هموروئید

درمان هموروئید با لیزر

درمان هموروئید با لیزر

هموروئید ها رگهایی هستند که بطور طبیعی در کانال مخرجی انسان حضور دارند و به کنترل مدفوع کمک می کنند. وقتی این رگ ها بزرگ و ملتهب شوند، بواسیر یا هموروئید ایجاد می شود که بسته به شدت آن، کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. گزینه های درمانی گوناگونی برای هموروئید وجود دارد. اگر وضعیت خیلی حاد نباشد، میتوان از رویکردهای محافظه کارانه استفاده کرد. این رویکردها شامل افزودن فیبر غذایی به رژیم، استفاده از کرم ها و پمادها، نشستن در حمام سیتز، و استفاده از داروهای ملین و نرم کننده مدفوع است.

در صورت ناموفق بودن این روش ها، در مرحله بعد، از جراحی های سرپایی که نیاز به بیهوشی ندارند مانند لیزر درمانی با اشعه مادون قرمز استفاده می شود. در مواردی که هموروئیدها خیلی دردناک هستند و خونریزی دارند، از گزینه های عمل جراحی هموروئید با بیهوشی مثل هموروئیدکتومی استفاده می شود.  هر یک از این روش ها دارای عوارضی است که ممکن است برای بیمار مشکلات جدی ایجاد کند. در روش جدید درمان هموروئید با لیزر، از پرتوهای نور پرانرژی برای بریدن هموروئید استفاده می شود و عارضه جراحی هموروئید ایجاد نمی شود. توجه کنید که برای درمان هموروئید ترومبوزه توصیه کتاب های مرجع جراحی بر این است که در همان 48 تا 72 ساعت اولیه شروع بیماری پاکه هموورئید برش زده شود و خون لخته شده در آن تخلیه شود. در صورت عدم انجام این جراحی بعد از درمان دارویی زائده گوشتی یا اسکین تگ بعد از هموروئید ترومبوزه بر جای خواهد ماند. بهتر است این برش جراحی با لیزر پرتوان دی اکسید کربن انجام شود.

لیزر دی اکسید کربن برای جراحی هموروئید

درمان هموروئید با لیزر از عوارض متعدد درمان های تهاجمی سنتی پیشگیری می کند . در تصویر بالا دستگاه لیزر پر توان دی اکسید کربن را می بینید که جایگزین جراحی هموروئید با تیغ جراحی و ابزارهای سنتی دیگر است

درمان هموروئید با لیزر و انواع آن

روش درمان هموروئید با لیزر، از سایر روش ها جدید تر است. با عبور جریان الکتریکی قوی از یک لوله بسته شده حاوی گاز، یک پرتو نور باریک و بی رنگ ایجاد می شود که برای قابل رویت شدن، به آن نور قرمز افزوده می شود. از این پرتو نور که به همراه یک نور مارکر قرمز قابل مشاهده است برای برش دادن و در عین حال ترمیم هموروئید استفاده می شود. پرتوهای لیزر دو دسته اند:

 • پرتوهای باریک برای برش دادن، در این حالت چون پرتو ها به قسمت کوچکی از بافت نفوذ می کنند، به بافت های زیرین آسیبی نمی رسد. این خاصیت سوپرتین بودن لیزر برای جراحی های پیشرفته و پیچیده کاربرد فراوان دارد.
 • پرتوهای بزرگتر برای انجام عمل خشک کردن هموروئید کاربرد دارد. این پرتوها خون لخته شده در پاکه هموروئید را به مرور از بین می برند و خشک می کنند. این روش لیزر درمانی هموروئید کاری است که با جراحی نمی توان انجام داد.

لیزرهایی که برای درمان هموروئید به کار می رود، بر دو نوعند:

 • لیزرهای کم توان یا لیزر IRC ، این لیزرها بیشتر در درمان هموروئیدهای درجات 1 و 2، که شدید نیستند، مورد استفاده قرار می گیرد.
 • لیزرهای پر توان یا لیزر CO2 ، برای درمان هموروئیدهای پیشرفته تر (هموروئید داخلی درجات 3 و 4) و هموروئید خارجی و هموروئید ترومبوزه استفاده می شود. در این نوع عمل لیزر، همورویید های بزرگ شده و بیرون زده، بریده می شوند. این عمل می تواند هموروئید را بطور کامل از بین ببرد.
جراحی هموروئید با لیزر

درمان هموروئید با لیزر CO2، یک جانشین غیر تهاجمی و کم خطر برای جراحی است

نحوه عمل درمان هموروئید با لیزر

عمل لیزر توسط متخصص جراحی عمومی و لیزر انجام می شود. طول دوره جراحی بر اساس شرایط، ممکن است در حد چند دقیقه یا چند ساعت باشد. در درمان هموروئید با لیزر، از بیمار خواسته می شود روی پشت بخوابد. در این حالت بیمار به راحتی نفس می کشد و به جای بیهوشی عمومی، از آرام بخش ( به شکل IV ) استفاده می شود. در حال خواب، یک بیحس کننده موضعی به ناحیه مقعد بیمار تزریق می شود. سپس پزشک از اشعه لیزر برای بریدن (اگر هموروئید بزرگ باشد) و یا تبخیر آن (اگر هموروئید کوچک باشد) استفاده می کند.

جراح عمومی و متخصص جراحی با لیزر

درمان هموروئید با لیزر توسط متخصص جراحی عمومی و لیزر انجام می شود

 چرا درمان هموروئید با لیزر بهتر است؟

درمان هموروئید با لیزر ساده و آسان انجام می شود و جایگزین خوبی برای درمان های جراحی است. لیزر نه تنها درمان موثرتری است، بلکه آسیب بافتی کمتری به جا می گذارد. در جراحی لیزر هموروئید، به جای استفاده از اسکالپل واقعی (تیغ جراحی)، پزشک از اسکالپل لیزر استفاده می کند که بافت های نرم آسیبی وارد نمی کند. آسیب های بافتی ایجاد شده در سایر روش های جراحی، گاهی می توانند به عوارض شدیدتری منجر شوند و جراحی لیزر در این مورد واقعا از وقوع عوارض جراحی هموروئید بعدی پیشگیری می کند. از نظر اثربخشی هم، امکان عود بیماری کمتر از 1% است. درمان هموروئید با لیزر دارای مزیت های متعدد دیگری نیز هست که در زیر به آنها اشاره شده است:

مزایای درمان هموروئید با لیزر

 • از بزرگترین مزایای این تکنیک، ایجاد حداقل خونریزی است، چون همه رگهای خونی با لیزر بسته می شوند و با این کار، امکان خونریزی حین عمل بسیار کم می شود.
 • جراحی هموروئید درد خیلی کمی دارد. در برخی موارد دردی نیز ندارد.
 • نیاز به بستری در بیمارستان نیست. مرخص شدن بیمار در همان روز، باعث صرفه جویی در هزینه بیمارستان و وقت می شود.
 • در عمل لیزر از دود و بخار استفاده نمی شود و هیچ گونه جرقه ای نیز وجود ندارد. پس یک روش ایمن است.
 • چون در عمل لیزر بریدگی ایجاد نمی شود، بهبودی سریع تر و موثرتر است. زخم ها سریعتر بهبود می یابند و بیمار در 3-4 روز به زندگی عادی بر می گردد.
 • بیمار خیلی سریع از علائم بیماری راحت می شود و خطر عفونت کاهش می یابد.
 • احتباس ادرار، که از عوارض جراحی های هموروئید است، در عمل لیزر خیلی کم پیش می آید و در صورت بروز، معمولا در مردانی که مشکل پروستات داشته اند، دیده شده است.
 • مشکلاتی مانند تنگی مقعد و ناتوانی در کنترل مدفوع که از عوارض سایر جراحی هاست، در عمل لیزر دیده نمی شود.
 • تمرکز پزشک افزایش می یابد و انواع سخت و پیچیده این بیماری را با لیزر جراحی می کند.
author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.