بیماری های مقعد

دانستنی های تنگی مقعدی

درباره تنگی مقعدی

تنگی مقعدی ممکن است وراثتی باشد و یا اکتسابی. تنگی های مقعد ناشی از عوامل اکتسابی ممکن است بر اثر عمل جراحی شقاق و هموروئید و فیستول و آبسه مقعدی بروز کند. تنگی مقعدی از بیماری های چندان شایع نیست اما مشکلات و عوارض ناشی از آن، زندگی فرد را بشدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. علل به وجودآورنده‌ آن را می‌توان در دو گروه اکتسابی و مادرزادی تقسیم بندی کرد. در بین علل اکتسابی، جراحی مقعد به علت هموروئید (بواسیر)، عامل 10-5 درصد بروز تنگی مقعدی است. اگر عمل جراحی هموروئید و شقاق با لیزر پرتوان انجام شود احتمال بروز این عارضه به صفر نزدیک می شود.

از علل دیگر بروز تنگی مقعدی می‌توان به مشکلات التهابی و بدخیمی‌ ها اشاره کرد. التهاب ناشی از عفونت‌های طولانی مدت که می‌تواند به علت اسهال مداوم و استفاده مکرر از ملین ها باشد، با درگیری عروق ناحیه‌ی مقعد و واکنش این عروق در اطراف مجرا، منجر به ایجاد مانع و تنگی در این ناحیه‌ گوارشی می‌شوند. مصرف ارگوتامین ها برای درمان میگرن نیز یکی دیگر از علل بروز این بیماری به حساب می‌آیند.

عمل جراحی تنگی مقعدی

از طرفی بواسیر یا هموروئید نیز با درگیری ناحیه مقعد، باعث ناراحتی در فرد می‌شود. بواسیر یک مشکل بسیار شایعی است که افراد بسیاری را درگیر می‌کند. بیشتر بیماران با روش ‌های حمایتی درمان می ‌شوند. در صورت عدم بهبودی، مداخلات گسترده تر از جمله جراحی در نظر گرفته می‌شود. از آنجا که جراحی از علل شایع تنگی مقعد است، لذا روش‌های پیشگیری و رعایت جانب احتیاط در عمل ‌های جراحی در این ناحیه، بسیار حائز اهمیت هستند. بهتر است جراحی به‌عنوان خط آخر درمان بواسیر در نظر گرفته شود.

صدمه به کانال مقعد، ممکن است آسیب و تنگی مقعدی را در پی داشته باشد. پارگی‌های درجه‌ی بالا در زایمان طبیعی(درجه4)، فیشر یا شقاق مقعد، وارد کردن اجسام خارجی، پرتودرمانی زخم و سوختگی از عوامل مرتبط با تنگی مقعدی بشمار می‌آیند. در مواردی که دفع با خونریزی همراه است، با توجه به وضعیت بیمار، بایستی از نظر بدخیمی توسط متخصص جراحی عمومی و لیزر بررسی شود.

تنگی مقعدی چه علائمی دارد؟

بیماران معمولا از حرکات دردناک روده، خونریزی در هنگام دفع و باریک شدن مواد دفعی شکایت دارند. ترس از درد ناشی از مدفوع، فرد را به استفاده از ملین‌ ها سوق می ‌دهد. جهت تایید تشخیص، معاینه ‌ بالینی توسط جراح و یا با تجویز عکس و ام آر آی انجام می‌شود. اگر بیمار در ناحیه مقعد زخم و درد داشته باشد معاینه انگشتی انجام نمی شود و عکس و ام آر آی تجویز خواهد شد.

درمان تنگی مقعدی چیست؟

تنگی مقعدی بر اساس معاینه با انگشت، به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم می‌شود. درمان آن با توجه به شدت بیماری و وضعیت بیمار با استفاده از دیلاتاسیون‌ ها (گشادکننده) تا جراحی متفاوت است. بطور کلی درمان براساس شرایط هر بیمار، علت و شدت بیماری بصورت دارویی و جراحی انجام می ‌شود. استفاده از نرم‌کننده‌ های مدفوع و مصرف فیبر برای موارد خفیف است. دیلاتاسیون (بازکننده) مکانیکی و شیمیایی نیز بکار می‌رود. مراقبت‌های پس از عمل به منظور جلوگیری از عفونت و آبسه مقعدی نیز به اندازه‌ خود عمل جراحی تنگی مقعد مهم می‌باشد.

در مواقعی که تنگی مقعدی بر اثر شقاق بروز کرده باشد جراحی اسفنکتروتومی توصیه می شود. همچنین تنگی مقعد ناشی از هموروئید یا بواسیر را با لیزر پرتوان و به روش هموروئیدکتومی درمان می کنیم.

توصیه می شود کلیه جراحی های ناحیه مقعدی را با لیزر پرتوان انجام دهید تا عارضه تنگی مقعد بعد از جراحی به صفر نزدیک شود.

تنگی مقدی در نوزادان

تنگی مقعدی در نوزادان

تنگیکانال مقعدی می‌تواند بصورت یک مشکل وراثتی نه چندان پیچیده، به علت تشکیل ناقص غشای مقعدی و تشکیل یک حلقه‌ فیبری ضخیم ایجاد شود. تشخیص تنگی ‌های ناحیه مقعدی در نوزادان آسان نیست. زیرا این مشکل یا علائمی ندارد یا علائم اختصاصی خاصی ندارد.

همچنین، تنگی مقعدی کودکان می‌تواند یکی از علائم مقعد بسته، ناهنجاری شایع دوران نوزادی، باشد. معاینه‌ اولیه در نوزاد می‌تواند به تشخیص و درمان زودهنگام و کاهش عوارض ناشی از این آنومالی، کمک کند. تشخیص دیرهنگام تنگی مقعدی نوزادان منجر به اتساع روده، از بین رفتن حساسیت و حرکات روده شود. در این زمان، نیاز به انجام مداخلات جراحی وجود دارد. همچنین، با افزایش سن و تاخیر در تشخیص، درمان این مشکل نیاز به مداخلات بیشتری داشته و احتمال انجام جراحی در سنین بالا افزایش می‌یابد.

از طرفی، تنگی کانال مقعدی می‌تواند از عوارض دیررس جراحی مقعدی بسته مانند بیماری هیرشپرونگ (ضعف سیستم عصبی در قسمت روده) باشد. این مشکل گوارشی می‌تواند عامل ایجاد کولیک در نوزادان باشد. طبق مطالعه‌ ای که در ایران انجام شده است، تنگی کانال مقعدی در نوزادان با مشکل کولیک شیوع بیشتری داشته است. تاخیر در تشخیص و درمان این مشکل، مشکلاتی از قبیل یبوست مزمن، دفع خون، کم‌خونی و عفونت‌های ادراری را بدنبال خواهد داشت.

سوالات متداول تنگی مقعد

تنگی و اسپاسم مقعدی چیست و چگونه به‌وجود می‌آید؟

گاهی بیمار بر اثر بروز بیماری هایی مثل هموروئید و شقاق دچار تنگی مقعد و اسپاسم مقعدی می شود. این گروه از بیماران در هنگام عمل دفع دچار گرفتگی و اسپاسم مقعدی می شوند و اجابت مزاج طبیعی برای آنها بسیار مشکل می شود.

چرا شقاق منجر به تنگی و اسپاسم مقعدی می شود؟

زمانی که بیمار دچار شقاق مقعد می شود زخمی که در این ناحیه ایجاد می شود در هنگام عمل دفع با مدفوع برخورد می کند. به دلیل زخم و حساسیتی که در ناحیه زخم مقعدی وجود دارد اسفنکتر مقعد واکنش نشان داده و منقبض می شود. به همین دلیل درست در زمان عمل دفع مقعد دچار تنگی و اسپاسم می شود.

چه مراقبت‌ هایی باید بعد از عمل جراحی بواسیر جهت پیشگیری از تنگی مقعد انجام شود؟

رعایت نکات بهداشتی و استفاده مناسب از مواد غذایی فیبردار بسیار مهم است. جلوگیری از سفت شدن مدفوع در این بیماران حائز اهمیت است. مصرف زیاد مایعات و پاسخ سریع به دفع از سایر راهکارهای پیشنهادی بشمار می‌روند. همچنین با انجام جراحی با لیزر ظرافت و دقت جراحی بواسیر بالا می رود و عارضه تنگی مقعد کاهش می یابد.

علائم مربوط به مشکلات کانال مقعدی در نوزاد چیست؟

عدم دفع یکی از علائم شایع است اما حتمی نیست. اتساع شکم، کاهش حرکات روده، گریه مداوم نوزاد، تغییر نوع مدفوع( مدفوع نواری) می‌توانند از علائم تنگی مقعدی در نوزادان باشد که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

تنگی مقعدی پس از جراحی مربوط به سیستم گوارشی نوزاد طبیعی است؟

گاهی پس از جراحی در بیماری هیرشپرونگ، مقعد کودک چند هفته تا چند ماه تنگ می‌شود. در این هنگام ویزیت جراح معالج، استفاده از دیلاتاسیون و یا در صورت لزوم بستری طولانی‌ مدت در بیمارستان انجام می‌ شود.

144 دیدگاه برای “دانستنی های تنگی مقعدی

 1. Avatar دهقان گفت:

  من تو یه کلینیک لیزر تازه کار جراحی لیزی انجام دادم نکات بهداشتی زیرصفر.گرونتر ازتمام ایران به ماگفتن نهایتن۲یا۳تومنه اما بیشترازدوبرابرپول گرفتن والان هرچه زنگ میزنم کمکم کنن.میگن بروپیش دکترگوارش خلاصه ازاین موسسه نامردتر کثیف تر بی تعهدترمن ندیدم جهت اطلاع کسانی که مثل من بدبخت نشوند

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر مشکل یبوست مزمن درمان نشده دارید حتما این مورد را از طریق متخصص گوارش پی گیری کنید تا دچار عود و عوارض نشوید. اگر به جراح معالج خود دسترسی ندارید حتما از طریق جراحان خبره دیگر وضعیت خود را پی گیری کنید تا به بهبودی کامل دست یابید.

   1. Avatar رضا گفت:

    سلام خسته نباشید. من ۲۷ سالمه، مشکلم اینه که در هفته، یکی دوروز، هم زیاد دستشویی میرم، هم سوزش و خارش و درد دارم، جوری که بعد از دفع، تا چند دقیقه نمیتونم بشینم یا راه برم! فقط باید ثابت وایسم. و همیشه هم مدفوع نازکی دارم. این به نظرتون میتونه دلیل تنگی مقعد باشه؟ یا بواسیر؟ کدومش؟ و اینم بگم که تنگی مقعد حس میکنم دارم، چون حتی انگشتم هم داخل مقعدم نمی ره!

    1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

     سلام مقعد سالم به طور معمول تنگ است و نباید انگشت به راحتی وارد مقعد شود. در برخی موارد به دلیل وجود زخم و شقاق بیمار نمی تواند اجابت مزاج کامل و راحتی داشته باشد زیرا با برخورد مدفوع به زخم و شقاق مقعدی اسفنکتر مقعد منقبض می شود. در هر صورت یک وقت ویزیت حضوری یا غیر حضوری هماهنگ بفرمایید تا شرایط شما به طور کامل بررسی شود.

   2. Avatar دهقان گفت:

    ممنون ازراهنمایی تان تنها ناراحتی وپشیمانی من این است چرا باتحقیق ودیدباز پیش استادی همچون شمانرفتم بااین مسئولیت وتجربه واحساس مسئولیت وتشخیص بالا خدا نگهدار موفق باشی

    1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

     از قدردانی شما سپاسگزارم. سلامت باشید.

   3. Avatar محمد رضا قاسمی گفت:

    سلام من چندسالی میشه که بواسیر دارم اذیت هم نمیشم یه ده روز پیش احساس کردم معقدم داره تنگ میشه ودرد داره بیرون از معقدم یه چیزی مثل جوش زیرپوستی زده که درد داره میشه راهنماییم کنید

    1. سلام ممکن است بر اثر هموروئید مزمن دچار عفونت و آبسه مقعدی شده باشید. اگر آبسه مقعدی نیز درمان نشود احتمال بروز فیستول مقعدی نیز بسیار بالاست.

  2. Avatar دهقان گفت:

   من پیش یه دکتری رفتم که هیچ کاری برای من نتونست انجام بده و فقط هزینه کردم. حالاازبس خون بدنم روزانه یک لیوان دفع میشه بجزرفتن به دستشویی توان رفتن هیچ جایی ندارم ودارم نفس های آخرعمر رامیگزرانم من چه کار کنم

   1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

    سلام به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر خوش نام مراجعه کنید. شرایط ویزیت آنلاین را نیز مطالعه بفرمایید.

 2. Avatar نگران گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشین
  من از بچگی که یادمه مشکل دفع مدفوع داشتم که منجر به عادت خیلی بدی شده برام مجبورم با انگشت مدفوعم رو دفع کنم مگر نه اصلا نمیشه نمیدونم چیکار کنم این عادتو ترک کنم! این کارو نکنم تا ۲ هفته هم مدفوم نمیاد!!!
  مشکل دیگه ای که دارم سره استرس کنکور و نشستن زیاد پای درس سال ۹۴ باعث شد من مشکل مقعدی پیدا کنم خونریزی زیادی داشتم هر چند وقت یه بار اینطوری میشم دکتر رفتم گفت شقاقت کوچیکه نیازی به جراحی نداره اگر هم داشت چون دخترم انجام نمیدن مگر خیلی حاد شه بهم پماد داد حالا هم مشکل تنگی مقعد دارم‌ خیلی بده من الان با این عادت بدی که دارم چیکار باید بکنم؟ واقعا برام سخته مخصوصا از توالت فرنگی استفاده کردن چه راهکاری بهم پیشنهاد میکنین انجام بدم واقعا خسنه شدم.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام با لیزر می توان مشکل شقاق و تنگی مقعد را درمان کرد. یک وقت ویزیت با مطب هماهنگ کنید. بعد از معاینه بهترین روش درمانی برای شما انتخاب خواهد شد. اگر راه دور هستید و یا مراجعه حضوری برای شما امکانپذیر نیست شرایط ویزیت آنلاین را مطالعه فرمایید.

 3. Avatar Sha گفت:

  سلام، خسته نباشید، من تجربه ی رابطه ی مقعدی دارم و مقعدم نسبت به قبل گشاد تر شده، اما بعد از دو هفته از اخرین رابطه مقعدیم در چند روز اخیر از گذاشتن پنبه و سرکه برای ضد عفونی کردن مقعدم استفاده کردم و مقعدم یکدفه به شدت تنگ شده، خیلی نگرانم،به نظرتون علتش میتونه سرکه باشه؟ چون هیچوقت اینطوری نشده بود، ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   احتمالا به دلیل رابطه مقعدی در این ناحیه زخم داشته اید و با مالیدن سرکه باعث تحریک عضلات مقعد شده اید. از انجام رابطه مقعدی به شدت خودداری فرمایید تا دچار هموروئید و شقاق و دیگر بیماری های مقعدی نشوید.

 4. Avatar Neda گفت:

  سلام.من یک ماه و نیم پیش جراحی هموروئید داخلی و خارجی داشتم.ولی بعد از بهبود الان دچار تنگی مقعد شدم و حتی مدفوع معمولی هم باید زور بدم تا بیاد.بعدم نازک میاد.اگرم سفت باشه با درد شدید و خونریزی میاد.دکترم پماد و شیاف داخل مقعدی تجویز کرد با قرص بیزاکودیل ولی بعد از دوهفته مصرف همچنان احساس تنگی دارم و این اسهال های هرروزه میترسم باعث تنگی بیشتر شه.ولی دکترم میگه ضرر نداره و ادامه بده.به نظرتون در نهایت چطور باید درمان بشم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اسهال و یبوست مزمن هر دو باعث ایجاد زخم و در نهایت تنگی مقعد می شود. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت بگیرید.

 5. Avatar شاهین گفت:

  سلام من به شدت درد مقعدی دارم و نمیخوام عمل کنم به نظرم مقعدم تنگ شده چه راحلی برایه درمان داری به غیر از عمل

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ابتدا به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید. بعد از تشخیص علت تنگی مقعد برای شما داروی مناسب تجویز می شود. اگر به دارو درمانی پاسخ مناسبی ندهید درمان با لیزر توصیه می شود.

 6. Avatar ایمان گفت:

  سلام خانم دکتر من عمل لیزر همورویید و برداشتن اسفنکترانجام دادم الان به تنگی شدید مقعد مبتلا شدم آیا بخاطرالتهاب هست وآیابعد چند ماه تنگی مقعد برطرف میشه؟ تشکر ازصبوری وبا آرامش جواب دادن تان ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام این مورد را باید با جراح معالج خود در میان بگذارید. تنگی مقعد و التهاب مقعد نباید در حدی باشد که مانع عمل دفع شود. از قدردانی شما نیز متشکرم.

 7. Avatar ف گفت:

  سلام
  من عمل جراحی همورویید در سال ۸۴ و عمل جراحی فیشرآنال در سال ۹۵ و عمل جراحی فیستول در دو مرحله در سال ۹۷ داشتم. و متاسفانه همه جور بلا سر ناحیه مقعدیم وارد شده به طوری که هنگام دفع حتما باید از انگشتم کمک بگیرم تا تخلیه کامل انجام بشه‌. از طرفی در صورتی که نیاز به اجابت مزاج داشته باشم خیلی کم پیش بیاد که احساس کنم و شاید ماهی دوبار اونم وقتی حالت اسهال یا نیمه اسهال باشه میفهمم که احتیاجه برم سرویس بهداشتی‌. در غیر اینصورت فقط با انگشت میتونم متوجه بشم یا گاها حالات عصبی و دردهای شکمی. در واقع حس نیاز به اجابت رو متوجه نمیشم. برای رفع این مشکلم راهکاری وجود داره یا زندگی رو به همین منوال ادامه بدم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام هم به یک متخصص گوارش مراجعه کنید و هم متخصص جراحی عمومی و لیزر. این مشکل قابل درمان است و باید پی گیری شود تا دچار عوارض بدتری نشده اید.

   1. Avatar ترنم گفت:

    سلام خانم دکتر ،من یه دختر سه ساله دارم ک دوسه ماهه دچار یبوست مزمن شده البته مشکلش ارثی هم هست اصلا هرچی داروی ملین هم ک میخوره باز مدفوعش باوجود دفع روزانه یا نهایتا دوروز یکبار بازهم قطوره لطفا راهنمایی کنید

    1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

     سلام به یک متخصص گوارش یا کودکان مراجعه کنید تا وضعیت ایشان به درستی بررسی شود. مسلما روش درمانی وجود خواهد داشت و نیازمند پی گیری شما می باشد.

  2. Avatar محمد گفت:

   سلام خانم دکتر تنگی مقعد با لیزر درمان میشه؟

   1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

    سلام ابتدا علت تنگی مقعد تشخیص داده می شود. در اکثر مواقع می توان تنگی مقعد را با لیزر درمان و جراحی کرد.

 8. Avatar ملیحه گفت:

  سلام وقت بخیر
  من مشکل دفع دارم.البته نه بیرون زدگی و نه خونریزی دارم . و به همین علت ورم شدید در کل شکم برام ایجاد میشه اندوسکوپی هم کردم مشکل ورم معده رو بخاطر.عدم دفع تشخیص دادن.گاهی از دست برای تخلیه کمک میگیرم ولی بعدش دچار سردرد میشم.بخاطر عدم دفع کمر درد و پادرد شدید میگیرم .لطف میکنید که راهنماییم کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما باید روزانه حداقل 60 گرم فیبر مصرف کنید. برای جلوگیری از یبوست رژیم غذایی شامل میوه و سبزی و آب و آبمیوه فراوان بسیار کمک کننده است. اگر مدت طولانی دفع نداشتید از یک پرستار و یا بهیار برای عمل تنقیه کمک بگیرید و از زور زدن پرهیز کنید. مصرف داروی ملین برای یک دوره موقت می تواند کمک کننده باشد. اگر این موارد را رعایت کردید و باز هم دچار یبوست و مشکل در اجابت مزاج بودید به یک متخصص گوارش مراجعه کنید. در صورت احساس درد و یا خونریزی در ناحیه مقعد باید به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید.

 9. Avatar علی زابلیان گفت:

  سلام خسته نباشید
  من درهفته دوالی سه مرتبه رابطه نزدیکی با خانومم دارم الان مقعدم تنگ شده آیا ممکن هست چون هفته ای دو سه بار نزدیکی دارم مقعدم تنگ شده باشد

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام رابطه جنسی از طریق ناحیه تناسلی ارتباطی با مقعد ندارد.

 10. Avatar مهرداد گفت:

  خانم دکتر علت تنگی مقعد چی میتونه باشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   در اکثر مواقع به دلیل وجود توده هموروئید و یا زخم شقاق مقعدی بیمار در هنگام عمل دفع دچار اسپاسم و در نهایت تنگی مقعد می شود.

 11. Avatar علیرضا رحمانی گفت:

  سلام خانم دکتر من ۲۱ سالمه و ۵ سال پیش دچار خونریزی مقعدی به صورت کم شدم و اوایل با خوردن مایعات برطرف شد ولی بعد یک سال یا دوسال شروع شد البته اینبار بیشتر و کمی خون زیاد میشد و سریع خونش بند می اومد و اوایل دفع این خون مشاهده میشد و سوزش خیلی کمی داخل پشت مقعدم بود و الان هم مقعدم خیلی تنگ شده یعنی برای دفع اولیه کلی فشار می اورم میخواستم بدونم جراحی با لیزر یا جراجی سنتی باچاقو؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ممکن است دچار شقاق مقعدی شده باشید. مسلما درمان با لیزر نسبت به جراحی با تیغ جراحی ارجح است.

 12. Avatar حمید گفت:

  سلام خدمت خانم دکتر من جانباز هستم کوتاهی روده کوچک در اثر ترکش و و بارکی مدفوع البته مصرف میوه زیاد ولی خیلی مقعد تنگ و با استفاده از شلنگ اب داخل مقعد باعث ریزش مدفوع از مقعد انجام می دهم والبته چند سال من رابطه جنسی با همسرم ندارم سوال ایا از التهاب روده می باشد یا از نداشت رابطه جنسی و ضمن مر درد هم دارم و به پای راستم زده ایا من با دارو خوب می شوم یا عمل شوم لطفا راهنمایی فرمایید و تشکر از سایت خوبتان

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام تنکی مقعد ارتباطی با نداشتن رابطه جنسی ندارد. شما باید معاینه شوید تا علت دقیق تنگی مقعد مشخص شود. انجام عمل تنقیه به کرات عوارض گوناگونی دارد. ممکن است طی عمل تنقیه به بافت ناحیه مقعد آسیب وارد کرده باشید و بر اثر وجود زخم و شقاق مقعدی در این ناحیه دچار اسپاسم و تنگی مقعد در هنگام عمل دفع شوید.

 13. Avatar فرناز درخشنده گفت:

  سلام خانم دکتر من یه مدت برای درمان جوش های صورتم دکتر بهم قرصی داده بود که بشدت آب بدنم رو کم میکرد بعد از استفاده از اون داروها به یبوست دچار شدم بطوری که در هفته چندبار با مشکل اجابت مزاج رو به رو هستم.. بطوری که هنگام تخلیه و دفع درد و سوزش شدیدی در ناحیه مقعدم حس میکنم و بشدت احساس میکنم دچار تنگی مقعد هستم چون حتی وقتی ملیین هارو میخورم و نیاز دارم به خارج کردن مدفوع احساس میکنم از تنگی مقعد نمی توانم فرایند دفع را طی کنم و صرف نظر میکنم از ترس ابتلا به وابسیر و زخم …
  نگرانم الان باید چه کار کنم؟ آیا واقعا تنگی مقعد است یا خیر مشکل دیگریست؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید..

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام برای جلوگیری از یبوست آب و آبمیوه زیاد مصرف کنید. گاها بر اثر یبوست مزمن در ناحیه مقعد زخم و شقاق ایجاد می شود که با هر بار اجابت مزاج منجر به تنگ شدن مقعد می شود و با تحریک ناحیه حالت اسپاسم و تنگی در مقعد ایجاد می شود. مشکل یبوست را حل کنید و برای دریافت داروی مناسب به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید.

 14. Avatar رسول گفت:

  سلام خانم دکتر وقت بخیر
  من ۲۳ سالمه و تا حالا دوبار عمل بواسیر و فیشر انجام دادم یکی در ۴ ۵ سالگی و یکی هم دوسال پیش
  ولی متاسفانه الان دوهفته اس که دوباره همون درد به سراغم امده و نمیدانم چکار کنم
  چند روز پیش رفتم دکتر جراح عمومی بعداز معاینه گفتن که تنگی مقعد داری و باید سراغ دکتری که عملت کرده بری
  نمیدانم چکار کنم کل زندگیم مختل شده اگه راه حل سریع هست لطفا بم بگید ممنون?

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. اگر یبوست دارید از شربت ملین و رژیم غذایی پرفیبر کمک بگیرید.

 15. Avatar عباس گفت:

  من مشکل دفع داشتم وهنگام دفع گاها خون‌ریزی داشتم به دکتر جراح مراجعه کردم گفتند یا جراحی ویا تزریق بوتاکس آیا تزریق بوتاکس عوارضي داره نظر شما چیه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام من شما را معاینه نکرده ام اما تزریق بوتاکس روشی دردناک است که ممکن است برای همه جوابگو نباشد و درمانی موقتی باشد. اگر لیزر شقاق انجام شود عوارض جراحی شقاق یا تزریق بوتاکس را ندارد.

   1. Avatar امیر گفت:

    سلام من مدت زیادی هست که تنگی مقعد دارم ولی مشکل خاصی برام ایجاد نکرده لازمه برای درمان مراجعه کنم؟

    1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

     سلام بله لازم است که به مطب من یا یک متخصص جراحی عمومی و لیزر با تجربه مراجعه کنید. زیرا در آینده دچار عوارضی مثل شقاق یا هموروئید خواهید شد. معمولا تنگی مقعد بر اثر زخم شقاق بروز می کند.

 16. Avatar مقیمی زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر من شقاق مقعد دارم منتها الان یبوست اصلا ندارم و زخمها خیلی بهتر شده ولی هنگام دفع یک حلقه خیلی سفت در مقعد ایجاد میشه که مانع دفع میشه با وجود اینکه مدفوع نرم و شل هست بازم این حلقه تشکیل میشه و نمیتونم دفع داشته باشم لطفا راهنمایی بفرمایید و اینکه باردار هستم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام تا زمانی که زخم در ناحیه وجود دارد هنگام دفع مدفوع دچار این تنگی مقعد می شوید. روی زخم را چرب کنید تا مدفوع با زخم تماس پیدا نکند و باعث اسپاسم و تنگی نشود. دقت کنید که علاوه بر یبوست اسهال هم نداشته باشید.

 17. Avatar عسکری گفت:

  سلام ببخشید من ناحیه مقعدی داشتم الان از مدتش یک سال خورده میگذره اما احساس میکنم دهانه مقعدم گشاد شده الان نمی‌دونم باید چی کار کنم دهانه مقعدم به حالت قبل برگرده

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. معمولا مشکلات تنگی یا گشادی مقعد مربوط به بیماری هایی مثل هموروئید و شقاق می باشد که ابتدا با دارو درمانی و در نهایت با لیزر پرتوان درمان می شود.

 18. Avatar مریم گفت:

  سلام وخسته نباشید من یک سال پیش مقعد م خیلی درد میکرد مثل درد زایمان خیلی فشار به مقعد بود دکتر از مقعد اندسکوبی گرفت (از پایین) گفت موردی نیست وباسیر داری، شیاف همورید داد دردم ساکت شد تا ده ماهی خوب بودم ولی دوباره مثل اول درد گرفته شیاف گذاشتم درد ساکته ولی مقعد خیلی تنگ شده الان 3 روزه اصلا کار نداده میترسم کاملا بسته شده باشه و شکمم کمی بزرگ شده ولی اذیت نیستم ممکنه راه مقعد کاملا بسته باشه خطر داره یا نه؟ لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر مدت طولانی است که یبوست دارید و اجابت مزاج نداشته اید از زور زدن اجتناب کنید و برای دفع از یک پرستار یا بهیار برای تنقیه

   کمک بگیرید. حتما به یک متخصص جراحی عمومی و لیزر مراجعه کنید تا مجدد وضعیت شما را بررسی کنند. از بروز یبوست مجدد جدا جلوگیری کنید.

   1. Avatar شجاعی گفت:

    سلام من از موقع زایمان یبوست میگیرم به نظر خودم مقعدم تنگ شده حتی وقتی که زیاد هم سفت نباشه دردم میگیره و از داخل احساس میکنم چیزی وجود داره فکر میکنم هموروئید باشه. آیا با لیزر میشه هم تنگی هم هموروئید رو برطرف کرد میترسم دوباره برگشت داشته باشه؟ توی بعضی از سایت ها خوندم که با لیزر برگشت داره. ممنون راهنماییم کنید

    1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

     سلام بله با لیزر پرتوان میشه مشکل شما را حل کرد و لیزر هموروئید توسط من بدون عود و بازگشت انجام می شود. نوع لیزر و مهارت و تجربه متخصص جراحی و لیزر برای جلوگیری از عود بسیار تعیین کننده است.

  2. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر بیش از 3 روز است که عمل دفع را انجام نداده اید از یک پرستار یا بهیار برای انجام تنقیه کمک بگیرید. از مطب هم یک وقت ویزیت بگیرید تا برای شما داروی مناسب تجویز شود. از شربت ملین برای رفع فوری یبوست کمک بگیرید.

 19. Avatar سحر گفت:

  سلام
  خانم دکتر شما به من گفتید که با انجام جراحی لیزر پر توان هموروئید و تنگی مقعد رو درمان میکنید، این جراحی نیاز به بی حسی و بستری شدن داره؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام لیزر تنگی مقعد با بی حسی اسپاینال انجام می شود و سرپایی است. نیازی به بستری ندارد و بیمار فقط یک شب در منزل استراحت می کند.

   1. Avatar زهره گفت:

    سلام خانم دکتر شما روش دیلاتاسیون را برای درمان تنگی مقعد تایید می کنید؟

    1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

     معمولا مورد با مورد تفاوت دارد و بیمار باید ویزیت شود. این روش در گذشته استفاده می شد اما به دلیل درد طاقت فرسا و عوارض و عود زیادی که دارد در حال منسوخ شدن است و روش های بهتری مثل لیزر جایگزین این روش های قدیمی شده است.

 20. Avatar من.ل گفت:

  با سلام.
  بنده تقریبا دو سال هست که بخاطر شکستگی و مشکلات اورتوپدی مجبورم حرکت نداشته باشم. حدود سه ماه قبل با یبوست های بسیار شدید مواجه شدم که با خونریزی و درد عذاب آوری همراه بود. مدتی از شربت سیلاکس و پماد آنتی همورویید استفاده کردم و یبوست درمان شد. اما همچنان سوزش هنگام دفع باهام مونده و مدفوع بصورت نواری دفع میشه. فکر میکنم عضلات اسفنکتر گرفته اند. کمی هم احساس میکنم مدفوع حالت چسبناک پیدا کرده که دفع رو سخت تر می‌کنه و اون لیزی داخل روده دیگه وجود ندارد. البته به تشخیص پزشک سندروم روده تحریک پذیر هم دارم. متأسفانه بخاطر شرایط خاصم و جراحی های متعدد قبلی و پیش روی اورتوپدی نمیتونم ریسک جراحی دیگری برای این مشکل داشته باشم. خواستم بدونم نشستن طولانی مدت من روی تخت نسبتا سفت می‌تونه این عارضه رو بیشتر کنه؟ آیا استفاده از ژل لوبریکانت رو توصیه میکنید؟ برای استفاده باید با انگشت ژل داخل مقعد بره یا کمک گرفتن از انگشت می‌تونه وضعیت رو بدتر کنه؟
  سپاس از شما

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام علاوه بر این که باید به یک متخصص گوارش مراجعه کنید لازم است داروی مناسب برای درمان شقاق و زخم مقعدی نیز دریافت کنید. اگر تهران تشریف ندارید می توانید ویزیت آنلاین بگیرید. بعد از ویزیت و بررسی عکس شقاق و ناحیه مقعد داروی مناسب برای شما تجویز خواهد شد. از خوددرمانی پرهیز کنید ممکن است منجر به تشدید بیماری شود.

 21. Avatar توکا گفت:

  سلام من هجده روزه زایمان طبیعی داشتم و بخیه هام روز هشتم افتاد. طبق مشاهده توی اینه و درد سوزن بخیه میدونم که تا مقعد برش خورده بود و بخیه داشتم ولی نمی دونم رکتوم هم بخیه خورده بود یا نه… روز های اول مشکلی نداشتم از روز ۱۶ بعد زایمانم با وجود مصرف زیاد اب و سبزی و میوه یبوست شدم و با فشار اومدن بهم و سفتی مدفوع دچار درد و سوزش شدم درد و سوزش دائمی که حتی توی خواب شبنه هم درد رو حس می کردم. داشت کمی بهتر میشد که دوبار دیگه هم مجددا در اجابت مزاج های بعدی هم همین وضع تکرار شد. نمی دونم ایا لازمه برم پیش متخصص تا معاینه کنه ؟ ایا بخیه بوده که باز شده بر اثر فشار و اینقدر درد و سوزش داره. البته از بیرون خونریزی دیده نمیشه و بازشدگی هم زیاد مشخص نیست. نمی دونم چیکار کنم. ایا صبر کنم چند روز دیگه تا خودبخود خوب بشه یا هر چه زودتر به دکتر مراجعه کن. دایم هم بعد دستشویی محل رو ضدعفونی می کنم و یه پماد ترمیم کننده زخم هم میزنم به محلی که سوزش و درد داره. البته اینم بگم از دستشویی فرنگی استفاده می کنم. ۲۹ سالمه و حتی از قدیم دوران بچگی همیشه مشکل یبوست داشتم و همیشه دچار شقاش مقعد بودم خونرریزی خیلی خیلی خفیف در همون لحظه داشتم و نشت خیلی خیلی کم مدفوع از محل زخم. چند ساله بهتر شدم ولی الان بعد زایمان با این مشکل مواجه هستم لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام برای جلوگیری از یبوست از شربت ملین استفاده کنید. به یک متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید تا برای شما پماد و داروی مناسب تجویز کنند. اجازه ندهید بیماری شما مزمن شود.

 22. Avatar علیرضا گفت:

  سلام خانم دکتر من دچار تنگی شدید مقعد هستم یعنی وقتی غذای بدون فیبر میخورم اجابت مزاج من خیلی سخت هستش و انگار در ناحیه مقعد من سفتی مشاهده میشه که از سه سال پیش بود ولی بعضی وقتا خون کم مشاهده میشه میخواستم بدونم برای درمان تنگی شدید مقعدم چه دارویی را مصرف کنم و آیا فقط با جراحی لیزر درمانش؟ تنگی بیش از حد و فقط تنگی در ناحیه مقعد و انگار هنگام اجابت مزاج مقعدم مسدود شده یعنی انقدر زیاد خانم دکتر اگر دارویی هستش لطفا معرفی کنید من استفاده کنم ؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام احتمالا بر اثر یبوست مزمن زخم یا شقاق در ناحیه مقعد ایجاد شده که با حرکت مدفوع در ناحیه دچار اسپاسم و تنگی می شود. با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت بگیرید. بعد از ویزیت ابتدا برای ترمیم زخم داروی قوی برای شما تجویز می شود. اگر با دارو بهبود نیابید در مرحله آخر جراحی با لیزر پیشنهاد خواهد شد.

 23. Avatar علیرضا رحمانی گفت:

  سلام خانم دکتر من ۲۰ سالمه و مقعد من دچار تنگی بسیار شدید یعنی هنگام اجابت مزاج انگار مسدود میشه ببخشید آیا با دارو بیماری من درمان میشه طا با جرای لیزری؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام اگر بر اثر شقاق خفیف یا زخم سطحی تنگی مقعد ایجاد شده باشد بله با دارو درمانی به نتیجه خواهید رسید.

 24. Avatar سارا گفت:

  سلام، من دو سال پیش عمل همروئید انجام دادم متاسفانه مقعدم تنگ‌شده و اوایل از یه وسیله استفاده کردم برای گشاد شدنش ولی هیچ اتفاقی نیافتاد، و الان برای تنگ بودنش شقاق و هموروئیدم برگشته، کلن عمل دفع برام خیلی خیلی سخت شده، روده تحریک پذیرم دارم، آیا نیاز به عمل مجدد دارم؟ اصلن امیدی به درمان هست؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از خود درمانی پرهیز کنید و از مطب وقت ویزیت بگیرید. مشکل شما رفع خواهد شد.

 25. Avatar ر. گفت:

  سلام،بعد از کشیدن اولین نخ سیگار عمرم، قشنگ احساس کردم که دهانه مقعدم از داخل دچار سوختگی شد،الان بعد از چهار ماه احساس میکنم دهانه مقعدم باز شده،توانایی قبلیشو نداره.
  میشه کاری کرد؟خواهشا راهنمایی کنید.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام نیکوتین موجود در سیگار منجر به تحریک اعصاب ناحیه مقعد می شود. از مصرف سیگار خودداری کنید و میوه و سبزی و آب زیاد میل کنید. به یک متخصص جراحی نیز مراجعه کنید تا برای شما دارو و پماد مناسب تجویز کنند.

 26. Avatar حبیبی گفت:

  سلام خانم دکتر بهمن ماه سال 97 زایمان طبیعی داشتم و در حین درد زایمان احساس فشار بیش از حد در ناحیه ی مقعد داشتم.
  بعد از آن مدام دچار درد مقعد شدم و مدتی هم هنگام دفع کمی خونریزی داشتم فروردین 99 جراحی انجام دادم که چون مدت التیام زخم زیاد بود دکتر احتمال تنگ شدن مجرای مقعد را داد که وسیله ای تجویز کرد که از آن داخل مقعد استفاده می کردم به مدت یک ماه
  الان چند وقتی است که هنگام دفع مدفوع کامل خالی نمی شود و مدت های طولانی باید نشسته و مدام در مجرای مدفوع ، مدفوع وجود دارد و پس از دفع بقیه ی مدفوع بصورت تکه تکه خارج می شود و سوزش هم دارم لطفا به من کمک کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. ممکن است دچار هموروئید شده باشید. حتما باید ویزیت شوید.مراقب باشید یبوست و یا اسهال نگیرید. در ضمن هنگام دفع مدفوع زور نزنید.

 27. Avatar اکرم گفت:

  سلام
  من بعد از زایمان طبیعی دچار مشکل در خارج شدن مدفوع دارم بطوری که با درد زیاد و خونریزی مواجه هستم
  تو این دوران کرونام نمیخوام مطب برم
  چه کنم برای بهبود

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از مطب وقت ویزیت آنلاین بگیرید تا برای شما داروی قوی تجویز شود. مصرف مایعات و میوه و سبزیجات را فراموش نکنید.

 28. Avatar فرشاد گفت:

  سلام من این هفته عمل اسفنکتروتومی کلوز به دنبال فیشر کردم و الان بعد پنج روز موقع دفع با اینکه اسفنکتر به حد خوبی دیلاته میشه ولی دفع کامل ندارم و هر نوبت باید چند بار به دستشویی مراجعه کنم علتش چی می تونه باشه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ممکنه یبوست داشته باشید. از شربت ملین استفاده کنید تا زخم های شما به طور کامل بهبود یابند.

 29. Avatar ملکی گفت:

  سلام وقت به خیر من مدفوعم باریک میاد با اینکه در روز میوه قبل هر غذا میخورم اما یک وقتایی اگر درروز هرچی میوه و غذاهای روند هم بخورم هرکار کنم بازم شکمم سفت کار میده از چیه؟ یک تیکه اضافی هم از مقعدم زده بیرون و وقتایی که شکمم خیلی سفت کار بده خونریزی دارم.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ممکن است دچار هموروئید داخلی درجه چهار یا شقاق مقعد شده باشید. وجود زخم در ناحیه منجر به اسپاسم و تنگی مقعد می شود. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا وضعیت شما بررسی شود.

 30. Avatar مسلم گفت:

  سلام خانم دکتر من 20 سالمه و بواسیر دارم و می خواهم بواسیرم رو درمان کنم بهترین روش برای برداشت بواسیر لیزر درمانی هست یا جراحی سنتی. و شنیدم که عمل بواسیر تنگی مقعد میاورد آیا در همه بیماران اینگونه است یاخیر لطفاا کمکم کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بهترین روش لیزر هموروئید می باشد که توسط متخصص جراحی و لیزر با تجربه انجام شود. تمام جراحی های سنتی هموروئید به تنگی مقعد منجر نمی شود. اما جراحی سنتی معمولا عوارض گوناگونی دارد و حداقل 2 ماه دوره نقاهت دارد که در مقایسه با لیزر هموروئید بسیار طولانی است.

 31. Avatar مهسا گفت:

  سلام و خسته نباشید خانم دکتد من 5بارینا رابطه مقعدی داشتم آیا در معاینه معلوم میشه کا من از مقعد رابطه داشتم؟
  و با چه چیزی من میتونم مقعدو تنگ کنم آیا راهی داره ممنون میشم زود جواب بدید
  لطفا پیام منو بخش نکنید ممنون

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله پزشکی قانونی تشخیص می دهد. متخصص جراحی عمومی و یا دکتر زنان نیز ممکن است تشخیص دهد. باید معاینه شوید تا بتوان نظر داد. بله برای تنگ کردن مقعد چندین روش وجود دارد که بعد از معاینه روش مناسب به شما پیشنهاد خواهد شد.

 32. Avatar ... گفت:

  سلام،من بعد از عمل کیست مویی(پایلونیدال) ،سال 96,یبوست پیدا کردم و چند وقته که احساس میکنم مقعدم کوچیک شده,هفته ای دو یا سه بار مدفوع میکنم، وبعد از اون احساس درد میکنم، ممکنه از جراحی ای که داشتم باشه؟؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام جراحی کیست مویی به طور مستقیم ارتباطی با یبوست ندارد. احتمالا به دلیل استراحت طولانی بعد از عمل و کم تحرکی و تغییر رژیم غذایی دچار یبوست شده اید و با پی گیری نکردن موضوع دچار زخم و شقاق و در نهایت عارضه تنگی مقعد شده اید. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز کنم. سعی کنید هر روز حداقل یک بار اجابت مزاج نرم داشته باشید.

 33. Avatar spatial گفت:

  سلام.من مدت زیادیه که یبوست دارم.ولی سوزش و درد ندارم.نمیدونم واقعا ولی حس میکنم تنگی مقعد دارم.از کجا میتونم بفهمم دارم یا نه؟اخه وقتی پماد انتی همورویید میزنم اون داخل مقعدم فرو میره ولی موقع دفع مدفوع یه حسی بهم میگه تنگی مقعد دارم.از کجا باید بفهمم و دکتر گوارش برم و مشکلم رو بگم خوبه؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما هم می توانید از مطب وقت ویزیت بگیرید و هم می توانید به یک متخصص جراحی عمومی و یا جراحی و لیزر مراجعه کنید. پماد آنتی هموروئید را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید که دچار عوارض نشوید.

 34. Avatar سحر گفت:

  سلام خسته نباشید من ۳۷ سالمه وسال ۸۴ عمل شقاق با لیزر انجام دادم ولی چندسالی هست که احساس میکنم دچارتنگی مقعدشدم وحتی با وجود نرم بودن مدفوع درد و سوزش هنگام دفع دارم وبعداز دفع خارش مقعد دارم البته این چندماه اخیر دوبار عمل جراحی هیسترکتومی و فیستول واژن داشتم که بعد از این عمل ها مشکلم تشدید شد خواستم بدونم با دارو درمان میشم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از مطب وقت معاینه بگیرید اگر به موقع اقدام کنید با دارو درمانی نتیجه می گیرید.

 35. Avatar حمیدرضا گفت:

  سلام من کنسر رکتوم بودم جراحیو پرتو و شیمی شدم دوسال کلوستومی داشتم محل جراحی تنگی پیدا کرده خیلی داره اذیتم میکنه یدفه مدفوع گیر میکنه رد نمیشه خیلی درد اوره برام الان کلی قرصو شربت کارکن خوردم ولی کارنمیفته واقعا خسته شدم میشه کمکم کنید نمیدونم چکار کنم فقط ارزوی مرگ میکنم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. اگر بر اثر زخم در ناحیه مقعد دچار تنگی مقعد شده باشید با مراجعه به موقع می توانید از دارو درمانی طی یک هفته نتیجه بگیرید. نگران نباشید و فقط پی گیری کنید.

 36. Avatar Mmb گفت:

  سلام خسته نباشید
  خانم دکتر من مامانم از بچگی یبوست شدید داشته خیلی الان نزدیکه یه هفته ای هست که میگه مدفوع باریک شده میخواستم ببینم یبوست باعث این مشکل میشه یا نه و این که میگه پشتش خیلی سفته انگار میخواد خارج شه اما اون سر باریکه نمیزاره

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام ممکن است به دلیل یبوست دچار زخم و شقاق شده باشند و هنگام اجابت مزاج عضله مقعد دچار اسپاسم و تنگی می شود. برای جلوگیری از این مشکل هم باید دارو مصرف کنند و هم برای درمان یبوست اقدام اساسی انجام دهند. از مطب وقت ویزیت بگیرید برای تجویز دارو.

 37. Avatar ... گفت:

  سلام اگر چند بار با فاصله زمانی حدود یک ماه جسم خارجی غیر از آلت تناسلی وارد مقعد کرده باشیم بدون اینکه جلو و عقب کرده باشیم امکان بازگشت به حالت اولیه چقدر هست؟؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   باید معاینه شوید.

 38. Avatar amir گفت:

  سلام خانم سعادتی
  بنده وقتی دستشویی میرم تا مدفوع کنم
  سوراخ مقعدم زخم میشه و نمیتونم کارمو انجام بدم بعد من یه مدت هست عادت کردم به گرفتن آب گرم به سوراخ مقعدم تا بتونم راحت تر مدفوعم رو دفع کنم
  حتی بعضی وقت ها که مسافرت میرم
  اگه آب گرم نباشه نمیتونم مدفوع کنم چیکار کنم ؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام حتما از مطب وقت بگیرید تا بعد از معاینه برای شما داروی مناسب تجویز شود. تنقیه با آب گرم یا گرفتن آب گرم به ناحیه برای دفعات متعدد عوارضی دارد و ممکن است به ناحیه مقعد و روده آسیب بزند.

 39. Avatar ... گفت:

  سلام من از خیلی وقت پیش دچار عادت بدی شدم ک یه سری مدفوع ام نمی اومد با کمک انگشت تونستم مدفوع کنم و این برام عادت بد شده بود ب طوری که بدون انگشت سخت تر میشه مدفوع کرد چیکار باید بکنم؟سمت چپ دلمم درد میگیره بعد نگرانم نکنه شقاق و این چیزام داشته باشم ولی علائمشو ندارم چند سری ام برا شکل معقدم وسواس شدم ولی زدم گوگل دیدم که سالمه برا منم ولی خارش و این چیزام دارم

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام شما دچار یبوست مزمن و یا بیماری های گوارشی می باشید. تنگی مقعد به علت وجود زخم و شقاق نیز می تواند باشد. در هر صورت باید معاینه شوید تا برای شما داروی مناسب تجویز شود. اجازه ندهید بیماری شما مزمن شود تا دچار عوارض گوناگونی نشوید. مطلب درمان یبوست را مطالعه بفرمایید.

 40. Avatar طلیعه گفت:

  سلام خانم دکتر من ۲۰ سال پیش زایمان طبیعی کردم متاسفانه چون دولتی بود دکتر ماما نداشتن یه دانشجو انجام داد که حدو یکساعت طول کشید تا بخیه بزنه ومقعد رو تنگ کرده و همیشه برای اجابت مزاج اگه سفت بود مشکل داشتم ولی سعی میکردم معده م روان باشه الان بیشتر از یه هفته س هردز خون میاد ویه زایده درمقعد در اومده امروز انقد درد داره انگار یه میخ فرو میکنن اصلا نمیتونم تکون بخورم ایا میشه مقعدم به حالت قبل ار زایمان برگرده انقد تنگ کرده که مدفوع خیلی باریک به اندازه یه انگشت کوچک بیرون میاد ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله لطفا با مطب تماس بگیرید وقت ویزیت بگیرید. عمل انوپلاستی با لیزر برای شما انجام خواهد شد.

 41. Avatar f گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من مشکل دفع دارم یه جوری که باید مدت زیادی تو دستشویی بمونم که دفع داشته باشم اونم بسختی اسهالو یبوست هم قبل داشتم ولی این سختی تو دفع حتی اگه اسهالم باشم همینجوری خون ریزی ندارم ولی کم خون هستم یخورده سوزش و درد دارم موقعه دفع کلونوسکپی هم انجام دادم چیزی نبوده فقط یه سری داروی ملین کننده مصرف میکنم که احساس میکنم بدتر شدم چون اگه ملین کننده استفاده نکنم دفع ندارم ولی احساس دفع رو دارم ممنون میشم راهنمایم کنید بشدت زندگیم درگیر این موضوع شده

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام قبل از هر چیز بدانید که یبوست و اسهال هر دو می توانند برای شما مضر باشند و منجر به بیماری های مقعدی مثل هموروئید و شقاق می شوند. اگر به متخصص جراحی مراجعه کرده اید و مطمئن هستید که مشکل مقعدی ندارید توصیه می کنم به یک متخصص گوارش مراجعه کنید.

 42. Avatar مجید گفت:

  سلام و خسته نباشید من چندین سال پیش به علت یبوست دچار شقاق شدم ولی بعد چند وقت خوب شد و درد نداشتم ولی یک زایده از معقد به صورت پوست بیرون موند و به پزشک مراجعه کردم گفت شما شقاق داشتید و خوب شده ولی این زایده فقط یه پوست اضافه است که از شقاق باقی مونده ولی بازم مجدد زمانی که دچار یبوست میشم دوباره معقد متورم میشه و خیلی تنگ میشود و عمل دفع با خونریزی و درد خیلی شدید و سخت میشود حالا آیا میشود و وقتی یک مدت از پماد و داروی شقاق استفاده میکنم مجددا خوب میشود حالا می‌خوام بدونم برای اینکه دچار این حالت نشم میشود کاری کرد عضلات معقد یکم شل تر بشن که موقع یوبست هم دچار مشکل نشوم؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام در هر صورت باید مراقب باشید که یبوست نگیرید. توصیه می کنم زائده باقی مانده را با لیزر بردارید.

 43. Avatar مریم گفت:

  سلام دکتر عزیز.دختر من دو سال و نیمشه موقع خواب وقتی که به حالت سجده خوابیده و باسنش بالاس مقعدش به طور غیر طبیعی خیلی باز میشه.راحت داخل رودش دیده میشه.بردیم دکتر تصیربرداری از روده و ازمایش ژنتیک نوشته.ولی مادر شوهرم میگه طبیعیه عضلاتش تو خواب شل میشن بیخود تو کرونا تو دکترا نیفتین.نظر شما چیه.برای انجام ازمایشات باید یه شهر دیگهدبریم که تقریبا ۵ ساعت راهه

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   به طور طبیعی نباید وضعیت مقعد کودک به این شکل باشد. اما اگر کودک در اجابت مزاج مشکلی ندارد میتوانید از متخصص اطفال سوال کنید که آزمایشات را با تاخیر انجام دهید.

 44. Avatar احمد گفت:

  سلام من 17سالمه چند هفته ای هست که احساس میکنم معقدم تنگ شده احساس میکنم باد کرده یزره با نگاه کردن معلوم نمیشه ولی با دست زدن احساس میشه که سفته
  بعد ی رگ خیلی کوچیکه از نخود کوچیکه تر یزره بالاتر از ناحیه معقد باد کرده تا بهش دست میزنم ناپدید میشه ولی معلومه که رگه خونریزی تاحالا نداشتم ولی سوزش چرا تا خودم اقدام به دستشویی نکنم نمیاد مدفوع نازک میاد بیرون مدفوع وقتی که نرمه در هفته شاید دوبار دستشویی میرم
  مشکل از چیه به نظرتون .

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام قبل از هر کاری باید از یک متخصص جراحی عمومی یا متخصص جراحی و لیزر وقت ویزیت بگیرید تا برای شما داروی مناسب تجویز کنند. هر روز اجابت مزاج داشته باشید و اگر یبوست دارید از شربت ملین و غذای پرفیبر استفاده کنید. احتمالا به دلیل وجود زخم شقاق یا توده مقعدی در این ناحیه دچار اسپاسم و تنگی مقعد شده اید. احتمال بروز آبسه مقعدی هم وجود دارد. برای جلوگیری از این بیماری دردناک سریعا به متخصص مراجعه بفرمایید.

 45. Avatar محمد گفت:

  سلام چرا زخم مقعد باعث تنگی مقعد میشه؟ در حالت عادی که مدفوع نمی کنم مقعدم تنگ نیست.

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام زمانی که در ناحیه مقعد زخم وجود دارد عبور مدفوع از روی زخم منجر به تحریک بیشتر اعصاب ناحیه مجروح می شود و عضلات مقعد دچار اسپاسم و تنگی می شوند. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند این اسپاسم و تنگی دائمی خواهد شد.

 46. Avatar d گفت:

  با سلام من بعد زایمان طبیعیم حس میکنم مقعدم تنگ شده و مدفوع سفت دارم و برای دفع از دستانم کمک میگیرم احتمال داره بخاطر شیردهی باشه یا این مشکل تا آخز عمر باهامه لطفآ کمکم گنید

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید. احتمالا زخم یا شقاق در ناحیه مقعد ایجاد شده است. برای درمان یبوست اقدامات لازم را انجام دهید. بعد از تشخیص علت بیماری و تجویز دارو مشکل تنگی مقعد نیز رفع خواهد شد.

 47. Avatar یاسمن گفت:

  سلام‌وقت بخیر
  من ۴ روز‌ پیش عمل شقاق انجام دادم یک دو روز اول تونستم دفع مدفوع داشته باشم اما بعدش شدیدا درد داشتم که مجبور شدم مسکن بزنم بعد از اون الان دیگه نمیتونم مدفوع کنم شدیدا عضله اسفنکتر منقبض میشه و بهم اجازه دفع نمیده و خیلی درد دارم
  ایا این علائم بعد از عمل طبیعی هست یا خیر؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   احتمالا مجدد دچار زخم مقعدی شده اید. از شربت ملین استفاده کنید و به هیچ عنوان اسهال یا یبوست نداشته باشید. به جراح معالج نیز مراجعه کنید تا برای شما داروی مناسب تجویز کنند.

 48. Avatar Maryam گفت:

  سلام خانم دکتر
  بنده یک بار رابطه از پشت داشتم زیاد معقدم گشاد نشده خاستم بدونم میتونم کاری کنم ک تنگ بشه!؟

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام بله با عمل جراحی می توان این کار را انجام البته اگر متخصص جراحی ضروری بداند.

 49. Avatar ..... گفت:

  سلام خانم دکتر من تو شهرستان هستم و نمیتونم واسه معاینه پیش دکتر برم من چندبار رابطه داشتم از پشت ومعقدم گشاد شده ایا میشه به روش خانگی تنگش کرد ممنون

  1. سلام تنها روش خانگی که به تنهایی ممکن است موثر نباشد انجام تمرینات کگل می باشد. توصیه می کنم یک وقت ویزیت آنلاین از مطب بگیرید تا برای شما داروی مناسب تجویز شود.

 50. Avatar امیر گفت:

  سلام و خسته نباشید . من بخاطر تنگیه مقعدم ک خیلی اذیتم میکرد و نمیتونستم مدفوع کنم گشادش کردم و الان بخاطر رشته‌ام برای تست مدیکال دوستانم گفتن ک به چین ها و گشادی مقعد گیر میدن و نام پزشکی هم ندارم چون خودم اینکارو در ۱۴ سالگی انجام دادم و این ینی ممکنه وصله‌ی همجنسگرا بزنن و قبول نشم. چکار باید بکنم چکار میتونم بکنم خیلی نگرانم و استرس دارم هیچکس هم از این موضوع باخبر نیست

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید تا معاینه شوید. برخی بیماران به دلیل یبوست شدید و مزمن نیز دچار این وضعیت می شوند.

 51. Avatar مهدی گفت:

  سلام خانم دکتر خسته نباشید
  من سال ۹۱ یک عملی انجام دادم که مشکل روده داشتم برا عمل مجبور شدند از کنار مقعد پارگی ایجاد کنند تا به اون بخش روده برسند الان حدود ۳سال است که جای جراحی عفونت می‌کنه و همیشه موقع دستشویی کردن مقعدم زخم میشه و درد دارم شکمم هم نسبتاً سفت است و احساس میکنم مقعدم خیلی تنگ شده است. دکتر هم خیلی رفتم قرص چرک خشک کن دادن و شیاف همورویید اما یک مدت کم خوب بوده دوباره این مشکلا داشتم .
  تشکر میکنم کمکم کنید خانم دکتر.

  1. سلام مشکل شما با لیزر پرتوان حل خواهد شد. از مطب وقت ویزیت بگیرید تا بعد از معاینه تشخیص برای درمان قطعی اعلام شود.

  2. Avatar بهار گفت:

   سلام خسته نباشید همسرم عمل جراحی ستون فقرات انجام داده از بعد عمل شدیدا مقعدش تنگ‌ شده هربار دستشویی میره همراه با خون مدفوع میکنه و مدفوعش مثل سنگه در هفته ۲بار بیشتر دستشویی نمیکنه .ممنون میشم کمک کنید

   1. سلام احتمالا به دلیل کم تحرکی و بیهوشی دچار یبوست شده اند. شربت ملین استفاده کنند و اگر بیشتر از 2 روز است که اجابت مزاج نداشته اند از یک بهیار باتجربه یا پرستار برای انجام تنقیه اصولی کمک بگیرید. برای درمان زخم ایجاد شده و احتمالا هموروئید ایجاد شده از یک متخصص جراحی عمومی پماد مناسب دریافت کنید. اگر به موقع و اصولی اقدام کنید طی یک هفته بهبود می یابند.

 52. Avatar زهرا گفت:

  سلام خانم دکتر وقت بخیر
  می خواستم بپرسم اگه رابطه مقعد نداشته باشی و تنها دو الی سه بار مجبور ب انگشت وارد کردن ب مقعد باشی گشاد میشه؟!

  1. دکتر زهرا سعادتی دکتر زهرا سعادتی گفت:

   سلام به طور معمول خیر. هرچند که فیزیولوژی بدن افراد با یکدیگر متفاوت است و میزان و شدن فشار وارده نیز موثر است.

 53. Avatar پریسا توکلی گفت:

  سلام خانم دکتر.من احساس میکنم مقعدم تنگ شده.دفع خیلی بدی دارم طوری که هر بار باید نیم ساعتی بشینم و کلی زور بزنم که یکم کار کنه.مدفوع اولیه خیلی باریک و خشک هست.گاهی وقتا بعد از دفع اون تکه خشک اسهال دارم.ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید تا وضعیت فیزیکی مقعد شما بررسی شود. ممکن است زخم شقاق در ناحیه وجود داشته باشد. از لحاظ کارکرد دستگاه گوارش نیز باید وضعیت شما بررسی شود.

 54. Avatar علی زابلیان گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید خانم دکتر من حدود دو الی سه سال پیش اطراف مقعدم احساس کردم که یک تیکه گوشت اضافه داره الان بیشتر شده هرچند وقت یک بار دچار درد در ناحیه مقعد میشم مدفوع منم خیلی باریک شده به نظر شما چه بیماری میتونه باشه وبرای درمان باید چکار کنم آیا با عمل خوب میشه

 55. Avatar علی اکبر پرهیزگار گفت:

  با سلام خدمت خانم دکتر بنده ۲۲سالگی عمل بواسیر کردن و باز هم درسن ۲۵سالگی عمل کردم درسن ۳۰ سالگی عمل هموروید کردم ۳جای هموروید داخل پام عمل کردن وبعد از آن مقعد تنگ شده اذیت میشم موقع مزاج نظر شما چیه ممنونم

  1. سلام اگر عمل جراحی بواسیر با تیغ یا کوتر انجام شده است توصیه می کنم لیزر هموروئید با لیزر پرتوان توسط یک متخصص جراحی و لیزر ماهر را انجام دهید. از مطب من هم می توانید وقت ویزیت بگیرید.

 56. Avatar علیرضا گفت:

  سلام
  خانم دکتر من ۱۷ سالمه و پسر هستم.
  تا حالا چندین بار سکس انجام دادم و مقعدم گشاده گشاد شده
  و الان میخوام برای پذیرش در نظام اقدام کنم،
  و موقع معاینه و تست و…. ،
  بخاطر گشادی مقعدم،
  به مشکل میخورم و نمیتونم اقدام کنم.
  الان میخواستم ببینم راهی وجود داره برای تنگ کردن مقعدم؟؟؟
  و اگه راهی هست، اون وقت بعد از تنگ شدن مقعدم، توی نظام نمیفهمن که من قبلا مقعدم گشاد بوده و رابطه جنسی و سکسی داشته‌ام؟؟!!
  ممنون میشم جوابم بدید و راهنمائیم کنید.

  1. سلام شما باید معاینه شوید تا بتوان نظر قطعی داد معمولا این مشکل با لیزر پرتوان حل می شود.

 57. Avatar زهرا گفت:

  سلام
  ببخشید یک سوال داشتم اینکه گشادی مقعد درمان داره؟؟؟ خواهش میکنم جوابم رو بدید این روزا ب تنها چیزی ک فکر میکنم خودکشیه

  1. سلام بله به یک متخصص جراحی و لیزر ماهر مراجعه کنید. مشکل حادی نیست و درمان می شود.

 58. Avatar ناهید گفت:

  سلام خانم دکتر من 2 تا زایمان طبیعی داشتم که بعد از زایمان اول دچار افتادگی رحم و مثانه و همچنین پارگی شدم بعد از هر زایمان هم به شدت دچار یبوست و شقاق شدم که با دارو یکی و رو روز خوب میشه بعد اتمام دارو دوباره با بزرگ بودن مدفوع مقعدم زخم میشه و همیشه موقع اجابت مزاج از انگشت کمک میگیرم به نظر شما پارگی میتونه باعث تنگ شدن مقعد بشه؟ یا بعد از عمل افتادگی و پارگی مشکل دفع مدفوع خوب میشه یا نه ؟؟

  1. سلام پارگی ناحیه مقعد یا شقاق می تواند منجر به تنگی مقعدی شود. بعد از عمل افتادگی مشکل ناحیه مقعد رفع نمی شود. شما ابتدا باید یبوست را با رژیم غذایی و تحرک کافی کنترل کنید به علاوه به یک متخصص جراحی و لیزر نیز مراجعه کنید تا بعد از معاینه روش درمانی مناسب را به شما پیشنهاد دهند.

 59. Avatar Hani گفت:

  سلام خانوم دکتر خسته نباشیدمن از دوران نوجوانی مشکل یبوست داشتم یعنی در هفته ۲تا ۳بار مدفوع میکردم و سفت بوده الان ۳۰ سالمه و متاهل شدم و برای مشکل یبوستم رفتم درمان کنم مشکل بواسیر داخلی و خارجی پیدا کردم الان در روز مدفوع میکنم ولی بعضی اوقات نرم زمانی ک سفت همراه با کمی خونریزی و اولش درد همراه هست،رفتم دکتر عمومی گفتن بواسیرم رو باید عمل کنم با لیزر خواستم بدونم بعد از عمل دوباره بخاطر سفت بودن مدفوع این مشکل برام پیش نیاد و الان میترسم بخاطر طولانی بودن دوران یبوستم روده هام مشکل نداشته باشه ،باید حتما عدای پرفیبر بخورم تا مدفوعم نرم باشه به نطرتون روده من مشکل داره؟؟؟

  1. سلام اگر مشکل یبوست را حل نکنید حتی بعد از لیزر بواسیر نیز بعد از 2 الی 5 سال دچار عود مجدد بواسیر می شوید. ابتدا با رژیم غذایی پرفیبر و مصرف میوه و سبزیجات و ورزش سعی کنید به درمان یبوست دست یابید. اگر مشکل شما رفع نشد به یک متخصص گوارش مراجعه کنید. برای لیزر هموروئید نیز به متخصص جراحی و لیزر ماهر مراجعه کنید.

 60. Avatar مریم گفت:

  سلام خسته نباشید من تو یه روز با همسرم. سه بار رابطه مقعدی داشتم الان سه روز مدفوع نداشتم فقط همون روز اول رابطه داشتم مقدار کمی خون مشاهده کردم میشه لطفاکمکم کنید خیلی درد دارم

  1. سلام بابت آسیبی که به مقعد خود وارد کرده اید باید به یک متخصص جراحی مراجعه کنید تا بعد از معاینه برای شما پماد مناسب تجویز کنند. به دلیل بروز تنگی مقعدی ممکن است دچار یبوست شده باشید. بنابراین غذای پر فیبر شربت ملین و مایعات مصرف کنید. از ایجاد رابطه مقعدی به شدت خودداری کنید.

 61. Avatar فاطمه گفت:

  سلام خانم دکتر پسر من۲ماهشه موقع مدفوع کردن خیلی درد میکشه.روغن زیتون به معقدش میزنم کمکم راه مدفوعش باز میشه!چیکار کنم پسرم راحت مدفوع کنه؟ایا تنگی معقد داره؟؟

  1. سلام ابتدا به یک متخصص مراجعه کنید تا برای ایشان پماد و داروی مناسب تجویز کنند. روغن زیتون بعد از مدتی پوست را خشک می کند. رژیم غذایی کودک را مراقبت کنید و هر روز آب کافی به ایشان بخورانید.

 62. Avatar علیرضا قربانی گفت:

  سلام ببخشید من چند باری رابطه مقعدی داشتم و مقعدم گشاد شده است باید چیکار کنم تا مقعدم تنگ بشع؟؟؟

  1. سلام برای درمان دیلاته شدن مقعد یا گشادی مقعدی لازم است به یک متخصص جراحی و لیزر مراجعه کنید. در صورتی که متخصص تشخیص دهد می توانید از جراحی با لیزر پرتوان برای درمان این بیماری سود ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *