بیماری های مقعد

دانستنی های تنگی مقعدی

درباره تنگی مقعدی

تنگی مقعدی ممکن است وراثتی باشد و یا اکتسابی. تنگی های مقعد ناشی از عوامل اکتسابی ممکن است بر اثر عمل جراحی شقاق و هموروئید و فیستول و آبسه مقعدی بروز کند. تنگی مقعدی از بیماری های چندان شایع نیست اما مشکلات و عوارض ناشی از آن، زندگی فرد را بشدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. علل به وجودآورنده‌ آن را می‌توان در دو گروه اکتسابی و مادرزادی تقسیم بندی کرد. در بین علل اکتسابی، جراحی مقعد به علت هموروئید (بواسیر)، عامل 10-5 درصد بروز تنگی مقعدی است. اگر عمل جراحی هموروئید و شقاق با لیزر پرتوان انجام شود احتمال بروز این عارضه به صفر نزدیک می شود.

از علل دیگر بروز تنگی مقعدی می‌توان به مشکلات التهابی و بدخیمی‌ ها اشاره کرد. التهاب ناشی از عفونت‌های طولانی مدت که می‌تواند به علت اسهال مداوم و استفاده مکرر از ملین ها باشد، با درگیری عروق ناحیه‌ی مقعد و واکنش این عروق در اطراف مجرا، منجر به ایجاد مانع و تنگی در این ناحیه‌ گوارشی می‌شوند. مصرف ارگوتامین ها برای درمان میگرن نیز یکی دیگر از علل بروز این بیماری به حساب می‌آیند.

عمل جراحی تنگی مقعدی

از طرفی بواسیر یا هموروئید نیز با درگیری ناحیه مقعد، باعث ناراحتی در فرد می‌شود. بواسیر یک مشکل بسیار شایعی است که افراد بسیاری را درگیر می‌کند. بیشتر بیماران با روش ‌های حمایتی درمان می ‌شوند. در صورت عدم بهبودی، مداخلات گسترده تر از جمله جراحی در نظر گرفته می‌شود. از آنجا که جراحی از علل شایع تنگی مقعد است، لذا روش‌های پیشگیری و رعایت جانب احتیاط در عمل ‌های جراحی در این ناحیه، بسیار حائز اهمیت هستند. بهتر است جراحی به‌عنوان خط آخر درمان بواسیر در نظر گرفته شود.

صدمه به کانال مقعد، ممکن است آسیب و تنگی مقعدی را در پی داشته باشد. پارگی‌های درجه‌ی بالا در زایمان طبیعی(درجه4)، فیشر یا شقاق مقعد، وارد کردن اجسام خارجی، پرتودرمانی زخم و سوختگی از عوامل مرتبط با تنگی مقعدی بشمار می‌آیند. در مواردی که دفع با خونریزی همراه است، با توجه به وضعیت بیمار، بایستی از نظر بدخیمی توسط متخصص جراحی عمومی و لیزر بررسی شود.

تنگی مقعدی چه علائمی دارد؟

بیماران معمولا از حرکات دردناک روده، خونریزی در هنگام دفع و باریک شدن مواد دفعی شکایت دارند. ترس از درد ناشی از مدفوع، فرد را به استفاده از ملین‌ ها سوق می ‌دهد. جهت تایید تشخیص، معاینه ‌ بالینی توسط جراح و یا با تجویز عکس و ام آر آی انجام می‌شود. اگر بیمار در ناحیه مقعد زخم و درد داشته باشد معاینه انگشتی انجام نمی شود و عکس و ام آر آی تجویز خواهد شد.

درمان تنگی مقعدی چیست؟

تنگی مقعدی بر اساس معاینه با انگشت، به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم می‌شود. درمان آن با توجه به شدت بیماری و وضعیت بیمار با استفاده از دیلاتاسیون‌ ها (گشادکننده) تا جراحی متفاوت است. بطور کلی درمان براساس شرایط هر بیمار، علت و شدت بیماری بصورت دارویی و جراحی انجام می ‌شود. استفاده از نرم‌کننده‌ های مدفوع و مصرف فیبر برای موارد خفیف است. دیلاتاسیون (بازکننده) مکانیکی و شیمیایی نیز بکار می‌رود. مراقبت‌های پس از عمل به منظور جلوگیری از عفونت و آبسه مقعدی نیز به اندازه‌ خود عمل جراحی تنگی مقعد مهم می‌باشد.

در مواقعی که تنگی مقعدی بر اثر شقاق بروز کرده باشد جراحی اسفنکتروتومی توصیه می شود. همچنین تنگی مقعد ناشی از هموروئید یا بواسیر را با لیزر پرتوان و به روش هموروئیدکتومی درمان می کنیم.

توصیه می شود کلیه جراحی های ناحیه مقعدی را با لیزر پرتوان انجام دهید تا عارضه تنگی مقعد بعد از جراحی به صفر نزدیک شود.

تنگی مقدی در نوزادان

تنگی مقعدی در نوزادان

تنگیکانال مقعدی می‌تواند بصورت یک مشکل وراثتی نه چندان پیچیده، به علت تشکیل ناقص غشای مقعدی و تشکیل یک حلقه‌ فیبری ضخیم ایجاد شود. تشخیص تنگی ‌های ناحیه مقعدی در نوزادان آسان نیست. زیرا این مشکل یا علائمی ندارد یا علائم اختصاصی خاصی ندارد.

همچنین، تنگی مقعدی کودکان می‌تواند یکی از علائم مقعد بسته، ناهنجاری شایع دوران نوزادی، باشد. معاینه‌ اولیه در نوزاد می‌تواند به تشخیص و درمان زودهنگام و کاهش عوارض ناشی از این آنومالی، کمک کند. تشخیص دیرهنگام تنگی مقعدی نوزادان منجر به اتساع روده، از بین رفتن حساسیت و حرکات روده شود. در این زمان، نیاز به انجام مداخلات جراحی وجود دارد. همچنین، با افزایش سن و تاخیر در تشخیص، درمان این مشکل نیاز به مداخلات بیشتری داشته و احتمال انجام جراحی در سنین بالا افزایش می‌یابد.

از طرفی، تنگی کانال مقعدی می‌تواند از عوارض دیررس جراحی مقعدی بسته مانند بیماری هیرشپرونگ (ضعف سیستم عصبی در قسمت روده) باشد. این مشکل گوارشی می‌تواند عامل ایجاد کولیک در نوزادان باشد. طبق مطالعه‌ ای که در ایران انجام شده است، تنگی کانال مقعدی در نوزادان با مشکل کولیک شیوع بیشتری داشته است. تاخیر در تشخیص و درمان این مشکل، مشکلاتی از قبیل یبوست مزمن، دفع خون، کم‌خونی و عفونت‌های ادراری را بدنبال خواهد داشت.

سوالات متداول تنگی مقعد

تنگی و اسپاسم مقعدی چیست و چگونه به‌وجود می‌آید؟

گاهی بیمار بر اثر بروز بیماری هایی مثل هموروئید و شقاق دچار تنگی مقعد و اسپاسم مقعدی می شود. این گروه از بیماران در هنگام عمل دفع دچار گرفتگی و اسپاسم مقعدی می شوند و اجابت مزاج طبیعی برای آنها بسیار مشکل می شود.

چرا شقاق منجر به تنگی و اسپاسم مقعدی می شود؟

زمانی که بیمار دچار شقاق مقعد می شود زخمی که در این ناحیه ایجاد می شود در هنگام عمل دفع با مدفوع برخورد می کند. به دلیل زخم و حساسیتی که در ناحیه زخم مقعدی وجود دارد اسفنکتر مقعد واکنش نشان داده و منقبض می شود. به همین دلیل درست در زمان عمل دفع مقعد دچار تنگی و اسپاسم می شود.

چه مراقبت‌ هایی باید بعد از عمل جراحی بواسیر جهت پیشگیری از تنگی مقعد انجام شود؟

رعایت نکات بهداشتی و استفاده مناسب از مواد غذایی فیبردار بسیار مهم است. جلوگیری از سفت شدن مدفوع در این بیماران حائز اهمیت است. مصرف زیاد مایعات و پاسخ سریع به دفع از سایر راهکارهای پیشنهادی بشمار می‌روند. همچنین با انجام جراحی با لیزر ظرافت و دقت جراحی بواسیر بالا می رود و عارضه تنگی مقعد کاهش می یابد.

علائم مربوط به مشکلات کانال مقعدی در نوزاد چیست؟

عدم دفع یکی از علائم شایع است اما حتمی نیست. اتساع شکم، کاهش حرکات روده، گریه مداوم نوزاد، تغییر نوع مدفوع( مدفوع نواری) می‌توانند از علائم تنگی مقعدی در نوزادان باشد که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

تنگی مقعدی پس از جراحی مربوط به سیستم گوارشی نوزاد طبیعی است؟

گاهی پس از جراحی در بیماری هیرشپرونگ، مقعد کودک چند هفته تا چند ماه تنگ می‌شود. در این هنگام ویزیت جراح معالج، استفاده از دیلاتاسیون و یا در صورت لزوم بستری طولانی‌ مدت در بیمارستان انجام می‌ شود.

دکتر زهرا سعادتی

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی و لیزر با بیش از 23 سال سابقه جراحی و درمان بیماری های هموروئید (بواسیر)، کیست مویی (سینوس پیلونیدال)، شقاق (فیشر مقعد)، آبسه و انواع فیستول. فارغ التحصیل دانشگاه شهید بهشتی تهران، ایشان دوره های لیزر را در کشورهای روسیه ، ترکیه و ایران گذرانده است.قابل ذکر است ایشان طی 10 سال گذشته هزاران جراحی موفق با لیزر را انجام داده اند و جز اولین پزشکان متخصص هستند که جراحی با لیزر را در ایران آغاز کردند. تلفن های وقت دهی 02122761600 و 02122766853

49 دیدگاه برای “دانستنی های تنگی مقعدی

 1. Avatar دهقان گفت:

  من تو یه کلینیک لیزر تازه کار جراحی لیزی انجام دادم نکات بهداشتی زیرصفر.گرونتر ازتمام ایران به ماگفتن نهایتن۲یا۳تومنه اما بیشترازدوبرابرپول گرفتن والان هرچه زنگ میزنم کمکم کنن.میگن بروپیش دکترگوارش خلاصه ازاین موسسه نامردتر کثیف تر بی تعهدترمن ندیدم جهت اطلاع کسانی که مثل من بدبخت نشوند

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر مشکل یبوست مزمن درمان نشده دارید حتما این مورد را از طریق متخصص گوارش پی گیری کنید تا دچار عود و عوارض نشوید. اگر به جراح معالج خود دسترسی ندارید حتما از طریق جراحان خبره دیگر وضعیت خود را پی گیری کنید تا به بهبودی کامل دست یابید.

   1. Avatar رضا گفت:

    سلام خسته نباشید. من ۲۷ سالمه، مشکلم اینه که در هفته، یکی دوروز، هم زیاد دستشویی میرم، هم سوزش و خارش و درد دارم، جوری که بعد از دفع، تا چند دقیقه نمیتونم بشینم یا راه برم! فقط باید ثابت وایسم. و همیشه هم مدفوع نازکی دارم. این به نظرتون میتونه دلیل تنگی مقعد باشه؟ یا بواسیر؟ کدومش؟ و اینم بگم که تنگی مقعد حس میکنم دارم، چون حتی انگشتم هم داخل مقعدم نمی ره!

    1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

     سلام مقعد سالم به طور معمول تنگ است و نباید انگشت به راحتی وارد مقعد شود. در برخی موارد به دلیل وجود زخم و شقاق بیمار نمی تواند اجابت مزاج کامل و راحتی داشته باشد زیرا با برخورد مدفوع به زخم و شقاق مقعدی اسفنکتر مقعد منقبض می شود. در هر صورت یک وقت ویزیت حضوری یا غیر حضوری هماهنگ بفرمایید تا شرایط شما به طور کامل بررسی شود.

   2. Avatar دهقان گفت:

    ممنون ازراهنمایی تان تنها ناراحتی وپشیمانی من این است چرا باتحقیق ودیدباز پیش استادی همچون شمانرفتم بااین مسئولیت وتجربه واحساس مسئولیت وتشخیص بالا خدا نگهدار موفق باشی

    1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

     از قدردانی شما سپاسگزارم. سلامت باشید.

  2. Avatar دهقان گفت:

   من پیش یه دکتری رفتم که هیچ کاری برای من نتونست انجام بده و فقط هزینه کردم. حالاازبس خون بدنم روزانه یک لیوان دفع میشه بجزرفتن به دستشویی توان رفتن هیچ جایی ندارم ودارم نفس های آخرعمر رامیگزرانم من چه کار کنم

   1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

    سلام به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر خوش نام مراجعه کنید. شرایط ویزیت آنلاین را نیز مطالعه بفرمایید.

 2. Avatar نگران گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشین
  من از بچگی که یادمه مشکل دفع مدفوع داشتم که منجر به عادت خیلی بدی شده برام مجبورم با انگشت مدفوعم رو دفع کنم مگر نه اصلا نمیشه نمیدونم چیکار کنم این عادتو ترک کنم! این کارو نکنم تا ۲ هفته هم مدفوم نمیاد!!!
  مشکل دیگه ای که دارم سره استرس کنکور و نشستن زیاد پای درس سال ۹۴ باعث شد من مشکل مقعدی پیدا کنم خونریزی زیادی داشتم هر چند وقت یه بار اینطوری میشم دکتر رفتم گفت شقاقت کوچیکه نیازی به جراحی نداره اگر هم داشت چون دخترم انجام نمیدن مگر خیلی حاد شه بهم پماد داد حالا هم مشکل تنگی مقعد دارم‌ خیلی بده من الان با این عادت بدی که دارم چیکار باید بکنم؟ واقعا برام سخته مخصوصا از توالت فرنگی استفاده کردن چه راهکاری بهم پیشنهاد میکنین انجام بدم واقعا خسنه شدم.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام با لیزر می توان مشکل شقاق و تنگی مقعد را درمان کرد. یک وقت ویزیت با مطب هماهنگ کنید. بعد از معاینه بهترین روش درمانی برای شما انتخاب خواهد شد. اگر راه دور هستید و یا مراجعه حضوری برای شما امکانپذیر نیست شرایط ویزیت آنلاین را مطالعه فرمایید.

 3. Avatar Sha گفت:

  سلام، خسته نباشید، من تجربه ی رابطه ی مقعدی دارم و مقعدم نسبت به قبل گشاد تر شده، اما بعد از دو هفته از اخرین رابطه مقعدیم در چند روز اخیر از گذاشتن پنبه و سرکه برای ضد عفونی کردن مقعدم استفاده کردم و مقعدم یکدفه به شدت تنگ شده، خیلی نگرانم،به نظرتون علتش میتونه سرکه باشه؟ چون هیچوقت اینطوری نشده بود، ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   احتمالا به دلیل رابطه مقعدی در این ناحیه زخم داشته اید و با مالیدن سرکه باعث تحریک عضلات مقعد شده اید. از انجام رابطه مقعدی به شدت خودداری فرمایید تا دچار هموروئید و شقاق و دیگر بیماری های مقعدی نشوید.

 4. Avatar Neda گفت:

  سلام.من یک ماه و نیم پیش جراحی هموروئید داخلی و خارجی داشتم.ولی بعد از بهبود الان دچار تنگی مقعد شدم و حتی مدفوع معمولی هم باید زور بدم تا بیاد.بعدم نازک میاد.اگرم سفت باشه با درد شدید و خونریزی میاد.دکترم پماد و شیاف داخل مقعدی تجویز کرد با قرص بیزاکودیل ولی بعد از دوهفته مصرف همچنان احساس تنگی دارم و این اسهال های هرروزه میترسم باعث تنگی بیشتر شه.ولی دکترم میگه ضرر نداره و ادامه بده.به نظرتون در نهایت چطور باید درمان بشم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اسهال و یبوست مزمن هر دو باعث ایجاد زخم و در نهایت تنگی مقعد می شود. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت بگیرید.

 5. Avatar شاهین گفت:

  سلام من به شدت درد مقعدی دارم و نمیخوام عمل کنم به نظرم مقعدم تنگ شده چه راحلی برایه درمان داری به غیر از عمل

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ابتدا به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید. بعد از تشخیص علت تنگی مقعد برای شما داروی مناسب تجویز می شود. اگر به دارو درمانی پاسخ مناسبی ندهید درمان با لیزر توصیه می شود.

 6. Avatar ایمان گفت:

  سلام خانم دکتر من عمل لیزر همورویید و برداشتن اسفنکترانجام دادم الان به تنگی شدید مقعد مبتلا شدم آیا بخاطرالتهاب هست وآیابعد چند ماه تنگی مقعد برطرف میشه؟ تشکر ازصبوری وبا آرامش جواب دادن تان ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام این مورد را باید با جراح معالج خود در میان بگذارید. تنگی مقعد و التهاب مقعد نباید در حدی باشد که مانع عمل دفع شود. از قدردانی شما نیز متشکرم.

 7. Avatar ف گفت:

  سلام
  من عمل جراحی همورویید در سال ۸۴ و عمل جراحی فیشرآنال در سال ۹۵ و عمل جراحی فیستول در دو مرحله در سال ۹۷ داشتم. و متاسفانه همه جور بلا سر ناحیه مقعدیم وارد شده به طوری که هنگام دفع حتما باید از انگشتم کمک بگیرم تا تخلیه کامل انجام بشه‌. از طرفی در صورتی که نیاز به اجابت مزاج داشته باشم خیلی کم پیش بیاد که احساس کنم و شاید ماهی دوبار اونم وقتی حالت اسهال یا نیمه اسهال باشه میفهمم که احتیاجه برم سرویس بهداشتی‌. در غیر اینصورت فقط با انگشت میتونم متوجه بشم یا گاها حالات عصبی و دردهای شکمی. در واقع حس نیاز به اجابت رو متوجه نمیشم. برای رفع این مشکلم راهکاری وجود داره یا زندگی رو به همین منوال ادامه بدم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام هم به یک متخصص گوارش مراجعه کنید و هم متخصص جراحی عمومی و لیزر. این مشکل قابل درمان است و باید پی گیری شود تا دچار عوارض بدتری نشده اید.

   1. Avatar ترنم گفت:

    سلام خانم دکتر ،من یه دختر سه ساله دارم ک دوسه ماهه دچار یبوست مزمن شده البته مشکلش ارثی هم هست اصلا هرچی داروی ملین هم ک میخوره باز مدفوعش باوجود دفع روزانه یا نهایتا دوروز یکبار بازهم قطوره لطفا راهنمایی کنید

    1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

     سلام به یک متخصص گوارش یا کودکان مراجعه کنید تا وضعیت ایشان به درستی بررسی شود. مسلما روش درمانی وجود خواهد داشت و نیازمند پی گیری شما می باشد.

  2. Avatar محمد گفت:

   سلام خانم دکتر تنگی مقعد با لیزر درمان میشه؟

   1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

    سلام ابتدا علت تنگی مقعد تشخیص داده می شود. در اکثر مواقع می توان تنگی مقعد را با لیزر درمان و جراحی کرد.

 8. Avatar ملیحه گفت:

  سلام وقت بخیر
  من مشکل دفع دارم.البته نه بیرون زدگی و نه خونریزی دارم . و به همین علت ورم شدید در کل شکم برام ایجاد میشه اندوسکوپی هم کردم مشکل ورم معده رو بخاطر.عدم دفع تشخیص دادن.گاهی از دست برای تخلیه کمک میگیرم ولی بعدش دچار سردرد میشم.بخاطر عدم دفع کمر درد و پادرد شدید میگیرم .لطف میکنید که راهنماییم کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید روزانه حداقل 60 گرم فیبر مصرف کنید. برای جلوگیری از یبوست رژیم غذایی شامل میوه و سبزی و آب و آبمیوه فراوان بسیار کمک کننده است. اگر مدت طولانی دفع نداشتید از یک پرستار و یا بهیار برای عمل تنقیه کمک بگیرید و از زور زدن پرهیز کنید. مصرف داروی ملین برای یک دوره موقت می تواند کمک کننده باشد. اگر این موارد را رعایت کردید و باز هم دچار یبوست و مشکل در اجابت مزاج بودید به یک متخصص گوارش مراجعه کنید. در صورت احساس درد و یا خونریزی در ناحیه مقعد باید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید.

 9. Avatar علی زابلیان گفت:

  سلام خسته نباشید
  من درهفته دوالی سه مرتبه رابطه نزدیکی با خانومم دارم الان مقعدم تنگ شده آیا ممکن هست چون هفته ای دو سه بار نزدیکی دارم مقعدم تنگ شده باشد

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام رابطه جنسی از طریق ناحیه تناسلی ارتباطی با مقعد ندارد.

 10. Avatar مهرداد گفت:

  خانم دکتر علت تنگی مقعد چی میتونه باشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   در اکثر مواقع به دلیل وجود توده هموروئید و یا زخم شقاق مقعدی بیمار در هنگام عمل دفع دچار اسپاسم و در نهایت تنگی مقعد می شود.

 11. Avatar علیرضا رحمانی گفت:

  سلام خانم دکتر من ۲۱ سالمه و ۵ سال پیش دچار خونریزی مقعدی به صورت کم شدم و اوایل با خوردن مایعات برطرف شد ولی بعد یک سال یا دوسال شروع شد البته اینبار بیشتر و کمی خون زیاد میشد و سریع خونش بند می اومد و اوایل دفع این خون مشاهده میشد و سوزش خیلی کمی داخل پشت مقعدم بود و الان هم مقعدم خیلی تنگ شده یعنی برای دفع اولیه کلی فشار می اورم میخواستم بدونم جراحی با لیزر یا جراجی سنتی باچاقو؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ممکن است دچار شقاق مقعدی شده باشید. مسلما درمان با لیزر نسبت به جراحی با تیغ جراحی ارجح است.

 12. Avatar حمید گفت:

  سلام خدمت خانم دکتر من جانباز هستم کوتاهی روده کوچک در اثر ترکش و و بارکی مدفوع البته مصرف میوه زیاد ولی خیلی مقعد تنگ و با استفاده از شلنگ اب داخل مقعد باعث ریزش مدفوع از مقعد انجام می دهم والبته چند سال من رابطه جنسی با همسرم ندارم سوال ایا از التهاب روده می باشد یا از نداشت رابطه جنسی و ضمن مر درد هم دارم و به پای راستم زده ایا من با دارو خوب می شوم یا عمل شوم لطفا راهنمایی فرمایید و تشکر از سایت خوبتان

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام تنکی مقعد ارتباطی با نداشتن رابطه جنسی ندارد. شما باید معاینه شوید تا علت دقیق تنگی مقعد مشخص شود. انجام عمل تنقیه به کرات عوارض گوناگونی دارد. ممکن است طی عمل تنقیه به بافت ناحیه مقعد آسیب وارد کرده باشید و بر اثر وجود زخم و شقاق مقعدی در این ناحیه دچار اسپاسم و تنگی مقعد در هنگام عمل دفع شوید.

 13. Avatar فرناز درخشنده گفت:

  سلام خانم دکتر من یه مدت برای درمان جوش های صورتم دکتر بهم قرصی داده بود که بشدت آب بدنم رو کم میکرد بعد از استفاده از اون داروها به یبوست دچار شدم بطوری که در هفته چندبار با مشکل اجابت مزاج رو به رو هستم.. بطوری که هنگام تخلیه و دفع درد و سوزش شدیدی در ناحیه مقعدم حس میکنم و بشدت احساس میکنم دچار تنگی مقعد هستم چون حتی وقتی ملیین هارو میخورم و نیاز دارم به خارج کردن مدفوع احساس میکنم از تنگی مقعد نمی توانم فرایند دفع را طی کنم و صرف نظر میکنم از ترس ابتلا به وابسیر و زخم …
  نگرانم الان باید چه کار کنم؟ آیا واقعا تنگی مقعد است یا خیر مشکل دیگریست؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید..

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام برای جلوگیری از یبوست آب و آبمیوه زیاد مصرف کنید. گاها بر اثر یبوست مزمن در ناحیه مقعد زخم و شقاق ایجاد می شود که با هر بار اجابت مزاج منجر به تنگ شدن مقعد می شود و با تحریک ناحیه حالت اسپاسم و تنگی در مقعد ایجاد می شود. مشکل یبوست را حل کنید و برای دریافت داروی مناسب به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید.

 14. Avatar رسول گفت:

  سلام خانم دکتر وقت بخیر
  من ۲۳ سالمه و تا حالا دوبار عمل بواسیر و فیشر انجام دادم یکی در ۴ ۵ سالگی و یکی هم دوسال پیش
  ولی متاسفانه الان دوهفته اس که دوباره همون درد به سراغم امده و نمیدانم چکار کنم
  چند روز پیش رفتم دکتر جراح عمومی بعداز معاینه گفتن که تنگی مقعد داری و باید سراغ دکتری که عملت کرده بری
  نمیدانم چکار کنم کل زندگیم مختل شده اگه راه حل سریع هست لطفا بم بگید ممنون🌹

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. اگر یبوست دارید از شربت ملین و رژیم غذایی پرفیبر کمک بگیرید.

 15. Avatar عباس گفت:

  من مشکل دفع داشتم وهنگام دفع گاها خون‌ریزی داشتم به دکتر جراح مراجعه کردم گفتند یا جراحی ویا تزریق بوتاکس آیا تزریق بوتاکس عوارضي داره نظر شما چیه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام من شما را معاینه نکرده ام اما تزریق بوتاکس روشی دردناک است که ممکن است برای همه جوابگو نباشد و درمانی موقتی باشد. اگر لیزر شقاق انجام شود عوارض جراحی شقاق یا تزریق بوتاکس را ندارد.

   1. Avatar امیر گفت:

    سلام من مدت زیادی هست که تنگی مقعد دارم ولی مشکل خاصی برام ایجاد نکرده لازمه برای درمان مراجعه کنم؟

    1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

     سلام بله لازم است که به مطب من یا یک متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه مراجعه کنید. زیرا در آینده دچار عوارضی مثل شقاق یا هموروئید خواهید شد. معمولا تنگی مقعد بر اثر زخم شقاق بروز می کند.

 16. Avatar مقیمی زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر من شقاق مقعد دارم منتها الان یبوست اصلا ندارم و زخمها خیلی بهتر شده ولی هنگام دفع یک حلقه خیلی سفت در مقعد ایجاد میشه که مانع دفع میشه با وجود اینکه مدفوع نرم و شل هست بازم این حلقه تشکیل میشه و نمیتونم دفع داشته باشم لطفا راهنمایی بفرمایید و اینکه باردار هستم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام تا زمانی که زخم در ناحیه وجود دارد هنگام دفع مدفوع دچار این تنگی مقعد می شوید. روی زخم را چرب کنید تا مدفوع با زخم تماس پیدا نکند و باعث اسپاسم و تنگی نشود. دقت کنید که علاوه بر یبوست اسهال هم نداشته باشید.

 17. Avatar عسکری گفت:

  سلام ببخشید من ناحیه مقعدی داشتم الان از مدتش یک سال خورده میگذره اما احساس میکنم دهانه مقعدم گشاد شده الان نمی‌دونم باید چی کار کنم دهانه مقعدم به حالت قبل برگرده

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. معمولا مشکلات تنگی یا گشادی مقعد مربوط به بیماری هایی مثل هموروئید و شقاق می باشد که ابتدا با دارو درمانی و در نهایت با لیزر پرتوان درمان می شود.

 18. Avatar مریم گفت:

  سلام وخسته نباشید من یک سال پیش مقعد م خیلی درد میکرد مثل درد زایمان خیلی فشار به مقعد بود دکتر از مقعد اندسکوبی گرفت (از پایین) گفت موردی نیست وباسیر داری، شیاف همورید داد دردم ساکت شد تا ده ماهی خوب بودم ولی دوباره مثل اول درد گرفته شیاف گذاشتم درد ساکته ولی مقعد خیلی تنگ شده الان 3 روزه اصلا کار نداده میترسم کاملا بسته شده باشه و شکمم کمی بزرگ شده ولی اذیت نیستم ممکنه راه مقعد کاملا بسته باشه خطر داره یا نه؟ لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر مدت طولانی است که یبوست دارید و اجابت مزاج نداشته اید از زور زدن اجتناب کنید و برای دفع از یک پرستار یا بهیار برای تنقیه

   کمک بگیرید. حتما به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا مجدد وضعیت شما را بررسی کنند. از بروز یبوست مجدد جدا جلوگیری کنید.

  2. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر بیش از 3 روز است که عمل دفع را انجام نداده اید از یک پرستار یا بهیار برای انجام تنقیه کمک بگیرید. از مطب هم یک وقت ویزیت بگیرید تا برای شما داروی مناسب تجویز شود. از شربت ملین برای رفع فوری یبوست کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *