اطلاعات عمومی پزشکی

7 علت اصلی ترشحات مقعدی

7 علت اصلی ترشحات مقعدی

علت ترشحات مقعد بر اساس رنگ آن و علائم دیگری که همراه با آن گزارش می شود متفاوت است. ممکن است این ترشح مربوط به همان ناحیه مقعدی یا روده و دستگاه گوارش فوقانی و تحتانی باشد. ناحیه مقعد به دلیل رطوبت زیاد و وجود موهای زائد، همیشه در معرض خطر انواع بیماری ها قرار دارد. به همین دلیل لازم است این ناحیه به طور مرتب مورد شستشو و مراقبت قرار گیرد. هرچه بهداشت ناحیه مقعدی رعایت شود، احتمال بروز بیماری ها و عوارض مختلف کمتر خواهد بود. یکی از مشکلات ناخوشایندی که ممکن است در ناحیه مقعدی پیش بیاید، ترشحات مقعدی است. اما علت ترشحات مقعدی چیست؟ آیا این ترشحات قابل درمان هستند؟ راه های درمان این عارضه چیست؟

ترشحات مقعدی معمولا زرد رنگ یا شیری رنگ و عفونی هستند که ممکن است بوی بدی هم داشته باشند. همزمان با ترشحات مقعدی ممکن است بیمار علائم دیگری را نیز گزارش کند. این علائم عبارت است از: وجود درد و یا خارش در ناحیه مقعدی، دفع مایع زرد رنگ که شبیه به عفونت است، وجود تورم یا ملتهب شدن ناحیه مقعدی و اطراف آن، به وجود آمدن توده در داخل کانال مقعدی یا اطراف آن. علاوه بر تمامی این موارد، ممکن است ترشح خون هم وجود داشته باشد که البته کمتر پیش می آید. در ادامه این نوشتار، به بررسی علت ترشحات مقعدی و درمان آن می پردازیم.

علل ترشحات مقعدی

علت ترشحات مقعدی چیست؟

دلایل مختلفی برای ترشحات مقعدی وجود دارد. برخی بیماری ها در ناحیه مقعدی وجود دارد که می تواند علت ترشحات مقعدی باشد. در ادامه این نوشته، به این بیماری ها و راه درمان آنها خواهیم پرداخت. ترشحات مقعدی عفونی با رنگ شیری، زرد یا سبز همراه با درد نشانه زخم و آبسه و فیستول در ناحیه مقعد می باشد. ترشحات بی رنگ و بی بو و بدون درد معمولا نشانه مشکلات گوارشی مثل روده تحریک پذیر می باشد.

1-آبسه مقعدی علت ترشحات چرکی و دردناک

یکی از مهم ترین دلایل ترشحات مقعدی می تواند بیماری آبسه مقعدی باشد. آبسه همانطور که از نامش پیداست، عارضه ای شبیه به جوش و پر از چرک است. آبسه مقعدی در اطراف ناحیه مقعدی به وجود می آید و می تواند علت ترشحات مقعدی عفونی و بسیار دردناک باشد.

2-فیستول مقعدی علت ترشحات عفونی و دردناک

فیستول مقعدی از بیماری های عفونی است که در ناحیه مقعدی به وجود می آید و درد زیادی ایجاد می کند. از آنجا که این عارضه یک بیماری عفونی است، می تواند علت ترشحات عفونی و رنگی مقعد باشد. این بیماری بر اثر بروز آبسه های مکرر بروز می کند و یک شبه به وجود نمی آید. اگر سابقه بیماری های عفونی ناحیه مقعد دارید به احتمال زیاد علت ترشحات مقعد شما فیستول می باشد.

سمت چپ فیستول مقعدی و سمت راست آبسه مقعدی

3-فیشر یا شقاق علت ترشحات خونی

گاهی اوقات ممکن است در قسمت خروجی مقعد زخم هایی به وجود بیاید. این زخم ها معمولا همراه با درد، خونریزی و احساس سوزش هستند که به آنها شقاق می گوییم. علت عمده این نوع زخم ها معمولایبوست یا اسهال است. در صورتی که این زخم ها مورد رسیدگی قرار نگیرد و درمان نشود، می تواند منجر به ترشحات مقعدی شود.

4-ترشح مقعد بر اثر هموروئید

بواسیر یا هموروئید یک بیماری نسبتا رایج است که می تواند علت ترشحات مقعدی خونی یا حتی عفونی  باشد. این بیماری زمانی به وجود می آید که به رگ های روده راست یا ناحیه مقعدی فشار آمده باشد. مشکلاتی مانند یبوست یا اسهال می تواند منجر به بروز این بیماری ناخوشایند شود.

هموروئید یا بواسیر یک توده است که در اطراف ناحیه مقعدی یا داخل روده راست ایجاد می شود. اگر این توده در داخل روده راست به وجود بیاید، به آن بواسیر داخلی می گویند و اگر در اطراف ناحیه مقعدی ایجاد شود، بواسیر یا هموروئید خارجی نامیده می شود.

سمت چپ شقاق و سمت راست هموروئید

5-بیماری روده و دستگاه گوارش

بیماری های روده و دستگاه گوارش منجر به بروز ترشحات بی رنگ و لزج مقعد می شود. برای مثال علائم بیماری التهابی روده که IBD هم نامیده می شود عبارت است از: تب، کم آب شدن بدن، یبوست، اسهال، وجود خون یا ترشحات خونی در مدفوع، درد شدید ناحیه شکمی. این بیماری هم از جمله علت های ترشحات بی رنگ یا خونی مقعدی به شمار می رود.

سندرم روده تحریک پذیر یا IBS این عارضه که کمتر پیش می آید، می تواند علت ترشحات بی رنگ مقعدی باشد. علائم دیگر این عارضه اسهال، یبوست، نفخ یا درد شدید در ناحیه شکمی است.

6-زگیل تناسلی با ترشحات عفونی یا بی رنگ

زگیل تناسلی که ترشحات آن گاها با درد بسیار، خارش و برآمدگی همراه است، می تواند از جمله دلایل به وجود آمدن علائم ترشحات مقعدی باشد.

7-عفونت های ناحیه تناسلی

گاهی ترشحات ناحیه تناسلی بیمار به حدی است که متوجه نمی شود که این ترشحات مربوط به مقعد است یا ناحیه تناسلی. به خصوص بیمارانی که لباس های تنگ و پلاستیکی می پوشند بیشتر در این مورد دچار شک و تردید می شوند. در این مواقع توصیه می شود که سلامت ناحیه تناسلی را از لحاظ بروز عفونت های باکتریایی، ویروسی و قارچی نزد یک متخصص بررسی کنید تا عفونت به ناحیه مقعد انتقال پیدا نکند.

درمان ترشحات مقعدی

درمان ترشحات مقعدی بر اساس علت بروز این علائم روش های متفاوتی دارد. آبسه مقعدی و فیستول نیاز به مداخله جراحی و درناژ اصولی عفونت توسط یک جراح ماهر را دارد. به این ترتیب بیمار مجدد دچار عود و آبسه و عفونت نمی شود. بیماری هایی مثل هموروئید و شقاق نیز با اصلاح رژیم غذایی و مصرف داروی مناسب و به جا در همان مراحل اولیه قابل درمان است.

بیماری های دیگر ناحیه مقعد و تناسلی و بیماری های روده و دستگاه گوارش نیز معمولا نیاز به جراحی ندارند و نیاز به مصرف داروی مناسب و رعایت رژیم غذایی دارند. تغییر سبک زندگی به یک سبک سالم از جمله مهمترین روش های درمان ترشحات مقعدی در این بیماری ها می باشد.

author-avatar

درباره دکتر زهرا سعادتی

دکتر زهرا سعادتی متخصص جراحی عمومی و لیزر، اولین بانوی جراح که لیزر بیماری های نشیمنگاه در یک جلسه را به طور تخصصی و حرفه ای در ایران آغاز نموده اند. ایشان در سال 1378 موفق به دریافت بورد تخصصی از دانشگاه شهید بهشتی تهران شده اند و دوره های جراحی با لیزر پرتوان را ابتدا در روسیه و ترکیه و سپس در ایران سپری نموده اند. تلفن ثابت تماس با مطب با پیش شماره تهران 22761600 و 22766853 و شماره موبایل و واتساپ 09120052674

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.