غده و توده های بدن

توده های سفت زیر پوست چیست؟

توده های سفت زیر پوست چیست

کیست ها و غده های چربی که زیر پوست ایجاد می شوند، دارای بافت پیچیده ای از چربی می باشند. این دسته توده سفت زیر پوست، معمولا با مسدود شدن غدد چربی، تولید بیش از اندازه هورمون تستوسترون و متورم شدن فولیکول مو به وجود می آیند. اگر به این دسته از توده ها و غده های چربی روبه رو شدید، بهتر است به دنبال روشی برای درمان سریع آنها باشید.

اصولا کیست ها و توده های چربی زیر پوست، تنها در صورتی برای بدن ایجاد مشکل می کنند، که یا خیلی بزرگ شده باشند، و یا حالت عفونی پیدا کرده باشند. در این حالت باید به دنبال درمان قطعی این نوع توده سفت زیر پوست بود. علاوه بر آن اگر توده های چربی بر روی عملکرد یکی از اندام های بدن تاثیر گذاشتند، یا این که در محل حساسی از بدن رشد نمودند، باید حتما به فکر درمان سریع توده افتاد.

مهمترین علائم توده سفت زیر پوست چه هستند؟

برای این که توده های سفت زیر پوست را به راحتی مورد شناسایی قرار دهیم، لازم است مهمترین علائم بیماری لیپوم و کیست مویی را بدانیم. از جمله مهمترین این علائم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

این دسته از توده های سفت زیر پوست، همانطور که از نامشان مشخص است، در زیر پوست قرار دارند. حالت خمیری و نرم دارند و به راحتی می توان با اندکی فشار انگشت، انها را جابجا نمود. توده سفت زیر پوست کوچک بوده و قطر آنها معمولا کمتر از 5 سانتی متر می باشد.

اما لازم به ذکر است که این دسته از توده ها قابلیت رشد دارند، و در برخی موارد نیز دردناک هستند. البته این حالت زمانی در بدن رخ می دهد که توده سفت زیر پوست دارای عروق خونی زیادی بوده، یا این که در کنار رگ های اعصاب رشد کند. همچنین کیست های مویی که عفونی می شوند درد زیادی را ایجاد می کنند.

انواع کیست ها و توده های چربی زیر پوست چه هستند؟

توده ها به دسته های مختلفی تقسیم می شوند، که هر یک از آنها دلایل مختلفی برای ایجاد دارند. علاوه بر آن نیز باید بگوییم هر یک از این توده های سفت زیر پوست، روش درمان خود را دارند. توده سفت زیر پوست برآمدگی هایی هستند که معمولا با سوزش، خارش، قرمزی، تورم و درد همراه هستند.

در ابتدا ممکن است توده سفت زیر پوست شبیه تاول باشد. اما در زمان لمس کردن آن، میتوان داغی روی پوست را احساس کرد. در برخی موارد نیز ممکن است توده چربی پر از چرک شده یا همچون سنگ سفت و سخت شود.

بسته به محل مورد نظر رشد توده چربی، ممکن است برای بیمار مشکلاتی را نیز به بار آورد. توده هایی که در قسمت گردن ایجاد می شوند، می توانند مشکلات تنفس و بلع را به وجود آورند. و توده های ناحیه مقعد عمل دفع و اجابت مزاج را دچار مشکل می کنند. همچنین توده های سفت کیست مویی در ناحیه پایین کمر نیز بیمار را برای نشستن به زحمت می اندازد.

برای تشخیص غده چربی از غده های سرطانی لازم است به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا زمانبندی مناسبی برای درمان توده سفت زیر پوست به شما ارائه دهند.

سوالات متداول توده های سفت زیر پوست

1-مهمترین دلایل ایجاد شدن توده سفت زیر پوست در صورت چیست؟ 

توده هایی که در زیر پوست صورت ایجاد می شوند، اصولا دلایل خاصی دارند. از جمله مهمترین این دلایل را می توانیم به وضعیت شایعی همچون آنژیوادما اشاره نماییم. از سوی دیگر نیش حشرات نیز می توانند منجر به بروز توده های چربی در زیر پوست گردند. برگشت مو به داخل پوست و بافت زیر آن نیز می تواند منجر به بروز توده سفت زیر پوست و کیست مویی شود.

2-آیا لازم است توده های سفت زیر پوست را برداریم؟ 

بهتر است این توده های سفت زیر پوست برداشته شوند. می توان به راحتی و با استفاده از روش های درمان با لیزر، به راحتی این توده های چربی را درمان کرد. با لیزر پرتوان می توانید این توده ها را بدون خونریزی و اسکار و زخم بردارید.

3-آیا تمام توده های سفت زیر پوست دردناک هستند؟ 

اصولا توده سفت زیر پوست دردناک نیست. مگر آن که دارای شرایط خاصی باشد. اگر درون توده عروق خونی وجود داشته باشد، یا در محلی نزدیک به اعصاب باشد، می تواند برای بیمار درد به همراه داشته باشد. همچینین توده های کیست مویی بعد از عفونی شدن دردناک می باشند.

4-بهترین گیاهان دارویی که به درمان توده سفت زیر پوست کمک می کنند کدامند؟

از جمله گیاهان دارویی که می توانیم برای درمان لیپوم از آنها استفاده کنیم، شیر، آلوئه ورا، عسل، سرکه سیب، گیاه کاسنی و … می باشند. که استفاده از این گیاهان، می تواند در مدت زمان لازم، به درمان لیپوم کمک کند.

5-بیشتر در کدام قسمت های بدن توده سفت زیر پوستی ایجاد می شود؟ 

این توده ها ممکن است در قسمت های مختلف بدن به وجود آیند. اما بیشترین محل هایی که توده سفت زیر پوست در آنها ایجاد می شود، قسمت های فوقانی پشت، زیر بغل، شانه ها، عمق ران، ماهیچه های ساق، شانه و حتی باسن و مقعد و ناحیه تناسلی می باشند.

47 دیدگاه برای “توده های سفت زیر پوست چیست؟

 1. Avatar سعید گفت:

  سلام
  وقت بخیر،یه پسر سیزده ساله دارم که چند روز هست یک توده خیلی کوچک و متحرک در زیر پوست سینه اش و نزدیک به نوک سینه چپش داره آیا میخواد به پزشک مراجعه کنم یا نمونه ای چیزی بگیریم،خیلی نگرانم لطفا جواب بفرمایید،ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   ابتدا لازم است که توسط متخصص جراحی معاینه شوند. در صورتی که توده مشکوک باشد نمونه برداری قبل از برداشتن توده انجام می شود.

 2. Avatar شیما گفت:

  سلام وقت بخیر من چند روز بود که روی استخوان ساق پام یه مقدار خارش و سورش داشت مثل گزیدگی و یه مقدار متورم بود ولی امروز صبح برآمدگی بزرگ شده و یه مقدار خارش داره و کمی هم درد وقتی لمس میشه ممکنه راهنمایی بفرمایید؟

  1. سلام باید ویزیت شوید. اگر توده مشکوکی نباشد با لیزر سرپایی خارج می شود.

 3. Avatar رضا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من ی توده چربی اندازه یک‌سانت زیر پوست سرم هست به جراح نشون دادم‌گف برداشته میشه ک اگ‌برنداری عفونی میشه میخواستم بپرسم از شما واجبه ک‌جراحی کنم با اینکه رشدش خیلی کنده و درد خارش…نداره!؟

  1. سلام شما باید ویزیت شوید. اگر متخصص جراحی شما را معاینه کرده است و گفته است که باید برداشته شود این کار را انجام دهید. توده را دستکاری و تحریک نکنید ممکن است منجر به عفونت شدید شود.

 4. Avatar امیر گفت:

  سلام من یکی از این توده ها در ناحیه تناسلی و زیر آلتم دارم. آیا نیاز به درمان هست؟ احساس میکنم یکم بزرگ تر شده و سفت است. الان چند ساله که هست.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله هرگونه برجستگی و توده در ناحیه تناسلی باید پیگیری و درمان شود تا دچار عوارض نشوید.

 5. Avatar سیامک گفت:

  ?من توده تو بدنم دارم خودشم خیلی هست تو بدنم در میان الان تو بدنم دارم که کوچیکه ولی یواش یواش بزرگ میشه دکتر من چیکار کنم ممنون میشم جواب بدین

  1. از مطب وقت ویزیت بگیرید بعد از بررسی نوع توده به وجود آمده و محل توده ها درمان مناسب به شما پیشنهاد خواهد شد. اگر غده چربی یا لیپوم باشد با لیزر پرتوان و بدون اسکار می توان آنها را خارج کرد و شاهد بزرگ شدن مجدد آنها نخواهید بود.

 6. Avatar Samira گفت:

  سلام من یک هفته است یه توده روی گونه ام ایجاد شده هیچ دردی نداره چه دکتری باید برم؟

  1. به دکتر پوست مراجعه کنید اگر غده چربی بزرگی باشد و نیاز به جراحی داشته باشد می توانید به متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا غده را با لیزر و بدون اسکار خارج کنند.

 7. Avatar ابوذر گفت:

  سلام ۳روز می باشد که داخل دیواره الات تناسلی احساس یک توده به انداره یک نخود می کنم که برجسته شده راهنمای کنید ممنون مرسی

  1. سلام به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنید.

 8. Avatar رحیمی گفت:

  سلام من الان ده روزمیشه که ساق دستم اذیتم میکنه احساس میکنم یه چیزی زیرپوستم سفت میشه بعددوباره به حالت عادی برمیگرده قبلاخیلی کم پیش میومداماالان زیادشده ودردهم داره ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. این توده باید از لحاظ ظاهری نیز بررسی و ویزیت شود. معمولا غده های چربی یا لیپوم به این شکل است.

 9. Avatar چالاک گفت:

  سلام-تقریبا ۱۰ سال پیش تصادف کردم و بغل ابرو هام بخیه خورد و پایین بخیه ها یه توده سفت دیده میشه .توده کوچک بود ولی الان بزرگ شده تقریبا چکار باید بکنم ممنون میشم راهنمایم کنید که جراحی کنم یا خیر

  1. سلام اگر پوست و بافت ناحیه دچار دفرمگی شده باشد باید جراحی پلاستیک شود. اما اگر فقط یک توده چربی کوچک باشد می توانید به مطب مراجعه کنید تا سرپایی خارج شود.

 10. Avatar بی نام گفت:

  سلام من کنار آلت تناسلی یک دایره کوچک شبیه نخود است آن چی وایت مشکلی ایجاد می شود

  1. سلام باید معاینه شوید تا بتوان نظر داد.

 11. Avatar فاطیما گفت:

  سلام من مادرم زیر پوست سرش دونه زده سفت هست و مقداری بزرگ شده این دونه میتونه چه نوع دونه هایی باشه
  و این هم بگم که چربی بدنش بالا هست

  1. سلام ممکن است غده چربی یا لیپوم باشد اما در هر صورت باید معاینه شوند تا بتوان نظر داد.

 12. Avatar عبداله گفت:

  سلام بالای 5 سالی میشه که زیر پوست سرم متوجه شدم که یه توده وجود داره. نه زیاد نرمه نه زیاد سفت و بدون هیچ حرکتیه یعنی انگشت میزارم روش اصلا حرکت نداره . جدیدا کمی تیر میکشه درد داره و گاهی اندازه اش بزرگ و کوچیک میشه. چیکار باید بکنم راهنمایی کنید لطفا

  1. سلام از یک متخصص جراحی وقت بگیرید تا در صورت نیاز از غده نمونه برداری کنند. بعد از تشخیص نوع غده می توان روش درمانی مناسب را پیشنهاد داد. معمولا غده های زیر پوست سر مربوط به تجمع چربی در این ناحیه می باشند که با تمیز نگهداشتن پوست سر و رعایت رژیم غذایی می توانید تا حدی از بزرگ شدن و عود آنها جلوگیری کنید.

 13. Avatar صحیب گفت:

  سلام وقت بخیر

  من نزدیک آلتم کمی پایین تر اون چیزی شبیه به غده در اومده اما وقتی کمی فشارش دادم سر باز کرد و ازش خون اومد بیرون و با خروج خون اندازش کوچیک شد
  این اتفاق حدود یک سالی هست که می افته و طی این ۱ سال چند بار اتفاق افتاده و هربار با خروج خون غده محو میشه
  ممنون میشم راهنمایی کنید و بفرمایید مشکلم چیه

  1. سلام ممکن است کیست مویی باشد. تا زمانی که جدار آن از بین نرود همچنان عود خواهد کرد. از یک متخصص جراحی برای تخلیه کامل این غده وقت بگیرید.

 14. Avatar Michael گفت:

  سلام خانوم دکتر
  من از بچگی تا حالا یه لکه‌ یه بر امدگی یا فکر کنم یه توده چربی زیر کف پامه سفتم هست چند ماه یه بار ورم میکنه و خیلی درد میکنه یجوری که اصلا نمیتونم راه برم.

  1. سلام بهتر است با لیزر پرتوان خارج شود. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا بعد از معاینه وقت لیزر برای شما هماهنگ شود.

 15. Avatar بهنام گفت:

  سلام خسته نباشید من چندتا توده های زیر پوستی از ناحیه شکم ران و شانه دارم .من میخام که درمان کنم راهنمایی کنید ممنونم

  1. سلام ابتدا معاینه می شوید و اگر توده های زیر پوست شما لیپوم یا غده چربی تشخیص داده شود با لیزر پرتوان به طور سرپایی و بدون اسکار خارج می شود.

 16. Avatar ع گفت:

  سلام من سه روز هست که یک غده سفت و بی رنگ در پشت گردنم به وجودم آمده میخواستم بدونم چیه و باید چکار کنم

  1. سلام باید به یک متخصص جراحی مراجعه کنید تا علت بروز این غده را بعد از معاینه تشخیص دهند. سپس روش درمانی مناسب برای شما انتخاب خواهد شد.

   1. Avatar احمد گفت:

    سلام من سه ماه هست که پوست گونم ورم کرده و یه بر امدگی روی گونم پدید امده ، سفته و تحریک نداره و درد نداره و کلا مشکل خاصی نداره ولی خیلی به چشم میاد ، باید برای از بین بردنش چکار کنم؟

    1. به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا علت بروز برآمدگی مشخص شود. اگر خیلی بزرگ است و نیاز به جراحی دارد به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید تا جراحی و خارج شود.

 17. Avatar مژده قدمی گفت:

  سلام و خسته نباشید،من خانم ۳۸ساله هستم که حدودا سه روز هست که احساس میکنم برجستگی در کشاله ران قسمت تخمدان راست هست،فقط وقتی دست میزنم زیر دستم لمسش میکنم که شاید به اندازه یک نخود باشد.نگران شدم.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام کشاله ران فاصله زیادی تا تخمدان دارد. در هر صورت باید معاینه شوید و اگر غده چربی یا همان لیپوم باشد با یک جراحی سرپایی خارج می شود. اگر در ناحیه مورد نظر مو وجود دارد نیز احتمال کیست مویی هست. کیست مویی نیز با یک جراحی سرپایی با لیزر برداشته می شود.

 18. Avatar احمد گفت:

  سلام ، من سه ماه هست که یه برامدگی روی گونم به وجود امده ، سفته ولی درد یا مشکلی نداره ولی خیلی توی چشم هستش ، قبلا هم خیلی با دست اون قسمت رو فشار داده بودم و بعد از این کار ایجاد شده ، و اینکه حرکت هم نداره ، برای از بین بردنش باید چکار کنم ؟ سپاس

 19. Avatar فاطمه گفت:

  سلام
  ببخشید روی مقعدم یه توده سفت زیرپوستی به جود آمده و چندین ساله که هست
  اما چند روز پیش متوجه شدم که یک توده دیگه مثل همون در جای دیگه مقعدم رشد کرده اما این قرمزه و درد میکنه جوری که تمام پام هم درد میکنه
  چیکار باید بکنم؟؟؟؟

  1. سلام ممکن است دچار آبسه مقعدی شده باشید. به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید که آبسه را تخلیه کند. اگر آبسه مقعدی خود به خود تخلیه شود احتمال عود آن بالاست و در نهایت منجر به فیستول مقعدی می شود.

 20. Avatar M Z گفت:

  سلام وقت بخیر
  چند روزه یه توده در چانه ام به وجود اومده که نسبتا کوچیکه و درد نداره جوش ماننده ولی چرک نداره….فشار دادنی یه مایعی میاد بیرون
  خیلی نگرانم چی می‌تونه باشه؟؟؟

  1. سلام باید اندازه و شکل توده از نزدیک بررسی شود تا بتوان نظر داد.

 21. Avatar حسین گفت:

  سلام خسته نباشید من یه توده خیلی کوچک (یک سانت)پشت بازوی چپ دارم که با لمس فقط مشخص میشه ولی لمس کردنش درد زیادی ایجاد میکنه
  دلیل ایجادش چیه
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام شرایط شما باید به طور کامل بررسی شود تا بتوان نظر داد. معمولا غده های چربی یا همان لیپوم در هر نقطه ای از بدن تشکیل می شوند و اگر به عصب و عضلات فشار وارد کنند منجر به بروز درد و ناراحتی می شوند. به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا در صورت نیاز غده را به طور سرپایی خارج کنند.

 22. Avatar hkmyhmyda1@gmail.com گفت:

  سلام
  من یک دونه شبیه نخود کنار آلت تناسلی سمت چپ ۱ماه پیش زده ولی تا الان کمتر شده ولی وقتی دست می زنی هست و فشار می دهی پایین می رود آن چیست وعلت ؟

  1. سلام این غده هم می توانند چربی یا لیپوم باشند و هم عفونت و التهاب لنف های ناحیه. به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا بعد از تشخیص نوع غده به وجود آمده درمان مناسب را به شما پیشنهاد کنند.

 23. Avatar Zahra گفت:

  سلام. ببخشید علت عده سفت و دردناک زیر پوست سر چیه؟
  با فشار هم کمی حرکت می‌کنه.. حتما باید دکتر مراجعه کنیم؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام معمولا با مسدود شدن غدد سباسه (غدد ترشح چربی) غده های کوچک چربی در زیر پوست سر ایجاد می شود که برای جلوگیری از بزرگ تر شدن آن لازم است به متخصص جراحی مراجعه کنید تا آن را به طور سرپایی جراحی و خارج کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *