آبسه

پماد آبسه مقعدی

پماد آبسه مقعدی

در این متن ما قصد داریم به معرفی روش های درمان آبسه مقعدی نظیر استفاده از پماد آبسه مقعدی بپردازیم، اما در ابتدا توضیح مختصری در مورد آبسه مقعدی می دهیم:

آبسه مقعدی از وجود یک چرک در کانال مقعدی بوجود می آید. به مرور زمان ممکن است آبسه منجر به بروز فیستول مقعدی نیز شود. آبسه مقعدی پریانال متداول ترین نوع آبسه مقعدی است.(حدود60 درصد)

هر دو دسته باکتری های هوازی و بی هوازی می توانند مولد آبسه مقعدی باشند. احتمال ابتلای به این بیماری در مردان بیش از زنان است. درمان کلینیکی آبسه بستگی به محل دقیق آن دارد.

استفاده از پماد آبسه مقعدی

آزمایش های لازم

اغلب بیماران مبتلا به آبسه مقعدی، به آزمایش خون نیاز پیدا می کنند.

برای این کار باید در محل مورد نظر شکاف ایجاد شود.

برای تشخیص این بیماری اگرچه اغلب نیازی نیست؛ اما می توان از اولترا سونوگرافی استفاده کرد. این روش تشخیصی بین 60-100 درصد تشخیص صحیح دارد.

ام آر آی معیار استاندارد این بیماری است و تقریبا حدود 91 درصد بیماری را درست تشخیص می دهد.

استفاده از آندوسکوپی روشی بسیار مطمئن و تضمین شده برای تشخیص این بیماری است. آندوسکوپی خطر ابتلا به باکتری را پایین می آورد و هم چنین اذیت کمتری برای بیمار دارد. از این روش برای بعد از عمل جراحی نیز استفاده می شود.

چطور از پماد آبسه مقعدی استفاده کنیم

چه زمانی برای درمان به جای پماد آبسه مقعدی از برش استفاده می شود؟

طبق قائده، مشاهده آبسه نمایانگر لزوم برش و جراحی است. مراقب باشید؛ تنها تهیه و استفاده از آنتی بیوتیک و پماد آبسه مقعدی کار ساز نخواهد بود. تخلیه و درناژ آبسه از ملزومات درمان آبسه است.

در صورت به تعویق انداختن عمل جراحی آبسه مقعدی می تواند موجب تخریب بافت، فیبروز و به هم زدن تقارن کانال مقعدی شود.

آبسه های مقعدی ساده را علاوه بر استفاده از پماد آبسه مقعدی، می توان با جراحی ساده و سر پایی درمان کرد. اما برای درمان آبسه های پیچیده تر باید عمل جراحی توسط پزشک متخصص جراحی عمومی با تجربه و در اتاق عمل انجام شود.

بعضی از جراحان کولوستومی مکمل را برای درمان آبسه های پیچیده پیشنهاد می کنند. گاهی اوقات به جز در موارد کولوستومی هدایت شده امکان باقی ماندن عفونت وجود دارد.

برای بیماران مبتلا به آبسه مقعدی، انجام عمل جراحی مفید تر است یا صرفا استفاده از دارو هایی نظیر پماد آبسه مقعدی؟

اغلب به بیماران مبتلا به آبسه مقعدی پیشنهاد می شود که حتما عمل جراحی انجام دهند، مگر این که تحت شرایط درمانی خاص قرار داشته باشند یا عوارض ناشی از این بیماری استفاده از دارو های خاصی را ایجاب کند. که برای این موضوع هم مشورت با متخصص جراحی حاذق پیشنهاد می شود.

اگر بیمار مبتلا به آبسه سن بالایی دارد، دچار تب، کم خونی، یا اختلالات ایمنی شدید است باید به مراکز درمانی مراجعه کند و برای عمل جراحی با جراح حرفه ای مشورت کند.

 دارو درمانی آبسه مقعدی با پماد و قرص

استفاده روزمره از آنتی بیوتیک برای بیمارانی که مبتلا به آبسه های مقعدی هستند به طور قطع اثبات نشده و عموما پیشنهاد نمی شود؛ به این دلیل که بهبودی و درمان خاصی پس از استفاده مشاهده نشده است.

در بیشتر بیماران به درمان های تکمیلی به کمک آنتی بیوتیک نیازی نیست. علاوه بر این مصرف آنتی بیوتیک در بیمارانی با شرایط زیر محدود شده است.

 • پاسخ التهابی سیستماتیک
 • سلولیت پیشرفته
 • دیابت
 • سوء هاضمه
 • ناهنجاری قلبی

علاوه بر انواع قرص و پماد آنتی بیوتیک که برای درمان استفاده می شود، پماد آبسه مقعدی نظیر لیدوکائین نیز ممکن است تجویز شود.

لیدوکائین نوعی بی حس کننده موضعی است و برای توقف علائم هموروئید یا آبسه هم استفاده می شود.

چطور از پماد آبسه مقعدی استفاده کنیم

برای استفاده از پماد آبسه مقعدی علاوه بر این که به دستورات پزشک معالج دقت می کنید لازم است چند نکته مهم را در استفاده از این پماد در نظر بگیرید تا بهترین نتیجه را از درمان و استفاده از پماد آبسه مقعدی تجویز شده بگیرید.

 1. قبل و بعد از استفاده از پماد آبسه مقعدی دست ها را به خوبی بشورید و ضد عفونی کنید
 2. بهتر است از دستکش استفاده کنید تا مبادا ناخن شما با سطح پوست برخورد کند و خراشیدگی ایجاد کند
 3. حتی اگر علائم بیماری را مشاهده نمی کنید پماد تجویز شده را به اندازه و مدت زمان تعیین شده توسط متخصص معالج مصرف کنید و ااز تغییر زمان مصرف پماد و یا مقدار مصرف پماد جدا خودداری کنید.

شستن دست ها قبل از مصرف پماد مقعدی

انواع روش های جراحی آبسه مقعد به همراه عارضه فیستول و نقش پماد آبسه

 • فیستولوتومی: این روش متداول ترین روش برای درمان است و معمولا مؤثر است.
 • تکنیک ستون: این روش برای درمان آبسه های عمیق تر به کار می رود.
 • پروسه فلپ: در مواردی که فیستولوتومی پاسخ گو نیست یا با ریسک بالایی همراه است.
 • پروسه لیفت: در مواقعی که فلوسایتومتری با ریسک بالایی همراه است.
 • آندوسکوپی: روشی کم خطر و بدون ریسک است و معمولا جواب می دهد.
 • جراحی با لیزر: در این روش از لیزر پرتوان برای از بین بردن و تخلیه آبسه مقعد و جدار فیستول استفاده می شود و هیچ گونه خطر و ضرری برای بیمار ندارد. به علاوه به بافت سالم اطراف آسیب نمی رساند.

روش های جراحی آبسه مقعدی بسیار متنوع هستند و پزشک بنا بر نظر خود روش مناسب را انتخاب می کند. به همین دلیل برای جراحی و به خصوص لیزر آبسه مقعد به بهترین متخصص جراحی در این زمینه مراجعه کنید.

به طور کل در روش های جراحی مدرن و لیزر امکان بازگشت بیماری کمتر از روش های داروتراپی نظیر استفاده از پماد آبسه مقعدی است. پماد آبسه مقعدی عموما به عنوان یک روش کمکی قبل و بعد از جراحی و تخلیه آبسه مورد استفاده قرار می گیرد و جنبه درمان قطعی آبسه مقعد را ندارد.

سوالات متداول پماد آبسه مقعدی

آنتی بیوتیک مناسب برای آبسه مقعدی چیست؟

بیماران تب دار ، نوتروپنیک یا دیابتی و یا مبتلایان به سلولیت مشخص باید آنتی بیوتیک دریافت کنند. مصرف آنتی بیوتیک حتما باید تحت نظر و با تجویز متخصص جراحی عمومی باشد. به طور معمول آنتی بیوتیک هایی که تجویز می شوند شامل: سیپروفلوکساسین 500 میلی گرم هر 12 ساعت و مترونیدازول 500 میلی گرم هر 8 ساعت ، آمپی سیلین / سولباکتام 1.5 گرم در هر 8 ساعت می باشد. آنتی بیوتیک ها برای بیماران سالم با آبسه های سطحی تجویز نمی شوند.

آیا می توان آبسه مقعدی را بدون جراحی درمان کرد؟

اصول درمانی هرگونه آبسه به خصوص آبسه مقعدی که در این ناحیه فعال قرار دارد تخلیه و درناژ است. با مراجعه به موقع به متخصص جراحی عمومی می توانید به طور سرپایی این عملیات را انجام دهید. از دستکاری هرگونه آبسه، زائده و توده در این ناحیه خودداری کنید. انواع پیشرفته آبسه مقعدی بهتر است با لیزر پرتوان تحت عمل جراحی و تخلیه و خشک کردن قرار گیرد.

آیا پماد و آنتی بیوتیک آبسه مقعدی به تنهایی برای درمان کافی است؟

درمان اصولی مبنی بر خشک کردن آبسه مقعدی است. بهتر است آبسه تحت عمل جراحی و یا با لیزر پرتوان تخلیه شود. به طور معمول مصرف آنتی بیوتیک و پماد درمان موقت این بیماری محسوب می شود و بعد از قطع دارو آبسه مقعدی دوباره عود می کند. آنچه که مسلم است شما نمی توانید برای همیشه از پماد و دارو استفاده کنید و مزمن شدن آبسه مقعدی بیماری های ثانویه بعدی مثل فیستول مقعدی را بروز می دهد  که به مراتب پیچیده تر از بیماری آبسه مقعدی است.

آیا نمک در ضدعفونی کردن آبسه مقعدی و عفونت موثر است؟

نمک به عنوان یک ماده ضدعفونی کننده ضعیف برای عموم شناخته شده است. همچنین از بروز عفونت تا حدی می تواند جلوگیری کند. معمولا چند روز بعد از جراحی آبسه مقعدی پیشنهاد می شود یک قاشق نمک را در لگن بزرگ آب گرم بریزید تا از بروز عفونت در ناحیه مقعد جلوگیری کنید. تماس زیاد نمک با ناحیه مقعد منجر به حساس شدن و آسیب به پوست این ناحیه می شود.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

42 دیدگاه برای “پماد آبسه مقعدی

 1. Avatar فرشاد گفت:

  سلام.
  حدود 4 روزه که دور ناحیه مقعد دانه های ریز و برجسته پیدا شده.
  اگه بهشان دست بزنم دچار خارش میشن.
  اول یک دانه بود ولی الان حدود 8 عدد شدن
  لطف میکنید راهنمایی بفرمایید
  تشکر

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص جراحی عمومی با تجربه در زمینه بیماری های مقعدی مراجعه کنید تا از دانه ها نمونه برداری شود. ممکن است دچار زگیل شده باشید. بعد از مشخص شدن علت عارضه درمان مناسب توسط ایشان پیشنهاد می شود. در مراحل اولیه داروی مناسب با شرایط بیمار تجویز می شود. در صورتی که آبسه و عفونتی وجود داشته باشد توسط پزشک معالج تخلیه و خشک می شود.

 2. Avatar داریوش گفت:

  سلام بنده چند روز پیش دچاره ابسه مقعد شدم و سریعا به دکتر مراجعه کردو و با انتی بیوتیک تورم از بین رفت و ترشح دارم الان فقط قسمت ابسه قرمز و حساس شده ایا بعد از ام ار ای و درمان متخصص احتمال عود دوباره هست ؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر به موقع اقدام کنید و بیماری وسیع نباشد احتمال عود کم است. متاسفانه آبسه مقعدی در محل فعالی مثل مقعد قرار دارد که روزانه تحت تاثیر عوامل میکروبی فراوانی قرار می گیرد. رعایت بهداشت اصولی و مراقبت دقیق بسیار مهم است. توصیه می کنم تخلیه و درناژ آبسه را با لیزر پرتوان دی اکسید کربن انجام دهید تا کمتر دچار عوارض جراحی آبسه شوید.

  2. Avatar مینا گفت:

   سلام پماد آبسه مقعدی به تنهایی پاسخگوی درمان این نوع آبسه هست یا حتما باید عمل جراحی انجام بشه؟

   1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

    پماد و دارویی که برای درمان آبسه مقعدی تجویز می شود به تنهایی برای درمان آبسه کافی نیست. طبق کتاب های مرجع پزشکی آبسه باید درناژ و تخلیه شود. بهتر است این عملیات با لیزر و توسط متخصص جراحی عمومی و لیزر انجام شود.

 3. Avatar سلرا گفت:

  سلام من حدود دو ساله كه شقاق مقعدي دارم، يك بار سال گذشته جراحي اسفنکتر انجام دادم كه موثر نبود و بعد از يك هفته علاوه بر شقاق يه زائده ي كوچك و دردناك بيرون مقعدم بوجود اومده ، و معمولاً هم دچار يبوست شديد ميشم و درد خيلي شديدي دارم
  ميشه راهنماييم كنيد چه درماني برام بهتره؟ واين كه من اگه عمل كنم يبوست باعث عود كوردن مشكلم نميشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما حتما باید مشکل یبوست را رفع کنید. اگر مشکل یبوست حل نشود بهترین جراحی و لیزر و بهترین درمان شقاق نیز برای شما مفید نخواهد بود. اگر در انتخاب رژیم غذایی مناسب مشکل دارید حتما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. افزایش فعالیت جسمانی مصرف آب و آبمیوه فراوان و کاهش وزن از طریق راه های منطقی و اصولی به درمان یبوست کمک می کند.

 4. Avatar بهبود گفت:

  سلام دکتر به من پماد داده برای آبسه مقعدی ولی بعد از 10 روز گفتن که باید جراحی بشه. راهی هست که جراحی نکنم من با مصرف پماد بهتر شدم.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام پمادی که به شما داده شده است برای آماده سازی ناحیه جهت جراحی آبسه مقعدی است و درمان قطعی آبسه محسوب نمی شود. طبق دستور پزشک معالج عمل کنید. این تسکین موقتی است و موعد جراحی که پزشک معالج تشخیص داده اند را به تعویق نیاندازید.

 5. Avatar فرشاد گفت:

  سلام.ابسه داشتم ده سی سی عفونت ازم کشیدن انتی بیوتیکم برام دکتر نوشت ولی هنوز تورم داره و درد میکنه

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام معمولا درمان آبسه طی چند مرحله انجام می شود. بهتر است تخلیه و درناژ آبسه با لیزر انجام شود تا کمتر دچار عوارض و عود آبسه مقعدی شوید. با پزشک معالج خود در ارتباط باشید و مراحل درمان را به موقع پیگیری کنید.

 6. Avatar فرشاد گفت:

  سلام.ممکنه مو خفه شده باشد؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام منظور شما از خفه شدن مو چیست؟ در برخی موارد مو به جای رشد به خارج پوست به طور برعکس و داخل پوست رشد می کند. در این مواقع بیمار به کیست مویی مبتلا می شود. به مرور زمان کلافی از مو در زیر پوست ایجاد می شود که در نهایت منجر به آبسه و عفونت و فیستول می شود.

 7. Avatar سحر گفت:

  سلام علت آبسه مقعدی چی هست با پماد درمان میشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   آبسه مقعدی معمولا یک بیماری ثانویه است که بر اثر فشار و یبوست و یا هموروئید و شقاق بروز می کند. پماد و داروهایی که برای آبسه مقعدی تجویز می شود نقش کمکی داشته و اصول درمانی آن بر پایه درناژ و خشک کردن آبسه و عفونت توسط متخصص جراحی است.

 8. Avatar فاطمه گفت:

  سلام خانم دکتر من تقریباً دو هفته ای میشه دارم اذیت میشم حالت تهوع سر درد یبوست کم خوابی بی اشتهایی فقط پوست و استخوان شدم شهرستان هم هستم ترا خدا بگید چکار کنم هر چه هم دارو مصرف میکنم هی درد دارم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام سریعا به نزدیک ترین درمانگاه و یا کلینیک محل زندگی خود مراجعه کنید. بهتر است یک متخصص جراحی عمومی شما را ویزیت کنند.

 9. Avatar شهاب گفت:

  سلام وقتتون بخیر و ممنون از اینکه وقتتون رو برای پاسخگویی به بیمارا گذاشتین
  من آبسه مقعدی با درد بسیار شدید داشتم.بعد از مراجعه به دکتر، تو بیمارستان بستری شدم و مورد عمل جراحی قرار گرفتم
  بعد از عمل 20 روز هیچ فعالیت سنگینی نداشتم فقط در حد پیاده روی.الآن تقریبا 40 روز از عمل جراحیم میگذره
  یک اینکه از موقع عمل تا حالا ترشحات ناحیه برش داده شده قطع نشده و ادامه داره.روزی 3بار با گازاستریل پانسمان میکنم
  دوم اینکه من کارم به صورتیه که از صبح ساعت 7 تا عصر ساعت 7 (12 ساعت) یا روی صندلی میشینم و یا اینکه درحال پیاده روی و رانندگی هستم ولی با این حال کارم سنگین نیست و جسم سنگینی رو تابحال بلند نکردم.
  با اینکه رژیم غذاییم رو مرتب رعایت کردم و تا امروز دچار یبوست نشدم الآن 2 روزه که تو ناحیه مقعدم درد دارم و احساس میکنم ناحیه برش داده شده باز هم مقداری التهاب پیدا کرده
  امکان داره که بیماری دوباره برگرده؟مصرف مشروبات الکلی ممکنه تاثیر داشته باشه روی درد یا بازگشت دوباره ی این بیماری؟من واقعا تو شرایطی نیستم که تا 3ماه دیگه برگردم و بازهم بتونم عمل جراحی کنم.
  اگه لطف کنید و راهنماییم کنید یک دنیا ممنونتون میشم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از قدردانی شما سپاسگزارم. متاسفانه آبسه مقعدی بسیار عود کننده است و برای کاهش احتمال عود بهتر است با لیزر تحت جراحی قرار بگیرد. بعد از جراحی باید تحت نظر پزشک معالج باشید تا وضعیت شما را بررسی کنند. با وجود گذشت 40 روز بعد از عمل ترشحات اگر بد بو باشد وضعیت شما طبیعی نیست. برای نشستن از بالش نرم استفاده کنید و هر 30 دقیقه از جای خود برخیزید و دقایقی بایستید. مصرف مشروبات الکلی منجر به کاهش روند بهبودی زخم و طولانی شدن دوره نقاهت بعد از جراحی آبسه می شود.

 10. Avatar سحر گفت:

  سلام
  من نزدیک 10 بار رابطه مقعدی داشتم البته الت فرو نرفته و با انگشت این کارو کرده اولین بار زمستان 3 سال پیش بود و اخرین بار بهار امسال بود که خونریزی هم داشتم اخرین بار. تو این 3 سال درد زیاد و سوزش و تقریبا 5 بار خونریزی داشتم و مقعدمم حالت بیرون زدگی پیدا کرده یعنی حالت افتاده پیدا کرده. درد و سوزش فقط موقع دفع نیست درحالت عادی هم هست و یکی از چین های مقعدم متورم و سفید شده. میخواستم بدونم بیماریم شقاقه یا بواسیر؟
  خیلی ممنون. تشکر

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ممکن است دچار هر یک از بیماری های مقعد از جمله هموروئید، شقاق، آبسه مقعدی و حتی فیستول مقعدی شده باشید. به هیچ عنوان رابطه مقعدی نداشته باشید زیرا منجر به بیماری های مقعدی مختلفی خواهد شد. برای درمان و دریافت داروی مناسب به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید. اگر ترک این عادت برای شما سخت است با یک مشاور روانشناس مشورت کنید.

 11. Avatar محمد هاشمي گفت:

  با سلام،علائم من ابتدا بصورت شقاق و در هنگام دفع شروع شد.مدتي است برجستگي اطراف مقعد و درد طولاني تر دارم.احتمال آبسه وجود دارد؟همراه با شقاق؟درمان هردو در يك جلسه امكان پذير است؟قرص سي لاكس مي خورم حدود يكماه اما بهبودي نداشته ام
  هزينه جراحي احتمالي و اي با بيمه دي قرارداد داريد؟
  تشكر

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ممکن است به هموروئید و شقاق مبتلا شده باشید. یکی از علائم آبسه مقعدی درد شدید است. تمام انواع بیماری های مقعد را می توان در یک جلسه و با لیزر درمان کرد. به جز مصرف ملین شما نیازمند یک درمان اساسی و داروی مناسب می باشید که باید توسط متخصص جراحی عمومی تجویز شود. در صورت نیاز به جراحی بهتر است جراحی با لیزر انجام شود. هزینه جراحی بعد از معاینه بیمار مشخص می شود.

 12. Avatar شبنم گفت:

  سلام…من چندسالی میشه که درگیر بیماری شقاق هستم اما کنترل شده و خیلی خوب شدم تا ابنکه چندروزیه به برآمدگی با درد خیلی کم درست لبه مقعدم بوجود اومده نمیدونم چیه لطفااا راهنماییم کنید؟؟؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید توسط یک متخصص جراحی عمومی معاینه شوید. برای هماهنگی ویزیت غیر حضوری می توانید با مطب تماس بگیرید. احتمال دارد دچار هموروئید یا حتی آبسه مقعدی نیز شده باشید. با اقدام به موقع می توانید با گرفتن دارو بهبود یابید.

 13. Avatar شبنم گفت:

  هیچ‌گونه عفونت با سوزش و خارش هم ندارم فقط یه مقدار درد تخفیف بااحساس برآمدگی …..خواهش میکنم راهنماییم کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   در صورتی که درد شدید ندارید احتمال بروز هموروئید بیشتر است. تا معاینه توسط پزشک متخصص مراقب باشید یبوست نگیرید و بعد از هر اجابت مزاج در لگن آب گرم بنشینید.

 14. Avatar مجتبی گفت:

  سلام
  من تقریبا از ۴ ۵ سال قبل شاید سالی یک بار طوری میشد که در هنگام دفع مدفوع احساس سوزش میکردم ک اصولا در زمان یبوست بود و باعث خون ریزی میشد
  الان هم این اتفاق میافته اما آخرین بار تصمیم گرفتم ببینم چطوریه وضعیت و از اون قسمت عکس گرفتم
  متوجه شدم شدیدا متورم میشه و الان طوری شده ک خروجی مقعد کاملا بسته میشه و اجازه دفع رو نمیده
  به نظر شما باید چه کاری انجام بشه؟؟
  با تشکر

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام با مطب تماس بگیرید تا برای شما وقت ویزیت غیر حضوری هماهنگ شود. عکس و مشخصات را برای من ارسال می کنید و با توجه به وضعیت بیماری شما دارو تجویز خواهم کرد. روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید و میوه و آبمیوه و غذاهای پر فیبر میل کنید تا وضعیت یبوست شما کنترل شود. اگر یبوست شدید دارید از یک شربت ملین استفاده کنید.

 15. Avatar امید گفت:

  سلام وققتون بخیر
  تقریبا یک سالی هر وقت یبوست میگیرم و بعد از دفع خون بخصوص زمانی که برای دفع زور میزنم خون ریزی و رنگش خیلی روشنه الان چن وقتی برامدگی مقعدی دیدم حتی عکس ازش گرفتم
  به نطر شما چکار کنم ؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام با مطب تماس بگیرید و ویزیت غیر حضوری هماهنگ کنید. از طریق واتساپ می توانید عکس را ارسال کنید تا اقدامات لازم بر اساس شرایط شما انجام شود.

 16. Avatar نعمتی گفت:

  سلام خانم دکتر من جوش در نزدیکی مقعدم درآمده واز آن ترشح مایه بدبو میشود مشکل چیست
  درضمن من قبلا بواسیر داشتم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   احتمال بروز آبسه مقعدی و یا حتی فیستول مقعدی وجود دارد از یک متخصص جراحی و لیزر وقت ویزیت بگیرید تا شما را معاینه کنند. برای هماهنگی ویزیت غیر حضوری هم می توانید با مطب من تماس بگیرید.

 17. Avatar F گفت:

  سلام خسته نباشید.من الان نزدیک ۸ماهه دچار شقاق شدم و دکتر هم رفتم پماد بهم دادن ولی خوب نشد حالا یه چند وقته که کنار معقدم مثل یک دونه به وجود اومده و تا قبل از این برآمدگی نزدیک دوهفته اذیتم می‌کنه و خونریزی کمی دارد و خودش نزدیک به ماه خوبه و دوباره شروع میشه والان باردار هستم و دور معقدم هم سفت هست. می‌دونم به پزشک مراجعه کنم و دارو مصرف کنم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما می توانید با مطب تماس بگیرید و یک ویزیت غیر حضوری هماهنگ کنید. بعد از ارسال عکس و سابقه بیماری می توانید نسخه داروی مناسب دریافت کنید.

 18. Avatar بهناز گفت:

  سلام من نمیدونم به هموروئید مبتلا شدم یا آبسه مقعدی در حال حاضر هم امکان مراجعه به پزشک ندارم پیشنهاد شما چیست؟ آیا می توانم از داروخانه پماد بگیرم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما می توانید با مطب تماس بگیرید و وقت ویزیت غیر حضوری بگیرید. بعد از تشخیص دقیق بیماری شما نسخه مناسب برای شما تجویز خواهد شد.

 19. Avatar ائلشن احمدلو گفت:

  سلام من سه ماه قبل عمل آبسه مقعدی گسترده را زیر نظر جراح عمومی تخلیه کردیم و کامل مراقبتهای بعد عمل رو انجام دادم . الان با وجود ترمیم جای عمل باز از یک قسمت ترشحات چرکی میاد ! و هنگام نشستن درد هم دارم . ممنون میشم راهنمایی کنید در این شرایط

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا از نقطه دیگری دچار آبسه مقعدی شده اید. همچنین این احتمال وجود دارد که دچار فیستول مقعدی شده باشید. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت غیر حضوری هماهنگ کنید. بعد از معاینه می توان نظر قطعی داد. برای جلوگیری از عود آبسه مقعدی و فیستول پیشنهاد می شود که جراحی با لیزر پرتوان انجام شود.

 20. Avatar مهران گفت:

  سلام چند روزی است که در نزدیکی مقعد سمت راست متورم شده و خیلی درد میکنه.برای نشستن و بلند شدن خیلی عاجز میشم لطفا میشه بفرمائید چه پمادی استفاده کنم و چه مریضی احتمال میدید هست

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ممکن است دچار آبسه شده باشید. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت غیر حضوری هماهنگ کنید. بعد از ارسال عکس از ناحیه می توان نظر قطعی داد و دارو تجویز کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *