحی سریعترین روش درمان است. به خصوص اگر با لیزر پرتوان انجام شود. اما اولین روش نیست و تنها پزشک بعد از ویزیت بیمار  عمل جراحی پیشنهاد می کند. بهتر است عمل جراحی با لیزر پر توان انجام شود به این روش هموروئیداکتومی با لیزر گفته می شود این عمل با تیغ جراحی نیز صورت می گیرد که دوره نقاهت طولانی تر نسبت به جراحی با لیزر دارد. عمل جراحی با کوتر نیز انجام می شود. کوتر در واقع برای سوزاندن سر عروق جهت جلوگیری از خونریزی استفاده می شود گاهی برای برداشتن گوشت های اضافه ریز هم استفاده می شود که دقت و ظرافت لیزر را ندارد. کوتر با بافت تماس مستقیم دارد  بر خلاف لیزر که تماس مستقیم با بافت ندارد. بنابراین لیزر برای برش های ظریف استفاده می شود و همزمان سر عروق با لیزر بسته می شود و درد و خونریزی ندارد. یکی از عوارض عمل جراحی با کوتر ایجاد نکروز و اسکار در ناحیه است.

درمان خانگی بواسیر یا هموروئید

در روزهای اول پیدایش بواسیر توصیه می شود به مدت یک هفته از روش های درمان سنتی و خانگی استفاده کنید. در صورتی که بعد از یک هفته رو به بهبود شدید می توانید به این روش ادامه دهید اما در صورتی که پیشرفتی در بهبود حس نشد حتما به پزشک مراجعه کنید. تا سریعا با دارو درمانی نتیجه بگیرید اما در افرادی که سریع به پزشک مراجعه نمی کنند. این بیماری مزمن شده و در نهایت همراه با دیگر بیماری های مقعد مثل فیستول و شقاق و آبسه همراه می شود. که روند درمان را بسیار کند می کند و بیمار به جز جراحی با هزینه بالا راه دیگری نخواهد داشت. بنابراین در روزهای اول که مشکوک به بیماری بواسیر می شوید سریع اقدام به درمان کنید. تا در همان مراحل اولیه بیماری درمان شود. حتی اگر بعد از درمان سنتی و خانگی و دارو درمانی نیز به جراحی نیاز داشتید. سریع اقدام کنید و زمان جراحی را به تعویق نیندازید زیرا هر چه جراحی به تعویق بیافتد بیماری عود بیشتری خواهد کرد. جراحی سنگین تر خواهد شد و بنابراین هزینه بیشتری بابت جراحی پرداخت می کنید به علاوه این که در این مدت هزینه داروی زیادی پرداخت کردین و دوره نقاهت پس از جراحی بواسیر طولانی تر خواهد بود.

۱۰ مزیت لیزر در درمان و جراحی بواسیر

۱-لیزر در هنگام برش و برداشتن پاکه بواسیر انتهای عصب بریده شده را ترمیم می کند و در نتیجه بیمار بعد از عمل درد نداشته یا درد بسیار کمی دارد
۲-لیزر عروق کوچک بریده شده در هنگام عمل بواسیر را ترمیم می کند و در نتیجه خون ریزی هنگام عمل کاهش می یابد-
۳-لیزر عروق لنفاوی باز شده هنگام عمل بواسیر را ترمیم می کند و در نتیجه ورم بعد از عمل کاهش می یابد، این نکته بسیار ارزشمند است زیرا یکی از مشکلات عمل هموروئید ورم بعد از عمل است و جای زخم و اسکاری بعد از لیزر باقی نمی گذارد.
۴-لیزر سرپایی و بدون بیهوشی قابل انجام است
۵-بیمار فقط شب اول استراحت می کند و نیاز به استراحت بیش تر ندارد.
۶-بیمار بازگشت سریع تر به محیط کار و زندگی طبیعی خود دارد
۷-با لیزر می توان تمام انواع بواسیر یاه همان هموروئید و حتی شقاق و فیستول و آبسه را هم زمان درمان نمود
۸-لیزر محیط عمل را استریل کرده و باعث کاهش عفونت محل عمل می شود. قابل ذکر است به همین علت انتقال بیماری های ویروسی از جمله هپاتیت و ایدز به صفر می رسد.
۹-لیزر هنگام عمل به بافت اطراف صدمه نمی زند و مانند کوتر باعث نکروز نمی شود به همین علت درد بعد از عمل کاهش داشته و به اسفنکتر مقعد آسیبی وارد نمی شود. این مزیت لیزر باعث کاهش عارضه بی اختیاری مقعد می شود.
۱۰-بعد از لیزر نیازی به بخیه و یا استفاده از فیتیله نیست.

جهت تعیین وقت جهت ملاقات با دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با تلفن زیر تماس بگیرید و بهترین و سریع ترین روش درمان را انتخاب کنید

جهت اطلاع از زمان پذیرش از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۹ با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید. توجه کنید قبل از تشریف فرمایی وقت بگیرید و از ساعات پذیرش مطمئن شوید. ساعات پذیرش در سال ۹۶ شنبه وسه شنبه ساعت ۱۴ دوشنبه و چهارشنبه ساعت ۱۰ صبح می باشد

تلفن ۰۲۱۲۲۷۶۱۶۰۰ و یا ۲۲۷۶۶۸۵۳

آدرس: تهران پاسداران نبش گلستان نهم پلاک ۴۵۷ واحد ۱۰ طبقه ۴ 

2 دیدگاه ها

 1. سهراب گفت:

  سلام نقاهت بعد از لیزر بواسیر چه مدت است من از راه دور میام چقدر باید تهران بمونم

  • دکترزهرا سعادتی گفت:

   سلام بعد از لیزر هموروئید یا بواسیر تنها یک شب استراحت نیاز دارید و اگر از راه دور تشریف می آورید حتما با مطب هماهنگ کنید تا هماهنگی های لازم جهت بیماران راه دور برای شما انجام شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB Hosted on OpenBSD 6.0 (amd64), NginX(chrooted), MariaDB