اطلاعات عمومی پزشکی

تنقیه چیست؟

تنقیه چیست

تنقیه در لغت بعنوان “پاک و پاکیزه نگهداشتن نگه داشتن” معنا می شود، و در علم پزشکی با نام انما شناخته می شود. چه زمانی به تنقیه نیاز داریم؟ و چه کسانی می توانند تنقیه را انجام دهند؟ تنقیه برای افرادی که دچار یبوست های شدید و طولانی مدت هستند، و یا با ولولوس دست و پنجه نرم می کنند، میتواند مشکل گشا و کمک کننده باشد. اما این روش آخرین راه مواجهه با یبوست است. بدون مشورت پزشک نباید این عمل را انجام دهید. با استفاده مکرر از تنقیه دچار عوارض گوناگونی خواهید شد. در مواقعی که بیمار دچار یبوست شدید است و چند روز است که عمل دفع را انجام نداده است توصیه می شود که عمل تنقیه انجام شود. زیرا با عمل دفع خشک و سفت ممکن است دچار پارگی در ناحیه مقعد و بروز بیماری شقاق و هموروئید شوید.

روش انجام تنقیه چگونه است؟

برای انجام تنقیه لازم است تا ابتدا فرد مراجعه کننده برای فرایند تنقیه توجیه شود و توضیحاتی از قبیل الزام انجام تنفس عمیق و از راه دهان حین انجام تنقیه، توسط پرستار و یا بهیار به او داده شود. سپس لوله رکتال توسط پرستار به کن وصل شده و کن از محلول تنقیه که شامل مواد مسهل است، پر می شود.

نکته بهداشتی: قبل از استفاده از تخت حتما از پد های زیرانداز شخصی استفاده شود.

شخص مراجعه کننده قبل از انجام تنقیه باید به پهلوی چپ بخوابد و پرستار (بهیار) به دقت و آرامی لوله ی رکتال را به مقعد او وارد کند پس از اطمینان از وارد شدن رکتال، پرستار مسدود کننده مایع که به لوله ی رکتال متصل است را به آرامی باز کرده و محلول وارد روده بزرگ می شود.

میزان و مقدار محلول باید بر اساس تجویز پزشک و همچنین توانایی تحمل فرد مراجعه کننده در نگهداری محلول تعیین شود. سپس برای جلوگیری از آسیب به اسفنکتر ها به آرامی لوله خارج می شود و بیمار باید این محلول را بین ۵ تا ۱۵دقیقه نگه دارد. همچنین تمامی تجهیزات لازم برای دفع (لگن،توالت) باید در فاصله زمانی بین ۵ تا ۱۵دقیقه بعد از خروج لوله باید در دسترس فرد قرار داشته باشد.

مواد تنقیه انواع مختلف اما با هدف یکسان یعنی تخلیه مدفوع دارد،تنقیه از نظر مواد مورد استفاده در آن دسته بندی می شود که بر اساس تشخیص و تجویز پزشک ممکن است تنقیه با محلول های محتوی آب و نمک، تنقیه با روغن های ملین کننده و یا تنقیه با شیاف باشد.

تنقیه، راهکار موقتی!

بهتر است بدانیم که تنقیه (با هر روشی) راه حل قاطع و دائمی برای رفع یبوست نخواهد بود، چرا که ممکن است در اثر انجام مکرر تنقیه دچار بسیاری از مشکلاتی مانند:

 • تنبلی روده و به نوعی عادت به انجام تنقیه
 • ایجاد اصطکاک رکتال با روده و در نتیجه سوراخ شدن روده
 • اختلال در جذب برخی داروها از طریق روده
 • برهم خوردن تعادل آب و مواد معدنی بدن به علت جذب آب از روده و تغییر در فشار اسمزی (فشار ناشی از وجود نمک های معدنی در بدن)
 • اتقباضات شکمی شدید و در برخی موارد رفلاکس معده، استفراغ و همچنین از بین رفتن میکرو باکتری های مفید روده شویم، اما قبل از اینکه کار به حتی یبوست بکشد، براحتی با شیوه ی زندگی سالم می توان از بروز بسیاری از این بیماری ها جلوگیری کرد.

مزایا و معایب تنقیه

در کنار معایبی که گفته شد، نباید فراموش کنیم که با تنقیه، مواد دفعی قدیمی در روده که اغلب در نتیجه یبوست بوجود آمدند، دفع شده و به تمیزی روده کمک می کند و حتی باعث از بین رفتن و تخلیه مواد دفعی باقی مانده در روده بزرگ برای جلوگیری از دفع در هنگام زایمان زنان باردار می شوند، که البته در هر دو مورد (افراد دچار یبوست و یا زنان باردار) بهتر است این فرایند را زیر نظر پزشک متخصص انجام دهند.

خطرات تنقیه!

تنقیه برای افرادی که مبتلا به بیماری های زیر می باشند خطرناک است:

 • کرون
 • هموروئید
 • کولیت
 • سرطان روده خط قرمز و خطرناک محسوب می شود و حتما باید تحت نظر پزشک تنقیه تجویز و انجام شود.

در پایان داشتن تغذیه مناسب و همچنین استفاده از فیبر های غذایی(میوه ها، سبزیجات) و مصرف مایعات بویژه آب ضمن تامین املاح بدن می توانند برای جلوگیری از بسیاری از بیماری های گوارشی از جمله یبوست و در نتیجه عدم نیاز به تنقیه موثر واقع شود. برای هماهنگی وقت تنقیه با مطب تماس بگیرید.

پرسش های متداول عمل تنقیه

1-آیا تنقیه دردناک است؟

ممکن است ناراحت کننده باشد، اما قاعدتا دردناک نیست. در صورت وجود درد، کار را متوقف کنید و به دنبال مشاوره پزشکی باشید. بهتر است برای انجام عمل تنقیه از یک پرستار یا بهیار با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. برای تنقیه در منزل توسط بهیار باتجربه با مطب تماس بگیرید.

2-آیا بعد از تنقیه می توان فعالیت های عادی را از سر گرفت؟

در بیشتر موارد، بعد از اتمام کار می توان به روال عادی برگشت. ولی از آنجا که گاهی ممکن است تا چند ساعت بعد هم حرکات روده ادامه داشته باشد، بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که بعد از انجام عمل، بقیه روز را در خانه بمانید.

3-چه خطراتی در هنگام استفاده از تنقیه وجود دارد؟

اگر تنقیه با فشار انجام شود احتمال ایجاد سوراخ های ناشی از پاره شدن پوشش داخلی روده بزرگ وجود دارد که می تواند باعث نشت محتویات روده بزرگ در بدن شود. استفاده از مایعی که خیلی گرم یا سرد است نیز، می تواند باعث ناراحتی یا درد شود. دمای مایع باید در حد دمای اتاق باشد.

4-موارد منع مصرف تنقیه چیست؟

موارد منع مصرف شامل انسداد رکتوم توسط تومور، پرولاپس رکتال (در مبتلایان به بواسیر)، سندرم حاد عروق کرونر یا هر شرایطی که سیستم ایمنی بدن را به خطر بیندازد (مانند HIV پیشرفته یا شیمی درمانی سرطان) است.

5-عوارض استفاده زیاد از تنقیه برای درمان یبوست چیست؟

تنقیه برای درمان مداوم یبوست در نظر گرفته نشده است. انجام این کار می تواند باکتری های مضر را به روده وارد کند. بعلاوه، اگر مدفوع خیلی سخت باشد، خروج ناگهانی مایعات و مدفوع از روده ها می تواند باعث پارگی روده شود. بهترین راه درمان یبوست استفاده کافی از فیبر غذایی، نوشیدن مایعات، انجام فعالیت های بدنی و در صورت لزوم استفاده از ملین هاست.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

83 دیدگاه برای “تنقیه چیست؟

 1. Avatar photoحمید گفت:

  سلام.ببخشید .مریضی که عمل جراحی هموریید انجام داده و ۵ روزه نتونسه مدفوع کنه با اینکه مدام داره روغن کرچگ استفاده میکنه میشه تنقیه انجام داد؟؟؟

  1. سلام بله حتما باید تنقیه انجام شود اما توسط یک پرستار یا بهیار ماهر. به هیچ عنوان این کار را خودتان در منزل برای ایشان انجام ندهید.

 2. Avatar photoسارا حليمه گفت:

  سلام، من گاهي اوقات براي رفع يبوست در انتهاي روده راست از شير شلنگ استفاده مي کنم ايا اينکار درست است؟

  1. سلام خیر به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید زیرا باعث آسیب به ناحیه می شود. برای درمان یبوست از رژیم غذایی پرفیبر استفاده کنید، روزی 10 لیوان آب بنوشید و حداقل 30 دقیقه به طور مدام پیاده روی کنید یا یک ورزش منظم انجام دهید. اگر مشکل یبوست حل نشد به یک متخصص گوارش مراجعه کنید.

 3. Avatar photoناصر گفت:

  سلام من از وقتي كه بچه بودن اين كار رو انجام ميدادم تقريبا زي ده سال بودم تا الان كه ٢٥ سالمه و هميشه بيشتر از نيم ساعت تو دستشويي ميشينم و اب وارد مقعد ميكنم با فشار بالا چندين و چندين بار وبدون اين كار نميتونم مدفوع كنمكه از اين مساله عذاب ميكشم مشكلات معده هم دارم هميشه شكمم پر باده و باد از دهنم هم خارج ميشه ميخواستم راهنماييم كنيد چون تو عذابم

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید تا درصورت بروز بیماری های هموروئید و شقاق درمان مناسب برای شما انجام شود. برای کنترل یبوست نیز یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید و هر روز پیاده روی کنید. اگر درمان یبوست با روش های خانگی حاصل نشد باید به متخصص گوارش مراجعه کنید.

 4. Avatar photoعلیرضا محمدیان گفت:

  (مشکلم خیلی جدیه لطفا زود جواب میدین؟)
  سلام خسته نباشین
  جسارتن میخواستم بدونم اگه مدفوع خشک در مقعد گیر کرده باشه و نشه اونو دفع کرد مواد یا محلولی هست که با تنقیه بشه مدفوع گیر کرده در مقعد رو خیلی نرم و بدون مشکل دفع کنیم؟

  1. سلام بله به یک کلینیک یا درمانگاه مراجعه کنید تا تنقیه اصولی را برای شما انجام دهند. خودتان این کار را انجام ندهید

 5. Avatar photoف خلیقی گفت:

  سلام من دوسال هست که یبوست دارم و ۱۷ سالمه
  عده ای میگن یبوستم به دلیل استرس و بی تحرکیه ، و عده ای هم می گن به دلیل بلغمی بودنمه .
  خیلی رژیم غذایی مو رعایت می کنم و غذا های فیبر دار ، اب ، مایعات هم زیاد می خورم ، و فست فود و غذای های ناسالم هم اصلا نمی خورم ، اما نمی دونم چرا هر روز یبوست دارم ، با اینکه آلو و انحیر هم بسیار می خورم .
  میشه شما راهنمای کنید با تشکر …

  1. سلام اگر فعالیت بدنی کمی دارید یک ورزش منظم روزانه را انجام دهید. به یک متخصص گوارش نیز مراجعه کنید. اگر در ناحیه مقعد زخم شقاق داشته باشید نیز می تواند منجر به تنگی مقعد و در نهایت یبوست شود. برای درمان هموروئید و شقاق نیز بهتر است به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید.

 6. Avatar photoج گفت:

  سلام
  درد و خون ریزی در ناحیه مقعد دارم.
  همچنین بیرون زدگی بعد از دفع که باید با دست درستش کنم و جا بندازم.
  البته درد و خونریزی دائمی نیست و هنگام دفعه.که همینم همیشگی نیست.ولی بیرون زدگی همیشگیه و بعد هر دفع باهاش مواجهم.
  آیا هموروئیده یا پرولاپس یا چیز دیگه؟
  آیا با عمل لیزر کاملا،تأکید میکنم ،کاملا همه عوارضی که عرض کردم خوب میشن؟
  آیا نیاز به استراحت بعد از عمل هست؟اگه آره،چند روز؟
  اگه لازم باشه عکس از بیرون زدگی بفرستم.

  1. سلام احتمالا دچار هموروئید داخلی درجه سه شده اید. بعد از معاینه تشخیص نهایی اعلام می شود. اگر تهران تشریف ندارید می توانید با مطب ویزیت آنلاین هماهنگ کنید برای ارسال عکس. اگر لیزر هموروئید را انجام دهید فقط یک شب در منزل نیاز به استراحت دارید و از فردای روز عمل با لیزر می توانید راه بروید و به کارهای روزمره خود برسید. من جراحی های با لیزر بدون عود و بازگشت انجام می دهم.

 7. Avatar photoآرماند گفت:

  سلام و درود آیا انما باعث برگشت اسید معده میشه؟

 8. Avatar photoسونیا گفت:

  سلام وقتتون بخیر .ممتون از صبر و پاسخگوییتون. من همورویید داشتم و عملش کردم سه چهارسال پیش. فکر میکنم خوب شد کامل. ولی الان لباس زیرم به مدفوع آغشته میشه گاهی. انگار همیشه دور مقعدم کثیف میشه. علتش چیه؟ خسته شدم واقعا …

  1. سلام از قدردانی شما سپاسگزارم. احتمالا به بی اختیاری مقعد مبتلا شده اید و علت دقیق آن بعد از معاینه مشخص می شود. احتمال عود هموروئید و فیستول مقعدی وجود دارد.

 9. Avatar photoHabibullah گفت:

  سلام من 27 سالم هست، در هندوستان هستم، حدود 5 سال میشه که با IBS درگیر هستم و همیشه یبوست دارم و یا اینکه هنگام دستشویی تخلیه کامل انجام نمیشه، میخواستم بپرسم که آیا تنقیه برای من خوب هست؟ و اگر بله کدام محلول ها رو استفاده کنم و اگر با آب خالص انجام شود درست است؟

  1. سلام عمل تنقیه را به هیچ عنوان انجام ندهید. رژیم غذایی خود را تغییر دهید و از غذاهای تند و ادویه دار اجتناب کنید. از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید و داروی مناسب مصرف کنید. شما می توانید از مطب من وقت ویزیت آنلاین برای درمان هموروئید و برای دریافت رژیم غذایی مناسب بگیرید. عمل تنقیه در مواقع خاص و توسط متخصص این کار انجام می شود. اگر این کار خودتان انجام دهید ممکن است به بافت مقعد آسیب برسانید. همچنین تکرار بیش از اندازه تنقیه حتی به طور اصولی می تواند منجر به ضعیف شدن عضلات مقعد و عوارض دیگری شود.

 10. Avatar photoرضا گفت:

  سلام من دچارگرفتگی سیاهرگ هستم ویبوست شدیدگرفتم به هیچ عنوان نمیتونم دستشوی برم چکارکنم

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. اگر بیشتر از 3 روز است که اجابت مزاج نداشته اید به شدت از زور زدن و دفع با فشار خودداری کنید و از یک پرستار یا بهیار برای عمل تنقیه کمک بگیرید.

 11. Avatar photoMehdi گفت:

  باعرص سلام من مدتی است که با شلنگ تنقیه میکنم البته بعضی اوقات فکر میکنم مشاور خوب نداشتم ولی امروز مقدار زیادی خون دفع کردم اول مدفوع خیلی عادی بود ولی در انتهای دفع با خون زیاد همراه شد وسرگیجه ودرد قسمت زیر دنده سمت راست دارم احتمال داره به روده اسیب زده باشم البته بعد اون دیگه از ترس دستشویی نرفتم راهنمایی بفرمایید اگر ممکنه .ممنون از شما.

  1. سلام تنقیه با شلنگ و حتی با تجهیزات تنقیه توسط افراد غیر متخصص کاملا اشتباه است و امکان آسیب به روده ها و مقعد بسیار بالاست. احتمالا روده و مقعد شما آسیب دیده است و لازم است توسط متخصص معاینه شوید. به بیماران نشستن در لگن آب گرم در منزل توصیه می شود و اگر مشکل یبوست رفع نشد با یک پرستار یا بهیار باتجربه جهت انجام تنقیه هماهنگ شوید.

 12. Avatar photoکسری گفت:

  سلام
  درد در ناحیه پهلوی راست و سمت راست شکم دارم
  سونوگرافی شکم همه چیز اوکی بود
  موقع دستشویی همیشه از طریق مقعد اب وارد کرده و کامل شستشو میدهم
  ممکنه این درد مربوط به همین باشه؟؟؟

  1. بله وارد کردن آب به مقعد آسیب جدی به بافت ناحیه وارد می کند و نباید به هیچ عنوان این عمل را تکرار کنید. از مطب وقت ویزیت بگیرید. برای تسهیل عمل دفع لازم است اگر زخم شقاق و هموروئید در ناحیه است توسط پزشک درمان شوید و با رعایت رژیم غذایی و نشستن در لگن آب گرم دفع مدفوع راحتی داشته باشید.

 13. Avatar photoHamed گفت:

  سلام دکتر ببخشید اگر طی یکی دوسال یه توده‌ی مدفوع خشک غیر قابل دفع توی رکتوم گیر کرده باشه و جلوی دفع مدفوع جدید رو هم بگیره،با تنقیه ی اصولی میشه اونو نام و بی مشکل دفع کرد؟چقدر طول میکشه؟

  1. اگر با تنقیه اصولی مشکل شما حل نشود لازم است توسط جراح رکتوم جراحی شوید. معمولا مدفوع به مدت یک سال در روده باقی نمی ماند و احتمالا مبتلا به بیماری دیگری می باشید.

 14. Avatar photoوحید گفت:

  سلام ببخشید من به دلیل بیماری کولیت روده نوع یبوست چند سال از مسهل ها استفاده کردم و الان دچار تنبلی روده شدم و به هیچ عنوان با هیچ دارویی دیگه رودم کار نمیکنه و اصلا دستشویی نمیرم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. لازم است تحت نظر متخصص تغذیه و گوارش باشید. حتما این درمان این مورد را پی گیری بفرمایید که در آینده دچار بیماری های نشیمنگاه نشوید.

   1. Avatar photoنگار گفت:

    سلام خسته نباشید من ۱۸سالمه دوسه سالی هست دچار یبوست هستم اما مثلا اوج شدیدش ده دقیقه بوده که تونستم اجابت مزاج داشته باشم الان دوروزه مدفوع خشک شده گیر کرده و هرکاری میکنم خارج نمیشه و متحمل درد شدیدی هستم به طوری که رگ ها و عضلاتم منقبض میشه و از شدت درد رو زمین میوفتم چون دسشویی دارم ولی کامل خارج نمیشه با دست و این ها هم نشد هرچی هم روغن زیتونو شربت انجیر و انجیر و اینا خوردم افاقه نکرده باید چیکار کنم دارم از درد میمیرم

    1. از یک پرستار و یا بهیار باتجربه جهت انجام تنقیه اصولی کمک بگیرید. حتما به یک متخصص نیز مراجعه کنید تا علت یبوست شما تعیین و درمان شود.

 15. Avatar photoحسین گفت:

  سلام،دخترم ۳ سالشه و نزدیک ۴ ماهه دچار یبوست شدید شده و تا الان توسط ۱۲ تا دکتر متخصص اطفال و گوارش معاینه شده و همچنان این مشکل و داره علی رغم مصرف دارو و …هیچ امیدی در بهتر شدنش حاصل نشده آزمایشات خونش خوب بوده ولی درد شدید داره به حدی که گریه میکنه و هنگام دفع بین ۴ تا ۶ دوز متغیره از شدت درد سینه خیز میره واقعا خسته و مستحصل شدیم لطفا راهنمایی کنید،ضمنا انواع و اقسام داروهای شیمیایی و گیاهی استفاده شده ولی بهتر نشده

  1. بابت این وضعیتی که برای کودک شما پیش آمده است بسیار متاسف شدم. با توجه به این که نمی دانم چه داروهایی را مصرف کرده اند توصیه می کنم از مطب یک وقت ویزیت آنلاین یا حضوری بگیرید و سابقه ایشان به همراه عکس ناحیه را برای من ارسال کنید. مراقب باشید که غذاهای یبوست زا میل نکنند. آب زیاد میل کنند و حتما خوراکی ها را به خوبی بجوند. از آنجایی که کودک برای دفع مدفوع درد زیادی را تجربه می کنند مسلما از دفع مدفوع امتناع می کند. هر روز نیم ساعت قبل از نهار و شام ایشان را به دستشویی ببرید و مقعد را هم با کمی روغن زیتون یا نارگیل چرب کنید تا روده ها به دفع منظم عادت کنند.

 16. Avatar photoفاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر من ی مدت بود تنقیه انجام میدادم برا دفع مدفوع چون ب سختی بیرون میومد الان چن روزه تنقیه انجام دادم ابی ک وارد شد ی مقداریش موند تو شکمم الان دل درد شدیدگرفتم فشار میاد بهم چیکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. بیماران نباید خودشان این کار را انجام دهند زیرا آسیب های جدی به روده وارد می شود. حتما به یک متخصص مراجعه کنید و مطمئن شوید که جدار روده پاره نشده باشد.

 17. Avatar photoسفیر. گفت:

  سلام خانم دکتر
  وقت شما بخیر.
  ضمن سپاس فراوان. ببخشید برای دفع یبوست که فرمودید ورزش منظم، چه ورزشی رو و پیشنهاد میفرمایید؟؟

  1. پیاده روی و یوگا و پیلاتس پیشنهاد می شود و برای تمام سنین و جنس ها کاربرد دارد.

 18. Avatar photoیاسمین گفت:

  سلام من دو سه روزه مدفوع خشک و سفت دارم به طوری که اصلا نمیتونم دفعش کنم راهکاری هس بتونم تو خونه انجام بدم؟

  1. خود شما نباید عمل تنقیه را انجام دهید زیرا ممکن است به بافت مقعد و روده آسیب برسانید. از یک پرستار یا بهیار ماهر در این زمینه کمک بگیرید.

 19. Avatar photoمایکل گفت:

  سلام من پدرم ۵۰ سال سن دارند ۹۵ کیلو وزن و ۱۷۰ قد بیشتر چاقیشون هم در ناحیه شکم هست البته جانباز هم هستن و هر روز مقدار کمی تریاک میخورن و همیشه برای دفع مدفوع مشکل داشته الان ۳ سالی میشه که خودش با شلنگ دستشویی آب گرم رو با فشار وارد مقعد می‌کنه تقریبا هر دفعه که سرویس می‌ره این کار رو انجام میده اوایل خوب بود جواب میداد ولی الان جواب نمیده و بازم هم داره ادامه میده این روش رو لطفاً راهنمایی کنید چیکار باید براش بکنم مشهد هستیم ولی اگه لازم باشه تهران میارمش ممنون میشم زود پاسخ بدید

  1. سلام تنقیه با شلنگ آب گرم توسط بیمار بسیار خطرناک است و می تواند آسیب جدی به مقعد و بافت ناحیه وارد نماید. از مطب وقت ویزیت آنلاین بیماران راه دور دریافت کنید.

 20. Avatar photoنفیسه حاتمی موسوی گفت:

  سلام من ۴ ماه پیش فتق ناف عمل کردم
  یکسالی هست درگیر دفع مزاج هستم کامل دفع انجام نمیشه گاز معده به شدت زیاد و بعد از دفع درد دارم و سوزش و خارش
  تنقیه نیاز برای مشکل یبوسیت
  از چه طریق میتونم با شما هماهنگ کنم برای تنقیه
  سبزیجات و مایعات و میوه زیاد میخورم اما کامل دفع صورت نمیگیره که تخلیه بشم
  برای معاینه هم می‌خوام بیام مزاحمتون بشم اما چون سه جا رفتم و همه معاینه انگشتی کردن و هیچ تاثیری نداشته
  شما معاینه با دستگاه انجام میدید؟
  چون واقعا دارم اذیت میشم هم گاز معده خیلی اذیتم می‌کنه هم دفع نیمه کاره ای که میشه و درد و سوزش بعد از دفعم

  1. از مطب وقت ویزیت بگیرید. معاینه با دستگاه انجام نمی دهم و نیازی به معاینه با انگشت نیست. .

 21. Avatar photoسعید گفت:

  سلام و عرض ادب
  ببخشید شنیدم دارویی وارد تنیقه می کنند برای ضدعفونی معده اگر درست هست اسم این دارو چیست و آیا می شود آب صابون هم وارد دستگاه تنقیه کرد و وارد راست روده کرد؟

  1. به هیچ عنوان این عمل را خودتان انجام ندهید و از یک پرستار یا بهیار ماهر در این زمینه کمک بگیرید. ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به مقعد و روده وارد شود.

 22. Avatar photoمجید نظیری گفت:

  سلام خانم دکتر من تقریبا یه ماه میشه یبوست شدید دارم دارو زیاد مصرف کردم چند نوع شربت یبوست وحتا از شیاف بیزاکودیل ۱۰ هم استفاده کرد م ولی بازم خوب نشدم خیلی حس بدی دارم خسته شدم باورکن حس میکنم یه چیزی داخل مقعد جلوش گرفته لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون واینکه 26سالمه

  1. Avatar photoمجید نظیری گفت:

   ببخشید خانم دکتر واینکه روزی یکی دوبار شلنگ آب رو داخل نقد فشار آب قرار میدم لطفا راهنمایی بفرمایید

   1. به هیچ عنوان این کار را نکنید و از مطب وقت ویزیت بگیرید. حتما تاکنون آسیب جدی به مقعد وارد کرده اید و نیاز به درمان اصولی دارید.

  2. از این شیافت بدون تجویز پزشک استفاده نکنید. بیماری شما جدی است و لازم است درمان تخصصی و اصولی انجام شود. از خوددرمانی پرهیز کنید.

 23. Avatar photoآرمان گفت:

  سلام امکانش هست وقتی ساعت بیولوژیک بهم بخوره یعنی هفت سال هشت سال به اضافه رژیم های خیلی سخت خام خاری منظورم میوه هاست بی تحرکی . حساسیت به گلوتن و کازیین (در صورت مصرف) منجر به یبوست های خیلی شدید بشه
  و همین هم منجر به بی خوابی بشه من از چنتا دکتر پرسیدم میگن هیچ ربطی به خواب نداره و یبوست و مشکلات گوارشی باعث بی خوابی نمیشه

  1. گیاه خواری منجر به یبوست نمی شود و اتفاقا برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش مفید می باشد. احتمالا به دلیل مشکلات خواب و کم تحرکی دچار یبوست شده اید. افزایش فعالیت روزانه مثل پیاده روی و دوچرخه سواری می تواند به درمان یبوست مزمن شما کمک زیادی نماید. اگر مدت زیادی است که مبتلا به یبوست شده اید توصیه می کنم حتما وضعیت سلامت مقعد را نزد یک متخصص بررسی بفرمایید.

 24. Avatar photoامر گفت:

  سلام ببخشید من دچار یبوست شده ام
  با استفاده از فشار شلنگ مدفوع خودم رو تخلیه میکنم
  چکار کنم که دیگر این مشکل رو نداشته باشم
  (لطفا پاسخگو باشید)

  1. سلام احتمالا دچار بیماری های ناحیه مقعد شده اید که عمل دفع را نمی توانید به درستی انجام دهید. علاوه بر رفع یبوست و تغییر رژیم غذایی لازم است به یک متخصص نیز مراجعه کنید که سلامت ناحیه مقعد را هم بررسی کنند. به هیچ عنوان با فشار آب خودتان را تخلیه نکنید زیرا آسیب جدی به بافت ناحیه وارد می شود و در آینده مشکلات شما دو چندان خواهد شد. توصیه می کنم قبل و بعد از عمل دفع 10 دقیقه در لگن آب گرم بنشینید.

 25. Avatar photoمحسن علوی تبار گفت:

  با سلام
  من دو روز هست عمل لیزر همورریید داخلی و خارجی انجام دادم و دیروز پانسمان رو برداشتم. تا چند روز عدم دفع مدفوع با وجود خوردن فیبر و آب فراوان طبیعی هست؟ بعد باز هم دفع مدفوع نبود چه باید کرد؟ البته دفع باد داشتم ولی چند تکه کوچکی دفع مدفوع بوده و احساس میکنم تنگی زیادی داره مقعدم و ترس از دفع برای درد

  1. وضعیت شما طبیعی نیست. به جراح معالج مراجعه کنید. علاوه بر مصرف فیبر بیشتر از شربت ملین نیز استفاده کنید.

 26. Avatar photoشیوا گفت:

  با سلام، پدر بزرگ من ۷۰ سال سن دارند، حدود دوماه هست که دچار فلجی در اندام فوقانی و تحتانی شدند، قبل از این هم یبوست داشتند که گاهی مجبور به تنقیه میشدند و تریاک هم مصرف میکنند.الان بعد از این دوماه مشکلشون بیشتر شده و حتی با تنقیه هم شکمشون کار نمیکنه چند روزه ، لطفا راهنمایی بفرمایید🙏🙏

  1. تنقیه را لازم است یک پرستار یا بهیار باتجربه در این زمینه انجام دهد. با شماره درج شده در این صفحه تماس بگیرید.

 27. Avatar photoع گفت:

  سلام وقت بخیر…
  من از بعد زایمانم بی‌اختیار توی خواب ازم باد معده خارج میشه و شدیدا ازین موضوع ناراحتم… لطفا بفرمایید علت چیه و من باید برای حل این مشکل چکار کنم

  1. ممکن است مبتلا به هموروئید شده باشید یا بر اثر فشار زایمان عضلات مقعد شما ضعیف شده باشد. لازم است معاینه شوید تا بتوان تشخیص قطعی را اعلام کرد.

 28. Avatar photoممد گفت:

  من متادون مصرف میکنم و خیلی یبوست شدیدی دارم چیکار کنم ایا میتونی تنقیه کنم خیلی درد ناک نیست؟

  1. تنقیه را خودتان نباید انجام دهید. برای جلوگیری از یبوست نیز از یک متخصص تغذیه رژیم غذایی مناسب بگرید. فیبر غذایی را افزایش دهید و حداقل 10 لیوان آب در روز میل کنید.

 29. Avatar photoحمید گفت:

  سلام
  من 33 ساله هستم
  چندین سال هست که عادت دارم بعد از مدفوع کردن با شلنگ آب به درون مقعدم میفرستم و با فشار خالی میشه و احساس میکنم اگر این کار را نکنم خالی نشدم و باید انجام بدم

  آیااین کار من خطرناک است؟
  ممنون از راهنمایی تون

  1. بله خطرناک است. برای بررسی علت دفع ناقص از یک متخصص حتما وقت ویزیت بگیرید.

 30. Avatar photoامیر گفت:

  سلام ببخشید من دوسال تنقیه با اب شلنگ انجام میدم و بهش عادت کردم الان چندوقته شکمم سفت شده هم پاین نافم هم پهلوهام مدفوع تو مقعد میمونه کامل خارج نمیشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. لازم است کولونوسکپی انجام دهید. احتمالا به روده ها آسیب رسانده اید.

 31. Avatar photoارش گفت:

  سلام من مدت ۱ سال بود که هربار موقع دفع مشکل داشتم و محبورب ودم زور بزنم برای همین گاه و بیگاه به همورویید دوار میشدم که بسیار ازار دهنده بود، برای همین مدت ۶ ماه قبل دستشویی رفتن یه تنفیه ریز انجام میدادم، از ۳ ماه پیش دچار درد مزمن در ناحیه دنبالچه شدم، بعد ام ار آی و فیزیوتراپی بهبودی پیدا نشد، گاهی اوقات بهتر میشه و گاهی بدتر، میخپاستم بدونم میتونه از عوارض همون تنقیه باشه و اگه بله ایا این در نهایت درست میشه یا خیر؟ ممنون

  1. درد دنبالچه ارتباطی با تنقیه ریز شما ندارد. به هی عنوان تنقیه را خودتان انجام ندهید. رژیم غذایی را اصلاح کنید و برای درمان بیماری های نشیمنگاه از یک متخصص وقت ویزیت بگیرید.

 32. Avatar photoمصطفی مصطفی نیا گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه و چهار روز پیش جراحی هموریید انجام دادم و این چهار روز خیلی درد داشتم ، خون ریزی هم متوسط داشتم ، تشت آب گرم رفتم و ملین و مایعات خوردم مدفوعم نرم هست ولی فقط خیلی کم تونستم دفع کنم و از دیروز تا حالا نتونستم مدفوع کنم خیلی هم درد دارم ‌
  باید برای عمل دفع چکار کنم؟

  1. از جراح معالج خود یک ترمیم کننده زخم مناسب بگیرید. به علاوه استفاده از میوه، سبزیجات و نان سبوسدار و ذرت آبپز کمک می کند که حجم مدفوع شما طبیعی شود.

 33. Avatar photoامیر گفت:

  سلام خسته نباشید من 18 سالمه نزدیک 2 ماهه یبوست دارم شکم کم کار میکنه بعضیا میگن بخاطر تنبلی روده هستش پیش دکتر هم رفتم که biofeedback نوشته مدفوع خشک نیست فقط انگار روده کم کاره میخواستم بدونم ایا انجام تنطیه کمکی میکنه یا ضرر داره شما خودتون چی پشنهاد میکنین توی ازمایش هم دکتر گفت هموروید گوچیک داری ک گفتش چیزه خاصی نیست با رژیم غذایی درست میشه ولی بازم ممنون میشم شماهم تشخیصتون رو بگید

  1. به هیچ عنوان تنقیه را خودتان و بدون مشورت پزشک انجام ندهید. تمرین کگل و داشتن رژیم غذایی پرفیبر به شما کمک می کند تا دفع مدفوع طبیعی داشته باشید. اگر تمرین کگل را در لگن آب گرم انجام دهید بهتر است.

 34. Avatar photoناصر کشاورز گفت:

  سلام خدا قوت
  برای کسی که کولونوسکوپی داره و هر چی داروی شستشوی روده خورده هنوز رودش کامل پاکسازی نشده، تنقیه توصیه میشه؟

  1. اگر منظور شما این است که امکان دفع مدفوع ندارید بله یک بار تنقیه توصیه می شود اما لازم است علت یبوست شدید توسط متخصص تشخیص داده شود و به طور اساسی رفع و درمان شود.

 35. Avatar photoمحمد رضا گفت:

  سلام من 20 سال دارم میخواستم وقت بگیرم دیدم خیلی زمان میبره مشکلم جدیه من دو ماه پیش عمل هموروِید انجام دادم بیمارستان سینا ولی بهم گفته نشد چه عملی بود نه بخیه داشتم که بگم جراحی بوده و از طرفی درد شدید بعد عمل داشتم نمیتونستم بگم لیزر بوده فقط بایه وسیله ایی داخل معقد فشار وارد میکردن سه روز بعد از عمل اولین هموروِید برگشت بعد یه هفته همه همورویید های دور تا دور معقد برگشت که بعد از مدفوع بیرون میزنه و بعد دو هفته سخت مدفوع خارج میشد و الان بعد تقریبا دو ماه اصلا نمیتونم مدفوع کنم گاهی تا یک ساعت و خرده ایی داخل دستشویی ام پیش هر متخصصی میرم کلونسکوپی میده بعد میگه اسپاسمه تنگی نداری یه عالمه ملین میدن با اینکه من احساس گرفتگی یا دردی ندارم هر روز ورزش میکنم اب زیاد میخورم ولی مدفوع پشت همورویید ها و گوشت ها گیر میکنه بیرون نمیاد حتی اگر اسهال باشم…
  در من یه عادت بد تنقیه با اب شهری از نو جوانی هم ایجاد شد و بعد از عمل ترک کردم ولی با این دفع سختا بازم عادتم داره تکرار میشه.
  لطفا اگر نیاز به معاینه هست راهی هست وقت زود تری بگیرم خیلی دارم اذیت میشم دکتری ک منو عمل کردم دیگ نیست پیداش نمیکنم…

 36. Avatar photoعلی گفت:

  سلام . وقت بخیر . خوبید ؟
  ببخشید یه سئوال ؛
  من از پارسال هر روز ۲ بار بعد نهار و شام ، تو سرویس بهداشتی مقعد رو با فرو کردن شلنگ و باز کردن آب گرم تخلیه می کنم .
  البته هرگز لواط نکردم و نمی کنم یا جسمی به مقعد فرو نکردم .
  در صورتی که از تربیت معلم قبول بشم و اونجا معاینه بدنی شه ، این موضوع معلوم میشه ؟

  1. لازم است معاینه شوید. تنقیه با شلنگ آب گرم علاوه بر تضعیف عضلات مقعد عوارض و آسیب های گوناگونی را به جا می گذارد.

 37. Avatar photoSara گفت:

  شلنگ دستشویی کثیف رو وارد مقعد کردم بعدش درد شدیدی احساس کردم چرا؟

  1. مقعد محیطی بسیار آلوده است و شما با این کار شلنگ را هم آلوده می کنید. درضمن ممکن است به مقعد یا حتی روده آسیب جدی رسانده باشید. به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید و به دیگران هم توصیه نمی شود.

 38. Avatar photosaeed گفت:

  سلام خانوم من برای رابطه مقعدی مقداری اب رو با شیلنگ با رعایت بهداشت وارد میکنه و بعدش میریزه بیرون خواستم بدونم این کارو انجام نده ؟بعدش علاِیمی نداره ولی احتمال اسیب دیدگی داره ؟

  1. حتما دچار عوارض و مشکلات متعددی خواهند شد. این کار را انجام ندهند و حتما از یک متخصص داروی مناسب دریافت کنند.

 39. Avatar photoلیلا گفت:

  سلام من ۳۹ سالمه از بچگی به همین روش شلنگ تخلیه مدفوع رو انجام دادم بیش از بیست سال وتا الان فعلا مشکلی برام پیش نیومده حالا آزمایشه خاصی هست من انجام بدم ببینم وضعیت خودم رو

  1. حتما مشکلی پیش آمده است و شما متوجه آن نشده اید. برای معاینه می توانید از مطب من یا یک متخصص جراحی عمومی ماهر در این زمینه وقت بگیرید.

   1. Avatar photoغزل گفت:

    سلام وقتتون بخیر
    من ۱۷ سالمه و همیشه یبوست داشتم ولی الان ۴ روزه که دفع نداشتم البته بعضی وقت ها ازین هم بیشتر بوده و انجیر و آلو هم خوردم و هیچ فایده ای نداشته و در مدفوع کمی مخاط دیدم
    باید چیکار کنم؟

    1. احتمالا به دلیل یبوست مزمن به هموروئید مبتلا شده اید. از مطب وقت ویزیت بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *